БЪЛГАРИЯ
Аматьор до аматьора, мила моя майно льо
《Проф. Витанов каза как Русия ще победи Украйна!》
В последните дни новините около войната Русия-Украйна стават все по-напрегнати, че и плашещи. Именно по този повод математикът проф. Николай Витанов даде кратка информация за военните действия към 23 септември 2022 г.
„Знаете, че мен не ме интересува, кой побеждава и кой губи в тази война. Интересува ме отработването на методологията ми за анализ и прогнози на военни конфликти.
Както Виждате, че прогнозата ми, че натискът върху Путин да спре да си играе на специална военна операция, ще даде резултат, се оправда. Гледам какво се лее по телевизиите и се хващам за главата. Аматьор до аматьора, мила моя майно льо. И то аматьори с претенции за експерти. Записвайте им изказванията.
Винаги съм казвал: слезте на земята, гледайте реално на нещата. Успокойте се – войната няма да реши никой от личните ви проблеми, може само да ги задълбочи. Наблюдаваме събитията и си правим сметката. А аз си шлифовам методологията за анализ.
За да ви сваля на земята, както знаете броя следното
Войната се води на украинска територия. Руската армия е окупирала значителна част от украинската територия – ден 11.
И тъй, да почваме
1. Тук не е място за леене на чувства, а за информация за резултати от анализи на основата на математическа методология. Кой крив, кой прав, обсъждайте на друго място. Тук – технически анализ на това, което става по фронтовете на войната.
Между другото, пак да питам: какво леете чувства. Нали украинската армия настъпва. Време е да се поуспокоите.
Гледната точка тук е тази на Бисмарк – националният интерес. Чий национален интерес – нашият национален интерес, а той е да знаем точно какво става, да си правим изводите и да вземаме навреме мерки, за да не сме изненадани както винаги от международната обстановка.
На който не му харесва – да не чете.
Информацията е за тези, които я смятат за полезна.
Така. Сега по същество.
Тук ще променим структурата на текста. Зимата идва и трябва да гледаме идеологическата обстановка. После ще гледаме какво става по фронта.
Идеологическата обстановка.
Ето, натискът върху Путин даде резултат. Прогнозирах ви, че ще даде. Руската мобилизационна машина тръгна. Там мисленето е друго и са свикнали на малко. В розоводупестата Европа сме свикнали на много.
И ще берем ядове тая зима.
Защото новите 30 дивизии на Путин ще са готови за бой баш по средата на зимата, когато ще е студ и глад и няма да има бензин и дизел в излишък, който да се подава към украинската тежка военна техника. Знаете, при анализите първо гледам логистиката. И какво ще противопостави Зеленски на тези свежи 30 дивизии. Очакванията са, в Украйна да започне масова мобилизация на жени. После ще почнем да мобилизираме и мъже под 18 години. Този филм вече сме го гледали преди почти 80 години.
Руския план е прост: референдуми – присъединяване на територии към Русия, масивно навлизане на руската армия в тях. И тъй като украинската армия ще се окаже на руска територия, то съгласно руската военна доктрина може да се използват всички нови оръжия, без ядрено, по цялата територия на противника.
Масивни удари по критичната украинска инфраструктура, студ, липса на вода и глад в Украйна през зимата. Насреща украинците ще представят пропаганда. Поразително е до каква степен човек може да си загуби акъла и да се лови на голи пропагандни куки. Дори така може да контрира глада и студа до известна степен.
Но ако зимата се случи студена, топлината на украинската пропаганда може да не стигне да стопля украинския народ.
По отношение на обстановката с войната у нас. Писал съм ви за дивата аматьорщина в отразяването на тази война. Абе, не се прави така пропаганда, ама все бичим по един и същ начин. Гола кука след гола кука.
Пристрастно се представя само украинската гледна точка в страна с преобладаващо русофилско население. По телевизиите се въдят едни, дето се представят за експерти и говорят по калъп едно и също. И народът не вярва. Не се прави така – казва Витанов. И вместо да го послушат, те му организират кампания за дискредитация в социалните мрежи. Е, давайте, продължавайте с този начин на правене на пропаганда да видите, докъде ще стигнете.
