БЪЛГАРИЯ
Смъртността и миграцията са големите проблеми на България

За 40 години загубата на население се изчислява на над 2 400 000 души
Основният фактор за демографската картина в България не е раждаемостта, а смъртността, и то още преди пандемията. Раждаемостта е ниска, но тя е нормално ниска за целия развит свят.
Това обясни пред БНР доц. Георги Бърдаров, преподавател в Геолого-географския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и писател.
Големите реални проблеми пред страната са миграцията и тази смъртност, подчерта той.
За 40 години загубата на население се изчислява на над 2 400 000 души, най-голямото топене, откакто има преброявания у нас.
Доц. Бърдаров е бил изненадан „от това свръхголямо намаляване“, което регистрира и последното официално преброяване, чиито резултати бяха огласени вчера.
„Средно България намалява годишно с 55-60 000 души. Очаквах от порядъка на 600 000-650 000, а то е 844 000, тоест още по-голямо, отколкото се очакваше.“
Ситуацията не е необратима и безнадежна, както се опитва да се внуши всеки път, когато излизат подобни данни, категоричен е Георги Бърдаров. За демографската криза се говори с остарели клишета, затова няма и позитивни резултати, смята той.
Преподавателят често дава пример с Ирландия, която през 50-те години на 20 век е била в демографския колапс – за един век населението там е намаляло с 6 милиона души. Радикална реформа в образованието и развитие на индустрията обаче са довели до рестарт на демографските показатели.
Това, което убягва в публичното пространство, когато говорим за демография, най-обезпокоителното са структурите на населението, особено възрастовата структура, която е социална бомба, заяви Георги Бърдаров в предаването „Преди всички“.
По думите му активното младо население при нас е критично малко.
Критичният минимум, под който не бива да падаме, е 4-4,5 милиона души, за нашата територия, уточни преподавателят.
„Демографска пустиня“ е термин, който има предвид територии само в умерените ширини с гъстота на населението е под 10 души на кв. километър, тоест там няма реална възможност сами да се рестартират демографски, поясни доц. Бърдаров.
Там, където се оформят такива „демографски пустини“, само с образование ситуацията не може да се промени, то не е панацеята, подчерта той.
„Трябва да има целенасочена политика, която да тръгва от държавно и местно ниво. Никой няма да отиде с малко дете, младо семейство, при условие, че няма нормална болнична помощ на 50-100 км от мястото, където живееш. Образованието е най-важното, но е само първата стъпка.“
Дигиталните номади са едно от възможните решения, коментира Георги Бърдаров.
Той очаква в обозримо бъдеще част от селата у нас да бъдат отново презаселени от такива дигитални номади – процес, който е ускорен от пандемията.
„Виждаме села, които обаче са близко до големи градове и има удобна инфраструктура, които буквално живнаха и се преобразиха само в рамките на няколко години с точно такива дигитални номади.
Засега тези хора се концентрират в малки населени места, обезлюдени села, но които са близко до големи градове, точно заради образование и здравна грижа.“
Българите по света навсякъде носят България в сърцето си, убеден е доц. Бърдаров.
„Обичат България, създават български дружества на доброволни начала, има една много искрена и чиста любов към България. Биха се върнали, ако видят в България променени условия от тези, които са ги подтикнали да емигрират. Такива условия те в момента не виждат и затова не се връщат“, изтъкна в анализа си той.
БЪЛГАРИЯ
Потрес! Борисов издебнал Тръмп-младши като фен, няма даже селфи пред тоалетните

- Как може бе? Какво падение? Болен, треперещ, вече изпуска, дърт мошенник и още се слага на господарите му.
- Потрес! Борисов издебнал Тръмп-младши като фен, няма даже селфи пред тоалетните
От пладне комичният вожд на ГЕРБ се бил инсталирал във фоайето на бившия „Шератон“ да дебне сина на президента на САЩ. Накрая се смилили, съжалили са го…
- Тежко унижение за Бойко Борисов, което сега партията му ще представи като исторически успех.
