Свържете се с нас

СПОРТ

Китайските компании на Мондиала са №1 на Световното първенство

Някои от китайските марки стоки са сред спонсорите с най-големи разходи на турнира в Катар

Китай може и да не класира своя национален отбор в Катар, но китайските предприятия ще имат най-голям дял като спонсори на Световното първенство по футбол през 2022-а. Китайските марки са най-големите спонсори на турнира – дори изпреварват списъка на американските компании, който включва емблематични имена като Coca-Cola, McDonald’s и Budweiser.

Различни анализи сочат, че китайските спонсори са похарчили 1,395 млрд. долара за състезанието, което ще се проведе от 20 ноември до 18 декември, надминавайки 1,1 млрд. долара, похарчени от американските компании.

На годишна база китайското спонсорство се оценява на 207 млн. долара годишно в сравнение с катарските и американските сделки на стойност съответно 134 млн. долара и 129 млн. долара, сочат данните.

Корпоративната доминация на Китай в състезанието отразява стремежа на китайските марки да разширят своята разпознаваемост в чужбина до ниво, което да съответства на техния нарастващ размер и обхват.

Възходът на китайските спонсори съвпада и с мечтата на президента Си Дзинпин да превърне Китай, който участва на Световното първенство през 2002 г., във футболна сила чрез амбициозни планове и цели, като например увеличаване на броя на училищата с футболни игрища 10 пъти до 2025 г.

Макар че четирите китайски спонсора на турнира през 2022 г. – Wanda Group, Vivo, Mengniu Dairy и Hisense – са сравнително слабо известни извън родината си, те са огромни предприятия с многомилиардни приходи и хиляди служители.

Wanda Group – конгломерат, обхващащ различни индустрии, основан през 1988 г., и Mengniu – един от най-големите производители на млечни продукти в Китай, са попадали няколко пъти в списъка Fortune 500.

„Световната купа работи за китайските компании както извън, така и в Китай, тъй като футболът се радва на голяма популярност сред китайската аудитория“, казва Мартин Рол – експерт по брандинг и консултант, базиран в Сингапур.

„Това е силен сигнал, че тези китайски марки играят в световен мащаб, а показването на това пред китайската аудитория играе важна роля. Да бъдеш спонсор и маркетингов партньор на Световната купа е само за няколко избрани марки, които могат да си го позволят, така че самото участие в нея е свидетелство за стремежите на китайските марки.“

Китайските компании се надяват, че асоциацията с красивата игра може да им помогне да се отърсят от негативното възприятие на етикета „произведено в Китай“, казва Пол Темпорал – експерт по брандинг в „Saïd Business School“ към Оксфордския университет.

„Спортните спонсорства позволяват на китайските марки да се свържат с глобалната аудитория, която споделя универсалната любов към спортните преживявания в емоционална обстановка. Футболът преминава всички културни граници и осигурява огромен глобален обхват“, казва Темпорал.

„Китайските марки са научили от западните си колеги, че макар и скъпо за достъп до най-добрите събития в света, спортното спонсорство дава дългосрочни резултати както за собствениците на марки, така и за нацията. Марките, които стават глобални, са посланици на марката за Китай и ако са успешни по отношение на глобалния пазарен дял, могат да имат положителен ефект върху имиджа на националната марка“.

Най-големият китайски спонсор в Катар до момента е Wanda Group, един от седемте официални партньори на ФИФА – най-високото ниво на спонсорство – заедно с Coca-Cola, Adidas, Hyundai, Kia, Qatar Airways, QatarEnergy и Visa.

Базираният в Пекин конгломерат, който има инвестиции в недвижими имоти, развлечения, медии, производство и финансови услуги, е ангажирал 850 млн. долара като част от 15-годишна сделка, която обхваща всички събития от Световната купа до 2030 г.

Vivo – компания за потребителска електроника, базирана в южния град Дунгуан, изразходва приблизително 450 млн. долара като част от шестгодишна сделка, която включва Купата на конфедерациите през 2017 г. и Световната купа през 2018 г.