И да знаете, че американците не са вчерашни, знаят си интереса и си водят записки. Помнете ми думата – американците няма да пристъпят някои червени линии в този конфликт. На тях Тайван им е много по-скъп от Украйна. Всяко отслабване на САЩ поставя Тайван на тепсия на Китай. Затова американците няма да отговорят реципрочно, при каквото и да било развитие в Украйна.
Малко за военните действия. Виждате – юрушите запецнаха, както ви бе и прогнозирано. Полетата между Николаев и Херсон са пълни с трупове на украински войничета, както ви бе и прогнозирано.
Имаме два различни начина на водене на тая война. Украинците разчитат на числено превъзходство и за тях успех е, ако могат да заемат някоя територия. Руснаците разчитат на техническо превъзходство, пазят войниците си.
За тях минимумът за успех е да превземат Донбас. Виждате, че ще го и направят. На Зеленски тежката му техника замина в двата юруша. И сега иска още танкове. Танковете обаче не извират от земята. Американските сенатори говорят, че войната ще се води до последния украинец, а не до последния натовски танк.
Винаги съм казвал, че никаква контраофанзива не може да тръгне при руското артилерийско и въздушно превъзходство. Никоя модерна армия не действа така – да хвърля пушечно месо срещу оръдия и самолети. Помнете тези юруши и помнете как украинската армия крие загубите си. Защото пак ще говорим за това.
Винаги съм ви писал – войната е дълга игра. Когато правиш глупости срещу по-силен противник, това винаги ти излиза през носа. Запомнете и това. Украинската армия може да разчита само на численото си превъзходство. Докато го има. Знаете какво съм писал по въпроса – гробищата трябва да се разширяват. Това е съдбата на украинските войничета в тая proxy war.
Сега, ако и стиска, украинската армия може да тръгна на последен мегаюруш, за да провали референдумите. Дотук всичко беше детска игра. Касапницата тепърва почва. Резултатът се очаква да бъде загуба на численото превъзходство на украинската армия. Достатъчно нежно ли го казах? Толкоз засега по това.
Основното сражение продължава да бъде това за Словянск – Краматорската агломерация. Там руснаците настъпват много бавно от изток и това настъпление не е спряно. Украинското пушечно месо, въпреки, че е добре бункерирано тук, не успява да спре напредъка на руските части. Това си го признава и украинската армия.
Няма да пиша какво е положението град по град. Като се получи качествено изменение, тогава ще коментирам. Ще кажете, че очаквам да се случат качествени изменения. Да, очаквам.
Руското превъзходство в артилерията си остава. Виждате какво става – руснаците просто се оттеглят на по-задна отбранителна линия и оставят артилерията си да действа. Полята, горите и реките се пълнят с неприбрани трупове, моргите и болниците в големите украински градове близо да фронта са задръстени.
Докато има резерви, украинската армия може да си позволи тази кланица. Има пушечно месо за още един мегаюруш.
Руснаците ще си присъединят Донбас, а американската армия ще разположи още части в Източна Европа.
Военопромишлените комплекси и на Русия, и на Запада, и на Китай, и на другите, ще почнат да работят на бързи обороти. Маркс си умира от смях някъде горе из небето като гледа какво правят мятащите се брюкселски либерали. Но стига за това.
Сега конкретно за юрушите
1. Юрушът покрай Херсон. Знаете – там целта е Нова Каховка. Превзвета ли е – не.
Целта не е постигната – ден 74. Месомелачката там продължава. И ще има доста да гледаме тек в следващите седмици
2. Юрушът покрай Харков. Украинците заемат каквото руснаците им отстъпиха. И толкоз – юрушът запецна. Нито Красний Лиман е превзет, нито Ямпол.
Месомелачката работи и тук. И ще се ускори през следващите седмици. Голяма част от мегаюруша би могъл да е тук. Но ще е грешка. Твърде е близо до Русия.
