СВЯТ
Имперските амбиции на Урсула Фон Дер Лайн

Global Gateway – стратегията на империалитически настроената Урсула
Инициативите за европейско партньорство са насочени към установяване на господството на евроатлантическата неолиберална парадигма в целия свят
ЕС е основен геоикономически играч и се опитва да се позиционира като донор, помагащ на други страни. ЕС харчи десетки милиарди евро всяка година за „помощ“ на повече от сто държави по света, което се равнява на около половината от официалната помощ за развитие на ОИСР.
В същото време се забелязва, че ЕС се опитва да дискредитира други държави, които предоставят помощ на различни страни, по-специално Китай и Русия. Но тъй като Китай и Русия следват различна политика на помощ и кредитиране, за разлика от ЕС, Брюксел трябва да избягва и коригира програмите си.
Но въпреки факта, че редица европроекти все още имат пакети, които могат да се нарекат помощи, те винаги съдържат политически елемент, който говори за определени цели на ЕС.
Един от последните всеобхватни проекти, които налагат своя дневен ред под прикритието на помощ, е инициативата EU Global Gateway.
Официално се посочва, че „Глобалният портал е приносът на ЕС за намаляване на глобалния недостиг на инвестиции по света. Това е в съответствие с ангажимента на лидерите на Г-7 от юни 2021 г. да стартират основано на ценности, високи стандарти и прозрачно инфраструктурно партньорство, за да посрещнат нуждите от развитие на глобалната инфраструктура.
Глобалният портал също така е напълно приведен в съответствие с Програмата на ООН до 2030 г. и нейните цели за устойчиво развитие, както и с Парижкото споразумение.“
Но дори в рамките на ЕС стратегията Global Gateway беше критикувана, защото до голяма степен се ограничава до преопаковане на вече съществуващи инициативи.
Тоест можете да проследите истинските му цели вместо заявените. Трябва да се отбележи, че инициативата се основава на новия европейски инструмент NDICI-Global Europe, който представлява значителна промяна в амбициите на европейската политика за сътрудничество.
Как работи
През 2021 г. беше приет Глобалният инструмент за съседство, развитие и международно сътрудничество (NDICI). Отговарящ за финансирането и изпълнението на дейности за развитие на ЕС през финансовия цикъл 2021–2027 г., този инструмент съчетава мандатите на различни предишни инструменти в един инструмент.
Те включват, наред с други:
– Европейският фонд за развитие на Африка, Карибите и Тихия океан (АКТБ) и отвъдморските страни и територии (ОСТ), който имаше изключителната характеристика на извънбюджетно финансиране (сега се прилага само за ОСТ);
– Европейски инструмент за съседство;
– инструмент за финансиране на сътрудничеството за развитие, който насочва помощта към Азия, Централна Азия, Близкия изток, Латинска Америка и Южна Африка; И
– инструмент за насърчаване на стабилност и мир.
Това беше прието от Европейската комисия през 2018 г.
Европейският глобален инструмент NDICI допълнително управлява Европейския фонд за устойчиво развитие плюс (EFSD+), наследник на Европейския фонд за устойчиво развитие (EFSD), който предоставя финансова подкрепа за инвестиции за развитие по целия свят.
EFSD+ е придружен от външно приложима гаранция, която включва мандата за външно кредитиране на Европейската инвестиционна банка.
Обединяването на всички тези инструменти в Global Europe-NDICI дава на този нов инструмент много по-широк географски и тематичен обхват, както и мандат, който надхвърля традиционните цели за развитие, като изкореняване на бедността, и включва геополитически концепции и концепции за сигурност като стабилност и свят .
Геополитическата ориентация на европейското сътрудничество се отразява не само в широчината на задачите, но и в тежестта, която съседството придобива в този контекст.
Регламентът за NDICI включва редица специфични разпоредби по въпросите на съседството, които включват контрола на миграционните потоци и разпределянето на относително значителни средства за справяне с този проблем (19 милиарда евро, втората по големина сума след 29 милиарда евро, отпуснати за всички в Субсахарска Африка).
