Свържете се с нас

ФОКУС

Британската Империя продължава опиумната война срещу човечеството

  • Всъщност Британската империя никога не е спирала да подкрепя пиратите, бандитите, терористите, войните по света от които получава комисионни за да ги „озакони“.
  • Източно Индийската Компания колонизира цял континент.
  • Предлагането или потреблението на наркотиците в света не намалява, а расте.

Всеки образован човек знае, че през 19 век Великобритания води опиумните войни срещу Китай. Първата – 1840-1842 г. Втората – 1856-1860. Тези войни имаха доста дълга предистория. През 1600 г. британската кралица създава с указ Източно Индийската Компания (ИИК), която получава монополни права да търгува с Индия. По-късно компанията получи правомощия да управлява Индия.

В Индия, главно в Бенгалия, вече има обширни насаждения от опиум, който се използва като наркотично вещество почти изключително на Индийския полуостров. ИИК  реши да направи голям бизнес от опиума. Опитите да се продаде наркотикът в самата Англия бяха неуспешни; нейните жители решително отхвърлиха опиума.

Но Компанията се справи много добре на китайския пазар. Приходите на ИИК от продажби на опиум в Поднебесната империя нарастват бързо през 18 век. За Китай обаче това беше съвсем истинска катастрофа – протичаше бързо дрогиране на страната с всички произтичащи от това последствия.

Властите на Средищното кралство се опитаха да спрат потока на дрогата, което обаче очаквано предизвика недоволство и съпротива от страна на британците, което в крайна сметка провокира Опиумните войни.

Поднебесната империя загуби и двете войни. През 1842 г. империята Цин е принудена да подпише споразумение с британците, според което се съгласява да плати обезщетение на Великобритания, да й отстъпи остров Хонг Конг и да отвори китайските пристанища за британската търговия.

Империята Цин започва дълъг период на отслабване на държавата и граждански вълнения, което води до поробването на страната от европейските сили и гигантското разпространение на наркоманиите, деградацията и масовото изчезване на населението.

В резултат на втората война на 24-25 октомври 1860 г. са подписани Пекинските договори, според които империята Цин плаща още едно голямо обезщетение, отваря Тиендзин за външна търговия и позволява използването на китайците като фактически робски труд. в колониите на Великобритания и Франция. Южната част на полуостров Коулун също премина към Великобритания.

Английската корона продължава да получава гигантски печалби от продажбата на опиум в Китай. В крайна сметка опиумът значително отслаби китайската нация; без да се вземе предвид този фактор, е трудно да се разбере историята на Поднебесната империя до средата на ХХ век.

Китай беше изваден от „опиумната игла“ бързо и много радикално – веднага след победата на комунистическата революция през 1949 г. и приемането на строги укази от Мао Цзедун, които потискаха търговията и потреблението на опиум и други наркотици.

След Втората световна война наркобизнесът на планетата оцелява и дори укрепва. Но продажбата на наркотици (не само обикновен опиум, но и хероин, канабис, кокаин, хашиш, марихуана, конопени производни, синтетични наркотици и др.) се премести в други страни, както икономически развити (Стария и Новия свят), така и развиващи се.

Производството на наркотици се премества в района на Златния полумесец (Афганистан, Иран, Пакистан), Златния триъгълник (Мианмар, Лаос, Тайланд), Южна Америка (Колумбия, Боливия, Перу, Венецуела), Мароко и редица други държави. Почти цялото производство на „отварите“, нейното трансгранично движение и търговия бяха нелегални.

Много страни са обявили война на наркотиците. Бяха приети закони, създадени бяха специални ведомства/отдели и започнаха да се отделят големи бюджетни средства за борба с наркотиците. Така в Съединените щати през първите две следвоенни десетилетия с този въпрос се занимаваше Федералното бюро по наркотиците (FBN) към Министерството на финансите и Бюрото за контрол на злоупотребата с наркотици (BDAC) към Министерството на здравеопазването, образованието и социалните грижи.

recto

През 1968 г. тези ведомства са обединени и на тяхна база е създадено Бюрото по наркотици и опасни вещества (БНДД) към Министерството на правосъдието. На 1 юли 1973 г., по предложение на президента Никсън, това бюро беше обединено с редица други структурни подразделения на изпълнителната власт и беше създадена Администрацията за борба с наркотиците (DEA) . Това решение е в сила и днес.

През 2021 г. американски експерти изчислиха, че за петдесет години Съединените щати са похарчили един трилион долара за борба с наркотиците. А федералният бюджет за 2022 г. отпусна 41 милиарда долара за борба с наркотиците

Тъй като наркобизнесът има подчертан транснационален характер, то, разбира се, международните организации и международните споразумения могат и трябва да играят голяма роля в борбата с наркотиците. Организацията на обединените нации (ООН) се зае с въпроса. На първо място е Службата на ООН по наркотиците и престъпността (UNODC), която е пряко подчинена на Генералния секретар на ООН. Освен това в ООН беше създадена Комисията по наркотичните вещества (CND) като част от ECOSOC.

Други организации на ООН, занимаващи се с наркотици: Международен съвет за контрол на наркотиците (INCB) – наблюдава прилагането на съответните международни споразумения и събира статистически данни; Световна здравна организация (СЗО) – отговаря за научния преглед на веществата за включване или освобождаване от контрол.

В рамките на ООН са взети голям брой решения, подписани са много споразумения и конвенции за наркотиците. Най-фундаменталният документ е Единната конвенция за наркотичните вещества от 1961 г. Други важни документи: Конвенция за психотропните вещества (1971 г.); Конвенция на ООН срещу незаконния трафик на упойващи и психотропни вещества (1988 г.).

