ПОЛИТИКА
Словашката президентката-марионетката Чипутова, не иска да назначи правителство по нареждане от Брюксел

Словашката президентка Зузана Чапутова отказа да назначи на 16 т.м. коалиционното правителство на Роберт Фицо. Тя не одобри кандидатурата за министър на околната среда, номинант на Словашката национална партия (СНП). По коалиционното споразумение СНП има 3 министерски места, Смер (= Посока) – Социална демокрация премиерският пост на лидера си Фицо + 6 министри и „Глас – (също) СД” 7 министри. Г-жа Чапутова, според говорителя й, има резерви към кандидатурата на номинанта на националистите Рудолф Хулиак поради подписка-възражение на „37 неправителствени организации и отделно граждани”. Р. Хулиак отричал климатичните промени, нуждата от зелената сделка и съпътстващата я трансформация на енергетиката. Той защитавал овцевъдството, вкл. чрез облекчен отстрел на вълци и мечки. Също бил и конспиратор, противник на претенциите на ЛГБТИQ-тата, склонен към физическа саморазправа с опоненти. Заявявал, че при възможност би инициирал референдум за излизане на Словакия от НАТО и ЕС, но „в зависимост от тежестта на мандата му в коалицията”.
*Председателят на СНП подчерта, че държи на кандидатурата на Рудолф Хулиак. УС на СНП призова Р.Фицо да съблюдава конституционните права в интерес на всички коалиционни партньори, повтаряйки, че президентката не спазва конституционните принципи. Г-жа Чапутова свиква конституирането на новия състав на Националния съвет (парламента) на 25 октомври и отказа предложението на Фицо да назначи правителство без министър на околната среда. Така блокира идеята бъдещият премиер да възложи ресора на един от новоназначените министри.
**В средите на коалицията си обясняват отказа на президентката (49 г.) с влиянието върху нея на официалния й партньор Юрай Ризман (46 г.), бивш ръководител на словашкия филиал на “Greenpeace”. Ризман отрече негова намеса и намекна, че не се опасявал от финансови проверки на проекти от миналото.
***За първи път след 11 години се очертава външен министър да НЕ бъде професионален дипломат – Юрай Бланар, 57 г., политик от Жилина, областен управител (2005-17 г.), дългогодишен зам.-председател на Смер – СД. Негов заместник (държавен секретар) би бил кариерният дипломат (посланик, в т.ч. бе във Франция) Марек Ещок, който по време на мандата ми в Братислава бе завеждащ международния отдел и протокола в кабинета на Роберт Фицо (2006-10 г.).
Но под Евроатлантическото Слънце нищо ново! Както тогава и сега ПЕС замрази членството на Смер – СД, а на „Глас – СД” блокира асоциираното членство. Въпреки че председателят на Смер заяви публично, че ще направи всичко за отстраняване на всички възникнали пречки за назначаване на новото правителство до 25 ноември.
Защо Роберт Фицо бе толкова категоричен предизборно, че няма да достави нито един патрон на Украйна, ако бъде отново министър-председател? При това без да възразява на утвърдената практика на оказване на хуманитарна помощ, нито на ръководния външнополитически ориентир: членството на Словакия в ЕС и НАТО!
Добре информираният – и външнополитически сървър – Политико (казионен за САЩ), словашките уеб-медии и най-големият чешки портал seznam.cz ми напомниха за януарската газова криза през 2009 г., която засегна най-осезаемо България и СР. Тогава Москва обвини Киев в присвояване на част от газа при транзита в Европа, вкл. в нашите 2 страни. На и около 14 януари 2009 г. министър-председателите Фицо отделно Станишев, разбира се, а след ден-два и президентите Иван Гашпарович и Г.Първанов в срочен план пообиколиха приемните на тогавашните руски и украински премиери В.Путин и Юлия Тимошенко (Плитката) и президенти Д.Медведев и Виктор Ющенко. Изглежда, че тогава Фицо си е изградил лични резерви в отношението към Украйна.
На 14.01.2009 г. словашкият премиер изчаква поне 3 часа пред кабинета на „Плитката”. Не изключваме, с чувство на хумор, в другите ъгли на чакалнята пред-приемната да са стояли Станишев и чешкият премиер Мирек Тополанек, тогава ротационен председател на Съвета на ЕС. Обикновено добре запознатият със задкулисието на дипломатическа сцена в Европа с. „Политико” ми напомни, че тогава словашката икономика ежедневно губеше по 100 млн. € поради прекъсването на газовите доставки от Русия през Украйна.
