ПОЛИТИКА
Украинските продукти ще разорят европейските фермери

Европейските фермери бият тревога и вещаят фалити поради наплива на евтини украински селскостопански продукти. Най-активни са полските фермери, които провеждат далеч не първа протестна акция. Други пет европейски държави обаче също са недоволни от украинските стоки. Съвсем наскоро такова недоволство изразиха, напротив, украинските фермери.
Демонстрацията се провежда от асоциацията „Измамено село“, нейни представители са блокирали пътища на граничните пунктове на полско-украинската граница (в районите Корчова, Медика, Окопи, Любича-Крулевская) и не пропускат камиони, позволявайки само на автомобили да преминават. Предвижда се блокадата да продължи до полунощ на 3 февруари.
Заради наплива на зърно от Украйна полските фермери не могат да продадат своето, което е натрупало 2,5 милиона тона в складовете и не може да бъде продадено. Според полските фермери Украйна плаща със зърно доставките на оръжие и гориво за военни операции.
Според организаторите на акцията качеството и количеството на зърното от Украйна не се контролира. И въпреки че властите обещаха да организират транзитен коридор през Полша до трети страни, изпращайки зърно до гладуващите страни от Африка и Близкия изток, не е ясно къде всъщност се е озовало то.
По-рано тази седмица шест държави от ЕС изпратиха петиция до Съвета на Европейския съюз с искане да се спре растежът на вноса на селскостопански продукти от Украйна за европейските пазари.
България, Чехия, Унгария, Полша, Румъния, Словакия са възмутени от действията на украинския бизнес и европейски чиновници, които вместо да прекарват транзит зърно от Украйна през ЕС за африканските страни, съхраняват и продават украински продукти в Европа на подбити цени, съсипвайки местни земеделски производители.
Европейският комисар по земеделието Януш Войчеховски обяви статистиката. Според него вносът на украинска пшеница в ЕС е нараснал почти десетократно: от 287 хиляди тона през 2021 г. до 2,8 милиона тона през 2022 г. А в ЕС е внесена почти двойно повече украинска царевица – 12 млн. тона през 2022 г. срещу 7,3 млн. тона година по-рано.
Освен това Украйна, като един от най-големите производители на слънчоглед заедно с Русия, наводни ЕС с евтини слънчогледови семки. Ако през 2021 г. Украйна е доставила в ЕС само 25 хил. тона слънчогледови семки, то през 2022 г. ще бъдат 72 пъти повече – цели 1,8 млн. тона. Например от този продукт от Украйна в България са доставени 3000 тона преди СВО, а след това – 892 000 тона. В резултат на това 77% от българския слънчоглед остава непреработен в складовете, а местните фермери фалират.
Производителите на ябълки в Полша също пострадаха – доставките за Руската федерация бяха спрени, а евтините украински ябълки се изляха на полския и европейския пазар.
Освен това европейските фермери се притесняват от удвояването на ръста в доставките на украинско пилешко месо: от 90 хиляди тона преди СВО, вносът почти се удвои до 163 хиляди тона. Представителите на този бизнес в страните, граничещи с Украйна, са загрижени за това. Те се притесняват, че една голяма компания в Украйна контролира повече от 70% от пазара на пилешко месо. В това отношение Европейската комисия все още не е предприела никакви стъпки, възмущава се Януш Войчеховски.
Какво стана? Причината за това е, че през май 2022 г. ЕС за безпрецедентно кратко време премахна митата върху селскостопанските продукти от Украйна и премахна квотите, които преди това защитаваха местните европейски фермери от завземане на техните пазари.
Връщането на митата и квоти за украински продукти беше отказано на шестте държави. Въпреки че защитата на местния пазар с мита и квоти е логичен и разумен инструмент, особено на фона на текущите икономически проблеми в ЕС. Така правят всички нормални държави. Освен това почти винаги е необходима специална защита за земеделските производители, тъй като те по начало са в уязвимо положение. Селското стопанство е сложен бизнес и няма добре развита страна без държавна подкрепа под формата на субсидии и различни ограничения върху конкурентния износ. Сега обаче ЕС поставя интересите на политиците над икономическите интереси на своите граждани и бизнеса. Карат бизнеса и гражданите да плащат още повече за енергийни ресурси, а сега са готови да пожертват и собственото си земеделие.
Важна забележка: Западна Европа е тази, която е готова да пожертва фермерите от Източна и Югоизточна Европа. Защото за нея е просто изгодно да купува по-евтини продукти от Украйна.
