Свържете се с нас

СВЯТ

САЩ обявяват война на китайския литий за батерии

Развитието на политическата ситуация в света все повече говори в полза на това, че световната икономика постепенно ще се отклонява от глобализацията към регионализацията на индустрията и търговията, към създаването на търговски блокове. А големите страни са все по-заинтересовани от създаването на свои собствени – независими от вноса – ключови сектори на икономиката.

Но традиционните сектори вече са в изградена система от взаимовръзки, чието прекъсване е отделна и бавна работа. В този контекст е интересно да се види как се развиват събитията в нови сегменти. Ще бъдат ли изградени предимно като вътрешноблокови истории или първоначално като глобални истории? В енергетиката такъв нов обект за наблюдение е секторът на електрическите превозни средства, а в по-широк вид веригата „добив на литий – преработката му – производство на батерии – същинското производство на електрически превозни средства“.

Една от сензационните и показателни истории от последните дни тук беше решението на китайската компания КАТЛ да отложи изграждането на завод за производство на батерии за електрически превозни средства в Съединените щати след посещението на Нанси Пелоси на остров Тайван. Планираният обем на инвестициите е пет милиарда долара. КАТЛ е най-големият производител на батерии за електрически превозни средства, като представлява над една трета от този пазар. Компанията доставя батерии на много големи производители на електрически превозни средства по света.

Какво повече има в това решение? Демонстрация на позиция в решаващ момент (което е важно вътре в Китай) или опасения за дългосрочната съдба на техните инвестиции в САЩ?

Като се има предвид това, има поне две причини, поради които КАТЛ би искал да инвестира в САЩ. Първо, с такъв висок пазарен дял компаниите трябва да се разширят географски, за да растат. Второ и най-важно, последните законодателни инициативи на САЩ са важни в случая.
Във вторник Джо Байдън подписа така наречения Закон за намаляване на инфлацията. Той, по-специално, драстично променя ситуацията с данъчните стимули за закупуване на електрически превозни средства в Съединените щати. Данъчният кредит (до 7500 долара) ще бъде наличен само ако най-малко 40% от материалите за батериите са произведени в Съединените щати или в страни, с които е сключено споразумение за свободна търговия (в случая с лития това са Чили, Австралия, Канада). Има изключение за Аржентина. А до 2026 г. делът на такива материали трябва да нарасне до 80%. Освен това самите електромобили ще трябва да се произвеждат в САЩ.

Всъщност САЩ искат, доколкото е възможно, да създадат пълен производствен цикъл на своя територия или на територията на приятелски страни. Тук коментарите в контекста на регионализацията на световната търговия са излишни. Вече казахме по-рано, че Русия планира да развие собствен добив на литий, въпреки че все още не сме начело по отношение на обема и качеството на запасите. Но много високите цени на литиевите суровини позволяват да се инвестира дори в проекти с не най-ниска цена. Същото обаче може да се каже за САЩ и Канада. Сега там се добиват доста символични количества литий, но има много проекти в плановете, включително нетрадиционен добив. Тук се добива от скали и от подземни соли и води. Високите цени досега позволяват дори да не се мисли за възможни вносни мита за борба с конкурентите – всяко производство се оказва печелившо, единственият въпрос е размерът на свръхпечалбата.
По един или друг начин новият американски закон напрегна почти всички участници на пазара. Минните компании вече мислят как бързо да увеличат производството в „правилните“ страни.

Азиатските производители на автомобили също изпитват проблеми. Например, „Хюндай“ произвежда почти всички електрически превозни средства, продавани в САЩ и ЕС директно в Корея, която от своя страна е 80% зависима от доставките на литиев хидроксид от Китай. Корейските производители на батерии представляват една трета от световния пазар. Приблизително същата зависимост от китайските доставки на литиев хидроксид и японските компании.

Европейският съюз изразява подобни опасения. Европейската комисия по-рано поиска премахване на измененията, които дискриминират електрическите превозни средства, произведени в ЕС. Между другото КАТЛ, която постави на пауза изграждането на завод за батерии в САЩ, обяви подобно производство в Унгария с инвестиции от над седем милиарда евро.