Само преди десетина години темата за наркотиците и борбата с тях беше доста значима за много медии по света. Говоря за това с увереност, защото по едно време писах доста често по тази тема и в интернет имаше много свежа и интересна информация. Но днес всичко е много оскъдно.

Официалните материали, публикувани на уебсайтовете на ведомства и организации, предназначени за борба с наркотиците, са много неинформативни и имат формален характер. Независимите експерти, пишещи по теми за наркотиците, използват предимно по-стари източници.

Ships at Spithead 1797. Sceptre. King George, Hudson’s BayCompany. Rodney, East Indiaman. Ganges. Perseverence. General Goddard, East Indiaman’. watercolour by Nicholas.

Темата за наркотиците винаги е била не особено „прозрачна“, но сега нейната „прозрачност“ напълно изчезна. Или може би причината е, че самият обект на наблюдение е изчезнал? Може би войната приключи с пълното поражение на наркомафията?

Не, по-скоро завърши с нейна победа. И това не е нещо, за което говорят някои алармисти или крайни експерти (от крайно ляво или крайно дясно). Този факт се признава дори от онези, които обикновено се наричат „уважавани господа“. Например Глобалната комисия по политиката за наркотиците, която се състои от такива „уважавани експерти“.

Тя включва по-специално бившия швейцарски президент Рут Драйфус, бившия държавен секретар на САЩ Джордж Шулц, бившия върховен представител на ЕС за външната политика и политиката на сигурност Хавиер Солана, бившия колумбийски президент Сезар Гавирия, бившия изпълнителен директор на Глобалния фонд за борба със СПИН Мишел Казачкин и други.

От 2011 г. тази комисия публикува годишни доклади, в които последователно се възпроизвежда фразата: „…глобалната война срещу наркотиците е загубена“. Поради причината, че предлагането или потреблението на дрога в света не намалява, а расте.

Фактът, че войната срещу наркотиците и наркомафията в света може да бъде загубена, беше написан в края на миналия век от американеца Джон Коулман в книгата му „Комитетът на тристата“, която се превърна в бестселър за много години ( първо издание – 1992 г.). Комитетът на 300-те е световният елит, който е наследник на Съвета на 300-те. Споменатият съвет управляваше горепосочената Ост-индийска компания .

След премахването на ОИК през 1874 г. върхушката на компанията, тясно обединена от общи интереси и общи цели, състояща се от триста „избрани“, продължава своето съществуване и дейност. Основните цели на „Комитета на 300-те“ са да се намали населението на планетата, да се деиндустриализира икономиката, да се отслабят и разрушат националните държави и да създаде единна световна държава с единно световно правителство върху руините на националните държави. Представителят на английския истаблишмънт О. Хъксли описва това бъдеще в антиутопията си „Прекрасният нов свят“ (1932).

Естествено, тази единствена световна държава („прекрасен нов свят“) ще бъде управлявана от членове на „Комитета на 300-те“. А средствата за завземане и поддържане на световната власт, освен всичко друго, трябва да бъдат наркотиците.

Първо , изграждането на „прекрасен нов свят“ изисква огромни суми пари. За закупуване на оръжия, държавници, политици, медии, финансиране на революции, граждански войни, майдани и т.н. А такива гигантски пари може да осигури само наркобизнесът (нормата на печалбата се измерва в стотици, хиляди и дори десетки хиляди проценти). И днес наркомафията, в съюз с разузнавателните служби на англосаксонския свят, доставя пари на „дълбоката държава“ (едно от новите имена на „Комитета на 300-те“).

Второ , наркотиците предоставят решение на такава задача на „Комитета на 300-те“ като намаляване на броя на хората, живеещи на Земята. Тази идея получи „научна“ формализация в началото на 18-19 век. под формата на теорията на Томас Малтус.

В продължение на повече от два века теорията на Малтус беше подобрена от много от неговите последователи; днес тя вече се нарича „нео-малтусианство“. Малтус не е просто някакъв „мислител от креслото“, както го представят в настоящите учебници. Бил е на служба в Остиндийската компания.

„Малтус не беше просто стар селски свещеник, а официален икономист на Британската източноиндийска компания, най-големият монополист, който светът някога е познавал, с армия в края на 18-ти и началото на 19-ти век, по-голяма от тази на самата британска държава. В действителност Британската източноиндийска компания, която търгува с роби и наркотици, е самата Британска империя.

И когато тази компания основава Haileybury College през 1805 г., Малтус е назначен за професор по политическа икономия – първият във Великобритания и всъщност в целия свят. През следващите няколко десетилетия учениците на Малтус стават администратори на компанията и систематично прилагат своите геноцидни политики, за да държат местното население под контрол.

Само в Индия те убиха десетки милиони хора, включително като ги принудиха да отглеждат опиум вместо хранителни култури, които след това използваха, за да отровят китайците“, пише Естулин Даниел в своя труд „Трансеволюция. Ерата на човешкото унищожение“ (М.: Книжный мир, 2015 г.).

Според последните оценки на СЗО всяка година около 600 хиляди души умират от свръхдоза на наркотици по света . И цифрата изглежда умерена. Малко повече от един процент от общата смъртност. Но тази цифра е само върхът на айсберга. А броят на убитите от наркоманите? Според правоприлагащите органи, приблизително половината от всички тежки престъпления като убийства са извършени от лица в състояние на наркотично „опиянение“.