Ще кажете защо пишеш толкова малко за това. Ами как защо – информацията която ви давах се разминаваше с тая от „обиктивните и независими“ украински сайтове и срещу мене бе организирана атака, която бе плод на такава аматьорщина, че рухна почни веднага. И аз взех мерки. И те продължават – има си санитарно време за отбиване на атаката.
Тъй че, продължавам с отстраняването на критикарите наред. Причина – предсказана и доказана систематична атака срещу мен. Сърдете се на шарлатан-юрдеците. Те ви доведоха до това положение.
Малко за нашите си дела.
ПОЛИТОЛОГИЯТА (ден 15)
И днес още ще поговорим за най-важното нещо в политологията – политическата власт.
И то за връзката и с един много интересен елемент на обществото – гражданското общество. Ко й туй нящо? Гражданското общество е система. Тъй ли? Че какво прави таз система? Осигурява възпроизводството и предаването на ценностите от поколение на поколение.
Оп-па-а-а-а! И какво още? Обезпечава функционирането на социалната, културната и духовната сфера на обществото. А-ха-а-а-а-а. Значи, ако искате да разбрицате държавата Х, трябва да и овладеете гражданското общество. Тъй ще си предавате интересните за вас ценности в бъдещите поколения на тази държава и социалната, духовната и културната сфера ще функционират както искате.
Ба-а-а-а, то било просто бе? С малко парици колко много може да се постигне в държавица, подготвена за разбрицване. За коя държавица ни говориш , бе Витанов. За Дания, милички, за Дания ви говоря. Ако има нещо гнило, то е в Дания, нали така.
Та обратно към гражданското общество. То реализира интересите на съставящите го рупи вън от сферата на действие на държавата. Значи държавата – топка, гражданското общество – друга топка. Ама какви групи има в гражданското общество. Ей ви няколко – семейството, част от образователната система, неконтролирана от държавата, църквата, научните и професионални обединения, профсъюзите, спортните организации, групи по интереси, фондови, асоциации.
Стига толкова. Ама нали се сещате че като залепя няколко фондации, фонда и асоциации към гражданското ви общество, мога да ви направя на луди и без да забележите. Та значи, има социални структури и отношения, които не се регулират непосредствено от държавата. Те са в гражданското общество. Значи там може да има държавна регулация, но не е непосредствена.
А-ха-а-а, гражданското общество е важно значи. Ами тогава внимавайте, кой ви бърника из гражданското общество и кой ви го настройва. Щото
Закон на Мориарти: Както го настроиш гражданското общество, тъй и ще свири.
И за да не забравяме нашия човек от сумрака във Флоренция
МНОГО ГОЛЕМИТЕ ПОЗНАВАЧИ (ден 66)
… Бог е на страната на всеки. Но според последните анализи е на страната с предостатъчно пари и голяма армия…
Значи, като приложим това към конфликта в Украйна, висшите сили още не са взели решение. Путин има повече пари, Зеленски засега вади по-голяма армия. Като дойдат новите руски 30 дивизии, висшите сили ще решат. Какво ще решат, всеки от вас да си го интерпретира сам.
Това е за днес. Желая здраве и успехи. И нека вирусът и войната стоят далеч от вас“, написа проф. Витанов в личния си фейсбук профил.
БЪЛГАРИЯ
Режим на тока ни чака през зимата
Оказва се, че не комунистите ни изядоха тока едно време, когато имаше режим на тока, а „демократите“, които ни „демократизираха“.
Ето, сега пак. Има ток за износ, но Българите кучетата ги яли, няма ток.
Ето и сега пак, „няма ток“! НО! Ако го увеличат тройно изведнъж „ще се появи“, като магия.
Българският енергиен и минен форум с тревожна прогноза за дефицит на електроенергия през зимата от 600 MWh до 1600 MWh
Авариен внос ще бъде невъзможен, защото и в съседните държави декларират недостиг, изчислиха енергетици
Недостигът е най-силен от 17.00 до 21.00 часа
Електроенергийната система на България навлиза във все по-задълбочаваща се производствена и ликвидна криза, а анализите на енергийните специалисти на Българския енергиен и минен форум (БЕМФ) потвърждават тревожните прогнози, че през настоящата зима, дори при нормална аварийност на генериращите, преносни и разпределителни съоръженията и при нормален зимен ден, се очаква дефицит в мощностния баланс на България от около 600 MWh. Още по-притеснителни са изчисленията, че при екстремални зимни температури, дори при нормална аварийност и при нормално потребление на електроенергия, този дефицит на електроенергия се повишава до около 1600 MWh.
