Свържете се с нас

ПАРИ

Защо инфлацията ще се задържи по-дълго от очакваното

Дългата ера на ниска инфлация все пак не е отминала завинаги

Преходният характер на пандемичната инфлация не означава скорошно отшумяване на проблема. Това е неудобното заключение, до което политиците и инвеститорите достигат на фона на ценовите ускорения по света. Европейският природен газ се е покачил с 25% за две седмици, а петролът надхвърли 80 долара за първи път от 2014 г. Торовете достигнаха рекорд в петък, което означава, че цените на храните – вече на 10-годишен връх – вероятно ще се повишат още повече.

Централните банки изведнъж възприеха по-загрижен тон относно инфлацията, макар че остава неясно какво затягане на паричната политика би могло да поправи скъсаните вериги на доставки или да облекчи енергийния натиск. Голяма част от факторите, които движат цените – от забавянето на доставките до нарастващото потребителско търсене – изглеждат като еднократна последица от COVID-19, което е и в основата на консенсуса, че скокът на инфлацията няма да продължи дълго.

Но този мироглед се променя. Миналата седмица Хю Пил, новият главен икономист на Bank of England, заяви, че

ускоряването и продължителността на инфлацията се оказват по-големи от очакваното.“

Здравната криза далеч не е овладяна, което означава, че вероятно ще има още затваряния на фабрики и ограничения. Дори когато пандемията приключи, може да има остатъчни последици – домакинства с излишък от спестявания или недостиг на определени видове работници, които може да продължат да поддържат инфлацията по-висока. Междувременно поскъпването на енергията ще увеличи разходите за много други продукти.

Нищо от това не означава непременно, че дългата ера на ниска инфлация е отминала завинаги. Цената на живота не нараства навсякъде. В Япония се наблюдава дефлация, а в голяма част от Азия инфлацията е минимална. Все пак Международният валутен фонд повиши прогнозите си за годишната инфлация тази година до 3.6% в развитите икономики и до 6.8% в развиващите се.
Инфлацията е лепкава, защото:
1. Веригите на доставки все още са заплетени

По време на пандемията потребителите установиха, че много от услугите, за които обикновено харчат пари – от самолетни пътувания до фитнес абонаменти – са недостъпни или непривлекателни. Вместо това те купиха повече стоки, оказвайки огромен натиск върху световния капацитет за производство. Тази тенденция все още не отслабва. Търсенето все още е насочено към стоки, но COVID клъстерите, недостигът на суровини и поскъпването на енергията продължават да ограничават предлагането.

Институтът IHS Markit сви прогнозата си за световното автомобилно производство през 2022 г. с повече от 9%, като се позова на липсата на полупроводници. Виетнамските фабрики, които произвеждат обувки и дрехи за целия свят, са застрашени от масово изселване на работници мигранти, които предпочитат да изчакат края на пандемията в родните си провинции.

Нещо повече – пандемичният недостиг на суровини накара много правителства и фирми да преосмислят зависимостта си от чуждестранните доставчици. Снабдяването на местно ниво и запазването на повече стоки „под ръка“ обаче може да увеличи разходите. Европейският съюз например иска да произвежда повече полупроводници на вътрешния пазар. Това би изисквало политики като субсидии или мита върху вноса, които вероятно биха имали инфлационни ефекти.
2. Заради огневата мощ на домакинствата

Най-вече защото са останали у дома и отчасти защото получават повече държавни помощи, гражданите на богатите страни спестиха рекордни суми през последните 18 месеца. Според данните на Федералния резерв американците са натрупали излишни спестявания от около 2.5 трлн. долара към юни. В еврозоната домакинствата са натрупали 540 млрд. евро до началото на годината. Тази огнева мощ би могла да помогне за поддържане на потребителските разходи дори при повишаване на цените.

Икономистите смятат, че хората обикновено не харчат голяма част от спестяванията си за потребление. Парите, натрупани неволно по време на пандемията, може да са различни, твърди доклад в Европейския парламент. Ако поне някои домакинства решат да ги третират като допълнителен доход, а не като спестяване, „въздействието върху частното потребление би било голямо“.
3. А трудът се събуди

През последните десетилетия заплатите нарастват бавно, което спомага за поддържане на ниски цени, но много анализатори смятат, че това може да се промени.