*След като е изслушал 20 минути сквернословия/та (!?) на г-жа Тимошенко по адрес на Москва, се предполага, че Фицо се е ориентирал окончателно към руската версия на обяснение на кризата. При това „Плитката”, И доколкото си спомням от ТВ-екрана, беше допуснала и новинари на срещата?! Изненада за словаците? Фицо бе със зачервено, най-вероятно от гняв, лице. Коментар за срещата от Тимошенко не засякох, освен че „не следва да споделя подробности”. Дипломатическа катастрофа?! Сега, за сведение, „Плиитката” е опозиционна депутатка в парламента.
**Аналогични спомени споделя и познатият ми политолог Александър Дулеба от НПО Проучвателен център на словашката общност за външна политика. А в Москва Фицо бе посрещнат с почести! И след 4-5 дни газовите доставки за Словакия бяха подновени.
Междувпрочем в тогавашния кабинет на Фицо имаше пак представители на СНП, а вероятният визуален контакт с премиера Станишев, който игнорираше поканите на Фицо за българо-словашки „премиерско-социалдемократичен контакт”, в чакалнята пред Тимошенко едва ли е разстроил толкова словашкия министър-председател.
*****На всичко отгоре бе унижен и словашкият президент Иван Гашпарович. На 16 януари с.г. той бе приет от украинския президент Виктор Ющенко (със съпруга гражданка на САЩ). Ющенко уверил Гашпарович, че украинската енергийна компания „Нафтогаз” е в състояние да възобнови частично доставките на газ за Словакия като словашката страна би следвало да се договори за подробностите с компанията. На срещата бил поканен генералният директор на „Нафтогаз”, който пред двамата президенти отрекъл възможността за реализация на изречената от Виктор Ющенко пожелателна опция.
***Тогава, много вероятно, у Фицо се е затвърдило субективното мнение на недоверие към украинското ръководство и поне частичния етно-манталитет в държавата.
**С обещанията на Ющенко за президентски контакти в управление „Източна Европа и страни от ОНД” на МВнР-София имахме проблеми, приемайки ги на сериозно. Добре, че през 2005 г. вице-премиерът и външен министър Ивайло Калфин прие „заготовката” ни с украинското посолство (с посланик Юрий Рылач и съветник Люба Непоп, по-късно посланик вУнгария и политически директор в УкрМВнР) за посещение в Киев с цел продължаване на политическия диалог и поддържане на обстановката за успешно решаване на текущо възникващи икономически въпроси. Да не забравяме, че за разлика от Русия, Украйна ни се издължи с газови доставки по Споразумението между НРБ и СССР в усвояването на Ямбургското газово находище, потвърдено през 1985 г. Заслуга за издължаването имаха съвестни и некорумпирани наши държавни служители като изпълнителният директор на „Булгаргаз“ в периода 1997-98 г. Васил Филипов. Да, има/ ше и българи с неподвластни на политическата конюнктура, не- мейстрийм (казионно-масовизирани), не-папагало-евроатлантически морални ценности. А наследени от родители, деди и прадеди, от БПЦ (Българската православна църква), „ако щете”!
****** Но да се върнем към сегашните Словакия и Украйна! Чели сме, че предшестващото политическо и сегашното служебно правителства на СР на Едуард Хегер и на Людовит Одор дарили на Украйна оръжия съветско производство, вкл. 13 изтребители МиГ-29 и 3 зенитно-ракетната системи С-300. Но предвид победата на Фицо на парламентарните избори на 30 септември т.г. повече не й доставя муниции и оръжие, въпреки че лидерът на Смер-СД още не е поел властта. Че резервираността на Фицо към Украйна има сложни в т.ч. лични мотиви, най-вероятно от 2009 г., са единодушни и авторите на тематични публикации в „Политико” с напускащия поста словашки министър на външните работи Мирослав Влаховски ( професионален дипломат, реален практически посланик).
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПОЛИТИКА
Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”.
Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил Петков и Асен Василев заради неучастието на партията им в управлението. Масово структури по места, където ги е имало, се напускат от верни партийци и мнозина признават, че нов фаворит им е Радостин Василев и новата партия МЕЧ. Коментари се правят и в полза на „Величие”, тъй като партията успя да влезе в парламента и да се намести като уж конструктивна опозиция.