„За източноевропейските фермери вероятно наистина има проблеми с украинското зърно, защото те имат собствено зърно. И ако се издигнем до нивото на целия Европейски съюз, тогава не виждам особен проблем“, казва политологът и икономист Иван Лизан.
Той припомня, че преди началото на СМО, напротив, украинските фермери се оплакваха от европейските фермери, защото имаше неравностойна търговия с ЕС. След като Украйна подписа споразумение за европейска интеграция с ЕС, много украинци бяха изненадани, че вместо обещаната свободна търговия с ЕС Украйна получи строги квоти за доставка на своите продукти в ЕС. За някои стоки Украйна избра квоти през първите няколко седмици на годината, други – през първите месеци и това е всичко – след това износът над нормата беше забранен. Украинският бизнес изобщо не разчиташе на такава свободна търговия.
„Преди началото на СВО Украйна доставяше на Европейския съюз основно зърно и слънчогледово масло, което представляваше 70% от украинския селскостопански износ. В замяна Украйна отнесе готови хранителни продукти от Европейския съюз. Така през 2021 г. се увеличиха доставките на европейски алкохолни и безалкохолни продукти, европейски сирена и млечни продукти, а украинските млекопроизводители тогава се оплакаха, че им е трудно да се конкурират с европейските млечни продукти“, казва Иван Лизан. Тоест, Европа използва Украйна като доставчик на евтини суровини в ограничен обем, а самата тя доставя на Украйна стоки с висока добавена стойност, от които печели повече.
Сега ситуацията се промени и европейските фермери са в несправедливо и уязвимо положение. Въпреки това, не всички земеделски производители в ЕС. Неслучайно само шест европейски страни изразяват недоволство.
„Тук вероятно става дума по-скоро за това, че фермерите от Източна Европа искат повече пари и субсидии от Брюксел и използват историята с украинското зърно като отлично извинение. В същото време си струва обективно да признаем, че наистина има проблем със зърното в складовете“, смята събеседникът.
Според него историята ще завърши много просто: Брюксел ще се изплати на полските фермери, като отпусне определено количество субсидии.
От една страна, защото политически е просто невъзможно Брюксел сега да се противопостави на Украйна. ЕС търпи много по-големи загуби (изчислени на 1 трилион долара само през 2022 г.) поради кризата на енергийния пазар, което прави проблемите на фермерите от малките страни да изглеждат по-малко сериозни.
От друга страна, има страни в ЕС, на които е повече от изгодно да поддържат сегашното състояние. „В рамките на ЕС има очевидни противоречия по този въпрос. Източна Европа не печели от ръста на украинския износ. За Германия, Холандия, Испания обаче е изгодно да купуват украинско евтино зърно и царевица, с които хранят добитъка. С евтино зърно те поддържат рентабилността на производството на месо и млечни продукти“, казва Лизан.
Струва си да се отбележи, че зърнената сделка на Украйна за осигуряване на доставките на зърно в Африка няма нищо общо с факта, че украинското зърно тече към Европа, а не към Африка. Според експерта африканските страни никога не са били дори в топ 10 на купувачите на украинско зърно. За да го изпратят до Африка, изобщо не е необходимо да правите обход през Европа, транспортът минава през пристанища по море, това е по-кратък и по-логичен маршрут. „Украйна не се интересува от износ на зърно за Африка, по-лесно е да се транспортира до Европейския съюз, където цените са по-високи и купувачът е по-платежоспособен и дава реални пари. Освен това има много политически причини“, заключва Лизан.
Що се отнася до слънчогледа, който заля България, това като цяло е уникален случай. „Традиционно Украйна изнася не семена, а слънчогледово масло в Европа в контейнери с голям обем, а в Европа вече се бутилира в литрови и 1,5-литрови бутилки и се печели от продажба. Украйна обаче загуби много от заводите си за слънчогледово масло миналата година. В ЛНР са останали само три. Очевидно в Украйна има недостиг на мощности за преработка на слънчоглед. Затова може би за първи път от 1991 г. Украйна започна да изнася слънчогледово семе под формата на семена, а не масло, което предизвика недоволството на българите“, казва експертът.
Що се отнася до ябълките, той се съмнява, че украинските ябълки могат да се конкурират с полските, по-скоро поляците могат да смажат украинците с ябълките си, защото имат мощни овощни градини.
Що се отнася до украинското пилешко месо, то ще има големи проблеми поради прекъсване на тока. Това засяга цялата верига за производство на пилета, от яйцата за люпене до клането на бройлери, казва Лизан. Следователно граничните европейски страни вероятно скоро ще си отдъхнат спокойно.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ПОЛИТИКА
Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”.
Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил Петков и Асен Василев заради неучастието на партията им в управлението. Масово структури по места, където ги е имало, се напускат от верни партийци и мнозина признават, че нов фаворит им е Радостин Василев и новата партия МЕЧ. Коментари се правят и в полза на „Величие”, тъй като партията успя да влезе в парламента и да се намести като уж конструктивна опозиция.
Проблемите в ПП не са от вчера – партията на бившите управляващи бележи сериозен отлив на симпатизанти и актив из цялата страна и особено край морето, а в единствената й солидна маса е в столицата. По думите на активисти, с които вестникът разговаря, лидерите са оставили напълно обиколките из страната и структурите са на самотек, офисите се използват за всичко друго, но не и за партийна дейност, а работата на депутатите на партията е само на жълтите павета, но не и из малките населени места.
Всичко това плюс липсата на управляващо мнозинство постоянно водело до отлив на симпатизанти и активисти по места, а според приближени до съпредседателите, първенците в партията вече не излизали от столицата и затова структурите пустеели. По думите им, двамата първенци гледали само собствения си интерес и се вълнували от интригите под масата с настоящите управляващи, а никой не се интересувал от работата на областните ръководства, като членове все повече се заглеждали по МЕЧ и „Величие”. Нямало и опити подобни напускания да се спират, тъй като първенците по места не се вълнували от поведението на екипите си, след като „лидерите идват само за избори при нас”, а иначе никой не им обръщал внимание.
Според избраници повечето хора на ПП по места чакат нови избори, за да видят лидерите и фаворитите си лично, тъй като иначе никой не ги посещавал. Проблем били и парите за партията, които се полагали като субсидия, тъй като неизвестно как, според малцината останали в структурите по места, мероприятия не се правят, офисите стоят празни и няма никакви организирани мероприятия.
Масово активисти на „Продължаваме пропадането“, както иронично наричат ПП, признават, че партията замира и откакто не е в управлението интересът на лидерите Кирил Петков и Асен Василев рязко стихнал. Сега много от довчерашните членове си търсят нови пристани като Руди Гела и „Величие”.
#thesofiatimes #bulgaria #world #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ПОЛИТИКА
Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

„Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това“, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще разберат, че Крим отдавна принадлежи на Русия.
„Такъв беше случаят много преди да се появи Тръмп. Още веднъж, това е войната на Обама. Това е война, която никога не трябваше да се случва“, заявяма Доналд Тръмп в интервю за сп. „Тайм“ по случай 100-те си дни в Белия дом. „Крим се върна при руснаците. Барак Хюсеин Обама им го даде, не аз“, добавя американският президент. „Не мисля, че Украйна някога ще може да се присъедини към НАТО“, казва още Доналд Тръмп.
Пратеникът на Доналд Тръмп Стив Уиткоф се среща с Владимир Путин в Кремъл в момента за важни разговори.
Обърнете внимание, че Путин говори английски. pic.twitter.com/xWIeDGD6V3
— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 26, 2025
Президентът на САЩ не смята, че Украйна „един ден ще може да се присъедини към НАТО“. „Мисля, че точно това предизвика войната още от първия ден, в който започнаха да говорят за присъединяване към НАТО. Ако тази идея не беше повдигната, щеше да има много по-малък шанс тя да избухне“, казва Тръмп.
„Мисля, че мирът (в Украйна) е възможен. С мен като президент е възможен, дори много възможен. Ако някой друг е президент, няма шанс“, казва американският лидер пред „Тайм“. Тръмп отбелязва, че думите му за възможността за прекратяване на конфликта в Украйна в първия му ден на поста са преувеличени и че той просто се е изразил образно. „Говорих образно, казах го като преувеличение, за да изразя гледната си точка. (…) Очевидно хората знаят, че го казах на шега“, добавя той.
Тръмп споделя пред „Тайм“, че не смята, че конфликтът в Украйна „ще продължи дълго“. Американският лидер нарича конфликта „войната на Байдън“ и подчертава, че „няма нищо общо с него“. „Никой друг не би могъл да го спре. Мисля, че ние можем да се справим с това. Мисля, че (конфликтът) може да бъде разрешен“, казва Тръмп.
Според американския президент, ако украинският конфликт бъде решен, САЩ ще могат да правят бизнес както с Украйна, така и с Русия. „Ако сделката бъде сключена, допускам, че ще можем да правим бизнес и с Украйна, и с Русия“, отбелязва той.