Крайното проявление на интеграцията и геополитизацията на помощта е нейното финансиране. Тъй като глобалният инструмент Europe-NDICI поглъща и бившия ЕФР, европейското сътрудничество за развитие сега се финансира изцяло от бюджетите на ЕС, като по този начин се дава по-голяма роля на Европейската комисия и, до известна степен, на Европейския парламент.
Освен това неговите 79,5 милиарда евро надвишават общите суми, разпределени за предишни инструменти, въпреки че не включват приноса на Обединеното кралство, което показва нарастващото значение, придавано на външното прогнозиране на ЕС.
В същото време усилията за подобряване на съгласуваността и интеграцията на действията на външната политика на ЕС и политиката за развитие доведоха до приемането през 2020 г. на така наречения подход на Екип Европа към европейското сътрудничество.
Това е опит да се повиши видимостта на ЕС в света като образувание, ако не монолитно, то с вътрешна съгласуваност и по-тясно и по-ефективно сътрудничество между неговите членове и да се представи като такъв пред външните си партньори.
Следователно неотдавнашното развитие на политиката на ЕС за сътрудничество за развитие обхваща последната и останалата част от европейската външна политика в една визия и стратегия, като по този начин интегрира техните цели, заинтересовани страни, динамика на властта и влияние.
В този геостратегически контекст, допълнително изострен от въздействието на пандемията върху развитието и оставащи само седем години до крайния срок за 2030 г. за постигане на Целите за устойчиво развитие, се появи инициативата Global Gateway.
Беше обявено от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен през септември 2021 г. като инструмент за отговор на необходимостта от „устойчиви и надеждни връзки, които работят в полза на хората и планетата“.
С други думи, Global Gateway има за цел да насърчи външната дейност на ЕС в областта на свързаността и инфраструктурата и има за цел да постигне тази цел чрез мобилизиране на 300 милиарда евро инвестиции в цифровия сектор, климата и енергетиката, транспорта, здравеопазването, образованието и научните изследвания.
Важно е да се подчертае, че Глобалният портал е упражнение за повишаване на видимостта, имиджа и съгласуваността на външните дейности на ЕС чрез неговото международно сътрудничество, което се представя като „положителна оферта“ за неговите партньори на основание, че има редица от предимства, като неговата устойчивост и регулаторно-правна основа.
В съответствие с тази посока инициативата формално ще се основава на шест принципа:
– демократични ценности и високи стандарти;
– добро управление и прозрачност;
– равноправни партньорства;
– екологичност и чистота;
– ориентация към безопасността;
– стимулиране на инвестициите в частния сектор.
С това, според самата фон дер Лайен, ЕС се стреми да засили ролята си в световния ред, като по този начин отговаря на нарастващото глобално присъствие на Китай, особено в сектори, свързани с инфраструктурата и цифровите комуникации.
Следователно инициативата Global Gateway не включва нов финансов пакет, а по-скоро изяснява, хармонизира и координира европейски външни дейности, финансирани от съществуващи фондове и инструменти, като използва подхода на Team Europe.
Следователно обявеното мобилизиране на ресурси се отнася до средства, които ще дойдат предимно от Глобалния европейски инструмент NDICI и неговия EFSD+ и Гаранция за външна дейност.
Освен това финансирането се предоставя чрез други инструменти като Инструмента за предприсъединителна помощ III, Interreg, InvestEU и Horizon Europe, както и онези средства, които сътрудничеството на всяка държава членка може да мобилизира чрез комбинирано финансиране.
И накрая, обмисля се и възможността за създаване на Европейска агенция за експортно кредитиране за подобряване на конкурентоспособността на европейските компании в страните партньори, въпреки че до момента не е постигнат осезаем напредък по това предложение.
Всъщност изпълнението на стратегията беше бавно. Първоначално беше решено да се включат редица европейски проекти в Global Gateway, които да служат като пилотни и демонстрационни проекти и да допринесат за разпознаването на ЕС на местно ниво и в очите на неговите партньори.
