Свържете се с нас

СВЯТ

Полша се разцепва отново

《Полша се насочва към шестото си разделяне》

Ръководството на Полша изрази много остри исторически подозрения – уж Берлин мечтае как да върне полските територии, които само преди няколко десетилетия са принадлежали на Германия. Какво всъщност предизвика подобни обвинения, защо отношенията между Полша и Германия се влошиха – и какво всъщност може да доведе до поредното разделение на полската държава в историята?

Полша продължава атаката си срещу Европейския съюз и срещу Германия (която във Варшава се смята за главен проводник и ръководител на проекта Обединена Европа). Полският премиер Матеуш Моравецки в колонката си за френския „Льо Монд“ повтори тезата от собствената си неотдавнашна колонка за немския „Ди Велт“- че „Европейският съюз формално е демокрация, но всъщност е олигархия, където властта принадлежи на най-силните.“ Тоест на Берлин и Париж.
Тази идея беше задълбочена и изострена от председателя на Националната банка на Полша Адам Глапински. Според него Германия не само иска да управлява Европейския съюз, но и да върне историческите си земи. Същите онези източногермански територии, които след Втората световна война, мразеният от поляците Йосиф Сталин, даде на Варшава (и които, между другото, все още са най-развитите региони на Полша). „Берлин планира да подчини цялата ивица от държави между Германия и Русия и да установи нов европейски ред, основан на сътрудничеството на две империи – Германската и Руската“, каза Глапински.
От една страна, думите на Глапински и Моравецки могат да се разглеждат като елемент от вътрешнополитическата борба срещу техния заклет враг – бившия премиер и един от настоящите лидери на либералната опозиция Доналд Туск. Адам Глапински говори за германските „планове“ в контекста на това, че Туск е упълномощен да ги осъществи – за което уж ще получи своя буркан със сладко и кошница бисквитки в лицето на поста шеф на Европейската комисия. И именно през призмата на „предателството на Туск“ речта му сега се обсъжда от полските медии.
Темата е много актуална – през 2023 г. Полша ще бъде изправена пред много трудни парламентарни избори, които (предвид настоящата икономическа криза и всички негативни последици от руската специална операция в Украйна) могат да завършат много тъжно за сегашната управляваща крайнодясна партия „Право и справедливост“ (ПиС). Това означава, че ПиС трябва здравата да вае образа на национален предател от Туск.

От друга страна, атаките срещу Германия са част от борбата на сегашното полско ръководство срещу европейската интеграция – във вида, в който Германия я вижда. Полша е за гъвкав, но не много функционален вариант за продължаване на европейската интеграция, докато германците искат задълбочаване и централизация на процеса.
Да, полската позиция не винаги е била толкова противоречива – при Туск всичко беше точно обратното. „Тогава конфликтът беше изгладен и в известната си берлинска реч тогавашният външен министър Радек Сикорски дори каза, че Полша се страхува не от германските танкове, а от бездействието на Германия по време на най-силната финансова криза. Правителството на Туск беше фундаментално проевропейско, което позволи на самия Туск лично да продължи кариерата си като ръководител на Европейския съвет.
Но правителството на „Право и справедливост“ е по-фокусирано върху САЩ и вижда големи възможности за Полша не в това да бъде включена в европейските процеси като младши, макар и важен партньор, а в ролята на противоречащ играч “, обяснява Дмитрий Офицеров- Белски, полонист. И сега ПиС използва всяка възможност да противоречи на Берлин. По-специално Германия е открито обвинена в угодничество на Русия.

