Свържете се с нас

ВОЙНА

Светът премина към вийна на дроновете

В Русия успешно бяха проведени полеви изпитания на лазерно оръдие. Отбелязва се, че с помощта на установката е възможно да се поразяват дронове както от типа самолет, така и от квадрокоптер. Какви са характеристиките на подобни разработки, как се решават подобни задачи в други страни и как лазерите могат да опростят защитата на жилищните райони от възможни вражески атаки?

В Русия проведоха успешни полеви изпитания на лазерно оръдие, предназначено за унищожаване на безпилотни летателни апарати. Както отбелязва запознат източник, моделът „е показал висока ефективност при поразяване на БПЛА в близката зона“.

Подчертава се, че лазерът е осигурил физическото унищожаване на дронове, „прогарящи аеродинамичните повърхности на летящите апарати или изгарящи тялото им заедно с бордовото оборудване“. В същото време са били унищожени модели на „самолети и квадрокоптери“.

Водещите страни в света активно работят върху тактическите системи за лазерно потискане и унищожаване. Така американската компания “Локхийд Мартин” създаде прототип на мобилния комплекс АДАМ за сухопътните сили на САЩ. На официалния сайт на компанията се уточнява, че моделът е способен да унищожава въздушни цели на разстояние до два километра.

Подобна система е разработена от концерна “Бойнг” – комплексът ХЕЛМД на шаси на камион. На официалния сайт на компанията образецът е описан като „10-киловатов лазер, монтиран на тактическа военна машина“. По време на тестовете през 2014 г. моделът успя да порази над 150 въздушни цели, включително БПЛА.

Руската експертна общност се изказва положително за тестването на новата технология. И така, военният специалист Алексей Василев отбелязва, че „в бъдеще лазерните инсталации трябва да допълнят радио-електронната борба“. Според него това създава “система, която открива заплахата, включва смущения и ако смущенията не помогнат, целта се постига с лазер“.

„Допълнително средство за отбрана ще бъде скорострелно зенитно оръдие с дистанционен предпазител, което ще създаде слоеста система за „микро ПВО“, като по този начин ще завърши създаването на „щит“ в отговор на появата на новия „меч“ под формата на дроновете“, смята Василиев.

На свой ред военният експерт Иля Крамник подчертава важността на въвеждането на иновации в системата за противовъздушна отбрана. „Една голяма война винаги значително променя обичайните оръжейни системи, както по отношение на хардуер, така и по организационни форми. Нов скок в еволюцията на противовъздушната отбрана, особено по отношение на противодействието на безпилотните самолети, ще бъде един от резултатите от сегашната конфронтация “, смята той.

„Класическата ПВО, „заточена“ за самолети и крилати ракети, реализира потенциала си по поставените цели, но не винаги е подходяща за борба с дронове. Ако обикновено няма проблеми с големите устройства като “Байрактар”, то по-малките продукти редовно създават проблеми“, отбелязва експертът.

„Причината е проста – откриването на бавна цел, на ниска надморска височина, малка и най-често незабележима е трудно само по себе си. В равнинна степ тази задача би била решена, но дори малък релеф, дървета и повече или по-малко плътни сгради вече ще създадат сериозни проблеми“, подчертава Крамник.

„Отделен въпрос е въздействието върху целта, особено в среда на цивилни сгради, когато падането на зенитна ракета или оръдие може да причини повече щети, отколкото попадението на самия дрон“, пояснява той.

„За да се реши този проблем, ще е необходимо да се променят както средствата за откриване, така и за унищожаване. Втората задача вече е до голяма степен поета от системи за радио-електронна война, които потискат комуникациите и навигацията на дронове и редовно ги принуждават да паднат, без да експлодират. Развитието на методите за откриване следва главно линията на комбинация от съвременни радари с оптично-електронни системи, което опростява както намирането на цел, така и последващото поддържане на контакт с нея “, отбелязва Крамник.

„Технически въпросът е кога лазерите ще бъдат включени в тази битка? В серийно производство те досега бавно се появяват на бойни кораби, където енергията, достатъчна за осветяване на среден град, позволява да се захранва боен лазер без прекомерно натоварване. На сушата човек може само да мечтае за корабни мощности, което дава съответните размери на машините, оборудвани с лазери “, твърди той.

