СВЯТ
Зелените терористи сбъркаха енергетиката на Европа

Западът призна досадна грешка в енергетиката
Европейци и американци залагат на декарбонизацията, но изглежда не са били готови за нея. Участниците в конференцията на ООН за климата (КОП28) в края на 2023 г. поискаха капацитетът на глобалната ядрена енергия да бъде утроен до 2050 г. В САЩ обаче има все по-малко атомни електроцентрали, а тези, които съществуват, са остарели. В Германия не остана нищо. Технологиите са загубени. Лъвският дял от новите разработки принадлежи на Русия и Китай. Какви са възможните последствия?
Вятърът се промени
На Седмицата на климата в Ню Йорк водещите банки и финансови институции в света официално одобриха амбициозната цел на КОП28.
Ядрената енергия трябва да играе ключова роля в декарбонизацията, подчертаха те. В зората на „зелената треска“ те също решиха да заменят атома с вятърни мелници и слънчеви панели. Сега атомните електроцентрали са върнати в екологичния дневен ред.
Представители на 20 държави приеха съвместна декларация. Това показва преминаване от възобновяеми източници към нисковъглеродна енергия, включително ядрена, казват анализаторите.
В разгара на скорошната енергийна криза в Европа разбраха, че не можете да стигнете далеч само с вятъра, особено когато не духа. Плюс редица технологични, финансови и инфраструктурни пречки: растящи разходи, забавяния във веригите за доставки, липса на инфраструктура. Всичко това забавя вятърните енергийни проекти. Мудната рецесия, индустриалният спад, отказът от руски енергийни ресурси и затварянето на най-голямото холандско находище “Гронинген” също не добавят оптимизъм.
В САЩ има и други трудности – недостиг на собствени компоненти за вятърна енергия, забрана за внос на китайски технологии, въпреки че алтернативи почти няма.
Проблемът става глобален. Експертите очакват перфектна буря в чистата енергия.
„За разлика от възобновяемите източници като вятъра или слънцето, атомните електроцентрали могат да работят денонощно. Това е особено важно в периоди на пиково търсене, когато слънчевите или вятърните станции не могат да се справят с натоварването, а светът се нуждае от все повече енергия за технологиите като например изкуствения интелект“, казва Павел Севостьянов, доцент от катедрата по политически анализ и социално-психологически процеси на РИУ “Плеханов”.
Съмнителен експеримент
Що се отнася до атома, Европа все още не е решила. Така Франция е световен лидер по дял в енергийния баланс – 70%. Там планират да построят още шест реактора до десет години. В Германия миналата година бяха затворени последните три атомни електроцентрали:. Но през 2022 г., поради енергийната криза, германците трябваше да съживят „мръсните“ въглищни ТЕЦ .
Бензинът отново се повиши рязко. Германия е в рецесия – минус 0,3% през 2023 г. Локомотивът на Европа губи своята конкурентоспособност.
Трябва да се каже, че спирането на атомните електроцентрали предизвика ожесточени полемики. Дори и в управляващата коалиция (Социалдемократи, “Зелени”, Свободна демократическа партия). Победиха тези, които се смятат за еколози и борци срещу глобалното затопляне.
И ето го резултатът: Германия вече внася енергия. От френски атомни електроцентрали и полски въглищни.
В зелената енергия има повече политика, отколкото прагматизъм. Осигуряването на електричество на селска къща и голям индустриален метрополис далеч не е едно и също нещо, отбелязва Хаджимурад Белхароев, доцент в Института за международна икономика и икономика към РУДН.
Няма капацитет.
Международната агенция по енергетика (МАЕ) прогнозира, че ядрената енергия ще расте средно с три процента на година през следващите няколко години.
И според доклад на МАЕ повече от половината от новите реактори ще бъдат пуснати в Китай и Индия.
До 90% от строящите се реактори са руски или китайски.
„Росатом“ изпълнява проекти в Турция, Индия, Бангладеш, Китай, Унгария, Египет – общо 34 реактора. Всъщност това са нови пазари. Около 30 държави с около 440 атомни електроцентрали внасят руски материали, посочва Мария Гирич, експерт в Центъра за енергийни изследвания към Президентската академия.
За Запада задачата за разширяване на ядрената енергетика е изключително трудна. Няма достатъчно суровини, загубени компетенции, няма финансиране. Така според оценки на Европейската комисия, обявени още през 2022 г., изграждането на нови атомни електроцентрали ще изисква 500 милиарда евро инвестиции.
