ВОЙНА
Фашизираната Калас обявява война на Русия

Кая Калас: Русия е отговорна за скъсаните кабели под Балтийско море. Ще плати, а също и на Украйна за войната. Тръмп да е по-твърд: Кая Калас стана новият главен дипломат на ЕС от началото на декември. В ексклузивно интервю за германското издание WELT тя за първи път обяви Русия, че носи пряка отговорност за щетите от повредените подводните кабели в Балтийско море. И призовава да се вземат мерки срещу Москва, което предизвиква големи полемики в ЕС.
За първи път Европейският съюз държи Русия пряко отговорна за неотдавнашното увеличаване на саботажа в Европа. „Саботажът в Европа се засили, след като Русия започна войната срещу Украйна. Скорошните опити за саботаж в Балтийско море не са изолирани случаи. По-скоро те са част от модел на умишлени и координирани действия за увреждане на нашата цифрова и енергийна инфраструктура“, казва главният дипломат на ЕС Кая Калас пред WELT.
Повод за изявленията на бившия премиер на Естония е повредата на важния подводен кабел „Estlink 2” в Балтийско море миналата сряда, за което писхме. Това е 170-километрова високоволтова линия между Финландия и Естония.
Подводни кабели
За първи път Европейският съюз държи Русия пряко отговорна за неотдавнашното увеличаване на саботажа в Европа. Калас: Саботажът в Европа се засили, след като Русия започна войната срещу Украйна
В четвъртък, 26 декември, на уебсайта на ЕС в съвместно изявление на Европейската комисия и върховния представител на ЕС по външните работи се казва, че ЕС ще въведе допълнителен пакет от санкции срещу така наречения „сенчест флот“ на Русия след още един повреда на подводния кабел в Балтийско море. „Заподозреният кораб е част от руския „сенчест флот“, който заплашва сигурността и околната среда, докато финансира военния бюджет на Русия.
Финландските власти заподозряха саботаж и задържаха петролния танкер Eagle S, плаващ под флага на островите Кук. Неговата котва може би е причинила повреда на кабела. Според ЕС плавателният съд принадлежи към т. нар. руски сенчест флот – танкери и други товарни кораби, които Русия използва, за да избегне санкции, например при транспортиране на петрол.
Калас: Руският флот в сянка заплашва околната среда и пълни бойните сандъци на Русия. Сега тези кораби също са заподозрени в извършване на саботаж
„Руският флот в сянка заплашва околната среда и пълни бойните сандъци на Русия. Сега тези кораби също са заподозрени в извършване на саботаж“, обясни Калас. Сега ЕС ще „предприеме по-решителни действия за справяне с рисковете, породени от тези кораби“. Междувременно НАТО обяви, че ще увеличи военното си присъствие в Балтийско море.
Главният дипломат на ЕС Калас коментира и катастрофата на пътнически самолет в Казахстан, при която загинаха 38 души, за която лидерът на Кремъл Владимир Путин се извини през уикенда.
Кая Калас: „Има все повече доказателства, че руската противовъздушна отбрана е свалила пътнически самолет. Тъй като фактите постепенно излизат наяве, основната отговорност за тази трагедия е на Москва. Войната на Русия срещу Украйна „създаде условия за възникването на тази трагедия“.
Калас коментира подробно актуалното развитие на войната в Украйна, която започна на 24 февруари 2022 г. „Въпреки че дебатът за възможния край на конфликта е важен, фокусът засега трябва да бъде върху поставянето на Украйна във възможно най-голяма позиция на сила. Военната мощ на Украйна днес ще проправи пътя за бъдещи преговори“.
Изявленията се основават на индикации от Вашингтон, че бързите преговори за прекратяване на огъня могат да започнат, след като преизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп встъпи в длъжност.
В този контекст Калас директно похвали военната подкрепа на федералното правителство: „Германия демонстрира забележително лидерство като вторият по големина доставчик на военна помощ за Украйна. Сигурен съм, че това ще продължи.“
В същото време Калас, като председател на 27-те външни министри на ЕС, призова европейските правителства да инвестират повече пари в отбраната в бъдеще. В момента руските военни сили са съсредоточени в Украйна, но дългосрочната заплаха от Москва не бива да се подценява.
„За да гарантира сигурността на нашите страни, Европа трябва да инвестира повече в сигурността и да поеме повече отговорност. Казано направо: за да предотвратим война, трябва да инвестираме повече. Ако чакаме, ще ни струва още повече“.
