Свържете се с нас

БЪЛГАРИЯ

Радев спря разделянето на Следствието от Гешев

Президентът Румен Радев върна за ново обсъждане в Народното събрание параграфи 3-10 от Закона за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт (ЗСВ), приет от 49-ото Народно събрание на 2 юни 2023 година.

Оспорените разпоредби предвиждат обособяването на директора на Националната следствена служба и следствените отдели към прокуратурите в самостоятелни органи. В мотивите си държавният глава подчертава, че тези промени възстановяват положение, което вече е съществувало в българското законодателство и е било променено през 2009 г. с оглед ефикасното и прозрачно функциониране на досъдебното производство по наказателни дела. Така без убедителни аргументи Народното събрание сега ревизира ангажимент, който България е поела пред Европейския съюз. Това посочват от пресцентъра на държавния глава.

В мотивите за ветото на държавния глава се подчертава също така, че при приемането на оспорените разпоредби от Закона за изменение и допълнение на ЗСВ не е съобразено императивното изискване на Конституцията законите да бъдат приемани от Народното събрание с две гласувания. Не са спазени важни положения в Закона за съдебната власт. Нарушени са и редица разпоредби от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.

Ето и мотивите на държавния глава:

М О Т И В И

ЗА ВРЪЩАНЕ ЗА НОВО ОБСЪЖДАНЕ В НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА СЪДЕБНАТА ВЛАСТ, ПРИЕТ ОТ 49-ОТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА 2 ЮНИ 2023 Г.

Уважаеми народни представители,

Приветствам усилията на законодателя да усъвършенства нормативната рамка в посока превенция и противодействие на корупцията в съдебната власт. Основната част от приетия на 2 юни 2023 г. Закон за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт (ЗИД ЗСВ) съответства на това намерение и допринася за осъществяване на конкретните цели от Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България. Измененията, които се съдържат в § 1-2, § 12, 14 и 15 от ЗИД ЗСВ, са приети въз основа на законопроект на Министерския съвет от 13.04.2023 г. По този законопроект Министерският съвет е изложил мотиви в съответствие с изискванията на Закона за нормативните актове, извършена е частична предварителна оценка на въздействието и е била проведена обществена консултация, с която е дадена възможност на заинтересованите институции да изразят позиция по предлаганите промени. Разпоредбите на § 3-10 от ЗИД ЗСВ обаче са приети без установените гаранции за откритост, съгласуваност и предвидимост на законодателния процес.

1. В § 3-10 от ЗИД ЗСВ се предвижда предоставянето на независим статут на Националната следствена служба (НСлС) и на окръжните следствени служби и извеждането им от структурите на прокуратурата. По този начин се възстановява едно положение, което вече е съществувало в органите на нашата съдебна власт, и е било изоставено. През 2009 г. 40-ото Народно събрание е приело ЗИД ЗСВ (обн. ДВ, бр. 33 от 30.04.2009 г.), чрез който трансформира съществуващите тогава окръжни следствени служби в отдели към съответните органи на прокуратурата и определя директора на НСлС за заместник на главния прокурор. Към онзи момент правителството изтъква, че промяната се прави с цел „ефикасното и прозрачно функциониране на досъдебното производство“ и се налага поради „общата позиция на Европейския съюз за ролята, мястото и функциите на следствените органи в Република България, изразена още през октомври 2003 г. при затваряне на Глава 24 – Сътрудничество в областта на правосъдието и вътрешните работи“ (Мотиви към Законопроект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт № 902-01-3 от 9.01.2009 г.)

През 2003 г. в Доклада за напредъка на България към членство в Европейския съюз се посочва, че реорганизирането на следствените органи е ангажимент, чието изпълнение следва да се наблюдава за в бъдеще, с цел да бъдат преодолени актуалните структурни слабости на досъдебната фаза и тя да стане по-ефективна, като се избегне дублирането с други служби (Regular Report on Bulgaria’s Progress towards Accession, COM (2003) 676, стр. 18). След приемането на ЗИД ЗСВ от 2009 г. Европейската комисия отбелязва, че „внедряването на служителите на НСлС в прокуратурата може да се възприеме като стъпка за постигането на по-ефикасно използване на ресурсите в досъдебната фаза.“ (Придружаващ документ към Доклада на Комисията до Европейския парламент и Съвета относно напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка – Техническа актуализация, SEC (2009) 1074 окончателен, стр. 7). По този начин приетият през 2009 г. ЗИД ЗСВ става част от законодателните промени, с които приключват първите три години от членството на България в ЕС и отпада рискът от активиране на предпазните клаузи по Договора за присъединяване. Включването на следствените служби в структурата на прокуратурата следва логично от извършените три години преди това промени в Конституцията (обн. ДВ, бр. 27 от 2006 г.) и позволява „да бъде използван капацитетът на квалифицирани и опитни юристи, работещи като следователи, за засилване на противодействието срещу престъпността и корупцията, което обществото и Европейският съюз изискваха и очакваха“ (Решение на КС № 5 от 9.07.2009 г. по к. д. № 6 от 2009 г.).

