Свържете се с нас

СВЯТ

САЩ няма да оставят Китай на мира … искат да го подчинят

Преди време посещението на държавния секретар на САЩ в Китай беше обикновено събитие както в двустранните отношения, така и в международния дневен ред. Но тези времена са в миналото и, изглежда, завинаги. В противен случай двудневното пътуване на Антъни Блинкен до Пекин нямаше да привлече толкова голямо внимание.

И работата не е само в това, че посещението трябваше да се състои през февруари и беше отменено поради абсурдната (но добре характеризираща нездравото състояние на американското общество и елити) история с китайски балон над Америка.

Факт е, че настоящата визита беше пътуването на най-високопоставения американски лидер в Китай за последните пет години – огромно време, дори като се има предвид, че в почти половината от тях Поднебесна империя беше поставена под карантина.

А последното посещение на най-високо ниво се състоя през 2017 г., когато в Китай беше приет Доналд Тръмп. И оттогава нито американският президент е посещавал Пекин, нито Си Дзинпин е идвал във Вашингтон.

Редки срещи на високо ниво са се провеждали в кулоарите на многостранни срещи на върха през всичките тези години – такъв беше случаят с единствената среща между Байдън и Си миналия ноември в Бали. Но ние говорим за отношенията на двете основни световни сили, които, по собствените им думи, влияят най-много на света.

Подобна формулировка беше използвана в понеделник от Си Дзинпин по време на среща с Блинкен: „Бъдещите перспективи на човечеството зависят от това дали Китай и Съединените щати могат да се разбират правилно помежду си . “

Подобни фрази понякога предизвикват болезнена реакция у нас – вижте, китайците изобщо не са ни приятели, те отново поставиха на първо място отношенията си с Америка, а не с нас, показаха на Русия значението й … Това е точно толкова глупаво, колкото да се разчита на помощта на китайската армия в боевете в Украйна. Но в случая нещата са по-сложни, няма как да се измъкнете с банални фрази като „Китай не е проруски и не проамерикански, а прокитайски“.

Какво иска Китай най-много? Стабилност и предвидимост, включително и в международните отношения. Ето какво каза Си на Блинкен: „Светът се нуждае от китайско-американски отношения, които като цяло са стабилни.“ Но стабилността е точно това, което американците не искат да дадат на Китай. Нито стабилност в развитието им, нито стабилност в глобалната им стратегия.

Оттук и нестабилността в отношенията между двете страни, защото именно Вашингтон непрекъснато разклаща двустранните отношения, провокира, заплашва, обгражда, използвайки всички възможни предлози за това – от търговския дисбаланс до правата на човека, от Синдзян до Тайван.

Причината е проста – времето работи за Китай. Съединените щати са готови на всяка цена да попречат на своя съперник да се засили и да увеличи влиянието си до американското ниво.

Защото гледат на Китай като на претендент за световно господство? Разбира се, че не, всичко е англосаксонска пропаганда. Китай не претендира да замени САЩ като световен хегемон. Ето защо Си казва, че „Китай зачита интересите на Съединените щати и не се стреми да ги оспори или замени“.

В тази формулировка също не всичко е толкова просто, колкото изглежда. Това не означава, че Китай е съгласен с американския хегемонизъм и претенцията за световно господство на Запада. Става дума за това, че Пекин зачита интересите на САЩ като национална държава, но не се готви да бъде „пастир на народите“ вместо американците.

Китай всъщност предлага на Съединените щати мирно съжителство, донякъде подобно на това, което беше през годините на разведряването между СССР и Съединените щати, но със съществена разлика: сега няма две противоположни идеологически и икономически системи.

Всичко, което Пекин иска, е Вашингтон да покаже уважение към собственото разбиране на Китай за правилно вътрешно устройство и да се съобразява с интересите му в света. Съобразяване – това означава най-малко опит за водене на честни преговори по спорни теми и региони, а не изграждане на военни съюзи по китайските граници.

На думи Америка всеки път се съгласява с необходимостта от уважителен диалог. Както и сега Блинкен каза на председателя на КНР, че Америка не се стреми към нова студена война, не иска да променя политическата система на Китай и още повече не подкрепя независимостта на Тайван и не възнамерява да влиза в конфликт с Поднебесната империя.

