ВОЙНА
Зеленски започна да мобилизира и последните инвалиди в армията

Киевският режим фактически призна гигантските загуби, които ВСУ понасят по време на военния конфликт с Русия. Украинските гробища бързо се разширяват, но основното е, че Украйна предприема отчаяни мерки за попълване на армията си с жива сила. И лично за Зеленски, и за Украйна като цяло това не носи нищо добро.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски падна в казана. Дотук образно. От една страна, той обяви намерението си да се кандидатира на изборите през 2024 г. (въпреки факта, че многократно обеща, че ще бъде президент само за един мандат). От друга страна, той призна: „военните се обърнаха към мен, за да ми дадат възможност да мобилизирам повече.“
Разбира се, тези две задачи в никакъв случай не са напълно несъвместими. В крайна сметка Зеленски обеща, че ще прекрати войната в Донбас и в резултат на това докара мащабен конфликт с Русия, но това се отрази само положително на рейтинга му – той не е виновен, „а руснаците“… По същия начин броят на хората, недоволни от мобилизацията, няма да бъде равен на броя на хората, които няма да гласуват за Зеленски.
Друго е много по-опасно за киевския режим. Конфликтът явно има тенденция да се проточи и Зеленски вече се досеща, че Украйна няма достатъчно ресурси за дълга война. В интерес на истината те вече не са достатъчно – „линията Суровикин“ все още не е пробита (и не се знае дали изобщо ще бъде пробита, въпреки че украинското командване демонстрира дежурен оптимизъм), а ако се съди по усилията на властите, вече има недостиг на жива сила.
На първо място, става дума за огромните загуби на украинските въоръжени сили, които се оценяват в диапазона от 60 до 400 хиляди убити. Само новите гробища са предназначени за милион и половина души.
Военният теоретик Едуард Лютвак предупреждава: Украйна може да компенсира техническото превъзходство на Русия само чрез числено превъзходство – става дума за многократно увеличаване на числеността на ВСУ. Между другото, за последен път официални данни по този въпрос бяха дадени преди повече от година – тогава числеността на силите за сигурност в Украйна беше около един милион души. Сега няма дори груби оценки, но очевидно числеността на украинската армия е не по-малка от преди година.
Сега украинското правителство полага усилия за постигане на превъзходство на бойното поле, необходимо за сравнително бързо приключване на конфликта. В полза на Украйна, разбира се.
Първо, това, разбира се, е кампания за възстановяване на реда във военните служби за регистрация и вписване. Задачата тук е не толкова да се увеличи „производителността“ на службите за военна регистрация и вписване, а да се възстанови доверието в системата като цяло. Иначе се оказва като заместник-министъра на отбраната на Украйна Анна Маляр – подкупите във военната служба не трябва да са причина да не искате да умрете на фронта.
Второ, разширява се кръгът на военнозадължените. По-специално става дума за набиране на граждани с ограничена годност. Сега режимът в Киев е готов да мобилизира дори болните от туберкулоза и СПИН. Трудно е да се възприеме това като нещо различно от опит да се събере последното възможно за бойни действия.
От една страна, тук изглежда няма нищо особено – има категории, които поради здравословното си състояние се считат за годни за служба само във военно време (поне така беше в СССР). Никой не се съмнява, че в Украйна е военно време. От друга страна, това позволява да се прибират тези хора, които са получили съответните удостоверения по не съвсем законен начин (не са толкова много, но това е въпрос на справедливост, а не на броя на мобилизираните).
От трета страна се чистят съвсем незначителни ниши. Например Алексий Данилов, секретар на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна, обяви необходимостта от отмяна на отсрочката за военнослужещите, които получават второ висше образование (напоследък техният брой се е увеличил многократно – тази ниша се използва именно за получаване на отсрочка, но все пак броят на тези случаи е нищожен на фона на броя на мобилизираните).