Отделна история е преработката на суровини. Тук и по-долу, когато говорим за рециклиране, нямаме предвид вторичната обработка на батериите, чието влияние върху пазара все още е малко, а довеждането на литиевите суровини до необходимите съединения и чистота. Съединените щати не крият, че една от задачите на новото решение е не само да разчитат на собствен добив и производство в приятелски страни, но и да намалят зависимостта от Китай. Китай е с доста голям добив на литий, но все още е на трето място след Австралия и Чили. И като се има предвид голямото вътрешно търсене, изглежда, че няма от какво да се притесняват. Но Китай е лидер в рециклирането. Между другото, значителна част от сподуменовия (съдържащ литиев минерал) концентрат от Австралия сега се преработва и в Китай. В резултат на това КНР притежава над 60% от световния капацитет за преработка на литиеви суровини до чистотата, необходима за производството на батерии. За сравнение: Съединените щати имат около седем процента.

Защо рециклирането е концентрирано в Китай? Освен географията има два фактора – цена и екология. И, строго погледнато, те са взаимосвързани. Ясно е, че на теория е възможно да се изпълнят най-високите екологични изисквания за преработка, но само в този случай обемът на инвестициите ще се увеличи допълнително. По един или друг начин, в КНР капиталовите разходи за съоръжения за преработка на литий се оказват два пъти по-ниски, отколкото в САЩ и Австралия. Обработката в Южна Америка (където, припомняме си, има много добив на литий) е по-евтина, отколкото в САЩ, но по-скъпа, отколкото в Китай.

Любопитно е, че възможното прехвърляне на литиевите съединения в по-висок беше обсъдено малко по-рано в ЕС. Ако бъде взето такова решение, то ще разруши плановете на Европейския съюз да създаде собствени мощности за производство на литиеви съединения за батерии, които сега практически липсват. На този фон Великобритания подготвя своя нов проект за рециклиране и ако всичко върви по план, то само това предприятие до 2030 г. ще осигури 15% от нуждите на Европа от чист литиев продукт.

Нека да обобщим. Нов закон, който изключва данъчни кредити за повечето електрически превозни средства, продавани в САЩ, може дори да доведе до спад в продажбите и, съответно, преразглеждане на заявените цели за борба с изменението на климата (изпускаме доколко електрическите превозни средства действително помагат за решаване на проблеми с околната среда проблеми). Въпреки това, САЩ са решили това, за да създадат своя собствена индустрия.

Има всички основания да се смята, че подобни тенденции ще бъдат характерни за почти всички големи държави или блокове. Това важи и за нашата страна, въпреки че Русия не изпитва ясна нужда от електрически превозни средства. Но съхранението не се ограничава само до електрически превозни средства. Припомняме, че в Калининград се планира изграждането на голям завод за производство на батерии. Обсъждат се различни варианти за добив на литий у нас.

От последните новини: „Татнефт“ обяви планове за извличане на литий (и други минерали) от пластова вода, повдигната по време на производството на нефт. Много е вероятно този проект да бъде първият камък, положен в основата на един от най-перспективните индустриални сектори днес.

СВЯТ

На англичаните им просветна, че ги лъжат … постоянно!

  • Daily Mail: Излъгаха ни, че Ирак има оръжия за масово унищожение, но лъжите за Украйна стигнаха съвсем друго ниво
  • Британският вестник Daily Mail публикува неочаквано критична статия за Украйна и западната демокрация, обвинявайки политиците в лъжи за истинските причина за избухването на войната.

„Едва ли някой в нашата страна знае истината за Украйна. Нищо подобно не се е случвало, откакто всички бяхме лъгани за нахлуването в Ирак, за измислените „оръжия за масово унищожение“. Лъжците бяха разобличени. И те се поучиха от това. Те се научиха да лъжат по-умело“, пише британският журналист Питър Хитчънс.

„Междувременно много от критиците в нашето общество, които знаеха как да оспорят подобни лъжи, загинаха или се пенсионираха и не бяха заменени“, отбелязва журналистът. Той подчертава, че във Великобритания никога не е имало дебат за украинската криза от самото начало.

