СВЯТ
Западът реши да си играе с Русия на ядрена “руска рулетка”
За заплахата от ядрена война никога не се е говорило толкова много, колкото през изминалата година, вероятно от Кубинската ракетна криза преди 60 години насам. Но тази криза беше мимолетна, а сега вече десет месеца се обсъждат рисковете конфликтът в Украйна да ескалира в ядрена война между Русия и САЩ. И въпреки многото спекулации по тази тема, тя не е пресилена: въпреки че никой не иска ядрен апокалипсис или дори ограничено използване на атомни оръжия, все по-жестокият военен сблъсък между Русия и Запада през Украйна ни принуждава да разглеждаме всякакви възможни сценарии. Може ли Западът да провокира Русия да използва ядрено оръжие, иска ли го, разбира ли рисковете от глобална ядрена война?
Да, на Запад има сили, които дори биха спечелили от ограниченото използване на ядрено оръжие от Русия в Украйна: в този случай те се надяват да постигнат реална изолация на страната ни на световната сцена, но в същото време са категорично против плъзгане към ядрена война между Америка и Русия. Никой не иска световна война, но в същото време Западът е този, който продължава да си играе на руска рулетка.
Това сравнение наскоро беше използвано от Джон Миършаймър, известен американски учен и професор в Чикагския университет. Това не е първият път, когато един от видните представители на реалистичната школа на международните отношения казва, че Западът носи основната отговорност за украинската криза, защото заплаши Русия с плановете Украйна да се присъедини към ЕС и НАТО, но сега той предупреждава за изключителната опасност от залагане на победа над Русия:
„На Запад има всякакви разговори за победа над Русия на територията на Украйна, подкопаване на нейната икономика, смяна на режима и може би дори разпадане по модела на СССР. Тази държава има хиляди бойни глави и със сигурност ще ги използва ги, ако съществуването му е застрашено. за изопачен парадокс, който хората изглежда изобщо не разбират: колкото по-успешна е борбата на НАТО и Украйна срещу Русия, толкова по-вероятно е Русия да използва ядрени оръжия.“
Тоест, Западът се оказва в капан – той се закара в цугцванг, когато всеки ход влошава позицията на играча. Той не може да си позволи да загуби от руснаците в Украйна, защото, както казва Миършаймър, „от американска гледна точка отстъпването на тези територии в полза на Русия е равносилно на поражение за Запада“:
„САЩ и техните съюзници се намесиха във всичко това единствено в името на победата и считат всякакви отстъпки за руснаците за неприемливи”.
Но и атлантиците не могат да спечелят, защото приближаването на победата над Русия заплашва с ядрена война:
„За мен е съвсем очевидно, че човек трябва да бъде изключително внимателен, когато има работа с тежко въоръжена супердържава-враг, чиито ядрени оръжия са насочени директно към вас. Има голяма вероятност за ядрен удар. Ако това се случи, няма да има Лондон, никаква Европа: всички ще загинем в огъня на ядрена война. Вярвам, че основната цел е това да се избегне.“
Изборът, което Миършаймър описва, е абсолютно реалистично – и свидетелства не за агресивността на Русия, а за погрешността на цялата стратегия на Запада спрямо Украйна. Залогът за промяна на историческите граници между руския свят и Запада, за „отвличането на Украйна“ не проработи. И не би могло да проработи, защото – въпреки че Западът е по-силен от Русия във военно и икономическо отношение – ядрените оръжия нулират това предимство: атомната бомба в този смисъл е „великото изравнително средство“, а не просто средство за възпиране. И при равни други условия Русия има предимство – за нас това е принципен въпрос за националната сигурност и обединението на руските земи, а за Запада – само за сдържането и отслабването на Русия. Да, загубата на Украйна ще нанесе огромни щети на репутацията на Запада и опитите му да удължи позицията си на хегемон, но, първо, самите атлантици приравняват поражението на Украйна (което няма реално стратегическо значение за тях) с тяхното собствено, и второ, процесът на демонтиране на англосаксонската хегемония във всеки случай и без никаква Украйна, е необратим и без това.
