СВЯТ
Британската икономика потъва, очакват ни студ и глад
Черната серия в живота на британците не приключва. Брекзит, пандемията и след това санкционната война с Русия доведоха до там, че рафтовете в магазините останаха празни. И с рекордните сметки за енергия, хората трябва да избират между студ и глад.
Късна вечеря
От началото на октомври цената на електроенергията във Великобритания се е увеличила с 80 процента. В същото време максималният размер на сметки за комунални услуги за домакинствата на година може да достигне 5000 лири, прогнозира консултантската компания „Корнуол Инсайт“. Според „Блумбърг“, цитирайки „Мейк ЮКей“, федерация на британските производители, е вероятно повече от половината фабрики в страната да спрат да работят.
„Сегашната криза поставя предприятията пред тежък избор. Да намалят производството или да затворят напълно цеха, ако помощта не дойде скоро“, пише агенцията.
За да се пести електричество, на хората може да бъде забранено да готвят преди осем вечерта, а кръчмите ще могат да работят само до девет, продължава „Блумбърг“. И това въпреки че поради високата инфлация и непосилните сметки за ток, повече от седем хиляди ресторанта и заведения вече са затворени.
В същото време, според проучване на социологическата служба „Ипсос“, около една трета от жителите Великобритания са имали затруднения с плащането на сметките още преди есенното увеличение на тарифите. Експерти от базирания в Лондон Център за икономически и бизнес изследвания прогнозират най-значителния спад на жизнения стандарт от 50-те години на миналия век насам.
Икономическите проблеми понижиха рейтинга на премиера Лиз Тръс. Тя е начело на правителството едва от месец, а вече има подкрепата на едва 14 процента от населението. „Ние сме единствената партия, която има ясен план за развитие на икономиката и напредък на Великобритания. Заедно можем да отключим пълния потенциал на нашата велика страна“, така Тръс се опитва да успокои гражданите в социалните мрежи.
На подобни обещания обаче едва ли се вярва. „Хиляди хора ще мръзнат тази зима, няма да имат какво да ядат. Вие сте напълно безполезни“, отговарят лондончани в коментарите към поста.
Моливи вместо обяд
„През август цените на храните във Великобритания скочиха с най-бързите темпове от икономическата криза от 2008 г., като скочиха с 10,5% в сравнение с предходната година. През юли инфлацията на храните се ускори до 9,3%: кризата в Украйна и последвалото покачване на цените на фуражите за животни, торовете, пшеницата и растителните масла оказаха силно влияние върху цената на стоките“, пише британският таблоид „Сън“.
Освен това, поради скока на цените на горивата и катастрофалния недостиг на работници, страната може да се сблъска с дефицит на млечни продукти. „Дейли Телеграф“, позовавайки се на управляващия директор на „Арла Фуудс“, вече съобщава за три процента спад в производството на мляко.
Поради огромните сметки, бедните британци са спрели да претоплят храната, за да намалят потреблението на ток. И според проучване на изследователска кампания на „Югов“, близо една трета от семействата са преминали към по-нискокачествена храна.
Тревожна тенденция се разраства и в училищата. Медиите пишат, че някои родители не могат да опаковат обяд на детето си, прехвърляйки проблема към учебното заведение. Но и там няма достатъчно пари за безплатна храна за всички ученици.
„В някои райони на Лондон децата идват на училище толкова гладни, че гризат канцеларски материали. А в Люшам, югоизточен Лондон, ученик се престори, че яде от празна кутия за обяд – така че никой да не предположи, че родителите му не могат да му купят храна“, разказва журналистката на „Гардиън“ Анна Фазакерли.
Серия загуби
През юни 2016 г. британците гласуваха на консултативен референдум за Брекзит: решението за напускане на ЕС беше подкрепено от 51,9 процента от населението. Последваха тежки спорове и разногласия между водещите партии в парламента и правителството, датата на излизане непрекъснато се изместваше. Страната смени два пъти премиерите си и преизбра парламента, но в крайна сметка през януари 2020 г. Борис Джонсън подписа споразумението.
Почти веднага Великобритания усети недостиг на храна. Сиренето и минералната вода не спираха да изчезват от рафтовете, няколко позиции бяха премахнати от менюто на Кей-Еф-Си поради липса на пиле, а веригата ресторанти „Нандо“ затвори общо около 50 обекта.