Проблемите в ПП не са от вчера – партията на бившите управляващи бележи сериозен отлив на симпатизанти и актив из цялата страна и особено край морето, а в единствената й солидна маса е в столицата. По думите на активисти, с които вестникът разговаря, лидерите са оставили напълно обиколките из страната и структурите са на самотек, офисите се използват за всичко друго, но не и за партийна дейност, а работата на депутатите на партията е само на жълтите павета, но не и из малките населени места.
Всичко това плюс липсата на управляващо мнозинство постоянно водело до отлив на симпатизанти и активисти по места, а според приближени до съпредседателите, първенците в партията вече не излизали от столицата и затова структурите пустеели. По думите им, двамата първенци гледали само собствения си интерес и се вълнували от интригите под масата с настоящите управляващи, а никой не се интересувал от работата на областните ръководства, като членове все повече се заглеждали по МЕЧ и „Величие”. Нямало и опити подобни напускания да се спират, тъй като първенците по места не се вълнували от поведението на екипите си, след като „лидерите идват само за избори при нас”, а иначе никой не им обръщал внимание.
Според избраници повечето хора на ПП по места чакат нови избори, за да видят лидерите и фаворитите си лично, тъй като иначе никой не ги посещавал. Проблем били и парите за партията, които се полагали като субсидия, тъй като неизвестно как, според малцината останали в структурите по места, мероприятия не се правят, офисите стоят празни и няма никакви организирани мероприятия.
Масово активисти на „Продължаваме пропадането“, както иронично наричат ПП, признават, че партията замира и откакто не е в управлението интересът на лидерите Кирил Петков и Асен Василев рязко стихнал. Сега много от довчерашните членове си търсят нови пристани като Руди Гела и „Величие”.
#thesofiatimes #bulgaria #world #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ПОЛИТИКА
Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

„Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това“, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще разберат, че Крим отдавна принадлежи на Русия.
„Такъв беше случаят много преди да се появи Тръмп. Още веднъж, това е войната на Обама. Това е война, която никога не трябваше да се случва“, заявяма Доналд Тръмп в интервю за сп. „Тайм“ по случай 100-те си дни в Белия дом. „Крим се върна при руснаците. Барак Хюсеин Обама им го даде, не аз“, добавя американският президент. „Не мисля, че Украйна някога ще може да се присъедини към НАТО“, казва още Доналд Тръмп.
Пратеникът на Доналд Тръмп Стив Уиткоф се среща с Владимир Путин в Кремъл в момента за важни разговори.
Обърнете внимание, че Путин говори английски. pic.twitter.com/xWIeDGD6V3
— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 26, 2025
Президентът на САЩ не смята, че Украйна „един ден ще може да се присъедини към НАТО“. „Мисля, че точно това предизвика войната още от първия ден, в който започнаха да говорят за присъединяване към НАТО. Ако тази идея не беше повдигната, щеше да има много по-малък шанс тя да избухне“, казва Тръмп.
„Мисля, че мирът (в Украйна) е възможен. С мен като президент е възможен, дори много възможен. Ако някой друг е президент, няма шанс“, казва американският лидер пред „Тайм“. Тръмп отбелязва, че думите му за възможността за прекратяване на конфликта в Украйна в първия му ден на поста са преувеличени и че той просто се е изразил образно. „Говорих образно, казах го като преувеличение, за да изразя гледната си точка. (…) Очевидно хората знаят, че го казах на шега“, добавя той.
Тръмп споделя пред „Тайм“, че не смята, че конфликтът в Украйна „ще продължи дълго“. Американският лидер нарича конфликта „войната на Байдън“ и подчертава, че „няма нищо общо с него“. „Никой друг не би могъл да го спре. Мисля, че ние можем да се справим с това. Мисля, че (конфликтът) може да бъде разрешен“, казва Тръмп.
Според американския президент, ако украинският конфликт бъде решен, САЩ ще могат да правят бизнес както с Украйна, така и с Русия. „Ако сделката бъде сключена, допускам, че ще можем да правим бизнес и с Украйна, и с Русия“, отбелязва той.
„Ройтерс“: САЩ признават руския контрол над Запорожие, Донецк, Луганск, Херсон и Крим
Американският мирен план, предложен на Киев, потвърждава завоеванията на Русия. Планът предвижда признаване де юре от САЩ на руския суверенитет над Крим и де факто контрол върху областите Луганск, Донецк, Херсон и Запорожие, които в момента са напълно или частично окупирани от руските сили.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ПОЛИТИКА
Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен процес за изборите на президент на Румъния, проведени през декември миналата година.
