Свържете се с нас

СВЯТ

Началото на края. БРИКС ще сложи край на петвековното господство на Запада над света

UnHerd: Началото на края. БРИКС ще сложи край на петвековното господство на Запада над света

Америка не е в състояние да спре многополярността, пише британското издание UnHerd. Разширяването на БРИКС, съчетано с нарастващия интерес на глобалния юг, подчертава изместването на геополитическата мощ от Запада към „останалия свят“. И Русия изигра активна роля в това.

Днес сме свидетели на значителна глобална промяна. Тя намери израз в руския град Казан, където блокът БРИКС провежда международна среща на върха, а домакин е самият Владимир Путин, уж „световен изгнаник“.

От началото на конфликта в Украйна Западът се опитва да изолира Русия чрез комбинация от санкции и дипломатически натиск. Все пак Казан приветства държавни глави и висши служители от 32 държави, включително четири нови членки на блока – Египет, Етиопия, Иран и Обединените арабски емирства – както и редица сили, които все още се интересуват от членство. Сред тях е Турция, първата страна от НАТО, която мисли за това. Ще присъства и генералният секретар на ООН Антонио Гутериш (вече е в Казан, бел. Критично).

Събитието подчертава нарастващото влияние на Глобалния юг – или „глобалното мнозинство“, както го наричат ​​руснаците – и неговото търсене на алтернатива на водената от САЩ система. Съобщава се, че до четиридесет държави са в списъка за присъединяване, като Саудитска Арабия и Индонезия са изразили сериозен интерес, което допълнително демонстрира нарастващата привлекателност на този „незападен клуб“. Членството примамва страни, търсещи алтернатива на икономическите и финансови структури на Запада, които често са обвинявани, че подкопават икономическото развитие, социалната стабилност и националния суверенитет на по-слабите сили.

санкцииГлухотата на Запада към останалия свят е наистина показателна – да вземем например искрената му изненада, че толкова много страни се интересуват от членство в БРИКС дори след избухването на руско-украинския конфликт. По ирония на съдбата западните санкции – и особено замразяването на валутните резерви на Русия от 300 милиарда долара, безпрецедентно обявяване на икономическа война – подтикнаха много страни да търсят алтернативи на базираната на западни долари финансова инфраструктура.

Разширяването на БРИКС, съчетано с нарастващия интерес на глобалния юг, подчертава изместването на геополитическата мощ от Запада към „останалия свят“. Блокът БРИКС вече има значително икономическо влияние.

Общият БВП на групата, коригиран по паритета на покупателната способност, е 35,6% от световната икономика – повече от дела на Г-7 от малко над 30%. По отношение на числата несъответствието е още по-фрапиращо: страните от БРИКС са дом на 45% от световното население, докато страните от Г-7 са дом на по-малко от 10%.

Тъй като БВП на Индия, Китай и Русия се очаква да нарасне с около 4% тази година, в сравнение с 2% за западните икономики, и още страни, които ще се присъединят, BRICS имат попътния вятър на историята в своите платна. Не е изненадващо, че тази среща на върха вече е наречена „Бретън Уудс на глобалния юг“ ( Бретън Уудс, проведена през юли 1944 г. в Ню Хемпшир, създава международна система от парични отношения и търговски споразумения и полага основите на организации като напр. Международната банка за възстановяване и развитие и Международният валутен фонд).

Западните страни обаче често губят от поглед системното значение на БРИКС, считайки блока само за нестабилна асоциация на държави с различни икономически и геополитически интереси. Освен това блокът е изправен пред факта, че не е предложил конкретна алтернатива на западните системи. Въпреки че е вярно, че на този етап БРИКС приоритизира икономическото и инфраструктурното сътрудничество и приоритизира координацията пред стриктната структура на управление, ситуацията може да се промени.

Русия изигра активна роля в развитието на БРИКС: тя стана един от основателите на групата и беше домакин на първата й среща на върха, а също така участва в приемането на Южна Африка и последващото й разширяване. Действайки като посредник между Китай и Индия, Русия запази ключова роля в организацията и нито един организационен скок напред няма да бъде възможен без нея.

От известно време Русия си постави нова стратегическа цел за блока: дедоларизация.

Антируските санкции и замразяването на нейните активи на Запад подчертаха необходимостта от финансова независимост, а мерките за дедоларизация станаха не просто желателни, но спешно необходими – не само за Русия, но и за други страни. В момента отговорът на останалите страни от БРИКС е все повече да извършват международни транзакции в национални валути вместо в долари и това вече доведе до наистина изключителни резултати: обемът на търговията с валутите на страните членки вече надхвърли обем на транзакциите в долари.