Четвърто, ръководителят на фракцията на „Слугата на народа“ в Радата Давид Арахамия излезе с напълно невероятна инициатива – да се обърне към други държави за екстрадиция на военнослужещите, които са напуснали Украйна с фалшиви удостоверения за негодност за служба по здравословни причини. Тук дори клоунът Денис Малюска, който се смята за министър на правосъдието, беше принуден да признае, че идеята е малко идиотска – европейските страни отказват да върнат дори корумпирани служители …
Междувременно съдът в Полтава постанови, че военните служби нямат право да принуждават гражданите да се мобилизират. Съдейки по мотивите, решението на съда само по себе си не е твърде законно, но ясно показва трудностите, с които ще се сблъска Украйна, опитвайки се да се преструва на правова държава.
Отбелязваме, че идеята е идиотска и по друга причина – броят на хората, които са напуснали страната с фалшиви удостоверения, е с порядък по-малък от броя на хората, които са напуснали страната без никакви удостоверения.
Най-популярните варианти са да платите директно на граничната охрана или да платите на каналджиите (които споделят с граничната охрана). Според „Льо Фигаро“ „От началото на войната 13 600 души са били арестувани, опитвайки се да напуснат нелегално страната. Още около 6100 души бяха заловени с фалшиви документи. Наш анонимен източник в Украйна смята, че това е по-малко от една десета от напусналите страната. А според германското вътрешно министерство повече от 163 000 украинци на военна възраст са влезли в страната от началото на конфликта.
Дори знаем за случай, когато потенциално мобилизиран успял да преплува граничната река Тиса (рискова задача, честно казано, но се отървал само с две счупени ребра), бил задържан от румънски граничари, които не само че не го отвели при колегите си отсреща, но дори го изпрати на лечение в… Австрия. Между другото, това не е изолиран случай – отношението на граничните служители на европейските страни към бежанците от Украйна (дори и на военна възраст) е повече от лоялно.
По един или друг начин дори Арахамия не говори за необходимостта от настаняване на тази категория граждани в родината им. За да се поиска екстрадиция, е необходимо най-малкото да се установи самият случай на излизане в чужбина и ако това се случи, доказателства, че е извършено незаконно …
Още по-интересното е, че въпреки масираните проверки, които всеки път водят до залавяне на нови групи укриватели, кампания за прочистване на ръководството на граничната служба на западната граница липсва. Въпреки че може би просто още не са стигнали до тях – има още много време до изборите, а темата за борбата с корупцията винаги е жива. Всъщност, сега въпросът е колко хора по принцип Украйна може да призове.
От една страна, населението на Украйна не е толкова голямо – според изчисленията на заместник-председателя на Съвета за сигурност на Руската федерация Дмитрий Медведев, населението на страната е под 20 милиона души. Украински източници като цяло са съгласни с него, като посочват, че около половината от тях са пенсионери. Тоест дори при тотална мобилизация можете да разчитате на максимум пет милиона души.
От друга страна, не е достатъчно хората да бъдат призовани – те трябва да бъдат организирани, въоръжени и снабдени с всичко необходимо. Тук възможностите на Украйна в общи линии се изчерпват. И ако партньорите все още могат да предоставят оръжие и боеприпаси, тогава няма къде да се вземат офицери и сержанти.
Очевидно Украйна не може да спечели война на изтощение. Но, за съжаление, наличната информация не е достатъчна, за да се предвиди точно кога ще настъпи катастрофата на киевския режим. Но самият факт, че Киев сега засилва мобилизацията, е повече от показателен. Това се прави само в много отчаяни случаи.
В същото време не трябва да се изключва възможността през следващите месеци ВСУ все още да могат да провеждат настъпателни операции и дори да постигнат ограничен успех. Освен това Украйна има големи възможности за извършване на терористична дейност на територията на Русия и тя няма да спре, дори ако бъдат постигнати някакви мирни споразумения.
EXPRESS TV
* * *
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ВОЙНА
Индия и Пакистан на прага на война.

