Свържете се с нас

СКАНДАЛ

Механизмите на цензурата или защо България е след Ангола и Етиопия по свобода на словото

Публикувано

на

Механизмите на цензурата или защо България е след Ангола и Етиопия по свобода на словото

Недоволството от наведените медии пренася цензурираните теми за коментиране в социалните мрежи.

На мнозина не им се вярва – неотдавна България беше класирана на 111-о място по свобода на словото от организацията „Репортери без граници”, след Гвинея, Кувейт и Ангола, до Етиопия. И много хора се чудят дали България заслужено е толкова назад. На какво основание?

Месец по-рано, през март беше оповестен докладът на Държавния департамент на САЩ за човешките права за 2018 година. В него в раздела за свободата на изразяване е констатирано „тежко увреждане на медийния плурализъм” в България. Констатирани са „постоянно увеличаване на политическия натиск върху медиите” и т. н. В доклада се изреждат конкретни примери. „Журналисти и медии, в които те публикуват, са били следени, сплашвани и обезкуражавани чрез кампании за очерняне като „врагове на държавата“, пише в доклада.

„Репортери без граници” също изготвя доклада си с конкретни примери и анкета сред журналисти и представители на различни институции.

И затова някои смятат, че мнозина у нас рисуват картината по-черна и затова сме толкова зле в класациите от чужбина.

Но не – свободата на словото у нас е още по-зле, отколкото е представена в тези доклади. И не заради драстичния случай с ареста на журналисти край Радомир, които бяха държани без обяснение 7 часа в полицията. Не и заради убийството на журналистката в Русе и др. подобни примери. Журналистката е случайна жертва, колкото и да има подозрения за поръчка с цел да спрат предаването й.

Ако проследим събитията в медиите през миналата година, много от тях не са включени в тези доклади, които ни представят като място с ограничена свобода на словото, по-зле от изостанали африкански държави.

В оценките са включени по-видими примери на цензура, като спирането на

конкретно предаване на Милен Цветков,

а след това и изгонването му от Нова тв. Този пример е описан в доклада на Държавния департамент на САЩ. Милен Цветков направи предаване не за съмнителната новина от съмнителен сайт, че Борисов си е купил остров в Гърция, а заради гневните коментари по този повод на самия премиер от Брюксел пред журналистите от всички наши медии там. Премиерът коментира новина от неизвестен сайт, която минава незабелязана, а той я вкарва в големите медии. Коментарно предаване се опитва да разглежда този въпрос и е спряно брутално, а водещият му месец по-късно е изгонен.

Но има и по-големи примери на цензура, маскирана съвсем благовидно. Например продажбата на телевизия

BiT и последващото й закриване

Тази телевизия за кратко време се нареди на четвърто място по доверие след трите големи телевизии Би Ти Ви, БНТ, Нова тв и натрупваше все повече популярност. Причината беше в свободните коментарни предавания, които развиваха теми и канеха събеседници внимателно спестявани от големите телевизии. При това съвсем професионално и умерено, без изхвърляния и нелепици като в телевизия „Алфа”, примерно.

Собствениците на BiT, двама богати българи от Чикаго, бяха ухажвани и притискани, докато продадат телевизията. Купувачът беше очевидно подставено лице, защото след всички приказки пред медиите как ще прави модерна интерактивна телевизия, първата му работа беше веднага да спре всички предавания на живо и да започна да излъчва стари записи, в които няма политика. Това продължи, докато всички забравиха за тази телевизия (виж тук). Формално продажбата и постепенното закриване на телевизия BiT не може да се даде като пример за погазването на свободата на словото и не е влизала в докладите, които оценяват България като място с ограничена свобода. А всъщност това е един от най-драстичните примери на цензура.

И този пример показва пълния синхрон на прокуратурата с медийната цензура в услуга на управляващите. Едрият предприемач Сашо Дончев разказа преди продажбата на телевизия BiT как на среща с главния прокурор Цацаров, той го съветвал да не подпомага телевизия BiT след като си има „хубав бизнес”. (Случаят показва и тежката неосведоменост на главния прокурор, който в онзи момент смята Дончев за собственик на BiT).

