ПАРИ
Как победата на Тръмп ще повлияе на световния енергиен пазар

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обещава, за разлика от „зеления“ Байдън, да помогне на традиционните изкопаеми горива и дори отново да се оттегли от Парижкото споразумение за климата. Какво ще се случи с цените на петрола и износа на ВПГ от САЩ при тръмнп и ще вдигне ли санкциите срещу руските суровини?
Доналд Тръмп обещава да увеличи производството на изкопаеми горива в САЩ чрез рационализиране на процеса на издаване на разрешителни за сондиране във федерални земи и да насърчи изграждането на нови газопроводи. Той каза, че ще разреши отново сондажите за нефт в Арктическия национален резерват за диви животни в Аляска. Президентът демократ Джо Байдън забрани всичко това сред първите си укази.
Освен това Тръмп обеща отново да изтегли САЩ от Парижкото споразумение за климата, което е насочено към намаляване на глобалните емисии на парникови газове. Под ръководството на Байдън, който промотира зелена програма, САЩ отново влязоха в споразумението.
Тръмп е готов да подкрепи увеличеното производство на ядрена енергия.
Това също би отменило политиките на Байдън за електрически превозни средства и други сфери, насочени към намаляване на емисиите изгорели газове.
Според Тръмп САЩ трябва да увеличат производството на енергия, за да бъдат конкурентоспособни в разработването на системи с изкуствен интелект, които консумират големи количества енергия.
„Не трябва да преувеличаваме значението на президента на САЩ за обема на добив в страната. Тръмп се възприема като привърженик на традиционната енергия и това е вярно. Но основният фактор, определящ обема на производството на нефт и газ в САЩ, все пак е икономиката: ако тя е печеливша, тогава американците сондират“, казва Игор Юшков, експерт от Фондацията за национална енергийна сигурност и Финансовия университет в правителството на Руската федерация.
„Всъщност, ако погледнете кога се увеличи добива на петрол в Съединените щати, това беше изключително при демократите, въпреки че те са против традиционните енергийни ресурси. Например при Барак Обама, а той е наричан „най-зеленият“ президент, имаше колосално увеличение на производството на нефт и газ, но не защото той е допринесъл за това, а просто защото тогава се случи шистовата революция и това съвпадна с неговото президентство. При Байдън производството също се увеличи значително, защото имаше възстановяване на търсенето след коронавируса. Съединените щати достигнаха нов исторически рекорд за производствени обеми от приблизително 13,5 милиона барела на ден“, припомня експертът. Затова той не очаква експлозивно увеличение на производството на петрол при Тръмп.
„Не мисля, че ще видим драматични промени в петролната политика, тъй като добивът на петрол в САЩ сега е на много високо ниво. На първо място, смятам, че администрацията на Тръмп ще се съсредоточи върху намаляването на бюджетната дупка, която е около 7%“, казва Павел Севостьянов, изпълняващ длъжността държавен съветник на Руската федерация, доцент в катедрата по политически анализи и социално-психологически процеси на РИУ “Плеханов”.
„Рекордните обеми производство на добив в САЩ вече оказаха отрицателно въздействие върху цените на петрола и ОПЕК+ досега реши да не увеличава собственото си производство до края на 2024 г. По време на новия президентски мандат на Тръмп натискът върху ОПЕК+ може да се възобнови. Тоест през следващата година, особено през втората половина на годината, е напълно възможно цената на петрола “Брент” да падне до 60 долара за барел или дори по-ниско. Ново намаляване на производството на петрол от ОПЕК+ и увеличаване на търсенето на петрол в Китай и Индия могат да предотвратят спад в цените“, казва анализаторът Наталия Милчакова.