Наркотиците също драстично съкращават живота на човека. Може да умре и с друга диагноза. Но първопричината е „отварата“. По данните на експерти, животът на активно употребяващите наркотици, се скъсява средно с 10-20 години.

И може би най-важното е, че дрогата като правило намалява раждаемостта. Темата е твърде многостранна. Въздействие върху репродуктивната функция. Склонност към аборт. Разпадане на семейството (или невъзможност за създаване на такова). И т.н. Количествените оценки са трудни. Но броят на неродените деца на наркомани, според експерти, е с един или дори два порядъка по-висок от броя на тези, които умират от свръхдоза.

Трето , наркотиците са ефективно средство за контролиране на човек и поддържането му в подчинение. Тази тема е засегната в много книги, статии и дори филми. Например в домашния филм „Наркотици. Тайните на манипулацията”, създадена от общоруската обществена организация „Обща кауза”.

Но може би този въпрос е осмислен и осветлен най-дълбоко от вече споменатия английски писател О. Хъксли. В романа си „Прекрасният нов свят“ той предполага, че е по-лесно да се контролират хората не с помощта на „тоягата“ (силата), а с помощта на „моркова“. За последното се използва дрога, наречена сома. Хората от „прекрасния нов свят“, „закачени на иглата“, никога няма да се бунтуват, винаги ще бъдат доволни и послушни.

Сома почти няма отрицателни последици, което е допринесло за разпространението му. Единственият минус е, че намалява продължителността на живота до 60 години, но това се възприема като дължима заплата за вечността, която сома дава всеки път след консумация. Героите на романа се влюбват в сома, като от време на време възкликват: „Сома 2 грама – и няма драма …“; „Когато човек приеме това, времето спира да тече… Сладко е да забрави човек и какво е било, и какво ще бъде…” и т.н.

И така, опиумните войни не са приключили през предишния век. Опиумната война продължи през целия двадесети век и вече е засегнала по-голямата част от света. Вярно е, че името „опиум“ е чисто условно. Защото освен опиума се появиха и голям брой други наркотици. В този век войната още не е приключила. Противно на твърденията на тези, които твърдят, че е изгубена. Следващият път ще говорим защо се правят подобни изявления и какви са бъдещите планове на Комитета на 300-те по отношение на наркотиците.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

EXPRESS TV

В 45-минутна реч пред Давос, Тръмп насмете ЕС

В 45-минутна реч пред Давос, Тръмп намля ЕС, обясни, че не се шегува за Канада и заяви нов световен ред.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп направи значимо обръщение пред световния елит на ежегодната среща на Световния икономически форум в Давос, което трая 45 минути.

Чрез видеоконферентна връзка от Белия дом, той изложи амбициозна програма, наситена с предложения за глобални промени, остри критики към международни партньори и обещания за икономически растеж, които се възприеха с изненада, но и със силно внимание от присъстващите.

Петрол, ОПЕК и Саудитска Арабия: Промяна на енергийния баланс

 

Едно от ключовите послания на Тръмп беше насочено към страните от ОПЕК, особено Саудитска Арабия. Президентът заяви категорично, че ще настоява за незабавно намаляване на цените на петрола

Едно от ключовите послания на Тръмп беше насочено към страните от ОПЕК, особено Саудитска Арабия. Президентът заяви категорично, че ще настоява за незабавно намаляване на цените на петрола. „Това е от критично значение за световната икономика“, подчерта той, като добави, че този ход ще стабилизира пазарите и ще облекчи икономиките в период на растящи разходи.

В допълнение, Тръмп отправи директен призив към Рияд да увеличи своя инвестиционен ангажимент към САЩ. От предварително договорените 600 милиарда долара той поиска Саудитска Арабия да повиши сумата на впечатляващия 1 трилион долара. Тази мярка, според него, ще гарантира по-силни икономически връзки и взаимна изгода.

Мир между Русия и Украйна: Необходима стъпка към глобална стабилност

Той описа конфликта като „абсолютно поле на смъртта“ и призова за неговото незабавно прекратяване. Президентът заяви, че е готов да се срещне с руския си колега Владимир Путин

С особено емоционален тон Тръмп се обърна към темата за войната между Русия и Украйна. Той описа конфликта като „абсолютно поле на смъртта“ и призова за неговото незабавно прекратяване. Президентът заяви, че е готов да се срещне с руския си колега Владимир Путин, за да намерят решение на продължаващата вече три години война.

„Това не е просто икономически въпрос – става дума за живота на милиони хора. Трябва да сложим край на тази касапница“, заяви Тръмп, като добави, че Китай също трябва да изиграе ключова роля в този процес. „Те имат огромно влияние. Надявам се, че можем да работим заедно, за да постигнем мир,“ добави той.

Критики към Европейския съюз: Високи мита и данъци

Европейският съюз беше подложен на унищожителни критики от американския президент. Тръмп обвини европейските регулатори в несправедливо отношение към американските компании

Европейският съюз беше подложен на унищожителни критики от американския президент. Тръмп обвини европейските регулатори в несправедливо отношение към американските компании и подчерта, че високите мита, наложени от ЕС, вредят на двустранната търговия. „Това е неприемливо за Съединените щати. Ако ЕС не промени подхода си, ще въведем мита за трилиони долари като отговор,“ заяви той.

Освен това Тръмп обърна внимание на данъчното облагане в Европа, наричайки го „тежка пречка за бизнеса“, и призова за по-голяма икономическа отвореност.

