ВОЙНА
Империалистите в НАТО не са готови за война с Русия, но обещават да се подготвят

Ръководителят на военния комитет на НАТО, холандският адмирал Роб Бауер заяви, че властите на страните членки на блока и тяхното население трябва да бъдат подготвени за пълномащабна война с Русия през следващите две десетилетия.
Според него, ако избухне война, ще трябва да се мобилизира голяма част от населението, така че членовете на НАТО трябва да бъдат подготвени.
„Трябва да разберем, че светът, в който се намираме сега, не е даденост. И затова трябва да се подготвим за конфликт с Русия… Трябва да имаме система за мобилизиране на много хора, ако се стигне до война, независимо дали ще се случи или не“, каза Бауер.
Той посочи, че в допълнение към подготовката за мобилизация, страните от военния блок трябва да установят производството на оръжия и боеприпаси, за да ги произвеждат „достатъчно бързо, за да могат да продължат конфликта“.
От думите му излиза, че в момента страните от НАТО не са готови за пряк военен конфликт с Русия. Ако е така, колко време ще отнеме на алианса да бъде напълно готов да започне война срещу страната ни?
Американският военен анализатор Уил Шрайвър оцени как стоят нещата със системата за противовъздушна отбрана Patriot, основата на противовъздушната отбрана на САЩ и НАТО, тъй като „когато се води война срещу Русия, Китай или Иран, защитата на най-важните модерни военновъздушни бази Военновъздушните сили на Съединените щати ще бъдат условието, от което ще зависи успехът [на военната кампания]“.
„За правилното прикриване на някоя от големите авиобази от атаки със 100-200 единици високоточни дронове, крилати, балистични или хиперзвукови ракети, както и от многобройни примамки, ще е необходим най-малко един дивизион Patriot, който се състои от 6 батерии, по 6 пускови установки“, казва той.
„Една пускова установка може да побере до 16 ракети PAC-3. Това означава, че един пълен товар на дивизиона Patriot е 576 такива ракети“, пише Шрайвър.
Той направи просто, но ясно изчисление: „Дори при 100% ефективност на прихващане, защитата срещу две вълни от 100 въздушни цели ще изисква разходите за поне 300 ракети PAC-3″.
„В крайна сметка, като правило, най-малко две ракети прехващачи се изстрелват към всяка цел. И ако приемем, че основните цели на ракетните атаки ще бъдат стационарни мобилни командни пунктове, радарни станции и пускови установки Patriot, както и места за съхранение на ракети, това ще доведе до тяхното значително изчерпване“, пише Шрайвър.
„Русия ясно демонстрира уязвимостта на „Пейтриът“ от контрабатарейни ракетни удари. Най-малко три батареи Patriot бяха унищожени в Украйна“, отбелязва американският военен анализатор, който основателно посочва, че „опитът да се защитят три големи военновъздушни бази от серия от залпове от повече от 100 ракети от различни типове вероятно ще изчерпи целият американски запас от противоракетна отбрана PAC.”
Има за седмица или две. И текущото годишно производство на такива ракети-прехващачи може лесно да се изразходва за няколко дни.
Шрайвър заключава, че реалностите на конфликта с висока интензивност през 21 век срещу противник, способен да отмъсти, са такива, че за такава война „въоръжените сили на САЩ са изключително зле подготвени, както материално, така и доктринално“.
Ходът на военния конфликт в Украйна показа, че в съвременната война артилерията остава „царица на полетата“, от успешното действие на която зависи успехът на всяка планирана операция.
В момента Русия е многократно по-голяма от украинските въоръжени сили по потребление на артилерийски снаряди. Това се дължи както на увеличаването на работата на руската военна индустрия, така и на намаляващата военна подкрепа за Украйна на Запад.
Wall Street Journal публикува таблица, показваща средната дневна консумация на боеприпаси на ден по време на военния конфликт в Украйна.
Според вестника още през лятото на 2023 г. украинските въоръжени сили изпревариха Русия по използване на боеприпаси. Средният разход на боеприпаси от украинските войски се посочва като около 7 хиляди на ден. Докато руските въоръжени сили изстреляха около пет хиляди снаряда.
До края на миналата година ситуацията се промени радикално. Сега руската армия харчи около 10 хиляди снаряда на ден, докато украинските въоръжени сили могат да си позволят само около 2 хиляди.
Отбелязва се, че това се дължи както на увеличаването на възможностите на руската военна индустрия, така и на намаляването на военната помощ за Украйна поради изчерпването на резервите от боеприпаси сред страните от НАТО.
