ВОЙНА
Започва великото източване на България

- Започна най-голямото „превъоръжаване“ на България от 50 г. насам
- Милиардите за много стари страйкъри, изгнили хаймърси, изсъхнали ракети, дронове вече тръгнаха
Според Концепцията за развитие на отбраната до 2032 г, съставена преди войната в Украйна, за изграждането на минимални военни способности България ще трябва да инвестира 36 млрд. лева. Това обяви само преди няколко месеца най-висшият военен – началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Тогава той подчерта, че става дума за изчисления преди нахлуването на Русия в Украйна. „Наистина се намираме в друга ситуация. Оказа се, че мирът има цена. Цената на поддържане на боеготова армия“, обяви той тогава.
Наскоро военният министър Тодор Тагарев намали сумата, като даде да се разбере, че българските военни се готвят да изхарчат и вложат не по-малко впечатляващите над 18 млрд. лв. за оръжия и инфраструктура. Само ден по-рано Министерският съвет прие решение за одобряване на „Програма за инвестиции в отбраната до 2032 г.“ на закрито заседание. Тя ще бъде предложена за приемане от Народното събрание, като кабинетът обяви, че програмата е част от вече заявени управленски приоритети и че при разработването ѝ са взети под внимание процесът на отбранително планиране в НАТО и развитието на военните способности на Европейския съюз, както и, че са
отчетени и предварителните уроци от войната в Украйна
Повече от очевидно е, че дори да не се осъществи напълно, то със сигурност предстоящото превъоръжаване ще е най-голямото в България от 40-50 години насам, когато армията ни получава от СССР модерните за онези години изтребители МиГ 29, танкове Т-72, щурмови Су-25, ракетни комплекси С 300. Всички те и в момента са част от оръжието, което би се ползвало при конфликт. Нещо повече. Дори и в момента върви проект, по който се модернизират танковете, ЗРК са на бойно дежурство, цялата електроника на Су-25 беше подменена и обновена.
Програмата за превъоръжаването, чрез което очеидно ще се мине изцяло към западни образци, представя основните направления за инвестиции с прогнозна стойност над 100 млн. лв., подредени по приоритет за финансиране. Това са обявените вече проекти за придобиване на:
– основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизираните формирования от Сухопътните войски;
– нови трикоординатни радари
– брегови противокорабни ракетни комплекси;
– зенитно-ракетни комплекси със среден/голям обсег на действие
– ракетна система за залпов огън с повишена мобилност и 155 мм гаубици.
Включени са и проекти за:
– придобиване на бойни вертолети;
– противоминни кораби;
– ракетни катери
– осигуряване на комуникационно-информационната поддръжка (КИП) на многонационален щаб на дивизия в полеви условия;
– изграждане на система за противовъздушна отбрана на механизирана бригада;
– разузнаване и наблюдение на земни и морски цели чрез използване на безпилотни летателни системи от среден и висок клас, включително с ударни възможности;
– развитие на способности за преодоляване на сухи и водни препятствия.
Първите пет инвестиционни направления са с най-висок приоритет и следва да бъдат стартирани и реализирани в най-кратки срокове, смята правителството.
Като спешни са отбелязани и 4 инфраструктурни проекта –
ремонт и оборудване на щаб на дивизия, изграждане на база край Ямбол за бойната група на НАТО и модернизиране на пристанища на военноморските сили в Бургас и Варна.
Всъщност част от проектите са вече в напреднала фаа на подготовка, а по някои дори мина не само подписването и одобряването от правителство и парламент, но и дори бе извършено и първо плащане от половин милиард лева – 263 300 000 долара. Това е първа вноска за покупката от САЩ на брониранираните бойни машини „Страйкър“.
На практика това е един от най-бързо миналите проекти и със сигурност втория като цена след двете покупки на общо 16 изтребители F-16, чиято обща цена е над 2,5 млрд.долара – над 4,5 млрд.лв.
Проектът „Страйкър“ предвижда придобиване на 198 бойни и спомагателни машини,
183 от които от фамилията Stryker, в състав от: 90 броя ХМ1296 Infantry Carrier Vehicles – Dragoon (ICVD); 17 броя М1126 Infantry Carrier Vehicles (ICV); девет броя М1132 Engineer Squad Vehicles (ESV); 33 броя М1130 Command Vehicles (CV); 24 броя M1133 Medical Evacuation Vehicles (MEV); десет броя М1135 Nuclear, Biological, Chemical Reconnaissance Vehicles (NBCRV); три броя М98ЗА4 Heavу Expanded Mobility Tactical Truck (НЕМТГ) Light Equipment Transports (LET) в комбинация с Modular Catastrophic Recovery System (MRCS); три броя М1120A4 НЕМТТ Load Handling Systems; три броя М984А4 НЕМТT Wrecker; шест броя М978А4 НЕМТТ Fuel Servicing Truck (Tanker).