Що се отнася до износа на американски ВПГ, Байдън и Тръмп са по-скоро на едно мнение. „Не трябва да очакваме Тръмп да започне да издава лицензи за изграждането на нови заводи за ВПГ. Дори ако първо отмени предишното решение за забрана, той сам ще въведе такова ограничение в бъдеще. Защото безконтролното издаване на безкраен брой разрешителни за изграждане на нови заводи за втечнен природен газ в крайна сметка ще доведе до факта, че цената на газа в САЩи ще се определя по формулата за експортен нетбек. Това е, когато компаниите имат свободен избор къде да продават газ – на вътрешния пазар или на външния. Сега газът е заключен във вътрешния пазар на САЩ, което създава много силна конкуренция и ниски цени. Газът на американската борса струва около 100 долара за хиляда кубически метра. Благодарение на евтиния газ, което означава евтина енергия и евтини торове, американската икономика е много конкурентна. Именно поради това САЩ привличат предприятия от Азия, а през последните години и от Европа. И връщането на производството в САЩ се вписва в политиката на Тръмп да направи Америка отново велика“, казва Игор Юшков.
Говорим за забрана за изграждане на нови инсталации за ВПГ със срок на доставка след 2030 г. Настоящите проекти са в процес на изграждане и нови обеми ВПГ от САЩ се очакват през 2027-2028 г.
Какво означава всичко това за Русия?
Експертите не очакват драстични промени за Русия. „Не мисля, че САЩ ще премахнат санкциите при Байдън. Това изисква огромни политически промени. Тръмп ще защитава американските интереси. Очаква се той да продължи да изчиства пазара на ВПГ от Съединените щати, за да поддържа американските заводи заети. Байдън въведе санкции срещу нови руски заводи за втечнен природен газ и не е факт, че Тръмп няма да въведе нови санкции срещу вече работещи заводи за втечнен природен газ. Под санкции може да попаднат и “Ямал ВПГ” и заводът в Сахалин. В това отношение не трябва да се заблуждавате и да мислите, че нещо ще се промени към по-добро“, казва Игор Юшков.
Все пак може да се разчита, че Тръмп ще има аргументи да забави санкциите срещу Русия. Например, ако Тръмп наистина приключи с отпускането на финансова и военна помощ за Украйна, тогава конфликтът може да приключи и това може да стане основание както за европейците, така и за американците да спрат редица санкции, не изключва експертът.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
МВФ: В момента се извършва „рестарт“ на световната икономика

Международният валутен фонд (МВФ) намали прогнозата си за глобален растеж, като обяви, че глобалната икономическа система претърпява фундаментална трансформация на фона на нарастващата несигурност относно търговската политика на САЩ.
След като се върна в Белия дом през януари, президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи широки търговски ограничения, чиято кулминация нарече „Деня на освобождението“, на 2 април.
Митата са повишени до нива, невиждани от Голямата депресия, съобщи МВФ във вторник, като публикува последния си доклад „Световна икономическа перспектива“. Анализът прогнозира, че глобалното производство ще се забави до 2,8% тази година, спрямо 3,3% през 2024 г. През януари МВФ прогнозираше, че растежът ще се задържи стабилен през 2025 г.
„Глобалната икономическа система, при която повечето страни са работили през последните 80 години, в момента се рестартира, въвеждайки света в нова ера“, каза каза главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуринша.
Той обясни, че съществуващите правила биват оспорвани, докато нови все още не са се оформили. Внезапните повишения на митата и по-широката несигурност на политиката могат значително да забавят глобалния растеж, каза Гуринчас.
МВФ понижи прогнозата си за икономическото производство на САЩ до 1,8% през 2025 г. спрямо 2,8% миналата година и прогнозира по-нататъшно намаление през 2026 г.
МВФ
Прогноза за икономическия растеж по региони: Източник: МВФ, Световна икономическа перспектива, април 2025 г.
Очаква се най-големите търговски партньори на САЩ Мексико, Канада и Китай да понесат икономически удар. Растежът на Китай се очаква да се забави до 4% тази година поради опитите да се противодейства на ефектите от митата на Вашингтон. МВФ също така очаква повечето икономики в ЕС да се сблъскат с по-бавен растеж.