Mengniu, чието седалище се намира в Хохот, Монголия, и Hisense – производител на електроника, базиран в Циндао, са поели ангажимент да изразходват съответно около 60 млн. и 35 млн. долара.

„Много китайски компании се разраснаха в световен мащаб чрез придобиване на чуждестранни марки. Lenovo и Haier следваха този подход в допълнение към изграждането на собствените си марки“, казва Карлос Торели – професор по маркетинг в Университета на Илинойс в Урбана-Шампейн, позовавайки се на популярните китайски марки за персонални компютри и потребителска електроника.

„Това улеснява проникването на световните пазари с утвърдена марка. Въпреки това много други китайски марки се опитват да изградят свои собствени и събития като Световната купа са идеални за създаване на осведоменост сред голяма аудитория. Участието в тези събития може да улесни бъдещото разширяване на пазара“.

Докато производителят на соларни панели Yingli Solar стана първият китайски спонсор на Световната купа по футбол на турнира в Южна Африка през 2010 г., китайските компании започнаха да се изявяват в голяма степен на състезанието в Русия през 2018-а.

След като водещи марки, сред които Sony, Emirates и Johnson & Johnson, се отказаха от ФИФА през 2014-а и 2015 г. на фона на твърденията за корупция в тръжната процедура за турнирите в Русия и Катар, китайските компании запълниха празнината във финансирането.

Малко след като Wanda Group подписа мегаспонсорския си договор през 2016 г., основателят на компанията Уан Джианлин заяви, че противоречията са били „опция“ за китайските фирми, които преди това може би никога не са имали възможност да подкрепят турнира, „дори и да сме искали“.

Не по-малко от седем китайски компании спонсорираха състезанието през 2018 г., като похарчиха приблизително 835 млн. долара – много повече от американските и руските марки.

Китайските фирми запазиха силното си представяне на Копа Америка 2021-а – най-големият футболен форум в Южна Америка, като съставляваха три от четирите официални спонсора.

Kuaishou, TCL Technology и Sinovac се оказаха натоварени с по-голямата част от спонсорските задължения, след като няколко големи спонсори, включително Mastercard и Diageo, се оттеглиха на фона на спорове относно рисковете за здравето на играчите, породени от пандемии.

В навечерието на Катар 2022 китайските марки отново показаха, че се колебаят да се намесят в дебати за правата на човека, отколкото техните корпоративни колеги в други страни.

За разлика от „Будвайзер“, „Адидас“, „Кока-Кола“ и „Макдоналдс“ китайските спонсори не изразиха подкрепа за кампанията на „Хюман Райтс Уоч“, която призовава ФИФА и Катар да компенсират работниците мигранти и техните семейства за смъртните случаи и нараняванията, настъпили по време на подготовката за Световната купа.

Правителството на Катар заяви, че е постигнало „значителен напредък“ по отношение на трудовите реформи и продължава да работи с неправителствени организации (НПО), за да „гарантира, че тези реформи са широкообхватни и ефективни“. Катарските официални лица също така отхвърлиха твърденията за корупция в кандидатурата си за Световната купа.

„Много световни марки внимават да не се въвлекат в политически дебат относно подкрепата си, така че може би са били по-колебливи да се присъединят като спонсори“, каза Рол.

Найджъл Къри – директор на агенцията за спортен маркетинг и спонсорство NC Partnership, обаче заяви, че големите спонсори от цял свят в крайна сметка избират да се присъединят към турнира поради огромните бизнес възможности, свързани с него.

„Около провеждането на Световната купа в Катар има противоречия. Дали обаче Coca-Cola ще се оттегли и ще рискува Pepsi да се намеси?“, попита Къри.

„Дали Visa ще се откаже от позицията си и ще позволи на Mastercard да се върне? Категорията на моторните превозни средства е изключително конкурентна и всеки брой световни автомобилни компании би искал да заеме мястото на Hyundai Kia. Същият аргумент може да се изтъкне и за няколко други продуктови категории. Простият факт е, че сделките за Световната купа се сключват за няколко Световни първенства и са предназначени да изключат конкурентите и да предоставят на големите марки изключителна и елитна възможност да достигнат до милиарди хора по света“.

