ПАРИ
За хиляди българи осигурителната тежест вече само ще расте

Увеличението на максималния осигурителен доход е най-лесният начин да се пълни бюджетът без усилия срещу пробойните
За служебните министри в последните дни беше особено важно да повтарят, че няма да има увеличение на осигуровки в бюджет 2025 г. Вярната информация в това изречение се оказа само годината, защото увеличение на осигуровки е заложено, и то драстично, само че през 2026-2027 г. За хиляди българи и техните работодатели обаче в уверението няма нищо вярно – за тях осигурителната тежест нараства още догодина през максималния осигурителен доход, който трябва да се увеличи с 10% през 2025 г. и да стане 4130 лв. Само по тази линия те ще налеят 300,9 млн. лв. повече в хазната.
Социалният министър Ивайло Иванов намира 10% увеличение на тавана за осигуряване за нормално, тъй като минималната заплата расте с 15%, а средният осигурителен доход – с близо 13,3%. Ръстът на доходите в сектора, който най-често свързваме с високи доходи – информационните технологии, на годишна база е 9,8%, по данни на НСИ за третото тримесечие на 2024 г. Средната работна заплата, в която обаче голямо влияние има изпуснатият от контрол ръст на минималната, е с 13,8% нагоре. В частния сектор ръстът е като никога по-голям – 14,3%, но и тук „виновна“ в голяма степен е минималната заплата, а тя е плод на сбъркана формула. На този фон изглежда закономерно максималният осигурителен доход също да се увеличи и щеше наистина да е така, ако не бяха няколко смущаващи проблема, които ред правителства отказват да решат.
В България все още има сериозен проблем с
неплащането на осигуровки
и недеклариран труд – работа без договор, работа на фиктивно непълно работно време, работа на хонорар и т.н. Секторите, в които тези практики са характерни, не са тайна. Според едно изследване на Асоциацията на индустриалния капитал от тази година, публичните финанси на България губят 3 милиарда лева годишно заради недекларирана заетост, като най-високо е нивото й в селското стопанство, туризма и строителството. Да се увеличава сметката на добросъвестните сектори, преди да се вземат мерки за минимизиране на тези загуби, е особено цинично, като се има предвид, че най-сивите сектори са и най-големите галеници на бюджета – и по субсидии, и по облекчения, и по гарантирани обществени поръчки.
В България има и задълбочаващ се проблем с издръжката на публичния сектор. Държавните служители в няколко министерства работят от години на принципа
„Протестирай и ще ти се даде“
В политиката по доходите в държавната администрация отдавна е изгубена всякаква справедливост – всичко е въпрос на мускули, нищо – въпрос на качество. Освен заплатите обаче, данъкоплатците плащат и осигуровките на държавните служители. Всяка година се води дискусия на тази привилегия да бъде сложен край, но никое управление не смее да гневи такава огромна електорална маса. В същото време централната администрация също е сред високодоходните сектори, които ще бъдат засегнати от увеличението на максималния осигурителен доход. И тяхната сметка също ще се плати от частния сектор, без някой да смята за необходимо да аргументира това решение.
Гражданите ще платят по-високите осигуровки и на друг сектор с голям дял нереформирано публично финансиране – здравеопазването. Няма нищо по-естествено лекарите да са в горния доходен сегмент на работещите, но България има сериозен проблем с доплащането от джоба за здравеопазване (най-висок дял в ЕС), небалансираното разпределение на публичния ресурс и
непрозрачното формиране на доходите
в системата. Години наред нито едно правителство не успява да реализира заложените в колективния трудов договор нива на заплащане, защото болничните директори предпочитат да разпределят парите през допълнително материално стимулиране по свое усмотрение и далеч от публичното внимание. И тук всяка година здравният бюджет автоматично расте, без здравният статус на нацията видимо да се подобрява.
