ЗДРАВЕ
Ако от сутрин до вечер ни рекламират коронавируса, значи това е нужно на някого
Интервю на редакцията на „Изборски клуб“ с Николай Стариков
Здравейте, Николай! Според вас дали това, което се случва в Русия и по света, е спонтанна криза, причинена от пандемията, или организиран процес?
Колкото повече се развива епидемията, толкова повече стават взаимните обвинения на нашите американски и китайски партньори, че някой специално е създал тази зараза. Трудно е да се твърди със сигурност, че този вирус е създаден изкуствено. На първо място, вие и аз веднага ще бъдете обвинени в теории на конспирацията. Това словосъчетание е измислено, за да запечатва тъмните дупки на историята.
Ето защо, нека кажем какво е сигурно: коронавирусната епидемия се използва активно за решаване на широк спектър от проблеми. Коронавирусът се рекламира и днес е най-вървежният продукт сред човечеството.
Включвам телевизора – каналите денонощно говорят изключително за вируса от различни гледни точки: икономическа, политическа, малко от медицинска. Всички сме станали вирусолози, нали? Такова никога досега не се е случвало.
И ние живеем в общество, в което рекламата определя търсенето. Ако от сутрин до вечер ни рекламират коронавируса, значи това е нужно на някого. Да си направим извод. Коронавирусът се развива активно и се използва активно. Но от кого е създаден изкуствено, не можем да кажем, както и дали наистина е изкуствен.
Но въпреки това китайското външно министерство – вярно, във “Фейсбук” – направи изявление, че това са американски разработки. Америка, а заедно с нея и Великобритания и Германия, от своя страна изискват от Китай обяснения за произхода на вируса, поне за тези, които лабораторията в Ухан е развъждала. Може би нещата все пак ще се изяснят?
Една от целите на тази истерия е да се нанесе моден удар върху Китай. В началото Китай се представя за мястото, където се е появила заразата. Китай бързо спира епидемията, показвайки добра мобилизационна способност. Китайската медицина е на високо ниво. Тогава се предприема различен подход: виновен е Китай.
Съвестните западни медии изобщо не разкриват, че в Европа коронавирусът е различен от открит в Китай, че това е съвършено различен вид.
В света доминира не един КОВИД-19, а щама, което значително променя картината. Желанието на Съединените американски щати да прецакат своя конкурент не трябва да се отхвърлят. Нека се опитаме да направим прогноза и да я проверим във времето: Китай сам е поставил показателя за смъртността на този вирус. Възможно ли е смъртността от коронавируса да бъде по-висока в Щатите, отколкото в Китай?
Вече е по-висока.
Не, не броят на болните, а на умрелите. Запомнете: ние говорим от гледна точка на геополитиката – не от тази на медицината, защото имаме пред себе си информационна кампания.
Представете си САЩ, центърът на демокрацията, цитаделата, светлината – и изведнъж смъртността там да е по-висока, отколкото в Китай. Възможно ли? Отговарям: не е.
Това означава, че статистиката за смъртните случаи в Съединените американски щати, а дори и в западните страни, ще бъде коригирана спрямо показателя, който е в Китай.
Обърнете внимание как се държи Китай. Дава, дава, дава статистика и изведнъж спря. И постави американците в затруднено положение. Те не могат да посочат смъртност при тях, по-висока от китайската, не могат по геополитически причини и сега американците не знаят каква е реалната смъртност в Китай. Така че в близко бъдеще ще видим много опити за манипулиране на числата.
В Съединените щати смъртността не може да бъде по-висока, не защото има отлична медицина или е било възможно изобретяването на супер-лекарство. Между другото, за вируса няма лек. Това е основният проблем на борбата срещу вируса и неговата основна разлика от бактериите, които се убиват с антибиотиците. Така, именно по геополитически причини, заради съперничеството, САЩ ще коригират статистиката си в крайна сметка, така че да изглеждат по-добре, отколкото в Китай. И Китай ще я натъкми, за да бъде по-добра, отколкото в САЩ. Конкуренцията на социолозите на двете държави ще бъде много интересна.