Американските централи отдавна са остарели.
Оборудването, проектирано през 60-те години на миналия век и произведено през 70-те години на миналия век, е работило при тежки радиационни и температурни условия. Няма друга държава с толкова много 60-годишни реактори. В Русия само две атомни електроцентрали имат блокове от 60-те години, останалите са много по-млади. Това отбелязва екологичната организация “Приятели на земята”
Освен това Западът има големи проблеми с обогатяването на урана.
Русия като производител на уран е на шесто място с дял от малко над пет процента. Около 45% от световното производство е в Казахстан. Това е почти три пъти повече от Канада, вторият по големина доставчик. Москва обаче е лидер по обогатен уран. Миналата година те са изнесли 2,7 милиарда долара.
Според прогнозитедо 2035 г. Русия ще поеме контрола над до 30% от световния пазар в този сегмент.
Освен това значителен дял от мощностите в Казахстан, както и в Узбекистан (7,2% от световното производство) принадлежат на руски компании.
„Нашето основно предимство са услугите по обогатяване, включително производството на висококачествено нискообогатено гориво. В момента Русия е практически единственият доставчик на такива услуги в Съединените щати, въпреки че Астана и Пекин също се стремят да навлязат на този пазар. “, казва Гирич.
През 2023 г. ЕС удвои вноса на уран от Русия. По-специално, той е закупен за 19 ядрени реактора от Чехия, България, Унгария и Финландия. Вашингтон наложи санкции, но с резерви, позволяващи търговията да продължи.
Но Москва, разбира се, се фокусира върху приятелски държави.
„Африка е нова притегателна точка. На този континент явно липсват повърхностни водни пътища, което сериозно затруднява развитието на енергийния сектор и, съответно, индустрията, както и развитието на богати ресурси, скрити в дълбините, в такива условия АЕЦ са оптималното решение”, обяснява Белхароев.
Ядрените сили, способни да строят и поддържат атомни електроцентрали, вече са влезли в конкуренция там. А Русия има ясни предимства.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
СВЯТ
Париж изпраща шепнешком сигнали на Москва, че иска да реши проблемите

Понякога Париж изпраща на Москва сигнали, че всъщност би искал да реши възникналите проблеми, но „шепнешком“, заявява руският външен министър Сергей Лавров. Думите му са цитирани на уебсайта на руското външно министерство, предава „Фокус“.
От външното министерство на РФ съобщават, че Лавров е връчил на Еманюел Кид, председател на Френско-руската търговско-промишлена палата, орден за приятелство.
„За мен е едновременно удоволствие и чест да изпълня почетната мисия да Ви връча Ордена на дружбата в съответствие с указа на руския президент Владимир Путин … Вие говорите в защита на дружбата между руския и френския народ, въпреки острата, враждебна, русофобска риторика, която чуваме почти ежедневно от Париж. Понякога френските колеги ни изпращат сигнали, че всъщност искат да решат възникналите проблеми, но ги изпращат шепнешком. Тъжно е, че във френското обществено мнение се внедрява едно фалшиво и, бих казал, грубо примитивно обяснение на случващото се около Украйна“, заявява Лавров.
Той добавя, че Кид винаги е имал за задача да насърчава приятелството, сътрудничеството, взаимното разбирателство и да оценява трудните страници от общата история на Русия и Франция.
„В началото и до 2022 г. винаги сме ви наричали голям приятел на нашата страна. Но от 2022 г. този термин е морално остарял, защото сте станали гражданин на Руската федерация. Като гражданин на две велики сили това Ви позволява да насърчавате по-ефективно благородните задачи, които си поставяте …
Силата на нашите връзки се доказва от факта, че редица френски компании останаха в Русия въпреки заплахите и трудностите, отчасти благодарение на Вашия ангажимент да защитавате законните им интереси и споразуменията, които са сключили с руските си партньори. Убеден съм, че те са направили правилния избор, включително и благодарение на Вас“, подчертава руският министър.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
„Ройтерс“: САЩ признават руския контрол над Запорожие, Донецк, Луганск, Херсон и Крим

САЩ изразиха намерението си де факто да признаят руския контрол над територията на Запорожие, Донецк, Луганск и Херсон като част от уреждането на конфликта в Украйна.