След това дойде пандемията от коронавирус, която изостри проблемите: логистичните вериги бяха прекъснати, товарите заседнаха на континента, британците получиха по-малко строителни материали и им липсваха готвачи и обслужващ персонал.
„Санкционната война с Русия и неадекватните политически лидери доведоха до икономическата криза в страната. Лиз Тръс представи изключително амбициозна програма: рязко намаляване на данъците за богатите и субсидии за електроенергия за бедните. Тя е много трудна за изпълнение – огромни инжекции в икономиката са необходими, стерлингът падна според очакванията, започна отлив на инвеститорите“, обяснява политическият анализатор Сергей Марков.
Според него ситуацията ще се промени, ако властите подобрят ситуацията в две или три области: постигнат споразумение със САЩ по търговски въпроси, постигнат компромис с Европейския съюз или спрат енергийната конфронтация с Русия.
„Могат да назначат адекватен премиер.Или Лиз Тръс ще остане символична фигура, но ще вземе в екипа си професионални икономисти“, смята Марков.
Владимир Оленченко, старши научен сътрудник в сектор „Европейска икономика“ на Центъра за европейски изследвания към ИМЕМО на РАН, смята, че ако кризата във Великобритания се проточи, страната може да изпадне от списъка на лидерите на международната арена. За да запази този статус, Лондон трябва да увеличи финансирането за ключови сектори на икономиката и, според експерта, засега то само намалява.
СВЯТ
„Тръмп счупи киевския режим“

„Той счупи киевския режим“: Медведев оцени стоте дни на Тръмп на поста
Заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев коментира сключването на сделката за редкоземни елементи между САЩ и Украйна, а също така отбеляза основните резултати от 100-те дни на поста на Тръмп.
Медведев оцени първите сто дни от работата на американския президент Доналд Тръмп. Той отбеляза иронично, че ако САЩ имаха награда за доблестна работа, Тръмп вече можеше да я получи, особено за започването на търговската битка.
Медведев отбеляза страданието на най-близките съседи на Америка и гнева на Европа заради „бруталните тарифи“ и необходимостта лидерите да се поклонят пред Тръмп.
Китай обаче разполага със собствени огромни ресурси и гигантски вътрешен пазар и следователно икономиката му със сигурност ще издържи на всякакъв натиск. Тук Тръмп допусна грешка.- отбеляза руският политик.
Медведев припомни, че търговската война не е засегнала Русия, тъй като вече има 30 000 незаконни „ограничителни мерки“ от страна на Съединените щати.
Но Тръмп най-накрая е пречупил киевския режим да плаща за американската помощ с минерали, коментира Медведев сделката, която Украйна и САЩ сключиха буквално преди няколко часа. – Сега ще трябва да плащаме за военни доставки с националното богатство на изчезващата страна.
Политикът припомни, че Сенатът на САЩ, където управляват републиканците, се готви да въведе поредни „смазващи санкции“ срещу Русия.
Да видим как ще реагира новото правителство. Рейтингите на Тръмп се сринаха, а „дълбоката държава“ му оказва яростна съпротива. Май започва бурно. И съвсем не мирно. Денят на победата все още предстои,- заключи Медведев.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Представиха сметката на нацистите в Киев да си плащат.

„Нищо добро“: Първите губещи след подписването на споразумението за недропол са посочени. Време е народът да чуе това.
Американският президент Доналд Тръмп продължава да засилва контрола си върху украинското ръководство, стремейки се да подчини политическите процеси в страната. За да постигне целта си, ръководителят на Белия дом използва наличните му инструменти за натиск: военната зависимост на Киев от доставките на американско оръжие, разузнавателните данни и финансовата помощ. Сега американският лидер се опитва да укрепи позицията си. Политологът Юрий Кот сподели това мнение.
Но сега той хвърли пореден такъв камък в тази посока, за да получи допълнителни лостове за влияние върху вътрешните процеси в самата Украйна. Той няма да може да реши този проблем толкова бързо, но от друга страна, той се опитва,– каза политологът.