Има още много примери в големите медии, по-значителни от цитирания случай с Милен Цветков, останали незабелязани. Не едно, а множество теми в предавания са били

спрени в същата Нова тв още в зародиш

Тя се прочу като най-цензурирана още преди няколко години, като изгони карикатуриста Чавдар Николов и изтри всичките му анимирани карикатури от четири сайта на медийната група, дори интервю с него в един сутрешен блок. Това може да се сравни само с изгарянето на книги в средновековието, но тъй като сме в цифровата ера, все пак анимациите бяха запазени.

Продажбата на Нова тв на българският т. нар. олигарх Кирил Домусчиев също е показателна за синхрона на цензурата и властите. Преди Домусчиев Нова тв беше договорена за продажба с чешкия милиардер Петр Келнер. Сделката беше подписана, но българската Комисия за защита на конкуренцията” я спря. Мотивите – понеже Келнер е собственик и на мобилния оператор „Теленор”, щял да съсредоточи много електронни медии. Действията на комисията бяха очевидно в услуга на властта на Борисов, който предпочита собственик на втората по влияние телевизия у нас да бъде негов приближен. И едрият бизнесмен Домусчиев със сигурност е посъветван да купи тази телевизия, едва ли е изгарял от желание. А това, че никой не коментира защо телевизията е купена преди няколко години за над 600 млн. евро, а продадена на Домусчиев за 180 млн., е само подробност.

Всъщност във всяка телевизия има цензура, дори, когато формално няма спрени теми от редактори или шефове. Онези предавания и редактори, които си позволяват да коментират неудобни за властта случаи, са старателно бойкотирани от представители на властта и управляващата партия. Техни представители отказват да участват в предавания. Това, според терминологията на Би Би Си, е т. нар. модерна цензура.

Представителите на властта налагат теми на предавания и отказват участие в неудобни за тях. Някои редакции и телевизии си имат „политкомисари” – някой шеф, на когото се обаждат от партийната централа или лично Борисов, и който веднага поставя тема за предаване или конкретен гост. Или спира други.

Пресен и продължаващ

пример за цензура е с вестничето „Прас Прес”

То се издава от трима карикатуристи в пълен бойкот от фирмите, които продават вестници и списания. Фирмата „Национална дистрибуция”, която единствена снабдява с вестници и списания всички градове в България, заплашва по-малки фирми да спрат да продават този вестник – това са установили издателите карикатуристи Комарницки, Чавдар Николов и Чавдар Георгиев. По-малки фирми, които до някое време са продавали по няколкостотин броя от вестника изведнъж спират да го продават без обяснение. Продавачи неофициално споделят, че доставчиците им отказват да го доставят, дори да правят заявки. От около 3000 места за продажба на вестници и списания в София (вкл. малки стендове в магазини за хранителни стоки), в. „Прас Прес” се продава на не повече от 70-80 места, заедно с книжарниците. В страната го няма въобще, с изключение на десетина павилиона в три големи града, където се продава под тезгяха, за да не бъдат лишени от доставки от голямата фирма.

В. „Телеграф“ на Пеевски е направил списък с враговете – медиите, които не са под контрол. От този списък може да се заключи, че всички, които са извън него, обслужват повече или по-малко властта.

Случаят с „Прас Прес” показва на какъв натиск са подложени издателите на други вестници на хартия, които се продават в същата мрежа за дистрибуция. Тъй като вестниците така или иначе са закъсали, ако голямата разпространителска фирма (собственост на депутата Делян Пеевски, който притежава и още няколко по-малки фирми – тотален монопол) спре да ги продава едно или друго издание, или започне да бави плащанията от продажбите, то е просто загинало. И за този натиск никъде не се пише, не се коментира, не влиза в никакви доклади за свобода на словото. А го има и журналисти много добре знаят за какво става дума.

