Свържете се с нас

ВОЙНА

Китай се отказва от самолетите Боинг, милиарди загуби за компанията

Руската авиационна индустрия може да спечели от търговската война между САЩ и Китай

Китай нанесе удар на Boeing, който вече губи от европейския Airbus на световния пазар до рекордно ниво. Пекин отказа да приеме американски самолети. Бъдещите загуби на САЩ се оценяват на десетки милиарди долари. Бенефициентите, разбира се, ще бъдат европейски самолети. Русия обаче също може да има потенциална полза.

Китай инструктира своите авиокомпании да не приемат по-нататъшни доставки на самолети Boeing, компоненти и части. В склада на американската корпорация вече има готови самолети, които първоначално са били предназначени за китайските авиокомпании.

Според Aviation Flights Group, около 10 самолета Boeing 737 Max се очаква да се присъединят към китайския граждански флот в близко бъдеще, включително по два за China Southern Airlines, Air China и Xiamen Airlines. Междувременно се очаква Китай да представлява около 20% от световното търсене на самолети.

В същото време хиляди европейски и американски самолети летят в Китай. Само Air China разполага с повече от 400 самолета Airbus и още повече Boeing. China Southern Airlines има малко повече европейски самолети – почти 500 единици, но също и приличен брой самолети Boeing – около 400. China Eastern Airlines има около 450 Airbus и повече от 300 Boeing. Другите китайски авиокомпании имат по-малки флоти, но също наброяват стотици американски и европейски самолети.

Американският президент разкритикува хода на Китай. „Интересно е, че те току-що се отказаха от голяма сделка с Boeing, заявявайки, че „няма да приемат“ напълно завършени самолети“, написа Тръмп в Truth Social. Според него американците трябва да издържат малко – и Китай ще сключи сделка.

Това е много неприятна стъпка за Boeing.

„Отказът от Boeing от страна на Китай, е двоен удар: загубата на ключов пазар за Boeing (около 20%) и увеличаване на разходите. Китай носи на Boeing десетки милиарди долари в неизпълнени договори. Годишните загуби могат да надхвърлят 10 милиарда долара“,– казва Павел Севостьянов, доцент от катедрата по политически анализи и социално-психологически процеси в Руския икономически университет „Плеханов“.

„Ако страните не седнат на масата за преговори, тогава загубата на китайския пазар ще бъде колосален удар за Boeing и Америка. Китайският пазар е един от най-големите в света. И също така бързо растящ. Можем да говорим за загуба на договори на стойност десетки милиарди долари.

Само един Boeing 737 MAX струва повече от $100 милиона, а загубата на поръчки за 10 самолета е загуба от един милиард долара. Да не говорим за резервни части и поддръжка, от които Америка също прави добри пари“, – казва Роман Гусаров, ръководител на индустриалния портал Avia.ru.

Вторият негативен момент за Boeing е, че всички тези поръчки ще отидат при прекия му конкурент Airbus, което допълнително ще засили позициите си на световния пазар, допълва експертът.

През последните години Boeing губи позиции от европейския си конкурент. До 2023 г. двата авиационни гиганта бяха еднакви, но през 2023 г. Boeing продаде 207 самолета по-малко от Airbus. През 2024 г. американците не само не успяха да компенсират загубите си, но резултатите им станаха още по-лоши.

Boeing изостава от Airbus с цели 418 самолета. Никога в историята не е имало такава пропаст между авиационните гиганти. Американците са доставили само 348 търговски самолета на авиокомпаниите, което е най-лошият резултат от 2005 г. насам (без пандемията от COVID-19). Докато Airbus продаде 766 самолета, най-добрият резултат от 2019 г.

Авиокомпаниите отказват да летят с американски самолети през последните две години поради инцидента с люка на Boeing 737 MAX 9, многобройните регулаторни проверки и т.н. Проблемите с безопасността бавно започнаха да убиват американския производител. И Китай удря в едно от най-болезнените и уязвими места за Съединените щати.

„Изоставяйки самолетите на Boeing, Китай ще поръча самолети Airbus, които се сглобяват в Европа, и може също така да увеличи собственото си производство на Airbus на китайска територия. Третият начин е собствената авиационна индустрия на Китай. Но тук имам сериозни съмнения, тъй като китайската авиационна индустрия е силно зависима от вноса. Тя, подобно на нашия бивш Superjet, до голяма степен се състои от западни компоненти. „– казва Роман Гусаров.

Китай има теснофюзелажен самолет Comac C919. Те представляват малък дял от флотите на големите китайски превозвачи, с по-малко от 100 самолета във флота. Китайските медии съобщиха, че само 40% от компонентите в самолета са вносни.