В този контекст приетият от Народното събрание на 2 юни 2023 г. ЗИД ЗСВ (специално § 3-10) по същество ревизира ангажимент, който Република България е поела в преговорите за членство в Европейския съюз. Това би уронило доверието на органите на Европейския съюз и на останалите държави членки както в способността на страната да изпълнява пълноценно своите ангажименти, така и в ефективността и безпристрастността на националната наказателно правна система.

2. Оспорените разпоредби на § 3-10 от ЗИД ЗСВ са приети въз основа на предложение на народен представител, което е направено след първо гласуване на законопроекта в пленарна зала. Предложението съдържа разпоредби от друг законопроект (ЗИД ЗСВ от 12.04.2023 г.), който на 19.05.2023 г. е бил отхвърлен от Народното събрание при първо гласуване. В съответствие с чл. 79, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание (ПОДНС) в заседанието си от 25.05.2023 година Комисията по правни въпроси е отказала да разгледа и да гласува предложението. Въпреки това обаче, разпоредбите § 3-10 от ЗИД ЗСВ са подкрепени от Народното събрание при второто гласуване на законопроекта в пленарна зала.

По този начин Народното събрание не се е съобразило с изискването законите да се приемат с две гласувания (чл. 88, ал. 1 от Конституцията) и е действало в противоречие със своя правилник, който е конституционно уреден акт. В чл. 79, ал. 1 от ПОДНС се предвижда, че „законопроект, който е отхвърлен на първо гласуване, може да бъде внесен и разгледан повторно само след промени в основните му положения (…) и не по-рано от три месеца след отхвърлянето му.“. А според втората алинея от същия текст, разпоредби на законопроект, който е отхвърлен на първо гласуване, не може да бъдат внесени и разгледани повторно като предложения между първо и второ гласуване, ако не са изпълнени условията на първата алинея „с изключение на тези, които се отнасят до редакционни или правно-технически поправки.“. Разпоредбите на § 3-10 не може да се разглеждат като „редакционни или правно-технически поправки“ в гласувания на първо четене правителствен законопроект, следователно те са приети в нарушение на ПОДНС.

Допуснати са и две други нарушения на ПОДНС. Според чл. 80, ал. 1 от ПОДНС предложения, които излизат извън предметния обхват на приетия на първо гласуване законопроект, не се разглеждат по същество и не се гласуват, но в случая с § 3-10 от ЗИД ЗСВ това е направено.

Според чл. 80, ал. 6 от ПОДНС председателят на водещата комисия следва да изиска становище от Министерския съвет или от съответния ресорен министър по предложенията, които са постъпили от народни представители след първо гласуване на законопроекта. Това не е направено, което противоречи на добрите практики в законодателния процес и впоследствие би затруднило правоприлагането.

3. В случаите, когато Министерският съвет упражнява законодателната инициатива, Законът за съдебната власт (ЗСВ) изисква министърът на правосъдието, органите на съдебната власт и Висшият съдебен съвет (ВСС) да са във взаимодействие при изработването на проекти на закони и подзаконови нормативни актове, свързани със съдебната система (чл. 370, ал. 1, т. 2 от ЗСВ).

Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) е компетентен да дава становища по законопроекти, които се отнасят до съдебната власт (чл. 30, ал. 2, т. 13 от ЗСВ), а такова липсва във връзка с оспорените разпоредби от ЗИД ЗСВ.

Обособяването на самостоятелни следствени служби и промяната в статута на НСлС засяга функционирането на съответните органи на съдебната власт, от което следва, че като не е изискало становище от ВСС по § 3-10 от ЗИД ЗСВ, Народното събрание не се е съобразило с изискванията на Закона за съдебната власт.

4. Промените, които се предвиждат в § 3-10 от ЗИД ЗСВ, несъмнено имат определени бюджетни измерения, както и такива, свързани с управлението на имуществото на съдебната власт. В процедурата по приемане на закона такива не са разгледани. По предложението липсва финансова обосновка, а водещата комисия не е поискала становища от министъра на правосъдието (както изисква чл. 80, ал. 6, пр. 2 от ПОДНС) и от Пленума на ВСС.