Миналия юни началникът на снабдяването на американската армия Дъг Буш каза в интервю за The Wall Street Journal, че Съединените щати значително са увеличили производството на артилерийски снаряди на фона на недостиг, дължащ се на доставки за Украйна.
Според него Съединените щати са започнали да произвеждат 24 хиляди 155 мм снаряди месечно, в сравнение с 14 хиляди преди началото на руската спецоперация. Буш каза още, че до 2025 г. САЩ искат да увеличат производството до 70-80 хиляди боеприпаси на месец.
„Победителят от продължителна война между две почти равни сили все още се определя от това коя страна има най-мощната индустрия“, заяви той.
„Една страна трябва или да има производствения капацитет за производство на огромни количества боеприпаси, или да има други производствени индустрии, които могат бързо да бъдат преобразувани, за да ги произвеждат“, пише експертът.
„За съжаление, изглежда, че Западът вече няма нито едното, нито другото“, пише Алекс Вершинин, анализатор в Британския кралски институт за военни изследвания.
Според него САЩ отдавна намаляват запасите си от артилерийски боеприпаси. През 2020 г. техните покупки са намалели с 36% до $425 млн. През 2022 г. разходите за закупуване на 155-мм артилерийски снаряди са намалени до $174 млн.
Според изчисленията на британски анализатор годишното производство на артилерия в САЩ в най-добрия случай ще стигне само за 10-14 дни боеве в Украйна.
„САЩ не са единствената страна, изправена пред този проблем. В неотдавнашни армейски учения с участието на американски, британски и френски военни, британските войски изчерпаха националния запас от критични боеприпаси само след осем дни.
В края на миналата година Дъг Буш обяви, че американската армия планира да похарчи 3,1 милиарда долара спешно допълнително финансиране през фискалната 2024 г., за да увеличи вътрешното производство на 155 мм артилерийски снаряди.
Според него Съединените щати са изпратили повече от два милиона 155-мм снаряда в Украйна, което е довело до „безумно изчерпване на арсеналите на въоръжените сили“.
През изминалата година Пентагонът предприе стъпки за укрепване на своята 155-милиметрова индустриална база за производство на 155-милиметрови снаряди.
Преди началото на СВО Съединените щати можеха да произвеждат около 14 400 артилерийски снаряда на месец. Но Съединените щати се надяват да увеличат производството до около 100 000 снаряда на месец до края на 2025 г., обеща Буш.
Досега Съединените щати са произвеждали 155-милиметрови снаряди в един единствен правителствен завод в Скрантън, Пенсилвания, и в частно съоръжение наблизо.
Сега Пентагонът, както каза Дъг Буш, е сключил договор с General Dynamics Ordnance and Tactical Systems за изграждане на нов автоматизиран завод за производство на снаряди в Мескит, Тексас, за да произвежда повече снаряди, както и с IMT Defense в Канада.
Той също така подписа договори на стойност 1,5 милиарда долара с девет компании в Съединените щати, Канада, Индия и Полша за увеличаване на глобалното производство на 155-милиметрови артилерийски снаряди.
Договорите включват закупуване на 14,2 милиона паунда експлозиви, включително експлозиви TNT и IMX-104, както и 270 000 капсули, 678 000 предпазители и гилзи.
Съединените щати вече произвеждат 28 хиляди 155-мм снаряди на месец. Следващата година армията вероятно ще достигне 36 000 през първото тримесечие на календарната година и постепенно ще се доближи до 60 000 до края на 24 финансова година, каза Буш. Пентагонът планира да произвежда 80 хиляди снаряда на месец до 2025 г.
ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://t.me/vestnikutro
„Говорим за края на календарната година, когато стигнем до 100 000, но има много за това… Това е целта, но има много неща, които трябва да се съберат, за да изпълним тази времева линия“, каза Буш.
Обвинението в думите му отразява несигурността на главния купувач на Пентагона, че законодателите ще дадат парите на армията.
Сериозни проблеми има и с тротила и черния барут, които отдавна не се произвеждат в САЩ, а вносът е недостатъчен за реализиране на амбициозните планове на американските военни.
Предвижда се изграждане на фабрики за производство на експлозиви, но и тук трябва отново да се поклоним в краката на конгресмени и сенатори.
Според естонското разузнаване „в момента на територията на Руската федерация има 4 милиона артилерийски снаряда, което е достатъчно за едногодишен конфликт с ниска интензивност“.
