СВЯТ
Украинската енергетика бързо угасва

Експертите изчисляват щетите, нанесени на украинската енергийна система от масираните ракетни удари на руските войски. Оказа се, че тези удари изобщо не целят да вкарат Украйна в XVIII век и да я лишат напълно от електричество. Техният брой и цели са фино настроени за съвсем различна задача.
Преди месец репетицията на операция „Украинско затъмнение“ (ракетниje удари по украински ТЕЦ на 11 септември 2022 г.) не накара украинското ръководство да се замисли за последствията от своите действия. А атаката срещу Кримския мост, както многократно беше казано, е „червена линия“, преминаването на която неизбежно ще доведе до отговор. В понеделник, 10 октомври, последва такъв отговор.
Резултатът от няколко вълни ракетни удари беше повредата на 11 обекта на енергийната инфраструктура в осем региона и в столицата (поне така каза украинският премиер Денис Шмигал). Ударът по Киев е един вид преминаване на лични обиди: последния път Киев не беше засегнат. Да не говорим, че последното шумно “долитане” в столицата на Украйна беше през юни и жителите на Киев имаха време да свикнат да живеят без война. Ударите бяха шумни във всеки смисъл на думата. Но колко ефективни?
Димът може да бъде измамен
Да започнем с това, че самата украинска страна признава мащаба и дълбочината на поражението. „Това е първият удар от такъв мащаб върху украинската енергийна система. Отстраняването на последствията може да отнеме няколко дни, през които са възможни постоянни прекъсвания на тока, предимно за бизнеса, за да се осигури населението и водоснабдяването. Сега “Украинските железници” превключва някои маршрути от електрическа тяга към дизелова тяга“, изброява Юрий Королчук, анализатор в Института за стратегически изследвания.
“Харковска, Запорожка, Полтавска, Киевска, Лвовска области са без електричество, частично без вода и комуникации“, добавя Олег Попенко, експерт по енергийния пазар. Думите на експерта в този случай трябва да се приемат буквално: прекъсванията на електрозахранването са регистрирани главно в регионите, но не и в областните центрове (въпреки че Днепропетровск, Харков и особено Лвов наистина останаха без електричество). Атаките срещу киевските ТЕЦ изглеждаха зрелищни на снимки и видео. Въпреки това, както пояснява Королчук, силният дим най-вероятно е причинен от запалване на резервоарите с мазут.
Каналите в “Телеграм” ентусиазирано копираха един от друг списъка с повредени обекти, но малцина си направиха труда да го проверят. Според по-късни доклади, щетите на поне два ТЕЦ списъка са се оказали леко преувеличени. В Киев няма масово прекъсване на електрозахранването, а районите, захранвани от тези ТЕЦ, не са спрели да получават електричество и топла вода.
И дори по време на вечерния пиков период (17:00-20:00), през който градските власти обявиха непрекъснати прекъсвания, никой не изключи жилищните райони. В околностите на града – да. Каква е причината? Голяма част от самите енергийни съоръжения са запазили работоспособността си. Ударите обаче са засегнали сериозно подстанциите в регионите/отделните градове.
Що се отнася до Киев, там се опитват да избегнат спиранията на тока. През зимата на 2019-2021 г. селата в района на Киев можеха да стоят без електричество по 6-8 часа на ден. Това се случи много преди СВО и енергийната криза, без ракетни удари и с преливания от енергийните системи на Беларус и Русия. Но Киев в същото време блестеше в светлини, а киевчани масово не предполагаха, че на около 50 километра от тях се използват свещи.
Да, “Укренерго” вече въведе график за аварийни прекъсвания на електрозахранването за Киев, Чернигов, Черкаси (с прилежащите области), както и Житомир. Въпреки това, както виждаме, засега може частично да използва такива графици, а градовете успяват да се разминат с изключени светофари, улично осветление, контактни мрежи на електрическия транспорт.
