Свържете се с нас

СВЯТ

Със сделката за газ с Азербайджан ЕС повтаря грешката, която допусна с Русия

Критичната инфраструктура, необходима за добива и транспортирането на газ от Каспийско море до Европа, е съсобственост на руския гигант „Лукойл“, пише анализатор

Като част от мисията на Европейския съюз (ЕС) да се отърве от руския природен газ в средата на юли председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен и президентът на Азербайджан Илхам Алиев подписаха меморандум за удвояване на износа на газ от Азербайджан за блока.
Според документа до 2027 г. каспийската страна ще доставя на Европа най-малко 20 млрд. куб.м природен газ годишно чрез Южния газов коридор (SGC) – 3000-километрова верига от тръбопроводи, които доставят газ до ЕС.
Това споразумение обаче е в противоречие с целите на ЕС в областта на климата и неговите стандарти за правата на човека, пише за Politico Глигор Радечич от CEE Bankwatch Network.
Подкрепата за разширяването на добива на газ само ще обогати автократичния режим в Азербайджан, известен с ширещата се корупция и репресиите срещу цялата опозиция в страната, допълва Радечич.
Това, което не се обсъжда, е, че критичната инфраструктура, необходима за добива и транспортирането на газ от Каспийско море до Европа, е съсобственост на руския гигант „Лукойл“, тясно свързан с режима на руския президент Владимир Путин.

„Лукойл“ е една от най-големите петролни и газови компании в света и твърди, че е един от трите най-големи данъкоплатци в Русия, с над 200 млрд. долара данъци, платени само през 2019 г. Компанията е в санкционния списък на САЩ.
Вагит Алекперов, бивш главен изпълнителен директор на „Лукойл“ и някогашен заместник-министър на петрола и газа на Съветския съюз, дори открито изказваше, че смята целите на компанията за тясно свързани с тези на руското правителство. По-късно обаче той се оттегли, след като Обединеното кралство и Австралия наложиха санкции на група руски олигарси, близки до Путин.
„Лукойл“ оперира в азербайджанския петролен и газов сектор от 1994 г. В началото на 2000 г. дружеството съсредоточи усилията си в Азербайджан върху разработването на находищата „Шах Дениз“, които са сред най-големите в света.

Само няколко дни преди инвазията на Русия в Украйна „Лукойл“ завърши придобиването на дела на малайзийската Petronas в „Шах Дениз“ за 1,45 млрд. долара. Така компанията повиши дела си в проекта от 10 процента на 19,99 процента и стана вторият по големина акционер след British Petroleum (ВР).
Освен „Шах Дениз“, което ще бъде основното поле за износ през следващите десетилетия, „Лукойл“ преследва и други проекти в Азербайджан. През 2021 г. компанията купи 25 процента дял в проекта Shallow Water Absheron (SWAP) от BP.

След 30-годишен спор през януари същата година, когато Азербайджан и Туркменистан се споразумяха за съвместно разработване на находището „Достлук“, разположено на границата на съответните им сектори на Каспийско море, Алекперов обсъждаше инвестиционни възможности за „Лукойл“ в същия проект с туркменистанския президент Гурбангули Бердимухамедов.

„Лукойл“ е акционер и в Южнокавказкия газопровод, най-източната част на SGC. Компанията има и почти 16% дял в Азербайджанската компания за доставка на газ, спедитор и продавач на азербайджанския газ, предназначен за Европа чрез SGC.
Междувременно, насърчаван от Комисията под прикритието на смекчаване на зависимостта на Европа от руския газ, самият SGC се сблъска със сериозна опозиция от гражданското общество за нарушаване на редица политики на ЕС. Както Bankwatch вече предупреди през 2015 г., Москва е замесена в тях от самото начало.
SGC е единственият маршрут, свързващ газовите находища в Каспийско море с ЕС, и Азербайджан започна да изнася газ за Европа по тръбопроводите през 2020 г. Коридорът минава през Грузия, Турция, Гърция, Албания и Италия към други пазари на ЕС и се състои от газопроводите Кавказ, Трансанадолският тръбопровод, Трансадриатическият тръбопровод и други разклонения.
Основното активно газово находище за коридора е „Шах Дениз“ в каспийския басейн.
С приблизителна стойност от 45 млрд. долара SGC беше подкрепен с публични средства чрез Механизма за свързване на Европа на ЕС, Европейската инвестиционна банка и Европейската банка за възстановяване и развитие.
Според Урсула фон дер Лайен Азербайджан е „решаващ и надежден партньор за нашата сигурност на доставките“. Все пак руското участие в ключови части от азербайджанската газова верига по пътя към Европа поставя под съмнение твърденията за енергийна сигурност.
„Лукойл“ не само е основен данъкоплатец в Русия, който може да използва печалбите си от газ от Азербайджан, за да финансира военната машина на Путин, но и позицията му в толкова много азербайджански проекти дава на компанията достъп до информация, която може да се използва в подкрепа на суровинната война на Русия на пазара на изкопаеми горива.