Кажете ми, Николай, наистина ли истерията в медиите е подгрята от медиите? В крайна сметка целта на медиите е да пишат за това, което хората говорят. Отговарят на вълнуваща тема.
Всъщност защо сега говорим за коронавируса, а не за картините на Тициан? Защото е създадена ситуация, при която всички се интересуват от коронавируса. Премина мащабна рекламна кампания. А за картината от Ренесанса сега, ако дори изобщо си спомнят, то ще е по някакви тихи канали в специализираните секции.
Започваме да плаваме в определен информационен канал, който не сме изкопали и не сме запълвали с информационна вода. Ние дори не знаем кой и с каква цел е направил това. Но за да бъдем актуални, неволно започваме да говорим по посочените теми. Така се моделира информационното пространство в света: ако притежавате дълготрайните активи, които определят дневния ред, можете да го насочите в една или друга посока.
Заради някой изведнъж започна луда рекламна кампания за коронавируса и към нея веднага се включиха руските медии, чешките медии, виетнамските… Но тонът е зададен от съвършено различни световни средства за масова информация.
И се преувеличи всичко много силно?
Позволете ми да представя своята гледна точка. Имам домашен вирусолог – съпругата. По образование е специалист по инфекциозни заболявания. Беше голяма изненада да науча, че думата „коронавирус“ за лекаря не е нищо ново. През 60-те години този тип вируси са открити и изследвани. И когато съпругата ми е учила в Първи медицински университет в Санкт Петербург, тези изследвания са ги изучавали.
Коронавирусите съществуват още от времето на Очаковски и завладяването на Крим. От тях са умирали, както и от другите грипни вируси.
Но изведнъж се появи нов подвид, който по странен начин съчетава някакви други форми и гени, което беше причината да се говори за изкуствения му произход. Започнаха да ни казват, че китайците ядат прилепи, че те са пуснали така своя вирус.
Но слушайте: китайците ядат всичко, което се движи от няколко хиляди години насам. Това е една от най-старите цивилизации в света. Да предположим, че още преди приемането на християнството в Русия, всичко е било изядено в Китай. Имало ли е масови епидемии от този характер? Не. Защо изведнъж през 2020 г. прилепите решиха да предават някакъв вид вирус?
Всеки ден ни казват колко хора се заразяват с коронавирус на ден в Русия и по света. А не казват колко са се заразили с грип, туберкулоза. Затова ни се струва, че хиляда и половина са луди числа. Те веднага добавят: 50 души са починали от коронавирус. Въпрос: от коронавирус ли са умрели, или са имали коронавирус, но са умрели от нещо друго? Това са две различни неща.
Днес съпругата ми предложи друга идея, която е много правилна за намаляване на психозата. Вижте, те ни съобщават: заразили са се. И у колко след заразяването е започнала болестта? Разбирате ли разликата? Някой може да има коронавирус, но дори не знае. Информацията за безсимптомно протичане също не е рядкост. Какво е това фатално заболяване, за чието наличие човек дори не подозира? Без симптоми! Това означава, че всичко зависи от конкретния човек и неговата имунна система.
Човек може да е носител на вируса, но да не знае за него. Не се ли случва това и с грипния вирус? Каква е новостта? Мнозина изкарват грипа на крака и често заразяват някого така, че да го повалят на легло.
Затова трябва да се въведе още един параметър – броя на заразените и броя на случаите. Тогава картината ще изглежда съвсем различно.
ЗДРАВЕ
Америка киха, Европа плаща: кой ще преглътне горчивото хапче за цените на лекарствата?

Вашингтон ги ограничава, а това е натиск за поскъпване на европейския фармацевтичен пазар
Миналата седмица Белия Дом издаде заповед за ограничаване на цените на лекарствата, което откри нов фронт в презокеанските отношения с Европейския съюз. Съединените щати, които отдавна са двигател на печалбите в световната фармацевтична индустрия, се стремят да ограничат разходите за лекарства у дома си. Тази промяна е на път да преразпредели ценовия натиск към Европа. Тъй като Вашингтон оспорва традиционния дисбаланс в цените на лекарствата, европейските здравни системи и регулаторни органи се готвят за сътресения. Спорът за това кой плаща за лекарствата отразява дълбоките различия между фармацевтичните пазари на САЩ и ЕС и повдига сложни въпроси за глобалните вериги на доставки и бюджетните приоритети от двете страни на Атлантика.