Цяла отделна тема е финансирането на вестници и сайтове с раздавани от местната и централната власт субсидии по програми, включително с евросубсидии. Чрез тях властите директно си купуват медийно обслужване. Всичко е уж законно, издател, фирма, задкулисно свързана с властта.

Факт, отбелязан в докладите е

очернянето на журналисти и медии,

които си позволяват да са критични към властта и и да правят разкрития. Медиите на Делян Пеевски и още няколко обслужващи като „Пик” и др. атакуват непрекъснато сайта „Бивол”, вестници като „Сега”, журналисти като Атанас Чобанов и др. Сайтът e-vestnik също е в списъка на атакуваните. Тече поток от публикации, които да дискредитират неудобните издания.

Така естествено се стига до т. нар. „апартамент гейт”. Разкритието за втория човек след Борисов Цветан Цветанов и за министърката Цецка Цачева дойде от сайта „Свободна Европа”, който се финансира от Държавния департамент на САЩ. Това не попречи телевизии и коментатори да говорят за руска хибридна атака, компромати на БСП и да насочат въпроса в друга посока – „откъде дойде ударът?”. На този въпрос журналистът от „Бивол” Чобанов иронично написа във Фейсбук – „От имотния регистър”.

Фактите, които започнаха да изскачат за облагодетелстване на хора от властта с имоти, са толкова красноречиви, че няма как да ги скриеш. Българинът е особено чувствителен, защото при сегашните заплати и цени купуването на жилище е възможно за малцина. Десетки хиляди не могат да си плащат кредитите и са загубили апартаментите си. На този фон

Цветанов с личния си асансьор предизвиква гняв

А големите медии се опитваха през цялото време да омаловажават и да обясняват, че всичко е законно. И като отклоняване на удара развиха тезата „Всички са маскари”, като започнаха да вадят случаи за един или друг представител на опозицията, кога как си е купил имот.

Достатъчно е да провери човек с търсачката в сайтовете на големите медии БНР, БНТ, Нова тв и Би Ти Ви какви публикации има с думите Цветанов и апартамент, ще се изненада. Единствено в Би Ти Ви заглавията са по-критични, а не обслужващи. В сайтовете на обществените БНТ и БНР, също и в Нова тв има заглавия, които оневиняват Цветанов, повечето са от предавания, които му дават думата да се оправдава.

А във вестници като „Труд” и „24 часа” замазването на имотните скандали е направо срамно. Или в телевизии като „Канал 3”, където повече се занимават с Лозан Панов, отколкото с Цветанов.

Налага се прост извод – в България медиите не са свободни с малки изключения на сайтове в интернет или отделни предавания в кабеларки. Журналисти и медии са подложени на очерняне и натиск. Повечето от големите медии са обслужващи.

И докладите, които ни отреждат дъното по свобода на словото, са доста непълни и съвсем не анализират всички случаи и методи на цензура и манипулации с медиите.

СКАНДАЛ

ПЕЕВСКИ ПОДАДЕ СИГНАЛ СРЕЩУ ДЕМЕРДЖИЕВ – МИНИСТЪРЪТ МУ ОТГОВОРИ: “НЯМА ПО-ДОБРА АТЕСТАЦИЯ“

Публикувано

на

Мутрата от ДПС Делян Пеевски внесе сигнал до прокуратурата срещу вътрешния министър Иван Демерджиев с обвинения за злоупотреба с власт и натиск срещу свидетели.

Адвокатът на Пеевски – Хамид Хамид – твърди, че Демерджиев фабрикува доказателства, за да удовлетвори личните си реваншистки желания. Отговорът на министъра обаче беше категоричен: “Няма по-добра атестация за работата на МВР от това да получиш оплакване от тази посока!” Ето пълните детайли около скандала, който разтърси върховете на властта!