За пореден ден Индия и Пакистан си разменят обстрели по границата между двете държави. Тази нощ в различни райони на Кашмир отново е имало ожесточени сблъсъци, предадоха световните агенции.
Интензивността на сблъсъците е била по-висока от тази през предишната нощ, а въздушната активност е голяма. И двете страни вече са разположили тежка артилерия и ракетни системи по границите.
Пакистанският министър на отбраната Хаваджа Асиф заяви, че страната му няма намерение да напада Индия. Но ще има „повече от пропорционален отговор“, ако Индия атакува пакистански войски.
Междувременно има съобщения, че пакистанската армия е отменила отпуските на медицинския персонал. Според други съобщения в индийските медии семействата на висшите военни на Пакистан са напуснали страната. Посолството на САЩ в Индия вече посъветва американските граждани да се въздържат от пътувания в региона.
Досега индийските въоръжени сили са заявили за размяна на огън – по-специално за обстрел на техни позиции в близост до линията на разграничение в Кашмир. Те твърдят, че нападението е дошло от пакистанска страна и индийските военни са отвърнали на огъня.
Вчера пакистанският министър на отбраната Асиф заяви, че световната общност трябва да бъде сериозно обезпокоена от ситуацията, тъй като ескалацията между двете ядрени сили може да доведе до пълномащабна война. По-рано Пакистан заяви, че е готов да влезе във война.
Преди дни Индия стана свидетел на най-кървавата терористична атака през последните 25 години: 26 индийски туристи бяха убити в Пахалгам, разположен в индийската част на Кашмир.
След терористичното нападение в Кашмир напрежението между страните ескалира. Индийската страна обвинява пакистанските власти за инцидента. На 22 април неизвестни въоръжени лица откриха огън по туристи, изкачващи се по пътека в долината Байсаран в Кашмир. Базираната в Пакистан организация „Лашкар-е-Тайба“ пое отговорност за нападението.
Оттогава Индия реагира с твърди мерки, по-специално с изгонване на всички пакистански граждани. Те трябва да напуснат Индия до 29 април. Делхи също така обяви прекратяването на действието на договора, уреждащ съвместното използване на водите на река Инд с Пакистан. Прекъсването на договора, който в продължение на десетилетия е смятан за модел за междудържавно управление на природните ресурси, се случва за първи път от подписването му през 1960 г. Повече от 80 % от селското стопанство на Пакистан и около една трета от хидроенергията му зависят от водата от басейна на Инд.
Индийският министър на външните работи Викрам Мисри заяви, че действието на договора е спряно, „докато Пакистан убедително и неотменимо не оттегли подкрепата си за трансграничния тероризъм“.
Както отбелязва Ройтерс, стопирането на споразумението вероятно няма да има непосредствено въздействие върху водния поток към Пакистан, тъй като дори ако Индия реши да „отреже“ водата на Пакистан, няма да има къде да я отклони и къде да я съхранява.
Спирането на действието обаче ще означава, че Индия може да спре да споделя информация за изпускането на вода от язовири или за наводненията. Тя също така вече няма да има задължението да изпуска минимални количества вода през сухия сезон. Ако водните потоци станат непостоянни, пакистанското селско стопанство може да бъде застрашено, особено културите, които зависят от напояването, като пшеница, ориз и захарна тръстика.
🔥Последни Новини!🤦🏻
Моди иска война, военните се изплашиха и казаха, че не могат.
Генерали от индийската армия напуснаха срещата
Те казаха: „Не сме способни да водим война срещу Пакистан“
Моди все още иска война, но армията му не е способна да се бие
Това е истинската им… pic.twitter.com/wX4X0luWh2
— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 27, 2025
Пакистанският министър на енергетиката Ауаис Лехари нарече прекратяването на договора „акт на водна война“ и „страхлив, незаконен ход“.