„Въпреки това, в градовете, военни съоръжения и подобни места с централизирано електрозахранване, този проблем може да бъде решен без проблеми. Основното предимство на лазера в този случай е минимизирането на страничните щети. Само фрагменти от самия дрон ще паднат на земята, но не и ракета, изстреляна срещу него, и не зенитни артилерийски снаряди “, уточнява експертът и добавя: „Практически всички ядрени и някои неядрени сили имат съответни разработки. Въпросът е кой пръв ще ги използва в реална битка, а не на полигон.”

Използването на лазерни системи за усилване на ПВО е изключително перспективно, съгласен е военният експерт Юрий Кнутов. „Тази технология има много предимства: сравнително евтина е, бързо реагира на вражески заплахи и на всичкото отгоре не вдига много шум при работа по цели“, отбелязва той.

„Но ние сме само в началото на пътя към отключване на истинския потенциал на лазерните оръжия. Засега подобни установки могат да бъдат класифицирани като ПВО с малък обсег. Разстоянието, на което различните прототипи показват ефективност при унищожаване на обекти, е сравнително малко: сравнимо с мощните електромагнитни оръжия“, подчертава източникът.

„Следователно, за да се превърнат лазерите в значителна част от ПВО, трябва да се решат две задачи. Първо да се увеличи силата на самия лъч, което значително ще увеличи обхвата на импулса. Това може да стане по няколко начина. Американците вече се опитват да осъществят единия от тях“, отбелязва експертът.

„В САЩ искат да комбинират няколко лазерни лъча в един лъч. Засега Вашингтон не е успял да достигне нивото на индустриално производство на подобни модели, но изследователските тестове се провеждат доста активно. Теоретично този подход, със съответната инвестиция, може да доведе до осезаеми резултати ”, смята Кнутов.

„Друг начин за увеличаване на мощността на лазера е да се усили самият източник на излъчване. Не се знае кой от двата начина да се счита за най-ефективен. Има и друг проблем – необходимостта от висококачествена охладителна система. Когато лещите, огледалата и въздухът се прегреят, цялата конструкция може не само да намали точността на снимане, но дори да се развали напълно ”, подчертава събеседникът. „Засега Китай се справя добре в тази област. КНР вече успя да създаде прототип, способен бързо да охлажда вътрешния механизъм на установката. Въпреки това, тези проблеми все още остават един вид „ограничител“ на спектъра от лазерни приложения. Израелската система за ПВО например също има лазерни системи. Въпреки това Тел Авив все още е фокусиран върху използването на ракети като част от изпълнението на ПВО“, припомни източникът.

„Мисля, че след време лазерите могат да се използват за защита на малки участъци от територията или конкретни обекти. Унищожаването на БПЛА с импулс ще причини по-малко щети на инфраструктурата на жилищните райони. Но тъй като рисковете от детонация на експлозивната част на дрона все още не могат да бъдат изключени, по-добре е да поставите такива комплекси извън мегаполисите“, обобщава Кнутов.

EXPRESS TV

* * *

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ВОЙНА

Индия и Пакистан на прага на война.

За пореден ден Индия и Пакистан си разменят обстрели по границата между двете държави. Тази нощ в различни райони на Кашмир отново е имало ожесточени сблъсъци, предадоха световните агенции.

Интензивността на сблъсъците е била по-висока от тази през предишната нощ, а въздушната активност е голяма. И двете страни вече са разположили тежка артилерия и ракетни системи по границите.

Пакистанският министър на отбраната Хаваджа Асиф заяви, че страната му няма намерение да напада Индия. Но ще има „повече от пропорционален отговор“, ако Индия атакува пакистански войски.

Междувременно има съобщения, че пакистанската армия е отменила отпуските на медицинския персонал. Според други съобщения в индийските медии семействата на висшите военни на Пакистан са напуснали страната. Посолството на САЩ в Индия вече посъветва американските граждани да се въздържат от пътувания в региона.

Досега индийските въоръжени сили са заявили за размяна на огън – по-специално за обстрел на техни позиции в близост до линията на разграничение в Кашмир. Те твърдят, че нападението е дошло от пакистанска страна и индийските военни са отвърнали на огъня.

Вчера пакистанският министър на отбраната Асиф заяви, че световната общност трябва да бъде сериозно обезпокоена от ситуацията, тъй като ескалацията между двете ядрени сили може да доведе до пълномащабна война. По-рано Пакистан заяви, че е готов да влезе във война.

Преди дни Индия стана свидетел на най-кървавата терористична атака през последните 25 години: 26 индийски туристи бяха убити в Пахалгам, разположен в индийската част на Кашмир.