- От пладне се бил инсталирал във фоайето на бившия „Шератон“ да дебне Тръмп-младши.
- Като фенче-олигофренче, ослушващо се за автограф.
- Коскоджамити трикратен премиер на България.
- Накрая явно са се смилили, съжалили са го. Но не са поискали да се увековечат на лента с него.
„Да, г-н Борисов се видя с г-н Тръмп“, задъхано редят пред медиите от пресцентъра на ГЕРБ.
Снимки няма, няма даже селфи пред кенефите, каквото си уреди Росен Желязков с Ди Ванс в Париж.
Имало ли е „среща“, нямало ли е…историята е мътна. Важното е, че синът на Тръмп се е навил да го представят по този начин публично, а за Борисов това е най-важното. Да се отърка някак в новата власт в Белия дом, след като три месеца вече не му се отваря парашутът.
Трудно мога да си представя по-жалка картинка. Тръмп-младши дори няма формален пост в администрацията, що за отчаяно натегачество, що за маниакална самоцел да ти сложат името в едно изречение заедно с него?! И то на някакво частно събитие, извън сценария, полукриминално, измолено…
Така се държат не просто слугите, а робите. При Борисов има нещо и от културата на ронините – самураите, останали без господар, които панически търсят закрила в някое ново крепостничество.
Лошото е, че Борисов излага не просто себе си, а България. Как да ни уважават после, след като самите ние сме ампутирани от елементарно самоуважение?!
Недялко Недялков
#thesofiatimes #bulgaria #world #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
БЪЛГАРИЯ
„Тръмп разбра, че Зеленски го е излъгал“

„Тръмп разбра, че Зеленски го е излъгал“ – Съветник на Кучма коментира отказа на американеца от повторна среща в Рим
Президентът на САЩ Доналд Тръмп отказа да се срещне с Володимир Зеленски след погребението на папата, защото знаеше, че ръководителят на киевския режим няма да изпълни споразумението, каза бившият съветник на Леонид Кучма Олег Соскин в канала си в YouTube.
Американският лидер проведе 15-минутна среща със Зеленски преди погребението на папа Франциск в базиликата Свети Петър. Както съобщи Sky News, те се разбрали да продължат разговора след церемонията, но срещата така и не се състоя.
„Тръмп знаеше, че Зеленски го е измамил и че няма да изпълни дори обещанията, които успя да даде в Базиликата. Тръмп знаеше това и затова не се срещна повече със Зеленски“, заяви Соскин.
- Според анализатора ще е необходима повторна среща за одобряване на плана за изпълнение на решенията, ако Зеленски се съгласи.
- В сряда Тръмп нападна Зеленски за отказа му да обсъди териториалния въпрос, като каза, че изявленията му за Крим вредят на мирните преговори с Русия.
Два дни по-късно Ройтерс публикува проект на САЩ за украинското решение, който включва юридическо признаване на Крим като част от Русия, де факто признаване на териториите на четири нови региона под контрола на Москва, премахване на антируските санкции, отказ на Киев от желанието му да се присъедини към НАТО, прекратяване на огъня и незабавно започване на преговори между Русия и Украйна.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
БЪЛГАРИЯ
Половината българи нямат никакви спестявания , 1 милион души живеят в лишения

Подмяна на остаряла мебелировка не може да си позволят 35,1% от семействата
Всеки втори няма никакъв финансов резерв и дори при малки неприятности може да затъне в дългове. 45,6% домакинствана в страната не могат да посрещнат със собствени средства неочаквани финансови разходи, като например неотложен ремонт на жилището или колата, подмяна на пералня или хладилник или внезапно заболяване, обявиха от НСИ.
Проблеми с плащането на вноски по ипотечен или потребителски кредит, с плащането на битови сметки или наеми имат 18,7% от домакинствата в страната.