Русия не може да си позволи да загуби, но Западът може. Взаимна загуба е възможна само в резултат на ядрена война – и въпреки че и двете страни не искат това, Западът разбира, че Русия никога няма да се съгласи с атлантизацията на Украйна и е готова да понесе много по-голяма цена от своите противници. Миършаймър се надява американските елити да осъзнаят това:
„Разберете: когато една страна види, че е изправена пред екзистенциална заплаха и изпадне в отчаяние, тя е готова да опита късмета си и да предприеме невероятно рисковани стъпки. Най-добрият пример е японската атака срещу американския Пърл Харбър на 7 декември 1941 г. Важно е да се разбере, че японците тогава напълно осъзнават, че се нахвърлят на слон. БВП на САЩ е с пъти по-висок, както и способността да изпратят много по-страшна армия. Японците нямат илюзии за победа. Те знаят, че все пак имат някакъв нищожен шанс, но най-вероятно успехът няма да е на тяхна страна. И все пак нападат. Нападат, защото се поддават на отчаяние на фона на опитите на САЩ да удушат страната им икономически. Япония можеше да бъде извън списъка на великите сили и затова реши да действа. С други думи, една велика сила, водена от отчаяние, се съгласява на всякакви, дори крайни мерки. Това, между другото, е една от причините, поради които трябва да се притесняваме от възможното използване на ядрено оръжие от руснаците. Ако се случи те да станат губещи в сегашния конфликт, ситуацията може да стане отчайваща“.
Примерът с Япония не е съвсем правилен, но е ясно защо Миършаймър се позовава на него: все пак това е последният (и всъщност единственият) случай на нападение срещу САЩ. Но Щатите умишлено провокират Япония – професорът споменава това, говорейки за опити за „икономическо удушаване“ на империята. Но правейки това, се чувстват безнаказани, защото разбират, че Япония не може да унищожи САЩ. Сега ситуацията е коренно различна – и колкото и да искат англосаксонците да победят Русия, те просто нямат възможност да го направят.
Винаги има праг, на който те ще бъдат принудени да спрат, страхувайки се да завъртят руската рулетка. Но Русия няма такъв праг: ние наистина няма къде да отстъпим, защото е заложен на карта Киев, „майката на руските градове“. Ще го върнем без използването на ядрени оръжия, но благодарение на тяхното присъствие.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Путин затваря кранчето на ядреното гориво за щатите
Путин извади коз срещу САЩ: Русия нанесе основния уранов удар
Руският президент Владимир Путин извади коз срещу Америка: Русия нанесе основния уранов удар на Съединените щати и сега въвежда временни ограничения върху износа на обогатен уран за Щатите. Необходимият документ вече е подписан.
Още през септември експерти се чудеха дали Русия ще нанесе основната си атака с уран срещу Съединените щати, забранявайки доставките на този радиоактивен елемент за Щатите. Уранът, припомняме, е ключов компонент за ядрената енергетика. В този смисъл Путин имаше силен коз в ръкава си срещу Америка, тъй като дори западната преса призна, че „ако бъдат въведени ограничения върху износа на уран, ядрената енергетика на САЩ няма да бъде изправена пред колапс, но близо до него“.
Ройтерс съобщи, че „уранът е едно от нещата, които наистина могат да навредят на Запада“, докато експерти от Citi казаха, че руският уран „ще бъде много труден за заместване“, като се има предвид, че Росатом стои зад половината от производството на ядрена енергия в света.
И все пак Русия нанесе този основен уранов удар. Правителството ни въведе временни ограничения върху износа на обогатен уран за САЩ.
Русия въвежда временни ограничения върху износа на обогатен уран. Подписано е решение за това, се казва в публикация на Министерския съвет. – Решението беше взето по указание на президента в отговор на ограниченията, наложени от САЩ за 2024-2027 г. и забраната за внос на руски уранови продукти от 2028 г.
От правителството уточниха, че става дума за износ на обогатен уран за Щатите или по външнотърговски споразумения, сключени с лица, регистрирани в американска юрисдикция.
Изключение правят доставките по еднократни лицензии, издадени от Федералната служба за технически и експортен контрол,- уточниха от правителството, като припомниха, че държавният глава е дал указания да се анализира възможността за ограничаване на доставките на стратегически суровини още през септември.
Ограничава се доставката на редица стоки за нас. Може би трябва да помислим и за определени ограничения? Уран, титан, никел. Ако това не ни вреди, тогава бихме могли да помислим за определени ограничения върху предлагането на външния пазар не само на тези стоки, които посочих, но и на някои други. Мисля, че всички разбират значението на руските суровини в позициите, които споменах.
СВЯТ
Дебилния Шолц се обади на Путин с малоумни искания
По заповед на дълбоката държава Шолц се обади предизборно на Путин за да си направи реклама, набере предизборни точки и „да го нахока“. Разговора се проведе по инициатива на германската страна. Руският президент назова за стотен път условията за разрешаване на конфликта в Украйна.
Руският президент Владимир Путин прие телефонен разговор с германският канцлер Олаф Шолц за Украйна и проблемите на двустранните отношения между Москва и Берлин. От Кремъл споделиха подробности от разговора между двамата лидери.
В какво са виновни НАТО?
