СВЯТ
АНАСОНЪТ – ТОЗИ ПАЛАВ АРОМАТ ОТ КУХНЯТА И ЧАШАТА
АНАСОНЪТ – ТОЗИ ПАЛАВ АРОМАТ ОТ КУХНЯТА И ЧАШАТА
Този аромат не може да бъде сбъркан – миризма на лято, море, слънце и добра компания… Миризмата на анасон!
Едновременно свежа и леко тръпчива, тя е позната на всеки и обикновено я свързваме с анасоновите напитки, които са на почит през топлите дни. Но за качествената анасонлийка и нейния примамлив, облачно бял цвят ще стане въпрос малко по-нататък.
Анасонът всъщност е растение с много приложения и дори и да не ви се вярва, е една от най-страхотните подправки, които да внесете в кухнята.
Подходящ е както за солени ястия, така и за неустоими сладкиши, а се оказва и лековит в чайове и отвари. Това не е изненада – ако питате Уикипедия, веднага ще разберете, че растението анасон е от семейството на целината и магданоза – други чудотворни подправки.
Използват се както листата на анасона – пресни или сушени, така и маслодайните му семена. Три супени лъжици анасоново семе например осигуряват необходимата дневна доза желязо. В магазините ще го откриете най-често на прах и малко по-трудно – на семена.
Как обаче да включим анасона в кухнята?
Има два вида анасон – зелен анасон и звездовиден анасон, популярен в източната кухня. Докато звездовидният се ползва за правенето на напитки като пастис и самбука, зеленият, или pimpinella aniseed, ни е по-близък и той именно придава вкуса на Йени ракъ например.
Като подправка за основни ястия анасонът „се обича“ с пиле и най-вече с риба и морски дарове. Рецептите за сьомга, пъстърва, миди и калмари стават съвсем различни и много по-интересни с щипка-две анасон.
Рецепта за калмари:
Той прави вкуса им по-изразен и със сигурност ще получите комплименти и въпроси как сте постигнали точно този резултат.
Друг вариант е да добавите анасон към соса, с който ще сервирате основното. Щипка от него е идеална за сметанови сосове и такива със сирена. Дори и обикновеното фрикасе ще ви се стори като ново, далеч по-примамливо ястие.
Анасонът върви и като подправка за сладкиши и то много. Спокойно можете да заместите джинджифила в сладките с няколко щипки анасон и получавате изцяло нов десерт. Анасонът веднага придава по-апетитен вкус и аромат на шоколадовите кексове и маслените бисквитки.
Тъй като е сред любимите подправки по бреговете на Средиземно море, е ясно, че си подхожда с южняшки ястия и десерти. Добавят го в паелята, характерните за Южна Европа маринати за месо и риба и традиционните за Португалия, Испания и Италия сладкиши от тесто и плодове.
Анасонът създава усещане за топлина, а пикантният му вкус е гаранция за добро настроение.
Рецепта за хумус:
Затова в Турция не само го харесват, но и претворяват в една от най-харесваните и популярни алкохолни напитки – Йени ракъ. Тя има почти 70-годишна история и по данни от 2017-а е и най-продаваната анасонова напитка в света. Прави се чрез процес на двойна дестилация само на грозде и анасон, затова ароматът идва от самата дестилация на анасон, а не от анасонов екстракт или други добавени билки, както при други анасонови напитки.
Пиенето на ракъ е ритуал, който трябва да се спазва внимателно, иначе се губи от удоволствието. Питието се консумира с добавена вода, а след това и лед. Трябва е да е много добре охладено, но това се подразбира.
Йени ракъ се пие с приятна компания и внимателно подбрани мезета – те са точно толкова важни, колкото и напитката. Идеални за целта са белите сирена, разядките с кисело мляко и повечко подправки и рибните мезета (чудесно се връзва с калмари). Върви си и с пъпеш и вечната класика по нашите ширини – динята.
Питието задължително се консумира бавно, с удоволствие и една-единствена цел – максимално приятно изживяване в компанията на любими хора.

СВЯТ
💼ЕВРОПРЪТ ЗА АРМЕНИЯ, МОЛДОВА, УКРАЙНА И … НАС …
💸Армения аха да се похвали с евроизбор, подир глупотевините и прас с китка в главата.
Обещаха им 50 милиона евро за харчелък, но се натресоха на санкции. Малцина знаят, че след Нидерландия, Армения лидерства в производството на цветя.
И праведният европът им коства … СЕГА ВНИМАНИЕ! Изнасят за Украйна 9 500 бройки. За Молдова – 5 500. Но вече няма да могат да изнасят за Русия (свърши се със сигурност) – 100 000 000 (100 милиона). Е, имат си 50 милиона за харчелък.

🤫Украйна и Молдова. Тук всичко е казано. Освен, че излезе едно 60-годишно словенско пате Марта Кос (на 28 юни – на 61) и им рече, след решението по отваряне на преговори за присъдиняване: „Някой ден ще ви приемем поизмрели, но от 5 до 20 години няма да имате право на вето, т.е. – няма да имате думата … Да мъцнете дори …“
🤔ЗАЩО И НИЕ ЛИ?
🧨Защото затрихме диктаторска позиция в енергетиката срещу пари за харчелък.
🧨Защото затрихме световно признати български индустриални експортни сектори (електро и мотокари в 110 страни и химическа диктатура например), включително ултрависокотехнологични направления.

