Свържете се с нас

ПАРИ

Тръмп заплаши Китай с допълнителни 50-процентови мита. Борсите по света се сринаха

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши с допълнителни мита в размер на 50% върху вноса от Китай, ако Пекин не оттегли плановете си за ответни мерки. Той добави, че Вашингтон ще започне преговори с други държави, ако те пожелаят. „Ако до утре, 8 април 2025 г., Китай не оттегли увеличението си от 34% над вече дългогодишните си търговски злоупотреби, Съединените щати ще наложат ДОПЪЛНИТЕЛНИ мита на Китай от 50%, считано от 9 април“, заяви Тръмп в публикация в социалната мрежа Truth.

Ето какво написа Доналд Тръмп:

„Вчера Китай наложи ответни мита в размер на 34%, в допълнение към вече рекордно високите им мита, немонетарни бариери, незаконно субсидиране на компании и масивна дългосрочна валутна манипулация — въпреки моето предупреждение, че всяка държава, която отвърне на Съединените щати с допълнителни мита, извън вече съществуващите и дългосрочни злоупотреби с търговски тарифи срещу нашата страна, ще бъде незабавно подложена на нови и значително по-високи мита, надхвърлящи първоначално наложените.

Затова, ако Китай не оттегли увеличението от 34%, което се прибавя към дългогодишните им търговски злоупотреби, до утре, 8 април 2025 г., Съединените щати ще наложат ДОПЪЛНИТЕЛНИ мита в размер на 50%, с влизане в сила от 9 април.

Освен това, всички разговори с Китай относно техните искания за срещи с нас ще бъдат прекратени!

Преговорите с други държави, които също са поискали срещи, ще започнат незабавно.

Благодаря за вниманието към този въпрос!“

Уолстрийт се срина с 3,51% за минути.

Нюйоркската фондова борса се срина с 3,51% броени минути след откриването на днешната сесия.

Това се случи, след като инвеститорите започнаха да търсят убежище в държавни облигации поради икономическите притеснения относно последствията от всеобхватните търговски мита на президента на САЩ Доналд Тръмп.

Широкообхвтният S&P 500 загуби 3.57% пазарна капитализация.
Технологичният Nasdaq Composite се срина с 4.16%.
Индустриалният индекс Dow Jones Industrial Average спадна с 3.52%.

При технологичните гиганти Apple загуби 6%, Nvidia – 7%, Tesla – 7.92%.

След фалшиви новини, че тръмп е готов да забави с 90 дни въвеждането на новите мита, индексът S&P 500 се повиши с 8% и веднага падна с 3,5% за няколко минути. Според анализаторите това движение означава, че инвеститорите са готови да изкупуват обратно, ако има реални положителни новини.

Общо за първите 20 минути от американския фондов пазар бяха изтрити над 2,1 трилиона долара пазарна стойност.

Картата за стойността на всички компании на борсата дори спря да показва данни в реално време.

Анализатори отбелязват, че днес беше най-лошото тридневно представяне за борсовия индекс S&P 500 от октомври 1987 г. За по-малко от седмица индексът изгуби над 7 милиарда долара пазарна капитализация.

Днес беше черен понеделник на световните борси – след въведените мита и започналата търговска война. „Това е кървава баня“: митата на Тръмп сринаха азиатските и европейските пазари, пише БГНЕС.

Фондовите пазари в Азиатско-тихоокеанския регион в понеделник сутрин спаднаха рязко в отговор на митата, обявени от президента на САЩ миналата седмица. Часове по-късно европейските индекси реагираха по същия начин. Доналд Тръмп даде ясно да се разбере, че това не го притеснява, като сравни спада на пазарите с реакция на прием на „основно лекарство“.

В понеделник основните борсови индекси в Азия първи реагираха на налагането на новите мита. Всички те – от Шанхай до Токио и от Сидни до Хонконг – се сринаха веднага след откриването на търговията.

До средата на следобеда японският индекс Nikkei 225 се понижи с 6%, австралийският ASX 200 – с 4%, а южнокорейският Kospi – с 4,7%.

Индексът Shanghai Composite се понижи с повече от 6%, а хонконгският Hang Seng и тайванският TAIEX спаднаха с около 10%.

Азиатско-тихоокеанският индекс MSCI, който включва компании с голяма и средна капитализация от 13 държави от Азиатско-тихоокеанския регион, отбеляза най-големия си спад от 2008 г. насам (минус 7,1 %), а японският Nikkei 225 навлезе в зоната на „мечия пазар“ – т.е. спад с 20 % или повече от предишния му връх, съобщава агенция „Блумбърг“.

