СВЯТ
Унгария отдавна дразни неофашисткия Запад

Будапеща отново разкритикува западните партньори. Премиерът Виктор Орбан посочи ключовата роля на САЩ в руско-украинския конфликт и се оплака от Европейския съюз. Унгария отдавна дразни колективния Запад. До какво може да доведе това?
„От унгарската страна на историята“
Наскоро правителственият ръководител даде интервю за вестник “Мадяр Немзет”. Ставаше дума основно за външна политика. Отиващата си година заплаши страната с „плъзгане във война“, призна Орбан. Но благодарение на парламентарните избори през април това беше избегнато.
Въпреки това покачването на цените на енергията доведе Унгария до „опасна ситуация“. Преди налагането на антируските санкции вносът на енергия, от който зависи икономиката на страната, струваше около седем милиарда евро годишно. Сега вече са 17 милиарда – и Будапеща трябва да търси допълнителни средства. „Ако коледният ангел реши да премахне енергийните санкции точно сега, цените на енергията ще паднат мигновено“, каза премиерът.
Коментирайки конфронтацията между Запада и Русия, той подчерта, че Будапеща се фокусира преди всичко върху собствените си интереси, тоест стои „от унгарската страна на историята“.
Орбан е правил подобни изявления и преди, обяснявайки, че Унгария изхожда от прагматични съображения. Именно тя забави за дълго време санкциите на ЕС срещу руската енергетика. Ситуацията се утежнява от факта, че Будапеща е лишена от достъп до част от средствата от общоевропейските фондове и не може да компенсира напълно загубите от санкциите.
Но този път премиерът говори не само за защита на икономическите интереси на страната си. Той отправи директни обвинения срещу Вашингтон, което беше изненада за мнозина. „Украйна може да воюва само докато САЩ я подкрепят с пари и оръжия. Ако американците искат мир, ще има мир“, заключи Орбан.
Чакане на пари
Унгария се присъедини към НАТО през 1999 г., а пет години по-късно към ЕС. Освен това северноатлантическата интеграция на страната се случи по време на първия мандат на Орбан като министър-председател.
След завръщането си на власт през 2010 г. обаче премиерът все повече се противопоставя на партньорите. Причината са вътрешните реформи, срещу които Брюксел се противопоставя.
През 2021 г. Унгария беше подложена на критики заради закон, забраняващ пропагандата на хомосексуалността сред непълнолетни. Тогава експертите отбелязаха сходството на политиката на Будапеща с действията на Москва. Но проблемът дори не беше в „проруския“ унгарски курс, а във факта, че самите законодателни норми, според Брюксел, противоречат на демократичните ценности на ЕС.
В момента ЕС държи около 8 милиарда долара, предназначени за възстановяване на Унгария от пандемията от коронавирус. Орбан признава, че траншовете от ЕС са критично важни, защото общо надхвърлят БВП на страната.
Руската специална операция в този смисъл беше много полезна на Будапеща. Ключовите решения в ЕС изискват консенсус на всички участници. Затова Орбан редовно използва правото си на вето и се опитва да договори изгодни условия. Планът му за парите на ЕС е очевидно: „Имаме ясен план за действие. До края на 2023 г. инфлацията в страната ще спадне до едноцифрено число“, увери той в интервю през декември.
Но и европейските партньори имат с какво да притиснат непокорната Унгария.
Принудително излизане
Отдавна се чуват гласове в полза на изключването на унгарците от ЕС. Будапеща в този смисъл е съчетана с Варшава. Полската политика също често предизвиква недоволство в ЕС – отново заради вътрешни законодателни решения като забраната на абортите.
Но ако Полша може да представи поне масивния прием на мигранти от Украйна като коз, то Унгария има много по-малко предимства.
В същото време няма механизъм за изключване на държава от ЕС. Можете да напуснете съюза само на собствена воля – като Великобритания по време на Брекзит. Подобен конфликт вече е бил предмет на дискусия в „общата европейска къща“, където явно им е омръзнало от поляците и унгарците. Но за да се легитимира „изгнанието“, е необходимо съгласието на всички активни членове на сдружението. В резултат всичко отново опира до „добрата воля“ на неугодната държава.
