ИМОТИ
Софиянци бягат на село, продават панелките
Бум на имотния пазар за първото полугодие отчитат брокерите, евтините кредити и натрупани спестявания дадоха тласък на сделките
Софиянци ударно се изнасят от столицата, продават панелните си апартаменти и изкупуват имоти в близост до града. Хора от други краища на България пък все по-често предпочитат да купуват жилища в София, а не да ги наемат. „Това явление е сравнително ново и се наблюдава след трите вълни на корона кризата, като трайно се налага като тенденция, коментираха пред „Телеграф“ брокери.
Анализът на брокерските посредници показва, че през първото полугодие на 2021 г. са сключени повече сделки, отколкото до юни 2020 г., а в сравнение със същия период на 2019 г. се наблюдава същински бум.
Повишение
„Цените на имотите трайно се повишават и няма тенденция към спад, а дори напротив – очакват се още по-високи нива до края на годината. Сега се сключват сделки при цени за центъра на София и южните квартали, започващи от над 2000 евро на квадратен метър“, обясни за „Телеграф“ брокерът Борислава Йонкова. Според данните за цялата страна има ръст от около 20%, а в София е дори към 30% на продажбите в сравнение с предходните две години. „Промени се профилът на търсените имоти след трите вълни на пандемията.
Забелязва се увеличаване на сделките с парцели и къщи извън София, на близки до столицата места“, коментира пред „Телеграф“ Красимир Анадолиев, председател на Нотариалната камара в България. Според него една от причините е, че след дните на изолацията хората предпочитат да са извън града, на по-просторно място с двор, а не затворени между четири стени.
Развитие
„Колкото софиянци желаят да напуснат града, двойно повече са желаещите да го населят. Това е заради възможностите за работа, образование и не на последно място в кризата – по-доброто медицинско обслужване. Търсенето на жилища в столицата е огромно, а пазарът дори не предлага чак толкова атрактивни оферти. Едно от най-важните неща е локацията на имота. Има разлика дали жилището ще е в „Обеля“ или в „Лозенец“.
Хората от другите градове предпочитат централните части и южните квартали на столицата. Материалната база е по-добра, има развит транспорт и комуникации“, отбеляза брокерът Йонкова. От бранша са категорични, че цената на имота зависи главно от местоположението му и качеството на строителството. „Вече хората предпочитат панелни жилища, защото се усетиха, че в доста от случаите новото тухлено строителство далеч не отговаря на качествата, които очакват, а цените са космически“, коментира друг брокер.
Изгодно
„Голяма част от сделките с недвижими имоти се сключват с банково кредитиране на купувачите. Това се дължи най-вече и на изгодните жилищни кредити, които предлагат банките. Ниските лихви по тези кредити дават възможност на купувачите за придобиване на жилище веднага, а това от своя страна раздвижва значително пазара на недвижими имоти“ обясни Красимир Анадолиев. Освен с изгодни кредити хората разполагат и със собствени средства. Вероятно по време на изолацията са успели да спестят достатъчно пари и сега предпочитат да ги инвестират.
Брокерите обясняват този факт и с тенденцията към нулевите лихви по депозити и политиката на някои банки да таксуват средства над определен размер. Това кара хората да предпочитат инвестиция в имот, който впоследствие да отдават под наем. „Голям капитал дойде и от чужбина. Много българи се върнаха с пари и сега искат да ги инвестират именно в покупка на жилище в центъра на София. Други пък искат къщи на от 20 до 50 км от центъра на столицата и това също повиши цените на вилите край града“, отбелязват брокерите.
Пловдив-хит на пазара
Веднага след София Пловдив е градът, където най-много се купуват жилища. Търсенето е предимно от хора, които са се върнали от чужбина и произхождат от Южна България – Хасково, Кърджали, Смолян. Те сега изкупуват жилища под тепетата. Пловдив е на първо място сред градовете в страната с над 120 хил. жители с повишение на цените на имотите с 52% за период от пет години. За разлика от София в града под тепетата поскъпването на новото строителство е по-голямо от това на старите жилища.