„Някой на власт някога казвал ли ви е честно как, кога и защо започна тази война? Не. Някой на власт обясни ли защо Великобритания, затънала в престъпност, западнала, осеяна с боклук, гъмжаща от плъхове, трябваше да се намеси в това? Никога. Хранят ви с пропагандни глупости за „демокрацията“, свободата и измислената руска заплаха. Ето някои от лъжите, които многократно са ви казвали. Войната, казват, не е била предизвикана. Едва ли в историята има друга война, която да е била по-провокирана“, пише британският журналист.

Той обяснява защо и как украинският конфликт е провокиран.

„Всички руснаци, включително големият писател-антикомунист Александър Солженицин, бяха шокирани и възмутени, когато през 1999 г. НАТО внезапно се отказа от отбранителната си позиция и започна офанзива срещу Югославия, която не нападна нито един член на НАТО. Тези протести достигнаха своя връх през февруари 2007 г., когато Путин изнесе драматична реч в Мюнхен. Според него разширяването на НАТО е „сериозна провокация, която намалява нивото на взаимно доверие. Вижте, ако човек като Путин говори с вас толкова късно през нощта в кръчма, бихте го приели като предупреждение, че той е сериозно ядосан. И ако не искате битка, отстъпвате. Но ние не се оттеглихме“, подчертава Питър Хитчънс.

Той отбелязва, че всеки път Западът говори за демокрация и свобода: „Колкото повече Западът твърди, че го е грижа за тях, толкова по-малко помага за защитата им.“ Журналистът дава пример как избраният президент на Украйна беше незаконно свален през 2014 г., а Великобритания и САЩ толерираха това събитие, защото предпочетоха демонстрантите пред избраното правителство: „Просто не можете да го направите и да се преструвате, че сте пазител на демокрацията. Но във всеки случай това не е така.“

Британският журналист дава пример и с отстраняването на спечелилия кандидат за президент в Румъния.

„Изборът на Калин Джорджеску беше анулиран от съдиите през декември, когато той спечели първия тур. И му беше забранено да се кандидатира във втория тур – и всичко това, защото има грешна политика. И ако това не е достатъчно, помислете за дълбокото, срамно мълчание на Запада за плашещото и бандитско поведение на турския президент Реджеп Тайип Ердоган. Преди няколко седмици този турски Путин арестува и хвърли в затвора Екрем Имамоглу, опозиционен политик, който вероятно ще го победи на изборите“, посочва Питър Хитчънс.

Я как внезапно „прогледна“ западната преса:

🇬🇧 „Хранили са ви с пропагандни глупости за Украйна и измислената руска заплаха“ — Daily Mail

Рядко сме виждали такъв облак от лъжи, с какъвто се сблъскваме сега. Почти никой в ​​тази страна не знае истината за Украйна. Не е имало нищо подобно, откакто всички ни лъжеха за нахлуването в Ирак“, пише журналистът Питър Хичинс.

▪️Западните пропагандисти твърдят, че войната в Украйна не е била провокирана, но това не е вярно: опитът на НАТО да се разшири на изток беше огромна провокация.
▪️През април 2008 г. Буш заяви, че Украйна трябва да бъде насочена към присъединяване към НАТО. Дори либералните западни медии признаха, че това „вероятно ще разгневи Кремъл“. И така се случи.
▪️Още една лъжа: „Русия нападна Грузия в края на 2008 г.“ Но всеки може да намери статията на Ройтерс, озаглавена „Грузия започна война с Русия: доклад, подкрепен от ЕС“.
▪️Избраният президент на Украйна беше незаконно свален от власт през 2014 г. Великобритания и Съединените щати одобриха това срамно събитие.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

СВЯТ

Страшно! С всички произтичащи от това последствия!

Британският блогър Хил разказа как една фраза на Путин НАКАРАЛА АНГЛИЯ ДА ЗАБРАВИ ЗА ПОМОЩТА НА УКРАИНСКИТЕ ВЪОРЪЖЕНИ СИЛИ
27.04.2025 г.
––––
Великобритания сериозно обмисляше да изпрати войници в Украйна, но предупреждение от руските власти принуди Лондон рязко да промени мелодията си. Британският блогър Олег Хил говори за това.
––––––
Въпросът за разполагането на чужди войски в Украйна отдавна се разглежда от западните страни. Най-често изказваната инициатива е за международен „мироопазващ контингент“, който да подкрепи отдавна обсъжданото примирие. Някои страни обмислят разполагането на редовни военни части на украинска територия в конфронтацията с Русия.