16,6% от населението, или над 1 млн. човека в страната, живеят в тежки материални и социални лишения, обявиха от НСИ. Това означава, че тези хора не могат да си позволят поне 7 от общо 13 основни неща, които са необходими за достоен живот. Например данните показват, че 41,4% от домакинствата не могат да си позволят едноседмична почивка извън дома.
Да ядат месо, риба или пиле през ден не могат да си позволят 18,7% от семействата. Малко по-голям е делът на домакинствата, които поради финансови причини не могат да поддържат нормална температура в дома си. Всеки пети в страната не може да похарчи малка сума всяка седмица за лични нужди. А всеки четвърти не може да си позволи по два чифта обувки за сезон.
Затрудненията, свързани със задоволяване на основни нужди и потребности, се различават в зависимост от етническата принадлежност, показват данните на НСИ. Например със собствени средства не могат да платят неочакван разход, като ремонт на колата или покупка на хладилник, 40,9% от домакинствата от българската етническа група. Неочакван разход не могат да платят 51,7% от семействата от турската етническа група и 83,3% от ромите.
Подмяна на остаряла мебелировка не може да си позволят 35,1% от семействата от българската етническа група, над 70 на сто от ромите и близо половината домакинства от турската етническа група. Огромна разлика между българите и ромите има и при притежаването на автомобил. Само 6,6 на сто от домакинствата от българската етническа група нямат кола (включително и служебен автомобил, който може да ползват за лични нужди). Докато без кола са близо 45 на сто от ромите. Делът на домакинствата от турската етническа група без личен автомобил е 10,6%, което е близо до дела на българите без кола.
Подмяната на износени дрехи с нови е проблем за 17,4% от българите, за всеки трети от турската етническа група и за над 55 на сто от ромите. Не могат да си позволят по финансови причини поне веднъж в месеца да се срещнат с приятели или роднини, за да хапнат или пийнат (включително и в домашни условия) близо 10 на сто от българите, 16,7% от хората от турската етническа група и близо 32% от ромите. Не могат всяка седмица да похарчат малка сума пари за лични нужди 16,7% от българите, всеки четвърти от турската етническа група и над половината от ромите.
Под линията на бедност са 1,4 млн. човека в страната, или 21,7% от населението, обявиха от НСИ. През 2024 г. линията на бедност за страната е 763,83 лв. месечен доход средно на човек от домакинство.
Линията на бедност се определя като 60% от средния медианен доход (ако хората в страната бъдат подредени по размер на дохода, този по средата в редицата има среден медианен доход). В сравнение с предходната година размерът на линията на бедност нараства с 19,7% в резултат на увеличението на доходите в страната.
Социалните помощи и пенсиите имат съществено значение за намаляване на бедността. Данните за 2024 г. показват, че ако в доходите на домакинствата включим получаваните пенсии, но извадим социалните плащания (обезщетения, социални и семейни помощи и добавки), равнището на бедност се повишава от 21,7% до 30% от населението. Ако от доходите извадим пенсиите и социалните плащания, под линията на бедност ще бъдат 46,1% от хората в страната.
В страната има и близо 250 хил. човека на възраст между 8 и 64 години, които живеят в домакинства с нисък интензитет на икономическа активност, което означава, че живеят в домакинства, които работят под 20% от времето през годината. Като съберем хората, които живеят с доходи под линията на бедност, с материални и социални лишения и в домакинства на безработни или с нисък интензитет на икономическа активност, се оказва че 30,3% от населението, или 1,95 млн. човека, са в риск от бедност и социално изключване.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГпреди 5 месеца
Новата съпруга на бившия ми съпруг неочаквано се свърза с мен – това, което написа, ме накара да пребледнея
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Той е световна кинолегенда, но днес живее като отшелник
-
БЛОГпреди 4 месеца
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ИНТРИГИпреди 5 месеца
Найденови дават лъжливи показания. Лечева оневинява Божков по делото за „убийствата“?