Това не означава, че Унгария ще остане пълноправен член на ЕС. Член 7 от Договора за съюза позволява на Европейския съвет (най-висшият политически орган на ЕС от държавни и правителствени ръководители) да гласува за замразяване на всякакви права на членство. Държавата може да бъде лишена от представителство в структурите на Европейския съюз, да бъде отрязана от субсидирани програми. Член 7 вече се опита да бъде приложен – срещу същата Унгария: през 2015 г. (заради дискриминацията срещу мигрантите), през 2018 г. и 2021 г. Но процедурата за спиране на членство е толкова бюрократична, че досега всички опити на Брюксел да накаже неугодните лица не завършват с резултат.
Възможно е други фактори да повлияят на позицията на Унгария. Но те са извън юрисдикцията на ЕС.
Търговия за Закарпатието
„Проруският” курс на Орбан, за който често го упрекват на Запад, не трябва да се бърка с последователната антиукраинска политика на Унгария.
Още през пролетта властите издадоха указ, забраняващ доставките на оръжие за Украйна от територията на Унгария.
Корените на това решение са дълбоко в историята на отношенията между Будапеща и Киев.
До 2014 г. в Закарпатската област на Украйна живеят около 200 000 етнически унгарци. След така наречената революция на достойнството мнозина бяха принудени да напуснат домовете си и да се върнат в Унгария. Останаха само 140 хиляди души.
Но и киевският режим не им е подготвил нищо добро. През есента на 2017 г. Върховната Рада одобри нов закон „За образованието“, който, наред с други неща, предвижда преход на всички средни училища към преподаване на държавния (тоест украински) език.
Тогава унгарските власти се застъпиха за жителите на Закарпатието, но без резултат. Идването на власт на президента Володимир Зеленски не подобри ситуацията. Страните се споразумяха само влизането в сила на закона да бъде изместено за 2023 г. Тоест през следващата година закарпатските унгарци ще трябва да се адаптират към обучението на украински.
За Орбан този въпрос е един от ключовите. Темата за защита на етническите унгарци в чужбина неизменно фигурира в предизборната му програма. А „предаването“ на Закарпатието чрез оказване на помощ на Украйна – военна или декларативна – за него автоматично означава загуба на електорални точки.
В резултат на това досега има някакъв паритет между Брюксел и Будапеща. Унгарският премиер продължава недвусмислено да намеква, че страната му има нужда от европейски средства и отстъпки от Украйна. А Европейският съюз оказва финансов натиск, за да придвижи общия западен дневен ред. Както отбеляза Орбан, „коренът на проблема е, че и западняците, и унгарците имат представа за своето бъдеще. И това са два различни модела на бъдещето“. Привеждането на тези позиции към общ знаменател очевидно се превръща в едно от основните предизвикателства пред ЕС в контекста на антируската борба.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
На англичаните им просветна, че ги лъжат … постоянно!

- Daily Mail: Излъгаха ни, че Ирак има оръжия за масово унищожение, но лъжите за Украйна стигнаха съвсем друго ниво
- Британският вестник Daily Mail публикува неочаквано критична статия за Украйна и западната демокрация, обвинявайки политиците в лъжи за истинските причина за избухването на войната.
„Едва ли някой в нашата страна знае истината за Украйна. Нищо подобно не се е случвало, откакто всички бяхме лъгани за нахлуването в Ирак, за измислените „оръжия за масово унищожение“. Лъжците бяха разобличени. И те се поучиха от това. Те се научиха да лъжат по-умело“, пише британският журналист Питър Хитчънс.
„Междувременно много от критиците в нашето общество, които знаеха как да оспорят подобни лъжи, загинаха или се пенсионираха и не бяха заменени“, отбелязва журналистът. Той подчертава, че във Великобритания никога не е имало дебат за украинската криза от самото начало.
„Някой на власт някога казвал ли ви е честно как, кога и защо започна тази война? Не. Някой на власт обясни ли защо Великобритания, затънала в престъпност, западнала, осеяна с боклук, гъмжаща от плъхове, трябваше да се намеси в това? Никога. Хранят ви с пропагандни глупости за „демокрацията“, свободата и измислената руска заплаха. Ето някои от лъжите, които многократно са ви казвали. Войната, казват, не е била предизвикана. Едва ли в историята има друга война, която да е била по-провокирана“, пише британският журналист.