Този първи списък включваше проекти като оптичния кабел Medusa за свързване на Европа и Северна Африка, разширяването на оптичния кабел BELLA между Европа и Централна Америка и Карибите, Трансбалканския електроенергиен коридор в Източна Европа, Green Hydrogen Partnership и критични суровини с Намибия и Казахстан, както и проекта за зелен водород, по-специално с Египет; Впоследствие към тази селекция бяха добавени и други проекти.
Глобален портал срещу Китай
ЕС също така се надява да използва Глобалния портал, за да изтръгне китайската инициатива „Един пояс, един път“ (BRI), тъй като те смятат, че страните партньори, подписали меморандумите за разбирателство на BRI, са останали разочаровани и са изправени пред дългови проблеми.
Това се дължи на предизвикателства при регулирането на инициативата, като например липсата на прозрачност. Също така забележителен е традиционно полу- или неденоминационният подход на Китай, който до 2017 г. представляваше 81% от финансирането за развитие и съотношенията заем/дарение (първото надвишава второто с до 31 към 1), както и фактът, че китайските проекти имат значителен принос към външния дълг на страни като Джибути, Ангола, Лаос, Малдивите, Монголия и Черна гора.
По-общо, до 2021 г. се изчислява, че 35% от проектите в портфолиото на BRI са изправени пред сериозни предизвикателства при изпълнението, включително обществени протести, корупционни скандали, трудови нарушения и екологични проблеми.
Освен това, много от тези проекти са били съмнително икономически ефективни в Китай, където властите са станали по-малко заинтересовани от финансирането на грандиозни инфраструктурни проекти и са по-внимателни при управлението на икономическите и репутационните рискове, които възникват, ако те се провалят.
Това доведе до публикуването на много официални стратегии, насочени към превръщането на BRI в по-устойчива инициатива с проекти с по-високо качество. Китай също така смята, че геополитическият риск нараства, което налага Китай да даде приоритет на по-голямата индустриална и технологична автономия.
Въпреки това през септември 2021 г. Китай стартира своята Глобална инициатива за развитие (GDI), за да укрепи международния си профил като доставчик на помощ за развитие. Тази нова инициатива вече е подкрепена от повече от 60 държави в рамките на Групата на приятелите на GDI към ООН.
Това стартира паралелно и като допълнителна инициатива към проекта BRI. Докато последният е по-пазарно ориентиран, в който участието на частния сектор е приоритет, GDI е по-близо до „традиционния“ фокус върху сътрудничеството за развитие.
Финансово GDI се финансира от фондове за помощ чрез Китайската агенция за международно сътрудничество за развитие (CIDCA) и от приноса на Китай към международни програми и инициативи.
Тематично неговите осем приоритета за сътрудничество са: намаляване на бедността, продоволствена сигурност, отговор на COVID-19 и ваксини, финансиране на развитието, изменение на климата и зелено развитие, индустриализация, цифрова икономика и интернет свързаност.
Още по-важно е, че с GDI Китай засилва своята проактивна позиция за легитимиране на модел на развитие, който не се занимава с управление и индивидуални, граждански и политически права, както е в случая на Запад.
В този контекст стартирането на Глобалния портал на ЕС беше до голяма степен отговор на геополитическите и регулаторни предизвикателства, които BRI поставя пред ЕС. Тази загриженост се споделя от партньори от ЕС, които стартираха подобни инициативи като Build Back Better (САЩ).
Създадени са двустранни и министранни платформи, като Глобалното партньорство за инфраструктура и инвестиции или Партньорството между ЕС и Япония за устойчива свързаност и качествена инфраструктура.
ЕС обмисля как да подкопае усилията на Китай, например чрез мобилизиране на повече частен капитал в Global Gateway, тъй като неговото техническо сътрудничество позволява, наред с много други неща, да привлече капитал на етапа на планиране на проекти; а също и чрез сливането на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), както и националните банки за развитие.