Джош Гарднър – главен изпълнителен директор и съосновател на консултантската компания Kung Fu Data, специализирана в Китай, заяви, че очаква китайските марки да продължат да придобиват международна известност, тъй като „търсят начини да изградят крепост извън родината си“.

„Това не е по-различно от паралелната тенденция китайските марки да сключват спонсорски споразумения с Холивуд“, каза Гарднър, посочвайки продуктови пласменти, включващи Vivo, софтуера за незабавни съобщения Tencent QQ и компанията за електронна търговия Jingdong.

„Спомнете си многото филми на Marvel и DC, в които участват марки като Vivo и QQ и които поставят логото на Jingdong върху измислени небостъргачи на големия екран.“

СПОРТ

Български скандал взриви художествената гимнастика в Азербайджан

Международната федерация наказа родни треньорки майка и дъщеря за бой и психотормоз на състезателки

Три години е продължило разследването срещу треньорките по художествена гимнастика на националния отбор на Азербайджан Мариана и Сияна Василеви. Преди три дни Европейската гимнастическа федерация (UEG) осъди българките за жестоко отношение към подопечните им гимнастички.

По делото са разпитани 12 свидетели, включително седем гимнастички и трима треньори. Според техните показания, Мариана Василева е била и драскала гимнастичките, принуждавала ги да тренират и да се състезават със силни болки от травми. Тя също така обиждала възпитаничките си и налагала глоби заради излишно тегло, отнемала мобилните им телефони, лишавала ги от връзка със семействата им и заплашвала родителите, които се опитвали да се намесят и да защитят дъщерите си. Сияна, заради грешки на тренировки, многократно била гимнастички с мобилни телефони и бухалки, а също така ги душила, свидетелстват още пострадалите.

Бившият главен треньор на азербайджанския отбор Мариана Василева, която в момента заема поста заместник-министър на спорта, беше отстранена за осем години. Дъщеря ѝ, настоящият треньор на националния отбор Сияна Василева, е дисквалифицирана за една година. И двете специалистки, с български произход, бяха признати за виновни за психологическо и физическо насилие, провеждане на тренировки, които поставят под въпрос благополучието и здравето на гимнастичките, задържане на наградите на гимнастичките и лишаване на момичетата от връзка с техните семейства. Това не е първият подобен инцидент в този спорт.

Мариана Василева-Тотева пристига в Азербайджан през 2007 година и става главен треньор на националния отбор. Под нейно ръководство азербайджанските гимнастички значително подобряват резултатите си, въпреки че първите слухове за строгите методи на работа на българската специалистка се появяват в медиите още преди Олимпиадата през 2016 година. Въпреки това треньорката има силен покровител — Фарид Гаибов, настоящият ръководител на Европейската гимнастическа федерация и министър на младежта и спорта. Благодарение на тази връзка Василева не само че дълго време избягва неприятности, но и става член на изпълнителния комитет на UEG, а преди три години беше назначена за заместник-министър на спорта, като остави отбора на дъщеря си Сияна, която сравнително наскоро завърши кариерата си като състезателка, пише руското издание „Спорт“.

Сияна става най-младият натурализиран спортист в историята на Азербайджан на 15 години. Тя спечели медали на Европейското първенство за новата си страна и през 2021 година беше избрана в комисията на спортистите на Международната федерация по гимнастика (FIG).

Недоброжелатели в Баку и „българският клан“

Общо взето, представителките на „българския клан“ в Баку имаха какво да губят и много недоброжелатели, които се опитват да очернят специалистките пред Мехрибан Алиева, съпругата на президента на страната и главната покровителка на азербайджанския спорт. Например, през 2021 година в мрежата беше публикувано видео с „непристойни танци“ на Мариана на частно парти, което едва не доведе до уволнението ѝ. Разследването за жестокото отношение към гимнастичките започна през 2020 година от етичния фонд, а резултатите от него се оказаха шокиращи.