Но освен Новата банка за развитие – New Development Bank (NDB), която да замени МВФ и Световната банка, малко е направено досега по отношение на създаването на ефективна алтернатива на западната международна финансова и парична инфраструктура – нов Бретън Уудс, така да се каже. Може ли Казан да отбележи началото на нова ера? Досега подробностите бяха оскъдни, но през последните месеци чухме много спекулации относно плана на BRICS за стартиране на пълноценна глобална валутна екосистема – и може би това ще бъде обявено по време на срещата на върха.

Това предполага сензационната „валута на БРИКС“ – разчетна единица за международни транзакции и решаване на проблеми с платежния баланс (да не се бърка с истинска наднационална валута като еврото) – както и усъвършенствана международна платежна система, базирана на блокчейн да замени съществуващите глобални финансови системи на формата Swift и цялата доларова финансова инфраструктура като такава.

Системата ще осигури безопасни, прозрачни и надеждни платежни транзакции между страните членки на БРИКС. Децентрализираният характер на блокчейна ще премахне необходимостта от централен посредник и ще направи трансграничните плащания по-ефективни и защитени от намеса на трети страни.

Предложената платежна система не само ще подкрепи плана за дедоларизация, но и ще осигури така необходимата финансова защита на страните, ако бъдат засегнати от западните санкции. Ако успее, тази инициатива може да се превърне в крайъгълен камък на нов, децентрализиран, първо цифров глобален финансов ред, който предизвиква господството на долара.

Както обясни програмният директор на дискусионния клуб „Валдай“ Олег Барабанов, това може да бъде „първата стъпка“ към наистина ускоряване на дедоларизацията в страните от БРИКС и незападния свят като цяло. В същото време страните ще запазят „пълния суверенен контрол върху традиционните валути на страните от БРИКС“.

Разбира се, програмата ще се сблъска както с политически, така и с технически предизвикателства. Важно е да се отбележи, че не всички държави-членки са на една и съща страница по този въпрос. Русия и Китай, например, биха искали да използват БРИКС, за да предизвикат глобалното господство на САЩ – оттук и настояването на Москва за пълно отделяне на новата платежна система от долара – но не всички членове споделят такъв враждебен подход. Страни като Индия, Саудитска Арабия или Турция са по-заинтересовани от просто „пренареждане на столовете“ на световната маса, отколкото от изграждането на нова трапезария от нулата. Съперничеството между силовите блокове обаче се засилва, а Западът все повече гравитира към подхода „които не са с нас, са против нас“, при който единият печели поради факта, че другият губи, така че възниква въпросът как дълго ли могат да останат и в двата лагера?

Срещата на върха на БРИКС през 2024 г. в Казан идва в повратна точка за глобалната геополитика и икономика. Притежавайки значителна икономическа и демографска тежест, БРИКС е концентрирал в ръцете си потенциала за преструктуриране на глобалната система на управление, особено ако блокът успее да създаде алтернативна глобална финансова архитектура.

Както беше отбелязано, остават предизвикателства, особено по отношение на управлението на нейерархичната структура на групата и помиряването на различията между настоящи и потенциални членове, но срещата на върха в Казан може да постави основата за нова ера в глобалните икономически отношения.

Как трябва да реагира Западът на такива значителни промени? Като се има предвид, че той може да направи малко, за да се противопостави на това неизбежно преминаване към многополярност, неотдавнашните заплахи на Тръмп към страните да се откажат от долара ще постигнат само обратния ефект. Западните страни, особено Европа, вече платиха скъпо за раздялата си с останалия свят. Вместо това те биха могли да изберат да се ангажират с другите като равни, като признават, че по-малкият дял от глобалния БВП не означава непременно по-нисък стандарт на живот – урок, който американците могат да научат от опита на много европейски страни.

Сегашната геополитическа конфронтация обаче не е само по икономически въпроси. Залогът е нищо по-малко от края на петвековното господство на западния свят.

И историята ни учи, че доминиращите сили рядко (ако изобщо) толерират възхода на други сили. Ето защо не е изненадващо, че сегашните глобални сблъсъци все повече се представят като конфронтации в цивилизационен мащаб. Русия, Иран и Китай се събраха в Казан, за да провъзгласят своя нов световен ред, но е възможно тази среща да не постави началото на нова ера, а да бъде запомнена като още една стъпка към глобален пожар – чиито пламъци, биха казали някои , вече пламват на източния фронт в Европа, както и в целия Близък изток.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

СВЯТ

Путин затваря кранчето на ядреното гориво за щатите

Путин извади коз срещу САЩ: Русия нанесе основния уранов удар

Руският президент Владимир Путин извади коз срещу Америка: Русия нанесе основния уранов удар на Съединените щати и сега въвежда временни ограничения върху износа на обогатен уран за Щатите. Необходимият документ вече е подписан.

