ПАРИ
Светът масово бяга от „Долара“

Светът не принадлежи на Съединените щати
БРИКС печели срещу „Седморката“
Западът е изненадан от отказа от петродолара на страните от БРИКС след налагането на санкции срещу Русия. Това съобщи Forbes в началото на април, като подчерта, че Съединените щати са изненадани не от факта, че Руската федерация е започнала да се отказва от долара в международните разплащания, а от факта, че членовете на „ все по-влиятелния съюз БРИКС“ правят същото .
На 28 март Бразилия и Китай обявиха подписването на споразумение за извършване на всички бъдещи търговски транзакции с използване на национални валути. На 8 март стана известно, че Индия плаща за по-голямата част от руския петрол в различни от долари валути, включително дирхами на ОАЕ, а отскоро и в руски рубли.
На 28 март френският петролен гигант Total Energies обяви закупуването на първата партида LNG от китайската петролна компания CNOOC, използвайки китайски юан. Доларът постепенно губи позиции на световната сцена, обобщава Forbes , докато Bloomberg отбелязва с тревога, че срещата на БРИКС през 2024 г. ще се проведе в Казан.
Поводите за безпокойство са повече от значителни. BRICS в момента работи върху създаването на собствена валута. Както каза в края на март заместник-председателят на Държавната дума на Руската федерация Александър Бабаков, страните, включени в това обединение, могат да въведат нова форма на валута още тази година.
През март групата BRICS изпревари G 7 по отношение на дял в световния БВП по скалата на паритета на покупателната способност: BRICS – 31,5%, и G 7 – 30,7%.
В същото време стана известно, че Мексико иска да се присъедини към БРИКС. Това съобщи в средата на февруари La Jornada . Изданието подчертава, че Мексико трябва да започне „ясно и внимателно“ да се дистанцира от Съединените щати, защото „светът не принадлежи на Съединените щати „.
Доскоро БРИКС беше междудържавно обединение на пет държави: Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. В началото на годината се появи информация, че още 13 държави искат да се присъединят към организацията. Това заяви Мзувукиле Макетука, посланик на Южна Африка в Русия, която в момента председателства БРИКС.
По думите на дипломата, 6 от 13 държави вече са подали официална молба за членство (Алжир, Египет, Иран, Бахрейн, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства), останалите са проявили интерес и желание да станат част от асоциацията. „Въпросът за разширяването на БРИКС е на дневен ред… От Южна Африка мога да кажа, че ние също сме за разширяване “, подчерта южноафриканският дипломат.
Днес босовете на „златния милиард“ се нуждаят от война не само в Украйна, за да спрат растежа на незападните конкуренти на Г- 7 и да се измъкнат от кризата, която заплашва да стане необратима за тях. Изключителният руски съветски философ Александър Зиновиев, който е работил и живял дълго време на Запад, веднъж пише в статията си „Идеологическа глобализация“:
„Думата „глобализация“ е измислена като идеологическа маскировка за войната, която западният свят, водена от Съединените щати, се бори за господство над цялото човечество. Един от най-важните компоненти на тази война е идеологическото промиване на мозъка на човечеството в духа, който е желан за глобализаторите, т.е. идеологическата глобализация .
На планетата е изградена изключително грозна и дискриминационна система за преразпределение на благата. Населението на „златния милиард“ потребява около 14 пъти повече от производителността на техните територии. Самият термин „международна общност“ е мит, пропагандна измислица. Има конкретни държави и центрове на власт, които са жизнено заинтересовани от войната и наличието на военни заплахи; има страни от същата група БРИКС, чиято национална сигурност е застрашена.
Развитието на човечеството днес се определя от САЩ и най-големите транснационални корпорации. В същото време изхвърлянето на проблемите на американската икономика във външния свят (началото е положено през 1973 г. с осъзнаването на уникалния статут на долара като световна резервна валута) има граница – глобалната основа на финансовата „пирамида“. Този лимит изглежда вече е достигнат.
Възможностите САЩ и Г-7 отново всеобхватно да изхвърлят проблемите навън (както през 1973 г.) вече са не толкова в областта на финансовите, колкото във военно-политическите технологии. Казано по-просто, в отприщването на постоянни враждебни действия по целия свят и засилването на продължаващите войни и конфликти.
Например Украйна е ярък пример за използването на подобни технологии и в същото време добра реклама за американския военно-промишлен комплекс. Неговото пряко участие в случващото се на територията на бившата Украинска ССР води до следните изгодни за Вашингтон промени:
– възстановяване на господството на САЩ в Европа;
– натрупване на европейски производствени мощности;
– преразпределение на енергийните пазари в „игрите на по-високи цени“;
– формиране на „свой“ пазар и гарантиране на изключително търсене за него;
– значителен ръст на икономическите потенциали и лобита, свързани с военно-промишления комплекс;
– временно неутрализиране на „китайската заплаха“;
– формиране на разширена блокова военна ос в Източна Европа;
– връщане към еднополюсен свят (без Китай и регионални сили);
– поражението на стратегическия противник „с чужди ръце“, но със собствените си „винтчета“;
– идеологическа и политическа експанзия на Pax Americana.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ПАРИ
МВФ: В момента се извършва „рестарт“ на световната икономика