🟥 1. СИГНАЛЪТ – ПЕЕВСКИ УДАРЯВА ОТВЕТНО

В четвъртък, 18 юни 2026 г., лидерът на ДПС Делян Пеевски нанесе ответен удар срещу вътрешния министър Иван Демерджиев. Чрез своя адвокат Хамид Хамид той внесе сигнал до прокуратурата срещу министъра на МВР.

Искането за проверката идва по повод “многобройните медийни изяви на министъра на МВР, в които той говори за извършвани проверки и разследвания срещу лидера на ДПС и на парламентарната група на ДПС”. Според ДПС, МВР няма законово право да води такива разследвания.

Адвокат Хамид Хамид настоява прокуратурата да провери дали Демерджиев, “злоупотребявайки с властта, която му е дадена, заедно с високопоставени служители на полицията”, не е склонявал кметове и бизнесмени да станат “кошаревски” свидетели срещу Пеевски. Според сигнала, става дума за фабрикуване на “сигнали” и “свидетелства”, за да се удовлетворят “личните, реваншистки желания на министъра срещу политически опонент”.

🟧 2. ИСТОРИЯТА – ПРОВЕРКИТЕ НА ДЕМЕРДЖИЕВ СРЕЩУ ПЕЕВСКИ

Сигналът на Пеевски идва на фона на засилените проверки на МВР срещу него. Само седмица по-рано, на 11 юни, Демерджиев обяви, че МВР проверява имуществото на лидера на ДПС.

“Тече проверка на имуществото на председателя на ДПС Делян Пеевски, като една част от тези проверки е за разходи, които той е направил, или такива, които друг е направил, но той се е възползвал от тях”, заяви тогава министърът.

Още през май Демерджиев беше категоричен, че МВР прави и ще прави всичко възможно, за да установи откъде идват огромните богатства на Пеевски. Той припомни, че Пеевски години наред декларираше, че има само един стар “Опел”, но след това обяви публично доходите си от дружества и стана милионер.

Именно тези проверки и публичните изявления на министъра провокираха ответния удар на Пеевски.

🟨 3. ОТГОВОРЪТ НА ДЕМЕРДЖИЕВ – “МЕДАЛ” И “ПСИХОЛОГИЧЕСКА ПАРОДИЯ”

Министър Демерджиев не остана безучастен. В личния си профил във Facebook той отговори с остра и саркастична позиция.

“Честно казано, няма по-добра атестация за работата на МВР от това да получиш оплакване точно от тази посока”,

написа Демерджиев. Той определи сигнала на Пеевски като “медал”.

“Когато човекът, превърнал се в международен символ на задкулисието, започне да се жали от закона, това е най-сигурното потвърждение, че най-после сме на прав път”,

допълва министърът.

Демерджиев отхвърли категорично обвиненията за фабрикуване на доказателства, определяйки ги като “политическо лицемерие” и “психологическа пародия”.

“Г-н Пеевски очевидно приписва на настоящото ръководство на МВР собствения си почерк, който години наред беше стандартът на управление в тази държава”,

заяви министърът. Той подчерта, че МВР не фабрикува доказателства, МВР просто спря да ги крие.

В заключение Демерджиев заяви:

“Когато архитектите на паралелната власт се редят на опашка пред официалните институции, това определено не е атака срещу МВР, а е капитулация пред държавността”.

🟩 4. КАКВО ОЗНАЧАВА ТОВА – ПРЯК СБЛЪСЪК МЕЖДУ ИНСТИТУЦИИ И ОЛИГАРХ

Сигналът на Пеевски срещу Демерджиев бележи пряка ескалация на напрежението между олигарха и държавните институции. До момента проверките на МВР срещу Пеевски бяха еднопосочни – сега той отвръща с контраатака.

Това е и първият случай, в който лидерът на ДПС използва законовите механизми, за да се защити срещу разследванията. Дали това е признак на слабост, или опит да се дискредитира министърът, предстои да разберем.

