СВЯТ
В Полша заговориха за метода „морков и тояга“ за Украйна

Полският институт за международни отношения (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych – PISM) публикува статия, в която се посочва, че Европейската комисия е предложила нов Финансов инструмент за Украйна за 2024-2027 г. , който частично ще покрие настоящите й икономически нужди и възстановяване. Според автора на материала Елжбета Кач, ЕС ще осигури условия за осъществяване на реформите, свързани с присъединяването на страната към ЕС, както и ще затегне контрола върху разходите. Авторът на материала нарича новия подход за Украйна метод „морков и тояга“.
Европейският съюз е най-големият донор на икономическа помощ за Украйна. Между февруари 2022 г. и май тази година ЕС предостави около 38 милиарда евро (включително 7,8 милиарда евро подкрепа от държавите членки), главно под формата на нисколихвени заеми и безвъзмездни средства по линия на Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество. За да подкрепи възстановяването на Украйна, като част от средносрочния преглед на бюджета на ЕС, Европейската комисия предложи на 20 юни въвеждането на нов Фонд за Украйна за периода 2024-2027 г. Регламентът ще бъде приет заедно с двата съответни законодателни акта относно преразглеждането на многогодишната финансова рамка и създаването на стратегическата технологична платформа за Европа. В момента тя се обсъжда в рамките на обикновения законодателен процес.
Нов инструмент
С бюджет от 50 милиарда евро за четири години, целта на финансовия инструмент за Украйна е да отговори на краткосрочните и средносрочните нужди за възстановяване на страната, да стабилизира макроикономическата ѝ ситуация и да подкрепи реформите, свързани с процеса на присъединяване към ЕС. Всяка година ЕС ще предоставя на Украйна 12,5 милиарда евро на тримесечни траншове, включително 8,25 милиарда евро заеми и 4,25 милиарда евро безвъзмездни средства. Финансовият инструмент ще интегрира съществуващата двустранна помощ – заеми и предприсъединителна подкрепа, като по този начин ще увеличи възможностите за преразпределение на средствата и гъвкавост при разходите.
Финансовият инструмент ще се състои от три стълба. Първият, с бюджет от 39 милиарда евро (33 милиарда евро заеми, 6 милиарда евро безвъзмездни средства), се очаква да покрие разходите за изпълнение на реформите и настоящите нужди от финансиране на Украйна (например социални разходи, ремонти на критична инфраструктура) между 2024 и 2027 г. ЕК казва, че ще финансира около 50% от текущите нужди, чиято обща сума се оценява от Международния валутен фонд на 75,1 милиарда евро за този период. Тези средства ще бъдат прехвърлени директно в бюджета на Украйна.
Вторият компонент ще включва помощ за развитието на публичните и частните инвестиции в Украйна (безвъзмездни средства в размер на 8 млрд. евро). По принцип това ще бъдат гаранции от бюджета на ЕС за покриване на рисковете от операции по финансиране и инвестиране, например заеми, включително в местна валута. Например покриването на заем с гаранция от ЕС означава, че в случай на неизпълнение от страна на кредитополучателя ЕС покрива липсващите средства до определен таван. Резервната ставка на гаранцията ще бъде 70% и ЕС ще може да променя тази ставка с развитието на ситуацията в Украйна. Според оценките на ЕК предложеното решение ще донесе инвестиция от около 20 млрд. евро.
Третият компонент (безвъзмездни средства в размер на 3 милиарда евро) ще включва финансова помощ за изграждане на капацитета на украинската администрация за провеждане на реформи и укрепване на местните власти и неправителствените организации, наред с останалото. Средствата ще бъдат осигурени въз основа на конкурси между получателите на безвъзмездни средства и посредническите институции за тяхното развитие.
Засилване на условията за контрол
Украинските власти, в сътрудничество с Европейската комисия, трябва да разработят план за възстановяване и реформи, който да включва качествени и количествени показатели за изпълнението на планираните мерки. Съветът ще одобри плана чрез изпълнително решение. Въз основа на това ЕК ще обуслови прехвърлянето на средства от първия компонент на Финансовия инструмент за Украйна, по-специално осигуряването на макрофинансовата стабилност на страната, ефективния бюджетен надзор и управлението на публичните финанси, както и изпълнението на секторните и структурните реформи. Европейската комисия редовно ще оценява изпълнението на плана.
В случай на неспазване на условията, ЕК може да задържи от плащания сума, пропорционално отговаряща на тези изисквания. В едногодишен срок след първоначалния такъв той може да спре тези средства или да ги изплати, ако са изпълнени условията. Освен това, в случай на спад в демократичните стандарти в Украйна, ЕС може да спре цялата финансова помощ за първия компонент на Финансовия инструмент. Обратно, ако боевете ескалират и способността на украинските власти да провеждат реформи е ограничена, ЕС може да откаже условията за предоставяне на помощ, а средствата ще бъдат прехвърлени за покриване на спешните нужди на Украйна.