Според чл. 130а, ал. 2, т. 6 от Конституцията Пленумът на ВСС управлява недвижимите имоти на съдебната власт. Организирането на управлението на имуществото на съдебната власт е изключително правомощие на Пленума на ВСС (чл. 387 от ЗСВ). Промяната на параметри, които засягат имуществото и бюджета на съдебната власт, без по тях да бъде потърсено предварително становище от компетентните органи на съдебна власт и без да бъдат отчетени трудностите, които биха се породили в прилагането на такива законодателни промени, поставя под заплаха независимостта на съдебната власт и нейната способност ефективно да изпълнява своите конституционни функции.

5. Липсата на мотиви не позволява да се прецени целесъобразността на оспорените разпоредби от § 3-10 от ЗИД ЗСВ, макар че ПОДНС изисква предложенията на депутати между първо и второ гласуване да бъдат аргументирани. Изказванията в пленарна зала сочат, че целта на мнозинството се изразява във „възстановяване на независимия статут на следствието“ и „изваждането му от йерархическа, методическа, организационна и друга зависимост от прокуратурата“. Организационната самостоятелност на НСлС и на окръжните следствени служби обаче не може да бъде самоцел. Разследващите органи (включително и следователите) са функционално зависими от прокуратурата, чиято първа конституционна задача е да ръководи разследването и да упражнява надзор за законосъобразното му провеждане (чл. 127, т. 1 от Конституцията). Принципът на правовата държава изисква от законодателя както да бъде последователен и предвидим, така и да създава съгласувана правна уредба (Решение на КС № 9 от 1994 г. по к. д. № 11 от 1994 г.), а тези условия не са спазени.

Уважаеми народни представители,

Като се ръководя от изложените мотиви, на основание чл. 101, ал. 1 от Конституцията на Република България връщам за ново обсъждане в Народното събрание разпоредбите на § 3-10 от Закона за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, приет на 2 юни 2023 година.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

БЪЛГАРИЯ

„Тръмп разбра, че Зеленски го е излъгал“

„Тръмп разбра, че Зеленски го е излъгал“ – Съветник на Кучма коментира отказа на американеца от повторна среща в Рим

Президентът на САЩ Доналд Тръмп отказа да се срещне с Володимир Зеленски след погребението на папата, защото знаеше, че ръководителят на киевския режим няма да изпълни споразумението, каза бившият съветник на Леонид Кучма Олег Соскин в канала си в YouTube.

Американският лидер проведе 15-минутна среща със Зеленски преди погребението на папа Франциск в базиликата Свети Петър. Както съобщи Sky News, те се разбрали да продължат разговора след церемонията, но срещата така и не се състоя.

„Тръмп знаеше, че Зеленски го е измамил и че няма да изпълни дори обещанията, които успя да даде в Базиликата. Тръмп знаеше това и затова не се срещна повече със Зеленски“, заяви Соскин.

  • Според анализатора ще е необходима повторна среща за одобряване на плана за изпълнение на решенията, ако Зеленски се съгласи.
  • В сряда Тръмп нападна Зеленски за отказа му да обсъди териториалния въпрос, като каза, че изявленията му за Крим вредят на мирните преговори с Русия.

Два дни по-късно Ройтерс публикува проект на САЩ за украинското решение, който включва юридическо признаване на Крим като част от Русия, де факто признаване на териториите на четири нови региона под контрола на Москва, премахване на антируските санкции, отказ на Киев от желанието му да се присъедини към НАТО, прекратяване на огъня и незабавно започване на преговори между Русия и Украйна.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

Половината българи нямат никакви спестявания , 1 милион души живеят в лишения

Подмяна на остаряла мебелировка не може да си позволят 35,1% от семействата

Всеки втори няма никакъв финансов резерв и дори при малки неприятности може да затъне в дългове. 45,6% домакинствана в страната не могат да посрещнат със собствени средства неочаквани финансови разходи, като например неотложен ремонт на жилището или колата, подмяна на пералня или хладилник или внезапно заболяване, обявиха от НСИ.

Проблеми с плащането на вноски по ипотечен или потребителски кредит, с плащането на битови сметки или наеми имат 18,7% от домакинствата в страната.

16,6% от населението, или над 1 млн. човека в страната, живеят в тежки материални и социални лишения, обявиха от НСИ. Това означава, че тези хора не могат да си позволят поне 7 от общо 13 основни неща, които са необходими за достоен живот. Например данните показват, че 41,4% от домакинствата не могат да си позволят едноседмична почивка извън дома.

Да ядат месо, риба или пиле през ден не могат да си позволят 18,7% от семействата. Малко по-голям е делът на домакинствата, които поради финансови причини не могат да поддържат нормална температура в дома си. Всеки пети в страната не може да похарчи малка сума всяка седмица за лични нужди. А всеки четвърти не може да си позволи по два чифта обувки за сезон.