Реформите на цените на лекарствата в САЩ и техните глобални последици
Подписаната на 15 април 2025 г. заповед има за цел да намали цените на лекарствата с рецепта в САЩ чрез комбинация от регулаторни и търговски мерки. Тя разширява новата програма за договаряне на цените по Medicare и насърчава щатите да внасят по-евтини медикаменти от чужбина, като едновременно инструктира американската Агенция по храните и лекарствата (FDA) да ускори одобряването на генерични и биоподобни лекарства. Още по-интересното е, че Белият дом паралелно стартира преглед на веригата за доставка на лекарства от съображения за национална сигурност – ход, смятан за прелюдия към евентуални мита върху фармацевтичния внос. Тези регулаторни рокади нагнетяват допълнително отношенията със Евросъюза. Десетилетия наред високите цени на медикаментите в САЩ фактически субсидират фармацевтичните иновации, позволявайки на европейските здравни системи да осигуряват лекарства на значително по-ниски цени. Сега, когато Вашингтон оспорва този модел, на Европа може да се наложи да поеме по-голяма част от разходите за нови лекарства.
Разнопосочни структури на ценообразуване: Пазарите в САЩ и ЕС
В основата на тези напрежения са коренно различните подходи към ценообразуването от двете страни на океана. Основните разлики включват:
⦁ Цени на брандовите лекарства: В САЩ фармацевтичните компании традиционно могат да предлагат много по-високи цени на нови патентовани лекарства – към 2022 г. средно над четири пъти по-високи от тези в други богати страни. В Европа правителствата могат централизирано да договарят и регулират цените, изискват отстъпки и понякога отказват да плащат за терапии, които не се считат за достатъчно ефективни. Затова и цените на новите медикаменти в Европа са значително по-ниски от американските.
⦁ Използване на генерични лекарства: След изтичане на патента американският пазар масово преминава към евтини генерици – близо 90% от рецептите (срещу под половината в Европа). Силната конкуренция в САЩ сваля цените на генериците до символични нива. В Европа навлизането на генериците исторически е по-бавно и неравномерно. На места цените им се обвързват като процент от цената на оригинала – подход, който държи разходите умерени, но не толкова ниски, колкото при свободния пазар в САЩ.
⦁ Печалби и иновации: Фармацевтичните компании извличат лъвския пай от печалбите си на американския пазар, което финансира голяма част от глобалните инвестиции в нови лекарства. По оценки около три четвърти от приходите на най-продаваните медикаменти идват от САЩ, докато Европа – макар и голям пазар – осигурява по-малък дял при по-ниски маржове. Тази динамика подклажда обвиненията, че европейците „се возят гратис“ на гърба на американските пациенти – упрек, който сега Вашингтон се стреми да адресира. Имплицитно новата политика на САЩ посочва, че ако американците плащат по-малко, другите ще трябва да плащат повече, за да се поддържа темпото на иновациите, или нагледно „Принципът на Парето“.
Преместване на натиска върху европейските здравни системи
Промяната в американската политика е външен шок за модела на финансиране на европейското здравеопазване. Ако фармацевтичните гиганти вече не могат да разчитат на високи приходи от САЩ, способността на Европа да извоюва ниски цени може да отслабне. Вашингтон дава сигнал, че е готов да прибегне до мита и други мерки, за да наложи „по-справедливо“ споделяне на разходите за лекарства. Фармацевтичните и медицински продукти са сред водещите европейски експортни стоки за САЩ (близо 120 млрд. евро през 2024 г.), осигуряващи работни места в страни като Ирландия, Германия и Белгия. Така европейските лидери са изправени пред двоен натиск: от една страна риск от остър конфликт с Вашингтон, ако се смята, че Европа не плаща „достатъчно“, а от друга – вътрешен натиск да реформират ценообразуването и да стимулират иновациите, за да предотвратят изтичане на инвестиции. Европейската фармацевтична индустрия предупреждава, че съчетанието от американския натиск и собствените европейски политики за ниски цени може да изнесе производство и развойна дейност извън ЕС. Водещи компании зоват Еврокомисията към бързи и радикални действия – модернизиране на патентните стимули, ускоряване на разрешителните процедури и др. В противен случай континентът рискува дългосрочна ерозия на своята фармацевтична производствена база.
