Свържете се с нас

ВОЙНА

Вашингтон палят война в Централна Азия

В светлината на непрекъснато засилващата се конфронтация между Русия и Запада, големи играчи като Вашингтон, Лондон и Брюксел продължават да оказват натиск върху страните от постсъветското пространство. Целта им е да ограничат връзките на тези страни с Русия. Тъй като повечето от тях са част от ОНД, а някои също са част от ОДКС и ЕАИС, всякакви опити на Запада да се намеси в делата на тези страни се възприемат от Москва като навлизане в зоната на нейните геополитически интереси. Както показва примерът с Армения, прозападното ръководство на страната може да доведе до катастрофални последици. Предвид противоречията и регионалните конфликти, Западът продължава да се възползва от тях и се опитва да засили влиянието си. В допълнение към страните от Южен Кавказ, едно от направленията на западната стратегия е Централна Азия, която представлява геополитически хинтерланд, но важен по своето значение.

Има забележимо засилване на теренните изследвания на американските структури в този регион. Целта е да се съберат актуални данни, включително настроенията на жителите по различни чувствителни политически теми. Пример за такава работа е докладът „Политиката на САЩ в Централна Азия през очите на Централна Азия“, изготвен от известния специалист по региона Фредерик Стар. Изпълнението беше съвместният трансатлантически изследователски и политически център на Американския съвет за външна политика – Институтът за Централна Азия и Кавказ – Изследователската програма на “Пътя на коприната”.

Очевидно това е направено по поръчка на Държавния департамент на САЩ, за да се опипат почвата и настроенията в региона и да се коригира политиката му. В предговора се казва, че „за Вашингтон е важно да знае как неговите позиции и действия се възприемат от страните, към които са насочени. Официалните изявления на централноазиатските правителства и неофициалните коментари на длъжностни лица повдигат този въпрос, но не успяват да отговорят на него, защото често замазват истинските опасения или ги представят в толкова неясни общи термини, че да ги направят неузнаваеми. Така че, в опит да разберем по-добре как централноазиатските правителства възприемат американската политика, се обръщат към самите местни, включително към висшите служители, дипломати, бизнесмени, местни политически експерти, журналисти и лидери на организации на гражданското общество.

Общо Фредерик Стар и неговият екип проведоха около петдесет интервюта и всички събеседници говорят при условия на строга анонимност, така че можеха да не пестят думи. В същото време все още е необходимо да се вземе предвид фактът, че интервюираните бяха положително настроени към диалога, което означава, че в известна степен симпатизират на Съединените щати. Дори и да са представили повече или по-малко обективни преценки, те ще бъдат използвани като определен индикатор за обществените настроения и ще служат като един от образците за възможни корекции на външната политика на Вашингтон в Централна Азия.

Докладът отбелязва оплаквания относно управлението на процеса C5+1 от Държавния департамент на САЩ, опитите на САЩ да установят широка рамка за своето влияние. Посочените аспекти включват недостатъчна подготовка за срещи, липса на въпроси и дискусии, неспособност за приоритизиране и „дървени“ взаимодействия. Други се оплакват от излишъка от уебинари, обучения и други проекти за мека сила. Други пък са загрижени, че получените съвместни изявления са твърде широки и неясни. Посочва се мнението на един дипломат, който заявява, че „не са предприети сериозни практически стъпки от С5+1“.

Както длъжностни лица, така и независими експерти в Централна Азия предполагат, че важна стъпка към постигането на по-ефективна C5+1 би било създаването на постоянен секретариат. Това може да стане в самия регион на ротационен принцип или във Вашингтон. Твърдят, че липсата на секретариат затвърждава слабостта на C5+1. Тези аспекти трябва да бъдат взети под внимание от вземащите решения в Русия.

Отбелязва се, че Русия ефективно използва противоречията и прекомерното усърдие на САЩ по темата за човешките права и еднополовите бракове, за да увеличи недоверието в Америка. От 2004 г. Москва с известен успех използва аргумента, че Вашингтон всъщност се стреми към смяна на правителствата, тоест провеждането на „цветни революции“ в държавите от Централна Азия. Два преврата в Киргизстан и неотдавнашен опит в Казахстан са доказателство за подобни аргументи от Москва.

Самите информатори от групата предложиха на Вашингтон няколко начина за решаване на тези проблеми. Първо, те предлагат стартиране на процес на диалог по различни въпроси, предназначен да предостави перспектива за ползите, свързани с напредъка. Посочва се, че достъпът до безвъзмездни средства би имал положително въздействие. Тук ясно се усеща желанието на информаторите да оползотворят потенциалните средства, които биха могли да бъдат отпуснати от САЩ. Второ, Вашингтон гледа на тези проблеми като на „междинни“ въпроси – тест, който трябва да бъде преминат, преди да се премине към други (и по-належащи) въпроси. Това се възприема в Централна Азия като изнудване и по начин, който в крайна сметка възпрепятства напредъка по другите проблеми на Америка. Несъмнено това е в полза на Русия (и Китай).