Данните за опасност от режим на тока в България заради недостиг на електроенергия от БЕМФ изнесоха в декларация до представителите на всички политически партии в 51-ото Народно събрание.
Енергетиците дават примери, как в периодите на презареждане на реакторите в АЕЦ “Козлодуй”, от нетен износител, България рязко се превръща в нетен вносител на електроенергия, като за ноември средно количествата са над 1200 МWh. Недостигът на ток най-силно е изразено в часовете “на вечерния връх на потребление – от 17 до 21 часа, когато фотоволтаиците зануляват производството си”, обясняват кризата от БЕМФ.
Според енергийните специалисти дефицитът се компенсира с внос на скъпа електроенергия основно от Гърция, която активира пълния капацитет на нейните газови ТЕЦ, които основно са реконструирани въглищни централи със средства по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). В продължение на 4-5 часа тези централи вдигат рязко товар от под 1000 до над 4000 MWh и така балансират българската енергийна система.
От БЕФМ обръщат внимание, че България е пропуснала възможността да модифицира част от въглищните блокове в газови с европейски средства, каквито мерки са предприели управляващите в Атина и Гърция сега е основен вносител на електроенергия за регулиране на вечерния връх в товара на системата.
“България внася и ток от въглищни ТЕЦ от Сърбия, Турция и дори от Северна Македония, чиято цена не е обременена с “екологичната” добавка за въглеродни квоти. При сегашните борсови цени на природния газ и въглеродните квоти, нашите лигнитни ТЕЦ не могат да се конкурират с гръцките и румънските газови ТЕЦ”, обясняват ситуацията на енергийния пазар на Балканите от БЕМФ.
В същото време енергетиците цитират данните в рeално време на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) от началото на ноември, от които е видно, че българските въглищни централи запазват ролята си на критичен производител на електроенергия в страната – над 40% средно за ноември. На обратния полюс е произведената от възобновяеми източници електроенергия – под 10% за енергийния баланс средно за настоящия месец.
Ако в предишни години тези дефицити е било възможно да се покриват с авариен внос на електроенергия от съседни енергийни системи, сега това ще бъде невъзможно, поради факта, че всички съседни държави декларират също високи енергийни дефицити, предупреждават от БЕМФ.
Енергетиците посочват като причини за критичното състояние на българската електроенергетика липсата на стратегически планове за привличане на инвестиции в енергетиката, допускането на безконтролното изграждане на мощности на възобновяеми източници без компенсиране, пропуснатите шансове за въвеждане на механизма за капацитет и регламентиране на допустима държавна помощ за част от въглищните централи, практическото блокиране на проучванията и строителството на нови ВЕЦ и ПАВЕЦ и предлагат спешни и средносрочни мерки (виж карето, б. р.) като част от план за минимизиране на щетите в енергийния сектор у нас, индустрията и битовите потребители.
Из Декларацията на Българския енергиен и минен форум до 51-ото НС
Политическата криза не бива да прераства в енергийна
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ) изразява готовност да организира в оперативен порядък и в най-кратки срокове професионално обсъждане на сложната ситуация с широк кръг специалисти на който да се обсъдят предложените решения и да бъдат набелязани управленски решения. Политическата криза, в която се намираме не бива да прераства в енергийна криза, се казва в декларацията до политическите партии в 51-ото НС. От БЕМФ предлагат спешни и средносрочни мерки за стабилизация на българската електроенергетика:
– С решение на МС в мощностния и енергиен баланс на страната да се включат мощностите на ТЕЦ “Контур глобал” като се договори с ЕК приложение на временен механизъм за капацитет в аварийни режими.
– Да се възстановят и поддържат въглищните резерви на всички въглищни централи без изключение.