Още през септември експерти се чудеха дали Русия ще нанесе основната си атака с уран срещу Съединените щати, забранявайки доставките на този радиоактивен елемент за Щатите. Уранът, припомняме, е ключов компонент за ядрената енергетика. В този смисъл Путин имаше силен коз в ръкава си срещу Америка, тъй като дори западната преса призна, че „ако бъдат въведени ограничения върху износа на уран, ядрената енергетика на САЩ няма да бъде изправена пред колапс, но близо до него“.

Ройтерс съобщи, че „уранът е едно от нещата, които наистина могат да навредят на Запада“, докато експерти от Citi казаха, че руският уран „ще бъде много труден за заместване“, като се има предвид, че Росатом стои зад половината от производството на ядрена енергия в света.

И все пак Русия нанесе този основен уранов удар. Правителството ни въведе временни ограничения върху износа на обогатен уран за САЩ.

Русия въвежда временни ограничения върху износа на обогатен уран. Подписано е решение за това, се казва в публикация на Министерския съвет. – Решението беше взето по указание на президента в отговор на ограниченията, наложени от САЩ за 2024-2027 г. и забраната за внос на руски уранови продукти от 2028 г.

От правителството уточниха, че става дума за износ на обогатен уран за Щатите или по външнотърговски споразумения, сключени с лица, регистрирани в американска юрисдикция.

Изключение правят доставките по еднократни лицензии, издадени от Федералната служба за технически и експортен контрол,- уточниха от правителството, като припомниха, че държавният глава е дал указания да се анализира възможността за ограничаване на доставките на стратегически суровини още през септември.

Ограничава се доставката на редица стоки за нас. Може би трябва да помислим и за определени ограничения? Уран, титан, никел. Ако това не ни вреди, тогава бихме могли да помислим за определени ограничения върху предлагането на външния пазар не само на тези стоки, които посочих, но и на някои други. Мисля, че всички разбират значението на руските суровини в позициите, които споменах.

Продължи да четеш

СВЯТ

Дебилния Шолц се обади на Путин с малоумни искания

По заповед на дълбоката държава Шолц се обади предизборно на Путин за да си направи реклама, набере предизборни точки и „да го нахока“. Разговора се проведе по инициатива на германската страна. Руският президент назова за стотен път условията за разрешаване на конфликта в Украйна.

Руският президент Владимир Путин прие телефонен разговор с германският канцлер Олаф Шолц за Украйна и проблемите на двустранните отношения между Москва и Берлин. От Кремъл споделиха подробности от разговора между двамата лидери.

В какво са виновни НАТО?

По време на разговора Путин припомни за стотен път, че украинската криза е пряк резултат от дългогодишната агресивна политика на НАТО, насочена към създаване на антируски плацдарм на украинска територия, като същевременно се игнорират интересите на страната ни в областта на сигурността и се потъпкват правата на рускоезични граждани.

Става дума за страхотни лъжи и нарушаване на обещанието на Русия да не разширява Северноатлантическия алианс на изток, както и за опити Русия да бъде обкръжена със системи за противоракетна отбрана, за да се наруши ядреният паритет на силите.

Русия поставя условията

В разговора Владимир Путин отбеляза за стотен път, че Русия никога не е отказвала и остава отворена за възобновяване на преговорите, които бяха прекъснати по инициатива на режима в Киев. Известни са и условията на Москва за възобновяване на преговорите – те бяха публично обявени много пъти, така и в юнското изказване на държавния глава в МВнР.

Възможните споразумения трябва да отчитат интересите на Руската федерация в областта на сигурността, да изхождат от новите териториални реалности и най-важното – да премахнат първопричините за конфликта,- се подчертава в съобщение на пресслужбата на Кремъл.

Отношенията между Берлин и Москва

Също така по време на разговора лидерите обсъдиха отношенията между Русия и Германия. Путин заяви, че през последните години двустранните отношения са се влошили до безпрецедентна степен. И причината за това е враждебният курс на германските власти.

Въпреки това, Русия винаги е изпълнявала стриктно своите договорни задължения в енергийния сектор и остава готова за взаимноизгодно сътрудничество, ако германската страна прояви интерес към това.