Данъчна реформа: Намаляване на корпоративния данък

В речта си президентът обяви план за намаляване на корпоративния данък в САЩ до 15% за компании, които произвеждат на американска територия.

В речта си президентът обяви план за намаляване на корпоративния данък в САЩ до 15% за компании, които произвеждат на американска територия. Тази мярка е насочена към стимулиране на вътрешното производство и връщане на американските компании, които в момента оперират зад граница. „Ако искате да продавате в Америка, трябва да произвеждате в Америка,“ категорично заяви Тръмп.

Канада като потенциален щат: Смело предложение

Той предложи Канада да стане част от Съединените щати като начин за премахване на търговския дефицит между двете страни.

Едно от най-провокативните изказвания на Тръмп предизвика вълна от реакции в залата. Той предложи Канада да стане част от Съединените щати като начин за премахване на търговския дефицит между двете страни. „Това е решение, което би донесло ползи и за двете страни,“ отбеляза той. Макар че предложението беше прието със смесени реакции, то подчерта амбициозния подход на Тръмп към геополитиката.

Енергетика: Гарантиране на доставките на LNG

Президентът увери Европа, че САЩ ще гарантират доставките на втечнен природен газ (LNG) за европейските държави, дори при глобални смущения.

Според Тръмп, тези действия са ключови за повишаване на енергийната сигурност и намаляване на разходите.

Президентът увери Европа, че САЩ ще гарантират доставките на втечнен природен газ (LNG) за европейските държави, дори при глобални смущения. Той подчерта, че администрацията му е ускорила разрешителните за ключови енергийни проекти, включително две големи съоръжения за LNG в Луизиана. Според Тръмп, тези действия са ключови за повишаване на енергийната сигурност и намаляване на разходите.

Глобални икономически реформи: Нов ред

Тръмп очерта своята визия за икономическо лидерство, като постави САЩ в центъра на бъдещи иновации, включително в сферата на изкуствения интелект, криптовалутите и изкопаемите горива.

Тръмп очерта своята визия за икономическо лидерство, като постави САЩ в центъра на бъдещи иновации, включително в сферата на изкуствения интелект, криптовалутите и изкопаемите горива. „САЩ имат най-големите резерви на петрол и газ в света. Ние ще ги използваме, за да станем производствена суперсила,“ обяви той.

Критика към Федералния резерв

Според него, увеличаването на лихвите през първите години от мандата му е било грешка, която е ограничила икономическия растеж.

Тръмп не пропусна да изрази недоволство от политиката на Федералния резерв и неговия председател Джером Пауъл, когото самият той назначи. Според него, увеличаването на лихвите през първите години от мандата му е било грешка, която е ограничила икономическия растеж. „Това е политика, която се нуждае от корекции,“ подчерта той.

Речта на Доналд Тръмп в Давос представи амбициозна визия за бъдещето, изпълнена със смели обещания и остри критики. Докато част от предложенията му, като мирът между Русия и Украйна, звучат хуманно и належащо, други, като включването на Канада в САЩ, предизвикаха тотален шок в залата. Чуха се охкания и ахкния. Въпреки всичко, тази реч остава символ на неговия стил – провокативен, директен и ориентиран към действия, които според него ще затвърдят глобалната хегемония на Америка.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Продължи да четеш

ФОКУС

Фактчекърите в Европа последна агония и гърч на неофашизма

Соня Момчилова: Запазването на фактчекърите в Европа е агония и гърч на тези, които „предъвкват рефлукса на грантовете“, интервю на Любо Данков:

Когато говорим за свободата в медиите, кое е по-важно – свободата на словото на журналиста, правото на „потребителя“ да получава информация, свободата на притежателя на медията да постига целите си чрез нея? Как взаимодействат тези неща помежду си?

– Свободата в медиите е функция на отношението към свободата и ненамесата в работата на журналиста както от страна на собственика на медията, така и от политически, финансови, идеологически и други фактори. Когато говорим за редакционна журналистика, свободата на журналиста да формира позиция и гледна точка, без да обслужва интереси, предразсъдъци или страхове – било лични, било чужди – гарантира, че потребителят на информация ще получи обективна картина и яснота за явление, процес или ситуация.
Когато журналистът работи в собствен влог, платформа или друг вид модерна интернет медия, той носи цялата отговорност за съдържанието, което създава, и за доверието, на което разчита. Дълбоко погрешно и самонадеяно е от страна на познатите традиционни форми на журналистика e да подценяват и омаловажават ролята и работата на новите медии и хората, които са техни лица. Бих казала, че това е комплекс.

Важни ли са обществените медии за една държава? Каква е ролята им? БНТ обществена медия ли е или карикатура на такава? Защо БНТ стигна до това положение? Може ли да се преборим за истинска обществена медия или това е загубена кауза на този етап?

-Обществените медии са наречени такива, защото имат обществена мисия. Как е формулиран ангажиментът на БНР и БНТ да защитават интереса, осведомеността и базовото съдържание, залегнало в програмните схеми, може да се види в Закона за радио и телевизия. Отделна тема е спешната нужда мисията да се предефинира и изследва предвид променената медийна среда и новите нужди на зрителите и слушателите.
Обществените медии в много отношения, дори според текстовете на настоящия ЗРТ, не изпълняват мисията си. В условията на конкуренция с новите, буквално роящи се платформи за аудиовизуално съдържание, традиционните медии просто нямат шанс да задържат позиции, ако не се събудят от амнезията и удобното безкритично преследване на актуалните събития.