Разследване и наказания

След разследването Мариана е отстранена от участие в събития на FIG за осем години и е пожизнено забранено да работи като главен треньор в каквато и да е национална федерация. Званието „почетен треньор“, присвоено ѝ през 2019 година, също е анулирано. Сияна е отстранена за 18 месеца със спиране на санкциите за три години при преминаване на „курсове за предотвратяване на неправомерни практики и защита на деца“. Друга българка, треньорът Евгения Валиева, която е преследвала момичета заради теглото им, е отстранена за 12 месеца със спиране на санкциите за две години. Освен това федерацията по гимнастика на Азербайджан е глобена със 12 хиляди швейцарски франка, също така е отстранена за шест месеца и за още 12 месеца условно.

Последното може да повлияе на провеждането на етапите от Световната купа по спортна гимнастика (6-9 март) и художествена гимнастика (18-20 април) в Баку, на които се очакваше да участват руски спортисти. Фарид Гаибов със сигурност ще положи максимални усилия, за да минимизира последствията от този скандал. Въпреки това на Мариана Василева и нейната дъщеря ще им бъде много трудно да възстановят репутацията си.

Скандалите със злоупотреби на треньори в последните години редовно възникват в различни дисциплини на гимнастиката по целия свят. И не може да се пренебрегне тази тенденция. Макар че в световната гимнастика в продължение на десетилетия неофициално се пропагандират най-строгите методи на работа, които се търпят на най-високо ниво в авторитарни държави заради добрите резултати.

„Азербайджански манталитет“

„Има и психологически аспект: ако детето вижда, че не е най-доброто в момента, то може да се счупи“, разказва Мариана Василева в интервю през 2019 година. „Но за родителите детето си остава най-доброто, независимо какво и как прави. Затова беше трудно да убедя родителите, че техните деца трябва да работят още повече върху себе си, за да постигнат резултат, както и да убедя самите гимнастички, че те могат да представят по-добре. В Баку ми се наложи да променя методите и стила на работа, защото манталитетът на хората в Азербайджан и България се различава. Какво да се прави, трябва да се адаптираме. Мисля, че момичетата се адаптираха към моите методи, а и аз към азербайджанския манталитет. И много ми хареса тази работа“.

Нови правила в гимнастиката след случаи на насилие в цял свят

През 2022 година Международната федерация по гимнастика (FIG) публикува нова редакция на Кодекса на поведение за спортисти, треньори, медицински персонал и официални лица, който забранява на треньорите „неоснователен физически контакт“ със спортисти. „Дългосрочното физическо и психическо здраве, безопасност и благополучие на всеки спортист“ беше обявено за приоритет пред спортния резултат. Според документа треньорите и персоналът трябва да „се въздържат от всякакви неуместни, неучтиви, обидни, присмехулни или критични коментари относно външния вид, форма на тялото или тегло на спортиста“. Също така според новите правила, „всеки физически контакт със спортист трябва да бъде съобразен със ситуацията и да е необходим за развитието на уменията на спортиста и/или за неговата безопасност“.

Нови правила бяха въведени в отговор на многобройните скандали с насилие над спортисти в различни дисциплини на гимнастиката, като най-голям беше процесът срещу бившия лекар на националния отбор на САЩ Лари Нассар, който получи почти триста години затвор за насилие и непристойни действия спрямо десетки млади спортистки. Сред жертвите му бяха олимпийските шампионки Симона Байлс и Александра Райсман, както и много обикновени гимнастички. Насар извършваше престъпленията си в продължение на двайсет години с помощта на спортни функционери и органи на реда. Скандали със злоупотреби и неподходящо поведение на треньори също бяха регистрирани в Австралия, Нова Зеландия, Канада, Великобритания, Гърция, Нидерландия и Швейцария. В някои случаи обвинените специалисти бяха уволнени, получиха наказания и дори затвор.