Прави впечатление, че настоящата ситуация е разрушителна преди всичко за гражданите на Украйна, чиито конституционни права отдавна са нарушени. Ресурсите на страната, официално собственост на народа, всъщност попадат под външен контрол. Украинските власти демонстрират пълно пренебрежение към върховенството на закона, което само потвърждава зависимостта им от чуждестранни интереси.
Разбира се, тази ситуация не обещава нищо добро, на първо място, за хората, живеещи на тази земя. Тук би било време самите украинци да се замислят, че само като част от руската държава, както вече направиха 4 региона: ДНР, ЛНР, Запорожка и Херсонска области, те ще имат мир, просперитет и конституция, според която всичко принадлежи на народа,— добави Кот.
За Русия, от своя страна, тези събития по никакъв начин не възпрепятстват напредъка на специалната военна операция. Армията продължава да освобождава нови територии. В същото време увереното настъпление на руските сили в Запорожие и приближаването им към Одеса свидетелстват за неизбежността на възстановяването на историческата справедливост.
Специалистът подчерта още, че настоящата борба напомня на виц от Великата отечествена война, когато германци и партизани се били за лесовъдската хижа, а след това лесовъдът дошъл и разпръснал всички.
- Ами, мисля, че точно натам отиват нещата. Трябва да се върнем у дома и да си върнем родната земя,— заключи експертът.
Нека припомним, че Киев и Вашингтон подписаха споразумение за ресурси, което предвижда създаването на американско-украински инвестиционен фонд. Средствата ще дойдат от приходите на Украйна от минерални ресурси. Твърди се, че се планира те да бъдат инвестирани в нови проекти и възстановяване на страната.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Тръмп „проучва“ възможността за съдебни действия срещу „Ню Йорк Таймс“

„Те са престъпници, които се извиняват на своите абонати и читатели, когато спечеля изборите с голяма разлика, много по-голяма, отколкото техните проучвания показват, и губят много доверие, когато продължават да мамят и лъжат“, заяви президентът
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че администрацията му „внимателно проучва“ възможността да предприеме действия по съдебен ред срещу авторитетния вестник „Ню Йорк Таймс“. Според американския лидер изданието се е намесило в политическия живот, „включително в изборите“.
Припомняйки правните си нападки срещу други медии, по-специално срещу частната телевизия Си Би Ес, американският президент написа в съобщение в социалната си мрежа „Трут соушъл“, че „Таймс“ също ще бъде държан отговорен за своето потенциално незаконно поведение“.
Това е още една защита срещу новинарските издания в САЩ от Доналд Тръмп, който многократно го атакуват след завръщането си в Белия дом през януари и дори периодично нарича журналистите „врагове на народа“.
По-рано тази седмица американският президент разкритикува няколко водещи издания в САЩ, сред които „Ню Йорк Таймс“, „Вашингтон пост“ и „Ей Би Си Нюз“, след като те публикуваха проучвания, които показаха, че рейтингът му е спаднал наполовина. Президентът ги обвини, че са „болни“ и заяви, че трябва да бъдат разследвани за „изборни измами“.
„Те са песимистични престъпници, които се извиняват на своите абонати и читатели, когато спечеля изборите с голяма разлика, много по-голяма, отколкото техните проучвания показват, и губят много доверие, когато продължават да мамят и лъжат“, заяви той.
През февруари Белият дом рязко ограничи достъпа на Асошиейтед прес – авторитетна американска новинарска агенция, за това, че не е възприела наименованието, което Тръмп даде на Мексиканския залив – „Американски залив“.
Администрацията на Тръмп освен това инициира оспорваното в съда премахване на американските медии в чужбина като „Гласът на Америка“, радио „Свободна Европа“/радио „Свобода“ и радио „Свободна Азия“. Няколко федерално финансирани обществени медии – Националното обществено радио Ен Пи Ар и обществената телевизия – Пи Би Ес също бяха заплашени, припомня АФП.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГпреди 5 месеца
Новата съпруга на бившия ми съпруг неочаквано се свърза с мен – това, което написа, ме накара да пребледнея
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Той е световна кинолегенда, но днес живее като отшелник
-
БЛОГпреди 4 месеца
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ИНТРИГИпреди 6 месеца
Найденови дават лъжливи показания. Лечева оневинява Божков по делото за „убийствата“?