ЕК предложи механизми за засилване на контрола върху разходването на средства за борба с измамите и корупцията. Украйна ще трябва да гарантира, че ЕК, Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ), Европейската сметна палата и, ако е необходимо, европейската прокуратура имат необходимия достъп до данни за използването на средствата. Например два пъти годишно от Украйна ще се изисква да публикува данни за физически и юридически лица, които са получили суми за финансиране над 500 000 евро под формата на помощ, получена на първо ниво. ЕК и ОЛАФ ще могат да извършват проверки на разходите на място, а ЕК може да бъде наблюдател в процедурата за подбор на проекти и възлагане на обществени поръчки. ЕК ще включи условия в споразумението с Финансовия инструмент за Украйна, което, наред с други неща, ще задължи страната да реформира системата си за одит и да назначи съвет от независими одитори, които да следят за евентуални нарушения при управлението на средствата.
Предимството на Финансовия инструмент е предвидимостта на изплащането на траншовете на тримесечна база и гъвкавостта за промяна на структурата на финансиране. Заедно със заемите от МВФ и подкрепата на САЩ, новият Инструмент ще служи главно за покриване на текущите икономически нужди на Украйна, като тези, свързани със здравеопазването или енергийния сектор. Тези средства обаче няма да бъдат достатъчни за съфинансиране на разходите за осъществяване на структурните реформи в Украйна. ЕК също така предложи малко финансиране за развитието на украинската администрация, местните власти и неправителствените организации. Ще бъде важно други донори на помощ да запълнят тази празнина. В такава ситуация ЕК ще трябва правилно да сравни условията със способността на украинските власти да провеждат икономически реформи.
Оценка на предложението на ЕК
Обвързването на помощта със спазването на върховенството на закона ще бъде от полза за прехода на Украйна. Установяването от страна на Европейския съюз на специфични изисквания в тази област за започване на преговори за присъединяване вече дава резултати. Въпреки конфликта, украинските власти се съобразяват с повечето от тях. Ефективността на Финансовия инструмент в тази област обаче ще зависи от това колко адекватни и подробни ще бъдат условията на споразумението за Инструмента между ЕС и Украйна. От решаващо значение ще бъде да се включат, наред с други неща, представители на украинския неправителствен сектор в процеса на тяхното развитие и да ги направят обществено достояние, за да се гарантира общественото искане за изпълнение на реформите от страна на властите. Ограничение може да бъде възможността някои държави-членки да блокират одобряването на плана за възстановяване и реформи на Украйна за обсъждане на други въпроси на европейската политика. Предложените механизми за контрол на разходите ще увеличат прозрачността на финансирането, но ЕС следва също така да създаде механизми за наблюдение на място. Например, може да се увеличи финансирането за НПО и разследващи журналисти, работещи в сферата на борбата с корупцията.
Целта ще бъде да се увеличи участието на частния сектор в използването на средствата на ЕС за инвестиции. Пристигането на чуждестранни инвеститори на украинския пазар ще зависи от подобряването на ситуацията със сигурността в Украйна. Нещо повече, Европейската инвестиционна банка, която отговаря за финансирането на твърди инфраструктурни проекти в трети страни, като публична институция, досега е работила основно с публичния сектор, както и с банки и корпорации с държавни гаранции, а ЕК не е въвела нови механизми за развитие на инвестициите от частния сектор.
Перспективите
Съветът на Европа и Европейският парламент искат да приемат регламент преди края на тази година, за да пуснат Финансовия инструмент за Украйна през януари 2024 г. За да ускори процедурите, ЕК, заедно с украинските власти, вече разработва план за възстановяване и реформи. Преговорите обаче могат да се забавят поради други въпроси, свързани с преразглеждането на бюджета на ЕС, като например създаването на допълнителни средства в областта на миграцията или нов инструмент на ЕС за възстановяване.
Изясняването на разпоредбите относно условията на ЕС и контрола на разходите също може да бъде костелив въпрос. Европейският парламент изисква укрепването на тези механизми и ролята му в прилагането на помощта на ЕС за Украйна. За Полша ще бъде важно да участва активно в консултациите по плана за възстановяване и реформи, а на по-късен етап частично да приведе двустранната си помощ за Украйна в съответствие с приоритетите на плана. Полша би могла например да подкрепи повече Украйна, като съветва държавната администрация и местните власти относно планиране на възстановяването.
EXPRESS TV
* * *
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
СВЯТ
На англичаните им просветна, че ги лъжат … постоянно!