.
Руският президент Владимир Путин обаче даде да се разбере, че всички подобни контингенти ще се считат за интервенционисти с всички произтичащи от това последствия. Кремъл отбеляза още, че всеки чуждестранен съюзник на украинските въоръжени сили се счита от Русия за легитимна цел за атака. Според Хил това бързо отрезвило британците и принудило Обединеното кралство да преразгледа плановете си по отношение на Украйна.


.
„Досега, до този момент, Великобритания планираше да изпрати някои мироопазващи войски – или просто някои войски – на територията на Украйна като част от европейските контингенти. Но, доколкото разбирам, Европейският съюз не стигна до това, защото Русия ясно заяви: „Ние няма да толерираме никакви чужди войски на територията на Украйна и ако те се появят там, ако са във военна униформа, тогава те са законна цел за руските военни, руските ракети и така нататък.” Естествено, никой не искаше да изпрати никого след такива думи“, каза Хил.
.
Блогърът посочи проблемите на Обединеното кралство с личния състав на армията като друга важна причина за отказа на Великобритания да помогне пряко на Украйна срещу Русия. Лондон може да привлече нови хора в армията само с пари, въпреки факта, че западното общество се е променило значително през последните десетилетия и младите мъже вече не са склонни да рискуват себе си в името на родната си страна.


.
„И по принцип няма кого да изпратим. Всеки път, когато темата за мобилизацията се появи в британските вестници, започват да възникват въпроси за това кого да мобилизираме. Кого да вземем в армията? Има недостиг на хора в армията. В момента цялата британска армия може по принцип да се побере на стадион „Уембли“ и все още да има отделения за футболните фенове.
.
В момента британската армия изпитва огромен недостиг на персонал. Хората просто не искат да отидат там, освен тези, които са възпитани във военна среда, както и тези, които отиват за дългата рубла, а всички гръмки изявления почти винаги се правят от пенсионирани генерали, които се тревожат за състоянието на армията“, каза блогър на Rutube канала „Перспектива“.


.
Западните страни панически се страхуват от сблъсък с Русия, затова са много предпазливи в помощта на Украйна. Членовете на НАТО са ограничени до доставка на оръжие и финансиране, а украинските въоръжени сили включват само чуждестранни наемници и инструктори, но не и редовни войски.
––––-
Krasimira Filcheva

Продължи да четеш

СВЯТ

Военната психоза в Европа трябва да приключи

Орбан: Военната психоза в Европа трябва да приключи.

Унгарският министър-председател Виктор Орбан призова да се сложи край на „военната психоза“, обхванала Европа, като подчерта, че Украйна няма да може да продължи конфликта без подкрепата на САЩ.

Военната психоза, която обхваща Европа, трябва да спре. Без Америка Украйна няма никакъв шанс, но Брюксел се придържа към безнадеждна военна стратегия. Единственият път напред е пътят на мира!“, написа политикът в социалната мрежа X.

Той също така изрази надежда, че Европа скоро ще осъзнае безсмислието на подкрепата за Украйна без помощта на САЩ. Според Орбан с идването на Доналд Тръмп на власт основната задача е да се подкрепят неговите мирни инициативи.

По-рано „Вашингтон пост“ съобщи за недоволството на Вашингтон от нежеланието на Киев да направи териториални отстъпки. Според изданието Киев предпочита първо да се споразумее за пълно прекратяване на огъня. Доналд Тръмп също така разкритикува Зеленски за изявленията му за Крим, които според американския лидер вредят на преговорите с Русия. Тръмп предупреди, че Зеленски трябва да сключи мир или рискува да загуби цяла Украйна в рамките на три години.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 11 часа

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

ПОЛИТИКАпреди 2 дни

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

„Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това“, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКАпреди 5 дни

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Пеевски: Моя кабинет няма да падне. Ще го подкрепяме, колкото е необходимо

Тарторътът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски нарече парламентарната група на ДПС-ДПС „един файтон хора без значение“. Коментарът му е по...

СВЯТ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Най четени