Преди дни видяхме как един чест и очакван до втръсване гост в БНТ си позволи да се държи с колегата Владислав Апостолов. Самозабравата и високомерието на „обичайните заподозрени“, които обикалят телевизиите и радиата, печелят грантове и тотално са изгубили представа за възможността да бъдат в конкуренция и в съседство по микрофон с другомислещ, създаващ потребност от аргументирана мисловна дейност събеседник, лично мен ме смая. Наглостта и арогантността на зам.-главния, както се самопредстави претендиращият за легитимност, са изумителни.

През годините на либерално извращаване на медиите се стигна до пълна хомогенизация на мненията в ефир, включително и в обществените медии. Хора, които говореха, че трябва да има една цивилизационно легитимна гледна точка и че какъвто и да било релативизъм на мненията е немислим, буквално завзеха медийното пространство и бранят линията на евроатлантизма по-ревностно от някогашните политкомисари в медиите.

Ако трябва да бъдем докрай обективни – а без съмнение това е наложително – то в БНТ по мое лично мнение се наблюдава известен плурализъм, поне що се отнася до партийни участия в публицистичните формати. Големият проблем на СЕМ и на обществените медии е, че финансирането им зависи от политически силните фигури както в законодателната, така и в изпълнителната власт. Няма как да не се церемонят и да не създават комфорт на онези, които им определят бюджета. Ако се приеме нов закон, който да гарантира финансовата независимост на медиите, нещата ще се променят.

Има ли забранени теми или гледни точки в обществените медии? А в големите частни национални медии? А забранени и разрешени гости? Могат ли да бъдат решени тези проблеми?
– Има, разбира се. Не се повдигат насъщни, жизненоважни за съдбата, здравето и оцеляването на нацията проблеми. Не се говори за престъпния характер на концесионирането у нас, за злоупотребите и дерибейството в малките населени места. Забранено е дори да се изразява съмнение относно правилната ориентация и цивилизационния избор на страната ни, въпреки че въртим в омагьосан кръг вече 35 години.

Има списъци с позволени и непозволени гости в студията. Съществува и пряка връзка – физическа или телефонна

– с пресцентровете на партиите, които осигуряват „храната“ за определени журналисти и медии. Решение в така структурираното медийно пространство няма, защото търговските медии зависят от рекламни приходи и грантове, а финансовото благосъстояние на рекламиращите субекти зависи от елитите по върховете на властта. Това не е нещо ново, но е важно да се напомня.

Информацията е скъп продукт. Как е редно да бъдат финансирани медиите, за да не се стигне до разпространяване на изкривена в нечия полза информация?
– Отдавна се коментират различни подходи за финансиране, познати в старите демокрации. Няма воля, нито желание от управляващите да се разработи фонд за финансиране, нито да се регламентира процент от БВП за тази цел. Съществуват и други форми, но настоящото положение устройва напълно както компрадорския елит, така и партньорите ни, които не пестяха средства (надявам се това да се промени), за да минимализират негативните коментари на политиките, които провеждат чрез наместниците си срещу националните ни интереси.

Опасно ли е финансирането чрез реклами в обществените медии?
– Има различни мнения. Зависи от естеството и формата, под която се рекламира дадена стока или услуга. Аз много се гордея, че станах инициатор на премахването на рекламата на хазарт. Едва ли има нужда да уточнявам защо това беше, макар и закъсняло, абсолютно наложително действие, макар и да не влизаше в задълженията и прерогативите на СЕМ.

Личното ми мнение е, че в обществените медии не би трябвало да има търговска реклама, но това, съотнесено към настоящата форма на финансиране, би било дискриминация.

Медиите чужда собственост опасни ли са?
-Някога, преди 25 години, когато създавахме БТВ, си мислех, че правим нещо много стойностно и важно. Направо революция си въобразявах, че се случва. С днешна дата си давам сметка как с изтичането на мозъци и професионализъм, на ярки лица и запомнящи се гласове, настъпи интелектуалният холокост. Позволявам си вече традиционно да се изразя по този начин, без да се притеснявам, че някой може да ми поиска оставката за употреба на крайни квалификации, над които едни хора са си въобразили, че притежават нотариален акт.

  • Бездушие, посредственост, зависимости от всевъзможен характер – подозирам, че това е причината за състоянието, в което се намира личният състав (бих го нарекла персонал) на медиите, които би трябвало да са зона на свободни и красиви умове.

Етикетирането на медии като чуждестранни агенти би ли имало реален ефект или за спиране на влиянието чрез медиите на външни сили са нужни по-сериозни мерки?
– Етикетирането на каквото и да било, без да се проумяват причините и природата, е безсмислено и е предпоставка за разделение и ялови спорове. Когато обаче едно определяне на агенти за влияние се покрива с впечатлението от дейността им, то тогава, съгласно правилото на Окъм, срещу тях трябва да се действа, както се обезврежда агент за влияние.

Четвъртата власт е невъзможна без захранващите я и верифициращите необходимостта ѝ други три власти. Доколкото четвъртата власт доброволно абдикира от ролята си на коректив, ще бъде интересно да се наблюдава пораженческото ѝ слизане от сцената на „Обществото на спектакъла“ по Ги Дебор.

Имаме основание, струва ми се, да направим извода, че финансираните щедро от чуждестранни бюджети медии обслужват интересите на „партньорите ни“ и то с корпоративната отдаденост на наемници. Надявам се да се приеме закон, точно дефиниращ работата на такива медии, и санкции, лимитиращи размера и характера на дейността им.