„Това е кървава баня“, коментира случващото се пред Би Би Си един борсов анализатор.

Тъй като борсите в континентален Китай, Хонконг и Тайван бяха затворени в петък поради празници, инвеститорите реагираха на глобалния срив едва в понеделник, което направи спада особено рязък.

Европейските фондови борси, които отвориха няколко часа по-късно, реагираха по подобен начин. В Обединеното кралство индексът FTSE 100 спадна с около 6%, а германският Dax – с почти 10%. По този начин европейските индекси продължиха спада, започнал в петък, който за разлика от азиатските страни беше работен ден в Европа.

Както отбелязва ръководителят на FTSE Russell Джулия Лий, сривът на световните пазари вероятно ще продължи: „Фючърсите на американските индекси се търгуват на отрицателна стойност – това подсказва, че Уолстрийт го очаква още една тежка нощ“.

Удар както за Азия, така и за САЩ

Тъй като Азия е мястото, където се произвеждат по-голямата част от стоките, продавани по света, азиатските страни и територии са пряко засегнати от митата, наложени от САЩ. Те също така са особено чувствителни към опасенията, че световната търговска война може да предизвика забавяне или дори рецесия в най-голямата икономика в света.

„Тарифите подхранват страховете от инфлация и рецесия“, заяви Джулия Лий, ръководител на FTSE Russell, дъщерно дружество на Лондонската фондова борса.

„Голдман Сакс“ повиши с 10 пр.п. оценката си за вероятността от рецесия в САЩ през следващите 12 месеца – до 45%.

Други инвестиционни посредници от Уолстрийт също преразгледаха прогнозите си на фона на съобщението на администрацията на Тръмп за митата. „Джей Пи Морган“ вече оценява вероятността за рецесия в САЩ и в света на 60%. В същото време икономистите на банката промениха оценките си за перспективите пред американската икономика: вместо предишната прогноза за растеж от 1,3%, сега те изхождат от спад от 0,3%, съобщава Ройтерс.

Ден по-рано, в неделя, говорейки пред репортери на борда на Air Force One, Тръмп даде да се разбере, че спадът на пазарите не го притеснява.

„Не искам нищо да се понижава. Но понякога трябва да вземеш лекарство, за да оправиш нещо“, каза той.

Тръмп заяви, че през уикенда е разговарял с лидери в Европа и Азия, които се надяват да го убедят да намали митата, които трябва да влязат в сила тази седмица.

„Те ще седнат на масата за преговори. Искат да разговарят, но няма да има разговор, освен ако не ни плащат много пари всяка година“, каза Тръмп.

Сериозно забавяне на американската икономика може да засегне азиатския износ, тъй като американският пазар е един от ключовите пазари за стоки от региона.

„Азиатският регион поема основната тежест от повишаването на американските мита. Макар че все още има възможност за преговори, новата ера на високите мита изглежда е настъпила сериозно и за дълго време“, заяви Циан Уанг, главен икономист за Азиатско-тихоокеанския регион в инвестиционната компания Vanguard.

„Това ще има отрицателно въздействие върху световната и азиатската икономика, особено върху по-малките отворени икономики, както в краткосрочен, така и в дългосрочен план“, прогнозира той.

Някои страни, като Виетнам и Бангладеш, са особено зависими от САЩ като експортен пазар.

Миналата седмица Тръмп обяви, че администрацията му налага мито от 46% за Виетнам и мито от 37% за Бангладеш.

Няколко големи американски марки, сред които Nike и Lululemon, произвеждат своите стоки във Виетнам.

По данни на Асоциацията на производителите и износителите на облекла от Бангладеш страната изпраща годишно облекла за САЩ на стойност 8,4 млрд. долара.

„Азия вероятно ще усети непропорционално голям удар от тази нестабилност, тъй като азиатските страни изнасят повече за САЩ, отколкото за други региони“, казва Франк Лавин, бивш заместник-министър на търговията на САЩ по въпросите на международната търговия.

„Фич“: Американските мита ще засегнат много корпоративни сектори в Европейския съюз

Рейтинговата агенция „Фич“ (Fitch Ratings) посочи в свой доклад, оповестен в понеделник, че митата, наложени от администрацията на Тръмп, ще отслабят приходите и растежа на рентабилността на много корпоративни сектори в Европа.