Обсъден е и въпросът за разширяване на „С5+1” в „С6+1” с Азербайджан, въпреки че Азербайджан няма обща граница с този блок от страни от Централна Азия. Някои дори предложиха да се добавят Грузия и Армения. Отбелязва се, че специфичният поглед върху въпросите на сигурността показва, че Америка остава без значение за основния проблем на Централна Азия, поради което нито една държава в региона днес не гледа на Вашингтон като на жизнеспособен противотежест на Русия или Китай. Предполага се, че програмата на НАТО „Партньорство за мир“ сега умира, а някога беше много перспективен за региона. Някои също се оплакаха от рязкото разделение и слабата комуникация между хората от НАТО в Брюксел и техните събеседници във Вашингтон, което не само засенчва сигурността в C5+1, но и фрагментира процеса между слабо координирани субекти. Като цяло това показва различни позиции в Европа и САЩ, които азиатските наблюдатели забелязват.

Интересното е, че беше изразен скептицизъм по отношение на ролята на Туркменистан, особено че тази страна действително ще участва в транспортни и енергийни проекти, насочени към пречки за Русия. Освен това регионът е загрижен за съдбата на Афганистан, който САЩ набързо изоставиха. В допълнение към ерозията на доверието във Вашингтон поради изтеглянето на войските възникват въпроси относно дневния ред в рамките на структурата C5+1. Преди това САЩ отделяха голямо внимание на темата за Афганистан, но сега, напротив, азиатските страни повдигат този въпрос. И накрая, лицата, подаващи сигнали, издадоха многобройни предупреждения, че и Китай, и Русия са удвоили усилията си в Афганистан, което може допълнително да изолира Централна Азия, да постави тези страни под контрол от север или изток и да маргинализира Съединените щати.

Ако подобни оценки съвпадат с вътрешни проучвания и оперативни доклади от страните от Централна Азия, тогава е необходимо да се вземат предвид текущите процеси и да се изгради съответната политика за осигуряване на интересите на Русия и по-нататъшно изтласкване на САЩ.

EXPRESS TV

* * *

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ВОЙНА

Пакистан: Индия планира военен удар в следващите 36 часа

Пакистанският министър на информацията заяви, че страната разполага с „достоверна информация“, че Индия възнамерява да нанесе военен удар в рамките на следващите 24 до 36 часа, пише BBC.

Коментарите на Атаула Тарар бяха направени, след като Индия обвини Пакистан, че подкрепя екстремистите, стоящи зад атаката в индийската част на Кашмир, при която загинаха 26 туристи миналата седмица. Исламабад отхвърля обвиненията.

Тарар заяви, че Индия възнамерява да използва атаката като „фалшив претекст“ за удар и че „всяка подобна военна авантюра от страна на Индия ще получи сигурен и решителен отговор“. BBC се е свързала с индийското външно министерство за коментар.

Атаката близо до туристическия град Пахалгам беше най-смъртоносната срещу цивилни в спорната територия през последните две десетилетия. И Индия, и Пакистан претендират за региона и са водили две войни за него. В последните дни войски от двете страни са си разменяли периодични изстрели с леко стрелково оръжие през границата.

Спекулира се дали Индия ще отговори с военни удари срещу Пакистан, както направи след смъртоносните атаки на бунтовници през 2016 и 2019 г.

Миналата седмица властите заявиха, че са провели обширни претърсвания в Кашмир, управляван от Индия, и са задържали над 1500 души за разпит. Оттогава са арестувани още хора, макар че броят им не е ясен. Властите са разрушили къщите на най-малко 10 предполагаеми бойци. Поне един от тях е бил свързан със заподозрян, посочен в стрелбата.

Кашмир, който Индия и Пакистан претендират изцяло, но управляват само частично, е гореща точка между двете ядрени сили от разделянето им през 1947 г. В индийската част на Кашмир от 1989 г. насам тече въоръжено въстание срещу индийското управление, като бунтовниците атакуват както силите за сигурност, така и цивилни граждани.

Индия не е посочила конкретна група, която подозира за нападението в Пахалгам, и все още не е ясно кой стои зад него. Малко известна група, наречена „Фронт на съпротивата“, която първоначално пое отговорност за стрелбата, издаде изявление, в което отрича участието си. Фронтът е свързан с пакистанската въоръжена група „Лашкар-е-Тайба“.