EXPRESS TV
* * *
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
СВЯТ
Тръмп „проучва“ възможността за съдебни действия срещу „Ню Йорк Таймс“

„Те са престъпници, които се извиняват на своите абонати и читатели, когато спечеля изборите с голяма разлика, много по-голяма, отколкото техните проучвания показват, и губят много доверие, когато продължават да мамят и лъжат“, заяви президентът
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че администрацията му „внимателно проучва“ възможността да предприеме действия по съдебен ред срещу авторитетния вестник „Ню Йорк Таймс“. Според американския лидер изданието се е намесило в политическия живот, „включително в изборите“.
Припомняйки правните си нападки срещу други медии, по-специално срещу частната телевизия Си Би Ес, американският президент написа в съобщение в социалната си мрежа „Трут соушъл“, че „Таймс“ също ще бъде държан отговорен за своето потенциално незаконно поведение“.
Това е още една защита срещу новинарските издания в САЩ от Доналд Тръмп, който многократно го атакуват след завръщането си в Белия дом през януари и дори периодично нарича журналистите „врагове на народа“.
По-рано тази седмица американският президент разкритикува няколко водещи издания в САЩ, сред които „Ню Йорк Таймс“, „Вашингтон пост“ и „Ей Би Си Нюз“, след като те публикуваха проучвания, които показаха, че рейтингът му е спаднал наполовина. Президентът ги обвини, че са „болни“ и заяви, че трябва да бъдат разследвани за „изборни измами“.
„Те са песимистични престъпници, които се извиняват на своите абонати и читатели, когато спечеля изборите с голяма разлика, много по-голяма, отколкото техните проучвания показват, и губят много доверие, когато продължават да мамят и лъжат“, заяви той.
През февруари Белият дом рязко ограничи достъпа на Асошиейтед прес – авторитетна американска новинарска агенция, за това, че не е възприела наименованието, което Тръмп даде на Мексиканския залив – „Американски залив“.
Администрацията на Тръмп освен това инициира оспорваното в съда премахване на американските медии в чужбина като „Гласът на Америка“, радио „Свободна Европа“/радио „Свобода“ и радио „Свободна Азия“. Няколко федерално финансирани обществени медии – Националното обществено радио Ен Пи Ар и обществената телевизия – Пи Би Ес също бяха заплашени, припомня АФП.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Уолц: САЩ вече няма да могат да финансират сигурността на Европа

Заради огромния национален дълг Съединените щати вече няма да могат да финансират сигурността в Европа. Това заяви съветникът по националната сигурност на САЩ Майк Уолц.
„Съединените щати, със своя дълг от 33 трилиона долара, буквално вече не могат да си позволят да субсидират европейската сигурност“, каза той в интервю за New York Post и добави, че защитата на Украйна „трябва да бъде водена от Европа“.
Според него само Норвегия и Финландия са увеличили разходите за отбрана, а други страни от НАТО като Испания, Канада и Италия, харчат „изключително малко“ за това. И сега Вашингтон ще поиска повече финансиране от тях.
„Ще продължим да изискваме нашите съюзници да платят своя дял и да споделят това бреме със Съединените щати“, каза съветникът на Тръмп.
Преди и след встъпването си в длъжност американският президент многократно обяви намерението си да накара страните-членки на НАТО в Европа да увеличат разходите за отбрана до 5% от БВП.
Европейският съюз трябва да бъде готов да поеме отговорност за собствената си отбрана, тъй като САЩ постепенно се оттеглят от ангажиментите си в областта на сигурността, коментира ситуацията председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
„Заплахата от Русия няма да изчезне и знаем, че американският фокус все повече ще се измества към други региони. Така че няма съмнение, че мирът в Европа изисква да поемем много по-голяма отговорност за собствената си защита“, каза Фон дер Лайен в реч на конгреса на Европейската народна партия във Валенсия, Испания.
През март Фон дер Лайен обяви плана си за набиране на 800 милиарда евро за „превъоръжаване“ на Европа. Номинираният за германски канцлер Фридрих Мерц заяви през февруари, че Берлин трябва „постепенно да постигне независимост от САЩ“.