Факторът Китай и Индия в глобалната верига на доставките
В глобалната верига за доставки на лекарства ключова роля играят Китай и Индия. Заедно те осигуряват около 2/3 или съответно 45% и 20% от активните съставки и генерични медикаменти в света, така че всяка сериозна промяна в цените и търговията с фармацевтични продукти неминуемо ги засяга. Американските усилия за по-евтини лекарства по същество значат засилено снабдяване от тези нискоразходни доставчици – например повече индийски генерици на американския пазар. Геополитическата сметка обаче продължава да е сложна. Вашингтон се опасява от прекомерна зависимост от чуждестранни източници за жизненоважни медикаменти, най-вече от Китай. Администрацията вече загатва готовност за драстични мерки – високи мита върху китайски фармацевтични суровини – за да насърчи производството на родна земя или поне в „приятелски“ държави. Такъв завой би намалил ролята на Китай (а отчасти и на Индия) във веригата на доставки на САЩ в дългосрочен план, но междувременно би вдигнал разходите в противоречие с целта за по-ниски цени.
Европейският съюз също търси стратегическа автономия. Неотдавнашният недостиг на базови лекарства като антибиотици разкрива рисковете от зависимостта от шепа азиатски производители, които работят с изключително ниски маржове. И САЩ, и ЕС сега се стремят да подсигурят своите лекарствени доставки, без да повишават драстично цените.
В отговор китайските и индийските фирми може да потърсят по-печеливши пазари или да преминат към производство на продукти с по-висока добавена стойност. Така или иначе, всяко пренареждане на правилата между Вашингтон и Брюксел ще отекне и в Делхи, и в Пекин: глобалната взаимозависимост е толкова голяма, че подобно напрежение може едновременно да създаде нови възможности за азиатските доставчици и да провокира протекционистки реакции.
Последици за европейските бюджети и политическата автономия
Европейските здравни системи се оказват в центъра на икономически и геополитически водовъртеж. Необходимостта да плащат повече за лекарства идва в момент, когато правителствата на ЕС едновременно засилват разходите за отбрана и инвестират милиарди в зеления преход – комбинация, която свива свободните им бюджетни ресурси. Здравеопазването, традиционно един от най-големите публични разходи, е под натиск да прави повече с ограничени средства.
В този контекст рязко увеличение на плащанията за лекарства би било особено болезнено. Европейските ръководители вече търсят креативни решения. Наскоро група здравни министри дори предложи част от фондовете за отбрана да се насочат към запасяване с основни лекарства – аргументът бе, че ключовите медикаменти са и въпрос на стратегическа сигурност. Тази необичайна идея, смесваща отбрана и здраве, подчертава сериозността на бюджетния натиск. Ако Европа трябва да плаща повече на фармацевтичните компании, тези пари почти сигурно ще дойдат за сметка на други сфери – било то превенция, модернизация на болници или социални програми.
Освен това европейската регулаторна рамка може да се окаже под натиск отвъд океана. Вашингтон открито негодува, че европейските практики „изнудват“ индустрията, и може да настоява за повече прозрачност или дори разхлабване на ценовия контрол. Но европейското общество и политици държат на широкия достъп до достъпни лекарства и едва ли лесно ще изоставят този модел. Ако не друго, ЕС по-вероятно ще удвои усилията за достъпност – например чрез по-бързо внедряване на биоподобни лекарства или създаване на общоевропейски орган за колективно договаряне, който да увеличи покупателната сила на съюза. Подобни мерки биха спомогнали да се удържат разходите ниски.