– Да се разработят и приемат от МС програма и мерки за икономическа стабилизация и капитализация на българските енергийни дружества, като за целта се преоцени обективно прага на цената на електроенергията от 180 лв./MWh за компенсиране на индустрията.
Внасяме отвсякъде, ТЕЦ-овете ни спасяват
Рекордни цени на енергийната борса при „ден напред“
Потреблението се увеличава
Данните в реално време на ЕСО към 11,40 часа вчера показват как страната ни внася електроенергия от всички съседни държави, а половината от произведената електроенергия у нас е от ТЕЦ-овете.
По данни към 11,40 часа на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) от 15 ноември 2024 г. България внася електроенергия от всички съседни държави, а половината от произведената електроенергия е от ТЕЦ-овете ни.
Енергийната борса затвори при средна цена “ден напред” за базова енергия (1 – 24 часа) от 333,33 лв. (170,43 евро) за MWh с ден за доставка 16 ноември 2024 г. и обем от 80 243,20 MWh. Това е понижение с 12,2% спрямо стойността при затваряне на предишната търговия. За 14 ноември обаче цената на енергийната борса беше рекордна за цялата 2024 г. – над 626 лв., а ден по-късно и този връх беше “стопен” с цена от 655 лв./MWh.
Цената на пиковата енергия (9-20 часа) е 376,22 лв.( 192,36 евро) за MWh – намаление с 12.64% спрямо стойността ден по-рано, при количество от 41 864,60 MWh.
На този фон от специализираната платформа 3eNews публикуваха доклад на френската енергийна компания Engie, в който се прогнозира увеличаване на търсенето на енергия с 1 на сто тази година и с около 2-3% годишно в периода 2025-2030 г.
Покачването до голяма степен ще бъде водено от повечето електрически превозни средства и потреблението на енергия в цифровия сектор.
Търсенето на електроенергия на континента трябва да се удвои до 4950 TWh/година до 2050 г., като делът на възобновяемите енергийни източници в микса на потребление ще нарасне до 85% дотогава. За сравнение този дял е бил 41% през 2023 г.
Инж. Иван Хиновски, председател на БЕМФ, пред “Труд news”: Режимът на тока през зимата е неизбежен
Няма вода за ВЕЦ-овете.
Тази зима ще има режим на тока. Неизбежно е! Защото всички страни около нас декларират дефицити и нашите оперативни звена в енергетиката са вдигнали ръце. Нито от Румъния може да вземем, нито от Турция да очакваме електроенрегия. От Гърция успяваме да получаваме към момента във вечерния връх от 17 до 21 часа, но те дори нямат тези базови мощности, които ние имаме. В критичните периоди разчитаме на максималните обороти на ТЕЦ “Марица Изток 2” и на “Бобовдол” и имаме недостиг. Невъзможно е да се преодолее криза с тока, защото нямаме вода. Ако имаше вода, можеше да покрием тези пикове на потребление с ВЕЦ.
При минусови температури потреблението се качва, но нямаме достатъчно мощности, които да го покрият и започва “рязане” на райони, за да се ограничи потреблението. Ако ПАВЕЦ “Чаира” работеше, можеше обедният излишък от през деня да се ползва при вечерните пикове. Но няма вода, ПАВЕЦ “Чаира” го няма, съседните държави казват “нямаме излишна електроенергия” – това е положението. Политиците се занимават с глупости, а не виждат на какъв хал ще изпадне България през зимата. Никой не мисли за това, не е ясно как продължава ремонтът VI блок на АЕЦ “Козлодуй”. В същото време енергетиката буквално се изцежда и с компенсациите за бизнеса, и с орязването на печалбите на ТЕЦ-овете.
Основните причини за днешното състояние на българската електроенергетика са множеството некомпетентни действия и бездействия. Страната ни дори пропусна и възможността да модифицира част от въглищните блокове в газови, което Гърция направи и сега е основен вносител на електроенергия за регулиране на вечерния връх в товара на системата.
