Свържете се с нас

ИМОТИ

Цените на жилищата полудяха

Пловдив бие София по ръст на сделките

Жегата на жилищния пазар продължава. Всички брокери и анализатори отчитат много висока активност на купувачите и отчетлива сдържаност на продавачите, което логично води до растящи цени. Cитyaциятa мoмeнтa нaпoмня нa бyмa пpeз 2005-2008 г., когато България стана много модерна за инвеститорите в нeдвижими имoти заради присъединяването си към ЕС, твърди Страхил Иванов от агенция „Явлена“. „Зa пъpвoтo тpимeceчиe нa тaзи гoдинa имaмe 10- 30% увеличение на сделките спрямо същия период нa 2020 г., като особено оживен е пазарът в Пловдив, който изпреварва София по ръст на покупко-продажбите“, обяснява Иванов в интepвю зa Вlооmbеrg ТV Бългapия.

Само за година жилищата у нас за поскъпнали средно с почти 5% и „затихване“ скоро не се очертава. Прогнозата не е на брокери или агенции, а на независима авторитетна институция – БНБ. „Поскъпването на жилищните имоти ще продължи и през второто, и през третото тримесечие на годината, запазвайки тенденцията от 2020 г., когато имаше 4.6% ръст на годишна база, коментира централната банка в новото издание на своя “Икономически преглед”.

Всъщност цените още не са стигнали върха от края на 2008 г. и към началото на 2021 г. те са с 8,2% по-ниски от тогава. Но ако продължат да се качват с досегашните темпове, още догодина може да станем свидетели на нов пик.

„Спестяванията на домакинствата нараснаха сериозно. Това провокира интерес към покупката на апартаменти, къщи, вили. Допълнително „Covid- 19″ предизвика търсене на по-големи жилища“ смята кредитният консултант Тихомир Тошев. Факт е, че вирусът „затвори“ хората вкъщи и заради работата и ученето онлайн и домовете на българите внезапно отесняха.

„Силен двигател на пазара на имоти са и безпрецедентно ниските лихви по ипотеките – 2,5-2,9%. Само за април новоотпуснатите ипотечни кредити са в размер на 445 млн. лева, което е месечен рекорд за България, коментира пред БНР Тошев.

В същото време много българи не искат да се разделят с „излишните“ си имоти, дори да им предлагат суперцена, защото се чудят се какво биха правили с парите си. Вече е напълно безсмислено човек да държи спестяванията си на влог, тъй като лихвите са нулеви, а някои банки дори вече отказват да приемат депозити. Има и друга причина за отлив на продавачите – по-възрастните притежатели на имоти в момента внимават за здравето си и не искат да рискуват да се заразят с коронавирус заради огледи от кандидат-купувачи и срещи с брокери, нотариуси и прочее. Някои собственици просто изчакват цените да се качат още.

Тошев изтъкна, че жилищата поскъпват не само заради голямото търсене и по-оскъдното предлагане, но и заради увеличаващите се разходи за строителство – материали, техника, ток, заплати на персонала. Затова засега не може да се говори за „надуване на балон“ на жилищния пазар – за поскъпването има обективни причини, но ако цените се качват с растяща скорост в следващите 1-2 години, трябва да ни светне червена лампичка“, смята експертът.

Страхил Иванов също смята, че ниските лихви по кредитите и обезмислянето на депозитите заради все по-неизгодите условия водят до жегата на имотния пазар. „He e зaдължитeлнo вcичĸи xopa дa тpъгнaт в пocoĸa ĸъм тъpceнe нa имoти. Дocтaтъчнo e 10-15% oт гoлeмитe влoжитeли дa гo нaпpaвят. Дaжe нe гoвopим зa нyлeвa, a зa мнoгo oтpицaтeлнa лиxвa дa cи държиш пapитe в бaнĸa, и xopaтa ce питaт дaли нe e пo-дoбpe дa paзчитaт нa 3-4% гoдишнa дoxoднocт oт имoт“, oбяcнявa тoй.

ИМОТИ

Невероятно, но факт: 190 000 евро искат за гараж в София

Цените на имотите у нас по нищо не отстъпват на тези от Франция

През изминалата седмица гараж в София за 190 000 евро предизвика масово възмущение в социалните мрежи. За 190 000 евро, колкото е един гараж, човек може да си купи 190 000 къщи в Италия. В същото време тези 5 квадратни метра може да са доста просторни за някой в Южна Корея.

Живот в 5 квадратни метра в Южна Корея или къща за 1 евро в Сицилия. А как се омайват инвеститори от Германия и Швейцария да изхарчат парите си за имоти в България.Цените на имотите през 2025 г.: Очаква се ръстът да продължи, влизането в еврозоната също ще повлияе. Месеци наред Йордана Стоянова живее в малка стая. Видео от стаята ѝ в азиатската страна се превърна в хит в социалните мрежи. „Получих повече от 1 милион гледания в TikTok. Не съм очаквала, честно казано, но предполагах, че ще има доста гледания, защото мисля, че българинът не се интересува от такива видеа“, разказва тя.