Кабинетът на Зеленски обещава да възобнови електрозахранването в повечето от засегнатите райони още на 11 октомври. Тоест да се каже, че „войните на светлината седят без светлина“ е малко преждевременно.
Износът пострада, но възможностите останаха
От друга страна вечерта на 10 октомври Министерството на енергетиката на Украйна обяви спирането на износа на електроенергия за ЕС. Вярно, там тълкуват причината въз основа на собственото си разбиране за реалността: „Износът на електроенергия от Украйна помогна на Европа да намали потреблението на руски енергийни ресурси. И затова Русия разрушава нашата енергийна система”.
Но да се върнем към износа и неговото спиране, чиито подробности Украйна леко спестява. Има няколко електропровода, чрез които Украйна има възможност да доставя електроенергия на страните от ЕС.
1. Добротворская ТЕЦ – Замост (220 кВ)
2. Хмелницка АЕЦ – Жешов (750 кВ)
3. Западноукраинска ТЕЦ – Албертирша (750 кВ)
4. Бурщински енергиен остров, образуван от няколко електроцентрали наведнъж и свързан с Унгария, Словакия и Румъния (линии Мукачево – Унгария (400 кВ+ 2 х 220 кВ), Мукачево – Словакия (400 кВ), Мукачево – Румъния (400 кВ). Добротворска ТЕЦ също е включена в него.
Когато говорим за износ на украинска електроенергия за Европа, обикновено говорим за този конкретен енергиен остров. Първо, това е най-големият участък, и второ, островът е до голяма степен изолиран от енергийната система на Украйна. Трето, това е частно предприятие (ДТЕК на Ринат Ахметов). Тоест, когато Министерството на енергетиката на Украйна говори за спиране на износа за ЕС, на първо място става дума за това, че Ринат Ахметов не може да спечели пари от това: “Бурщинският енергиен остров” е сред „калибрираните“ цели.
За държавните електроцентрали все още съществува техническа възможност за доставка (маршрути 2 и 3). Друго нещо е, че Хмелницка АЕЦ сега пренася енергия в централните райони на Украйна и няма резерв за износ.
И така, Министерството на енергетиката на Украйна чисто и просто лъже. Не е трудно да се уреди Сърбия в Украйна (оставяйки я изобщо без електричество, както някога направиха американците). Но никой не разрушава енергийната система (дали е правилно или не е друг въпрос). Украйна беше поставена само на гладна дажба, оставяйки ѝ точно толкова, колкото да посрещне нуждите си. И в същото време цапнаха по носа на олигарха, който последователно подкрепяше първо Петро Порошенко, а след това Владимир Зеленски. Всъщност украинската енергийна система се лишава от излишъка, от основното си предимство – способността да генерира допълнителен доход от износа на електроенергия, а не само да захранва собственото си население.
Останаха без пари
Според украински източници щетите от вчерашния удар са се оказали комплексни. Преките щети от ударите се оценяват на 2 милиарда гривни. Сравнително малко: няколко дни преди септемврийския удар по топлоелектрическата централа украински експерти оцениха общите щети на енергийния сектор (включително съоръжения и инфраструктура в загубените територии) на 340 милиарда. Но загубите от невъзможността за износ на електроенергия са средно 10 милиона евро на ден. Тоест петдневен износ би покрил щетите от атаките.
Вярно е, че официалните данни не са толкова големи (или за „законни“ се считат общите приходи на държавата и ДТЕК). Според митниците през януари-август Украйна е спечелила 279 милиона долара от износ на електроенергия. А през август “Укренерго” очаква поне да удвои тази сума до края на годината, получавайки още 10-15 милиарда гривни (250-375 милиона долара).
Плюс още 2 милиарда гривни на месец, компанията печели от продажбата на достъп до експортната секция на структурите на Ахметов. Това означава, че пропуснатите приходи могат да надвишат преките щети поне 10 пъти (20 милиарда гривни или 500 милиона долара ). И това е изключително скромна оценка: Министерството на енергетиката имаше за цел 1,5 милиарда евро до края на 2022 г. Във всеки случай сега тези планове ще трябва поне да бъдат преразгледани.