Майка и дъщеря Мариана и Сияна Василеви отдавна работят в Азербайджан, като майката на практика положи основите на успехите на тамошната художествена гимнастика.

Кои са наказаните българки?

50-годишната Мариана Василева-Тотева е родом от Търговище. След края на състезателната си кариера тя става треньор в „Левски“. По покана на азербайджанската федерация заминава да работи там през 2007 г. със семейството си (съпруг и две дъщери – Сияна и Валерия, които тренират художествена гимнастика). Две години по-късно става главен треньор на националния отбор на страната през 2009 г.

През 2020 г. бе поканена да участва като експерт в разработения от президента на FIG Моринари Ватанабе „Проект за реформа в художествената гимнастика“. По ирония на съдбата Мариана Василева е и член на Изпълнителния комитет на GEF, която днес наложи наказанието ѝ.

Заради множеството спечелени медали както от индивидуални състезателки, така и от ансамбъла, тя бе назначена директно за зам.-министър на спорта на страната преди три години.

Сияна Василева е на 28 г. На 15 става най-младият натурализиран в спортист в историята на Азербайджан. Освен двата европейски медала при жените, тя печели с ансамбъла на страната и бронз от Евро 2011 за девойки в Минск. През 2021 г. бе избрана за представител на спортистите във FIG.

Сияна Василева учи в Държавната академия за физическо възпитание и спорт в Баку, а от 2022 г. учи и психология.

Насилието в художествената гимнастика е голяма тема пред последните години, но в България разкритията за тормоза, на който са подлагани златните момичета, направени от Бианка Панова, шокираха още преди 10 години. Тогава Панова разкри за спорните методи на Нешка Робева и я обвини във физическо, психическо малтретиране и даване на хормони. Думите й тогава останаха без последствия, но в архивите на ДС има потвърждения за всичко казано от Бианка Панова.

ДС разследвала методите на Нешка Робева

Оказва се, че още преди няколко десетилетия Държавна сигурност е засякла проблемите в Българската федерация по художествена гимнастика. Става дума втората половина на 80-те години на ХХ век, а напрежението е предизвикано от методите на работа на тогавашния треньор на националния отбор по художествена гимнастика Нешка Робева, разкрива разследващият журналист Христо Христов.

Това става ясно от строго секретен документа на оперативен работник от Шесто управление на ДС, обезпечаващ националния отбор по художествена гимнастика във ФРГ през ноември 1988 г.

В строго секретния си рапорт до началника на отдел 09, отговарящ за средствата на масова информация и спорта на Шесто управление на Държавна сигурност, капитан Сашо Николаев от отдела описва „враждуващите групировки” на Нешка Робева и Мария Гигова, в основата на което е случаят с националната състезателка Бианка Панова, едно от „Златните момичета” на българската художествена гимнастика.

В документа на ДС се потвърждава отношението на Робева, което е било достояние на останалите треньори по художествена гимнастика.

Според доклада на оперативния работник бюрото на федерацията е заседавало специално за обсъждане на методите, прилагани от Нешка Робева, която обаче не се явила на него.

Две от състезателките са потвърдили, че са малтретирани по време на тренировки от Робева.

Последната от своя страна поискала състезателките да потвърдят казаното от тях пред бюрото, което те направили. В резултат на това „Робева се афектирала много и ги спряла от пътуването”, посочва оперативният работник, като отбелязва още, че „вероятно тези състезателки няма да бъдат включени повече в националния отбор”.

Отношенията между Бианка Панова и Нешка Робева по това време толкова са се изострили, че по време на една от тренировките Робева ударила шамар на състезателката, е отбелязано в документа.

„От водените разговори е видно, че обстановката в българската федерация по художествена гимнастика е станала преди всичко арена на уреждане на лични взаимоотношения, което води и ще доведе до подковаване на авторитета на България“, коментира в заключение оперативният работник.

Какво разкри Бианка Панова?

В своя книга „В името на голямата цел. Зад кадър“ (изд. „Сиела“), Бианка Панова разкрива за методите на Робева още през 2015 г..