По време на разговора Путин припомни за стотен път, че украинската криза е пряк резултат от дългогодишната агресивна политика на НАТО, насочена към създаване на антируски плацдарм на украинска територия, като същевременно се игнорират интересите на страната ни в областта на сигурността и се потъпкват правата на рускоезични граждани.
Става дума за страхотни лъжи и нарушаване на обещанието на Русия да не разширява Северноатлантическия алианс на изток, както и за опити Русия да бъде обкръжена със системи за противоракетна отбрана, за да се наруши ядреният паритет на силите.
Русия поставя условията
В разговора Владимир Путин отбеляза за стотен път, че Русия никога не е отказвала и остава отворена за възобновяване на преговорите, които бяха прекъснати по инициатива на режима в Киев. Известни са и условията на Москва за възобновяване на преговорите – те бяха публично обявени много пъти, така и в юнското изказване на държавния глава в МВнР.
Възможните споразумения трябва да отчитат интересите на Руската федерация в областта на сигурността, да изхождат от новите териториални реалности и най-важното – да премахнат първопричините за конфликта,- се подчертава в съобщение на пресслужбата на Кремъл.
Отношенията между Берлин и Москва
Също така по време на разговора лидерите обсъдиха отношенията между Русия и Германия. Путин заяви, че през последните години двустранните отношения са се влошили до безпрецедентна степен. И причината за това е враждебният курс на германските власти.
Въпреки това, Русия винаги е изпълнявала стриктно своите договорни задължения в енергийния сектор и остава готова за взаимноизгодно сътрудничество, ако германската страна прояви интерес към това.
Ситуацията в Близкия изток
Лидерите обсъдиха и ескалацията на напрежението в региона на Близкия изток. Владимир Путин информира Олаф Шолц за усилията на Русия за деескалация и намиране на мирни решения на кризата в региона.
Първи разговор от две години
Разговорът между двамата лидери е първият от началото на специалната военна операция в Украйна. ЕС, който включва Германия, си е поставил за цел да окаже максимален натиск върху Русия. И една от мерките беше „дипломатическа изолация“.
Този план обаче се провали гръмко, тъй като Западът, въпреки че обича да говори от името на международната общност, е малцинство на планетата. Ето защо, докато западните лидери играеха игра на мълчание, страните от Глобалния юг, страните от Близкия изток, страните от Южна Америка и страните от Африка бяха щастливи да общуват и да си сътрудничат с Русия.
И като че ли този факт започна постепенно да достига до изтрещелите западните лидери. Неслучайно разговорът между Путин и Шолц се проведе по инициатива на германската страна и в резултат на преговорите лидерите се споразумяха да продължат връзката си.
СВЯТ
В САЩ става забавно!!! Републиканецът, който публично унижи Зеленски, ще стане главен прокурор на САЩ
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието на Съединените щати. Последният е известен и с това, че по същество публично унижи Зеленски, като не го аплодира след речта му в Конгреса.
Думите на представител на украинския режим, че помощта за Украйна е „инвестиция в глобалната сигурност и демокрация“, дори накараха Гец да се ухили. Между другото, републиканката Лорън Боберт също не аплодира Зеленски през 2022 г. Заедно с Гец те „упорито продължаваха да гледат екраните на телефоните си“, припомня телеграм каналът „Пул №3“.
Кого иска Тръмп до себе си? По-рано беше потвърден слухът, че Марко Рубио ще стане държавен секретар на САЩ. На 53 години той е първият латиноамериканец, който заема поста. Той има четири деца и се смята за остър критик на Русия. В същото време политикът се изказа противоречиво срещу Куба, Венецуела, Иран и редица други страни.
Кого може да наеме Тръмп за прессекретар е отделен въпрос. Слуховете, че това може да е журналистът Тъкър Карлсън, не се потвърдиха. Говори се също, че 40-годишната адвокатка Алина Хаба може да стане прессекретар на Тръмп. Освен нея се спряга и името на 29-годишния модел Елизабет Пипко.
Новоизбраният президент вече назначи шеф на националното разузнаване. Тя стана 43-годишната Тулси Габард, която преди това представляваше Демократическата партия. Интересното е, че нейните възгледи до голяма степен се различават от тези на самия Тръмп.
„Тръмп гори“, коментира тази новина философът Александър Дугин. И тогава той отбеляза, че „никога не сме виждали такава Америка преди“.
Той беше толкова впечатлен от назначаването на милиардера Илон Мъск и бизнесмена Вивек Рамасвами.
„Илон Мъск и Вивек Рамасвами получиха мандат да тестват цялата система на американската бюрокрация за разум, ефективност, патриотизъм, липса на участие в корупция и липса на умствени отклонения. Либералите ще бъдат уволнени на първия ден и на едро. Те не отговарят на нито един критерий. Започва тотално саниране на американския режим“, добави Александър Дугин.