Френският президент Еманюел Макрон, който отдавна твърди, че ЕС вече не може да възлага отбраната си на Вашингтон, изрази готовност да разшири ядрения чадър на Франция, за да обхване Германия и други членове на ЕС.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Ще има ли война Индия – Пакистан?

Троен ядрен възел заплашва с Трета световна.
Армиите на Пакистан и Индия са в повишена бойна готовност, откакто Ню Делхи заяви, че ще издирва терористите, участвали нападението в Пахалгам. При атаката в контролираната от Индия част на Кашмир на 22 април бяха убити 25 индийски туристи и един непалски гражданин, а около 20 души бяха ранени. Това бе най-кървавото нападение срещу цивилни в размирния район от години.
Индия миналата седмица обяви редица наказателни мерки срещу Пакистан, включително прекратяване на действието на Договора за водите на Инд, затваряне на единствения действащ сухопътен граничен пункт в Атари, понижаване на двустранните дипломатически връзки с Исламабад. Индия също така анулира всички визи, издавани на пакистански граждани, предприе масирани антитерористични операции в Кашмир, както и военни учения. През последните няколко дни по границата между Индия и Пакистан постоянно избухват престрелки.
Пакистански младеж получава благословия от майка си преди да премине границата с Индия
В отговор Пакистан затвори въздушното си пространство за индийски самолети и преустанови търговските си отношения с Индия, включително и чрез трети държави. Пакистан също така отхвърли прекратяването от страна на Индия на Договора за водите на Инд и заяви, че всяка стъпка за спиране на водния поток ще се разглежда като „акт на война“.
Пакистанският министър на отбраната Хаваджа Мухамад Асиф миналата седмица предупреди, че светът трябва да се „притеснява“ от перспективата за пълномащабен конфликт между две ядрени сили, каквито са Индия и Пакистан.
„Ако има тотална атака или нещо подобно, тогава очевидно ще последва пълномащабна война“, каза Асиф в интервю за телевизия „Скай нюз“.
Той подчерта, че пакистанската армия е „подготвена за всички сценарии“, но също така изрази надежда, че спорът може да бъде разрешен чрез преговори. Освен това министърът предположи, че Индия може да е „инсценирала“ атаката в рамките на операция под фалшив флаг.
Отговорност за нападението в Кашмир пое слабо известната въоръжена групировка „Кашмирска съпротива“. Според индийските служби за сигурност групировката, известна още като „Фронт на съпротивата“, е част от базираните в Пакистан терористични организации „Лашкар е Тайба“ и „Хизбул Муджахидин“.
„Лашкар е Тайба“ е основана през 80-те години по време на съветско-афганистанската война с финансиране от тогавашния лидер на „Ал Каида“ Осама бин Ладен. „Лашкар е Тайба“ е базирана в Пакистан и се твърди, че е подкрепяна от Междуведомствено разузнаване на Пакистан (Inter-Services Intelligence) и от пакистанската армия, пише Манджари Чатърджи Милър, експерт от американския мозъчен тръст „Съвет за международни отношения“. „Лашкар е Тайба“ е смятана за инициатор на още много атаки на индийска територия, включително нападението в Мумбай през 2008 г. и атаката срещу индийския парламент през 2001 г.
Атентатът в Пахалгам отне поне 26 живота
Самият Асиф заяви пред в. „Ню Йорк таймс“, че групировката „Лашкар е Тайба“ „не съществува“ и няма как да е планирала или извършила атаки от контролирана от Пакистан територия. Пакистанският военен министър призова за международно разследване на нападението в Пахалгам.
Кратка предистория на конфликта между Ню Делхи и Исламабад
Индия и Пакистан управляват отделни части от Кашмир, но и двете страни претендират за цялата територия.