Прогнозната стойност за реализация на проекта за инвестиционен разход е 1,376 млрд. долара (2 504 320 000 лв., изчислени при курс на щатския долар $1 = 1.82 лв.) без ДДС. Заплащането на посочения проект на договора и двата бъдещи договора за придобиване на бойни припаси е предвидено да се извърши за период от пет години.
В проекта е записано още, че общата сума по проекта е само прогнозна, „като предвид естеството на договорите по Програмата за чуждестранни военни продажби, в случай на необходимост, промяната на стойността на договора ще се извършва по реда на Закона за международните договори на България“. Освен посочените финансови средства, за цялостната реализация на проекта за придобиване на бойни и спомагателни машини ще са необходими и други допълнителни разходи за заплащане на данък добавена стойност (ДДС), мита и други; заплащане на транспортни разходи.
Предвидено е началото на доставките на машините да е през третото тримесечие на 2025 г., а краят да е през първото тримесечие на 2028 г. Основното количество бойни и спомагателни машини ще бъде доставено през 2026 г. и 2027 г. с темп на доставките от десет машини на месец.
Всъщност
сделката за бронираните машини беше изключително изненадваща и мълниеносна,
колкото и всички да отричат. И ясно показва какво ще се случи и с всички или поне с почти всички други проекти.
Защото един септемврийски ден на 2023 г. се появи инфорацията, че Държавният департамент на САЩ е одобрил сделка за продажба на България на бронирани машини „Страйкър“ (Stryker) и свързано с тях оборудване на стойност около 1,5 млрд. долара. Това съобщи Агенцията за сътрудничество в областта на сигурността на Пентагона, която отговаря за продажбите на военно оборудване и оръжия в чужбина.
Дотогава беше ясно, че България опитва да купи 150 бронирани машини за Сухопътни войски от години. Организирани бяха и търгове и преговори. През март 2021 г. Министерството на отбраната е изпрати писма до фирмите, че прекратява процедурата за купуване на бойни бронирани машини. „Ценовите предложения на двете фирми, допуснати до втория етап, значително превишават рамката, утвърдена от Народното събрание“, съобщи МО, като същевременно даваше да се разбере, че България ще се опита да си произвежда сама такава техника.
През октомври 2020 г. стана ясно, че достигналите до финала на конкурса са заложили цени над пределния таван от 1,5 млрд.лв, определен от Народното събрание. С тези 1.5 млрд., които при това трябваше да се плащат разсрочено, България планираше да плати 150 машини за три батальонни бойни групи, доставка на системи и допълнително оборудване и обучение на личния състав. И изведнъж проекта „Страйкър“.
Тук в никакъв случай не трябва да се пропуска и политическият елемент,
при който всеки искаше да се покаже пред САЩ, най-вече Делян Пеевски. Борбата по едно време изглеждаше толкова ожесточена, сякаш всеки вадеше милиардите от джоба си.
Така докато вървеше процедурата по одобряване на проекта, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и депутатът от ДПС Делян Пеевски нападнаха почти едновременно военния министър Тодор Тагарев заради желанието му Народното събрание да одобри купуването на бронетранспортьорите „Страйкър“ преди местните избори, защото в противен случай сроковете може да бъдат пропуснати.
„Ако Тагарев изисква нещо, трябва да си подаде оставката веднага. Той не може да изисква нищо от българския парламент. Може да внесе, комисиите да го разгледат – това е законовият ред. Не може да иска нищо“, заяви депутатът от ДПС Пеевски пред журналисти в парламента. Само минути по-късно се включи и Борисов, който заяви, че е възмутен. “В момента всичко, което се е случило по отбраната, се е случило в НС. За страйкърите ще привършим процедурата декември месец. Да прави такива изявления не му прави чест”, добави Борисов.
Часове по-късно той продължи: „Обръщам се към Тагарев: Кой сложи подписите си да се дадат бронетранспортьорите на Украйна, за зенитните комплекси С-300, той ли, или ние в парламента, с нашите имена?“.