Стаята, в която Йордана живее се нарича „гошиуон“. Като студентка в Южна Корея, за нея това е най-евтиният вариант за кратко пребиваване. „Депозитите за едно нормално жилище в Корея тръгват от може би 10 000 долара и нагоре“, споделя младата жена.

„Платих около 800 лева за един месец. Има такива, които са примерно и по 450 лева, по 600-700 лева. Много варират в зависимост от това, примерно, има ли прозорец в стаята, колко е голяма стаята“, добавя Йордана. Тя се къпе над мивката, а за нощно шкафче – използва стол. „Стаята е колкото да се прибереш, да си сготвиш нещо и да спиш“, казва още Йордана.

Дълги години семейство Гарибачеви живеят в Англия. След една почивка в Сицилия случайно разбрали, че могат да имат къща в рая само за евро. „Първоначално, разбира се, си казах, че е някаква щуротия“, казва Кристина Гарибачева. Ето какви са условията: „Къщите да се ремонтират, като има срок, който е между 3 и 5 години в зависимост от общината. Обаче изискването за ремонт е единствено къщата, ако има нужда, да се оздрави структурно, да ѝ се оправи покрива и да се оправи фасада“, разказва тя.

Това и правят. Но без големи бригади майстори, а напълно сами. В куфарите от Англия слагат инструментите и започват ремонта. „Има още довършителни неща, но вече стъпка по стъпка ще стават“, обяснява Стефан Гарибачев. Грубата им сметка сочи, че са похарчили около 20 000 евро. От няколко месеца живеят за постоянно там и никога не са били по-щастливи. „Даже нашият син вече си има и гаджe. И на нас много ми харесва тук, защото те имат нашето детство. Всеки следобед, като си напишат домашното, ще излизат навънка, играят си със съседските деца. Ние сме супер спокойни, не се притесняваме. Тук е селският телефон – излезеш от терасата и викаш да се прибират за вечеря“, казва още Кристина.

 

От Южна Корея и Сицилия, последна спирка – Дружба, София. Ако погледнем цифрите за инвеститора Иво Димовски няма разлика дали е в сърцето на Европа или в края на София.

„Един имот може да е по статут гараж или жилище, но дори да е гараж и го направиш с условията на един апартамент и дори никой да не знае, че той е със статут гараж, той доставя жизнения стандарт, който търсиш. Тъй че той струва това, което дава, не това, което е по документ“, посочва инвеститорът Иво Димовски. На прага на еврозоната главната дилема на българина е дали да купи апартамент сега или да изчака. Същото е и с продаването. Иво казва, че не е оракул, но съветва: „Нали знаете какво казват за имотите – недей да чакаш да купиш имот – купи имот и чакай“, добавя той.

„Ако гледаме статистиката по другите държави, които са влизали имотите продължават да се качват, особено ако е хубав, на добра локация“, казва Иво. Хубавото струва скъпо. А понякога плащаме и за тротоара, който е голям психологически фактор. „Тротоарът създава общество, това е мястото, където се срещаме със съседи и това дефинира цената на един имот, колкото по-голям е тротоара, толкова е по голяма социализацията“, коментира инвеститорът.

„Този тротоар със сигурност не е това, което ние искаме за нашия жизнен стандарт. Също като гледаме назад и панелките. Това не е най-красивото място, където може да си прекарате живота, но истината е, че подържана панелка няма. Това е като еднорог, чувал си за него, обаче никой не ги е виждал“, казва Иво.

„Какво се случва в Германия – те направиха тотална реновация, изкараха хората от жилищата, реновираха ги, дадоха им временно място за живеене и след това ги върнаха. Тези панелки със сигурност ще ги надживеят след това“, добавя още той.

Въпреки ръста на цените България остава европейската държава с най-много жилища на глава от населението. „Българите обичаме имоти, финансовата култура е била да имаш покрив над главата, за да го оставиш на децата си“, смята Иво. В България, Европа или Азия – всяко нещо си има цена. А понякога дори и 1 евро е много. „Всеки си плаща цената. Защото пък все пак ние не живеем в България, липсва ни, имаме близки, имаме родни, ние имаме приятели в България. така че ние също плащаме някаква цена“, посочва Кристина.

„Друго си е човек да си е близко до семейството. И това е лично за мен. Много зависи от типа човек. Има хора, които наистина си остават в Азия, защото много им харесва“, добавя Йордана.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

ИМОТИ

Нов закон забранява плащане в брой при покупко-продажба на имоти в Гърция

  • Много българи имат интерес към покупка на имот в Гърция.
  • Новите правила анулират автоматично някои вече подписани договори

В Гърция влезе в сила забрана за плащане в брой на сделки с недвижими имоти. Законът изисква всички плащания да се извършват чрез банка, но има изключения, когато са разрешени плащания в брой.