Очаква се химическият, автомобилният и хардуерният сектор да бъдат засегнати най-силно, отбеляза агенцията.

„Въпреки че повечето базирани в ЕС диверсифицирани промишлени компании имат големи производствени отпечатъци в САЩ (позициониране на производствените и оперативните дейности по отношение на веригата на стойността и географското местоположение), износът все още е значителен и ще бъде засегнат от митата, както и междинните части, доставяни извън САЩ, прогнозира „Фич“.

Рейтинговата агенция добави, че фирмите от ЕС също така могат да се сблъскат с повишена конкуренция от китайски компании на пазарите, извън САЩ.

В друг свой анализ „Фич“ предупреди, че реципрочните мита на САЩ повишават рисковете от рецесия и ограничават способността на Федералния резерв да намали лихвените проценти. Тарифите ще увеличат потребителските цени и ще намалят корпоративните печалби, намалявайки реалните заплати и оказвайки влияние върху потребителските разходи. Това също така ще попречи на бизнес инвестициите поради несигурността от провежданата от администрацията на Тръмп политика.

Агенцията преразгледа прогнозата си за растежа на САЩ през 2025 г., очаквайки по-бавна експанзия спрямо предишните прогнозирани за нарастване на БВП с 1,7%. По-високите тарифи ще окажат натиск върху цените на стоките, особено след като домакинствата в САЩ са изправени пред нарастващи инфлационни очаквания. Това може да накара Фед да бъде по-предпазлив за намаляването на лихвите.

„Фич“ вярва, че повишаването на митата ще има широко разпространено отрицателно въздействие върху търговията и бизнеса в САЩ, което ще затрудни растежа на американската икономика.

Отзвук от петък

Световните фондови пазари се влошиха в петък, след като Китай обяви ответни мита от 34% върху американските стоки.

И трите основни американски борсови индекса се понижиха с повече от 5%, като индексът S&P 500 спадна с почти 6%, което е най-лошото му представяне от 2020 г. насам, когато светът беше в разгара на кризата COVID-19.

В петък пък индексът FTSE 100 се срина с близо 5 %, което е най-резкият му спад от пет години насам. Подобни спадове се наблюдаваха и на германската и френската фондова борса.

Световните фондови пазари загубиха трилиони от капитализацията си, след като Тръмп обяви универсални десетпроцентови вносни мита за всички държави и по-високи ставки за отделни нации. Повишените мита бяха наложени на ключови търговски партньори на САЩ, включително Китай, Европейския съюз и Виетнам.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

ПАРИ

МВФ: В момента се извършва „рестарт“ на световната икономика

Международният валутен фонд (МВФ) намали прогнозата си за глобален растеж, като обяви, че глобалната икономическа система претърпява фундаментална трансформация на фона на нарастващата несигурност относно търговската политика на САЩ.

След като се върна в Белия дом през януари, президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи широки търговски ограничения, чиято кулминация нарече „Деня на освобождението“, на 2 април.

Митата са повишени до нива, невиждани от Голямата депресия, съобщи МВФ във вторник, като публикува последния си доклад „Световна икономическа перспектива“. Анализът прогнозира, че глобалното производство ще се забави до 2,8% тази година, спрямо 3,3% през 2024 г. През януари МВФ прогнозираше, че растежът ще се задържи стабилен през 2025 г.

„Глобалната икономическа система, при която повечето страни са работили през последните 80 години, в момента се рестартира, въвеждайки света в нова ера“, каза каза главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуринша.

Той обясни, че съществуващите правила биват оспорвани, докато нови все още не са се оформили. Внезапните повишения на митата и по-широката несигурност на политиката могат значително да забавят глобалния растеж, каза Гуринчас.

МВФ понижи прогнозата си за икономическото производство на САЩ до 1,8% през 2025 г. спрямо 2,8% миналата година и прогнозира по-нататъшно намаление през 2026 г.
МВФ

Прогноза за икономическия растеж по региони: Източник: МВФ, Световна икономическа перспектива, април 2025 г.

Очаква се най-големите търговски партньори на САЩ Мексико, Канада и Китай да понесат икономически удар. Растежът на Китай се очаква да се забави до 4% тази година поради опитите да се противодейства на ефектите от митата на Вашингтон. МВФ също така очаква повечето икономики в ЕС да се сблъскат с по-бавен растеж.

