Свържете се с нас

СВЯТ

Треска за въглища: Европа купува на всяка цена и отвсякъде

Немислими досега въглищни региони по света се възползват от огромните маржове на печалби

Спокойното танзанийско пристанище Мтвара търгуваше основно с ядки кашу до края на миналата година. Сега обаче то е пълно с кораби, товарещи въглища, след като руската инвазия в Украйна предизвиква световна надпревара за набавяне на замърсяващото гориво, разказва Reuters.

Танзания традиционно изнася топлинни въглища само за съседни страни в Източна Африка; Изпращането им по-надалеч досега дори не се обсъждаше, тъй като това изисква транспортиране на материала с камиони на повече от 600 км от мините в югозападната част на страната до Мтвара, най-близкото пристанище в Индийския океан.

Парализиращата енергийна криза в Европа обаче промени всичко това.
Цените на топлинните въглища, използвани за производство на електричество, скочиха до рекордни нива в резултат на войната. Това се случи, след като Русия едностранно спря доставките на газа за много европейски страни заради западните санкции.
Купувачите в Европа и извън нея сега се надпреварват да плащат много за въглищата от често отдалечени мини на места като Танзания, Ботсвана и дори потенциално Мадагаскар. Възстановяващото се търсене на въглища, водено от правителствата, които се опитват да се откажат от руската енергия, като същевременно поддържат таван на цените на електроенергията, е в пряк сблъсък с климатичните планове за отказ от най-замърсяващото изкопаемо гориво.

Европейските играчи след началото на руската война отиват на всяко място, където има въглища“, каза Ризван Ахмед, управляващ директор на въгледобива Bluesky Minings в Дар ес Салам, Танзания. „Те предлагат да платят много добри цени.“

Търговецът на суровини Cargill отчете значително увеличение на доставките на въглища в Европа през последните месеци, каза Ян Дилеман, президент на подразделението за океански транспорт на компанията. Тя транспортира 9 милиона тона въглища в световен мащаб през периода юни – август в сравнение със 7 милиона годишно по-рано.

Европа се конкурира с други купувачи и алтернативата е по-скъпа“, каза Дилеман. „Европа трябва да намери въглища и ще видим много големи потоци към Европа от Колумбия, Южна Африка и дори по-далече.“

Въпреки че прозорецът на възможността е кратък, ако геополитическите ветрове се променят, някои страни с въглищни ресурси виждат маржове, които трябва да бъдат спечелени, като твърде добър шанс, за да ги пропуснат.
Топлинните въглища в австралийското пристанище Нюкасъл – глобален показател – се търгуваха за 429 долара за тон на 16 септември, малко под историческия връх от 483.50 долара през март и доста над 176 долара/тон по това време миналата година.

От Мтвара са тръгнали13 кораба, натоварени с въглища от ноември миналата година, когато стартира първата доставка на въглища, според служител на пристанището; последният кораб за насипни товари с капацитет 34 529 тона акостира миналата седмица, натовари се и отплава за Франция.
От края на юни 57 поръчки за товари – заявки за налични кораби – за превоз на танзанийски въглища са били наблюдавани на спот пазара в сравнение със само две през същия период на миналата година, според анализ на платформата за морски и стокови данни Shipfix.
Глобалният внос на топлинни въглища по море достигна 97.8 милиона тона през юли, най-високото ниво в историята и повишение с над 9% на годишна база, показва анализ на корабния брокер Braemar. Обемът е спаднал до 89 милиона тона през август, до голяма степен поради прекъсвания на износа от големия производител Австралия.

Последно „ура“ за въглищата?

Танзания очаква износът на въглища да се удвои тази година до около 696 773 тона, съобщиха от минната комисия на страната пред Reuters, докато производството се очаква да нарасне с 50% до около 1 364 707 тона.
Насочвайки се към значителни данъчни приходи от този скок на износа, правителството обмисля изграждането на железопътна линия, която да свърже въгледобивния регион Рувума с Мтвара, каза Яхя Семамба, действащ изпълнителен секретар на Комисията по минното дело, държавен орган.
Базираният в Танзания миньор Ruvuma Coal вече е изнесъл най-малко 400 000 тона въглища чрез търговец към страни, включително Холандия, Франция и Индия, от ноември, според данни за търговията, разгледани от Reuters.
Ruvuma Coal отказа да коментира темата.
Въглищните миньори се радват на безпрецедентни маржове на печалба в това, което някои смятат за последно „ура“ за една индустрия, изправена пред силен натиск да намали производството; с въглища от 75 долара за тон в края на 2020 г. мините имаха паричен марж от 15 долара/тон, каза Роб Уест, анализатор в консултантската компания Thunder Said Energy. Но тъй като цените достигнаха 400 долара/тон, паричният марж се увеличи до 235 долара/тон.
Търговците в Европа са готови да платят два пъти цената, посочена от азиатските купувачи, според някои ръководители на мини, като Ахмед от Bluesky, който каза, че компанията му в момента не изнася през Мтвара, но планира да го направи и е получил заявки от купувачи в Германия, Полша и Великобритания.