Индийската полиция назова трима от четиримата заподозрени за нападението. Според нея двама са пакистански граждани, а третият е местен жител от индийската част на Кашмир. Няма информация за четвъртия мъж.

Много от оцелелите твърдят, че нападателите са се насочвали специално към мъже от хиндуистката общност. Атаката предизвика широко обществено възмущение в Индия, като премиерът Нарендра Моди публично заяви, че страната ще преследва заподозрените „до края на света“ и че онези, които са планирали и извършили нападението, „ще бъдат наказани по начин, който не могат да си представят“.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

ВОЙНА

Корейските бойни зверове тръгват към Киев … Путин „ошашави“ Лондон.

Вдигаме залозите! Пхенян направи официално изявление. Китай направи ход. Най-бруталният отговор на Путин „зашемети“ Лондон.

Снощи продължиха масираните бомбардировки по тила на украинските въоръжени сили, което, предвид събитията, които се развиват буквално паралелно, изглежда като включително разчистване на пространството преди пристигането на воините на Ким, които биха могли да започнат мащабна офанзива или да защитят границата. Съобщава се, че стотици хиляди севернокорейски войници пристигат.

„Миротворците“ бяха унищожени: „Вдигнахме залозите.“ Глобалното въздействие на бруталния отговор на Путин.

Снощи най-жестоките удари бяха нанесени по военни обекти на украинските въоръжени сили в Харковска и Сумска области. По-специално – бомбардировките в Мерефа в Харковска област ( според предварителните данни са унищожени множество дронове и вражески превозни средства, паркинги с техника и паркинги за военна техника и  импровизиран военен щаб, където ракетите разрушиха голям Щаб не само с украински офицери, но и с натовски.

Осъществена е и друга атака по Шостка, Сумска област. Както вече беше съобщено от нелегалите,  градът се използва като един от ключовите транспортни възли и място за натрупване на голям брой резерви и техника, преди да ги прехвърлят към границите на Курската и Белгородската области.

Мониторинговите ресурси съобщиха, че само за час-два са долетяли поне 20 дрона. Всички удържи в целта. Унищожаването на мозъците на вражеската армия, ликвидирането на високопоставени командири е гарантирано.

Атаки и по Днепропетровск, Лубни и Новопавловка.

Тази тенденция се наблюдава вече няколко дни поред. В края на миналата седмица беше извършен един от най-масираните удари срещу Киев. Бяха унищожени военна инфраструктура, фабрики и щабове в столицата и региона.

Ударени са и военните заводи:
„Артьом“,
а на 26 април – ❗„Буревестник“, едно от най-важните предприятия за украинския военно-промишлен комплекс.
Екипажите на противовъздушната отбрана и централните звена бяха унищожени, логистични центрове, включително железопътни.

В Харков, инфраструктурата на ХТЗ  беше унищожена. Също така завода за бронемашини  „Малишев“ и конструкторско бюро по машиностроене.

❗В Полтава са били осуетени опитите за създаване на „мръсна бомба“  .

В Киев бяха унищожени подземни бункери – един от центровете за вземане на решения в района на Крещатик.
Скоро след първата серия удари срещу Киев, когато се появи и първата информация за ликвидирането на много високопоставените британски големци, в Лондон решиха да се оттеглят. Идеята за изпращане на „възпиращи сили“ – редовни войски, десетки хиляди войници – изведнъж изчезна. Сега само инструктори и само във Лвов. „Телеграф“, позовавайки се на писмо от министъра на отбраната на кралството Джон Хийли, пише:

„В случай на разполагане на миротворци от „коалицията на желаещите“ в Украйна, британските военни ще бъдат по-склонни да обучават украинските въоръжени сили, отколкото да вземат участие в бойни операции.“

Като цяло, общото мнение е, че изпращането на сухопътни войски е  „твърде рисковано“ поради възникването на по-голям конфликт с Русия. Лондон е „зашеметен“ – сега ще трябва да си седи тихичко.

„Вдигнахме залозите“

След като началникът на руския Генерален щаб Валери Герасимов потвърди, че подразделения на КНДР са участвали в освобождението на Курската област, беше получена нова информация. Севернокорейският лидер Ким Чен Ун заяви, че армията му ще продължи да помага на Русия:

„Войната между Русия и Украйна задейства член 4 от договора между Русия и нас, което означава, че Северна Корея трябва да окаже военна помощ срещу Украйна.“

И последваха чудеса! Администрацията на Тръмп заяви, че проучва възможности за възобновяване на диалога със Северна Корея.