След терористичното нападение в Кашмир напрежението между страните ескалира. Индийската страна обвинява пакистанските власти за инцидента. На 22 април неизвестни въоръжени лица откриха огън по туристи, изкачващи се по пътека в долината Байсаран в Кашмир. Базираната в Пакистан организация „Лашкар-е-Тайба“ пое отговорност за нападението.

Оттогава Индия реагира с твърди мерки, по-специално с изгонване на всички пакистански граждани. Те трябва да напуснат Индия до 29 април. Делхи също така обяви прекратяването на действието на договора, уреждащ съвместното използване на водите на река Инд с Пакистан. Прекъсването на договора, който в продължение на десетилетия е смятан за модел за междудържавно управление на природните ресурси, се случва за първи път от подписването му през 1960 г. Повече от 80 % от селското стопанство на Пакистан и около една трета от хидроенергията му зависят от водата от басейна на Инд.

Индийският министър на външните работи Викрам Мисри заяви, че действието на договора е спряно, „докато Пакистан убедително и неотменимо не оттегли подкрепата си за трансграничния тероризъм“.

Както отбелязва Ройтерс, стопирането на споразумението вероятно няма да има непосредствено въздействие върху водния поток към Пакистан, тъй като дори ако Индия реши да „отреже“ водата на Пакистан, няма да има къде да я отклони и къде да я съхранява.

Спирането на действието обаче ще означава, че Индия може да спре да споделя информация за изпускането на вода от язовири или за наводненията. Тя също така вече няма да има задължението да изпуска минимални количества вода през сухия сезон. Ако водните потоци станат непостоянни, пакистанското селско стопанство може да бъде застрашено, особено културите, които зависят от напояването, като пшеница, ориз и захарна тръстика.

Пакистанският министър на енергетиката Ауаис Лехари нарече прекратяването на договора „акт на водна война“ и „страхлив, незаконен ход“.

Халид Хюсеин Баат, председател на Националния съюз на земеделските производители в Пакистан, определи действията на Индия като акт на агресия. „Това е истинска война“, цитира думите му Ройтерс. – Вече имаме недостиг на вода поради изменението на климата. Тази година има малко дъжд и малко сняг и нивото на водата вече е с 20-25% по-ниско от миналата година.“

Една от причините за пълномащабна война между Индия и Пакистан (Особена тревога предизвиква фактът, че и двете страни разполагат с ядрени оръжия – по повече от 150 бойни глави) може да бъде именно блокирането на водните потоци от индийските власти, за да не може Пакистан да получава вода от нея.

През 2019 г. Принстънският университет проведе моделиране на възможен конфликт между Индия и Пакистан. „Сценарият за 2025 г. предвижда терористична атака срещу индийски държавни служители с голям брой жертви, което да доведе до широкомащабен конфликт“, се казва в – се казва в проучването. Ако Индия и Пакистан използват всички 300 ядрени бойни глави, може да загинат между 50 и 125 милиона души. От друга страна наличието на ядрени оръжия в двете страни и катастрофалните последици от тяхното използване пък работят за намаляване на вероятността от нова война.

Каква е предисторията и контекстът на ескалацията?

Конфликтът между Индия и Пакистан за територията на Кашмир продължава вече почти 80 години от края на 40-те години на ХХ век, когато колонията Британска Индия получава независимост и е разделена на две държави по религиозен признак – Индия (където живеят предимно индуси) и Пакистан (където живеят предимно мюсюлмани). По време на разделянето Кашмир преминава към Индия, въпреки че по-голямата част от населението там е мюсюлманско, но владетелят е индус. Затова буквално веднага в този регион започват сблъсъци, а след това и няколко войни за него между Индия и Пакистан. Понастоящем Кашмир се контролира отчасти от Индия (териториите на Джаму и Кашмир, Ладакх) и отчасти от Пакистан (самопровъзгласилата се непризната държава Азад Кашмир, която де-факто се управлява от пакистанците и „северните територии“). Китай също е установил своя контрол върху част от Кашмир.

Регионът е важен и от геостратегическа гледна точка, тъй като Пакистан има обща граница с Китай през контролираните територии в Кашмир.