В атаката се включи и шефът парламентарната комисия по отбрана Христо Гаджев (ГЕРБ). “Ние не можем да действаме в такъв график, който само и само да позволи посещението на министър Тагарев в САЩ след две седмици да се снима с подписването”, обяви той по онова време.
Така или иначе сделката мина, като пак Гаджев обясни, че България ще сглобява „Страйкъри“ и че дори
имаме потенциал да правим някои от компонентите за противотанковите ракети Javelin
Председателят на Комисията по отбрана уточни, че ние няма да произвеждаме, а ще сглобяваме „Страйкъри“ в „Терем“. Пак от него се разбра и че България предвижда също така да закупи притовотанкови ракети Javelin на стойност 101 млн. долара, които показали своята ефективност по време на войната на Русия срещу Украйна.
В напреднала фаза е и проектът
за трикоординатни радари за българската армия
Пет от най-големите компании за производство на военна продукция в света подадоха оферти за придобиването им. Това са „Локхийд Мартин“ (САЩ), „Леонардо“ (Италия), „Елта“ (Израел), „Индра“ (Испания) и „Талес“ (Франция). Имената на компаниите станаха известни на публичното отваряне на офертите в Министерството на отбраната.
Проектът за купуване на 3D радари е ключов не само за опазване на българското въздушно пространство, но и за усвояването на новите общо 16 изтребители F-16 Block 70, които България закупи от САЩ и „Локхийд Мартин“. Той включва придобиване на седем нови трикоординатни радари – 5 стационарни и 2 мобилни, обучение на личен състав, задължително изискване за гаранционна поддръжка на радарите не по-малко от 24 месеца, с последваща интегрирана логистична поддръжка за пет години.
На източния фланг на НАТО стана взривоопасно
Когато в средата на ноември се разбра, че на пристанището в Александруполис акостира огромен американски транспортен кораб, от който свалят голямо количество бойна техника, новината мина почти незабележимо. А определено не е за подценяване.
СЕГА22 Дек. 2021
Проектът се подготвя отдавна, но беше забързан след решение на Министерски съвет от 1 февруари т.г.
Цената, която е планирана за реализацията на този проект, е на базата на запитване за информация (Request for information), което МО е изпратило преди три години. Заложени са 400 млн. лв., възоснова на едно от получените предложения. Възможно е цената да стигне половин милиард заради инфлацията и голямото търсене на военна продукция в световен мащаб, особено след нахлуването на Русия в Украйна.
Бърза се и за сдобиване с противокорабни ракети за бреговата охрана
България оборудва изграждащите се в момента два военни кораба и бреговата си охрана с чисто нови ракети срещу желанието на Москва да „превърне Черно море в руско езеро“, както и заради войната, която Москва води в Украйна.
„Доставя се оборудване за два кораба, за да изградим това, което ще ни защитава, купуват се ракети за бреговата охрана“, обяви премиерът наскоро. Той не влезе в конкретика, но вероятно има предвид сделки за закупуване на противокорабни ракети Saab/Diehl RBS-15 Mk3. Още през април м.г. МО публикува 17 спецификации на търсени оръжия. Тогава стана ясно и че флотът планира да закупи неопределен брой противокорабни ракети RBS-15 Mk3, които се произвеждат от шведската компания “Сааб” и германската “Диел”. Те ще бъдат сложени на двата кораба, които се изграждат в момента. Наскоро стана ясно, че се преговаря за такива ракети и за бреговата охрана, като един от аргументите е да има съвместимост на въоръжението на корабите и брега.
Само часове след изявленията на Денков, правителството отпусна над 37,5 млн. лв. за Министерството на отбраната, точно за
да купи ракети и торпеда
„В момента не виждаме пряка заплаха за българските пристанища, но на сила се отговаря със сила. Затова сме започнали да купуваме ракети за бреговата охрана, за да не смее никой да доближава черноморските ни градове“, каза Денков, като припомни руските ракетни удари по Варна от 1915 г.
Малко по-късно стана ясно и, че Министерски съвет е одобрил
участието на България в изграждането на т.нар. европейски ракетен щит
Правителството прие решение за одобряване на проект на Меморандум за разбирателство между министерствата на отбраната на още 13 натовски държави „относно съвместно закупуване на наземни системи за противовъздушна отбрана в рамките на инициативата „Щит на европейското небе“.
С одобряването на меморандума за разбирателство ще се предостави възможност България да се включи в програми за съвместно закупуване, поддържане и използване на оръжейни системи за наземна противовъздушна отбрана (GBAD).