Явор Куюмджиев, енергиен експерт, пред “Труд news”: Ток ще има, но на каква цена
България е в енергийна криза заради липсата на балансиращи мощности
Всичко, което е описано в Декларацията на Българския енергиен и минен форум, е абсолютен факт. Говорим отдавна, че когато слънцето залезе, няма друго, освен въглищните централи, които да работят в националната система. Но тъй като те могат да работят икономически изгодно само при много високи цени, газовите централи и въглищните централи от съседните страни спокойно навлизат на нашия пазар. Ние сме в енергийна криза заради липсата на балансиращи мощности.
Въпросът е в друго, България отдавна е изпуснала сроковете за евентуални изключения и по-дълга работа на въглищните ТЕЦ-ове, както Полша направи. Унгария работи по нови ядрени блокове, а ние можеше вече да си свиркаме, ако бяхме последователни в развитието на ядрената си енергетика, но уви.
Не вярвам да се стигне до режим на тока, защото тези чуждестранни мощности, които сега наводняват пазара, теоретично биха могли да помогнат в тежки моменти при много ниски температури през зимата, но въпросът е първо – на каква цена. И второ – дали няма да бъдат ангажирани със задоволяване на собствените си нужди, имам предвид не само нашите ТЕЦ-ове, а гръцките, румънските, турските. Газовите централи на Гърция и Румъния включват много бързо когато се вдигнат цените, защото за 15 минути могат да се включат в мрежата и да доставят електроенергия.
За първите 10 месеца на 2024 г. България продължава да е нетен износител на ток, но производството ни намалява. В общата картина ние продължаваме да сме нетен износител.
БЪЛГАРИЯ
Увеличават се населените места на воден режим в страната
В регионалното министерство днес ще има среща заради безводието в Плевен и Ловеч. Мерки трябва да се обмислят и за Черноморието. Институциите посочват много причини за намаляващата вода у нас – по-малко валежи, намален дебит, повишена сезонна консумация, високи температури, липса на резервни водоизточници и остаряла ВиК инфраструктура. Като решения се приоритизират резервните водоизточници и стратегическите язовири, които тепърва трябва да се построят или да се поправят.
„Погледнато на многогодишна база – вода има. Проблемът обаче е в нейното разпределение през годината и в климата, който в последните години става все по-колеблив. Това е проблемът – ние да уловим по-рационално тази вода, която пада в моментите с валеж, които стават все по-кратки, но някои са по-изразени като количество“, отбелязва за БНР проф. Емил Гачев от секция “ Води“ в Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН.
На многогодишна база водният ресурс е достатъчен, но не и ако се вглеждаме в отделните сезони, категоричен бе специалистът и напомни дългата суша през лятото и последващите малко валежи. Според него властите се надяват, че валежите ще свършат работата на тези, които не са се погрижили да има адекватно съхраняване и разпределение на водата. Ако не я свършат обаче, хората остават без вода, отбеляза със съжаление той.
Проф. Петър Калинков, заместник-председател на Българската асоциация по водите коментира пред БНР проблемите с водата в Плевен. По думите му по време на обсъжданията на регионалните прединвестиционни проекти той е отговарял за частта „Осигуряване на вода“.
„Проблемът с необходимостта от изграждане на яз. Черни осъм ни беше изобщо забранен да го споменаваме“, подчерта проф. Калинков и обясни, че забраната е била от МРРБ. Проектът е започнал от 2021 г. и е завършил през 2023 г. Според него това е била най-добрата възможност за инвестиции и осигуряване на вода за Плевен.
От своя страна местните власти и институции предупреждават, че се увеличават населените места на воден режим в страната, а все повече язовири са на под 50% от обемите си.
„Вода от язовир „Тича“ ще се подава приоритетно за питейно-битово водоснабдяване“, увери вчера служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров на среща с кмета на община Шумен и областния управител Бейнур Ахмед, съобщиха от общинската администрация. По данни на Басейнова дирекция „Черноморски район“ наличният обем в яз. „Тича“ е 45% от общия му обем 311,8 млн. кубични метра.
В редица населени места от област Шумен има въведен режим на водата.
Близо 60 хиляди души са засегнати към момента от проблема с водоподаването в Ловешко. Липсата на валежи, на язовир и големите загуби по вътрешната водопреносна мрежа са причините за режима на водата.