Повишението на цените на новите апартаменти в Пловдив е с 55% спрямо 2015 г. Жилищата в съществуващи сгради в града под тепетата за същия период са поскъпнали с 52%. Третият по големина град у нас – Варна, изненадващо се нарежда пети в класацията на имотния пазар с поскъпване на жилищата с 32,1%. Във Варна новите апартаменти са поскъпнали с 23% за периода, а при съществуващите нарастването на цените е много по-голямо – с 38%. Пред морската столица, макар и с малко, са Стара Загора и Русе, където поскъпванията съответно са 42% и 39%.
Половината продажби са без коментар в цената
Над 50% от сделките с имоти се сключват без коментар в цената, отбелязват брокери. Максималното, което продавачите свалят от вече обявената на пазара цена, е до 5000 евро. Продавачите не са склонни на големи отстъпки, тъй като високото търсене определя цената и ако един клиент се откаже, до няколко дни се появява друг, който е готов да плати мигновено. При новото строителство пък изобщо не върви този тип пазарлък.
Там единственият момент, който би могъл да отстъпи от цената, е наличието или не на Акт 15 или Акт 16. При някои от този тип сделки има една цена, която след това търпи доплащане при финализирането на проекта.
ИМОТИ
Невероятно, но факт: 190 000 евро искат за гараж в София

Цените на имотите у нас по нищо не отстъпват на тези от Франция
През изминалата седмица гараж в София за 190 000 евро предизвика масово възмущение в социалните мрежи. За 190 000 евро, колкото е един гараж, човек може да си купи 190 000 къщи в Италия. В същото време тези 5 квадратни метра може да са доста просторни за някой в Южна Корея.
Живот в 5 квадратни метра в Южна Корея или къща за 1 евро в Сицилия. А как се омайват инвеститори от Германия и Швейцария да изхарчат парите си за имоти в България.Цените на имотите през 2025 г.: Очаква се ръстът да продължи, влизането в еврозоната също ще повлияе. Месеци наред Йордана Стоянова живее в малка стая. Видео от стаята ѝ в азиатската страна се превърна в хит в социалните мрежи. „Получих повече от 1 милион гледания в TikTok. Не съм очаквала, честно казано, но предполагах, че ще има доста гледания, защото мисля, че българинът не се интересува от такива видеа“, разказва тя.
Стаята, в която Йордана живее се нарича „гошиуон“. Като студентка в Южна Корея, за нея това е най-евтиният вариант за кратко пребиваване. „Депозитите за едно нормално жилище в Корея тръгват от може би 10 000 долара и нагоре“, споделя младата жена.
„Платих около 800 лева за един месец. Има такива, които са примерно и по 450 лева, по 600-700 лева. Много варират в зависимост от това, примерно, има ли прозорец в стаята, колко е голяма стаята“, добавя Йордана. Тя се къпе над мивката, а за нощно шкафче – използва стол. „Стаята е колкото да се прибереш, да си сготвиш нещо и да спиш“, казва още Йордана.
Дълги години семейство Гарибачеви живеят в Англия. След една почивка в Сицилия случайно разбрали, че могат да имат къща в рая само за евро. „Първоначално, разбира се, си казах, че е някаква щуротия“, казва Кристина Гарибачева. Ето какви са условията: „Къщите да се ремонтират, като има срок, който е между 3 и 5 години в зависимост от общината. Обаче изискването за ремонт е единствено къщата, ако има нужда, да се оздрави структурно, да ѝ се оправи покрива и да се оправи фасада“, разказва тя.
