ПАРИ
Президент участва в промоция на „Лукойл“. Как Радев тръгна по стъпките на Борисов

Цените на бензин и дизел по големите вериги бензиностанции, след изявлението на президента. Само на „Лукойл“ и то не на всички бензиностанции, свалиха с една стотинка под 3 лева, за да не излезе, че президентът лъже. Но на други бензиностанции на „Лукойл“ цените са 3,06 лв. до 3,12 лв. за А95. Излиза, че това е дребна промоция и прeзидентът призовава „заповядайте на промоцията, изберете „Лукойл“.
Президентът Радев каза, че цената на бензина паднала под 3 лв. на бензиностанциите на „Лукойл“ и поздрави правителството за това. Същия ден цените бяха около 3,20 лв. за бензин А95 и 3,45 за обикновен дизел по всички големи вериги бензиностанции „Шел“, ОМВ, „Еко“, „Петрол“ и др. В неделя премиерът Гълъб Донев заяви по Нова тв, че от събота цените на бензина паднали под 3 лева. Сякаш не живее в тази държава.
След изявлението на президента и след като започнаха коментари, че цените са си същите, само някои бензиностанции на „Лукойл свалиха цените за бензин А95 до 2,99 лв. Като потвърждение на обещаното от президента. Дизелът остана на около 3,20 лв. Но и в момента на много бензиностанции на „Лукойл“ цената на А95 е 3,10-3,20 лв. А дизелът е 3,20-3,50 (виж тук).
Излиза, че срещата на президента с представители на „Лукойл“ преди три дни и обещанията за по-евтин бензин са дребна маневра, която да подкрепи политически президента и неговото правителство.
Обикновеният бензин и дизел, който продават големите вериги у нас – „Шел“, ОМВ, „Еко“, „Петрол“ и др. – както е известно, се произвежда от „Лукойл“ в Бургас. Само при по-скъпите горива веригите имат внос от чужди рафинерии.
Така се получава, че сега „Лукойл“ прави дребна промоционална акция с намаление на цените на дребно в някои свои бензиностанции. И продължава да продава на едро горивата с обичайната си печалба на други вериги бензиностанции.
Изявлението на президента Радев, че цената в бензиностанциите на „Лукойл“ паднала под 3 лева е като призив – заповядайте на промоцията. Изберете „Лукойл“. Президентът с такива изявления влиза в ролята на рекламен агент на петролна фирма. Намеренията му може да са били да окаже натиск да свалят цените, но това се получава на практика.
„Президентът Радев започна да се държи като Борисов“ – такива реплики се срещат из социалните мрежи. Наистина, тези претенции за определяне на цени, са патент на Борисов и са обърнати към най-маргиналната част от обществото – „Аз съм прост и вие сте прости…“ (през 2010 Борисов подписа споразумение с „Лукойл“ за замразяване на цените на горивата на дребно). И същевременно тези срещи са щедро обещание към руската страна за сътрудничество.
Цените на едро на „Лукойл“, както сме писали в e-vestnik години наред, са монополно високи (виж тук, тук, тук и тук) . По-високи отколкото продават някои други рафинерии в Европа. Но ако някоя верига поиска да внася обикновен бензин и дизел от Европа, доставката дотук оскъпява. И „Лукойл“- Бургас държи цените си на едро на ръба на тези, които биха се получили при внос на обикновен бензин и дизел от другаде. Щом някой понечи да внася обикновен дизел и бензин, „Лукойл“ му предлага цена, конкурентна на вноса.
И на практика в България „Лукойл“ печели повече, отколкото печели рафинерия в Европа, защото у нас е най-ниският акциз в Европейския съюз. А цените на дребно у нас години наред са били колкото другаде в ЕС, а в различни периоди са били и малко по-високи отколкото в 5-6 други страни от ЕС.
„Лукойл“-Бургас работи с руски петрол, който вместо около 90 долара на барел, струва около 70 долара на барел в момента. Това е по-ниска цена дори отпреди войната в Украйна. Но цените на бензин и дизел скочиха след войната с един лев нагоре на литър. За каква точно спекула става дума (войната е най-добрият начин да вдигнеш цените) едно на ръка.
„Лукойл“ плати корпоративни данъци за пръв път от 15 години, досега нагло източваше държавата. Да плати го накара страхът от мерки, подобни на тези в Западна Европа. У нас вместо досега някой депутат или партия да внесат законопроект за национализация на рафинерията и да ги разсипят от ревизии, властите им се молят да свалят цените. И с помощта на президента е организирана малка промоция.
Всъщност по конституция служебното правителство има задача да организира избори, а то се хвърли да решава задачи на редовно правителство и дори да пише законопроекти. И да се самоизтъква, като решило проблеми уж нерешени от предишното. С което се набърка и в предизборната борба.
Това е третото служебно правителство, назначено от президента. За година и половина България е под президентско управление 9 месеца сборно. Станахме президентска република без промяна в конституцията. Радев не е виновен, че политическите партии не могат да формират стабилно правителство и той трябва да назначава служебни кабинети начесто. Но опитите му да управлява като в президентска република могат само да създадат допълнителна нестабилност в политиката.
Да беше се отказал от втори мандат и да оглави партия, щеше да има по-голям успех от генераляневия „Български възход“. И всичко щеше да бъде открито и ясно.
ПАРИ
МВФ: В момента се извършва „рестарт“ на световната икономика