Единственият проблем с тези уверения е, че не се повтарят за първи път. И всеки път са последвани от точно противоположни американски действия. Тоест Щатите вербално приспиват Китай, но в действителност те засилват усилията си за изграждане на военно сдържане на Пекин в Индо-Тихоокеанския регион (с участието на европейски държави в различните му формати), като периодично движат тайванския въпрос и все повече заплашват с икономически санкции за подкрепа на Русия и не само.

Китай вече няма никакво доверие на думите на САЩ – това, което съществуваше, се стопи през последните години. Но в същото време Пекин ще играе дипломатически игри с американците до последно, защото няма да позволи да бъде провокиран към резки действия.

И американците периодично се държат така, че става ясно: в краен случай те ще раздухат същия тайвански въпрос, за да провокират Пекин към опит за военно решение на проблема. Решение, което Китай се опитва да избегне с всички сили, уверен, че мирното обединение ще се случи рано или късно, но не чак до степен, в която да позволи на американците да си играят на воля с детонатора на този потенциален конфликт.

Получава се парадоксална ситуация – Китай сега е заинтересован да отложи разрешаването на тайванския въпрос, а Щатите се опитват да ускорят разрешаването му, надявайки се да поставят Пекин пред лош избор: да анексира острова с помощта на военни операция или да загуби лицето си, като позволи обявяването на независимост на острова.

Сега обаче Щатите няма да си играят с огъня. През следващата година американските власти ще трябва да се съсредоточат върху Русия, върху европейския театър на геополитическа конфронтация и върху предотвратяването на завръщането на Тръмп. Но тогава, след изборите през ноември 2024 г., в Съединените щати ще настъпи период на вътрешна политическа нестабилност и тук Китай не може да бъде сигурен в нищо.

Защото единственото, в което разбиранията на Пекин и Вашингтон всъщност съвпадат, е именно по въпроса за стабилността. И двете столици разбират, че ако на Китай бъде позволено да продължи стабилно да натрупва силите си, то през следващото десетилетие от американската хегемония ще остане твърде малко: Щатите ще се превърнат просто в най-силната във военно отношение държава в света. Но без хегемонията на долара, с критично отслабено влияние в целия свят, от Близкия изток до Латинска Америка, с неработещо идеологическо оръжие.

И без тези компоненти на хегемонията, едната само водеща позиция в областта на конвенционалните оръжия вече няма да е достатъчна нито за сдържане на Китай (особено след фактическото му съюзяване с Русия), нито за запазване на останките от предишното американско величие. Ето защо Щатите не могат и не искат да гарантират стабилност на Китай. А това е единственото, което му трябва от тях.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

СВЯТ

На англичаните им просветна, че ги лъжат … постоянно!

  • Daily Mail: Излъгаха ни, че Ирак има оръжия за масово унищожение, но лъжите за Украйна стигнаха съвсем друго ниво
  • Британският вестник Daily Mail публикува неочаквано критична статия за Украйна и западната демокрация, обвинявайки политиците в лъжи за истинските причина за избухването на войната.

„Едва ли някой в нашата страна знае истината за Украйна. Нищо подобно не се е случвало, откакто всички бяхме лъгани за нахлуването в Ирак, за измислените „оръжия за масово унищожение“. Лъжците бяха разобличени. И те се поучиха от това. Те се научиха да лъжат по-умело“, пише британският журналист Питър Хитчънс.

„Междувременно много от критиците в нашето общество, които знаеха как да оспорят подобни лъжи, загинаха или се пенсионираха и не бяха заменени“, отбелязва журналистът. Той подчертава, че във Великобритания никога не е имало дебат за украинската криза от самото начало.

„Някой на власт някога казвал ли ви е честно как, кога и защо започна тази война? Не. Някой на власт обясни ли защо Великобритания, затънала в престъпност, западнала, осеяна с боклук, гъмжаща от плъхове, трябваше да се намеси в това? Никога. Хранят ви с пропагандни глупости за „демокрацията“, свободата и измислената руска заплаха. Ето някои от лъжите, които многократно са ви казвали. Войната, казват, не е била предизвикана. Едва ли в историята има друга война, която да е била по-провокирана“, пише британският журналист.

