Свържете се с нас

СВЯТ

Тръмп защити споразумението с Иран: Не искам да стане икономическа катастрофа

Публикувано

на

Американският президент Доналд Тръмп защити споразумението между САЩ и Иран в изявление пред журналисти в края на срещата на върха на Г-7 във Франция.

Той каза, че не би искал да стане свидетел на икономическа катастрофа, каквато би била предизвикана от продължаване на войната в Близкия изток, предаде Ройтерс.

„Това, което не бих искал да видя, е икономическа катастрофа. Ако бяхме продължили, това можеше да се случи“, каза Тръмп във френския курорт Евиан Ле Бен.

Той допълни, че не би искал да заприлича на бившия американски лидер Хърбърт Хувър, който бе президент на САЩ през 1929 г., когато след срив на фондовите борси и загуба на милиарди долари дойде Голямата депресия в страната.

Войната, която започна с ударите на САЩ и Израел срещу Иран на 28 февруари и прерасна в по-широк регионален конфликт, доведе до рязък скок на цените на енергоносителите и инфлационен натиск, което породи и опасения от голяма криза с доставките на храни за развиващите се държави.

Икономистите определят мирното споразумение като добра новина за световната икономика, но предупреждават за значителните рискове, ако то пропадне и конфликтът бъде подновен.

Те също така предупреждават, че връщането на търговските потоци към нормалното им състояние ще отнеме месеци, ако не и по-дълъг период, а енергийни експерти твърдят, че може да отнеме и година енергийните доставки да се стабилизират.

Тръмп каза още, че израелският премиер Бенямин Нетаняху „всъщност е добър човек, който обаче понякога малко се пали“, като му благодари за усилията по отношение на Иран.

По думите на американския президент Нетаняху би могъл да прояви „по-мек подход“ в Ливан.

Американският президент заяви, че споразумението с Иран ще бъде подписано много скоро и че Техеран иска да го подпише.

„Споразумението, което договорихме с Иран в неделя, ще бъде подписано много скоро, може би вдругиден“, каза Тръмп пред журналистите.

По-рано днес президентът на САЩ заяви, че споразумението не е окончателно и че може да възобнови войната, ако той не остане доволен.

„Ако те не спазват споразумението, вероятно ще ги бомбардираме, докато не започнат да го спазват“, добави американският лидер.

Той каза също така, че САЩ са замразили значителни ирански активи и в „определен момент“ ще трябва да ги върнат или рискуват и други държави да не инвестират в американския долар.

Доналд Тръмп благодари и на китайския си колега Си Цзинпин и руския лидер Владимир Путин за това, че по думите му са запазили неутралитет по време на войната срещу Иран.

„Просто искам да им благодаря, защото те много ни улесниха“, заяви Тръмп и добави, че и двамата лидери са останали „неутрални“.

Той каза на пресконференцията, че успоредно с усилията за сключване на сделка с Иран е обсъдил ракетната програма на Техеран и терористичните му проксита с държавите от Персийския залив.

 

Тръмп посочи, че сирийският лидер Ахмед аш Шараа е готов да се бори с „Хизбула“ и „по-конкретно“ вътре в Ливан.

Американският лидер каза също така, че очаква ливанският президент Жозеф Аун да посети Вашингтон през следващите една-две седмици.

Споделете мнението си в коментарите! 👇

СЪВЕТИ ЗА МАЙКИТЕ

ПРИКАЗКИ ЗА ДЕЦА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

СВЯТ

💼ЕВРОПРЪТ ЗА АРМЕНИЯ, МОЛДОВА, УКРАЙНА И … НАС …

Публикувано

на

💸Армения аха да се похвали с евроизбор, подир глупотевините и прас с китка в главата.

Обещаха им 50 милиона евро за харчелък, но се натресоха на санкции. Малцина знаят, че след Нидерландия, Армения лидерства в производството на цветя. 