Всъщност отношенията в триъгълника Китай-Пакистан-Индия сега се определят като една от основите на конфликта. Пакистан се счита за близък до Китай. Индия пък е основният регионален съперник на Китай в Азия. И освен това потенциално основен конкурент на световния пазар – с влошаването на отношенията на Запада с Пекин именно Индия често се разглежда като мястото, където мултинационалните корпорации преместват производствените си мощности от Китай.

Засега обаче няма никакви индикации, че Китай може да е замесен в настоящата ескалация. Напротив – през последните години отношенията между Пекин и Ню Делхи вървят по пътя на нормализацията.

Друга възможна предпоставка са вътрешните процеси в Пакистан. Социално-икономическата и политическата ситуация там е изключително трудна. От няколко години страната е в хаос. При тези условия пакистанските власти могат да използват фактора „външна заплаха“, за да консолидират обществото и да потушат обзелите страната протести. От друга страна, Индия може да очаква, че конфликтът, напротив, само ще задълбочи съществуващите противоречия в Пакистан и страната ще потъне в безредици.

Съотношението на силите

Ето как изглежда съотношението на силите в армиите на двете страни:

Количество ядрени бойни глави

Индия притежава ядрени оръжия от 1974 г., а Пакистан – от 1998 г. По данни на Стокхолмския институт за изследване на мира (SIPRI) в началото на 2024 г. Индия разполага със 172 ядрени бойни глави. Пакистан разполага с почти толкова – 170.

Бюджет за отбрана

Индия разполага с годишен бюджет за отбрана в размер на около 75 млрд. долара, което е четвъртият по големина бюджет в света. Годишният бюджет за отбрана на Пакистан е едва 7,6 млрд. долара (38-мо място в света).

Размер на армията

Основното предимство на Индия е огромното ѝ население. Със своите над 1,46 млрд. жители Индия е най-многолюдната държава в света. В момента в индийската армия служат 1,5 млн. души. Пакистан, който има „само“ около 255 млн. жители, разполага с армия от 650 000 души.

Според тези оценки, Индия би трябвало да има смазващо превъзходство над Пакистан.

Данните обаче не показват какъв е бойният опит на армиите. С изключение на конфликта в Кашмир и някои операции на ООН индийската армия има малък боен опит – докато пакистанските войници доскоро се сражаваха срещу талибаните в Афганистан.

#thesofiatimes #bulgaria #world #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

ВОЙНА

Операцията по освобождаването на Курската област приключи

Кървавата авантюра на киевския режим напълно се провали, като той понесе огромни загуби, каза Путин

„Днес последното населено място на територията на Курска област – село Гормал, беше освободено от намиращите се там украински части“, заяви началникът на генералния щаб на руската армия.

Началникът на генералния щаб на руската армия – генерал Валерий Герасимов, е докладвал на президента Владимир Путин, че руските сили са си възвърнали изцяло контрола над руската Курска област, предадоха световните агенции, като се позоваха на изявление на говорителя на Кремъл Дмитрий Песков.

През август миналата година украински войски нахлуха в граничната с Украйна област и превзеха територии там.

„Началникът на генералния щаб на въоръжените сили Валерий Герасимов доложи на върховния главнокомандващ Владимир Путин за завършването на операцията по освобождението на Курска област“, каза Песков.

„Днес последното населено място на територията на Курска област – село Гормал, беше освободено от намиращите се там украински части“, заяви Герасимов на Путин по време на заседание, състояло се чрез видеоконферентна връзка.

„Авантюрата на киевския режим напълно се провали, като той понесе огромни загуби“, каза самият Путин, цитиран от ТАСС и Франс прес.

Герасимов е изтъкнал пред Путин приноса на севернокорейските военнослужещи за успеха на операцията в Курска област, посочи Ройтерс. Той е похвалил куража и героизма на севернокорейските бойци, проявен при пълното връщане на контрола върху руската Курска област.

„Военните и офицерите от севернокорейската армия, които се сражаваха редом до руските военни, демонстрираха голям професионализъм, устойчивост, смелост и героизъм, за да отблъснат украинската инвазия“, е заявил Герасимов на Путин.

Той е докладвал още на Путин, че бойци от руското военно подразделение „Север“ са приключили с ликвидирането на диверсионни групи в района на село Поповка в руската Белгородска област, предадоха Ройтерс и ТАСС.

‼️🇷🇺 Руската армия освободи Горнал и изтласка украинските въоръжени сили отвъд границата, в ход е операция по прочистване, – Министерство на отбраната

▪️По време на настъпателни операции, части от военната групировка „Север“ освободиха село Горнал, последното селище под контрола на украинските бойци. Останките от вражеските части са изтласкани отвъд държавната граница.