Ударът върху износа е важен, защото за властите в Киев това е един от методите за удължаване на войната. Всъщност с износа те закърпват дупките в бюджета. Още преди началото на СВО щяха да повишат сметките за бита 2–2,5 пъти. А с настъпването на енергийната криза и обезценяването на гривната енергийните доставки на украинците се превърнаха във форма на благотворителност – или възпиране от бунт. Достатъчно е да погледнете европейските цени: при 0,4–0,5 евро/КВтЧ се оказва, че електроенергията струва на украинците 10–12 пъти по-евтино от тази на жителите на ЕС.
Така ударите по енергийната инфраструктура трябва да допринесат за принуждаването на Украйна към мир. Освен ако, разбира се, мирът е това, което режимът на Зеленски наистина иска.
СВЯТ
Урсула, ти мозък имаш ли … ?

Злобната Урсула пак се кани да спира напълно руската енергия до 2027 г.
Вещицата от Брюксел представи подробна пътна карта за пълно прекратяване на енергийната зависимост на Европейския съюз от Русия до 2027 г. Планът е описан като най-всеобхватното усилие на блока досега за прекратяване на вноса на руски газ, нефт и ядрено гориво – зависимост, която според критиците отдавна е компрометирала суверенитета на ЕС и е финансирала военната машина на Кремъл в Украйна.
„Енергията, която идва на нашия континент, не бива да плаща за агресивна война срещу Украйна“, заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен и добави: „Ние дължим това на нашите граждани, на нашите компании и на нашите смели украински приятели“.
- Зависимостта на ЕС от руската енергия е намаляла значително от 2021 г. насам, когато руският газ представляваше 45% от вноса. Сега тази цифра възлиза на 19%, се посочва в изявление на ЕК.
- Руските въглища вече са забранени, а вносът на петрол е спаднал от 27% в началото на 2022 г. до едва 3%.
И все пак, както признава Комисията, през 2024 г. е имало скромно възстановяване на вноса на руски газ, което е предизвикало спешни призиви за координирано постепенно спиране на вноса.
Всички нови договори за руски газ – както втечнен (LNG), така и тръбопроводен – ще бъдат забранени, а покупките на спот пазара ще бъдат прекратени до края на 2025 г.
ЕС има за цел да спре целия останал внос на газ от Русия до 2027 г. Националните правителства, включително приятелски настроените към Кремъл – Унгария и Словакия, ще трябва да представят индивидуални планове за постепенно прекратяване на вноса до края на годината.
Пътната карта е насочена и към често пренебрегвания износ на ядрена енергия от Русия. Държавите членки, които все още разчитат на проектираните в Русия реактори, ще бъдат подтикнати да осигурят алтернативни източници на ядрено гориво. Брюксел също така ще предприеме действия за блокиране на нови договори, включващи руски обогатен уран.
„Повече няма да се внася евро във военното ковчеже на Русия. Вашият газ ще бъде забранен. Вашият флот в сянка ще бъде спрян“, каза комисарят по въпросите на енергетиката Дан Йоргенсен.
Унгария се противопоставя на плана на Европейската комисия за принудително изтегляне на газ от Русия до 2027 г., заяви унгарският външен министър Сиярто. Той подчерта, че решението на Европейската комисия сериозно нарушава суверенитета на страните от ЕС и застрашава енергийната сигурност на Унгария.
Европейската комисия е предложила затягане на санкциите срещу Руската федерация с нов пакет от мерки – 17-ти от началото на руското нашествие в Украйна, предава БНР.
По информация на агенция Ройтерс Комисията предвижда увеличаване на списъка на санкционираните лица и добавяне към черния списък на още 100 кораба, свързани с износа на руски петрол.