Каква е ролята на информацията в наши дни? Може ли да се каже, че четвъртата власт по някакъв начин е първа, заради ролята ѝ в избирането на първите две?
– Имам лично колебание дали информацията или идеите са конвертируемата стока с по-висока стойност в наши дни. Хибридните войни, ролята на дийпфейка и дезинформацията, постистината и достъпът до социални мрежи и платформи за споделяне на аудио-визуално съдържание промениха ролята на традиционните медии и дават все по-съществен тласък на платформите в интернет.

Четвъртата власт е невъзможна без захранващите я и верифициращите необходимостта ѝ други три власти. Доколкото четвъртата власт доброволно абдикира от ролята си на коректив, ще бъде интересно да се наблюдава пораженческото ѝ слизане от сцената на „Обществото на спектакъла“ по Ги Дебор.

Как се бори дезинформация – с информация или с регулации?
– И по двата начина. Но дезинформацията се неутрализира с повече автентична, проверена и доказуема информация. Не със заклинания и лозунги, не със стигматизация на различното мнение и противоположната гледна точка.

рискът свръхрегулацията да се изроди в цензура е много голям. Мисля, че вече сме усетили последиците от престараването на хигиенистите и санитарите, финансирани от „циклопа“, лишен от периферно зрение

Колкото до регулацията, рискът свръхрегулацията да се изроди в цензура е много голям. Мисля, че вече сме усетили последиците от престараването на хигиенистите и санитарите, финансирани от „циклопа“, лишен от периферно зрение. Регулацията трябва да се насочи към спекулативните страни и безконтролната изобретателност на инфлуенсърите, рекламиращи всевъзможни опасни, подвеждащи и дори животозастрашаващи артикули, дейности и услуги.

Трябват драконовски мерки и дори забрана на дейността, увреждаща или застрашаваща детското здраве и психика, както и изобщо подлагаща потребителите на рискове. В същото време платените фактчекърски звена, обслужващи едностранно идеологически или финансови интереси, трябва да се преориентират професионално.

Кои са основните моменти в журналистическите стандарти и какъв е пътят за налагане на спазването им?
– Съществуват редакционни стандарти и дори цели устави и кодекси за поведението и принципите на работа както в BBC, така и в други големи медийни компании.

За мен принципите, на които трябва да се основава журналистическият труд, са дефинирани най-ясно и класически неопровержимо от Йосиф Хербст точно преди век: „Никому в угода, на никого напук!“ Той казва още, че истината трябва да бъде преди хляба. Съпоставете сега веруюто на този апостол на свободния печат и революционното слово с тезата на журналистка от „Свободна Европа“, която се оплака на американския посланик, че не стигат парите, а журналистиката е бизнес и изисква финансиране.
Какви принципи може да изискваш от такъв субект? Той иска единствено да печели от труда си и да капитализира търсенето на истината в сребърници. Това не е етиката на журналиста, това е житейската правда на бакалина.

Кога трябва да се налага регулация по отношение на разпространението на информация? И трябва ли?
В Закона за радиото и телевизията (ЗРТ) е описано и регламентирано в кои случаи и по какъв начин се упражнява регулация от СЕМ. По-страшното е, че съгласно ежегодните анкети на АЕЖ, автоцензурата е вече напълно всекидневно явление и е на път да се превърне в норма. Всеки трети запитан журналист твърди, че установява автоцензура в работата си. Това явление и масовизацията на уплашения журналист са терминалната фаза за болната журналистика.

Регулация е необходима и тя трябва да се провежда от наистина независими и компетентни хора, които не обслужват благодетелите си, пратили ги да бдят за интересите им.

Ако е нужно – кои медии е добре да подлежат на регулация? Тези с голяма аудитория?
– Още веднъж казвам – важно е кой и от какви подбуди е движен, когато упражнява регулация.
На медийната индустрия ли се угажда, на монополистите и магнатите, на политическите субекти или на обществото? Всяка медия би могла да послужи за разпространяване на дезинформация, фалшиви новини, индоктринация и дори углавни престъпления. Трябва да се наблюдава целият медиен ландшафт, но без да се упражняват самоцелни рестрикции.
Правото на свобода на изразяване на мнение има всеки човек и това е неоспоримо право, залегнало във всички харти и конституции на модерното човечество, към което се причисляваме. Аудиторията няма значение – дори един човек да е застрашен от вредно съдържание, той трябва да бъде защитен. Това не означава, че са необходими крайни мерки като заличаване и премахване на медии по недоказани обвинения, доноси и субективни преценки.

За националните медии – нужно ли е лицензиране за разпространение на новини и актуални предавания, което да бъде прекратявано при системно погазване на журналистическите стандарти? Или с това по-скоро може да се злоупотреби?

Лицензирането на обществените и комерсиалните медии се извършва по определени критерии и алгоритъм, залегнали в ЗРТ и ЗЕС. Програмните изисквания също са дефинирани както съдържателно, така и процентно. Темата за журналистическите стандарти и отказът от тях вече обсъдихме – тя е много деликатна и спорна. Намеса в редакционното съдържание трябва да се прилага изключително внимателно.
Всяка медия би трябвало да държи сметка за доверието и аудиторния дял, който губи или печели при демонстрация на незачитане и погазване на истината.

Изискването за представяне на различни гледни точки за един журналист ли се отнася, или само за медията като цяло?
– Както е казал Марк Аврелий: „Каквото за пчелата, това и за кошера.“ Шегувам се, но е ясно, че ако е правило за медията да се стреми към плурализъм, за отделния журналист също е недопустимо да се задоволява само с едно мнение, когато се търси истината.