Ключовият въпрос е: Ще се самосезира ли прокуратурата по сигнала на Пеевски, или той ще бъде оставен без последствия, както се случваше с години?

🟪 5. РЕАКЦИИТЕ – КОЙ ПЕЧЕЛИ И КОЙ ГУБИ?

В политическите среди няма единодушие.

От ГЕРБ засега не са коментирали официално. От “Прогресивна България” също пазят мълчание, но близки до управляващите източници твърдят, че Демерджиев има пълната подкрепа на премиера Румен Радев.

От ПП-ДБ определиха сигнала на Пеевски като “отчаян опит да спре правосъдието”. Ивайло Мирчев заяви: “Пеевски свикна да управлява институциите, а сега, когато те започнаха да работят, не знае как да реагира. Сигналът му е признание, че проверките на МВР го притесняват.”

Самият Демерджиев завърши позицията си с думите:

“В правовата държава всеки е свободен да подава сигнали. Днес подават срещу мен, а утре – хиляди други срещу тях. Законът вече не е инструмент за преговори, а равен стандарт за всички”.

🟥 6. ЗАКЛЮЧЕНИЕ – КРАЯТ НА БЕЗНАКАЗАНОСТТА?

Сигналът на Делян Пеевски срещу вътрешния министър Иван Демерджиев е исторически момент. За първи път от години олигарх, свикнал да управлява институциите, е принуден да търси защита от тях.

Отговорът на Демерджиев беше безпощаден. Той не само отхвърли обвиненията, но и ги превърна в оръжие срещу самия Пеевски. “Няма по-добра атестация” и “медал” – тези думи ще останат в историята като моментът, в който държавата спря да се страхува.

Въпросът, който остава: Ще успее ли Пеевски да спре проверките на МВР чрез този сигнал, или това е само началото на края на неговата безнаказаност?

Едно е сигурно – законът вече не е инструмент за преговори. А Демерджиев доказа, че няма да се огъне.

Споделете мнението си в коментарите! 👇

СЪВЕТИ ЗА МАЙКИТЕ

ПРИКАЗКИ ЗА ДЕЦА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

СКАНДАЛ

САЩ пощуряха, обвиниха китайския лидер Си Дзинпин в геноцид и престъпления срещу човечеството

Публикувано

на

С фаталния номер Резолюция 444, САЩ обвиниха китайския лидер Си Дзинпин в геноцид и престъпления срещу човечеството точно преди визитата му в Белия дом!!!

Американският Сенат прие единодушно на 16 юни 2026 г. резолюция, в която китайският лидер Си Дзинпин беше заклеймен като диктатор, отговорен за измами, подкопаване на международния мир и организиране на престъпления срещу човечеството.

Гласуването се състоя само ден след 73-ия рожден ден на китайския лидер.

Сенатската резолюция S.Res.444, внесена от републиканеца Рик Скот от щата Флорида още през октомври 2025 г., беше приета чрез устно гласуване, без нито един глас „против“ и без съвносители.

Освен лично осъждане на Си, текстът насърчава американското правителство и неговите агенции да използват всички налични инструменти – включително правомощията по закона „Магнитски“ – да потърсят от длъжностни лица на китайската комунистическа партия (ККП) отговорност за нарушения правата на човека.

Резолюцията е символичен жест без правнообвързваща сила – тя не подлежи на гласуване в Камарата на представителите, не се подписва от президента и не създава закон.

Въпреки това нейният номер – 444 – носи особено силен отрицателен заряд за китайците. Числото четири се счита за лош късмет, тъй като се изговаря по същия начин като думата за „смърт“ („съ“). А три пъти „съ“ може да се разбира като „тройна смърт“ или тройно лош късмет.

Продължи да четеш

СКАНДАЛ

Тръмп поиска Европа да си му върне парите за войната

Публикувано

на

Тръмп поиска Европа да компенсира САЩ за $350-те милиарда, предоставени на Украйна по времето на Байдън.