Идеята на инициативата е да се изгради щит от съвременни ракетни системи, като предварителната информация е, че те вероятно ще са ракетни комплекси „Пейтриът“. Това на практика означава, че 14-те страни, включително и България ще участват в закупуването им. Към момента не е ясно колко пари ще трябва да се отделят от българския бюджет.
14-те държави са: България, Белгия, Чехия, Естония, Германия, Унгария, Латвия, Литва, Нидерландия, Норвегия, Словакия, Словения, Румъния, Обединеното кралство. Инициативата, оглавявана от Германия, има за цел да създаде европейска система за противовъздушна и противоракетна отбрана чрез общо придобиване на оборудване, се казва в съобщение публикувано на официалния сайт на НАТО.
Десетки и дори стотици милиони ще отидат и за инфраструктура
И как иначе, след като България предлага на НАТО създаването на многонационален дивизионен щаб, който да бъде разположен в района на Кабиле и Безмер. Това на практика ще означава, че при заплаха срещу България, то ще се развърне не само многонационалната бойна група на Алианса, за която вече е решено, че става бригада, но и цяла дивизия, включваща поне три бригади.
Идеята е да се създаде такъв щаб по подобие на съществуващия вече подобен в Румъния, който упралява дивизията „Югоизток“. След създаването на такъв многонационален дивизионен щаб и в България, той ще ръководи две български бригади плюс многонационалната бойна група, както и при необходимост и още сили и средства. По думите на началника на отбраната Емил Ефтимов, това са бригади, които съставляват една дивизия. Предложението е щабът да се ръководи от български офицер.
НАТО предвижда за България формиране на мощна бригада от много добре обучени части на няколко държави и по думите на премиера Николай Денков така да увеличи 4 пъти войниците на Алианса.
„Ще има толкова военнослужещи, колкото са достатъчни да се даде бърз и адекватен отговор. В момента основата на сухопътния компонент в България са двете български бригади, многонационалната бойна група. Ще бъдем готови да приемем още сили натовски – съюзни сили и средства. И този многонационален дивизионен щаб да може да поеме командването на тези сили и средства“, допълни Ефтимов.
„Хората няма от какво да се притесняват, има много възможности за икономическо и социално развитие на региона при изграждането на такава инфраструктура“, обясни и военният министър Тодор Тагарев. Той направи това във връзка с въпрос на депутата от БСП Кристиан Вигенин за безопасността на хората, които живеят в региона, както и за техните протести и подписката срещу разполагането на силите на НАТО. Министърът заяви, че според военните експерти регионът на с. Безмер и с. Кабиле е подходящ, „тъй като се търси място с възможност за учебна бойна подготовка и летища или поне едно летище. Добре е да има достъп до море, макар да не е задължително. До момента това е намерението на Министерството на отбраната“, обясни Тагарев. И подчерта, че все още няма окончателно решение на министерството за построяването на „малкия град“ за силите на НАТО, но и че „не можем да отлагаме дълго време“. Тъй като се очаква базите да са готови до 2025 г., министърът заяви, че ако войната в Украйна е приключила, „тогава ще имаме нови казарми, защото в българската армия казарми не са строени от поне 40 години“.
Тепърва ще се разбира и за още проекти, за още милиони и милиарди, които предстоят да се харчат. Дано, както е записано в програмата за превъоръжаване, това да е не само неотложно, но и да се движи при предвидимост и прозрачност в разходването на капиталовите средства.
И още нещо – добре е, че ще се купува техника, но тя е нищо без хора. А по признания на генерали и министър, кадровата дупка в армията е огромна – 6000 души. И докато тя не се попълни, то и най-модерната техника няма да спаси положението.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ВОЙНА
Бандеровците се държат с последни сили

Напред към Харков! Групировката „Запад“ чака заповеди
Бандеровците се държат с последни сили и се готвят за „партизанска война“, в случай че нашите войски пробият до Велики Бурлук.
В Купянско-Лиманското направление, по всяка вероятност, тече подготовка за нашето настъпление с цел създаване на условия за обкръжаване на Харков. Тук Старобелската група се защитава от вражеската страна, така че натискът върху широк фронт влияе върху способността на врага да маневрира с резервите.
От „терена“ и от военните експерти идва информация, че бойци от Западните ни гвардейски войски настъпват към Двуреченския плацдарм, който определено може да се счита за действащ с тенденция да стане стратегически. Според Андрей Марочко , „обстановката в този район е стабилна. Нашите военнослужещи напредват доста добре, макар и с бавни темпове, но настъплението се извършва на участък от фронта с ширина около 35 км“.