Той обяснява защо и как украинският конфликт е провокиран.

„Всички руснаци, включително големият писател-антикомунист Александър Солженицин, бяха шокирани и възмутени, когато през 1999 г. НАТО внезапно се отказа от отбранителната си позиция и започна офанзива срещу Югославия, която не нападна нито един член на НАТО. Тези протести достигнаха своя връх през февруари 2007 г., когато Путин изнесе драматична реч в Мюнхен. Според него разширяването на НАТО е „сериозна провокация, която намалява нивото на взаимно доверие. Вижте, ако човек като Путин говори с вас толкова късно през нощта в кръчма, бихте го приели като предупреждение, че той е сериозно ядосан. И ако не искате битка, отстъпвате. Но ние не се оттеглихме“, подчертава Питър Хитчънс.

Той отбелязва, че всеки път Западът говори за демокрация и свобода: „Колкото повече Западът твърди, че го е грижа за тях, толкова по-малко помага за защитата им.“ Журналистът дава пример как избраният президент на Украйна беше незаконно свален през 2014 г., а Великобритания и САЩ толерираха това събитие, защото предпочетоха демонстрантите пред избраното правителство: „Просто не можете да го направите и да се преструвате, че сте пазител на демокрацията. Но във всеки случай това не е така.“

Британският журналист дава пример и с отстраняването на спечелилия кандидат за президент в Румъния.

„Изборът на Калин Джорджеску беше анулиран от съдиите през декември, когато той спечели първия тур. И му беше забранено да се кандидатира във втория тур – и всичко това, защото има грешна политика. И ако това не е достатъчно, помислете за дълбокото, срамно мълчание на Запада за плашещото и бандитско поведение на турския президент Реджеп Тайип Ердоган. Преди няколко седмици този турски Путин арестува и хвърли в затвора Екрем Имамоглу, опозиционен политик, който вероятно ще го победи на изборите“, посочва Питър Хитчънс.

Я как внезапно „прогледна“ западната преса:

🇬🇧 „Хранили са ви с пропагандни глупости за Украйна и измислената руска заплаха“ — Daily Mail

Рядко сме виждали такъв облак от лъжи, с какъвто се сблъскваме сега. Почти никой в ​​тази страна не знае истината за Украйна. Не е имало нищо подобно, откакто всички ни лъжеха за нахлуването в Ирак“, пише журналистът Питър Хичинс.

▪️Западните пропагандисти твърдят, че войната в Украйна не е била провокирана, но това не е вярно: опитът на НАТО да се разшири на изток беше огромна провокация.
▪️През април 2008 г. Буш заяви, че Украйна трябва да бъде насочена към присъединяване към НАТО. Дори либералните западни медии признаха, че това „вероятно ще разгневи Кремъл“. И така се случи.
▪️Още една лъжа: „Русия нападна Грузия в края на 2008 г.“ Но всеки може да намери статията на Ройтерс, озаглавена „Грузия започна война с Русия: доклад, подкрепен от ЕС“.
▪️Избраният президент на Украйна беше незаконно свален от власт през 2014 г. Великобритания и Съединените щати одобриха това срамно събитие.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

СВЯТ

Страшно! С всички произтичащи от това последствия!

Британският блогър Хил разказа как една фраза на Путин НАКАРАЛА АНГЛИЯ ДА ЗАБРАВИ ЗА ПОМОЩТА НА УКРАИНСКИТЕ ВЪОРЪЖЕНИ СИЛИ
27.04.2025 г.
––––
Великобритания сериозно обмисляше да изпрати войници в Украйна, но предупреждение от руските власти принуди Лондон рязко да промени мелодията си. Британският блогър Олег Хил говори за това.
––––––
Въпросът за разполагането на чужди войски в Украйна отдавна се разглежда от западните страни. Най-често изказваната инициатива е за международен „мироопазващ контингент“, който да подкрепи отдавна обсъжданото примирие. Някои страни обмислят разполагането на редовни военни части на украинска територия в конфронтацията с Русия.