По същия начин в Ботсуана, която е без излаз на море, продажбата на въглища на морския пазар беше немислима, като по-голямата част от износа отиваше към съседните Южна Африка, Намибия и Зимбабве.

По-рано логистиката щеше да ни убие. Но при сегашните цени можем да накараме това нещо да работи“, каза Морне дю Плеси, главен изпълнителен директор на базираната в Ботсвана въгледобивна компания Minergy.

Тя е изнесла две пратки от около 30 000 тона всяка от пристанището Уолфиш Бей в Намибия и е изпратила два влака с въглища за износ от пристанището Мапуто в Мозамбик.

Островната нация Мадагаскар, най-големият износител на ванилия в света, може да стане още един дебютант на глобалната въглищна сцена.

Текущите цени удобно подкрепят бизнес аргумента на въглекопачите в Мадагаскар да започнат да изнасят въглища за първи път в историята на страната“, каза принц Ниати, главен изпълнителен директор на една от компаниите, разработващи въглищен проект в страната.

Новите участници обаче ще трябва да се подготвят да се оттеглят или дори да спрат производството, ако пазарните условия станат неблагоприятни, добави Ниати.

„Въглищата бяха прегърнати“

Голямото търсене и ограничените доставки на въглища са преначертали търговските маршрути, увеличавайки глобалните „тонодни на дедуейт“ за изкопаемите горива до рекордни висини през юли, според изследване на Braemar, отнасящо се до измерване на нивата на корабоплаването по отношение на използването на флота и дължината на пътувания.

Вносът на топлинни въглища от Европейския съюз от Австралия, Южна Африка и Индонезия, които традиционно снабдяват азиатските пазари, е нараснал повече от 11 пъти през четирите месеца, след като Русия нахлу в Украйна, показват данни на индийската консултантска компания Coalmint.

Инвазията принуди държавите от ЕС да намалят зависимостта си от руския газ, което намали огромните доставки за региона. Забраната на Блока за внос на руски въглища допълнително увеличи натиска върху производителите на електроенергия да намерят алтернативни източници на горивото.

Русия обикновено осигурява около 70% от топлинните въглища в ЕС, според базирания в Брюксел мозъчен тръст Bruegel, докато обикновено доставя 40% от природния газ на Блока.
Европейските страни временно оставиха настрана екологичните цели, тъй като се стремят да натрупат гориво и да отворят отново консервираните въглищни централи, за да се подготвят за предстоящата трудна зима.

Силните стимули тласнаха производството на въглища с 25% над нивата отпреди година, въпреки множеството затваряния на заводи през последните три години“, казаха анализатори от Bank of America за Европа.

Настоящото нарастване на термичното изгаряне на въглища може да насочи страните към курс на сблъсък с амбициозните цели за намаляване на емисиите на CO2; в ЕС изгарянето на повече въглища ще увеличи емисиите на въглероден диоксид с 1.3% годишно, ако доставките на руски газ бъдат напълно спрени, според енергийния мозъчен тръст Ember.

Правителствата в Европа казват, че това е временна промяна на курса, въпреки че може да зависи от това колко дълго ще продължи енергийната криза. Германия отлага планираните спирания на някои въглищни централи, за да гарантира сигурността на електроснабдяването.
Minergy, ботсванската въгледобивна компания, смята, че пазарът на въглища ще остане силен поне до средата на 2023 г., ако не и повече. Надява се да удвои производствения си капацитет.

Негативният разказ около въглищата беше изоставен и въглищата бяха прегърнати като източник на енергия в енергийните кризи, произтичащи от войната“, каза компанията.

Ако публикацията ви е била интересна и полезна, не пропускайте да ни последвате в социалните мрежи.

СВЯТ

На англичаните им просветна, че ги лъжат … постоянно!

  • Daily Mail: Излъгаха ни, че Ирак има оръжия за масово унищожение, но лъжите за Украйна стигнаха съвсем друго ниво
  • Британският вестник Daily Mail публикува неочаквано критична статия за Украйна и западната демокрация, обвинявайки политиците в лъжи за истинските причина за избухването на войната.