Това и правят. Но без големи бригади майстори, а напълно сами. В куфарите от Англия слагат инструментите и започват ремонта. „Има още довършителни неща, но вече стъпка по стъпка ще стават“, обяснява Стефан Гарибачев. Грубата им сметка сочи, че са похарчили около 20 000 евро. От няколко месеца живеят за постоянно там и никога не са били по-щастливи. „Даже нашият син вече си има и гаджe. И на нас много ми харесва тук, защото те имат нашето детство. Всеки следобед, като си напишат домашното, ще излизат навънка, играят си със съседските деца. Ние сме супер спокойни, не се притесняваме. Тук е селският телефон – излезеш от терасата и викаш да се прибират за вечеря“, казва още Кристина.
От Южна Корея и Сицилия, последна спирка – Дружба, София. Ако погледнем цифрите за инвеститора Иво Димовски няма разлика дали е в сърцето на Европа или в края на София.
„Един имот може да е по статут гараж или жилище, но дори да е гараж и го направиш с условията на един апартамент и дори никой да не знае, че той е със статут гараж, той доставя жизнения стандарт, който търсиш. Тъй че той струва това, което дава, не това, което е по документ“, посочва инвеститорът Иво Димовски. На прага на еврозоната главната дилема на българина е дали да купи апартамент сега или да изчака. Същото е и с продаването. Иво казва, че не е оракул, но съветва: „Нали знаете какво казват за имотите – недей да чакаш да купиш имот – купи имот и чакай“, добавя той.
„Ако гледаме статистиката по другите държави, които са влизали имотите продължават да се качват, особено ако е хубав, на добра локация“, казва Иво. Хубавото струва скъпо. А понякога плащаме и за тротоара, който е голям психологически фактор. „Тротоарът създава общество, това е мястото, където се срещаме със съседи и това дефинира цената на един имот, колкото по-голям е тротоара, толкова е по голяма социализацията“, коментира инвеститорът.
„Този тротоар със сигурност не е това, което ние искаме за нашия жизнен стандарт. Също като гледаме назад и панелките. Това не е най-красивото място, където може да си прекарате живота, но истината е, че подържана панелка няма. Това е като еднорог, чувал си за него, обаче никой не ги е виждал“, казва Иво.
„Какво се случва в Германия – те направиха тотална реновация, изкараха хората от жилищата, реновираха ги, дадоха им временно място за живеене и след това ги върнаха. Тези панелки със сигурност ще ги надживеят след това“, добавя още той.
Въпреки ръста на цените България остава европейската държава с най-много жилища на глава от населението. „Българите обичаме имоти, финансовата култура е била да имаш покрив над главата, за да го оставиш на децата си“, смята Иво. В България, Европа или Азия – всяко нещо си има цена. А понякога дори и 1 евро е много. „Всеки си плаща цената. Защото пък все пак ние не живеем в България, липсва ни, имаме близки, имаме родни, ние имаме приятели в България. така че ние също плащаме някаква цена“, посочва Кристина.
„Друго си е човек да си е близко до семейството. И това е лично за мен. Много зависи от типа човек. Има хора, които наистина си остават в Азия, защото много им харесва“, добавя Йордана.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ИМОТИ
Нов закон забранява плащане в брой при покупко-продажба на имоти в Гърция

- Много българи имат интерес към покупка на имот в Гърция.
- Новите правила анулират автоматично някои вече подписани договори
В Гърция влезе в сила забрана за плащане в брой на сделки с недвижими имоти. Законът изисква всички плащания да се извършват чрез банка, но има изключения, когато са разрешени плащания в брой.
Новите правила, които са в сила от 11 декември 2024 г. анулират договорите, в които са записани авансови плащания, частично или пълно плащане стойността на имота в брой или плащане чрез банка, което не е потвърдено. Автоматично стават невалидни. Такива договори не могат да бъдат регистрирани в публични регистри и нямат правно действие спрямо участващите страни, правителството или трети страни.
Наредбата възлага специални отговорности на нотариусите като изисква от тях да посочват в договорите за сделки с имоти, че плащането е извършено изключително по банков път. Неспазването на това изискване ще доведе до глоба в размер на 10% от сумата на сделката. Глобата може да варира от 10 000 до 500 000 евро за всяко нарушение.