Въпреки това Центърът за стратегически и международни изследвания (CSIS) проучи основните доставчици на C919 и твърди, че този дял е по-голям. Почти три пети от доставчиците са базирани в САЩ компании, една трета от доставчиците са от Европа, а от 14-те ключови доставчици от Китай седем са в съвместни предприятия.

„Ако американците блокират ключови компоненти, тогава сбогом. Без Запада Китай няма да може да произвежда свои собствени самолети. Дори тези компоненти да се произвеждат в Европа, той може да го прави по американски лиценз или да има американска интелектуална собственост, а САЩ може да забранят доставките“, казва Гусаров.

Европа, разбира се, с удоволствие би превзела китайския пазар, ако успее да защити суверенитета си срещу американците, добавя експертът.

Руската авиационна индустрия може да спечели от търговската война между САЩ и Китай. Но не за сметка на продажбата на нашите самолети MС-21 в Китай, които трябва да бъдат пуснати в търговско производство през 2026 г. и постепенно ще набират скорост.

„Мисля, че поне до 2035 г. ще произвеждаме MС-21 само за себе си. Предстои ни пълно заместване на вноса на чуждестранни самолети. Имаме около 600 вносни магистрални самолета, които трябва да бъдат заменени“, смята Гусаров.

Трудно е да се предвиди какво ще се случи на световния пазар на въздушен транспорт след 10 години. Но Китай едва ли ще седи със скръстени ръце: той ще продължи активно да замества вноса на собствените си самолети и ще може да го направи след десет години, смята експертът.

Като цяло Китай не е заинтересован от замяната на самолетите Boeing с руски; иска да стане авиационна сила и да лети със собствени самолети. Следователно нашият съвместен проект за създаване на широкофюзелажен самолет за дълги разстояния с Китай нямаше продължение: ние искахме пари и достъп до китайския пазар, а китайците просто искаха да получат нашата технология и сами да произвеждат самолета.

Въпреки това, докато Китай стане авиационна сила, Русия може много добре да му помогне по този път.

„Ако САЩ лишат Китай от компоненти за китайски самолет като нашия MС-21, тогава Китай ще трябва да се обърне към нас, за да спасим проекта. Тогава ще бъде различен разговор. Ние можем да проектираме компоненти и след това да ги доставим на Китай. Вече имаме сертифициран двигател PD-14 за този клас самолети.

Разбира се, ние няма да им дадем технологията за производството му, но ще сме готови да го произвеждаме и продаваме. „Това е форматът, в който можем да окажем подкрепа на нашия търговски партньор“, казва Гусаров.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

EXPRESS TV

Китай тества успешно неядрена водородна бомба

Опитът дава предимство на Пекин да заобикаля съществуващите ограничения при използването на ядрени и водородни оръжия.

Китай успешно тества базирано на водород взривно устройство на полигон, съобщава South China Morning Post, цитирайки научна публикация в китайско списание, разказва „Инсайдър“. Двукилограмовата бомба създаде огнена топка с температура над 1000 градуса по Целзий, която „живя“ повече от две секунди – това е 15 пъти по-дълго от подобен заряд, използващ тротил, известен и като TNТ.

Устройството е разработено от 705-ия изследователски институт на Китайската държавна корабостроителна корпорация (CSSC), която е специализирана в подводни оръжия. Коментарите на института са включени в статията, посочена от SCMP.

Бомбата е базирана на материал с твърдо водородно гориво на базата на магнезий – магнезиев хидрид. Това е сребристосив прах или фино кристално вещество, което се използва широко като твърда среда за съхранение на водород поради способността му да задържа водород в големи обеми (до 7,6% от теглото).

Първоначално той е разработен, за да се доставя газ до райони без електрозахранване, където да захранва горивни клетки за чиста електроенергия и топлина. Когато се активира с конвенционални експлозиви, магнезиевият хидрид претърпява бързо термично разлагане, освобождавайки водороден газ, който се възпламенява в продължителен огън.

На практика това е начин за съхраняване на водород в твърда форма и, когато е необходимо, бързо и мощно освобождаване с топлинен и експлозивен ефект. Верижна реакция започва, когато ударната вълна разгражда частиците магнезиев хидрид до микроскопични размери.

В този случай се отделя водород. Достигайки долната граница на запалване, той се запалва, причинявайки екзотермична реакция. Освободената топлина подхранва разлагането на магнезиев хидрид, създавайки самоподдържащ се цикъл на разпадане, освобождаване на водород и топлинна обратна връзка.

В сравнение с TNT, новата водородна бомба произвежда много по-дълготраен топлинен ефект – нажеженото до бяло огнено кълбо е в състояние да разтопи алуминиеви сплави и издържа много по-дълго от кратката светкавица на тротила, която продължава само 0,12 секунди.