Конфликтът между Индия и Пакистан възниква в резултат на разделянето на Британска Индия през 1947 г., записано в Закона за независимостта на Индия. Тогава възниква Пакистан, чието население е предимно мюсюлманско, а различните райони на Джаму и Кашмир получават възможност да изберат дали да се присъединят към Индия или към Пакистан. Тогавашният махараджа (монархът) на Кашмир първоначално се опитва да обяви независимост на територията, но в крайна сметка се съгласява да се присъедини към Индия, която му обещава помощ срещу набезите на местни пакистански племена. Това решение става повод за избухването на Индийско-пакистанската война от 1947 г., която завършва със Споразумението от Карачи от 1949 г.
Войната между Индия и Пакистан през 1965 г. е вторият конфликт голям конфликт за статута на щата Джаму и Кашмир. Войната приключва на следващата година с преговори, водени с посредничеството на СССР. В крайна сметка Индия и Пакистан се отказват от териториални претенции върху Кашмир и изтеглят армиите си от спорната територия.
През 1971 г. Индия и Пакистан водят нова кратка война за Източен Пакистан (3-16 декември), която избухва на 3 декември по време на войната за независимост в Източен Пакистан . Конфликтът приключва със Споразумението от Симла, подписано на 16 декември 1972 г., с което се установява временна военна линия на контрол, разделяща Кашмир на два административни района.
През 1974 г. Индия изпробва първото си ядрено оръжие. Пакистан прави първия си ядрен тест през 1998 г.
През 1999 г. пакистански военни части пресичат линията на контрол, което предизвиква войната в Каргил. Тогава Пакистан претърпява тежко поражение от индийската армия.
След 2003 г. двете страни поддържат крехко примирие, но по оспорваната граница често избухват престрелки.
През февруари 2019 г. е атакуван конвой на индийските паравоенни сили в Пулвама в администрираната от Индия част на Кашмир. Тогава са убити най-малко 40 индийски паравоенни. Отговорност за атаката поема пакистанската групировка „Джем“. Индия отвръща с въздушни удари по лагери за обучение на терористи на пакистанска територия. Впоследствие пакистанските ВВС атакуват администрирания от Индия Кашмир, като в хода на въздушните сражения Пакистан сваля два индийски военни самолета и пленява индийски пилот, който е освободен два дни по-късно.
През август 2019 г. Индия разполага десетки хиляди военни и паравоенни сили в региона и отменя член 370 от Конституцията си, който дава специален статут на Джаму и Кашмир. Конституционната промяна ограничава автономията на Кашмир, което разгневява жителите на спорната територия, а Пакистан възприема този ход на индийките власти като „тежка несправедливост“.
Насилието по линията на контрол достига своя връх през 2020 г., когато са регистрирани повече от четири хиляди трансгранични обстрела.
Ню Делхи продължава да настоява за централизиран контрол върху администрираната от Индия част на Кашмир, а насилието по границата между Индия и Пакистан не стихва.
Усилията за модернизация на индийската армия
Сраженията през 2019 г. изправиха Индия пред един неприятен факт – оказа се, че въоръжението на огромната ѝ армия е остаряло и силите ѝ не са достатъчно недостатъчно подготвени за непосредствените заплахи по индийските граници, пише в. „Ню Йорк таймс“.
В парламентарен доклад от 2018 г. се посочва, че 68% от военното оборудване на Индия е „остаряло“, 24% се оценява като „актуално“ и само 8% попада в категорията „съвременно“.
Унижението, което Индия претърпя при въздушните сражения с Пакистан през 2019 г., ясно показа, че армията ѝ спешно се нуждае от модернизация, пише още „Ню Йорк таймс“. Правителството на премиера Нарендра Моди отпусна милиарди долари за нови оръжия и потърси нови международни партньори за закупуване на модерно военно оборудване. Освен това Ню Делхи положи увеличи капацитета за вътрешно производство на оръжия.
Индия се провали в най-големия икономически план
В доклад, представен пред индийския парламент през 2023 г., се казва, че за пет години делът на най-съвременното военно оборудване се е увеличил почти двойно. Въпреки това авторите на доклада предупреждават, че този дял далеч не покрива нуждите на една модерна армия. Над половината индийското военно оборудване продължава да е прекалено старо.