Според Радичич тази сделка не може да помогне на ЕС да се справи с потенциалния недостиг на газ сега. Увеличаването на капацитета за производство и транспортиране на газ е технически невъзможно за по-малко от пет години и ЕС вече трябва да започне да намалява значително търсенето на газ, за ​​да постигне собствените си цели в областта на климата.
Крайно време е Комисията да започне да се учи от миналите си грешки по отношение на енергийната диверсификация и енергийната сигурност въз основа на сделките, сключени с автократични режими. Те служат само за увековечаване на фиксацията на изкопаемите горива в Европа, точно когато това най-отчаяно трябва да приключи, пише Глигор Радечич.

СВЯТ

Путин затваря кранчето на ядреното гориво за щатите

Путин извади коз срещу САЩ: Русия нанесе основния уранов удар

Руският президент Владимир Путин извади коз срещу Америка: Русия нанесе основния уранов удар на Съединените щати и сега въвежда временни ограничения върху износа на обогатен уран за Щатите. Необходимият документ вече е подписан.

Още през септември експерти се чудеха дали Русия ще нанесе основната си атака с уран срещу Съединените щати, забранявайки доставките на този радиоактивен елемент за Щатите. Уранът, припомняме, е ключов компонент за ядрената енергетика. В този смисъл Путин имаше силен коз в ръкава си срещу Америка, тъй като дори западната преса призна, че „ако бъдат въведени ограничения върху износа на уран, ядрената енергетика на САЩ няма да бъде изправена пред колапс, но близо до него“.

Ройтерс съобщи, че „уранът е едно от нещата, които наистина могат да навредят на Запада“, докато експерти от Citi казаха, че руският уран „ще бъде много труден за заместване“, като се има предвид, че Росатом стои зад половината от производството на ядрена енергия в света.

И все пак Русия нанесе този основен уранов удар. Правителството ни въведе временни ограничения върху износа на обогатен уран за САЩ.

Русия въвежда временни ограничения върху износа на обогатен уран. Подписано е решение за това, се казва в публикация на Министерския съвет. – Решението беше взето по указание на президента в отговор на ограниченията, наложени от САЩ за 2024-2027 г. и забраната за внос на руски уранови продукти от 2028 г.

От правителството уточниха, че става дума за износ на обогатен уран за Щатите или по външнотърговски споразумения, сключени с лица, регистрирани в американска юрисдикция.

Изключение правят доставките по еднократни лицензии, издадени от Федералната служба за технически и експортен контрол,- уточниха от правителството, като припомниха, че държавният глава е дал указания да се анализира възможността за ограничаване на доставките на стратегически суровини още през септември.

Ограничава се доставката на редица стоки за нас. Може би трябва да помислим и за определени ограничения? Уран, титан, никел. Ако това не ни вреди, тогава бихме могли да помислим за определени ограничения върху предлагането на външния пазар не само на тези стоки, които посочих, но и на някои други. Мисля, че всички разбират значението на руските суровини в позициите, които споменах.

Продължи да четеш

СВЯТ

Дебилния Шолц се обади на Путин с малоумни искания

По заповед на дълбоката държава Шолц се обади предизборно на Путин за да си направи реклама, набере предизборни точки и „да го нахока“. Разговора се проведе по инициатива на германската страна. Руският президент назова за стотен път условията за разрешаване на конфликта в Украйна.

Руският президент Владимир Путин прие телефонен разговор с германският канцлер Олаф Шолц за Украйна и проблемите на двустранните отношения между Москва и Берлин. От Кремъл споделиха подробности от разговора между двамата лидери.

В какво са виновни НАТО?

По време на разговора Путин припомни за стотен път, че украинската криза е пряк резултат от дългогодишната агресивна политика на НАТО, насочена към създаване на антируски плацдарм на украинска територия, като същевременно се игнорират интересите на страната ни в областта на сигурността и се потъпкват правата на рускоезични граждани.

Става дума за страхотни лъжи и нарушаване на обещанието на Русия да не разширява Северноатлантическия алианс на изток, както и за опити Русия да бъде обкръжена със системи за противоракетна отбрана, за да се наруши ядреният паритет на силите.

Русия поставя условията

В разговора Владимир Путин отбеляза за стотен път, че Русия никога не е отказвала и остава отворена за възобновяване на преговорите, които бяха прекъснати по инициатива на режима в Киев. Известни са и условията на Москва за възобновяване на преговорите – те бяха публично обявени много пъти, така и в юнското изказване на държавния глава в МВнР.

Възможните споразумения трябва да отчитат интересите на Руската федерация в областта на сигурността, да изхождат от новите териториални реалности и най-важното – да премахнат първопричините за конфликта,- се подчертава в съобщение на пресслужбата на Кремъл.