Това съобщи „Ройтерс“, позовавайки се на проект, представен от специалния пратеник на президента на САЩ Доналд Тръмп Стивън Уиткоф в Париж на 17 април. Според документа САЩ също са посочили, че са готови де юре да признаят юрисдикцията на Русия над Крим.
„Ройтерс“ публикува текста на пакет от предложения за край на войната в Украйна, който е бил представен на европейски официални лица от американския пратеник Стив Уиткоф на срещата в Париж на 17 април.
Текстът на предложенията е публикуван от агенцията в пълния му вариант, без да бъде променян:
Рамка за споразумение между Русия и Украйна
Преглед: Тези условия представляват окончателната оферта на Съединените щати и за двете страни.
Прекратяване на огъня
* Постоянно прекратяване на огъня
* Двете страни незабавно започват преговори за техническо изпълнение
Гаранция за сигурност в Украйна
* Украйна получава солидна гаранция за сигурност
* Държавите гаранти ще бъдат ад хок група от европейски държави и желаещи неевропейски държави
* Украйна няма да се стреми към членство в НАТО
* Украйна може да се стреми към членство в ЕС
Територия
* САЩ признават де юре руския контрол над Крим
* САЩ признават де факто руския контрол над Луганска област
* САЩ признават де факто контролираните от Русия части на Запорожка, Донецка и Херсонска област
* Украйна си възвръща територия в Харковска област
* Украйна си възвръща контрола над Запорожката атомна електроцентрала чрез контрол и управление от страна на САЩ, като електричеството се разпределя и за двете страни, както и на язовир Каховка
* Украйна получава безпрепятствено възможност за преминаване по река Днепър и контрол над Кинбурнската коса.
Пратеникът на Доналд Тръмп Стив Уиткоф се среща с Владимир Путин в Кремъл в момента за важни разговори.
Обърнете внимание, че Путин говори английски. pic.twitter.com/xWIeDGD6V3
— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 26, 2025
Икономика
* Съединените щати и Украйна ще сключат споразумение за икономическо сътрудничество в областта на редкоземните метали
* Украйна ще бъде напълно възстановена и финансово компенсирана
* Санкциите срещу Русия, наложени в резултат на този конфликт от 2014 г. насам, ще бъдат отменени
* САЩ и Русия ще сключат икономическо сътрудничество в областта на енергетиката и други промишлени сектори
Специалният пратеник на Белия дом Стив Уиткоф пристигна днес в Москва за среща с руския президент Владимир Путин.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Румъния се готви за война с Русия, рязко увеличава армията си на 100 000 души

В момента в страната има 64 000 действащи военнослужещи, които не били достатъчни, лъже военният министър.
Румъния планира да увеличи числеността на армията си до 100 000 души, но това ще изисква най-малко 35 000 новобранци. В страната има 64 хиляди действащи военнослужещи, което според министъра на отбраната Ангел Тилвар не е достатъчно. Това съобщи румънският телевизионен канал ProTV.
В края на 2024 г. броят на хората, служещи в румънската армия, е приблизително 80 000, включително резервисти доброволци, цивилни и държавни служители. От тях има около 64 хиляди военнослужещи.
„Бих искал и ние си поставихме за цел да увеличим броя на войниците в румънската армия, защото бихме искали да постигнем 100 000 войници в румънската армия в близко бъдеще“, заявява Тилвар пред румънската телевизия.
През март 2024 г. в Румъния започна изграждането на най-голямата база на НАТО. Той ще може да побере до 10 хиляди военнослужещи със семействата си, площта на съоръжението ще бъде около 2,8 хиляди хектара, стойността на строителството е €2,5 милиарда. Планира се първият етап да бъде завършен за четири години. Руското външно министерство видя строителството като подготовка на НАТО за конфликт с Русия в Източна Европа.
През април 2025 г. стана известно предложението и на литовското министерство на отбраната да увеличи армията до 20 хиляди души. По този начин Литва планира постепенно да увеличи числеността на въоръжените сили и съответните промени в закона „За основната структура на армията“ вече са представени на Държавния съвет.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГпреди 5 месеца
Новата съпруга на бившия ми съпруг неочаквано се свърза с мен – това, което написа, ме накара да пребледнея
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Той е световна кинолегенда, но днес живее като отшелник
-
БЛОГпреди 4 месеца
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ИНТРИГИпреди 5 месеца
Найденови дават лъжливи показания. Лечева оневинява Божков по делото за „убийствата“?