Европейските държави трябва да компенсират Съединените щати за 350 милиарда долара военна помощ за Украйна, предоставена по времето на бившия президент на САЩ Джо Байдън, заяви президентът на САЩ Доналд Тръмп по време на реч във военновъздушната база Андрюс, предаде РБК.

Тръмп заяви, че по време на среща с европейски лидери е припомнил мащаба на доставките: „Ние ви дадохме, помислете, 350 милиарда долара – самолети, оръжия от всякакъв вид и т.н.“

Според американския лидер плащането на американската военна помощ за Украйна „не е било в плановете на Европа“.

„Байдън даде много на Украйна и те трябва да платят за това“, подчерта Тръмп.

През февруари 2025 г. Тръмп заяви, че липсва правилно отчитане на американската помощ за Украйна, оценявайки приноса на САЩ на повече от 300 милиарда долара, а на Европа – на около 100 милиарда долара. По-късно той заяви: Че САЩ са похарчили приблизително 350 милиарда долара, наричайки Зеленски „велик търговец“, който е убедил Байдън.

Зеленски отхвърли твърденията на Тръмп за 300 милиарда долара помощ от САЩ за Киев. Според украинския лидер общата цена на войната за Украйна е приблизително 320 милиарда долара, от които приблизително 120 милиарда долара са финансирани вътрешно, а приблизително 200 милиарда долара е подкрепа от САЩ и европейските съюзници, включително пакети с оръжие. Той конкретно посочи приблизително 67 милиарда долара военна помощ от САЩ и 31,5 милиарда долара пряка финансова подкрепа.

През декември същата година Тръмп заяви, че САЩ вече не участват финансово в украинския конфликт, за разлика от администрацията на Байдън, която раздаваше пари на Киев „като бонбони“.

Прессекретарят на Белия дом Каролайн Левит обяви в края на ноември 2025 г., че финансирането от САЩ за конфликта в Украйна е прекратено, въпреки че Вашингтон продължава да продава оръжия на НАТО на Киев.

Киев получава американски оръжия по програмата PURL (Списък с приоритетни изисквания за Украйна), която беше договорена през лятото на 2025 г. В рамките на програмата Украйна съставя месечен списък с необходимите оръжия, които европейците след това купуват от САЩ.

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 6 дни

Гюров влиза в боя. Скача за президент

Андрей Гюров влиза в боя за президентския пост. Той ще бъде издигнат от инициативен комитет на предстоящия вот за държавен...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

„Едно семейство сме с руската църква“

Най-после някаква позиция. РАДЕВ ОТ БРЮКСЕЛ: ЩЕ НАЛОЖА ВЕТО НА НОВИТЕ САНКЦИИ ПРОТИВ РУСИЯ! НИЕ СМЕ ЕДНО ПРАВОСЛАВНО СЕМЕЙСТВО! РУСИЯ...

ПОЛИТИКАпреди 2 седмици

Цялата структура на мафията ДПС в Нови пазар напусна Пеевски

Корабът потъва! Цялата структура на ДПС в Нови пазар напусна партията. Общинският съвет колективно е подал оставка, а всички общински...

ПОЛИТИКАпреди 2 седмици

Депутатите гласуват окончателно мерките срещу необоснованото покачване на цените

Сред новите елементи в законодателството е въвеждането на понятието „справедлива цена“. Днес народните представители гласуват окончателно мерките срещу необоснованото увеличение...

ПОЛИТИКАпреди 3 седмици

Унгарските депутати намалиха заплатите си с 40%, а у нас депутатската заплата продължава да расте

Брутна заплата на унгарските народни представители ще бъде 3690 евро, у нас тя гони 10 000 евро. От следващия месец...

ПОЛИТИКАпреди 3 седмици

От щедрите обещания на Радев остана само горчилката

Веска Николова: От щедрите обещания на Радев остана само горчилката. Управлението на Румен Радев е фасада, зад която се правят...

СВЯТ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Най четени