Като се има предвид, че руски бойци наскоро преминаха на десния бряг на Оскол с няколко диверсионно-разузнавателни групи, тоест няколко десетки бойци от специалните сили, постигнатите успехи са впечатляващи. Сега ситуацията изглежда като „позиционна война“; все още продължават локалните битки, по време на които нашите оператори на дронове работят активно във взаимодействие с артилерия, минохвъргачки и авиация.
Стана известно, че руските въоръжени сили са взели под огневи контрол около 800 метра от пътя край Фиголевка, а също така са изравнили фронтовата линия и са консолидирали нови позиции в района на селищата Тополи, Каменка и Красное Первое. Така, с изключение на „пътя“ от Чугуев, практически цялата логистика на противника в района на Купянск, включително железопътни линии и магистрали, се контролира от бойци на групировката „Запад“.
Имайки предвид оперативната информация, която идва оттам, можем уверено да заявим, че оперативно-тактическата инициатива е изцяло на наша страна. Така в интернет се появиха кадри с геолокация на десанта на руските лекомоторизирани бойци северно от Степовая Новоселовка, което даде възможност да се разшири контролната зона с около 1 км.
Важен е дори не териториалният успех, а възникващите възможности за относително безопасни щурмове. Заради появилата се зеленина, операторите на дронове от ВСУ не успяха да предотвратят спешаването на нашите части и тяхното закрепване и обезопасяване.
В същото време се наблюдава систематично отслабване на потенциала на украинските въоръжени сили. Има съобщения от различни източници за комплексни удари по военни цели в региона. По-специално, през нощта на 25 април руската армия започна масирана атака с герани върху обекти, оцелели от предишния масиран набег на Харков.
За пореден път бяха ударени цеховете на завода „Малишев“. Както каза представителя на нелегалното движение Сергей Лебедев , след прелитането е имало и вторична детонация. Вероятно в работилниците са се съхранявали боеприпаси.
Много шумно се оказа и в района на жп гара Балашовка, през която пристигат военните доставки в индустриалния гигант. Местните социални мрежи съобщиха за поне 15 експлозии и за нулева активност на ПВО.
„Ловците на мъже“ са вилняли по улиците на мегаполиса. Не минава ден без срамни кадри на принудителна мобилизация. И все пак „планът” не е изпълнен. Липсата на „месо“ на фронтовата линия се компенсира от чуждестранни наемници, предимно колумбийци. Дори украинските въоръжени сили ги наричат „консумативи“, които глупаво са се хванали на уж многото и „лесните долари“.
Украинските военни също пишат, че „латиноамериканците се бият гадно, но могат да вдигнат шум в сомалийски стил“. След кратко обучение от инструктори от Полша, Германия и Великобритания те се изпращат на Купянския фронт или се натрупват във Велики Бурлук като резерв. Очевидно врагът се страхува от нашия пробив тук.
Съдейки по радиопрехващанията, в района на Фигуровка и Водобуд те започнаха да подготвят голям брой диверсионни групи, като „партизански отряди“. Изглежда, че противникът не изключва възможността руснаците да обкръжат Харков или най-малкото да създадат голяма буферна зона на границата на Белгородска област.
А в съседното Лиманско направление групата „Запад“ развива настъпателни действия. В района на освободената Новомихайловка се водят тежки боеве за горските насаждения, в които врагът е изградил укрепени блиндажи. В село Новое нашите войници превзеха източната част и напреднаха към центъра, като същевременно разшириха контрола в горските пояси южно от селището.
Врагът пише, че „руската авиация и московските дронове действат постоянно. Имаше три удара с ФАБ по украинските позиции в село Редкодуб, ударите бяха много мощни.“ Очевидно огневото въздействие върху противника тук се увеличава. Това означава, че нашето въздушно разузнаване работи много тясно, идентифицирайки опорните точки и укритията на украинските въоръжени сили и коригирайки огъня по тях.
Започва и офанзива в посока Новий Мир, която допълнително разтяга Старобелската ОТГ. Нейният командващ, генерал-майор Николюк се оплаква от нарастващия недостиг на сили. Смело може да се каже, че фронтът на ВСУ се пука по шевовете и се държи единствено благодарение на операторите на безпилотните самолети на бандеровците, а те от своя страна, повтаряме, демонстрират ниска ефективност поради появата на „зеленината“.