За да можем да предоставим на Украйна по-голяма финансова подкрепа, е необходимо да използваме нови подходи. Калас обяви още, че: „Русия трябва да плати за щетите, които е причинила. Искането на Киев за обезщетение е законно. Трябва да обсъдим как някои или всички замразени (руски) активи могат да бъдат използвани за укрепване на Украйна.“
Калас насъскава Вашингтон да действа уверено и твърдо спрямо Русия в бъдеще, дори и при президентството на Доналд Тръмп
Калас призова Вашингтон да действа уверено и твърдо спрямо Русия в бъдеще, дори и при президентството на Доналд Тръмп: „Помощта на Украйна не е подаяние, а инвестиция в сигурността на всички нас. Ако САЩ заемат твърда позиция спрямо Русия, това ще предотврати проблеми с Китай. Подкрепата на Украйна ще спаси американците от бъдещи конфликти.
Като цяло Китай изглежда все повече и повече в центъра на вниманието на Европа. „Китай не е честен брокер“, подчерта Калас. Китай доставя на Русия машинни компоненти и микрочипове, които Москва използва за изграждането на ракети, танкове и дронове. „Китай избра страна. Без подкрепата на Пекин Путин не би могъл да устои на толкова мащабна инвазия“.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
EXPRESS TV
Китай тества успешно неядрена водородна бомба

Опитът дава предимство на Пекин да заобикаля съществуващите ограничения при използването на ядрени и водородни оръжия.
Китай успешно тества базирано на водород взривно устройство на полигон, съобщава South China Morning Post, цитирайки научна публикация в китайско списание, разказва „Инсайдър“. Двукилограмовата бомба създаде огнена топка с температура над 1000 градуса по Целзий, която „живя“ повече от две секунди – това е 15 пъти по-дълго от подобен заряд, използващ тротил, известен и като TNТ.
Устройството е разработено от 705-ия изследователски институт на Китайската държавна корабостроителна корпорация (CSSC), която е специализирана в подводни оръжия. Коментарите на института са включени в статията, посочена от SCMP.
Бомбата е базирана на материал с твърдо водородно гориво на базата на магнезий – магнезиев хидрид. Това е сребристосив прах или фино кристално вещество, което се използва широко като твърда среда за съхранение на водород поради способността му да задържа водород в големи обеми (до 7,6% от теглото).
Първоначално той е разработен, за да се доставя газ до райони без електрозахранване, където да захранва горивни клетки за чиста електроенергия и топлина. Когато се активира с конвенционални експлозиви, магнезиевият хидрид претърпява бързо термично разлагане, освобождавайки водороден газ, който се възпламенява в продължителен огън.
На практика това е начин за съхраняване на водород в твърда форма и, когато е необходимо, бързо и мощно освобождаване с топлинен и експлозивен ефект. Верижна реакция започва, когато ударната вълна разгражда частиците магнезиев хидрид до микроскопични размери.
В този случай се отделя водород. Достигайки долната граница на запалване, той се запалва, причинявайки екзотермична реакция. Освободената топлина подхранва разлагането на магнезиев хидрид, създавайки самоподдържащ се цикъл на разпадане, освобождаване на водород и топлинна обратна връзка.
В сравнение с TNT, новата водородна бомба произвежда много по-дълготраен топлинен ефект – нажеженото до бяло огнено кълбо е в състояние да разтопи алуминиеви сплави и издържа много по-дълго от кратката светкавица на тротила, която продължава само 0,12 секунди.
„Експлозиите на водороден газ се възпламеняват с минимална запалителна енергия, имат широк диапазон на експлозия и предизвикват пламъци, които бързо се разпространяват навън“, казва екипът, ръководен от изследователя от CSSC Ван Сюефън.
Анализатори предупреждават, че успешният тест дава предимство на Пекин да заобикаля съществуващите ограничения при използването на ядрени и водородни оръжия.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ВОЙНА
Индия и Пакистан са пред война

Индия и Пакистан са на прага на война след като около 26 туристи бяха убити на индийска територия от пакистанци. Атаката е особено жестока, тъй-като е извършена в спорния регион Кашмир и е срещу граждани на почивка, а не военни, както бяха повечето инциденти досега.
Индия реагира светкавично и редом с масови протести на индийски граждани, правителството затвори границите, изгони дипломати и прекрати ключов договор за предоставяне на вода на Пакистан. Този договор гарантира вода за почти половината от земеделието в държавата.