Тръмп наложи общо мито от 10% върху почти целия внос, заедно с мита от поне 145% върху китайските стоки, влизащи в САЩ. Той също така въведе „реципрочни“ мита за основните търговски партньори, позовавайки се на предполагаеми нелоялни търговски практики. По-късно отложи налагането на митата до юли, тъй като администрацията се стреми към двустранни търговски сделки, но предупреди, че митата могат да се повишат отново, ако други страни отвърнат на удара. Търговското напрежение и политическата несигурност разтърсиха световните пазари.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

ПАРИ

Златото счупи нов рекорд за всички времена

Китай изкупува ценния метал, което води до рекордни цени

Цената на златото достигна нов рекорд за всички времена и за първи път надхвърли 3400 долара за тройунция. Юнските фючърси върху златото на Чикагската стокова борса (CME) се повишиха с 2,19%, достигайки 3401,3 долара за тройунция.

Златото се покачва на фона на допълнително отслабване на щатския долар и опасения от търговска война, отбелязва Bloomberg.

Търговският конфликт, започнат от президента на САЩ Доналд Тръмп, извади пазарите от баланс, подкопавайки апетита за рискови активи, като същевременно предизвика бърз поток от участници на пазара към активи-убежища. Така инвестициите в борсово търгувани фондове, обезпечени със злато, са показали ръст през последните 12 седмици и това е най-дългият период от 2022 г., изчислява изданието.

Подкрепа на пазара на злато оказаха и критиките на Доналд Тръмп към председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, пише Bloomberg. Тръмп обмисля отстраняването на Пауъл, каза директорът на Националния икономически съвет Кевин Хасет.

Инвеститорите активно се насочват към физически обезпечени със злато борсови фондове. „По-специално се откроява Китай, където инвестиционните потоци в златни фондове достигнаха 29,1 тона през първите 11 дни на април – повече, отколкото през цялото първо тримесечие (23,5 тона)“, казват експертите.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

ПАРИ

Оттеглнето на Клаус Шваб от Световния икономически форум бележи провала на глобалистите

Соченият за лидер на глобалистите, Клаус Шваб, архитектът на антиутопичния дневен ред на Световния икономически форум, обяви, че се оттегля от борда на глабалистката организация.

Това бележи края на една ера за Шваб, който се застъпваше за противоречиви политики като ядене на буболечки, кампании за масова ваксинация, контрол на населението и политики за намаляване на промените в климата, цифрова валута на централните банки и много други политики, подобни на тези в Китай.

Междувременно културните промени в Северна и Южна Америка сигнализират за нарастващо движение към традиционни ценности, отслабвайки идеологическата хватка на форума в Давос върху правителствата, неправителствените организации, корпорациите, църквата и обществото.

„След скорошното ми съобщение и когато навършвайки 88 години, реших да се оттегля от позицията на председател и като член на Борда на настоятелите незабавно“, написа Клаус Шваб в изявление.

Той подаде оставка като изпълнителен директор преди една година, като бившият норвежки външен министър Борге Бренде пое ежедневните операции. Световният икономически форум заяви, че заместник-председателят Питър Брабек-Летат е бил назначен за председател на борда временно и че е назначена комисия за търсене на заместник.

„Във време, когато светът претърпява бърза трансформация, необходимостта от приобщаващ диалог за справяне със сложността и формиране на бъдещето никога не е била по-критична. Бордът на настоятелите на Световния икономически форум подчертава важността да остане непоколебим в своята мисия и ценности като посредник за напредъка. Въз основа на своята доверена роля форумът ще продължи да събира лидери от всички сектори и региони, за да обменят информация и да насърчат сътрудничеството“, се казва в изявление на Световния икономически форум.

Оставката на Шваб идва три месеца, след като президентът Тръмп каза на глобалистите на годишната им среща през 2025 г в Давос, Швейцария: „Америка се завърна“.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 19 минути

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

„Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това“, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКАпреди 2 дни

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКАпреди 3 дни

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Пеевски: Моя кабинет няма да падне. Ще го подкрепяме, колкото е необходимо

Тарторътът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски нарече парламентарната група на ДПС-ДПС „един файтон хора без значение“. Коментарът му е по...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

От днес на власт е коалицията „Магнитски“

От днес България официално се управлява от профашистка и антитръмпистка коалиция „Магнитски“. Партията на Делян Пеевски става патерица на ГЕРБ...

СВЯТ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Най четени