Безработицата остава по-висока, отколкото преди пандемията, което обикновено не би било благоприятно за повишаване на заплатите. Лесно е за работодателите да кажат „не“, когато има голям набор от потенциални заместители. Но разкриването на работни места също е на рекордно високо ниво в САЩ и по целия свят, което дава на работниците в някои индустрии по-голяма сила в договарянето. Те могат да настояват за по-високи заплати, ако инфлацията продължава да изяжда покупателната им способност.
Това е преходно, защото:
1. Пандемията е еднократна

Един ден коронавирусът ще бъде победен или поне овладян и тогава хората ще се върнат към старите си навици. Когато го направят, много от силите, които доведоха до ускоряване на инфлацията през изминалата година, ще поемат в обратна посока, помагайки за намаляването ѝ.

Потребителите ще заменят „неща“ с „опит“, облекчавайки натиска върху световната индустрия“, казва икономистът Дарио Перкинс от TS Lombard.

Дори и COVID-19 да се задържи, вероятно няма да има повторение на най-драматичните епизоди, помогнали за стимулиране на инфлацията – като големи трансферни плащания от правителства към домакинства или повсеместни локдауни, довели до забавяне на търсенето и последващото му експлозивно нарастване.
2. Стимулът свършва

Държавните разходи са това, което издърпа икономиките. Но до следващата година фискалната политика ще забави икономическия растеж, което би трябвало да охлади инфлационния натиск. През последните няколко десетилетия развитият свят се стремеше към строги икономии и тази философия не е изчезнала напълно. В САЩ демократите на президента Джо Байдън намаляват своите планове за разходи, а Европа може да коригира бюджетните си тавани, преди да ги възстанови.

Междувременно централните банки – които имат ограничен капацитет за ускоряване на икономиките в днешно време – все още имат мощни спирачки. Те не са забравили как да ги използват, дори ако сега са склонни да понасят малко по-висока инфлация. Това доверие е една от причините инвеститорите да са готови да преглътнат тазгодишния скок в цените.

Някои вече действат, като Нова Зеландия и Норвегия са сред тези, които повишават лихвените проценти. Фед също се готви да забави програмата си за закупуване на активи.
3. И голямата картина не се е променила

Председателят на Фед Джером Пауъл заяви пред Конгреса в началото на тази година, че динамиката на инфлацията не се „променя“. Той има предвид дългосрочните сили, които поддържаха ниска инфлацията в продължение на години.

Работниците нямат силата да повишават заплатите, както го правеха пред 70-те години на миналия век. Глобализираната търговия, която донесе по-евтини стоки, се възстанови от пандемията, а технологичните пробиви се ускоряват и много от тях спестяват разходи.

ПАРИ

МВФ: В момента се извършва „рестарт“ на световната икономика

Международният валутен фонд (МВФ) намали прогнозата си за глобален растеж, като обяви, че глобалната икономическа система претърпява фундаментална трансформация на фона на нарастващата несигурност относно търговската политика на САЩ.

След като се върна в Белия дом през януари, президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи широки търговски ограничения, чиято кулминация нарече „Деня на освобождението“, на 2 април.

Митата са повишени до нива, невиждани от Голямата депресия, съобщи МВФ във вторник, като публикува последния си доклад „Световна икономическа перспектива“. Анализът прогнозира, че глобалното производство ще се забави до 2,8% тази година, спрямо 3,3% през 2024 г. През януари МВФ прогнозираше, че растежът ще се задържи стабилен през 2025 г.

„Глобалната икономическа система, при която повечето страни са работили през последните 80 години, в момента се рестартира, въвеждайки света в нова ера“, каза каза главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуринша.

Той обясни, че съществуващите правила биват оспорвани, докато нови все още не са се оформили. Внезапните повишения на митата и по-широката несигурност на политиката могат значително да забавят глобалния растеж, каза Гуринчас.

МВФ понижи прогнозата си за икономическото производство на САЩ до 1,8% през 2025 г. спрямо 2,8% миналата година и прогнозира по-нататъшно намаление през 2026 г.
МВФ

Прогноза за икономическия растеж по региони: Източник: МВФ, Световна икономическа перспектива, април 2025 г.

Очаква се най-големите търговски партньори на САЩ Мексико, Канада и Китай да понесат икономически удар. Растежът на Китай се очаква да се забави до 4% тази година поради опитите да се противодейства на ефектите от митата на Вашингтон. МВФ също така очаква повечето икономики в ЕС да се сблъскат с по-бавен растеж.