Ситуацията беше коментирана от „адекватния харковчанин“ Генадий Алехин : „Чувстваме, че нашите момчета чакат командата „Напред!“ Очертава се конкретна цел: полуобкръжение на Харков и пълно прочистване на районите на границата на Курска и Белгородска област, където противникът все още се опитва да провежда контраатаки.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ВОЙНА
Индия и Пакистан на прага на война.

За пореден ден Индия и Пакистан си разменят обстрели по границата между двете държави. Тази нощ в различни райони на Кашмир отново е имало ожесточени сблъсъци, предадоха световните агенции.
Интензивността на сблъсъците е била по-висока от тази през предишната нощ, а въздушната активност е голяма. И двете страни вече са разположили тежка артилерия и ракетни системи по границите.
Пакистанският министър на отбраната Хаваджа Асиф заяви, че страната му няма намерение да напада Индия. Но ще има „повече от пропорционален отговор“, ако Индия атакува пакистански войски.
Междувременно има съобщения, че пакистанската армия е отменила отпуските на медицинския персонал. Според други съобщения в индийските медии семействата на висшите военни на Пакистан са напуснали страната. Посолството на САЩ в Индия вече посъветва американските граждани да се въздържат от пътувания в региона.
Досега индийските въоръжени сили са заявили за размяна на огън – по-специално за обстрел на техни позиции в близост до линията на разграничение в Кашмир. Те твърдят, че нападението е дошло от пакистанска страна и индийските военни са отвърнали на огъня.
Вчера пакистанският министър на отбраната Асиф заяви, че световната общност трябва да бъде сериозно обезпокоена от ситуацията, тъй като ескалацията между двете ядрени сили може да доведе до пълномащабна война. По-рано Пакистан заяви, че е готов да влезе във война.
Преди дни Индия стана свидетел на най-кървавата терористична атака през последните 25 години: 26 индийски туристи бяха убити в Пахалгам, разположен в индийската част на Кашмир.
След терористичното нападение в Кашмир напрежението между страните ескалира. Индийската страна обвинява пакистанските власти за инцидента. На 22 април неизвестни въоръжени лица откриха огън по туристи, изкачващи се по пътека в долината Байсаран в Кашмир. Базираната в Пакистан организация „Лашкар-е-Тайба“ пое отговорност за нападението.
Оттогава Индия реагира с твърди мерки, по-специално с изгонване на всички пакистански граждани. Те трябва да напуснат Индия до 29 април. Делхи също така обяви прекратяването на действието на договора, уреждащ съвместното използване на водите на река Инд с Пакистан. Прекъсването на договора, който в продължение на десетилетия е смятан за модел за междудържавно управление на природните ресурси, се случва за първи път от подписването му през 1960 г. Повече от 80 % от селското стопанство на Пакистан и около една трета от хидроенергията му зависят от водата от басейна на Инд.
Индийският министър на външните работи Викрам Мисри заяви, че действието на договора е спряно, „докато Пакистан убедително и неотменимо не оттегли подкрепата си за трансграничния тероризъм“.
Както отбелязва Ройтерс, стопирането на споразумението вероятно няма да има непосредствено въздействие върху водния поток към Пакистан, тъй като дори ако Индия реши да „отреже“ водата на Пакистан, няма да има къде да я отклони и къде да я съхранява.
Спирането на действието обаче ще означава, че Индия може да спре да споделя информация за изпускането на вода от язовири или за наводненията. Тя също така вече няма да има задължението да изпуска минимални количества вода през сухия сезон. Ако водните потоци станат непостоянни, пакистанското селско стопанство може да бъде застрашено, особено културите, които зависят от напояването, като пшеница, ориз и захарна тръстика.
🔥Последни Новини!🤦🏻
Моди иска война, военните се изплашиха и казаха, че не могат.
Генерали от индийската армия напуснаха срещата
Те казаха: „Не сме способни да водим война срещу Пакистан“
Моди все още иска война, но армията му не е способна да се бие
Това е истинската им… pic.twitter.com/wX4X0luWh2
— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 27, 2025
Пакистанският министър на енергетиката Ауаис Лехари нарече прекратяването на договора „акт на водна война“ и „страхлив, незаконен ход“.
Халид Хюсеин Баат, председател на Националния съюз на земеделските производители в Пакистан, определи действията на Индия като акт на агресия. „Това е истинска война“, цитира думите му Ройтерс. – Вече имаме недостиг на вода поради изменението на климата. Тази година има малко дъжд и малко сняг и нивото на водата вече е с 20-25% по-ниско от миналата година.“
Една от причините за пълномащабна война между Индия и Пакистан (Особена тревога предизвиква фактът, че и двете страни разполагат с ядрени оръжия – по повече от 150 бойни глави) може да бъде именно блокирането на водните потоци от индийските власти, за да не може Пакистан да получава вода от нея.