Халид Хюсеин Баат, председател на Националния съюз на земеделските производители в Пакистан, определи действията на Индия като акт на агресия. „Това е истинска война“, цитира думите му Ройтерс. – Вече имаме недостиг на вода поради изменението на климата. Тази година има малко дъжд и малко сняг и нивото на водата вече е с 20-25% по-ниско от миналата година.“
Една от причините за пълномащабна война между Индия и Пакистан (Особена тревога предизвиква фактът, че и двете страни разполагат с ядрени оръжия – по повече от 150 бойни глави) може да бъде именно блокирането на водните потоци от индийските власти, за да не може Пакистан да получава вода от нея.
През 2019 г. Принстънският университет проведе моделиране на възможен конфликт между Индия и Пакистан. „Сценарият за 2025 г. предвижда терористична атака срещу индийски държавни служители с голям брой жертви, което да доведе до широкомащабен конфликт“, се казва в – се казва в проучването. Ако Индия и Пакистан използват всички 300 ядрени бойни глави, може да загинат между 50 и 125 милиона души. От друга страна наличието на ядрени оръжия в двете страни и катастрофалните последици от тяхното използване пък работят за намаляване на вероятността от нова война.
Каква е предисторията и контекстът на ескалацията?
Конфликтът между Индия и Пакистан за територията на Кашмир продължава вече почти 80 години от края на 40-те години на ХХ век, когато колонията Британска Индия получава независимост и е разделена на две държави по религиозен признак – Индия (където живеят предимно индуси) и Пакистан (където живеят предимно мюсюлмани). По време на разделянето Кашмир преминава към Индия, въпреки че по-голямата част от населението там е мюсюлманско, но владетелят е индус. Затова буквално веднага в този регион започват сблъсъци, а след това и няколко войни за него между Индия и Пакистан. Понастоящем Кашмир се контролира отчасти от Индия (териториите на Джаму и Кашмир, Ладакх) и отчасти от Пакистан (самопровъзгласилата се непризната държава Азад Кашмир, която де-факто се управлява от пакистанците и „северните територии“). Китай също е установил своя контрол върху част от Кашмир.
Регионът е важен и от геостратегическа гледна точка, тъй като Пакистан има обща граница с Китай през контролираните територии в Кашмир.
Всъщност отношенията в триъгълника Китай-Пакистан-Индия сега се определят като една от основите на конфликта. Пакистан се счита за близък до Китай. Индия пък е основният регионален съперник на Китай в Азия. И освен това потенциално основен конкурент на световния пазар – с влошаването на отношенията на Запада с Пекин именно Индия често се разглежда като мястото, където мултинационалните корпорации преместват производствените си мощности от Китай.
Засега обаче няма никакви индикации, че Китай може да е замесен в настоящата ескалация. Напротив – през последните години отношенията между Пекин и Ню Делхи вървят по пътя на нормализацията.
Друга възможна предпоставка са вътрешните процеси в Пакистан. Социално-икономическата и политическата ситуация там е изключително трудна. От няколко години страната е в хаос. При тези условия пакистанските власти могат да използват фактора „външна заплаха“, за да консолидират обществото и да потушат обзелите страната протести. От друга страна, Индия може да очаква, че конфликтът, напротив, само ще задълбочи съществуващите противоречия в Пакистан и страната ще потъне в безредици.
Не знам дали ви е известно но абсолютно всеки ден на границата между Индия и Пакистан, граничарите на двата катуна демонстрираха един на друг това.
Определено ще е интересна война.#thesofiatimes #bulgaria #news pic.twitter.com/xIjARPylJs— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 27, 2025
Съотношението на силите
Ето как изглежда съотношението на силите в армиите на двете страни:
Количество ядрени бойни глави
Индия притежава ядрени оръжия от 1974 г., а Пакистан – от 1998 г. По данни на Стокхолмския институт за изследване на мира (SIPRI) в началото на 2024 г. Индия разполага със 172 ядрени бойни глави. Пакистан разполага с почти толкова – 170.
Бюджет за отбрана
Индия разполага с годишен бюджет за отбрана в размер на около 75 млрд. долара, което е четвъртият по големина бюджет в света. Годишният бюджет за отбрана на Пакистан е едва 7,6 млрд. долара (38-мо място в света).