„Започнах да пиша тази книга в далечната 1990 г., когато бях убедена, че хората трябва да узнаят за цената, която се плаща за това да бъдеш „златно момиче“ тогава. Исках да надзърнете зад кулисите. Да вдъхнете миризмата на прашните зали, на потта, да почувствате безнадеждната самота понякога, да ви натежи тази смазваща отговорност, да ви заболи от лишенията и обидите, да усетите болката…“. Това пише Бианка Панова във встъпителните думи на книгата.

Световната шампоионка е имала известно съмнение дали да напише преживяванията си в книга.

„Настъпиха тежки времена за България и последното, за което измъчените хора искаха да знаят, бяха жертвите, направени в името на спортната победа“, пише тя. „Нищо, че тогава спортът бе важен елемент от световната политика, бе затвърждаване на едната система, доказване на приоритета пред другата, натриване на носове. Смело мога да кажа, че ние, спортистите от онова време, бяхме нещо като легендарните гладиатори от миналото. Загубата не съществуваше като понятие. Не се броеше нито сребърен, нито бронзов медал. Съществуваше само едно – златната победа! И то на всяка цена! Без подбор на средствата. Водеше се война“.

Ето и няколко откъса от книгата на Бианка Панова:

„Борбата беше безпощадна. А нервното напрежение – непоносимо. Особено за треньорите. Правителството продължаваше да иска и да иска резултати. Не се съобразяваше с нищо. Личният живот, личните драми не се зачитаха. Съществуваше една-единствена цел – олимпийското злато. Да не говорим за вътрешните, междуклубни борби в България, които избухваха непрекъснато и никак не бяха безобидни. Всеки искаше да се окичи с олимпийско участие и не подбираше средствата“.

„Играех и грешах. Колежките ми приключваха една след друга и отиваха да почиват, а аз си играех едно и също съчетание без никакъв прогрес. Към 22 часа в залата останах само аз. Продължавах да се боря за без грешка. Напредвах бавно и мъчително. В 23 часа солидарните треньорки казаха „Лека нощ“ на Нешка и заминаха. Анета, жената, която отговаряше за храната ни, донесе на една табла вечерята на Нешка и я сложи на бюрото пред нея. Ясно… Нямаше мърдане.“ (…)

„И най-малката неточност объркваше цялото движение. Всеки ден го правех по 100 пъти без грешка отделно от съчетанието си. Но сега, в полунощ, изиграните 115 цели съчетания от сутринта до момента, 68 от които само на обръч, никак не облекчаваха ситуацията. Самата бройка вече ме побъркваше – 68 цели за 10 без грешка! Това бе някакъв абсурд!“

(…) „Преминавах последователно и безразборно през всички нюанси на гнева, отчаянието, страха, жаждата, глада, слабостта, омразата… Към 1 часа Нешка освободи Ники – пианиста ни, и той унило напусна залата. Нешка премести касетофона на бюрото си, така че да ù е удобен за пускане и спиране. Останахме само аз и тя. Минаваше полунощ. Погледна ме и каза: „Явно не ти се спи, щом като не искаш да се мобилизираш и да го изиграеш това съчетание!“ Как да не ми се спеше! И как да не исках да го изиграя това проклето съчетание! Според мен – вече го бях изиграла поне 50 пъти без грешка, но тя… Тя не го зачиташе… Бръкна в чекмеджето и извади плетката си. Играех съчетание и почивах за минута и половина и пак заставах за цяло, почивах, започвах, почивах… И така до безкрай. „Ааа… тъкмо ще си изплета пуловера!“ – тананикаше Нешка със задоволство. Дразнеше ме. Сигурно ù беше любопитно докъде мога да стигна. Колко мога да издържа? Общият брой на изиграните цели за деня бе вече над 120. Не ме поправяше. Просто мълчаливо записваше целите в дневника и клатеше глава: „Не се зачита. Не се зачита. Не се зачита… Таванът и подът на залата вече ми се сливаха в едно. Спях и играех. Не знаех къде съм. Копнеех този кошмар да свърши. Исках да избягам от тази вмирисана, мрачна и пуста зала. Осъзнавайки, че това, което се случва, просто не е възможно… Но не беше възможно и да си ида, не можех да напусна залата, без да изпълня плана си. А той бе 10 без грешка. 10 перфектни. А това дали са перфектни или не, решаваше само и единствено тя – Нешка. (…) Тогава реших, че единственият начин да приключи този садистичен експеримент бе да се контузя. Речено-сторено. Започнах да се приземявам нарочно отпуснато, без контрол, така исках да си счупя нещо… След няколкото истински и самоотвержени опита разбрах, че дори и това не бе възможно – да се контузя. Май трябваше да си нося кръста и да извървя докрай това „камино“, за да разбера какво? Какво??? За да премина през чистилището на Данте? Та каква грешница бях аз? Кому бе необходимо това?“