Гръцките данъчни власти преглеждат хиляди покупки и продажби на недвижими имоти след 11 декември, за да се уверят, че отговарят на новите правила.
Въпреки забраната има изключения от правилото за плащане в брой. Например плащането в брой е приемливо ако договорите са сключени въз основа на предварителни споразумения, сключени преди тази дата.
Автор: Бойка Атанасова, Атина
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ИМОТИ
Цените на морските апартаменти догонват софийските

90% от купувачите са българи и все по-често семейства с деца, казват брокери
Цените на ваканционните имоти край морето през последните години отбелязваха по-умерен темп на растеж, но се очаква през следващата година той да се засили, догонвайки цените в София. В момента сделки с апартаменти по морето се сключват на цени на квадратен метър с около 20% по-ниски от тези в столицата.
Повече информация на сайта https://luxbulgaria.com/
Това показват наблюденията на строително-инвестиционната компания. От компанията посочват, че квадратен метър във ваканционен морски имот по Южното Черноморие е около 800 евро, като в определени курорти стига и до 1600 евро.
Най-скъпи излизат апартаментите в Созопол – между 1200 и 1600 евро за квадратен метър. Така „втори дом“ с една спалня започва от 75 000 евро, а с 2 спални – от 95 000 евро, като тази стойност достига 130 000-140 000 евро за по-функционалните имоти. Къщи в Созопол пък се предлагат на цени, които започват от 280 000 евро.
В Слънчев бряг апартаментите се предлагат в ценовия диапазон 800-1200 евро за квадратен метър. В Царево и Поморие сделки се сключват при 900-1300 евро, а в Несебър и Свети Влас – 1000-1500 евро за квадратен метър.
Повече информация на сайта https://luxbulgaria.com/
В момента българите са основните купувачи на ваканционни морски имоти по Южното Черноморие. Интересът на българските клиенти се засили след ковид-пандемията и тази година 90% от купувачите на къщи и апартаменти по Южното Черноморие са българи, посочват от Green Life Development & Resorts. Останалите 10% от купувачите са от Германия, Израел, Полша.
Ако допреди 5 години българските купувачи са били предимно хора на над 50-годишна възраст, сега на пазара уверено излиза нов профил клиенти, посочват от компанията. Това са семейства с малки деца – хора средно между 30 и 40 години, които предпочитат да закупят „втори дом“ за ваканциите, вместо да плащат за все по-скъпо хотелско настаняване.
Въпреки засиленото търсене от страна на български клиенти, рускоговорящите собственици на ваканционни жилища по морето вече не продават така активно имотите си, посочват от Lux Bulgaria.
Наскоро агенцията за недвижими имоти „Бългериан пропъртис“ също отчете раздвижване на пазара на ваканционни жилища след отчетения спад на сделките през първото тримесечие на годината. Купувачите предпочитат имоти на вторичен пазар, които са обзаведени и готови за ползване. Новото строителство в курортите се продава по-трудно, особено на шпакловка или само до ключ, тъй като новите собственици не желаят да се занимават с ремонти и обзавеждане от разстояние, споделят от агенцията за недвижими имоти.
Повече информация на сайта https://luxbulgaria.com/
По данни на „Lux Bulgaria“ най-търсени са студия и двустайни апартаменти като по-ликвидни и по-бюджетни. Предпочитанията са към апартаменти в сгради с ниска такса за поддръжка и когато са и с атрактивна цена, те биват продадени в рамките на няколко дни.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
БЛОГпреди 5 месеца
Новата съпруга на бившия ми съпруг неочаквано се свърза с мен – това, което написа, ме накара да пребледнея
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Той е световна кинолегенда, но днес живее като отшелник
-
БЛОГпреди 4 месеца
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ИНТРИГИпреди 5 месеца
Найденови дават лъжливи показания. Лечева оневинява Божков по делото за „убийствата“?