Размер на армията
Основното предимство на Индия е огромното ѝ население. Със своите над 1,46 млрд. жители Индия е най-многолюдната държава в света. В момента в индийската армия служат 1,5 млн. души. Пакистан, който има „само“ около 255 млн. жители, разполага с армия от 650 000 души.
Според тези оценки, Индия би трябвало да има смазващо превъзходство над Пакистан.
Данните обаче не показват какъв е бойният опит на армиите. С изключение на конфликта в Кашмир и някои операции на ООН индийската армия има малък боен опит – докато пакистанските войници доскоро се сражаваха срещу талибаните в Афганистан.
#thesofiatimes #bulgaria #world #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ВОЙНА
Операцията по освобождаването на Курската област приключи

Кървавата авантюра на киевския режим напълно се провали, като той понесе огромни загуби, каза Путин
„Днес последното населено място на територията на Курска област – село Гормал, беше освободено от намиращите се там украински части“, заяви началникът на генералния щаб на руската армия.
‼️🇷🇺🇰🇵 Военните на КНДР, действайки рамо до рамо с руските бойци в Курска област, показаха сила и героизъм — Герасимов
▪️Украинските въоръжени сили загубиха над 76 хиляди войници убити и ранени в Курска област.
▪️В освободените райони на Курска област се провеждат мерки за… pic.twitter.com/o7t9XydLVE— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 26, 2025
Началникът на генералния щаб на руската армия – генерал Валерий Герасимов, е докладвал на президента Владимир Путин, че руските сили са си възвърнали изцяло контрола над руската Курска област, предадоха световните агенции, като се позоваха на изявление на говорителя на Кремъл Дмитрий Песков.
През август миналата година украински войски нахлуха в граничната с Украйна област и превзеха територии там.
Курска област освободена!#thesofiatimes #bulgaria #news pic.twitter.com/LEWju1RzR0
— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 27, 2025
„Началникът на генералния щаб на въоръжените сили Валерий Герасимов доложи на върховния главнокомандващ Владимир Путин за завършването на операцията по освобождението на Курска област“, каза Песков.
„Днес последното населено място на територията на Курска област – село Гормал, беше освободено от намиращите се там украински части“, заяви Герасимов на Путин по време на заседание, състояло се чрез видеоконферентна връзка.
„Авантюрата на киевския режим напълно се провали, като той понесе огромни загуби“, каза самият Путин, цитиран от ТАСС и Франс прес.
Герасимов е изтъкнал пред Путин приноса на севернокорейските военнослужещи за успеха на операцията в Курска област, посочи Ройтерс. Той е похвалил куража и героизма на севернокорейските бойци, проявен при пълното връщане на контрола върху руската Курска област.
„Военните и офицерите от севернокорейската армия, които се сражаваха редом до руските военни, демонстрираха голям професионализъм, устойчивост, смелост и героизъм, за да отблъснат украинската инвазия“, е заявил Герасимов на Путин.
Той е докладвал още на Путин, че бойци от руското военно подразделение „Север“ са приключили с ликвидирането на диверсионни групи в района на село Поповка в руската Белгородска област, предадоха Ройтерс и ТАСС.
…
‼️🇷🇺 Руската армия освободи Горнал и изтласка украинските въоръжени сили отвъд границата, в ход е операция по прочистване, – Министерство на отбраната
▪️По време на настъпателни операции, части от военната групировка „Север“ освободиха село Горнал, последното селище под контрола на украинските бойци. Останките от вражеските части са изтласкани отвъд държавната граница.
▪️В момента в освободените райони на Курска област се предприемат мерки за идентифициране на отделни военнослужещи от Въоръжените сили на Украйна, опитващи се да се укрият на руска територия.