Предложението ще бъде обсъдено още утре от посланиците на страните-членки в Брюксел. То идва две седмици след като водещите европейски държави отхвърлиха предложението на американския президент Доналд Тръмп за пълна отмяна на санкциите срещу Руската федерация.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Тръмп: Мир между Русия и Украйна може би е невъзможен.

Тръмп: Мир между Русия и Украйна може би е невъзможен. Ще работим с Ердоган, за да го постигнем. |
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че въпреки продължаващите преговори за мирно споразумение между Русия и Украйна, може да не е възможно да се постигне такова.
Въпреки че твърдеше, че ще сложи край на войната в рамките на няколко дни от втория си мандат, Тръмп заяви, че постигането на трайно прекратяване на огъня с посредничеството на САЩ след три години на сражения между Украйна и нападателката Русия може да е невъзможно.
- „Може би това е невъзможно“, заяви Тръмп пред Кристин Уелкър от NBC в предаването „Meet the Press“.
- На въпрос дали е близо до мирно споразумение в руско-украинската война, Тръмп отговори лаконично: „Надявам се.“
„Вярвам, че сме по-близки с едната страна и може би не толкова близо с другата. Бих искал да не казвам до коя сме по-близо. Но сключихме сделка за американския народ, която беше добра, за нула време“, заяви американският глава. Той подчерта отново, че при него тази „ужасна, ужасна“ война нямаше да започне.
Тръмп добави, че ако опитите му за постигане на мир продължават да срещат съпротива, той ще се откаже от преговорите.
„Ще има момент, в който ще кажа: „Добре, продължавайте. Продължавайте да бъдете глупави“, заяви Тръмп, добавяйки, че понякога е близо до отстъпление, но „тогава се случват позитивни неща“.
Въпреки това, президентът на САЩ не излючва възможността си от излизане от преговорите, ако продължава да се сблъсква с откази от двете страни.
„Ще дойде момент, когато ще го кажа… може би не е възможно да се постигне споразумение“, обяви американският президент.
Според него между Путин и Зеленски има „огромна омраза“, както и между войниците от двете страни, но въпреки това Тръмп вярва, че „имаме много добър шанс“ това да се преодолее и да се постигне мирно споразумение.
Според информация на Укринформ, американски представители са изготвили за президента на САЩ Доналд Тръмп редица варианти за засилване на икономическия натиск върху Русия, тъй като Путин не бърза да предприема стъпки за прекратяване на войната в Украйна.
Малко по-късно стана ясно, че Тръмп е разговарял с Ердоган по телефона
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган е провел днес телефонен разговор с американския президент Доланд Тръмп, съобщи Анадолската агенция. Ердоган е заявил, че Турция ще продължи да работи за засилване на сътрудничеството между двете страни в множество направления и най-вече в отбранителния сектор, отбелязва Анадолската агенция.
Турският президент е подчертал, че хуманитарната криза в ивицата Газа е достигнала плашещи нива, като е изразил готовността на Турция за изпращане на хуманитарна помощ за засегнатите. От своя страна Тръмп е заявил, че с Ердоган са провели “много ползотворен и стойностен разговор“ относно войната в Украйна, Сирия и Газа, съобщават Анадолската агенция и Ройтерс, цитирани от БТА.
Президентът на САЩ добави, че турският лидер ще дойде във Вашингтон и че Ердоган го е поканил да посети Турция, съобщава Ройтерс.
„Очаквам с нетърпение да работя с президента Ердоган за слагане на край на нелепата, но смъртоносна война между Русия и Украйна – сега!”, написа Тръмп в социална медия Truth social.
Ето и пълния му текст:
Току-що проведох много добър и ползотворен телефонен разговор с президента на Турция Реджеп Ердоган по множество теми, включително войната между Русия и Украйна, ситуацията в Сирия, Газа и други въпроси. Президентът ме покани да посетя Турция в бъдеще, а също така заяви, че ще посети Вашингтон, окръг Колумбия. По време на четирите ми години като президент отношенията ми с президента Ердоган бяха отлични.
