СВЯТ
САЩ няма да спасяват Европа през зимата
Никой от производителите не може да увеличи доставките за Европа толкова бързо, колкото може „Газпром“
Вашингтон от години заявява, че иска да отърве Европа от „лошия“ руски газ. Американската мечта се сбъдва – пътят за американския газ е разчистен. Сега Европа наистина се нуждае от помощта на отвъдморски партньор. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен обеща, че „няма да остави приятелите си на студено“. Реалността обаче изглежда различно.
Миналата седмица държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен каза, че те няма да оставят европейските си съюзници на студено. „Разбира се, няма да оставим приятелите си на студено. Докато цената за съпротива срещу агресията на Кремъл е висока, цената на бездействието ще бъде още по-висока“, каза Блинкен, докато беше в Брюксел.
Помощта обаче ще бъде само на думи, защото американските компании за газ и шистов петрол казаха точно обратното – че няма да могат да увеличат доставките за Европа тази зима. „Не изглежда, че САЩ могат да изпомпват повече. Помощ няма да дойде. Нито от производителите на газ, нито от производителите на петрол“, каза Уил Уен Ло, ръководител на групата за дялово инвестиране „Куантум Енерджи Партнърс“, според „Файненшъл Таймс“. Скот Шефилд, главен изпълнителен директор на петролната компания „Пионер Нечъръл Ресорсес“ (един от най-големите производители на петрол в САЩ), заема същата позиция. „Ние не отваряме нови платформи и не виждам някой друг да го прави“, каза той.
Никой от производителите не може да увеличи доставките за Европа толкова бързо, колкото може „Газпром“, смята Олег Аксютин, заместник-председател на борда на директорите на Газпром на Международния газов форум в Санкт Петербург.
„Пълноценна алтернатива на доставките на руски тръбопроводен газ за Европа просто няма. Никоя страна не е в състояние да осигури ресурси, сравними с ресурсите и находищата на Сибир и полуостров Ямал. Никой не може да увеличи доставките чрез тръбопроводни системи при условията, предложени от „Газпром“. ВПГ също не се появява на пазара с магия. През 2023-2024 г. не се очаква значително увеличение на предлагането на ВПГ на пазара“, каза заместник-председателят на „Газпром“.
Нещо повече, САЩ дори намалиха износа си на втечнен природен газ тази година, тъй като бяха принудени да затворят завода за втечнен природен газ във Фрийпорт през юни поради пожар, а той все още не е стартирал.
„Почти 75% от ВПГ, който САЩ доставя на външните пазари, вече идва в Европа. Сега европейците изтеглят ВПГ от всички пазари, просто защото имат най-високите цени в света“, казва Игор Юшков, експерт във Финансовия университет към правителството на Руската федерация и Фонда за национална енергийна сигурност. Но това все още не е достатъчно. И допълнителен нов ВПГ няма да се появи на световния пазар до 2024-2025 г., както се вижда от взетите инвестиционни решения.
„Очаква се през 2024 г. да се появят няколко нови завода за втечнен природен газ, но основната вълна от въвеждане в експлоатация на нови мощности за втечнен газ за износ ще започне през 2025 г. и ще продължи до 2030 г. Това ще бъде втората вълна, като пикът на първата беше през 2019 г. и приключи през 2021 г. Нова доставка на пазара на ВПГ от 2025 г. ще бъде осигурена главно от САЩ и Катар. Сега Австралия също е сред първите три износители“, казва Игор Юшков.
Изграждането на инсталация за ВПГ с голям капацитет е сложен технологичен процес, който отнема от пет до седем години. За да могат САЩ или Катар да увеличат износа днес, те трябваше да планират това и да инвестират в строителството преди няколко години.
Защо инвеститорите не са направили това? В крайна сметка днес можете буквално да забогатеете от продажбата на ВПГ. Парадоксално, но причината е в самата Европа.