Има ли „европейска позиция“ в журналистиката, или такава може да имат само чиновниците от ЕК?
– Чиновниците нанесоха драстични поражения на свободата на медиите и продължават да упорстват с налагането на единна, европейска, чиновническа позиция, чието отстояване защитават с директиви и регламенти. Това бетонира разделението в обществото и променя ролята и предназначението на медиите.
По силата на Нютоновия закон този натиск ще предизвика и вече предизвиква обратен ефект. Тези дни най-голямата партия в ЕП се обяви срещу чиновничеството, което вече заприличва на имплозия на сгрешения и порочен модел на управление на ЕС.

Трябва ли да има закон срещу цензурата?
– Няма официално действаща цензура, така че няма как да има закон срещу нещо, което е оспоримо и трудно доказуемо. По-важното е да има ефективна регулация, която да бъде гарант за свободата и недосегаемостта на журналистите.

Добра идея ли е да има комисия, която със съдебни методи да решава журналистически казуси и спорове?
– В момента има Комисия за журналистическа етика, както и съдебна система, която, слава Богу, изключително рядко отсъжда в ущърб на журналиста, срещу когото е предявена съдебна претенция. У нас почти липсват т.нар. дела „шамари“ срещу журналисти. Друг въпрос е каква е структурата на КЖЕ, кой избира състава и членовете ѝ и дали има смисъл от нея.

Проверка на факти от структура, която не предлага участие на всички заинтересовани страни, представяне на доказателства, ясна процедура и възможност за обжалване борба за истината ли е или цензура?
– Цензура, без съмнение. Но ми се струва, че с това зло, което „все добро твори“, е приключено. Поне така ми се иска да вярвам.

ЕФЖ и „Репортери без граници“ искат ЕК да опази фактчекърите в Европа, включително със санкции към Meta (заглавие от сайта на СБЖ). Как ще коментирате това?
– Това е агония и гърч на тези, които „предъвкват рефлукса на грантовете“. Хигиенистите могат да се преквалифицират в отдел „Чистота“ на общините по местоживеене.
За организацията „Репортери без граници“ мога да говоря дълго, но се надявам скоро да няма причина да се обсъжда несъстоятелността на подобни образувания.

Няколко думи за СЕМ? В сегашната ситуация този съвет може ли да играе значима роля в медийния живот?
– СЕМ може да играе значима роля, стига да поиска да не си спестява неприятностите и неодобрението на „индустрията“ и на политиците, които са причина за озоваването на всеки един от членовете в съвета. Ако оправдае характеристиката „независим регулатор“, СЕМ ще може да повлияе положително.
Всичко, което гледаме по телевизията и слушаме по радиото, дори това в интернет, може да претърпи благотворна промяна и да повиши качеството и полезността си.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Продължи да четеш

ФОКУС

Битката за бъдещето започва – истинска кървава война по света

Алекс Крайнер: Битката за бъдещето започва – истинска кървава война на глобално ниво – ден след встъпването на Тръмп

В анализ, публикуван в ZeroHedge, пазарният анализатор и мениджър на хедж фондове Алекс Крайнер разглежда драматичните предсказания на Стив Банън, бивш политически стратег на Доналд Тръмп и водещ на популярното предаване „War Room“ за близкото бъдеще. В разговор, проведен по Zoom, Банън очертава апокалиптична визия за предстоящите дни на света, като поставя в центъра на дебата мащабен конфликт, който ще започне веднага след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като 47-ми президент на САЩ.

„Дните на буря започват“ – Предстоящата битка според Банън

Стив Банън: „Дните на гръмотевиците започват в понеделник,“ обявява той, визирайки първия ден на новата администрация на Тръмп.Той вещае буквално апокалиптична война между Дълбоката държава и новата американска власт“

Банън, който е известен със своите остри коментари и директен стил, започва разговора с прогноза, която е едновременно тревожна и вдъхновяваща. „Дните на гръмотевиците започват в понеделник,“ обявява той, визирайки първия ден на новата администрация на Тръмп. „Това няма да бъде просто поредната политическа промяна. Това ще бъде нападение, което ще промени света завинаги.“

Банън подчертава, че врагът в тази битка не са външни сили като Китай, Русия или Иран, както може да се предположи. Според него истинската заплаха идва отвътре, т.е. в САЩ – от „техните“, т.е. глобалният елит, който контролира най-мощната империя в света. „Тези хора няма да се откажат от властта си доброволно. Те ще се борят до смърт,“ заявява Банън и добавя, че тази битка не е просто политически конфликт, а борба за оцеляване. „Ако Тръмп и екипът му не успеят, те ще ги унищожат – до последния човек,“ предупреждава той.

Исторически уроци: Жертвите на свободата

Подписалите декларацията за независимост на САЩ. Петима са хванати от британците и измъчвани до смърт. Останалите са разорени, членове на семействата им са избити

За да илюстрира мащаба и значението на тази борба, Банън прави паралел с подписалите Декларацията за независимост през 1776 година, с което се откъсват от Британската империя. Той ги описва като смели и решителни мъже, които са били готови да жертват всичко за свободата. „Тези хора не бяха просто бунтовници. Те бяха заможни, образовани мъже, които разбираха рисковете. Ако бъдат хванати, щяха да бъдат обесени или измъчвани до смърт,“ посочва той. Банън напомня, че петима от подписалите декларацията са били хванати и убити по жесток начин, докато други са изгубили всичко – домове, имущество и дори своите семейства. „Тези мъже се жертваха за независимостта, точно както хората около Тръмп са готови да се борят срещу най-могъщите сили на света,“ подчертава той.