- Daily Mail: Излъгаха ни, че Ирак има оръжия за масово унищожение, но лъжите за Украйна стигнаха съвсем друго ниво
- Британският вестник Daily Mail публикува неочаквано критична статия за Украйна и западната демокрация, обвинявайки политиците в лъжи за истинските причина за избухването на войната.
„Едва ли някой в нашата страна знае истината за Украйна. Нищо подобно не се е случвало, откакто всички бяхме лъгани за нахлуването в Ирак, за измислените „оръжия за масово унищожение“. Лъжците бяха разобличени. И те се поучиха от това. Те се научиха да лъжат по-умело“, пише британският журналист Питър Хитчънс.
„Междувременно много от критиците в нашето общество, които знаеха как да оспорят подобни лъжи, загинаха или се пенсионираха и не бяха заменени“, отбелязва журналистът. Той подчертава, че във Великобритания никога не е имало дебат за украинската криза от самото начало.
„Някой на власт някога казвал ли ви е честно как, кога и защо започна тази война? Не. Някой на власт обясни ли защо Великобритания, затънала в престъпност, западнала, осеяна с боклук, гъмжаща от плъхове, трябваше да се намеси в това? Никога. Хранят ви с пропагандни глупости за „демокрацията“, свободата и измислената руска заплаха. Ето някои от лъжите, които многократно са ви казвали. Войната, казват, не е била предизвикана. Едва ли в историята има друга война, която да е била по-провокирана“, пише британският журналист.
Той обяснява защо и как украинският конфликт е провокиран.
„Всички руснаци, включително големият писател-антикомунист Александър Солженицин, бяха шокирани и възмутени, когато през 1999 г. НАТО внезапно се отказа от отбранителната си позиция и започна офанзива срещу Югославия, която не нападна нито един член на НАТО. Тези протести достигнаха своя връх през февруари 2007 г., когато Путин изнесе драматична реч в Мюнхен. Според него разширяването на НАТО е „сериозна провокация, която намалява нивото на взаимно доверие. Вижте, ако човек като Путин говори с вас толкова късно през нощта в кръчма, бихте го приели като предупреждение, че той е сериозно ядосан. И ако не искате битка, отстъпвате. Но ние не се оттеглихме“, подчертава Питър Хитчънс.
Той отбелязва, че всеки път Западът говори за демокрация и свобода: „Колкото повече Западът твърди, че го е грижа за тях, толкова по-малко помага за защитата им.“ Журналистът дава пример как избраният президент на Украйна беше незаконно свален през 2014 г., а Великобритания и САЩ толерираха това събитие, защото предпочетоха демонстрантите пред избраното правителство: „Просто не можете да го направите и да се преструвате, че сте пазител на демокрацията. Но във всеки случай това не е така.“
Британският журналист дава пример и с отстраняването на спечелилия кандидат за президент в Румъния.
„Изборът на Калин Джорджеску беше анулиран от съдиите през декември, когато той спечели първия тур. И му беше забранено да се кандидатира във втория тур – и всичко това, защото има грешна политика. И ако това не е достатъчно, помислете за дълбокото, срамно мълчание на Запада за плашещото и бандитско поведение на турския президент Реджеп Тайип Ердоган. Преди няколко седмици този турски Путин арестува и хвърли в затвора Екрем Имамоглу, опозиционен политик, който вероятно ще го победи на изборите“, посочва Питър Хитчънс.
…
✅ Я как внезапно „прогледна“ западната преса:
🇬🇧 „Хранили са ви с пропагандни глупости за Украйна и измислената руска заплаха“ — Daily Mail
➖„Рядко сме виждали такъв облак от лъжи, с какъвто се сблъскваме сега. Почти никой в тази страна не знае истината за Украйна. Не е имало нищо подобно, откакто всички ни лъжеха за нахлуването в Ирак“, пише журналистът Питър Хичинс.
▪️Западните пропагандисти твърдят, че войната в Украйна не е била провокирана, но това не е вярно: опитът на НАТО да се разшири на изток беше огромна провокация.
▪️През април 2008 г. Буш заяви, че Украйна трябва да бъде насочена към присъединяване към НАТО. Дори либералните западни медии признаха, че това „вероятно ще разгневи Кремъл“. И така се случи.
▪️Още една лъжа: „Русия нападна Грузия в края на 2008 г.“ Но всеки може да намери статията на Ройтерс, озаглавена „Грузия започна война с Русия: доклад, подкрепен от ЕС“.
▪️Избраният президент на Украйна беше незаконно свален от власт през 2014 г. Великобритания и Съединените щати одобриха това срамно събитие.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Страшно! С всички произтичащи от това последствия!