🧨Защото помляхме диктатурата в конкретни сектори на селското стопанство (втори в света по производството на ябълки, например). Срещу пари за харчелък и дълбоко гърло.
🧨Защото детонирахме и попиляхме диктатура в световно признати експортни сектори на леката промишленост (тютюн например).
🧨Защото разковахме високотехнологична военна промишленост (всички експортни сектори са овладени, Кинтекс унищожен).
✍️Като международник ще допълня.
⛔️5 години рестрикция от така братска Германия за свободно движение на работна сила.
⛔️5 години рестрикция в същото направление от Обединеното кралство, удължена с още 2 години.
⛔️Не 5, не 10, не 15 години дори …, а почти 20 изминаха, докато ни отвориха Шенгенското пространство. Е … разпиляха ни банковата система. Без пари за харчелък. Единствено – нов дълг!
🤝Някой ден може и да приемат Украйна и Молдова. Армения дори. Вероятно няма да съм жив.
🤕Но не съм убеден, че Европейският съюз ще го има, докато Молдова и Украйна се сдобият с право да мъцнат.
Но те вече са отворени пазари за картелите. Изпразнете джобовете!
NB. Помните ли? Прогнозата от втората половина на 80-те.
НЕОГЛОБАЛИЗЪМ И НЕОИМПЕРИАЛИЗЪМ!
СВЯТ
Върховният лидер на Иран Хаменей не харесва меморандума
Интересно 😃 Върховният лидер на Иран Хаменей не харесва меморандума за разбирателство между САЩ и Иран.
Но той казва, че е бил убеден да го приеме от иранския президент Пезешкиан, който ще поеме пълна отговорност за него.
„По принцип имах различно мнение.“
„Президентът настоя и тъй като той изрично пое отговорност за договора, аз дадох разрешение за него.“

-> В Иран определено има сили, които бяха готови да отидат по-далеч в противопоставянето на САЩ. Упорството и жертвоготовността на тези хора (много лидери загинаха, не се криха и не клекнаха) е гаранция за бъдещето на този народ. Респект!
-> Дано да видим и у нас нещо такова…
Пълното заявление на Моджтаба Хаменей:
В името на Бог, Най-Състрадателния, Най-Милосърдния
Страстната и лоялна нация Иран,
Както бяхте информирани, между президентите на Иран и Америка беше подписан меморандум за разбирателство. По пътя към достигане на този етап, участващите длъжностни лица положиха големи усилия от загриженост и с добри намерения. Разбира се, американският президент, от отчаяние, използва различни форми на влияние, за да постигне това.

‼️ По принцип имах различно мнение.
Въпреки това, поради ангажимента (настояването), който уважаемият президент, като ръководител на Висшия съвет за национална сигурност, ми даде от свое име и от името на другите членове относно защитата на правата на иранската нация и Фронта на съпротивата, и тъй като изрично пое отговорност за това, аз издадох разрешение за това.
Той също така ясно заяви, че ако американската страна се стреми да отправи прекомерни искания, тя няма да им се подчини. От този момент ние; тоест вие, гордата нация, и този смирен слуга; ще очакваме изпълнението на посочените условия.

Очевидно е обаче, че личните преговори, които ще се проведат в бъдеще, не означават приемане на гледната точка на врага. Надяваме се, че благословените молитви на нашия Учител (нека Всемогъщият Бог ускори повторното му появяване) ще донесат всякаква божествена помощ и победи за почтения народ на Иран.
Мир на вас и Божията милост и благословия.
СВЯТ
САЩ: Съюзниците ни в НАТО изложиха синовете и дъщерите на Америка на риск
Американският министър на отбраната Пийт Хегсет разкритикува днес съюзниците от НАТО на срещата на министрите на отбраната на страните от Алианса в Брюксел.
Хегсет обяви и шестмесечен процес по преосмисляне от страна на Пентагона на начина, по който са разположени американските сили в Европа, като резултатите ще зависят от това колко бързо страните членки на НАТО ще поемат отговорност за собствената си сигурност.
„Ще има истинско преосмисляне. Целта му ще бъде да се гарантира, че НАТО се движи бързо и необратимо към това Европа да играе водеща роля, да поеме основната отговорност за отбраната на Европа“, каза американският министър на своите колеги министри в Брюксел.
Хегсет разкритикува съюзници от Европа за това, че не са предоставили достъп до базите си на американските сили за атаки срещу Иран, като нарече тези решения „срамни“.
„Тези съюзници изложиха синовете и дъщерите на Америка, нашите синове и дъщери, на риск, като им отказаха очаквания достъп“, каза той.
Хегсет каза, че съюзниците на Америка в Европа трябва да застанат начело на отбраната на собствения си континент.
На срещата на министрите на отбраната от НАТО той призова за преосмисляне на Алианса и за превръщането му в организация, която може да сдържа всяка заплаха.
Твърде дълго време НАТО беше само на хартия и в еднопосочна улица, приключваме с това, категоричен бе американският министър.
Някои съюзници вече са на път да постигнат 5 процента разходи от БВП за отбрана, но не можем да игнорираме факта, че някои се бавят.
Америка не може да плаща повече за отбраната на НАТО от съюзниците, каза още Пийт Хегсет.
-
ВОЙНАпреди 3 месеца„Другия път да не започват война срещу Русия“
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 3 месецаВтората по големина нефтена рафинерия в САЩ бе взривена в Тексас!
-
ВОЙНАпреди 3 месецаИран отхвърли примирие, засилва натиска срещу САЩ
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 3 месецаРАДЕВ РАЗКРИ: ПЕЕВСКИ АМЕРИКАНСКИ АГЕНТ-ПРЕДАТЕЛ!