▪️В момента в освободените райони на Курска област се предприемат мерки за идентифициране на отделни военнослужещи от Въоръжените сили на Украйна, опитващи се да се укрият на руска територия.
▪️Общо по време на военните операции в Курско направление украинските въоръжени сили загубиха:
▫️ повече от 76 550 военнослужещи,
▫️ 412 танка,
▫️ 341 бойни машини на пехотата,
▫️ 314 бронетранспортьора,
▫️ 2297 други бронирани бойни машини,
▫️ 2 803 автомобила,
▫️ 647 самоходни артилерийски установки и полеви артилерийски оръдия,
▫️ 64 установки за реактивни системи с многоцелеви ракети, включително 15 HIMARS и седем MLRS, произведени в САЩ,

▫️ 31 зенитно-ракетни установки, 11 транспортно-товарещи машини,
▫️ 134 станции за електронна борба,
▫️ 13 радара за противовъздушна отбрана, 22 радара за контрабатарейна борба,
▫️ 64 единици инженерно и друго оборудване, включително 23 инженерни машини за разчистване на препятствия, разминираща установка УР-77, 5 мостополагачи, инженерно разузнавателна машина, както и 16 бронирани ремонтно-евакуационни машини, командно-щабна машина и пет радара за електронно разузнаване.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

EXPRESS TV

Китай тества успешно неядрена водородна бомба

Опитът дава предимство на Пекин да заобикаля съществуващите ограничения при използването на ядрени и водородни оръжия.

Китай успешно тества базирано на водород взривно устройство на полигон, съобщава South China Morning Post, цитирайки научна публикация в китайско списание, разказва „Инсайдър“. Двукилограмовата бомба създаде огнена топка с температура над 1000 градуса по Целзий, която „живя“ повече от две секунди – това е 15 пъти по-дълго от подобен заряд, използващ тротил, известен и като TNТ.

Устройството е разработено от 705-ия изследователски институт на Китайската държавна корабостроителна корпорация (CSSC), която е специализирана в подводни оръжия. Коментарите на института са включени в статията, посочена от SCMP.

Бомбата е базирана на материал с твърдо водородно гориво на базата на магнезий – магнезиев хидрид. Това е сребристосив прах или фино кристално вещество, което се използва широко като твърда среда за съхранение на водород поради способността му да задържа водород в големи обеми (до 7,6% от теглото).

Първоначално той е разработен, за да се доставя газ до райони без електрозахранване, където да захранва горивни клетки за чиста електроенергия и топлина. Когато се активира с конвенционални експлозиви, магнезиевият хидрид претърпява бързо термично разлагане, освобождавайки водороден газ, който се възпламенява в продължителен огън.

На практика това е начин за съхраняване на водород в твърда форма и, когато е необходимо, бързо и мощно освобождаване с топлинен и експлозивен ефект. Верижна реакция започва, когато ударната вълна разгражда частиците магнезиев хидрид до микроскопични размери.

В този случай се отделя водород. Достигайки долната граница на запалване, той се запалва, причинявайки екзотермична реакция. Освободената топлина подхранва разлагането на магнезиев хидрид, създавайки самоподдържащ се цикъл на разпадане, освобождаване на водород и топлинна обратна връзка.

В сравнение с TNT, новата водородна бомба произвежда много по-дълготраен топлинен ефект – нажеженото до бяло огнено кълбо е в състояние да разтопи алуминиеви сплави и издържа много по-дълго от кратката светкавица на тротила, която продължава само 0,12 секунди.

„Експлозиите на водороден газ се възпламеняват с минимална запалителна енергия, имат широк диапазон на експлозия и предизвикват пламъци, които бързо се разпространяват навън“, казва екипът, ръководен от изследователя от CSSC Ван Сюефън.

Анализатори предупреждават, че успешният тест дава предимство на Пекин да заобикаля съществуващите ограничения при използването на ядрени и водородни оръжия.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 3 часа

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

ПОЛИТИКАпреди 2 дни

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

„Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това“, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКАпреди 5 дни

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Пеевски: Моя кабинет няма да падне. Ще го подкрепяме, колкото е необходимо

Тарторътът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски нарече парламентарната група на ДПС-ДПС „един файтон хора без значение“. Коментарът му е по...

СВЯТ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Най четени