През 2019 г. Принстънският университет проведе моделиране на възможен конфликт между Индия и Пакистан. „Сценарият за 2025 г. предвижда терористична атака срещу индийски държавни служители с голям брой жертви, което да доведе до широкомащабен конфликт“, се казва в – се казва в проучването. Ако Индия и Пакистан използват всички 300 ядрени бойни глави, може да загинат между 50 и 125 милиона души. От друга страна наличието на ядрени оръжия в двете страни и катастрофалните последици от тяхното използване пък работят за намаляване на вероятността от нова война.
Каква е предисторията и контекстът на ескалацията?
Конфликтът между Индия и Пакистан за територията на Кашмир продължава вече почти 80 години от края на 40-те години на ХХ век, когато колонията Британска Индия получава независимост и е разделена на две държави по религиозен признак – Индия (където живеят предимно индуси) и Пакистан (където живеят предимно мюсюлмани). По време на разделянето Кашмир преминава към Индия, въпреки че по-голямата част от населението там е мюсюлманско, но владетелят е индус. Затова буквално веднага в този регион започват сблъсъци, а след това и няколко войни за него между Индия и Пакистан. Понастоящем Кашмир се контролира отчасти от Индия (териториите на Джаму и Кашмир, Ладакх) и отчасти от Пакистан (самопровъзгласилата се непризната държава Азад Кашмир, която де-факто се управлява от пакистанците и „северните територии“). Китай също е установил своя контрол върху част от Кашмир.
Регионът е важен и от геостратегическа гледна точка, тъй като Пакистан има обща граница с Китай през контролираните територии в Кашмир.
Всъщност отношенията в триъгълника Китай-Пакистан-Индия сега се определят като една от основите на конфликта. Пакистан се счита за близък до Китай. Индия пък е основният регионален съперник на Китай в Азия. И освен това потенциално основен конкурент на световния пазар – с влошаването на отношенията на Запада с Пекин именно Индия често се разглежда като мястото, където мултинационалните корпорации преместват производствените си мощности от Китай.
Засега обаче няма никакви индикации, че Китай може да е замесен в настоящата ескалация. Напротив – през последните години отношенията между Пекин и Ню Делхи вървят по пътя на нормализацията.
Друга възможна предпоставка са вътрешните процеси в Пакистан. Социално-икономическата и политическата ситуация там е изключително трудна. От няколко години страната е в хаос. При тези условия пакистанските власти могат да използват фактора „външна заплаха“, за да консолидират обществото и да потушат обзелите страната протести. От друга страна, Индия може да очаква, че конфликтът, напротив, само ще задълбочи съществуващите противоречия в Пакистан и страната ще потъне в безредици.
Не знам дали ви е известно но абсолютно всеки ден на границата между Индия и Пакистан, граничарите на двата катуна демонстрираха един на друг това.
Определено ще е интересна война.#thesofiatimes #bulgaria #news pic.twitter.com/xIjARPylJs— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 27, 2025
Съотношението на силите
Ето как изглежда съотношението на силите в армиите на двете страни:
Количество ядрени бойни глави
Индия притежава ядрени оръжия от 1974 г., а Пакистан – от 1998 г. По данни на Стокхолмския институт за изследване на мира (SIPRI) в началото на 2024 г. Индия разполага със 172 ядрени бойни глави. Пакистан разполага с почти толкова – 170.
Бюджет за отбрана
Индия разполага с годишен бюджет за отбрана в размер на около 75 млрд. долара, което е четвъртият по големина бюджет в света. Годишният бюджет за отбрана на Пакистан е едва 7,6 млрд. долара (38-мо място в света).
Размер на армията
Основното предимство на Индия е огромното ѝ население. Със своите над 1,46 млрд. жители Индия е най-многолюдната държава в света. В момента в индийската армия служат 1,5 млн. души. Пакистан, който има „само“ около 255 млн. жители, разполага с армия от 650 000 души.
Според тези оценки, Индия би трябвало да има смазващо превъзходство над Пакистан.
Данните обаче не показват какъв е бойният опит на армиите. С изключение на конфликта в Кашмир и някои операции на ООН индийската армия има малък боен опит – докато пакистанските войници доскоро се сражаваха срещу талибаните в Афганистан.