▪️Общо по време на военните операции в Курско направление украинските въоръжени сили загубиха:
▫️ повече от 76 550 военнослужещи,
▫️ 412 танка,
▫️ 341 бойни машини на пехотата,
▫️ 314 бронетранспортьора,
▫️ 2297 други бронирани бойни машини,
▫️ 2 803 автомобила,
▫️ 647 самоходни артилерийски установки и полеви артилерийски оръдия,
▫️ 64 установки за реактивни системи с многоцелеви ракети, включително 15 HIMARS и седем MLRS, произведени в САЩ,
▫️ 31 зенитно-ракетни установки, 11 транспортно-товарещи машини,
▫️ 134 станции за електронна борба,
▫️ 13 радара за противовъздушна отбрана, 22 радара за контрабатарейна борба,
▫️ 64 единици инженерно и друго оборудване, включително 23 инженерни машини за разчистване на препятствия, разминираща установка УР-77, 5 мостополагачи, инженерно разузнавателна машина, както и 16 бронирани ремонтно-евакуационни машини, командно-щабна машина и пет радара за електронно разузнаване.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
EXPRESS TV
Китай тества успешно неядрена водородна бомба

Опитът дава предимство на Пекин да заобикаля съществуващите ограничения при използването на ядрени и водородни оръжия.
Китай успешно тества базирано на водород взривно устройство на полигон, съобщава South China Morning Post, цитирайки научна публикация в китайско списание, разказва „Инсайдър“. Двукилограмовата бомба създаде огнена топка с температура над 1000 градуса по Целзий, която „живя“ повече от две секунди – това е 15 пъти по-дълго от подобен заряд, използващ тротил, известен и като TNТ.
Устройството е разработено от 705-ия изследователски институт на Китайската държавна корабостроителна корпорация (CSSC), която е специализирана в подводни оръжия. Коментарите на института са включени в статията, посочена от SCMP.
Бомбата е базирана на материал с твърдо водородно гориво на базата на магнезий – магнезиев хидрид. Това е сребристосив прах или фино кристално вещество, което се използва широко като твърда среда за съхранение на водород поради способността му да задържа водород в големи обеми (до 7,6% от теглото).
Първоначално той е разработен, за да се доставя газ до райони без електрозахранване, където да захранва горивни клетки за чиста електроенергия и топлина. Когато се активира с конвенционални експлозиви, магнезиевият хидрид претърпява бързо термично разлагане, освобождавайки водороден газ, който се възпламенява в продължителен огън.
На практика това е начин за съхраняване на водород в твърда форма и, когато е необходимо, бързо и мощно освобождаване с топлинен и експлозивен ефект. Верижна реакция започва, когато ударната вълна разгражда частиците магнезиев хидрид до микроскопични размери.
В този случай се отделя водород. Достигайки долната граница на запалване, той се запалва, причинявайки екзотермична реакция. Освободената топлина подхранва разлагането на магнезиев хидрид, създавайки самоподдържащ се цикъл на разпадане, освобождаване на водород и топлинна обратна връзка.
В сравнение с TNT, новата водородна бомба произвежда много по-дълготраен топлинен ефект – нажеженото до бяло огнено кълбо е в състояние да разтопи алуминиеви сплави и издържа много по-дълго от кратката светкавица на тротила, която продължава само 0,12 секунди.
„Експлозиите на водороден газ се възпламеняват с минимална запалителна енергия, имат широк диапазон на експлозия и предизвикват пламъци, които бързо се разпространяват навън“, казва екипът, ръководен от изследователя от CSSC Ван Сюефън.
Анализатори предупреждават, че успешният тест дава предимство на Пекин да заобикаля съществуващите ограничения при използването на ядрени и водородни оръжия.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГпреди 5 месеца
Новата съпруга на бившия ми съпруг неочаквано се свърза с мен – това, което написа, ме накара да пребледнея
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Той е световна кинолегенда, но днес живее като отшелник
-
БЛОГпреди 4 месеца
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ИНТРИГИпреди 5 месеца
Найденови дават лъжливи показания. Лечева оневинява Божков по делото за „убийствата“?