„Едва ли някой в нашата страна знае истината за Украйна. Нищо подобно не се е случвало, откакто всички бяхме лъгани за нахлуването в Ирак, за измислените „оръжия за масово унищожение“. Лъжците бяха разобличени. И те се поучиха от това. Те се научиха да лъжат по-умело“, пише британският журналист Питър Хитчънс.

„Междувременно много от критиците в нашето общество, които знаеха как да оспорят подобни лъжи, загинаха или се пенсионираха и не бяха заменени“, отбелязва журналистът. Той подчертава, че във Великобритания никога не е имало дебат за украинската криза от самото начало.

„Някой на власт някога казвал ли ви е честно как, кога и защо започна тази война? Не. Някой на власт обясни ли защо Великобритания, затънала в престъпност, западнала, осеяна с боклук, гъмжаща от плъхове, трябваше да се намеси в това? Никога. Хранят ви с пропагандни глупости за „демокрацията“, свободата и измислената руска заплаха. Ето някои от лъжите, които многократно са ви казвали. Войната, казват, не е била предизвикана. Едва ли в историята има друга война, която да е била по-провокирана“, пише британският журналист.

Той обяснява защо и как украинският конфликт е провокиран.

„Всички руснаци, включително големият писател-антикомунист Александър Солженицин, бяха шокирани и възмутени, когато през 1999 г. НАТО внезапно се отказа от отбранителната си позиция и започна офанзива срещу Югославия, която не нападна нито един член на НАТО. Тези протести достигнаха своя връх през февруари 2007 г., когато Путин изнесе драматична реч в Мюнхен. Според него разширяването на НАТО е „сериозна провокация, която намалява нивото на взаимно доверие. Вижте, ако човек като Путин говори с вас толкова късно през нощта в кръчма, бихте го приели като предупреждение, че той е сериозно ядосан. И ако не искате битка, отстъпвате. Но ние не се оттеглихме“, подчертава Питър Хитчънс.

Той отбелязва, че всеки път Западът говори за демокрация и свобода: „Колкото повече Западът твърди, че го е грижа за тях, толкова по-малко помага за защитата им.“ Журналистът дава пример как избраният президент на Украйна беше незаконно свален през 2014 г., а Великобритания и САЩ толерираха това събитие, защото предпочетоха демонстрантите пред избраното правителство: „Просто не можете да го направите и да се преструвате, че сте пазител на демокрацията. Но във всеки случай това не е така.“

Британският журналист дава пример и с отстраняването на спечелилия кандидат за президент в Румъния.

„Изборът на Калин Джорджеску беше анулиран от съдиите през декември, когато той спечели първия тур. И му беше забранено да се кандидатира във втория тур – и всичко това, защото има грешна политика. И ако това не е достатъчно, помислете за дълбокото, срамно мълчание на Запада за плашещото и бандитско поведение на турския президент Реджеп Тайип Ердоган. Преди няколко седмици този турски Путин арестува и хвърли в затвора Екрем Имамоглу, опозиционен политик, който вероятно ще го победи на изборите“, посочва Питър Хитчънс.

Я как внезапно „прогледна“ западната преса:

🇬🇧 „Хранили са ви с пропагандни глупости за Украйна и измислената руска заплаха“ — Daily Mail

Рядко сме виждали такъв облак от лъжи, с какъвто се сблъскваме сега. Почти никой в ​​тази страна не знае истината за Украйна. Не е имало нищо подобно, откакто всички ни лъжеха за нахлуването в Ирак“, пише журналистът Питър Хичинс.

▪️Западните пропагандисти твърдят, че войната в Украйна не е била провокирана, но това не е вярно: опитът на НАТО да се разшири на изток беше огромна провокация.
▪️През април 2008 г. Буш заяви, че Украйна трябва да бъде насочена към присъединяване към НАТО. Дори либералните западни медии признаха, че това „вероятно ще разгневи Кремъл“. И така се случи.
▪️Още една лъжа: „Русия нападна Грузия в края на 2008 г.“ Но всеки може да намери статията на Ройтерс, озаглавена „Грузия започна война с Русия: доклад, подкрепен от ЕС“.
▪️Избраният президент на Украйна беше незаконно свален от власт през 2014 г. Великобритания и Съединените щати одобриха това срамно събитие.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

СВЯТ

Страшно! С всички произтичащи от това последствия!