„Ройтерс“: САЩ признават руския контрол над Запорожие, Донецк, Луганск, Херсон и Крим
Американският мирен план, предложен на Киев, потвърждава завоеванията на Русия. Планът предвижда признаване де юре от САЩ на руския суверенитет над Крим и де факто контрол върху областите Луганск, Донецк, Херсон и Запорожие, които в момента са напълно или частично окупирани от руските сили.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ПОЛИТИКА
Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен процес за изборите на президент на Румъния, проведени през декември миналата година.
„Труд news“ припомня, че Калин Джорджеску спечели първия тур на вота за държавен глава в северната ни съседка в изборите, които бяха касирани от Конституционния съд на страната. Джорджеску до последно водеше с голяма преднина и в социологическите проучвания и за изборите през май, преди окончателно да му бъде забранено да се кандидатира за държавен глава.
Какво се случи днес?
Съдиите от Апелативния съд в Плоещ приеха жалбата относно спирането на решението на Конституционния съд (CCR) за отмяна на президентските избори, проведени на 6 декември 2024 г., съобщава румънският вестник „Адевърул“, като уточнява, че решението идва по-малко от две седмици преди първия тур на президентските избори на 4 май.
Georgescu_bg_Subs – https://t.co/5CswpZh98m via @Dailymotion
— Български Вестник (@bgnewspaper) April 14, 2025
Според решението, публикувано в портала на Министерството на правосъдието, решението не е окончателно и КС има право на обжалване в 5-дневен срок от постановяването му.
Решението от четвъртък вече предизвика реакции сред специалисти, според които няма да има ефект, пише в сайта си телевизионният канал Pro Tv.
Călin Georgescu is the most popular political figure in Romania and one of the bravest and wisest politicians in the world. This fall he ran for president on a platform against “war, technocracy and debt” and would have won, until the Biden administration pushed to cancel the… pic.twitter.com/iRWkrrZEsq
— Tucker Carlson (@TuckerCarlson) April 10, 2025
„Уважава иска относно спиране изпълнението на оспорения административен акт. Спира изпълнението на Решение на Конституционния съд № 32 от 06.12.2024 г. до окончателното решаване на делото. Допуска иска за отмяна. Отменя Решение на Конституционния съд № 32 от 06.12.2024 г. Задължава ответника да заплати съдебните разноски на ищецът в размер на 70 леи, представляващи съдебен налог“, е решението от четвъртък на Апелативния съд в Плоещ, в което ответник е Конституционният съд на Румъния.
Десетки хиляди хора протестират днес в Румъния срещу отмяната на съда на резултатите от президентските избори.
Ще съобщят ли медиите за това? pic.twitter.com/KKt2yI2cff
— The Sofia Times (@thesofiatimes) January 12, 2025
Августин Зегреан и Тудорел Тоадер, бивши съдии от КС, обаче обясниха пред G4 Media, че решението на съдия Александру Василе „не поражда правни последици, тъй като Конституцията ясно посочва, че решенията на КС са окончателни“.
Румънците настояват за оставката на Клаус Йоханис, който незаконно заема поста президент на Румъния, както и на цялото правителство
Калин Джорджеску е легитимният президент на Румъния, подкрепян от повече от 70% от населението. pic.twitter.com/Gym2OhfwQk
— The Sofia Times (@thesofiatimes) January 13, 2025
„Решението на съдията от Апелативния съд в Плоещ не поражда правни последици, тъй като Конституцията ясно посочва, че решенията на Конституционния съд са окончателни, общозадължителни от момента на публикуване в Държавен вестник и не подлежат на общоправен контрол, те не подлежат на обжалване“, каза Тудорел Тоадер.
„Решението на Апелативния съд в Плоещ е очевидно е недопустимо. Решенията на КС не са административни актове, те са окончателни, общообвързващи съдебни решения, които не могат да бъдат обжалвани“, заяви Августин Зегреан.
Друг експерт по конституционно право обясни пред цитираното издание, че става въпрос за „дисциплинарно нарушение на съдията от Плоещ“. „Неизпълнението на решенията на КС представлява дисциплинарно нарушение“, заяви той.
Също така бившият съдия Кристи Данилец заяви, че съдия Александру Василе е „злоупотребил със съдебната власт“. „Върховният съд със сигурност ще го поправи. Съдията от Плоещ може да бъде обект на дисциплинарно разследване“, уточни той.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГпреди 5 месеца
Новата съпруга на бившия ми съпруг неочаквано се свърза с мен – това, което написа, ме накара да пребледнея
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Той е световна кинолегенда, но днес живее като отшелник
-
БЛОГпреди 4 месеца
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ИНТРИГИпреди 6 месеца
Найденови дават лъжливи показания. Лечева оневинява Божков по делото за „убийствата“?