„Труд news“ припомня, че Калин Джорджеску спечели първия тур на вота за държавен глава в северната ни съседка в изборите, които бяха касирани от Конституционния съд на страната. Джорджеску до последно водеше с голяма преднина и в социологическите проучвания и за изборите през май, преди окончателно да му бъде забранено да се кандидатира за държавен глава.
Какво се случи днес?
Съдиите от Апелативния съд в Плоещ приеха жалбата относно спирането на решението на Конституционния съд (CCR) за отмяна на президентските избори, проведени на 6 декември 2024 г., съобщава румънският вестник „Адевърул“, като уточнява, че решението идва по-малко от две седмици преди първия тур на президентските избори на 4 май.
Georgescu_bg_Subs – https://t.co/5CswpZh98m via @Dailymotion
— Български Вестник (@bgnewspaper) April 14, 2025
Според решението, публикувано в портала на Министерството на правосъдието, решението не е окончателно и КС има право на обжалване в 5-дневен срок от постановяването му.
Решението от четвъртък вече предизвика реакции сред специалисти, според които няма да има ефект, пише в сайта си телевизионният канал Pro Tv.
Călin Georgescu is the most popular political figure in Romania and one of the bravest and wisest politicians in the world. This fall he ran for president on a platform against “war, technocracy and debt” and would have won, until the Biden administration pushed to cancel the… pic.twitter.com/iRWkrrZEsq
— Tucker Carlson (@TuckerCarlson) April 10, 2025
„Уважава иска относно спиране изпълнението на оспорения административен акт. Спира изпълнението на Решение на Конституционния съд № 32 от 06.12.2024 г. до окончателното решаване на делото. Допуска иска за отмяна. Отменя Решение на Конституционния съд № 32 от 06.12.2024 г. Задължава ответника да заплати съдебните разноски на ищецът в размер на 70 леи, представляващи съдебен налог“, е решението от четвъртък на Апелативния съд в Плоещ, в което ответник е Конституционният съд на Румъния.
Десетки хиляди хора протестират днес в Румъния срещу отмяната на съда на резултатите от президентските избори.
Ще съобщят ли медиите за това? pic.twitter.com/KKt2yI2cff
— The Sofia Times (@thesofiatimes) January 12, 2025
Августин Зегреан и Тудорел Тоадер, бивши съдии от КС, обаче обясниха пред G4 Media, че решението на съдия Александру Василе „не поражда правни последици, тъй като Конституцията ясно посочва, че решенията на КС са окончателни“.
Румънците настояват за оставката на Клаус Йоханис, който незаконно заема поста президент на Румъния, както и на цялото правителство
Калин Джорджеску е легитимният президент на Румъния, подкрепян от повече от 70% от населението. pic.twitter.com/Gym2OhfwQk
— The Sofia Times (@thesofiatimes) January 13, 2025
„Решението на съдията от Апелативния съд в Плоещ не поражда правни последици, тъй като Конституцията ясно посочва, че решенията на Конституционния съд са окончателни, общозадължителни от момента на публикуване в Държавен вестник и не подлежат на общоправен контрол, те не подлежат на обжалване“, каза Тудорел Тоадер.
„Решението на Апелативния съд в Плоещ е очевидно е недопустимо. Решенията на КС не са административни актове, те са окончателни, общообвързващи съдебни решения, които не могат да бъдат обжалвани“, заяви Августин Зегреан.
Друг експерт по конституционно право обясни пред цитираното издание, че става въпрос за „дисциплинарно нарушение на съдията от Плоещ“. „Неизпълнението на решенията на КС представлява дисциплинарно нарушение“, заяви той.
Също така бившият съдия Кристи Данилец заяви, че съдия Александру Василе е „злоупотребил със съдебната власт“. „Върховният съд със сигурност ще го поправи. Съдията от Плоещ може да бъде обект на дисциплинарно разследване“, уточни той.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГпреди 5 месеца
Новата съпруга на бившия ми съпруг неочаквано се свърза с мен – това, което написа, ме накара да пребледнея
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Той е световна кинолегенда, но днес живее като отшелник
-
БЛОГпреди 4 месеца
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ИНТРИГИпреди 5 месеца
Найденови дават лъжливи показания. Лечева оневинява Божков по делото за „убийствата“?