Максималният осигурителен доход е тясно свързан с максималния размер на пенсията. А той няма да расте с него догодина. Големият въпрос обаче е
защо въобще продължаваме да имаме таван на пенсиите
Години наред хиляди пенсионери бяха ощетявани заради неколцина, осигурявали се на огромни суми в мътните години от началото на прехода, които трябваше да получават по 30-40 хил. лв. пенсия. Таванът трябваше да падне преди години поне за новите пенсии, но като финансов министър Владислав Горанов зачеркна това без много обяснения (то беше само едно, но пък крилато – „отпада темата с отпадането на тавана“). Днес около 2000 пенсионери остават ограничени от максималния размер на пенсията. И въпреки това за отмяната му се споменава само по експертните анализи, а поне до края на 2028 г. не се предвижда увеличение от сегашното ниво, което е 3400 лв. – лош сигнал към тези, които ще внасят повече в системата, а няма да бъдат убедени, че има смисъл от това. Същото се отнася и за замразените обезщетения.
Години наред се говори и за обективен и предсказуем механизъм за увеличение на минималните и максималните осигурителни доходи. Но нито едно правителство не успява да предложи такъв. Сега за пореден път липсата на предсказуемост се усложнява от хаоса в управлението и закъснението с бюджетните закони. Въпреки че парламентът вече може да заработи, няма никаква яснота кога ще имаме бюджет, какъв ще бъде той и кога ще влезе в сила. Затова, каквото и да се реши в следващите дни, то няма да промени факта, че бизнесът ще бъде поставен за пореден път в шах с разходите си за персонал.
Без решения на тези проблеми, увеличението на максималния осигурителен доход изглежда просто като лесен начин да се докарат още приходи в бюджета (миналата година ръстът от 3400 на 3750 лв. донесе 380 млн. лв. допълнително в ДОО, а за 2025 г. допълнителните приходи се очаква да бъдат 300,9 млн. лв.). Лесен, защото точно тези недоволни нямат навика да протестират. И защото не изисква никакви реципрочни усилия от страна на администрацията – в бюджета на държавното обществено осигуряване има заложена само една мярка срещу измами, за втората година на майчинството.
Благодарение на увеличената осигурителна тежест догодина държавното обществено осигуряване ще е „по-леко“ за хазната. 39% от разходите ще се покриват от републиканския бюджет, като досега делът им достигаше 45%, каза министър Ивайло Иванов. Тази по-голяма самостоятелност на пенсионния бюджет обаче е измамно добра новина – тя няма да бъде платена от длъжниците и криещите осигуровки, нито ще е резултат от оптимизиране на разходите. Ще я платят същите хора, които и сега добросъвестно плащат недостига, само че през данъците си. Те, уви, знаят отдавна, че у нас държавата обича да наказва изрядните, защото е безсилна пред другите.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
МВФ: В момента се извършва „рестарт“ на световната икономика

Международният валутен фонд (МВФ) намали прогнозата си за глобален растеж, като обяви, че глобалната икономическа система претърпява фундаментална трансформация на фона на нарастващата несигурност относно търговската политика на САЩ.
След като се върна в Белия дом през януари, президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи широки търговски ограничения, чиято кулминация нарече „Деня на освобождението“, на 2 април.
Митата са повишени до нива, невиждани от Голямата депресия, съобщи МВФ във вторник, като публикува последния си доклад „Световна икономическа перспектива“. Анализът прогнозира, че глобалното производство ще се забави до 2,8% тази година, спрямо 3,3% през 2024 г. През януари МВФ прогнозираше, че растежът ще се задържи стабилен през 2025 г.
„Глобалната икономическа система, при която повечето страни са работили през последните 80 години, в момента се рестартира, въвеждайки света в нова ера“, каза каза главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуринша.
Той обясни, че съществуващите правила биват оспорвани, докато нови все още не са се оформили. Внезапните повишения на митата и по-широката несигурност на политиката могат значително да забавят глобалния растеж, каза Гуринчас.
МВФ понижи прогнозата си за икономическото производство на САЩ до 1,8% през 2025 г. спрямо 2,8% миналата година и прогнозира по-нататъшно намаление през 2026 г.
МВФ
Прогноза за икономическия растеж по региони: Източник: МВФ, Световна икономическа перспектива, април 2025 г.
Очаква се най-големите търговски партньори на САЩ Мексико, Канада и Китай да понесат икономически удар. Растежът на Китай се очаква да се забави до 4% тази година поради опитите да се противодейства на ефектите от митата на Вашингтон. МВФ също така очаква повечето икономики в ЕС да се сблъскат с по-бавен растеж.