Международният валутен фонд (МВФ) намали прогнозата си за глобален растеж, като обяви, че глобалната икономическа система претърпява фундаментална трансформация на фона на нарастващата несигурност относно търговската политика на САЩ.
След като се върна в Белия дом през януари, президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи широки търговски ограничения, чиято кулминация нарече „Деня на освобождението“, на 2 април.
Митата са повишени до нива, невиждани от Голямата депресия, съобщи МВФ във вторник, като публикува последния си доклад „Световна икономическа перспектива“. Анализът прогнозира, че глобалното производство ще се забави до 2,8% тази година, спрямо 3,3% през 2024 г. През януари МВФ прогнозираше, че растежът ще се задържи стабилен през 2025 г.
„Глобалната икономическа система, при която повечето страни са работили през последните 80 години, в момента се рестартира, въвеждайки света в нова ера“, каза каза главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуринша.
Той обясни, че съществуващите правила биват оспорвани, докато нови все още не са се оформили. Внезапните повишения на митата и по-широката несигурност на политиката могат значително да забавят глобалния растеж, каза Гуринчас.
МВФ понижи прогнозата си за икономическото производство на САЩ до 1,8% през 2025 г. спрямо 2,8% миналата година и прогнозира по-нататъшно намаление през 2026 г.
МВФ
Прогноза за икономическия растеж по региони: Източник: МВФ, Световна икономическа перспектива, април 2025 г.
Очаква се най-големите търговски партньори на САЩ Мексико, Канада и Китай да понесат икономически удар. Растежът на Китай се очаква да се забави до 4% тази година поради опитите да се противодейства на ефектите от митата на Вашингтон. МВФ също така очаква повечето икономики в ЕС да се сблъскат с по-бавен растеж.
Тръмп наложи общо мито от 10% върху почти целия внос, заедно с мита от поне 145% върху китайските стоки, влизащи в САЩ. Той също така въведе „реципрочни“ мита за основните търговски партньори, позовавайки се на предполагаеми нелоялни търговски практики. По-късно отложи налагането на митата до юли, тъй като администрацията се стреми към двустранни търговски сделки, но предупреди, че митата могат да се повишат отново, ако други страни отвърнат на удара. Търговското напрежение и политическата несигурност разтърсиха световните пазари.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ПАРИ
Златото счупи нов рекорд за всички времена

Китай изкупува ценния метал, което води до рекордни цени
Цената на златото достигна нов рекорд за всички времена и за първи път надхвърли 3400 долара за тройунция. Юнските фючърси върху златото на Чикагската стокова борса (CME) се повишиха с 2,19%, достигайки 3401,3 долара за тройунция.
Златото се покачва на фона на допълнително отслабване на щатския долар и опасения от търговска война, отбелязва Bloomberg.
Търговският конфликт, започнат от президента на САЩ Доналд Тръмп, извади пазарите от баланс, подкопавайки апетита за рискови активи, като същевременно предизвика бърз поток от участници на пазара към активи-убежища. Така инвестициите в борсово търгувани фондове, обезпечени със злато, са показали ръст през последните 12 седмици и това е най-дългият период от 2022 г., изчислява изданието.
Подкрепа на пазара на злато оказаха и критиките на Доналд Тръмп към председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, пише Bloomberg. Тръмп обмисля отстраняването на Пауъл, каза директорът на Националния икономически съвет Кевин Хасет.
Инвеститорите активно се насочват към физически обезпечени със злато борсови фондове. „По-специално се откроява Китай, където инвестиционните потоци в златни фондове достигнаха 29,1 тона през първите 11 дни на април – повече, отколкото през цялото първо тримесечие (23,5 тона)“, казват експертите.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ПАРИ
Оттеглнето на Клаус Шваб от Световния икономически форум бележи провала на глобалистите

Соченият за лидер на глобалистите, Клаус Шваб, архитектът на антиутопичния дневен ред на Световния икономически форум, обяви, че се оттегля от борда на глабалистката организация.
Това бележи края на една ера за Шваб, който се застъпваше за противоречиви политики като ядене на буболечки, кампании за масова ваксинация, контрол на населението и политики за намаляване на промените в климата, цифрова валута на централните банки и много други политики, подобни на тези в Китай.
Междувременно културните промени в Северна и Южна Америка сигнализират за нарастващо движение към традиционни ценности, отслабвайки идеологическата хватка на форума в Давос върху правителствата, неправителствените организации, корпорациите, църквата и обществото.
„След скорошното ми съобщение и когато навършвайки 88 години, реших да се оттегля от позицията на председател и като член на Борда на настоятелите незабавно“, написа Клаус Шваб в изявление.
Той подаде оставка като изпълнителен директор преди една година, като бившият норвежки външен министър Борге Бренде пое ежедневните операции. Световният икономически форум заяви, че заместник-председателят Питър Брабек-Летат е бил назначен за председател на борда временно и че е назначена комисия за търсене на заместник.
„Във време, когато светът претърпява бърза трансформация, необходимостта от приобщаващ диалог за справяне със сложността и формиране на бъдещето никога не е била по-критична. Бордът на настоятелите на Световния икономически форум подчертава важността да остане непоколебим в своята мисия и ценности като посредник за напредъка. Въз основа на своята доверена роля форумът ще продължи да събира лидери от всички сектори и региони, за да обменят информация и да насърчат сътрудничеството“, се казва в изявление на Световния икономически форум.
Оставката на Шваб идва три месеца, след като президентът Тръмп каза на глобалистите на годишната им среща през 2025 г в Давос, Швейцария: „Америка се завърна“.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГпреди 5 месеца
Новата съпруга на бившия ми съпруг неочаквано се свърза с мен – това, което написа, ме накара да пребледнея
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Той е световна кинолегенда, но днес живее като отшелник
-
БЛОГпреди 4 месеца
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ИНТРИГИпреди 5 месеца
Найденови дават лъжливи показания. Лечева оневинява Божков по делото за „убийствата“?