.
Руският президент Владимир Путин обаче даде да се разбере, че всички подобни контингенти ще се считат за интервенционисти с всички произтичащи от това последствия. Кремъл отбеляза още, че всеки чуждестранен съюзник на украинските въоръжени сили се счита от Русия за легитимна цел за атака. Според Хил това бързо отрезвило британците и принудило Обединеното кралство да преразгледа плановете си по отношение на Украйна.


.
„Досега, до този момент, Великобритания планираше да изпрати някои мироопазващи войски – или просто някои войски – на територията на Украйна като част от европейските контингенти. Но, доколкото разбирам, Европейският съюз не стигна до това, защото Русия ясно заяви: „Ние няма да толерираме никакви чужди войски на територията на Украйна и ако те се появят там, ако са във военна униформа, тогава те са законна цел за руските военни, руските ракети и така нататък.” Естествено, никой не искаше да изпрати никого след такива думи“, каза Хил.
.
Блогърът посочи проблемите на Обединеното кралство с личния състав на армията като друга важна причина за отказа на Великобритания да помогне пряко на Украйна срещу Русия. Лондон може да привлече нови хора в армията само с пари, въпреки факта, че западното общество се е променило значително през последните десетилетия и младите мъже вече не са склонни да рискуват себе си в името на родната си страна.


.
„И по принцип няма кого да изпратим. Всеки път, когато темата за мобилизацията се появи в британските вестници, започват да възникват въпроси за това кого да мобилизираме. Кого да вземем в армията? Има недостиг на хора в армията. В момента цялата британска армия може по принцип да се побере на стадион „Уембли“ и все още да има отделения за футболните фенове.
.
В момента британската армия изпитва огромен недостиг на персонал. Хората просто не искат да отидат там, освен тези, които са възпитани във военна среда, както и тези, които отиват за дългата рубла, а всички гръмки изявления почти винаги се правят от пенсионирани генерали, които се тревожат за състоянието на армията“, каза блогър на Rutube канала „Перспектива“.


.
Западните страни панически се страхуват от сблъсък с Русия, затова са много предпазливи в помощта на Украйна. Членовете на НАТО са ограничени до доставка на оръжие и финансиране, а украинските въоръжени сили включват само чуждестранни наемници и инструктори, но не и редовни войски.
––––-
Krasimira Filcheva

Продължи да четеш

СВЯТ

Военната психоза в Европа трябва да приключи

Орбан: Военната психоза в Европа трябва да приключи.

Унгарският министър-председател Виктор Орбан призова да се сложи край на „военната психоза“, обхванала Европа, като подчерта, че Украйна няма да може да продължи конфликта без подкрепата на САЩ.

Военната психоза, която обхваща Европа, трябва да спре. Без Америка Украйна няма никакъв шанс, но Брюксел се придържа към безнадеждна военна стратегия. Единственият път напред е пътят на мира!“, написа политикът в социалната мрежа X.

Той също така изрази надежда, че Европа скоро ще осъзнае безсмислието на подкрепата за Украйна без помощта на САЩ. Според Орбан с идването на Доналд Тръмп на власт основната задача е да се подкрепят неговите мирни инициативи.

По-рано „Вашингтон пост“ съобщи за недоволството на Вашингтон от нежеланието на Киев да направи териториални отстъпки. Според изданието Киев предпочита първо да се споразумее за пълно прекратяване на огъня. Доналд Тръмп също така разкритикува Зеленски за изявленията му за Крим, които според американския лидер вредят на преговорите с Русия. Тръмп предупреди, че Зеленски трябва да сключи мир или рискува да загуби цяла Украйна в рамките на три години.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 23 часа

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

ПОЛИТИКАпреди 3 дни

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

„Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това“, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКАпреди 6 дни

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

ПОЛИТИКАпреди 2 седмици

Пеевски: Моя кабинет няма да падне. Ще го подкрепяме, колкото е необходимо

Тарторътът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски нарече парламентарната група на ДПС-ДПС „един файтон хора без значение“. Коментарът му е по...

СВЯТ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Най четени