Новите правила, които са в сила от 11 декември 2024 г. анулират договорите, в които са записани авансови плащания, частично или пълно плащане стойността на имота в брой или плащане чрез банка, което не е потвърдено. Автоматично стават невалидни. Такива договори не могат да бъдат регистрирани в публични регистри и нямат правно действие спрямо участващите страни, правителството или трети страни.

Наредбата възлага специални отговорности на нотариусите като изисква от тях да посочват в договорите за сделки с имоти, че плащането е извършено изключително по банков път. Неспазването на това изискване ще доведе до глоба в размер на 10% от сумата на сделката. Глобата може да варира от 10 000 до 500 000 евро за всяко нарушение.

Гръцките данъчни власти преглеждат хиляди покупки и продажби на недвижими имоти след 11 декември, за да се уверят, че отговарят на новите правила.

Въпреки забраната има изключения от правилото за плащане в брой. Например плащането в брой е приемливо ако договорите са сключени въз основа на предварителни споразумения, сключени преди тази дата.

Автор: Бойка Атанасова, Атина

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Продължи да четеш

ИМОТИ

Цените на морските апартаменти догонват софийските

90% от купувачите са българи и все по-често семейства с деца, казват брокери

Цените на ваканционните имоти край морето през последните години отбелязваха по-умерен темп на растеж, но се очаква през следващата година той да се засили, догонвайки цените в София. В момента сделки с апартаменти по морето се сключват на цени на квадратен метър с около 20% по-ниски от тези в столицата.

Повече информация на сайта https://luxbulgaria.com/

Това показват наблюденията на строително-инвестиционната компания. От компанията посочват, че квадратен метър във ваканционен морски имот по Южното Черноморие е около 800 евро, като в определени курорти стига и до 1600 евро.

Най-скъпи излизат апартаментите в Созопол – между 1200 и 1600 евро за квадратен метър. Така „втори дом“ с една спалня започва от 75 000 евро, а с 2 спални – от 95 000 евро, като тази стойност достига 130 000-140 000 евро за по-функционалните имоти. Къщи в Созопол пък се предлагат на цени, които започват от 280 000 евро.

В Слънчев бряг апартаментите се предлагат в ценовия диапазон 800-1200 евро за квадратен метър. В Царево и Поморие сделки се сключват при 900-1300 евро, а в Несебър и Свети Влас – 1000-1500 евро за квадратен метър.

Повече информация на сайта https://luxbulgaria.com/

В момента българите са основните купувачи на ваканционни морски имоти по Южното Черноморие. Интересът на българските клиенти се засили след ковид-пандемията и тази година 90% от купувачите на къщи и апартаменти по Южното Черноморие са българи, посочват от Green Life Development & Resorts. Останалите 10% от купувачите са от Германия, Израел, Полша.

Ако допреди 5 години българските купувачи са били предимно хора на над 50-годишна възраст, сега на пазара уверено излиза нов профил клиенти, посочват от компанията. Това са семейства с малки деца – хора средно между 30 и 40 години, които предпочитат да закупят „втори дом“ за ваканциите, вместо да плащат за все по-скъпо хотелско настаняване.

Въпреки засиленото търсене от страна на български клиенти, рускоговорящите собственици на ваканционни жилища по морето вече не продават така активно имотите си, посочват от Lux Bulgaria.

Наскоро агенцията за недвижими имоти „Бългериан пропъртис“ също отчете раздвижване на пазара на ваканционни жилища след отчетения спад на сделките през първото тримесечие на годината. Купувачите предпочитат имоти на вторичен пазар, които са обзаведени и готови за ползване. Новото строителство в курортите се продава по-трудно, особено на шпакловка или само до ключ, тъй като новите собственици не желаят да се занимават с ремонти и обзавеждане от разстояние, споделят от агенцията за недвижими имоти.

Повече информация на сайта https://luxbulgaria.com/

По данни на „Lux Bulgaria“ най-търсени са студия и двустайни апартаменти като по-ликвидни и по-бюджетни. Предпочитанията са към апартаменти в сгради с ниска такса за поддръжка и когато са и с атрактивна цена, те биват продадени в рамките на няколко дни.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 2 дни

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

„Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това“, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКАпреди 3 дни

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКАпреди 5 дни

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Пеевски: Моя кабинет няма да падне. Ще го подкрепяме, колкото е необходимо

Тарторътът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски нарече парламентарната група на ДПС-ДПС „един файтон хора без значение“. Коментарът му е по...

ПОЛИТИКАпреди 2 седмици

От днес на власт е коалицията „Магнитски“

От днес България официално се управлява от профашистка и антитръмпистка коалиция „Магнитски“. Партията на Делян Пеевски става патерица на ГЕРБ...

СВЯТ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Най четени