ЕС трябва да опази устойчивостта на здравните си системи и конкурентоспособността на своята фармаиндустрия, като същевременно избегне търговска война с най-близкия си съюзник. Трансатлантическото сътрудничество традиционно е силно в научните изследвания и регулациите, но сега въпросът за разпределението на огромните разходи за нови терапии заплашва да се превърне в ябълка на раздора. Европейски дипломати вече предупреждават Вашингтон, че внезапното прехвърляне на разходи би навредило на европейските пациенти, и призовават към координиран подход.
Ново равновесие?
Докато САЩ прокарват реформите си, напрежението около цените на лекарствата вероятно ще се засилва. Но това не е просто спор за ценообразуване – залогът е преустройството на модела, по който се финансират животоспасяващите терапии в глобален мащаб.
В краткосрочен план американските потребители може да усетят известно облекчение, докато Европа ще трябва да вземе трудни решения как да отговори на това предизвикателство. Вашингтон показва готовност да използва всички средства – включително мита и други търговски мерки, за да гарантира, че американците занапред няма да поемат непропорционално голям дял от световната сметка за лекарства. В Брюксел и европейските столици внимателно следят тези действия, съзнавайки, че здравните им бюджети и фармацевтичният им суверенитет са поставени на карта.
През следващите години се очертават сложни преговори – както между правителствата, така и с фармацевтичната индустрия – за намиране на нов баланс. Компромисите ще са неизбежни. Ако Европа приеме по-високи цени, това ще натовари публичните финанси и ще изисква съкращения другаде. Ако се противопостави, компаниите и Вашингтон може да отвърнат с наказателни мита или ограничаване на достъпа. Ролята на трети страни като Китай и Индия внася допълнителна стратегическа сложност, преплитайки търговската политика със сигурността на доставките. Всичко това се разиграва между съюзници, които въпреки спора споделят общ интерес – гарантиран достъп до терапии и сигурни доставки на достъпни лекарства за населението си.
Засега Европа е в отбранителна позиция и се стреми да запази своя модел на здравеопазване сред настъпващите промени. САЩ демонстрират сила, за да поправят онова, което смятат за несправедлива система. Никоя от страните не желае пълномащабна търговска война за лекарства, имайки предвид залога както за пациентите, така и за индустрията. Развръзката на този спор ще определи не само бъдещето на трансатлантическите отношения, но и на глобалния фармацевтичен пейзаж – кой плаща, кой печели и как ще се произвеждат и разпространяват лекарствата в свят на затегнати колани.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ЗДРАВЕ
Предупреждение: Не стъпвайте в Банско!

Случаите на тежки стомашно-чревни разстройства в Банско не намаляват.
През личните лекари са минали десетки хора с едни и същи симптоми. Основната версия на хората в града е, че масовото заразяване е от водата. Днес екипи от РЗИ-Благоевград и служители на ВиК-Благоевград ще вземат проби от водата, съобщи БНР.
За масово разпространение на сезонен вирус в Банско алармираха местни медици още в понеделник. Лекарствата за лечение за гастроентерит в местните аптеки свършиха.
Стотици жители и гости на Банско са потърсили помощ в Спешния център през празничните дни около Великден. Всички са със симптоми на сезонен вирус, характерен с повръщане, разстройство, повишена температура и силна отпадналост.
„Такива чревни инфекции са възможни навсякъде, но ме учудва фактът, че пет дни никой не е направил това, което трябва“, коментира пред БНР епидемиологът проф. Тодор Кантарджиев.
Той подчерта, че при много случаи на заразени първото нещо, което трябва да се направи, е да се изясни причинителят. И добави:
„Това трябваше да бъде решено преди пет дни, за да има някакъв механизъм, за да се намалят случаите.“
При някои от по-тежките случаи спешните екипи са направили и вливания на медикаменти. Лекарствата, които изписват лекарите, се изкупиха от местните аптеки само за два дни. До момента няма постъпили в болнично заведение, но вирусът се разпространява агресивно. Великденските празници и събиранията на много хора на едно място също са причина за масовото пренасяне на заразата.