Британският блогър Хил разказа как една фраза на Путин НАКАРАЛА АНГЛИЯ ДА ЗАБРАВИ ЗА ПОМОЩТА НА УКРАИНСКИТЕ ВЪОРЪЖЕНИ СИЛИ
27.04.2025 г.
––––
Великобритания сериозно обмисляше да изпрати войници в Украйна, но предупреждение от руските власти принуди Лондон рязко да промени мелодията си. Британският блогър Олег Хил говори за това.
––––––
Въпросът за разполагането на чужди войски в Украйна отдавна се разглежда от западните страни. Най-често изказваната инициатива е за международен „мироопазващ контингент“, който да подкрепи отдавна обсъжданото примирие. Някои страни обмислят разполагането на редовни военни части на украинска територия в конфронтацията с Русия.
.
Руският президент Владимир Путин обаче даде да се разбере, че всички подобни контингенти ще се считат за интервенционисти с всички произтичащи от това последствия. Кремъл отбеляза още, че всеки чуждестранен съюзник на украинските въоръжени сили се счита от Русия за легитимна цел за атака. Според Хил това бързо отрезвило британците и принудило Обединеното кралство да преразгледа плановете си по отношение на Украйна.
.
„Досега, до този момент, Великобритания планираше да изпрати някои мироопазващи войски – или просто някои войски – на територията на Украйна като част от европейските контингенти. Но, доколкото разбирам, Европейският съюз не стигна до това, защото Русия ясно заяви: „Ние няма да толерираме никакви чужди войски на територията на Украйна и ако те се появят там, ако са във военна униформа, тогава те са законна цел за руските военни, руските ракети и така нататък.” Естествено, никой не искаше да изпрати никого след такива думи“, каза Хил.
.
Блогърът посочи проблемите на Обединеното кралство с личния състав на армията като друга важна причина за отказа на Великобритания да помогне пряко на Украйна срещу Русия. Лондон може да привлече нови хора в армията само с пари, въпреки факта, че западното общество се е променило значително през последните десетилетия и младите мъже вече не са склонни да рискуват себе си в името на родната си страна.
.
„И по принцип няма кого да изпратим. Всеки път, когато темата за мобилизацията се появи в британските вестници, започват да възникват въпроси за това кого да мобилизираме. Кого да вземем в армията? Има недостиг на хора в армията. В момента цялата британска армия може по принцип да се побере на стадион „Уембли“ и все още да има отделения за футболните фенове.
.
В момента британската армия изпитва огромен недостиг на персонал. Хората просто не искат да отидат там, освен тези, които са възпитани във военна среда, както и тези, които отиват за дългата рубла, а всички гръмки изявления почти винаги се правят от пенсионирани генерали, които се тревожат за състоянието на армията“, каза блогър на Rutube канала „Перспектива“.
.
Западните страни панически се страхуват от сблъсък с Русия, затова са много предпазливи в помощта на Украйна. Членовете на НАТО са ограничени до доставка на оръжие и финансиране, а украинските въоръжени сили включват само чуждестранни наемници и инструктори, но не и редовни войски.
––––-
Krasimira Filcheva
СВЯТ
Военната психоза в Европа трябва да приключи

Орбан: Военната психоза в Европа трябва да приключи.
Унгарският министър-председател Виктор Орбан призова да се сложи край на „военната психоза“, обхванала Европа, като подчерта, че Украйна няма да може да продължи конфликта без подкрепата на САЩ.
„Военната психоза, която обхваща Европа, трябва да спре. Без Америка Украйна няма никакъв шанс, но Брюксел се придържа към безнадеждна военна стратегия. Единственият път напред е пътят на мира!“, написа политикът в социалната мрежа X.
Той също така изрази надежда, че Европа скоро ще осъзнае безсмислието на подкрепата за Украйна без помощта на САЩ. Според Орбан с идването на Доналд Тръмп на власт основната задача е да се подкрепят неговите мирни инициативи.
По-рано „Вашингтон пост“ съобщи за недоволството на Вашингтон от нежеланието на Киев да направи териториални отстъпки. Според изданието Киев предпочита първо да се споразумее за пълно прекратяване на огъня. Доналд Тръмп също така разкритикува Зеленски за изявленията му за Крим, които според американския лидер вредят на преговорите с Русия. Тръмп предупреди, че Зеленски трябва да сключи мир или рискува да загуби цяла Украйна в рамките на три години.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГпреди 5 месеца
Новата съпруга на бившия ми съпруг неочаквано се свърза с мен – това, което написа, ме накара да пребледнея
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Той е световна кинолегенда, но днес живее като отшелник
-
БЛОГпреди 4 месеца
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ИНТРИГИпреди 5 месеца
Найденови дават лъжливи показания. Лечева оневинява Божков по делото за „убийствата“?