„Експлозиите на водороден газ се възпламеняват с минимална запалителна енергия, имат широк диапазон на експлозия и предизвикват пламъци, които бързо се разпространяват навън“, казва екипът, ръководен от изследователя от CSSC Ван Сюефън.

Анализатори предупреждават, че успешният тест дава предимство на Пекин да заобикаля съществуващите ограничения при използването на ядрени и водородни оръжия.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

ВОЙНА

Индия и Пакистан са пред война

Индия и Пакистан са на прага на война след като около 26 туристи бяха убити на индийска територия от пакистанци. Атаката е особено жестока, тъй-като е извършена в спорния регион Кашмир и е срещу граждани на почивка, а не военни, както бяха повечето инциденти досега.

Индия реагира светкавично и редом с масови протести на индийски граждани, правителството затвори границите, изгони дипломати и прекрати ключов договор за предоставяне на вода на Пакистан. Този договор гарантира вода за почти половината от земеделието в държавата.

Малко по-късно индийското правителство изиска от пакистански граждани с визи да напуснат страната в рамките на 24 часа. Вече се говори за започнала военна операция, а заканите от Индия са за сериозни военни действия.

 

Двете държави имат дълга история на кървав конфликт и винаги е било въпрос на време напрежението да ескалира. Конфликтът има силна религиозна основа, тъй-като Индия не е забравила 500 години ислямска власт и робство. Индийската народна партия, която в момента е на власт в държавата, има силна анти-ислямска риторика и е често критикувана от мюсюлманския свят за отношението им към вярата. Поради това отношение се зароди дори конфликт в рамките на БРИКС, когато се обсъждаше влизането на Турция и други държави с ислямско мнозинство, което Индия не приема.

 

Не бива да се пропуска и като основен фактор силната позиция на Индия в момента, която имаше невероятен растеж от 8,2% на БВП през 2023, следвайки подобни темпове и предишните години. Индия може да разчита и на мощна подкрепа навън, защото е в добри отношения с Китай и Русия, действа като посредник за петрол и газ на Европейския съюз и е особено добре позиционирана за добри отношения с кабинета на Тръмп. Индийските предприемачи и инвеститори милиардери в Силициевата долина масово подкрепиха Тръмп, който вкара редица хора от индийски произход в кабинета си, като например директора на ФБР Каш Пател. Вицепрезидентът Джей Ди Ванс е женен за жена от индийски произход.

 

Двете държави имат огромни армии – Индия наброява 1,2 милиона професионална войска и 900,000 резерв, а Пакистан има 560,000 души войска и 550,000 резерв. Същевременно Индия е най-голямата държава в света откъм население с 1,4 милиарда души. Двете държави са от 9-те ядрени сили, като Индия има 180 ядрени оръжия, а Пакистан – 170. Въпреки очевидното превъзходство на индийската армия, потенциален конфликт би бил особено тежък и за двете страни.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

ВОЙНА

Русия предупреди Германия с ултиматум: Ударът с ракета Taurus ще означава война

Руското външно министерство предупреди Германия за последствията от евентуални доставки на крилати ракети Taurus в Украйна.

Москва предупреди, че всяко използване на германски ракети Taurus срещу руски цели ще се разглежда като пряко участие на Германия в конфликта на страната на Украйна. Това заяви официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова.

Техен удар по всякакви руски обекти, критично важна транспортна инфраструктура, като цел, както отбелязахте, Мерц уверено посочи Кримския мост… всичко това ще се разглежда като пряко участие на ФРГ във военни действия на страната на режима в Киев с всички произтичащи от това последици за Германия,– обобщи дипломатът.

По-рано лидерът на блока ХДС/ХСС и потенциален кандидат за канцлерския пост Фридрих Мерц в интервю за телевизионния канал ARD не изключи доставката на тези крилати ракети на Киев, като отбеляза необходимостта от координация с европейските съюзници. В отговор германският министър на отбраната Борис Писториус подчерта наличието на много контрааргументи срещу подобно решение.

Захарова подчерта, че използването на ракетите Taurus е невъзможно без прякото участие на военните специалисти на Бундесвера.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 7 часа

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

„Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това“, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКАпреди 2 дни

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКАпреди 3 дни

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Пеевски: Моя кабинет няма да падне. Ще го подкрепяме, колкото е необходимо

Тарторътът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски нарече парламентарната група на ДПС-ДПС „един файтон хора без значение“. Коментарът му е по...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

От днес на власт е коалицията „Магнитски“

От днес България официално се управлява от профашистка и антитръмпистка коалиция „Магнитски“. Партията на Делян Пеевски става патерица на ГЕРБ...

СВЯТ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Най четени