Затрудненията, свързани със задоволяване на основни нужди и потребности, се различават в зависимост от етническата принадлежност, показват данните на НСИ. Например със собствени средства не могат да платят неочакван разход, като ремонт на колата или покупка на хладилник, 40,9% от домакинствата от българската етническа група. Неочакван разход не могат да платят 51,7% от семействата от турската етническа група и 83,3% от ромите.

Подмяна на остаряла мебелировка не може да си позволят 35,1% от семействата от българската етническа група, над 70 на сто от ромите и близо половината домакинства от турската етническа група. Огромна разлика между българите и ромите има и при притежаването на автомобил. Само 6,6 на сто от домакинствата от българската етническа група нямат кола (включително и служебен автомобил, който може да ползват за лични нужди). Докато без кола са близо 45 на сто от ромите. Делът на домакинствата от турската етническа група без личен автомобил е 10,6%, което е близо до дела на българите без кола.

Подмяната на износени дрехи с нови е проблем за 17,4% от българите, за всеки трети от турската етническа група и за над 55 на сто от ромите. Не могат да си позволят по финансови причини поне веднъж в месеца да се срещнат с приятели или роднини, за да хапнат или пийнат (включително и в домашни условия) близо 10 на сто от българите, 16,7% от хората от турската етническа група и близо 32% от ромите. Не могат всяка седмица да похарчат малка сума пари за лични нужди 16,7% от българите, всеки четвърти от турската етническа група и над половината от ромите.

Под линията на бедност са 1,4 млн. човека в страната, или 21,7% от населението, обявиха от НСИ. През 2024 г. линията на бедност за страната е 763,83 лв. месечен доход средно на човек от домакинство.

Линията на бедност се определя като 60% от средния медианен доход (ако хората в страната бъдат подредени по размер на дохода, този по средата в редицата има среден медианен доход). В сравнение с предходната година размерът на линията на бедност нараства с 19,7% в резултат на увеличението на доходите в страната.

Социалните помощи и пенсиите имат съществено значение за намаляване на бедността. Данните за 2024 г. показват, че ако в доходите на домакинствата включим получаваните пенсии, но извадим социалните плащания (обезщетения, социални и семейни помощи и добавки), равнището на бедност се повишава от 21,7% до 30% от населението. Ако от доходите извадим пенсиите и социалните плащания, под линията на бедност ще бъдат 46,1% от хората в страната.

В страната има и близо 250 хил. човека на възраст между 8 и 64 години, които живеят в домакинства с нисък интензитет на икономическа активност, което означава, че живеят в домакинства, които работят под 20% от времето през годината. Като съберем хората, които живеят с доходи под линията на бедност, с материални и социални лишения и в домакинства на безработни или с нисък интензитет на икономическа активност, се оказва че 30,3% от населението, или 1,95 млн. човека, са в риск от бедност и социално изключване.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

Десетки наводнени къщи в Северозападна България след поройни дъждове

Интензивни валежи от дъжд в Северозападна България предизвикаха наводнения.

Сериозни количества са отчетени в бойчиновското село Лехчево – 69 литра на квадратен метър и в Община Вълчедръм – 56 литра.

По данни на пожарната има подадени 40 сигнала за наводнени къщи в Монтанско и Врачанско.

На място са изпратени екипи. Валежите там продължават. В Монтанско количеството дъжд е 80 л./кв., като има наводнени дворове и къщи в редица селища, съобщи началникът на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РДПБЗН) в Монтана комисар Венцислав Райков.

В селата Лехчево и Кобиляк в община Бойчиновци, където е паднало най-голямо количество дъжд, има наводнени дворове и мазета, посочи той.

В село Лехчево от една къща с наводнен двор ще бъдат евакуирани две жени, които са блокирани вътре.

Водата вече се оттича, река Огоста е в коритото си, а екипите на пожарната ще съдействат за отводняване на засегнатите мазета и дворове, допълни той.

В Лом и Видин падналите валежи са съответно 29 и 23 литра на квадратен метър.

Три пъти по-малко са дъждовете в София, където има подаден само един сигнал за наводнен подлез, а екипи на пожарната работят за отводняването му.

Къде са украинците да помагат, когато имаме нужда???

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 2 дни

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

„Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това“, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКАпреди 3 дни

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКАпреди 5 дни

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Пеевски: Моя кабинет няма да падне. Ще го подкрепяме, колкото е необходимо

Тарторътът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски нарече парламентарната група на ДПС-ДПС „един файтон хора без значение“. Коментарът му е по...

ПОЛИТИКАпреди 2 седмици

От днес на власт е коалицията „Магнитски“

От днес България официално се управлява от профашистка и антитръмпистка коалиция „Магнитски“. Партията на Делян Пеевски става патерица на ГЕРБ...

СВЯТ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Най четени