Тръмп наложи общо мито от 10% върху почти целия внос, заедно с мита от поне 145% върху китайските стоки, влизащи в САЩ. Той също така въведе „реципрочни“ мита за основните търговски партньори, позовавайки се на предполагаеми нелоялни търговски практики. По-късно отложи налагането на митата до юли, тъй като администрацията се стреми към двустранни търговски сделки, но предупреди, че митата могат да се повишат отново, ако други страни отвърнат на удара. Търговското напрежение и политическата несигурност разтърсиха световните пазари.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ПАРИ
Златото счупи нов рекорд за всички времена

Китай изкупува ценния метал, което води до рекордни цени
Цената на златото достигна нов рекорд за всички времена и за първи път надхвърли 3400 долара за тройунция. Юнските фючърси върху златото на Чикагската стокова борса (CME) се повишиха с 2,19%, достигайки 3401,3 долара за тройунция.
Златото се покачва на фона на допълнително отслабване на щатския долар и опасения от търговска война, отбелязва Bloomberg.
Търговският конфликт, започнат от президента на САЩ Доналд Тръмп, извади пазарите от баланс, подкопавайки апетита за рискови активи, като същевременно предизвика бърз поток от участници на пазара към активи-убежища. Така инвестициите в борсово търгувани фондове, обезпечени със злато, са показали ръст през последните 12 седмици и това е най-дългият период от 2022 г., изчислява изданието.
Подкрепа на пазара на злато оказаха и критиките на Доналд Тръмп към председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, пише Bloomberg. Тръмп обмисля отстраняването на Пауъл, каза директорът на Националния икономически съвет Кевин Хасет.
Инвеститорите активно се насочват към физически обезпечени със злато борсови фондове. „По-специално се откроява Китай, където инвестиционните потоци в златни фондове достигнаха 29,1 тона през първите 11 дни на април – повече, отколкото през цялото първо тримесечие (23,5 тона)“, казват експертите.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ПАРИ
Оттеглнето на Клаус Шваб от Световния икономически форум бележи провала на глобалистите

Соченият за лидер на глобалистите, Клаус Шваб, архитектът на антиутопичния дневен ред на Световния икономически форум, обяви, че се оттегля от борда на глабалистката организация.
Това бележи края на една ера за Шваб, който се застъпваше за противоречиви политики като ядене на буболечки, кампании за масова ваксинация, контрол на населението и политики за намаляване на промените в климата, цифрова валута на централните банки и много други политики, подобни на тези в Китай.
Междувременно културните промени в Северна и Южна Америка сигнализират за нарастващо движение към традиционни ценности, отслабвайки идеологическата хватка на форума в Давос върху правителствата, неправителствените организации, корпорациите, църквата и обществото.
„След скорошното ми съобщение и когато навършвайки 88 години, реших да се оттегля от позицията на председател и като член на Борда на настоятелите незабавно“, написа Клаус Шваб в изявление.
Той подаде оставка като изпълнителен директор преди една година, като бившият норвежки външен министър Борге Бренде пое ежедневните операции. Световният икономически форум заяви, че заместник-председателят Питър Брабек-Летат е бил назначен за председател на борда временно и че е назначена комисия за търсене на заместник.
„Във време, когато светът претърпява бърза трансформация, необходимостта от приобщаващ диалог за справяне със сложността и формиране на бъдещето никога не е била по-критична. Бордът на настоятелите на Световния икономически форум подчертава важността да остане непоколебим в своята мисия и ценности като посредник за напредъка. Въз основа на своята доверена роля форумът ще продължи да събира лидери от всички сектори и региони, за да обменят информация и да насърчат сътрудничеството“, се казва в изявление на Световния икономически форум.
Оставката на Шваб идва три месеца, след като президентът Тръмп каза на глобалистите на годишната им среща през 2025 г в Давос, Швейцария: „Америка се завърна“.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГпреди 5 месеца
Новата съпруга на бившия ми съпруг неочаквано се свърза с мен – това, което написа, ме накара да пребледнея
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Той е световна кинолегенда, но днес живее като отшелник
-
БЛОГпреди 4 месеца
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ИНТРИГИпреди 5 месеца
Найденови дават лъжливи показания. Лечева оневинява Божков по делото за „убийствата“?