Банън напомня, че петима от подписалите декларацията са били хванати и убити по жесток начин, докато други са изгубили всичко и предупреждава, че това ще очаква и екипа на Доналд Тръмп, ако се провали

„От 56-те подписали (Декларацията за независимост), 24 са били юристи и съдии, 11 са били заможни търговци, 9 са били фермери и големи земевладелци. Подписвайки Декларацията за независимост, те са предизвикали гнева на (Британската) империята, знаейки, че ако бъдат заловени, наказанието им ще бъде смърт. Петима от тях наистина са хванати от британците като предатели и измъчвани до смърт. Дванадесет от тях са имали домове, които са разграбени и изгорени. Двама загубват синовете си (убити), а на още двама синовете си заловени и хвърлени в затвора. Картер Бракстън, богат търговец, видял как всичките му кораби бяха потопени от британския флот. За да изплати дълговете си, той бил принуден да продаде имотите си и умира в мизерия. Други преминаха през мъчителни изпитания и загубиха всичко. На много от тях семействата им са избити.“

Невидимите врагове и глобалният авторитаризъм

Банън не е единственият, който изразява опасения за бъдещето на света. В разговора участва и Кристин Андерсън, член на Европейския парламент и представител на германската партия AfD. Тя обръща внимание на тревожната тенденция към авторитаризъм в Европа. „Властите в Германия, Великобритания и Франция вече не се крият. Те открито приемат авторитарни мерки,“ заявява евродепутатката Андерсън.

Според нея в Германия изборите скоро могат да бъдат отменени, а социалните медии ще бъдат подложени на строга цензура. Андерсон посочва също така новия климатичен закон във Великобритания, който според нея ще постави икономиката на страната в изключително тежка ситуация. „Това е част от по-голям план за ограничаване на свободата и налагане на контрол върху населението,“ добавя тя.

Рисковете за САЩ и Европа: хаос и насилие

Банън е категоричен, че не само САЩ, но и Европа я чака саботаж, тероризъм и разруха: Това е само началото. Истинската битка започва сега

Банън предупреждава, че борбата срещу глобалния елит няма да бъде лесна и че може да доведе до хаос и насилие. „Ще видим саботаж, убийства, тероризъм и разрушения. Това няма да бъде просто политическа битка – това ще бъде истинска война,“ казва той. Според него както в САЩ, така и в Европа, хората ще станат свидетели на мащабни кризи, които ще поставят основите на новия световен ред. „Това е само началото. Истинската битка започва сега,“ категоричен е Банън.

Банън напомня и личната цена, която е платил за убежденията си и защото е бил в екипа на Тръмп: Бях осъден и вкаран в затвора. Това не беше престой в кънтри клуб. Това беше опит за унищожение на моята личност и репутация

Личната цена на борбата

Банън споделя и своите лични преживявания, като подчертава цената, която плаща за своите убеждения. „Бях осъден и вкаран в затвора. Това не беше престой в кънтри клуб. Това беше опит за унищожение на моята личност и репутация,“ казва той. Той подчертава, че хората, които стоят зад Тръмп, също са готови да платят висока цена, защото разбират залозите в тази битка. „Това не е просто борба за власт. Това е борба за бъдещето на човечеството,“ заявява Банън.

Съдбата на света в баланс

Алекс Крайнер завършва анализа си с мрачна, но и с вдъхновяваща нотка. Според него това, което предстои, ще бъде една от най-значимите битки в историята на човечеството. „Това е война, която няма да се води само с оръжия, но със сигурност ще бъде една от най-важните в световната история,“ пише Крайнер.

Той подчертава, че тази борба няма да бъде само за САЩ или Европа, а за целия свят. „Силите, които контролират тази империя, няма да се предадат без бой. Но онези, които се борят за свобода, са решени да направят всичко възможно, за да победят,“ заключава той.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 5 дни

Завръщането на Тръмп: краят на американските претенции за световна хегемония

Нямаше да има церемония по встъпване в длъжност на новия стар президент на САЩ – Доналд Тръмп не беше и...

ПОЛИТИКАпреди 5 дни

Пеевски се извъртя отново: „ще освободим България от соросоидната хидра“

Пеевски: С Тръмп започва ново начало. Ще освободим България от соросоидната хидра Новият свят започва своето ново начало с встъпването...

ПОЛИТИКАпреди 5 дни

Тръмп издаде указ срещу цензурата, маскирана като „борба с дезинформацията“

Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа указ, забраняващ на правителствени служители да нарушават свободата на словото под прикритието на борба...

ПОЛИТИКАпреди 5 дни

„Златната ера на Америка започва сега“: Доналд Тръмп положи клетва като президент на САЩ

Републиканецът Доналд Тръмп положи клетва и официално встъпи в длъжност като 47-ия президент на САЩ. Церемонията, ръководена председателя на Върховния...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Алтернатива за Германия расте ударно в проучванията

ПРОБИВ! Алтернатива за Германия расте ударно в проучванията, а Алис Вайдел вече е искана за канцлер, колкото и Мерц Алтернатива...

ПОЛИТИКАпреди 2 седмици

Ще събориме, вятърните турбини, ще върнем руския газ …

„Събаряне на вятърни турбини, връщане към руския газ и изоставяне на политиката на ЕС“: Това обещава „Алтернатива за Германия“ на...

СВЯТ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Най четени