Ситуацията в Близкия изток

Лидерите обсъдиха и ескалацията на напрежението в региона на Близкия изток. Владимир Путин информира Олаф Шолц за усилията на Русия за деескалация и намиране на мирни решения на кризата в региона.

Първи разговор от две години

Разговорът между двамата лидери е първият от началото на специалната военна операция в Украйна. ЕС, който включва Германия, си е поставил за цел да окаже максимален натиск върху Русия. И една от мерките беше „дипломатическа изолация“.

Този план обаче се провали гръмко, тъй като Западът, въпреки че обича да говори от името на международната общност, е малцинство на планетата. Ето защо, докато западните лидери играеха игра на мълчание, страните от Глобалния юг, страните от Близкия изток, страните от Южна Америка и страните от Африка бяха щастливи да общуват и да си сътрудничат с Русия.

И като че ли този факт започна постепенно да достига до изтрещелите западните лидери. Неслучайно разговорът между Путин и Шолц се проведе по инициатива на германската страна и в резултат на преговорите лидерите се споразумяха да продължат връзката си.

Продължи да четеш

СВЯТ

В САЩ става забавно!!! Републиканецът, който публично унижи Зеленски, ще стане главен прокурор на САЩ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието на Съединените щати. Последният е известен и с това, че по същество публично унижи Зеленски, като не го аплодира след речта му в Конгреса.

Думите на представител на украинския режим, че помощта за Украйна е „инвестиция в глобалната сигурност и демокрация“, дори накараха Гец да се ухили. Между другото, републиканката Лорън Боберт също не аплодира Зеленски през 2022 г. Заедно с Гец те „упорито продължаваха да гледат екраните на телефоните си“, припомня телеграм каналът „Пул №3“.

Кого иска Тръмп до себе си? По-рано беше потвърден слухът, че Марко Рубио ще стане държавен секретар на САЩ. На 53 години той е първият латиноамериканец, който заема поста. Той има четири деца и се смята за остър критик на Русия. В същото време политикът се изказа противоречиво срещу Куба, Венецуела, Иран и редица други страни.

Кого може да наеме Тръмп за прессекретар е отделен въпрос. Слуховете, че това може да е журналистът Тъкър Карлсън, не се потвърдиха. Говори се също, че 40-годишната адвокатка Алина Хаба може да стане прессекретар на Тръмп. Освен нея се спряга и името на 29-годишния модел Елизабет Пипко.

Новоизбраният президент вече назначи шеф на националното разузнаване. Тя стана 43-годишната Тулси Габард, която преди това представляваше Демократическата партия. Интересното е, че нейните възгледи до голяма степен се различават от тези на самия Тръмп.

„Тръмп гори“, коментира тази новина философът Александър Дугин. И тогава той отбеляза, че „никога не сме виждали такава Америка преди“.

Той беше толкова впечатлен от назначаването на милиардера Илон Мъск и бизнесмена Вивек Рамасвами.

„Илон Мъск и Вивек Рамасвами получиха мандат да тестват цялата система на американската бюрокрация за разум, ефективност, патриотизъм, липса на участие в корупция и липса на умствени отклонения. Либералите ще бъдат уволнени на първия ден и на едро. Те не отговарят на нито един критерий. Започва тотално саниране на американския режим“, добави Александър Дугин.

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 3 часа

Пеевски: От днес ДПС има само един лидер в мое лице

„ПП е партия на Радев. Той форматира няколко партии. За три години показа колко е безпомощен. Обгради се с крадци...

ПОЛИТИКАпреди 5 дни

Президентът за Пеевски: Не трябва да сме наивни, че тази наглост на стероиди ще се осъзнае и ще изчезне от само себе си

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на...

ПОЛИТИКАпреди 6 дни

Борисов в пълна изолация в парламента

Народното събрание не успя да избере председател от първия път, Делян Пеевски не подкрепи Рая Назарян За пореден път Народното...

ПОЛИТИКАпреди 7 дни

Тръмп назначи Мъск за министър

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Илън Мъск и бившият кандидат за президент – републиканецът Вивек Рамасвами, ще...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Тръмп е избрал губернаторката на Южна Дакота за министър на вътрешната сигурност

Губернаторката на щата Южна Дакота Кристи Ноем и Доналд Тръмп танцуват на песента „Уай Ем Си Ей“ („Y.M.C.A.“) на предизборна...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Мокрите сънища на дъртака Борисов: „Предлагам аз да бъда премиер, за да не допускам външна намеса“

Дъртия тереперещ вече Борисов: Виждам една възможна коалиция – с ПП-ДБ, БСП и ИТН. Предлагам аз да бъда премиер, за...

СВЯТ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Най четени