„Ако Полша не беше гласувала против, тогава „Северен поток-2“ щеше да бъде пуснат по нареждане на Германия и Русия щеше да спечели конфликта в Украйна. Но, за съжаление, ЕС не винаги чува гласа на истината от Полша“, казва Матеуш Моравецки.
Сега на ниво висши служители на държавата започна спор за желанието на германците да върнат своите исторически земи. „Разбира се, не говорим за факта, че Германия се стреми да върне териториите, които преди са ѝ принадлежали. Така се загатва за опасността от германски реваншизъм и хегемонизъм в съвременна Европа“, обяснява Дмитрий Офицеров-Белски. В „Четвърти райх“ Полша няма да намери място – и то в буквалния смисъл.
И тази теза се основава на историческата памет на поляците. Факт е, че от края на XVIII век комбинацията „силни съседи – слаба и неадекватна Полша“ поне пет пъти доведе до разделянето на тази същата Полша между тези съседи. Основната причина за разделението винаги е била именно неадекватната политика на Варшава, която с присъщата си арогантност влиза в противоречие с всички местни центрове на сила. Как противоречи, всъщност, дори и сега.
Поляците като цяло обаче не са склонни да забелязват подобна дреболия – арогантността е неразделна част от дворянското съзнание на полските елити. Освен това сега те усещат други сили зад себе си. В крайна сметка, всяко разпространение на митове, които отслабват европейските връзки (независимо дали са антируски или антигермански митове), е от полза за САЩ и Великобритания. Държави, върху които Варшава сега се фокусира.

В същото време полските власти смятат, че не само САЩ и Великобритания са на тяхна страна, но и съществуващата политическа ситуация. „Може би ако състоянието на европейските работи беше по-добро от сега, тогава политиката на Полша щеше да бъде по-лоялна към Берлин и Брюксел. Сега Берлин все още е лидер на Европа, но много слаб, като самата Европа. Да, преди десет години Европа беше слаба, но Германия беше силна. Само американското влияние е силно в Европа сега. Затова Полша смята за възможно да се ръководи от принципа на Ницше за „бутни падащия“, казва Дмитрий Офицеров-Белски.
Проблемът за Полша е, че ако нейната политика за дискредитиране и разпадане на „Четвъртия райх“ (тоест Европейския съюз) успее, тогава териториалната цялост и сигурността на самата Полша, както и нейните лидерски амбиции в Централна и Източна Европа, ще бъдат заплашени. И не само заради засилването на германския реваншизъм.
Всъщност в цялото пространство между германските и руските граници сега има огромен набор от исторически териториални конфликти между местните държави. Добруджа, Трансилвания, Тешинска Силезия, Вилнюс и други. „Тази плетеница, възелът от териториални проблеми в Европа, не е по-слаб от конфликтите около Тайван, островите Сенкаку. Отчасти говорим за това, но в Европа беше някак горе-долу по-спокойно по отношение на териториалните проблеми“, казва Владимир Винокуров, професор в Дипломатическата академия на руското външно министерство.

И беше по-тихо в много отношения благодарение на европейската интеграция. Идеолозите на Европейския съюз очакваха, че наднационалната интеграция ще може да неутрализира както междуетническите конфликти в страните членки, така и потенциалните териториални претенции между тях. Че всички те, условно казано, ще се самоопределят като европейци, а техните територии – преди всичко като част от ЕС.
Но разрушаването на европейските концепции, съчетано с разрастването на етническия национализъм в източноевропейските страни, всъщност запалва този фитил. Последствието може да бъде голям източноевропейски пожар – в центъра на който, както обикновено, ще бъде Полша.

СВЯТ

Военната психоза в Европа трябва да приключи

Орбан: Военната психоза в Европа трябва да приключи.

Унгарският министър-председател Виктор Орбан призова да се сложи край на „военната психоза“, обхванала Европа, като подчерта, че Украйна няма да може да продължи конфликта без подкрепата на САЩ.

Военната психоза, която обхваща Европа, трябва да спре. Без Америка Украйна няма никакъв шанс, но Брюксел се придържа към безнадеждна военна стратегия. Единственият път напред е пътят на мира!“, написа политикът в социалната мрежа X.

Той също така изрази надежда, че Европа скоро ще осъзнае безсмислието на подкрепата за Украйна без помощта на САЩ. Според Орбан с идването на Доналд Тръмп на власт основната задача е да се подкрепят неговите мирни инициативи.