Международният валутен фонд (МВФ) намали прогнозата си за глобален растеж, като обяви, че глобалната икономическа система претърпява фундаментална трансформация на фона на нарастващата несигурност относно търговската политика на САЩ.
След като се върна в Белия дом през януари, президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи широки търговски ограничения, чиято кулминация нарече „Деня на освобождението“, на 2 април.
Митата са повишени до нива, невиждани от Голямата депресия, съобщи МВФ във вторник, като публикува последния си доклад „Световна икономическа перспектива“. Анализът прогнозира, че глобалното производство ще се забави до 2,8% тази година, спрямо 3,3% през 2024 г. През януари МВФ прогнозираше, че растежът ще се задържи стабилен през 2025 г.
„Глобалната икономическа система, при която повечето страни са работили през последните 80 години, в момента се рестартира, въвеждайки света в нова ера“, каза каза главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуринша.
Той обясни, че съществуващите правила биват оспорвани, докато нови все още не са се оформили. Внезапните повишения на митата и по-широката несигурност на политиката могат значително да забавят глобалния растеж, каза Гуринчас.
МВФ понижи прогнозата си за икономическото производство на САЩ до 1,8% през 2025 г. спрямо 2,8% миналата година и прогнозира по-нататъшно намаление през 2026 г.
МВФ
Прогноза за икономическия растеж по региони: Източник: МВФ, Световна икономическа перспектива, април 2025 г.
Очаква се най-големите търговски партньори на САЩ Мексико, Канада и Китай да понесат икономически удар. Растежът на Китай се очаква да се забави до 4% тази година поради опитите да се противодейства на ефектите от митата на Вашингтон. МВФ също така очаква повечето икономики в ЕС да се сблъскат с по-бавен растеж.
Тръмп наложи общо мито от 10% върху почти целия внос, заедно с мита от поне 145% върху китайските стоки, влизащи в САЩ. Той също така въведе „реципрочни“ мита за основните търговски партньори, позовавайки се на предполагаеми нелоялни търговски практики. По-късно отложи налагането на митата до юли, тъй като администрацията се стреми към двустранни търговски сделки, но предупреди, че митата могат да се повишат отново, ако други страни отвърнат на удара. Търговското напрежение и политическата несигурност разтърсиха световните пазари.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ПАРИ
Златото счупи нов рекорд за всички времена

Китай изкупува ценния метал, което води до рекордни цени
Цената на златото достигна нов рекорд за всички времена и за първи път надхвърли 3400 долара за тройунция. Юнските фючърси върху златото на Чикагската стокова борса (CME) се повишиха с 2,19%, достигайки 3401,3 долара за тройунция.
Златото се покачва на фона на допълнително отслабване на щатския долар и опасения от търговска война, отбелязва Bloomberg.
Търговският конфликт, започнат от президента на САЩ Доналд Тръмп, извади пазарите от баланс, подкопавайки апетита за рискови активи, като същевременно предизвика бърз поток от участници на пазара към активи-убежища. Така инвестициите в борсово търгувани фондове, обезпечени със злато, са показали ръст през последните 12 седмици и това е най-дългият период от 2022 г., изчислява изданието.
Подкрепа на пазара на злато оказаха и критиките на Доналд Тръмп към председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, пише Bloomberg. Тръмп обмисля отстраняването на Пауъл, каза директорът на Националния икономически съвет Кевин Хасет.
Инвеститорите активно се насочват към физически обезпечени със злато борсови фондове. „По-специално се откроява Китай, където инвестиционните потоци в златни фондове достигнаха 29,1 тона през първите 11 дни на април – повече, отколкото през цялото първо тримесечие (23,5 тона)“, казват експертите.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ПАРИ
Оттеглнето на Клаус Шваб от Световния икономически форум бележи провала на глобалистите

Соченият за лидер на глобалистите, Клаус Шваб, архитектът на антиутопичния дневен ред на Световния икономически форум, обяви, че се оттегля от борда на глабалистката организация.
Това бележи края на една ера за Шваб, който се застъпваше за противоречиви политики като ядене на буболечки, кампании за масова ваксинация, контрол на населението и политики за намаляване на промените в климата, цифрова валута на централните банки и много други политики, подобни на тези в Китай.
Междувременно културните промени в Северна и Южна Америка сигнализират за нарастващо движение към традиционни ценности, отслабвайки идеологическата хватка на форума в Давос върху правителствата, неправителствените организации, корпорациите, църквата и обществото.
„След скорошното ми съобщение и когато навършвайки 88 години, реших да се оттегля от позицията на председател и като член на Борда на настоятелите незабавно“, написа Клаус Шваб в изявление.
Той подаде оставка като изпълнителен директор преди една година, като бившият норвежки външен министър Борге Бренде пое ежедневните операции. Световният икономически форум заяви, че заместник-председателят Питър Брабек-Летат е бил назначен за председател на борда временно и че е назначена комисия за търсене на заместник.
„Във време, когато светът претърпява бърза трансформация, необходимостта от приобщаващ диалог за справяне със сложността и формиране на бъдещето никога не е била по-критична. Бордът на настоятелите на Световния икономически форум подчертава важността да остане непоколебим в своята мисия и ценности като посредник за напредъка. Въз основа на своята доверена роля форумът ще продължи да събира лидери от всички сектори и региони, за да обменят информация и да насърчат сътрудничеството“, се казва в изявление на Световния икономически форум.
Оставката на Шваб идва три месеца, след като президентът Тръмп каза на глобалистите на годишната им среща през 2025 г в Давос, Швейцария: „Америка се завърна“.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГпреди 5 месеца
Новата съпруга на бившия ми съпруг неочаквано се свърза с мен – това, което написа, ме накара да пребледнея
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Той е световна кинолегенда, но днес живее като отшелник
-
БЛОГпреди 4 месеца
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ИНТРИГИпреди 5 месеца
Найденови дават лъжливи показания. Лечева оневинява Божков по делото за „убийствата“?