„Вече ми бе все едно, бях включила на автопилот. Като някакъв роботизиран идиот, без чувствителност и без живот. Към края на съчетанието изведнъж забелязах раздвижване у Нешка: „А така! Хайде сега… Ето това е!“ Завърших цялото. Останах просната на пода. Дори пулсът ми не бе ускорен. Не чувствах нищо. Нито болка, нито гняв, нито радост… до ушите ми достигаха ентусиазираните думи на Нешка, които ми звучаха толкова фалшиво: „Ето! Виждаш ли, че можеш? Най-доброто ти съчетание за деня!“ Какво можех? Това ли бе най-доброто за деня? „О, на Нешка се доспа!“ – това бе единствената мисъл, преминала през главата ми в тази ранна утрин“.

„В моето семейство най-обидната дума бе „глупак“, никога не се употребяваха цинизми или грозни, нецензурни изрази. Затова пък в залата се образовах богато по тази тема.“

„(…) отношението към нас в залата ми се струваше крайно несправедливо. Когато не можеш да разбереш или направиш някое движение – не беше нужно да ти крещят и обиждат. Когато сгрешиш и изпуснеш уреда си – грешиш не защото си „малоумна“ или си го направила нарочно, защото много обичаш да бъдеш наказвана! Когато цялото ти тяло е една пареща болка, кое би те накарало да я преодолееш? Любовта, амбицията или страхът? И досега съм на принципа, че с любов се постига много повече, отколкото със страх“.

Гимнастиката разказва и как отборът бил принуден да медитира за Нешка преди тренировки.

„Та думите в медитацията бяха следните: „Аз обичам треньорката си. Тя прави всичко само за мое добро. Нешка ме обича и се грижи за мен. Днес ще бъде чудесен тренировъчен ден!“ Боже, Боже… представете си ни, слабички, измъчени и гладни, рано в хладната сутрин, треперещи от студ, хванати за ръце в кръг, повтаряйки с омраза и ирония тези думи.“

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Продължи да четеш

СПОРТ

Боряна Калейн е „Спортист на София“ за 2024 година

Олимпийската вицешампионка в художествената гимнастика Боряна Калейн е „Спортист на София“ за 2024 година. Сребърната медалистка от Париж събра рекордните 45 точки, като изпревари с 23 точки наредилата се на второ място в допитването състезателка по спортна гимнастика Валентина Георгиева, трети с 6 точки стана професионалният боксьор Кубрат Пулев.

Калейн заслужи признанието със спечеления сребърен медал индивидуално на Олимпиадата в Париж, наред с това през 2024 г стана европейска шампионка от Будапеща.

Валентина Георгиева се класира на авторитетното 5-о място на прескок на Игрите в Париж и грабна среброто също на прескок от Европейското първенство с първия медал за България при жените от 35 години насам.

Кубрат Пулев спечели през декември двубоя с Махмуд Чар за регулярната титла на Световната боксова асоциация (WBA), съобщи БНР.