Ловеч, Тетевен, Ябланица и няколко населени места в областта са на воден режим заради пресъхване на водоизточниците и намален дебит, а в част от селата имат вода само по два-три часа на пет дни, други като село Дъбрава от няколко месеца са без водоподаване и ползват вода от водоноски.
Областният управител на Ловеч Дора Стоянова смята, че в краткосрочен план е наложителна подмяна на вътрешните водопроводни мрежи в населените места – публична общинска собственост, при които загубите на питейна вода са най-големи и достигат над 50 процента. За проектирането и изпълнението на тези реконструкции от общините е необходимо да се поиска с постановления на Министерски съвет допълнително държавно финансиране.
Според областния управител на Ловеч в средносрочен план е наложително чрез осигуряване на бюджетни средства да се извършат предпроектни проучвания за ново трасе, изготвяне на идеен проект и на работен проект с всички нормативни и съгласувателни процедури за изграждане на нов главен гравитачен водопровод, паралелно на магистрален водопровод „Черни Осъм“ – публична държавна собственост.
Кризисен щаб по повод водната криза, засегнала общината, е свикал кметът на Кочериново Станислав Горов, съобщиха от общината. Членовете на кризисния щаб са се обединили около искането водният оператор на територията на община Кочериново – „Кюстендилска вода“ да подготви и изпрати мотивирано искане до Министерството на околната среда и водите (МОСВ) за увеличаване на водните обеми.
Заради липса на такова обосновано искане към предишната изпратена заявка, проблемът не е бил решен, добавиха от общината. От там припомниха, че в подадена заявка до ресорното министерство дружеството „Кюстендилска вода“ е поискало да бъде разрешено увеличаване на ползването на водни обеми от язовирите „Калин“ и „Карагьол“ с още 100 хил. куб. м за ноември, което ще позволи нормалното снабдяване с вода за питейно-битови нужди на населението в община Кочериново.
Силно намален е дебитът на питейните водоизточници и в област Ямбол заради засушаването. В региона няма язовири за битово-питейно водоснабдяване, разчита се изцяло на сондажи. Заради хронично безводие община Стралджа в Ямболско отново е пред обявяване на частично бедствено положение. Заради проблеми с водоподаването частично бедствено положение бе в сила повече от два месеца в 20 от общо 22-те населени места в общината – от средата на юли до началото на октомври т.г.
БЪЛГАРИЯ
Възможен ли е гръцки сценарий с фалит на България?
Коментарът направи в социалната мрежа Facebook Владислав Панев
Големият риск за България е след влизането ни в еврозоната. Причината е, че тогава вече няма да е важно за имаме до 3% дефицит. Коментарът направи в социалната мрежа Facebook Владислав Панев.
Той подчерта, че и тази година не е сигурно, че ще успеем да се вместим в рамката на дефицит от 3%, защото всеки месец той расте с 1 милиард лева. А в края на годината традиционно са предвидени големи плащания. Този път обаче те няма да се случат, защото няма да има пари. Така нито ще бъде реализирана капиталовата програма, нито ще бъдат дадени 13-и заплати на служителите в държавата сфера.
„Големият бюджетен риск обаче е след като (евентуално) влезем в еврозоната. Тогава вече разюздаността и популизма могат да вземат връх. Защото 3-те процента дефицит вече няма да са важни. И ще можем да си правим не 18, ами и 28 милиарда. Гръцки сценарий в действие. Както реформите спряха веднага след влизането ни в ЕС през 2007 и започна голямото точене на еврофондове“, посочи още Владислав Панев.
Той подчерта, че другата драма в държавата в момента е в сектора на енергетиката. Ето защо:
„Последният парламент гласува такива огромни компенсации (всичко над 180 лева за мегаватчас), че сега се изплащат милиони на час. И то парите няма как да се вземат от нашите производители, както през 2022 година. Защото сега сме нетни вносители. Ще изгребем всичко, което можем. И на следващите дупе да им е яко. Въобще рулетката с популизма се завъртя със страшна скорост. И не виждам някой да иска да я спре.“
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?