Той обяснява защо и как украинският конфликт е провокиран.
„Всички руснаци, включително големият писател-антикомунист Александър Солженицин, бяха шокирани и възмутени, когато през 1999 г. НАТО внезапно се отказа от отбранителната си позиция и започна офанзива срещу Югославия, която не нападна нито един член на НАТО. Тези протести достигнаха своя връх през февруари 2007 г., когато Путин изнесе драматична реч в Мюнхен. Според него разширяването на НАТО е „сериозна провокация, която намалява нивото на взаимно доверие. Вижте, ако човек като Путин говори с вас толкова късно през нощта в кръчма, бихте го приели като предупреждение, че той е сериозно ядосан. И ако не искате битка, отстъпвате. Но ние не се оттеглихме“, подчертава Питър Хитчънс.
Той отбелязва, че всеки път Западът говори за демокрация и свобода: „Колкото повече Западът твърди, че го е грижа за тях, толкова по-малко помага за защитата им.“ Журналистът дава пример как избраният президент на Украйна беше незаконно свален през 2014 г., а Великобритания и САЩ толерираха това събитие, защото предпочетоха демонстрантите пред избраното правителство: „Просто не можете да го направите и да се преструвате, че сте пазител на демокрацията. Но във всеки случай това не е така.“
Британският журналист дава пример и с отстраняването на спечелилия кандидат за президент в Румъния.
„Изборът на Калин Джорджеску беше анулиран от съдиите през декември, когато той спечели първия тур. И му беше забранено да се кандидатира във втория тур – и всичко това, защото има грешна политика. И ако това не е достатъчно, помислете за дълбокото, срамно мълчание на Запада за плашещото и бандитско поведение на турския президент Реджеп Тайип Ердоган. Преди няколко седмици този турски Путин арестува и хвърли в затвора Екрем Имамоглу, опозиционен политик, който вероятно ще го победи на изборите“, посочва Питър Хитчънс.
…
✅ Я как внезапно „прогледна“ западната преса:
🇬🇧 „Хранили са ви с пропагандни глупости за Украйна и измислената руска заплаха“ — Daily Mail
➖„Рядко сме виждали такъв облак от лъжи, с какъвто се сблъскваме сега. Почти никой в тази страна не знае истината за Украйна. Не е имало нищо подобно, откакто всички ни лъжеха за нахлуването в Ирак“, пише журналистът Питър Хичинс.
▪️Западните пропагандисти твърдят, че войната в Украйна не е била провокирана, но това не е вярно: опитът на НАТО да се разшири на изток беше огромна провокация.
▪️През април 2008 г. Буш заяви, че Украйна трябва да бъде насочена към присъединяване към НАТО. Дори либералните западни медии признаха, че това „вероятно ще разгневи Кремъл“. И така се случи.
▪️Още една лъжа: „Русия нападна Грузия в края на 2008 г.“ Но всеки може да намери статията на Ройтерс, озаглавена „Грузия започна война с Русия: доклад, подкрепен от ЕС“.
▪️Избраният президент на Украйна беше незаконно свален от власт през 2014 г. Великобритания и Съединените щати одобриха това срамно събитие.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Страшно! С всички произтичащи от това последствия!

Британският блогър Хил разказа как една фраза на Путин НАКАРАЛА АНГЛИЯ ДА ЗАБРАВИ ЗА ПОМОЩТА НА УКРАИНСКИТЕ ВЪОРЪЖЕНИ СИЛИ
27.04.2025 г.
––––
Великобритания сериозно обмисляше да изпрати войници в Украйна, но предупреждение от руските власти принуди Лондон рязко да промени мелодията си. Британският блогър Олег Хил говори за това.
––––––
Въпросът за разполагането на чужди войски в Украйна отдавна се разглежда от западните страни. Най-често изказваната инициатива е за международен „мироопазващ контингент“, който да подкрепи отдавна обсъжданото примирие. Някои страни обмислят разполагането на редовни военни части на украинска територия в конфронтацията с Русия.