Анализатори смятат, че предизвикателствата пред модернизацията на индийската армия са многобройни – бюрократични и финансови, но и геополитически. Икономиката на Индия сега е петата по големина в света и е около 10 пъти по-голяма от тази на Пакистан. Но разходите на Индия за отбрана все още възлизат на по-малко от 2 % от брутния ѝ вътрешен продукт, което военните експерти определят като недостатъчно, пише още „Ню Йорк таймс“.
Индия демонстрира увереност, че може лесно да попречи на пакистанската армия. Ако това твърдение бъде подложено на изпитание, друг от съседите на Индия ще я наблюдава отблизо, а именно – Китай, отбелязва изданието.
През последните години Ню Делхи смяташе, че Китай създава по-неотложни предизвикателства по индийските граници, отколкото Пакистан, особено след смъртоносната схватка между техните войски високо в Хималаите през 2020 г. и многократните нахлувания на китайски сили на индийска територия. Индийските военните лидери се оказаха принудени да се подготвят за евентуална война на два фронта, коментира „Ню Йорк таймс“.
„Троен ядрен възел“
Откакто армиите на Индия и Китай се сблъскаха в Хималаите през 2020 г., връзките между азиатските гиганти се подобриха, но те все още държат голям брой войски по границите си. Пекин също контролира част от региона Кашмир, който според Ню Делхи принадлежи на Индия, с което в района се заформя единственият в света „троен ядрен възел“, коментира Асошиейтед прес. Експерти твърдят, че един при един военен конфликт между Индия и Пакистан е много вероятно да се намесят и техните стратегически партньори, отбелязва агенцията.
В края на август 2023 г. Индия съобщи, че е изразила остър протест пред Китай във връзка с нова карта, на която индийският щат Аруначал Прадеш и платото Аксай Чин са посочени като негова официална територия. Аксай Чин е спорно плато в западните Хималаи, за което Индия претендира, но което се контролира от Китай.
Китай твърди, че Аруначал Прадеш, намиращ се в източните Хималаи, е част от Южен Тибет и през април 2023 г. публикува карта, в която 11 области в щата са преименувани на „Цзаннан“, или Южен Тибет на китайски език, отбелязва Ройтерс.
Китай е основен съюзник на Пакистан и подпомага развитието на ракетните му програми, допълва АП. Индия поддържа силни връзки в областта на отбраната със САЩ, които отдавна се стремят да ограничат нарастващото влияние на Пекин в Индо-тихоокеанския регион.
Пакистан е основна връзка в мащабната инициатива на Си Цзинпин „Един пояс, един път“, която има за цел изграждането на пристанища, железопътни линии и пътища, свързващи редица държави в Азия, Африка и Европа. От 2013 г. китайските инвестиции и заеми имат ключово значение за изнемогващата пакистанска икономика, пише Ройтерс.
През февруари тази година президентът на Пакистан Асиф Али Зардари посети Китай, като по време на срещите му бе коментирано значението на пакистанското пристанище „Гвадар“. Тогава двете страни се споразумяха да разгърнат напълно потенциала на пристанището като „ключов център за свързаност и търговия“.
В Пакистан има хиляди китайски работници, които изграждат инфраструктурни съоръжения, но срещу тях нерядко се извършват терористични нападения от страна на сепаратистки бойци в югозападната пакистанска провинция Белуджистан. През август миналата година пакистанският премиер Шахбаз Шариф предупреди, цитиран от Ройтерс, че екстремисти целят да осуетят сътрудничеството между Пакистан и Китай.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГпреди 5 месеца
Новата съпруга на бившия ми съпруг неочаквано се свърза с мен – това, което написа, ме накара да пребледнея
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Той е световна кинолегенда, но днес живее като отшелник
-
БЛОГпреди 4 месеца
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ИНТРИГИпреди 6 месеца
Найденови дават лъжливи показания. Лечева оневинява Божков по делото за „убийствата“?