„Европа създаде тази глобална енергийна криза, която започна през 2021 г. Мина миналия отоплителен сезон с цени над 1000 долара за хиляда кубични метра. Дори и да нямаше СВО, пак щеше да има енергийна криза, просто цените може би нямаше да са 3000, а 1500-2000 долара за хиляда кубически метра. Европейците сега страдат от собствената си политика. Защото самите те сплашиха инвеститорите в газовата индустрия с енергийния си преход към безвъглеродна енергия, че скоро никой няма да има нужда от газ“, смята Игор Юшков.
Европейците дори принудиха банките да отказват на компаниите кредитиране на енергийни проекти поради високите емисии на парникови газове. Има история как холандски съд съди „Шел“ за това, че има програма за декарбонизация, но, както посочи съдът, недостатъчно амбициозна, припомня експертът.
Ако ЕС не плашеше производителите на газ, тогава може би сега ще започнат нови проекти за втечнен природен газ и щеше да има повече доставки на газ на световния пазар.
„Европа все още има късмет тази година, защото няма силен конкурент на ВПГ от Китай, където потреблението е намаляло. В продължение на много години подред Пекин изсмуква всеки излишък от ВПГ на своя пазар “, отбелязва експертът на ФНЕС. Първо, икономическите темпове се забавят на фона на блокиране поради огнища на коронавирус, и второ, Китай започна да добива повече въглища и да ги консумира. Самата Европа увеличи потреблението си на въглища, забравяйки за климатичния дневен ред, а Китай се възползва от това в своя полза. Всичко това намали търсенето на ВПГ. Поради това Китай преотстъпва част от договорените количества ВПГ в полза на Европа, където цените на ресурсите са много по-високи. По този начин китайските търговци също печелят от това.
От ЕК уверяват, че няма магическо хапче, което да свали цената на газа, но това не е съвсем вярно. Има бърз начин за сваляне на цените – това е пускането на „Северен поток-1“ (но поради технически проблеми няма да е възможно бързо да се изведе до пълен капацитет). „Северен поток-2“ можеше да реши проблемите по-бързо, но засега политиците са против.
Трагедията на ситуацията в Европа е, че дори тя като по чудо да върне руския тръбопроводен газ на своя пазар, това няма да промени фундаментално ситуацията, тоест няма да премахне енергийната криза. Но нивото на рисковете ще бъде значително намалено, плюс инжектирането на руски газ на европейския пазар ще окаже влияние върху цените.
„Ако руските обеми газ се върнат, натискът върху газа ще намалее. Грубо казано, ако през зимата се очаква цената на газа да се повиши до 4000-5000 долара за хиляда кубически метра, то след пускането на „Северен поток“ цената може да падне приблизително с 1000 долара. Но енергийната криза ще остане“, отбелязва събеседникът.
Гордостта на Европа, че успяват да запълнят своите подземни хранилища с газ до 80% до зимата, всъщност не намалява рисковете от предстоящия отоплителен сезон. Тъй като газът в хранилището никога не е бил основният източник на газ през зимата, той е необходим като резервен вариант и за посрещане на пикове в търсенето по време на студени периоди.
„Дори близките до максималните запаси в хранилищата в големите европейски страни не гарантират надеждно преминаване на предстоящия есенно-зимен период“, отбелязва „Газпром“. Той дава за пример Германия, където през последния есенно-зимен период (от 1 октомври 2021 г. до 31 март 2022 г.) потреблението на газ възлиза на 57 млрд. куб. м, тоест средно по 9,5 млрд. куб. м на месец. Сега германските подземни хранилища са пълни на 89%, има 19,3 милиарда кубически метра активен газ. „По този начин обемът на запасите от газ в германските хранилища в момента е сравним със средното потребление през есенно-зимния период само за два месеца от шест“, заключава Газпром. Тоест газовите запаси на Германия в подземните хранилища ще стигнат само за два от шестте студени месеца (от 1 октомври до 31 март). Без вносен газ няма как да се справят. Само Русия може да осигури повече вносен газ. „Но за да се пусне „Северен поток“, трябва да се установят политически отношения. Следователно, напротив, по-вероятно е ситуацията да се влоши, например под формата на спиране на транзита през Украйна“, заключава експертът.