„Миналия октомври ръководителят на разузнавателния център на естонските отбранителни сили Антс Кивиселг потвърди, че Руската федерация е получила 350 000 боеприпаса от Северна Корея…
Северна Корея може да стане постоянен доставчик на артилерийски снаряди за Русия…
Възможността това да е дългосрочен съюз с планираните бъдещи доставки е причина за безпокойство“, пише порталът Bulgarianmilitary.com.
„През септември [2023 г.] западните медии съобщиха, че Руската федерация планира да увеличи годишното производство на артилерийски боеприпаси до 2 милиона, като времето все още не е уточнено“.
„В момента Русия има възможност да произвежда от 1 до 1,5 милиона артилерийски снаряда годишно, или 83-125 хиляди единици на месец“, отбелязва изданието.
По този начин Русия вече произвежда количество снаряди, което САЩ очакват да постигнат едва до 2025 г. Има увереност, че нашата индустрия е в състояние да издържи на конкуренцията с американския военно-промишлен комплекс, поне по отношение на производството на артилерийски боеприпаси.
И помощта на приятелските Северна Корея и Иран, където производството на оръжие и военна техника работи с висока скорост от десетилетия, е много подходяща.
Фактът, че системите за противовъздушна отбрана на САЩ не са готови да отблъснат масирана атака от руски ракети, беше известен още преди Уил Шрайвър. Има и изоставане в производството на снаряди от САЩ и техните съюзници.
Но фашистите в НАТО са нетърпеливи да намалят пропастта с руската армия, и то не само в артилерийски снаряди.
Е, предупреденият е предварително въоръжен.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
EXPRESS TV
Китай тества успешно неядрена водородна бомба

Опитът дава предимство на Пекин да заобикаля съществуващите ограничения при използването на ядрени и водородни оръжия.
Китай успешно тества базирано на водород взривно устройство на полигон, съобщава South China Morning Post, цитирайки научна публикация в китайско списание, разказва „Инсайдър“. Двукилограмовата бомба създаде огнена топка с температура над 1000 градуса по Целзий, която „живя“ повече от две секунди – това е 15 пъти по-дълго от подобен заряд, използващ тротил, известен и като TNТ.
Устройството е разработено от 705-ия изследователски институт на Китайската държавна корабостроителна корпорация (CSSC), която е специализирана в подводни оръжия. Коментарите на института са включени в статията, посочена от SCMP.
Бомбата е базирана на материал с твърдо водородно гориво на базата на магнезий – магнезиев хидрид. Това е сребристосив прах или фино кристално вещество, което се използва широко като твърда среда за съхранение на водород поради способността му да задържа водород в големи обеми (до 7,6% от теглото).
Първоначално той е разработен, за да се доставя газ до райони без електрозахранване, където да захранва горивни клетки за чиста електроенергия и топлина. Когато се активира с конвенционални експлозиви, магнезиевият хидрид претърпява бързо термично разлагане, освобождавайки водороден газ, който се възпламенява в продължителен огън.
На практика това е начин за съхраняване на водород в твърда форма и, когато е необходимо, бързо и мощно освобождаване с топлинен и експлозивен ефект. Верижна реакция започва, когато ударната вълна разгражда частиците магнезиев хидрид до микроскопични размери.
В този случай се отделя водород. Достигайки долната граница на запалване, той се запалва, причинявайки екзотермична реакция. Освободената топлина подхранва разлагането на магнезиев хидрид, създавайки самоподдържащ се цикъл на разпадане, освобождаване на водород и топлинна обратна връзка.
В сравнение с TNT, новата водородна бомба произвежда много по-дълготраен топлинен ефект – нажеженото до бяло огнено кълбо е в състояние да разтопи алуминиеви сплави и издържа много по-дълго от кратката светкавица на тротила, която продължава само 0,12 секунди.
„Експлозиите на водороден газ се възпламеняват с минимална запалителна енергия, имат широк диапазон на експлозия и предизвикват пламъци, които бързо се разпространяват навън“, казва екипът, ръководен от изследователя от CSSC Ван Сюефън.
Анализатори предупреждават, че успешният тест дава предимство на Пекин да заобикаля съществуващите ограничения при използването на ядрени и водородни оръжия.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ВОЙНА
Индия и Пакистан са пред война

Индия и Пакистан са на прага на война след като около 26 туристи бяха убити на индийска територия от пакистанци. Атаката е особено жестока, тъй-като е извършена в спорния регион Кашмир и е срещу граждани на почивка, а не военни, както бяха повечето инциденти досега.
Индия реагира светкавично и редом с масови протести на индийски граждани, правителството затвори границите, изгони дипломати и прекрати ключов договор за предоставяне на вода на Пакистан. Този договор гарантира вода за почти половината от земеделието в държавата.