Тръмп наложи общо мито от 10% върху почти целия внос, заедно с мита от поне 145% върху китайските стоки, влизащи в САЩ. Той също така въведе „реципрочни“ мита за основните търговски партньори, позовавайки се на предполагаеми нелоялни търговски практики. По-късно отложи налагането на митата до юли, тъй като администрацията се стреми към двустранни търговски сделки, но предупреди, че митата могат да се повишат отново, ако други страни отвърнат на удара. Търговското напрежение и политическата несигурност разтърсиха световните пазари.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ПАРИ
Златото счупи нов рекорд за всички времена

Китай изкупува ценния метал, което води до рекордни цени
Цената на златото достигна нов рекорд за всички времена и за първи път надхвърли 3400 долара за тройунция. Юнските фючърси върху златото на Чикагската стокова борса (CME) се повишиха с 2,19%, достигайки 3401,3 долара за тройунция.
Златото се покачва на фона на допълнително отслабване на щатския долар и опасения от търговска война, отбелязва Bloomberg.
Търговският конфликт, започнат от президента на САЩ Доналд Тръмп, извади пазарите от баланс, подкопавайки апетита за рискови активи, като същевременно предизвика бърз поток от участници на пазара към активи-убежища. Така инвестициите в борсово търгувани фондове, обезпечени със злато, са показали ръст през последните 12 седмици и това е най-дългият период от 2022 г., изчислява изданието.
Подкрепа на пазара на злато оказаха и критиките на Доналд Тръмп към председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, пише Bloomberg. Тръмп обмисля отстраняването на Пауъл, каза директорът на Националния икономически съвет Кевин Хасет.
Инвеститорите активно се насочват към физически обезпечени със злато борсови фондове. „По-специално се откроява Китай, където инвестиционните потоци в златни фондове достигнаха 29,1 тона през първите 11 дни на април – повече, отколкото през цялото първо тримесечие (23,5 тона)“, казват експертите.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ПАРИ
Оттеглнето на Клаус Шваб от Световния икономически форум бележи провала на глобалистите

Соченият за лидер на глобалистите, Клаус Шваб, архитектът на антиутопичния дневен ред на Световния икономически форум, обяви, че се оттегля от борда на глабалистката организация.
Това бележи края на една ера за Шваб, който се застъпваше за противоречиви политики като ядене на буболечки, кампании за масова ваксинация, контрол на населението и политики за намаляване на промените в климата, цифрова валута на централните банки и много други политики, подобни на тези в Китай.
Междувременно културните промени в Северна и Южна Америка сигнализират за нарастващо движение към традиционни ценности, отслабвайки идеологическата хватка на форума в Давос върху правителствата, неправителствените организации, корпорациите, църквата и обществото.
„След скорошното ми съобщение и когато навършвайки 88 години, реших да се оттегля от позицията на председател и като член на Борда на настоятелите незабавно“, написа Клаус Шваб в изявление.
Той подаде оставка като изпълнителен директор преди една година, като бившият норвежки външен министър Борге Бренде пое ежедневните операции. Световният икономически форум заяви, че заместник-председателят Питър Брабек-Летат е бил назначен за председател на борда временно и че е назначена комисия за търсене на заместник.
„Във време, когато светът претърпява бърза трансформация, необходимостта от приобщаващ диалог за справяне със сложността и формиране на бъдещето никога не е била по-критична. Бордът на настоятелите на Световния икономически форум подчертава важността да остане непоколебим в своята мисия и ценности като посредник за напредъка. Въз основа на своята доверена роля форумът ще продължи да събира лидери от всички сектори и региони, за да обменят информация и да насърчат сътрудничеството“, се казва в изявление на Световния икономически форум.
Оставката на Шваб идва три месеца, след като президентът Тръмп каза на глобалистите на годишната им среща през 2025 г в Давос, Швейцария: „Америка се завърна“.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГпреди 5 месеца
Новата съпруга на бившия ми съпруг неочаквано се свърза с мен – това, което написа, ме накара да пребледнея
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Той е световна кинолегенда, но днес живее като отшелник
-
БЛОГпреди 4 месеца
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ИНТРИГИпреди 5 месеца
Найденови дават лъжливи показания. Лечева оневинява Божков по делото за „убийствата“?