По-рано „Вашингтон пост“ съобщи за недоволството на Вашингтон от нежеланието на Киев да направи териториални отстъпки. Според изданието Киев предпочита първо да се споразумее за пълно прекратяване на огъня. Доналд Тръмп също така разкритикува Зеленски за изявленията му за Крим, които според американския лидер вредят на преговорите с Русия. Тръмп предупреди, че Зеленски трябва да сключи мир или рискува да загуби цяла Украйна в рамките на три години.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

СВЯТ

Искат оставката на „токсичната“ фон дер Лайен.

ЕС иска оставката на „токсичната“ фон дер Лайен. С какво шефът на ЕК не устройва властите?

Висшето ръководство на ЕС иска да освободи „токсичния“ председател на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Властите вече не са доволни от нейните „политически и дипломатически таланти“.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен си спечели репутацията на „токсична“ и сега е изправена пред оставка, пише швейцарското списание Die Weltwoche, позовавайки се на източници в дипломатическите кръгове на ЕС. Изданието отбелязва, че „политическите и дипломатически таланти“ на фон дер Лайен са разочаровали висшето ръководство на ЕС.

На Запад има търговски спор със САЩ, на Изток има конфликт в Украйна и влошаване на отношенията с Русия, а освен това продължава не особено обнадеждаващата за континента конфронтация с Китай.- се казва в статията на изданието.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

СВЯТ

Париж изпраща шепнешком сигнали на Москва, че иска да реши проблемите

Понякога Париж изпраща на Москва сигнали, че всъщност би искал да реши възникналите проблеми, но „шепнешком“, заявява руският външен министър Сергей Лавров. Думите му са цитирани на уебсайта на руското външно министерство, предава „Фокус“.

От външното министерство на РФ съобщават, че Лавров е връчил на Еманюел Кид, председател на Френско-руската търговско-промишлена палата, орден за приятелство.

„За мен е едновременно удоволствие и чест да изпълня почетната мисия да Ви връча Ордена на дружбата в съответствие с указа на руския президент Владимир Путин … Вие говорите в защита на дружбата между руския и френския народ, въпреки острата, враждебна, русофобска риторика, която чуваме почти ежедневно от Париж. Понякога френските колеги ни изпращат сигнали, че всъщност искат да решат възникналите проблеми, но ги изпращат шепнешком. Тъжно е, че във френското обществено мнение се внедрява едно фалшиво и, бих казал, грубо примитивно обяснение на случващото се около Украйна“, заявява Лавров.

Той добавя, че Кид винаги е имал за задача да насърчава приятелството, сътрудничеството, взаимното разбирателство и да оценява трудните страници от общата история на Русия и Франция.

„В началото и до 2022 г. винаги сме ви наричали голям приятел на нашата страна. Но от 2022 г. този термин е морално остарял, защото сте станали гражданин на Руската федерация. Като гражданин на две велики сили това Ви позволява да насърчавате по-ефективно благородните задачи, които си поставяте …

Силата на нашите връзки се доказва от факта, че редица френски компании останаха в Русия въпреки заплахите и трудностите, отчасти благодарение на Вашия ангажимент да защитавате законните им интереси и споразуменията, които са сключили с руските си партньори. Убеден съм, че те са направили правилния избор, включително и благодарение на Вас“, подчертава руският министър.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди един ден

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

„Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това“, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКАпреди 3 дни

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКАпреди 5 дни

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Пеевски: Моя кабинет няма да падне. Ще го подкрепяме, колкото е необходимо

Тарторътът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски нарече парламентарната група на ДПС-ДПС „един файтон хора без значение“. Коментарът му е по...

ПОЛИТИКАпреди 2 седмици

От днес на власт е коалицията „Магнитски“

От днес България официално се управлява от профашистка и антитръмпистка коалиция „Магнитски“. Партията на Делян Пеевски става патерица на ГЕРБ...

СВЯТ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Най четени