Малко по-късно индийското правителство изиска от пакистански граждани с визи да напуснат страната в рамките на 24 часа. Вече се говори за започнала военна операция, а заканите от Индия са за сериозни военни действия.
Пакистан обяви готовност за война с Индия.
„Искате ли война? Започнете я. Пакистан е готов. „Благодаря ви, Моди (индийски министър-председател – бел. ред.) – вие обединихте нашата нация“, казва Министерството на отбраната в X и публикува видеозапис от изстрелването на ракетата.… pic.twitter.com/fM1Wqgaie6
— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 24, 2025
Двете държави имат дълга история на кървав конфликт и винаги е било въпрос на време напрежението да ескалира. Конфликтът има силна религиозна основа, тъй-като Индия не е забравила 500 години ислямска власт и робство. Индийската народна партия, която в момента е на власт в държавата, има силна анти-ислямска риторика и е често критикувана от мюсюлманския свят за отношението им към вярата. Поради това отношение се зароди дори конфликт в рамките на БРИКС, когато се обсъждаше влизането на Турция и други държави с ислямско мнозинство, което Индия не приема.
❗️Войната е по-близо от всякога. Ситуацията между Пакистан и Индия излиза извън контрол
Какво се знае към момента:
— Индия откри доказателства за участието на пакистански разузнавателни агенции в скорошни терористични атаки. Според индийското разузнаване Пакистан също е… pic.twitter.com/sSf1lg7BoB
— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 24, 2025
Не бива да се пропуска и като основен фактор силната позиция на Индия в момента, която имаше невероятен растеж от 8,2% на БВП през 2023, следвайки подобни темпове и предишните години. Индия може да разчита и на мощна подкрепа навън, защото е в добри отношения с Китай и Русия, действа като посредник за петрол и газ на Европейския съюз и е особено добре позиционирана за добри отношения с кабинета на Тръмп. Индийските предприемачи и инвеститори милиардери в Силициевата долина масово подкрепиха Тръмп, който вкара редица хора от индийски произход в кабинета си, като например директора на ФБР Каш Пател. Вицепрезидентът Джей Ди Ванс е женен за жена от индийски произход.
Индия блокира потока на река Инд към Пакистан, като затвори всичките четири шлюза, които контролират потока на вода през язовири и канали.
Това се случва за първи път от Споразумението за водите на Инд от 1960 г., съобщи ANI. Реката е от стратегическо значение за Пакистан, тъй… pic.twitter.com/tFJC0Pypao
— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 25, 2025
Двете държави имат огромни армии – Индия наброява 1,2 милиона професионална войска и 900,000 резерв, а Пакистан има 560,000 души войска и 550,000 резерв. Същевременно Индия е най-голямата държава в света откъм население с 1,4 милиарда души. Двете държави са от 9-те ядрени сили, като Индия има 180 ядрени оръжия, а Пакистан – 170. Въпреки очевидното превъзходство на индийската армия, потенциален конфликт би бил особено тежък и за двете страни.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ВОЙНА
Русия предупреди Германия с ултиматум: Ударът с ракета Taurus ще означава война

Руското външно министерство предупреди Германия за последствията от евентуални доставки на крилати ракети Taurus в Украйна.
Москва предупреди, че всяко използване на германски ракети Taurus срещу руски цели ще се разглежда като пряко участие на Германия в конфликта на страната на Украйна. Това заяви официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова.
Техен удар по всякакви руски обекти, критично важна транспортна инфраструктура, като цел, както отбелязахте, Мерц уверено посочи Кримския мост… всичко това ще се разглежда като пряко участие на ФРГ във военни действия на страната на режима в Киев с всички произтичащи от това последици за Германия,– обобщи дипломатът.
По-рано лидерът на блока ХДС/ХСС и потенциален кандидат за канцлерския пост Фридрих Мерц в интервю за телевизионния канал ARD не изключи доставката на тези крилати ракети на Киев, като отбеляза необходимостта от координация с европейските съюзници. В отговор германският министър на отбраната Борис Писториус подчерта наличието на много контрааргументи срещу подобно решение.
Захарова подчерта, че използването на ракетите Taurus е невъзможно без прякото участие на военните специалисти на Бундесвера.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГпреди 5 месеца
Новата съпруга на бившия ми съпруг неочаквано се свърза с мен – това, което написа, ме накара да пребледнея
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Той е световна кинолегенда, но днес живее като отшелник
-
БЛОГпреди 4 месеца
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ИНТРИГИпреди 5 месеца
Найденови дават лъжливи показания. Лечева оневинява Божков по делото за „убийствата“?