Тръмп наложи общо мито от 10% върху почти целия внос, заедно с мита от поне 145% върху китайските стоки, влизащи в САЩ. Той също така въведе „реципрочни“ мита за основните търговски партньори, позовавайки се на предполагаеми нелоялни търговски практики. По-късно отложи налагането на митата до юли, тъй като администрацията се стреми към двустранни търговски сделки, но предупреди, че митата могат да се повишат отново, ако други страни отвърнат на удара. Търговското напрежение и политическата несигурност разтърсиха световните пазари.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

ПАРИ

Златото счупи нов рекорд за всички времена

Китай изкупува ценния метал, което води до рекордни цени

Цената на златото достигна нов рекорд за всички времена и за първи път надхвърли 3400 долара за тройунция. Юнските фючърси върху златото на Чикагската стокова борса (CME) се повишиха с 2,19%, достигайки 3401,3 долара за тройунция.

Златото се покачва на фона на допълнително отслабване на щатския долар и опасения от търговска война, отбелязва Bloomberg.

Търговският конфликт, започнат от президента на САЩ Доналд Тръмп, извади пазарите от баланс, подкопавайки апетита за рискови активи, като същевременно предизвика бърз поток от участници на пазара към активи-убежища. Така инвестициите в борсово търгувани фондове, обезпечени със злато, са показали ръст през последните 12 седмици и това е най-дългият период от 2022 г., изчислява изданието.

Подкрепа на пазара на злато оказаха и критиките на Доналд Тръмп към председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, пише Bloomberg. Тръмп обмисля отстраняването на Пауъл, каза директорът на Националния икономически съвет Кевин Хасет.

Инвеститорите активно се насочват към физически обезпечени със злато борсови фондове. „По-специално се откроява Китай, където инвестиционните потоци в златни фондове достигнаха 29,1 тона през първите 11 дни на април – повече, отколкото през цялото първо тримесечие (23,5 тона)“, казват експертите.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

ПАРИ

Оттеглнето на Клаус Шваб от Световния икономически форум бележи провала на глобалистите

Соченият за лидер на глобалистите, Клаус Шваб, архитектът на антиутопичния дневен ред на Световния икономически форум, обяви, че се оттегля от борда на глабалистката организация.

Това бележи края на една ера за Шваб, който се застъпваше за противоречиви политики като ядене на буболечки, кампании за масова ваксинация, контрол на населението и политики за намаляване на промените в климата, цифрова валута на централните банки и много други политики, подобни на тези в Китай.

Междувременно културните промени в Северна и Южна Америка сигнализират за нарастващо движение към традиционни ценности, отслабвайки идеологическата хватка на форума в Давос върху правителствата, неправителствените организации, корпорациите, църквата и обществото.

„След скорошното ми съобщение и когато навършвайки 88 години, реших да се оттегля от позицията на председател и като член на Борда на настоятелите незабавно“, написа Клаус Шваб в изявление.

Той подаде оставка като изпълнителен директор преди една година, като бившият норвежки външен министър Борге Бренде пое ежедневните операции. Световният икономически форум заяви, че заместник-председателят Питър Брабек-Летат е бил назначен за председател на борда временно и че е назначена комисия за търсене на заместник.

„Във време, когато светът претърпява бърза трансформация, необходимостта от приобщаващ диалог за справяне със сложността и формиране на бъдещето никога не е била по-критична. Бордът на настоятелите на Световния икономически форум подчертава важността да остане непоколебим в своята мисия и ценности като посредник за напредъка. Въз основа на своята доверена роля форумът ще продължи да събира лидери от всички сектори и региони, за да обменят информация и да насърчат сътрудничеството“, се казва в изявление на Световния икономически форум.

Оставката на Шваб идва три месеца, след като президентът Тръмп каза на глобалистите на годишната им среща през 2025 г в Давос, Швейцария: „Америка се завърна“.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди един ден

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

„Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това“, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКАпреди 3 дни

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Пеевски: Моя кабинет няма да падне. Ще го подкрепяме, колкото е необходимо

Тарторътът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски нарече парламентарната група на ДПС-ДПС „един файтон хора без значение“. Коментарът му е по...

ПОЛИТИКАпреди 2 седмици

От днес на власт е коалицията „Магнитски“

От днес България официално се управлява от профашистка и антитръмпистка коалиция „Магнитски“. Партията на Делян Пеевски става патерица на ГЕРБ...

СВЯТ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Най четени