В анкетата следват борецът Едмонт Назарян – бронзов медалист от Европейското първенство в Букурещ в кат. 63 кг класически стил, плувкинята Габриела Георгиева – шеста на 200 м гръб на Световното първенство в Доха с национален рекорд 2:10,11 мин, първата след Таня Богомилова със световен финал в женското ни плуване и участничка на Олимпиадата в Париж, тенисистката Виктория Томова – влязла за първи път в Топ 50 на световната ранглиста, 17-а на Олимпиадата в Париж и финалистка на WTA125 турнира във Валенсия, фехтовачката Йоана Илиева – 10-а на сабя от Олимпиадата в Париж, спечелила турнира за Световната купа в Люксембург, с бронз от Гран при турнира за СК в Орлеан (Фр) и сноубордистът Кристиян Георгиев – световен шампион за младежи на паралелен слалом от Лахтал, Австрия.

Боряна Калейн е абсолютен победител в допитването посочена като номер 1 във всички листи. Второто издание на анкетата бе организирано отново сред авторитетните спортни журналисти членове на Медийния съвет към Българския олимпийски комитет. Всеки от тях посочи своята тройка, като за първо място се даваха 5 т., за второ 3 и за трето 1 т. Преди година Калейн се нареди четвърта, тогава победител с 29 т. бе скиорът алпиец Алберт Попов, изпреварил наредилите се в тройката Йоана Илиева с 22 т. и шахматистката Антоанета Стефанова с 12 т.

Ето пълния списък на получилите гласове и точки в анкетата за „Спортист на годината на София за 2024“

1. Боряна Калейн (художествена гимнастика) – 45 точки
2. Валентина Георгиева (спортна гимнастика) – 22 точки
3. Кубрат Пулев (професионален бокс) – 6 точки
4. Едмонт Назарян (борба класически стил) – 3 точки
5. Габриела Георгиева (плуване) – 2 точки
6. Виктория Томова (тенис) – 1 точка
7. Йоана Илиева (фехтовка) – 1 точка
8. Кристиян Георгиев (сноуборд) – 1 точка

В анкетата следват борецът Едмонт Назарян – бронзов медалист от Европейското първенство в Букурещ в кат. 63 кg.

Церемонията по награждаването по традиция ще се състои в Музея на спорта в началото на февруари.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Продължи да четеш

СПОРТ

Световни звезди подкрепиха Гришо, Серина Уилямс му помага

Дори ме надъха преди мача, изкефи се нашенеца

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров се класира за 1/4-финалите на US Open, след като победи Андрей Рубльов в зрелищен 5-сетов мач (6:3, 7:6, 1:6, 3:6, 6:3), продължил 3 часа и 40 минути.

Гришо беше подкрепян от трибуните от бившата световна №1 в женския тенис Серина Уилямс, с която са добри приятели, както и от музикалната звезда Алиша Кийс.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by US Open (@usopen)

Двете се радваха много на българина, който ги изправяше на крака със страхотните си изпълнения. Серина и Алиша Кийс постоянно аплодираха хасковлията.

След сладката победа Гришо беше попитан от репортера „Тук е една твоя стара приятелка – шесткратната шампионка от US Open Серина Уилямс. Това постави ли те под по-голямо напрежение?“.

„По някаква причина не се чувствам никак притеснен да играя пред нея. Вчера тя дори ме надъха преди мача“, каза Димитров, разкривайки, че Серина му е помогнала за победата над Рубльов.

На 1/4-финалите в Ню Йорк Гришо ще се изправи срещу американеца Франсис Тиафо, елиминирал Алексей Попирин (6:4, 7:6(3), 2:6, 6:3).

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 18 часа

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

„Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това“, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКАпреди 2 дни

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Пеевски: Моя кабинет няма да падне. Ще го подкрепяме, колкото е необходимо

Тарторътът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски нарече парламентарната група на ДПС-ДПС „един файтон хора без значение“. Коментарът му е по...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

От днес на власт е коалицията „Магнитски“

От днес България официално се управлява от профашистка и антитръмпистка коалиция „Магнитски“. Партията на Делян Пеевски става патерица на ГЕРБ...

СВЯТ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Най четени