Работихме в тясно сътрудничество по редица въпроси, включително и по случая с пастор Андрю Брънсън, който беше задържан, но бе върнат в Съединените щати — незабавно след моята молба. Във всеки случай очаквам с нетърпение да работя с президента Ердоган за прекратяването на тази абсурдна, но смъртоносна война между Русия и Украйна — СЕГА!
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Путин: Западът говори едно, а прави съвсем друго

Западът действа много коварно: говори едно, а прави съвсем друго; това е ясно от самото начало на 2000-те години. Това заяви руският президент Владимир Путин в документалния филм „Русия. Кремъл. Путин. 25 години“, фрагмент от който е публикуван в Телеграм-канала на ВГТРК.
„От началото на 2000-те е ясно, че нашият геополитически противник действа много коварно, говори едно, а прави съвсем друго. В началото не разбрах веднага всичко, започнах да казвам на колегите „вижте, това казвате, а това правите“, каза Путин. Той даде за пример, че по време на Втората чеченска война западните политически сили са подкрепяли фундаменталистите в Кавказ, като същевременно са ги наричали терористи. „Вие самите ги наричате терористи, насърчавате дейността им тук и нещо повече, подкрепяте ги. И ето ви доказателствата. Те ми кимнаха с глави и казваха: „Да, да, да, сега ще сложим ред“. И нищо. „А всичко е точно обратното“, припомни руският президент.
Владимир Путин коментира на немски опитите на западни политици по някакъв начин да унижат и обидят бившия германски канцлер Герхард Шрьодер, като същевременно аплодират нацистите. В отговор на въпрос за това, че бившият германски канцлер е бил държан по-далеч на официални събития, за да не бъде в един кадър с германския канцлер Олаф Шолц, Путин припомни, че канадският парламент е аплодирал 98-годишния украински нацист Ярослав Хунка (Гунка).
„И за да бъда чут в Германия, ще се опитам да кажа това дори на немски: колкото по-далеч от Шрьодер, толкова по-близо до Антъни Рот (председателя на канадския парламент), който симпатизира на нацистите“, каза Путин на немски. „В Германия има много порядъчни хора. И съм сигурен, че мнозина ще чуят това“, подчерта той. Руският лидер нарече овациите за украинския нацист Ярослав Хунка в канадския парламент „безобразна шега“. „Неотдавна видяхме безобразна шега в канадския парламент, където аплодираха нацист“, припомни Путин.
Азиатско-тихоокеанският регион (АТР) ще става все по-мощен икономически и политически през следващите 25 години, докато значението на така наречените развити страни ще продължи да намалява. Тази прогноза за следващия четвърт век направи Владимир Путин. Според него още в началото на 2000-те години „се появиха първите признаци, че центърът на икономическия растеж ще се измести в Азиатско-тихоокеанския регион“. „На 100% никога не бива да се погнозира, особено по такива въпроси. Но тази тенденция се запазва“, отговори Путин на въпроса какво ще се случи със световните отношения след 25 години. Той отбеляза, че делът на БРИКС в световната икономика по отношение на паритета на покупателната способност вече е по-голям от този на някога голямата Г-7.
„И тази тенденция се запазва, дори нараства. Делът (на Г-7) в глобалната икономика ще продължи да намалява, а следователно и в глобалните дела. Те са много тясно свързани: икономиката и политиката, сферата на сигурността. 25 години са много кратък период. Затова съм сигурен, че през следващите 25 години ще бъде точно както казах“, добави Путин.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
-
БЛОГпреди 5 месеца
Новата съпруга на бившия ми съпруг неочаквано се свърза с мен – това, което написа, ме накара да пребледнея
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Той е световна кинолегенда, но днес живее като отшелник
-
ИНТРИГИпреди 6 месеца
Найденови дават лъжливи показания. Лечева оневинява Божков по делото за „убийствата“?
-
БЛОГпреди 4 месеца
Наскоро се запознах с жена от Украйна.