И праведният европът им коства … СЕГА ВНИМАНИЕ! Изнасят за Украйна 9 500 бройки. За Молдова – 5 500. Но вече няма да могат да изнасят за Русия (свърши се със сигурност) – 100 000 000 (100 милиона). Е, имат си 50 милиона за харчелък.

🤫Украйна и Молдова. Тук всичко е казано. Освен, че излезе едно 60-годишно словенско пате Марта Кос (на 28 юни – на 61) и им рече, след решението по отваряне на преговори за присъдиняване: „Някой ден ще ви приемем поизмрели, но от 5 до 20 години няма да имате право на вето, т.е. – няма да имате думата … Да мъцнете дори …“

🤔ЗАЩО И НИЕ ЛИ?

🧨Защото затрихме диктаторска позиция в енергетиката срещу пари за харчелък.

🧨Защото затрихме световно признати български индустриални експортни сектори (електро и мотокари в 110 страни и химическа диктатура например), включително ултрависокотехнологични направления.

🧨Защото помляхме диктатурата в конкретни сектори на селското стопанство (втори в света по производството на ябълки, например). Срещу пари за харчелък и дълбоко гърло.

🧨Защото детонирахме и попиляхме диктатура в световно признати експортни сектори на леката промишленост (тютюн например).

🧨Защото разковахме високотехнологична военна промишленост (всички експортни сектори са овладени, Кинтекс унищожен).

✍️Като международник ще допълня.

⛔️5 години рестрикция от така братска Германия  за свободно движение на работна сила.

⛔️5 години рестрикция в същото направление от Обединеното кралство, удължена с още 2 години.

⛔️Не 5, не 10, не 15 години дори …, а почти 20 изминаха, докато ни отвориха Шенгенското пространство. Е … разпиляха ни банковата система. Без пари за харчелък. Единствено – нов дълг!

🤝Някой ден може и да приемат Украйна и Молдова. Армения дори. Вероятно няма да съм жив.

🤕Но не съм убеден, че Европейският съюз ще го има, докато Молдова и Украйна се сдобият с право да мъцнат.

Но те вече са отворени пазари за картелите. Изпразнете джобовете!

NB. Помните ли? Прогнозата от втората половина на 80-те.

НЕОГЛОБАЛИЗЪМ И НЕОИМПЕРИАЛИЗЪМ!

Продължи да четеш

СВЯТ

Върховният лидер на Иран Хаменей не харесва меморандума

Публикувано

на

Интересно 😃 Върховният лидер на Иран Хаменей не харесва меморандума за разбирателство между САЩ и Иран.

Но той казва, че е бил убеден да го приеме от иранския президент Пезешкиан, който ще поеме пълна отговорност за него.

„По принцип имах различно мнение.“
„Президентът настоя и тъй като той изрично пое отговорност за договора, аз дадох разрешение за него.“

-> В Иран определено има сили, които бяха готови да отидат по-далеч в противопоставянето на САЩ. Упорството и жертвоготовността на тези хора (много лидери загинаха, не се криха и не клекнаха) е гаранция за бъдещето на този народ. Респект!

-> Дано да видим и у нас нещо такова…

Пълното заявление на Моджтаба Хаменей:

В името на Бог, Най-Състрадателния, Най-Милосърдния

Страстната и лоялна нация Иран,

Както бяхте информирани, между президентите на Иран и Америка беше подписан меморандум за разбирателство. По пътя към достигане на този етап, участващите длъжностни лица положиха големи усилия от загриженост и с добри намерения. Разбира се, американският президент, от отчаяние, използва различни форми на влияние, за да постигне това.

‼️ По принцип имах различно мнение.

Въпреки това, поради ангажимента (настояването), който уважаемият президент, като ръководител на Висшия съвет за национална сигурност, ми даде от свое име и от името на другите членове относно защитата на правата на иранската нация и Фронта на съпротивата, и тъй като изрично пое отговорност за това, аз издадох разрешение за това.