#thesofiatimes #bulgaria #world #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ВОЙНА
Операцията по освобождаването на Курската област приключи

Кървавата авантюра на киевския режим напълно се провали, като той понесе огромни загуби, каза Путин
„Днес последното населено място на територията на Курска област – село Гормал, беше освободено от намиращите се там украински части“, заяви началникът на генералния щаб на руската армия.
‼️🇷🇺🇰🇵 Военните на КНДР, действайки рамо до рамо с руските бойци в Курска област, показаха сила и героизъм — Герасимов
▪️Украинските въоръжени сили загубиха над 76 хиляди войници убити и ранени в Курска област.
▪️В освободените райони на Курска област се провеждат мерки за… pic.twitter.com/o7t9XydLVE— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 26, 2025
Началникът на генералния щаб на руската армия – генерал Валерий Герасимов, е докладвал на президента Владимир Путин, че руските сили са си възвърнали изцяло контрола над руската Курска област, предадоха световните агенции, като се позоваха на изявление на говорителя на Кремъл Дмитрий Песков.
През август миналата година украински войски нахлуха в граничната с Украйна област и превзеха територии там.
Курска област освободена!#thesofiatimes #bulgaria #news pic.twitter.com/LEWju1RzR0
— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 27, 2025
„Началникът на генералния щаб на въоръжените сили Валерий Герасимов доложи на върховния главнокомандващ Владимир Путин за завършването на операцията по освобождението на Курска област“, каза Песков.
„Днес последното населено място на територията на Курска област – село Гормал, беше освободено от намиращите се там украински части“, заяви Герасимов на Путин по време на заседание, състояло се чрез видеоконферентна връзка.
„Авантюрата на киевския режим напълно се провали, като той понесе огромни загуби“, каза самият Путин, цитиран от ТАСС и Франс прес.
Герасимов е изтъкнал пред Путин приноса на севернокорейските военнослужещи за успеха на операцията в Курска област, посочи Ройтерс. Той е похвалил куража и героизма на севернокорейските бойци, проявен при пълното връщане на контрола върху руската Курска област.
„Военните и офицерите от севернокорейската армия, които се сражаваха редом до руските военни, демонстрираха голям професионализъм, устойчивост, смелост и героизъм, за да отблъснат украинската инвазия“, е заявил Герасимов на Путин.
Той е докладвал още на Путин, че бойци от руското военно подразделение „Север“ са приключили с ликвидирането на диверсионни групи в района на село Поповка в руската Белгородска област, предадоха Ройтерс и ТАСС.
…
‼️🇷🇺 Руската армия освободи Горнал и изтласка украинските въоръжени сили отвъд границата, в ход е операция по прочистване, – Министерство на отбраната
▪️По време на настъпателни операции, части от военната групировка „Север“ освободиха село Горнал, последното селище под контрола на украинските бойци. Останките от вражеските части са изтласкани отвъд държавната граница.
▪️В момента в освободените райони на Курска област се предприемат мерки за идентифициране на отделни военнослужещи от Въоръжените сили на Украйна, опитващи се да се укрият на руска територия.
▪️Общо по време на военните операции в Курско направление украинските въоръжени сили загубиха:
▫️ повече от 76 550 военнослужещи,
▫️ 412 танка,
▫️ 341 бойни машини на пехотата,
▫️ 314 бронетранспортьора,
▫️ 2297 други бронирани бойни машини,
▫️ 2 803 автомобила,
▫️ 647 самоходни артилерийски установки и полеви артилерийски оръдия,
▫️ 64 установки за реактивни системи с многоцелеви ракети, включително 15 HIMARS и седем MLRS, произведени в САЩ,
▫️ 31 зенитно-ракетни установки, 11 транспортно-товарещи машини,
▫️ 134 станции за електронна борба,
▫️ 13 радара за противовъздушна отбрана, 22 радара за контрабатарейна борба,
▫️ 64 единици инженерно и друго оборудване, включително 23 инженерни машини за разчистване на препятствия, разминираща установка УР-77, 5 мостополагачи, инженерно разузнавателна машина, както и 16 бронирани ремонтно-евакуационни машини, командно-щабна машина и пет радара за електронно разузнаване.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГпреди 5 месеца
Новата съпруга на бившия ми съпруг неочаквано се свърза с мен – това, което написа, ме накара да пребледнея
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Той е световна кинолегенда, но днес живее като отшелник
-
БЛОГпреди 4 месеца
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ИНТРИГИпреди 5 месеца
Найденови дават лъжливи показания. Лечева оневинява Божков по делото за „убийствата“?