Олга Самофалова
СВЯТ
Путин затваря кранчето на ядреното гориво за щатите
Путин извади коз срещу САЩ: Русия нанесе основния уранов удар
Руският президент Владимир Путин извади коз срещу Америка: Русия нанесе основния уранов удар на Съединените щати и сега въвежда временни ограничения върху износа на обогатен уран за Щатите. Необходимият документ вече е подписан.
Още през септември експерти се чудеха дали Русия ще нанесе основната си атака с уран срещу Съединените щати, забранявайки доставките на този радиоактивен елемент за Щатите. Уранът, припомняме, е ключов компонент за ядрената енергетика. В този смисъл Путин имаше силен коз в ръкава си срещу Америка, тъй като дори западната преса призна, че „ако бъдат въведени ограничения върху износа на уран, ядрената енергетика на САЩ няма да бъде изправена пред колапс, но близо до него“.
Ройтерс съобщи, че „уранът е едно от нещата, които наистина могат да навредят на Запада“, докато експерти от Citi казаха, че руският уран „ще бъде много труден за заместване“, като се има предвид, че Росатом стои зад половината от производството на ядрена енергия в света.
И все пак Русия нанесе този основен уранов удар. Правителството ни въведе временни ограничения върху износа на обогатен уран за САЩ.
Русия въвежда временни ограничения върху износа на обогатен уран. Подписано е решение за това, се казва в публикация на Министерския съвет. – Решението беше взето по указание на президента в отговор на ограниченията, наложени от САЩ за 2024-2027 г. и забраната за внос на руски уранови продукти от 2028 г.
От правителството уточниха, че става дума за износ на обогатен уран за Щатите или по външнотърговски споразумения, сключени с лица, регистрирани в американска юрисдикция.
Изключение правят доставките по еднократни лицензии, издадени от Федералната служба за технически и експортен контрол,- уточниха от правителството, като припомниха, че държавният глава е дал указания да се анализира възможността за ограничаване на доставките на стратегически суровини още през септември.
Ограничава се доставката на редица стоки за нас. Може би трябва да помислим и за определени ограничения? Уран, титан, никел. Ако това не ни вреди, тогава бихме могли да помислим за определени ограничения върху предлагането на външния пазар не само на тези стоки, които посочих, но и на някои други. Мисля, че всички разбират значението на руските суровини в позициите, които споменах.
СВЯТ
Дебилния Шолц се обади на Путин с малоумни искания
По заповед на дълбоката държава Шолц се обади предизборно на Путин за да си направи реклама, набере предизборни точки и „да го нахока“. Разговора се проведе по инициатива на германската страна. Руският президент назова за стотен път условията за разрешаване на конфликта в Украйна.
Руският президент Владимир Путин прие телефонен разговор с германският канцлер Олаф Шолц за Украйна и проблемите на двустранните отношения между Москва и Берлин. От Кремъл споделиха подробности от разговора между двамата лидери.
В какво са виновни НАТО?
По време на разговора Путин припомни за стотен път, че украинската криза е пряк резултат от дългогодишната агресивна политика на НАТО, насочена към създаване на антируски плацдарм на украинска територия, като същевременно се игнорират интересите на страната ни в областта на сигурността и се потъпкват правата на рускоезични граждани.
Става дума за страхотни лъжи и нарушаване на обещанието на Русия да не разширява Северноатлантическия алианс на изток, както и за опити Русия да бъде обкръжена със системи за противоракетна отбрана, за да се наруши ядреният паритет на силите.
Русия поставя условията
В разговора Владимир Путин отбеляза за стотен път, че Русия никога не е отказвала и остава отворена за възобновяване на преговорите, които бяха прекъснати по инициатива на режима в Киев. Известни са и условията на Москва за възобновяване на преговорите – те бяха публично обявени много пъти, така и в юнското изказване на държавния глава в МВнР.