Той също така ясно заяви, че ако американската страна се стреми да отправи прекомерни искания, тя няма да им се подчини. От този момент ние; тоест вие, гордата нация, и този смирен слуга; ще очакваме изпълнението на посочените условия.

Очевидно е обаче, че личните преговори, които ще се проведат в бъдеще, не означават приемане на гледната точка на врага. Надяваме се, че благословените молитви на нашия Учител (нека Всемогъщият Бог ускори повторното му появяване) ще донесат всякаква божествена помощ и победи за почтения народ на Иран.

Мир на вас и Божията милост и благословия.

Продължи да четеш

СВЯТ

САЩ: Съюзниците ни в НАТО изложиха синовете и дъщерите на Америка на риск

Публикувано

на

Американският министър на отбраната Пийт Хегсет разкритикува днес съюзниците от НАТО на срещата на министрите на отбраната на страните от Алианса в Брюксел.

Хегсет обяви и шестмесечен процес по преосмисляне от страна на Пентагона на начина, по който са разположени американските сили в Европа, като резултатите ще зависят от това колко бързо страните членки на НАТО ще поемат отговорност за собствената си сигурност.

„Ще има истинско преосмисляне. Целта му ще бъде да се гарантира, че НАТО се движи бързо и необратимо към това Европа да играе водеща роля, да поеме основната отговорност за отбраната на Европа“, каза американският министър на своите колеги министри в Брюксел.

 

Хегсет разкритикува съюзници от Европа за това, че не са предоставили достъп до базите си на американските сили за атаки срещу Иран, като нарече тези решения „срамни“.

„Тези съюзници изложиха синовете и дъщерите на Америка, нашите синове и дъщери, на риск, като им отказаха очаквания достъп“, каза той.

Хегсет каза, че съюзниците на Америка в Европа трябва да застанат начело на отбраната на собствения си континент.

 

На срещата на министрите на отбраната от НАТО той призова за преосмисляне на Алианса и за превръщането му в организация, която може да сдържа всяка заплаха.

Твърде дълго време НАТО беше само на хартия и в еднопосочна улица, приключваме с това, категоричен бе американският министър.

 

Някои съюзници вече са на път да постигнат 5 процента разходи от БВП за отбрана, но не можем да игнорираме факта, че някои се бавят.

Америка не може да плаща повече за отбраната на НАТО от съюзниците, каза още Пийт Хегсет.

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 6 дни

Гюров влиза в боя. Скача за президент

Андрей Гюров влиза в боя за президентския пост. Той ще бъде издигнат от инициативен комитет на предстоящия вот за държавен...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

„Едно семейство сме с руската църква“

Най-после някаква позиция. РАДЕВ ОТ БРЮКСЕЛ: ЩЕ НАЛОЖА ВЕТО НА НОВИТЕ САНКЦИИ ПРОТИВ РУСИЯ! НИЕ СМЕ ЕДНО ПРАВОСЛАВНО СЕМЕЙСТВО! РУСИЯ...

ПОЛИТИКАпреди 2 седмици

Цялата структура на мафията ДПС в Нови пазар напусна Пеевски

Корабът потъва! Цялата структура на ДПС в Нови пазар напусна партията. Общинският съвет колективно е подал оставка, а всички общински...

ПОЛИТИКАпреди 2 седмици

Депутатите гласуват окончателно мерките срещу необоснованото покачване на цените

Сред новите елементи в законодателството е въвеждането на понятието „справедлива цена“. Днес народните представители гласуват окончателно мерките срещу необоснованото увеличение...

ПОЛИТИКАпреди 3 седмици

Унгарските депутати намалиха заплатите си с 40%, а у нас депутатската заплата продължава да расте

Брутна заплата на унгарските народни представители ще бъде 3690 евро, у нас тя гони 10 000 евро. От следващия месец...

ПОЛИТИКАпреди 3 седмици

От щедрите обещания на Радев остана само горчилката

Веска Николова: От щедрите обещания на Радев остана само горчилката. Управлението на Румен Радев е фасада, зад която се правят...

СВЯТ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Най четени