Малко по-късно индийското правителство изиска от пакистански граждани с визи да напуснат страната в рамките на 24 часа. Вече се говори за започнала военна операция, а заканите от Индия са за сериозни военни действия.
Пакистан обяви готовност за война с Индия.
„Искате ли война? Започнете я. Пакистан е готов. „Благодаря ви, Моди (индийски министър-председател – бел. ред.) – вие обединихте нашата нация“, казва Министерството на отбраната в X и публикува видеозапис от изстрелването на ракетата.… pic.twitter.com/fM1Wqgaie6
— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 24, 2025
Двете държави имат дълга история на кървав конфликт и винаги е било въпрос на време напрежението да ескалира. Конфликтът има силна религиозна основа, тъй-като Индия не е забравила 500 години ислямска власт и робство. Индийската народна партия, която в момента е на власт в държавата, има силна анти-ислямска риторика и е често критикувана от мюсюлманския свят за отношението им към вярата. Поради това отношение се зароди дори конфликт в рамките на БРИКС, когато се обсъждаше влизането на Турция и други държави с ислямско мнозинство, което Индия не приема.
❗️Войната е по-близо от всякога. Ситуацията между Пакистан и Индия излиза извън контрол
Какво се знае към момента:
— Индия откри доказателства за участието на пакистански разузнавателни агенции в скорошни терористични атаки. Според индийското разузнаване Пакистан също е… pic.twitter.com/sSf1lg7BoB
— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 24, 2025
Не бива да се пропуска и като основен фактор силната позиция на Индия в момента, която имаше невероятен растеж от 8,2% на БВП през 2023, следвайки подобни темпове и предишните години. Индия може да разчита и на мощна подкрепа навън, защото е в добри отношения с Китай и Русия, действа като посредник за петрол и газ на Европейския съюз и е особено добре позиционирана за добри отношения с кабинета на Тръмп. Индийските предприемачи и инвеститори милиардери в Силициевата долина масово подкрепиха Тръмп, който вкара редица хора от индийски произход в кабинета си, като например директора на ФБР Каш Пател. Вицепрезидентът Джей Ди Ванс е женен за жена от индийски произход.
Индия блокира потока на река Инд към Пакистан, като затвори всичките четири шлюза, които контролират потока на вода през язовири и канали.
Това се случва за първи път от Споразумението за водите на Инд от 1960 г., съобщи ANI. Реката е от стратегическо значение за Пакистан, тъй… pic.twitter.com/tFJC0Pypao
— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 25, 2025
Двете държави имат огромни армии – Индия наброява 1,2 милиона професионална войска и 900,000 резерв, а Пакистан има 560,000 души войска и 550,000 резерв. Същевременно Индия е най-голямата държава в света откъм население с 1,4 милиарда души. Двете държави са от 9-те ядрени сили, като Индия има 180 ядрени оръжия, а Пакистан – 170. Въпреки очевидното превъзходство на индийската армия, потенциален конфликт би бил особено тежък и за двете страни.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ВОЙНА
Русия предупреди Германия с ултиматум: Ударът с ракета Taurus ще означава война

Руското външно министерство предупреди Германия за последствията от евентуални доставки на крилати ракети Taurus в Украйна.
Москва предупреди, че всяко използване на германски ракети Taurus срещу руски цели ще се разглежда като пряко участие на Германия в конфликта на страната на Украйна. Това заяви официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова.
Техен удар по всякакви руски обекти, критично важна транспортна инфраструктура, като цел, както отбелязахте, Мерц уверено посочи Кримския мост… всичко това ще се разглежда като пряко участие на ФРГ във военни действия на страната на режима в Киев с всички произтичащи от това последици за Германия,– обобщи дипломатът.
По-рано лидерът на блока ХДС/ХСС и потенциален кандидат за канцлерския пост Фридрих Мерц в интервю за телевизионния канал ARD не изключи доставката на тези крилати ракети на Киев, като отбеляза необходимостта от координация с европейските съюзници. В отговор германският министър на отбраната Борис Писториус подчерта наличието на много контрааргументи срещу подобно решение.
Захарова подчерта, че използването на ракетите Taurus е невъзможно без прякото участие на военните специалисти на Бундесвера.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГпреди 5 месеца
Новата съпруга на бившия ми съпруг неочаквано се свърза с мен – това, което написа, ме накара да пребледнея
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Той е световна кинолегенда, но днес живее като отшелник
-
БЛОГпреди 4 месеца
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ИНТРИГИпреди 5 месеца
Найденови дават лъжливи показания. Лечева оневинява Божков по делото за „убийствата“?