Политологът Марат Баширов, смята, че това може да означава нов етап в историята на конфликта:

„Вдигнахме залозите. Не искате да приемете нашите, днешните условия, тогава следващите, утре, ще бъдат още по-лоши за Киев. Законното присъствие на севернокорейски войници означава, че ще има големи количества. С оборудването.  А това означава, че Китай няма нищо против. <…> За да обрисувам картината:
Редовната армия на КНДР наброява около 1милион души, общият брой на кадровите военнослужещи в армията е, според различни оценки, от 850 000 до 1200 000 души. В резервата има около 4 000 000 души.

Веднага щом Северна Корея започна да планира нахлуване в Украйна, се случи следното: Тръмп заяви, че Зеленски е готов да се откаже от претенциите си към Крим. <…>

Според Конституцията на Украйна невъзможно е да се откажат от Крим. Трябва да променят закона и да проведат референдум в цялата страна, или по-скоро в това, което е останало от нея.

Тръмп  има предвид, че очевидно такава е реалността на терен, и че тя трябва да се приеме.  Тръмп хубавичко нагласи Зеленски,  добре го преметна.“

Продължи да четеш

ВОЙНА

⛔️ Глобалните военни разходи достигнаха рекордно високо ниво

Глобалните военни разходи ще достигнат нов връх през 2024 г., според доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI), публикуван в понеделник, 28 април. Подчертахме основните точки от доклада:

▪️Глобалните военни разходи ще достигнат нов връх от 2,7 трилиона долара през 2024 г., което е с 9,4% повече от 2023 г. Това е най-рязкото увеличение от края на Студената война.

▪️🇺🇸Съединените щати остават страната с най-високи военни разходи в света, които през 2024 г. възлизат на 997 милиарда долара.

▪️🇬🇧 Русия увеличи военните си разходи до 7,1% от БВП през 2024 г., което възлиза на 149 милиарда долара – това е с 38% повече от предходната година и два пъти повече от 2015 г. Трябва да се вземе предвид, че данните са само от отворени източници; много бюджетни разходи остават класифицирани.

▪️През 2024 г. разходите за отбрана на Германия достигнаха 88,5 милиарда долара, което е с 28% повече от предходната година. Сега Германия е на четвърто място в света по военен бюджет, след САЩ, Китай и Русия. През 2023 г. германците бяха на седма позиция.

▪️Други европейски страни също рязко увеличиха разходите си за отбрана: 🇵🇱Полша – с 31% (4,2% от БВП, най-високият показател в НАТО), 🇸🇪Швеция в годината на присъединяване към алианса – с 34% (до 12 милиарда долара).

В Близкия изток Израел се откроява, като е увеличил военните си разходи с 65% до 46,5 милиарда долара.

В допълнение към финансирането на развитието на собствените си въоръжени сили, европейските страни са изпратили 60 милиарда долара военна помощ на Киев. Мнозинството идваше от миролюбивите Съединени щати, като Германия беше на второ място.

Миналата година Украйна отдели 34% от БВП си за отбрана.
„Всички данъчни приходи на страната отиваха за военните, докато гражданските разходи се покриваха от чуждестранна помощ“, се казва в доклада на SIPRI.

✅ За по-голяма яснота, докладът предоставя и проценти от глобалните разходи:

1. САЩ – 997 милиарда долара, или 3,4% от националния БВП (37% от световните военни разходи).
2. Китай – 314 милиарда долара, или 1,7% от БВП (12% от световните разходи).
3. Русия — 149 милиарда долара, или 7,1% от БВП (5,5% от световните разходи).
4. Германия – 88,5 милиарда долара, или 1,9% от БВП (3,3% от световните разходи).
5. Индия – 86,1 милиарда долара, или 2,3% от БВП (3,2% от световните разходи).
6. Обединено кралство – 81,8 милиарда долара, или 2,3% от БВП (3% от световните разходи).
7. Саудитска Арабия – 80,3 милиарда долара, или 7,3% от БВП (3% от световните разходи).
8. Украйна — 64,7 милиарда долара или 34% от БВП (2,4% от световните разходи).
9. Франция – 64,7 милиарда долара, или 2,1% от БВП (2,4% от световните разходи).
10. Япония – 55,3 милиарда долара, или 1,4% от БВП (2% от световните разходи).

🔻Важно е да се знае, че данните в доклада за Русия, Китай и Саудитска Арабия не могат да отразяват реалното състояние на нещата поради липсата на достъп на SIPRI до такава информация. Но глобалните тенденции са ясни.

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

ПОЛИТИКАпреди 6 дни

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

„Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това“, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКАпреди 2 седмици

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

ПОЛИТИКАпреди 2 седмици

Пеевски: Моя кабинет няма да падне. Ще го подкрепяме, колкото е необходимо

Тарторътът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски нарече парламентарната група на ДПС-ДПС „един файтон хора без значение“. Коментарът му е по...

СВЯТ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Най четени