Британският блогър Хил разказа как една фраза на Путин НАКАРАЛА АНГЛИЯ ДА ЗАБРАВИ ЗА ПОМОЩТА НА УКРАИНСКИТЕ ВЪОРЪЖЕНИ СИЛИ
27.04.2025 г.
––––
Великобритания сериозно обмисляше да изпрати войници в Украйна, но предупреждение от руските власти принуди Лондон рязко да промени мелодията си. Британският блогър Олег Хил говори за това.
––––––
Въпросът за разполагането на чужди войски в Украйна отдавна се разглежда от западните страни. Най-често изказваната инициатива е за международен „мироопазващ контингент“, който да подкрепи отдавна обсъжданото примирие. Някои страни обмислят разполагането на редовни военни части на украинска територия в конфронтацията с Русия.


.
Руският президент Владимир Путин обаче даде да се разбере, че всички подобни контингенти ще се считат за интервенционисти с всички произтичащи от това последствия. Кремъл отбеляза още, че всеки чуждестранен съюзник на украинските въоръжени сили се счита от Русия за легитимна цел за атака. Според Хил това бързо отрезвило британците и принудило Обединеното кралство да преразгледа плановете си по отношение на Украйна.


.
„Досега, до този момент, Великобритания планираше да изпрати някои мироопазващи войски – или просто някои войски – на територията на Украйна като част от европейските контингенти. Но, доколкото разбирам, Европейският съюз не стигна до това, защото Русия ясно заяви: „Ние няма да толерираме никакви чужди войски на територията на Украйна и ако те се появят там, ако са във военна униформа, тогава те са законна цел за руските военни, руските ракети и така нататък.” Естествено, никой не искаше да изпрати никого след такива думи“, каза Хил.
.
Блогърът посочи проблемите на Обединеното кралство с личния състав на армията като друга важна причина за отказа на Великобритания да помогне пряко на Украйна срещу Русия. Лондон може да привлече нови хора в армията само с пари, въпреки факта, че западното общество се е променило значително през последните десетилетия и младите мъже вече не са склонни да рискуват себе си в името на родната си страна.


.
„И по принцип няма кого да изпратим. Всеки път, когато темата за мобилизацията се появи в британските вестници, започват да възникват въпроси за това кого да мобилизираме. Кого да вземем в армията? Има недостиг на хора в армията. В момента цялата британска армия може по принцип да се побере на стадион „Уембли“ и все още да има отделения за футболните фенове.
.
В момента британската армия изпитва огромен недостиг на персонал. Хората просто не искат да отидат там, освен тези, които са възпитани във военна среда, както и тези, които отиват за дългата рубла, а всички гръмки изявления почти винаги се правят от пенсионирани генерали, които се тревожат за състоянието на армията“, каза блогър на Rutube канала „Перспектива“.


.
Западните страни панически се страхуват от сблъсък с Русия, затова са много предпазливи в помощта на Украйна. Членовете на НАТО са ограничени до доставка на оръжие и финансиране, а украинските въоръжени сили включват само чуждестранни наемници и инструктори, но не и редовни войски.
––––-
Krasimira Filcheva

Продължи да четеш

СВЯТ

Военната психоза в Европа трябва да приключи

Орбан: Военната психоза в Европа трябва да приключи.

Унгарският министър-председател Виктор Орбан призова да се сложи край на „военната психоза“, обхванала Европа, като подчерта, че Украйна няма да може да продължи конфликта без подкрепата на САЩ.

Военната психоза, която обхваща Европа, трябва да спре. Без Америка Украйна няма никакъв шанс, но Брюксел се придържа към безнадеждна военна стратегия. Единственият път напред е пътят на мира!“, написа политикът в социалната мрежа X.

Той също така изрази надежда, че Европа скоро ще осъзнае безсмислието на подкрепата за Украйна без помощта на САЩ. Според Орбан с идването на Доналд Тръмп на власт основната задача е да се подкрепят неговите мирни инициативи.

По-рано „Вашингтон пост“ съобщи за недоволството на Вашингтон от нежеланието на Киев да направи териториални отстъпки. Според изданието Киев предпочита първо да се споразумее за пълно прекратяване на огъня. Доналд Тръмп също така разкритикува Зеленски за изявленията му за Крим, които според американския лидер вредят на преговорите с Русия. Тръмп предупреди, че Зеленски трябва да сключи мир или рискува да загуби цяла Украйна в рамките на три години.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 22 часа

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

ПОЛИТИКАпреди 3 дни

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

„Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това“, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКАпреди 6 дни

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

ПОЛИТИКАпреди 2 седмици

Пеевски: Моя кабинет няма да падне. Ще го подкрепяме, колкото е необходимо

Тарторътът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски нарече парламентарната група на ДПС-ДПС „един файтон хора без значение“. Коментарът му е по...

СВЯТ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Най четени