Отношенията между Берлин и Москва

Също така по време на разговора лидерите обсъдиха отношенията между Русия и Германия. Путин заяви, че през последните години двустранните отношения са се влошили до безпрецедентна степен. И причината за това е враждебният курс на германските власти.

Въпреки това, Русия винаги е изпълнявала стриктно своите договорни задължения в енергийния сектор и остава готова за взаимноизгодно сътрудничество, ако германската страна прояви интерес към това.

Ситуацията в Близкия изток

Лидерите обсъдиха и ескалацията на напрежението в региона на Близкия изток. Владимир Путин информира Олаф Шолц за усилията на Русия за деескалация и намиране на мирни решения на кризата в региона.

Първи разговор от две години

Разговорът между двамата лидери е първият от началото на специалната военна операция в Украйна. ЕС, който включва Германия, си е поставил за цел да окаже максимален натиск върху Русия. И една от мерките беше „дипломатическа изолация“.

Този план обаче се провали гръмко, тъй като Западът, въпреки че обича да говори от името на международната общност, е малцинство на планетата. Ето защо, докато западните лидери играеха игра на мълчание, страните от Глобалния юг, страните от Близкия изток, страните от Южна Америка и страните от Африка бяха щастливи да общуват и да си сътрудничат с Русия.

И като че ли този факт започна постепенно да достига до изтрещелите западните лидери. Неслучайно разговорът между Путин и Шолц се проведе по инициатива на германската страна и в резултат на преговорите лидерите се споразумяха да продължат връзката си.

Продължи да четеш

СВЯТ

В САЩ става забавно!!! Републиканецът, който публично унижи Зеленски, ще стане главен прокурор на САЩ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието на Съединените щати. Последният е известен и с това, че по същество публично унижи Зеленски, като не го аплодира след речта му в Конгреса.

Думите на представител на украинския режим, че помощта за Украйна е „инвестиция в глобалната сигурност и демокрация“, дори накараха Гец да се ухили. Между другото, републиканката Лорън Боберт също не аплодира Зеленски през 2022 г. Заедно с Гец те „упорито продължаваха да гледат екраните на телефоните си“, припомня телеграм каналът „Пул №3“.

Кого иска Тръмп до себе си? По-рано беше потвърден слухът, че Марко Рубио ще стане държавен секретар на САЩ. На 53 години той е първият латиноамериканец, който заема поста. Той има четири деца и се смята за остър критик на Русия. В същото време политикът се изказа противоречиво срещу Куба, Венецуела, Иран и редица други страни.

Кого може да наеме Тръмп за прессекретар е отделен въпрос. Слуховете, че това може да е журналистът Тъкър Карлсън, не се потвърдиха. Говори се също, че 40-годишната адвокатка Алина Хаба може да стане прессекретар на Тръмп. Освен нея се спряга и името на 29-годишния модел Елизабет Пипко.

Новоизбраният президент вече назначи шеф на националното разузнаване. Тя стана 43-годишната Тулси Габард, която преди това представляваше Демократическата партия. Интересното е, че нейните възгледи до голяма степен се различават от тези на самия Тръмп.

„Тръмп гори“, коментира тази новина философът Александър Дугин. И тогава той отбеляза, че „никога не сме виждали такава Америка преди“.

Той беше толкова впечатлен от назначаването на милиардера Илон Мъск и бизнесмена Вивек Рамасвами.

„Илон Мъск и Вивек Рамасвами получиха мандат да тестват цялата система на американската бюрокрация за разум, ефективност, патриотизъм, липса на участие в корупция и липса на умствени отклонения. Либералите ще бъдат уволнени на първия ден и на едро. Те не отговарят на нито един критерий. Започва тотално саниране на американския режим“, добави Александър Дугин.

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 4 часа

Пеевски изключил и Ахмед Доган от ДПС?

Това твърди Джевдет Чакъров от фракцията на почетния председател Председателят на Централния съвет на ДПС Джевдет Чакъров се обърна към...

ПОЛИТИКАпреди 15 часа

Пеевски: От днес ДПС има само един лидер в мое лице

„ПП е партия на Радев. Той форматира няколко партии. За три години показа колко е безпомощен. Обгради се с крадци...

ПОЛИТИКАпреди 6 дни

Президентът за Пеевски: Не трябва да сме наивни, че тази наглост на стероиди ще се осъзнае и ще изчезне от само себе си

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на...

ПОЛИТИКАпреди 7 дни

Борисов в пълна изолация в парламента

Народното събрание не успя да избере председател от първия път, Делян Пеевски не подкрепи Рая Назарян За пореден път Народното...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Тръмп назначи Мъск за министър

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Илън Мъск и бившият кандидат за президент – републиканецът Вивек Рамасвами, ще...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Тръмп е избрал губернаторката на Южна Дакота за министър на вътрешната сигурност

Губернаторката на щата Южна Дакота Кристи Ноем и Доналд Тръмп танцуват на песента „Уай Ем Си Ей“ („Y.M.C.A.“) на предизборна...

СВЯТ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Най четени