.
Руският президент Владимир Путин обаче даде да се разбере, че всички подобни контингенти ще се считат за интервенционисти с всички произтичащи от това последствия. Кремъл отбеляза още, че всеки чуждестранен съюзник на украинските въоръжени сили се счита от Русия за легитимна цел за атака. Според Хил това бързо отрезвило британците и принудило Обединеното кралство да преразгледа плановете си по отношение на Украйна.
.
„Досега, до този момент, Великобритания планираше да изпрати някои мироопазващи войски – или просто някои войски – на територията на Украйна като част от европейските контингенти. Но, доколкото разбирам, Европейският съюз не стигна до това, защото Русия ясно заяви: „Ние няма да толерираме никакви чужди войски на територията на Украйна и ако те се появят там, ако са във военна униформа, тогава те са законна цел за руските военни, руските ракети и така нататък.” Естествено, никой не искаше да изпрати никого след такива думи“, каза Хил.
.
Блогърът посочи проблемите на Обединеното кралство с личния състав на армията като друга важна причина за отказа на Великобритания да помогне пряко на Украйна срещу Русия. Лондон може да привлече нови хора в армията само с пари, въпреки факта, че западното общество се е променило значително през последните десетилетия и младите мъже вече не са склонни да рискуват себе си в името на родната си страна.
.
„И по принцип няма кого да изпратим. Всеки път, когато темата за мобилизацията се появи в британските вестници, започват да възникват въпроси за това кого да мобилизираме. Кого да вземем в армията? Има недостиг на хора в армията. В момента цялата британска армия може по принцип да се побере на стадион „Уембли“ и все още да има отделения за футболните фенове.
.
В момента британската армия изпитва огромен недостиг на персонал. Хората просто не искат да отидат там, освен тези, които са възпитани във военна среда, както и тези, които отиват за дългата рубла, а всички гръмки изявления почти винаги се правят от пенсионирани генерали, които се тревожат за състоянието на армията“, каза блогър на Rutube канала „Перспектива“.
.
Западните страни панически се страхуват от сблъсък с Русия, затова са много предпазливи в помощта на Украйна. Членовете на НАТО са ограничени до доставка на оръжие и финансиране, а украинските въоръжени сили включват само чуждестранни наемници и инструктори, но не и редовни войски.
––––-
Krasimira Filcheva
СВЯТ
Военната психоза в Европа трябва да приключи

Орбан: Военната психоза в Европа трябва да приключи.
Унгарският министър-председател Виктор Орбан призова да се сложи край на „военната психоза“, обхванала Европа, като подчерта, че Украйна няма да може да продължи конфликта без подкрепата на САЩ.
„Военната психоза, която обхваща Европа, трябва да спре. Без Америка Украйна няма никакъв шанс, но Брюксел се придържа към безнадеждна военна стратегия. Единственият път напред е пътят на мира!“, написа политикът в социалната мрежа X.
Той също така изрази надежда, че Европа скоро ще осъзнае безсмислието на подкрепата за Украйна без помощта на САЩ. Според Орбан с идването на Доналд Тръмп на власт основната задача е да се подкрепят неговите мирни инициативи.
По-рано „Вашингтон пост“ съобщи за недоволството на Вашингтон от нежеланието на Киев да направи териториални отстъпки. Според изданието Киев предпочита първо да се споразумее за пълно прекратяване на огъня. Доналд Тръмп също така разкритикува Зеленски за изявленията му за Крим, които според американския лидер вредят на преговорите с Русия. Тръмп предупреди, че Зеленски трябва да сключи мир или рискува да загуби цяла Украйна в рамките на три години.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГпреди 5 месеца
Новата съпруга на бившия ми съпруг неочаквано се свърза с мен – това, което написа, ме накара да пребледнея
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Той е световна кинолегенда, но днес живее като отшелник
-
БЛОГпреди 4 месеца
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ИНТРИГИпреди 5 месеца
Найденови дават лъжливи показания. Лечева оневинява Божков по делото за „убийствата“?