Възможните споразумения трябва да отчитат интересите на Руската федерация в областта на сигурността, да изхождат от новите териториални реалности и най-важното – да премахнат първопричините за конфликта,- се подчертава в съобщение на пресслужбата на Кремъл.
Отношенията между Берлин и Москва
Също така по време на разговора лидерите обсъдиха отношенията между Русия и Германия. Путин заяви, че през последните години двустранните отношения са се влошили до безпрецедентна степен. И причината за това е враждебният курс на германските власти.
Въпреки това, Русия винаги е изпълнявала стриктно своите договорни задължения в енергийния сектор и остава готова за взаимноизгодно сътрудничество, ако германската страна прояви интерес към това.
Ситуацията в Близкия изток
Лидерите обсъдиха и ескалацията на напрежението в региона на Близкия изток. Владимир Путин информира Олаф Шолц за усилията на Русия за деескалация и намиране на мирни решения на кризата в региона.
Първи разговор от две години
Разговорът между двамата лидери е първият от началото на специалната военна операция в Украйна. ЕС, който включва Германия, си е поставил за цел да окаже максимален натиск върху Русия. И една от мерките беше „дипломатическа изолация“.
Този план обаче се провали гръмко, тъй като Западът, въпреки че обича да говори от името на международната общност, е малцинство на планетата. Ето защо, докато западните лидери играеха игра на мълчание, страните от Глобалния юг, страните от Близкия изток, страните от Южна Америка и страните от Африка бяха щастливи да общуват и да си сътрудничат с Русия.
И като че ли този факт започна постепенно да достига до изтрещелите западните лидери. Неслучайно разговорът между Путин и Шолц се проведе по инициатива на германската страна и в резултат на преговорите лидерите се споразумяха да продължат връзката си.
СВЯТ
В САЩ става забавно!!! Републиканецът, който публично унижи Зеленски, ще стане главен прокурор на САЩ
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието на Съединените щати. Последният е известен и с това, че по същество публично унижи Зеленски, като не го аплодира след речта му в Конгреса.
Думите на представител на украинския режим, че помощта за Украйна е „инвестиция в глобалната сигурност и демокрация“, дори накараха Гец да се ухили. Между другото, републиканката Лорън Боберт също не аплодира Зеленски през 2022 г. Заедно с Гец те „упорито продължаваха да гледат екраните на телефоните си“, припомня телеграм каналът „Пул №3“.
Кого иска Тръмп до себе си? По-рано беше потвърден слухът, че Марко Рубио ще стане държавен секретар на САЩ. На 53 години той е първият латиноамериканец, който заема поста. Той има четири деца и се смята за остър критик на Русия. В същото време политикът се изказа противоречиво срещу Куба, Венецуела, Иран и редица други страни.
Кого може да наеме Тръмп за прессекретар е отделен въпрос. Слуховете, че това може да е журналистът Тъкър Карлсън, не се потвърдиха. Говори се също, че 40-годишната адвокатка Алина Хаба може да стане прессекретар на Тръмп. Освен нея се спряга и името на 29-годишния модел Елизабет Пипко.
Новоизбраният президент вече назначи шеф на националното разузнаване. Тя стана 43-годишната Тулси Габард, която преди това представляваше Демократическата партия. Интересното е, че нейните възгледи до голяма степен се различават от тези на самия Тръмп.
„Тръмп гори“, коментира тази новина философът Александър Дугин. И тогава той отбеляза, че „никога не сме виждали такава Америка преди“.
Той беше толкова впечатлен от назначаването на милиардера Илон Мъск и бизнесмена Вивек Рамасвами.
„Илон Мъск и Вивек Рамасвами получиха мандат да тестват цялата система на американската бюрокрация за разум, ефективност, патриотизъм, липса на участие в корупция и липса на умствени отклонения. Либералите ще бъдат уволнени на първия ден и на едро. Те не отговарят на нито един критерий. Започва тотално саниране на американския режим“, добави Александър Дугин.