Лекарите от РЗИ обаче са категорични, че епидемична обстановка засега няма.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ЗДРАВЕ
Плъхове плъзнаха по лъскавите заведения на „Витошка“.

Гризачите са истинска напаст в столицата, а експерти твърдят, че са около 4 млн.
Всички заведения на централната столична улица „Витоша“, са превзети от гигантски плъхове. За това алармират възмутени столичани. Гризачите са се самонастанили удобно в кухненските помещения на заведенията и смело изскачат от долапите, дори когато край тях се разхождат хора.
Анонимен източник подал сигнал, придружен със снимки на плъхове, които любопитно надничат през стъклата на заведение за гироси в центъра на София. Интересното в случая е, че подобни „вредители” не са нещо ново за ресторантите в София, претендиращи за високо ниво. Въпреки проверките от ХЕИ, глобените и наказаните собственици се боят на пръстите на едната ръка. На повечето места хигиената е нула. Огромните тави, в които се пекат баниците и пиците, са потънали в мазнина, която е прегоряла до черно отстрани на съдовете.
Мазните петна са и по стените на кухнята, в която се блъскат по няколко готвачи и помощник-готвачи. Брашното се закупува с големи чували, които често биват продупчвани от прегладнелите
мишки. Запознати издават, че цели миши семейства живеят в брашно, там създавали потомства дори и умирали.
„Плъховете са стара напаст за София, с която няма да се справим, ако мързелуваме и не вземем необходимите мерки.
Собствениците на ресторанти, дюнерджийници и баничарници твърдят, че пръскат против гризачи, но полза няма, защото препаратите били неефективни. Може би трябва да се поддържа по-добра хигиена, мазетата да се проверяват редовно. Намирали сме малки мишлета мъртви, в кофи с лютеница. Знаете, че масово се използва лютеница с нишесте в големи разфасовки. Именно нишестето провокира гризачите да я нападат. Плъховете прегризват всяка пластмаса, след тях идват мишоците. Нападат и кабелите на различните електрически уреди в заведенията. Да не говорим, че носят куп болести и могат да ухапят и човек. Никак не е приятно да гледаш как плъх претърчава от една маса към друга маса в търсене на прехрана”, разказва Силвия М., която 4 години работи в едно от най-оборотните заведения на централната столична улица.
С днешна дата много български градове имат проблеми с плъхове и съсели. Говори се, че на всеки софиянец се падат по два плъха, които се размножават изключително бързо. Ако опуснем, че столицата е обитавана от 2 млн. души, това означава, че плъховете в нея, са 4 млн. , твърди „Уикенд“.
Оказва се, че гризачите се размножават мълниеносно. Плъхът ражда на 2-3 месеца между 6 и 9 бебета. Битката между тях става безкрайна и неефективна особено когато гражданите не полагат усилия да пръскат мазетата си. Гадинките упорито се крият в избените помещения, но са изключително опасни за хората. Когато не им достига храна, тръгват и по жилищата. Толкова са агресивни, че могат да прегризат човек, защото по размери и тежест достигат до малка котка.
Придвижват се и по високите етажи, защото безпроблемно минават през канализацията. Не е проблем да направят дрехите ви на дрипи, а храната ви неизползваема. Може да се тъпчат с всичко – от храна до сапун. Често правят гнезда покрай щранговете, които могат да бъдат от хартия, но и от трева, която са намерили в кварталната градинка.
У нас през последните години слабо се пръска срещу какъвто и да било вид вредители, което доведе до бум в тяхното размножаване. Дъждовете допълнително ги провокират да излизат на улиците, за да търсят прехрана в контейнерите.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГпреди 5 месеца
Новата съпруга на бившия ми съпруг неочаквано се свърза с мен – това, което написа, ме накара да пребледнея
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Той е световна кинолегенда, но днес живее като отшелник
-
БЛОГпреди 4 месеца
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ИНТРИГИпреди 5 месеца
Найденови дават лъжливи показания. Лечева оневинява Божков по делото за „убийствата“?