КОНСПИРАЦИЯ
Цените на горивата няма да спрат да растат
Разрушителната сила на петрола няма да се усети сега и веднага, но бъдещето остава тревожно
Цените на горивата особено в разгара на летния сезон продължават да остават много високи. Все по-честото движение в посока към повишение притеснява всички потребители. Търсенето на обяснение само през цената на петрола е явно недостатъчно. Подобно на цената на електроенергията и при цената на горивата се оказва, че фундаменталните фактори в определени случаи отиват на заден план, и често биват измествани от на пръв поглед вторични такива. Много често именно поради това мерките на национално ниво не дават резултати.
Цените на горивата у нас
Последните три години при бензина, дизела, пропан-бутана и метана дават достатъчно ясна картина за влиянието на процеса на възстановяване от COVID-19, нахлуването на руски войски на територията на Украйна и отражението на санкциите.
Стойността на бензин А95 за последните три години или от 27 юни 2019 г. до днес се е повишила значително – с цели 1.16 лв. за литър или с 52.25 % до настоящата цена от 3.38 лв. за литър. Към посочената дата А95 е струвал 2.22 лв. за литър.
В годината на COVID-19 – 2020 г. , или погледнато към 26 юни (2020 г). бензин A-95 е бил доста по-евтин и е струвал само 1.70 лв. за литър. Това означава, че поскъпването към днешна дата спрямо две години по-рано в процентно отношение спрямо настоящата цена е 98.82 на сто. През тази година обаче търсенето спадна до най-ниските нива от процеса на наблюдение на пазара и дори бе на границата на срив, заради локдауните.
В годината на възстановяването, или към посочената дана на 2021 г. А95 е струвал 2.13 лв. за литър, тоест цената се връща на нивото на годината отпреди коронавируса.
Оттогава досега обаче тя е нараснала с 58.69 %, или с 1.25 лв. за литър достигайки до 3.38 лв. за литър към днешна дата. Реалното увеличение започва буквално от началото на войната. Така например само от 25 февруари до 3 март А95 нараства от 2.60 лв. до 2.78 лв. за литър. Седмица по-късно е 2.90 лв. за литър. От момента, в който започна да се говори до въвеждането на шестия пакет от санкции на ЕС срещу Русия, включващ ембарго върху вноса на руския петрол за Европа или от началото на месец май до началото на юни цената се покачва с още 20 ст. Така към днешна дата, когато вече действат ефективно санкциите се наблюдава скок с още 18 ст. за литър, при запазваща се тенденция за покачване.
Реално поскъпването от 26 май до 26 юни е 23 стотинки за литър или с 7.30 %.
Тази ценова динамика е характерна и за цената на дизела, сочат данните на специализирания сайт fuelo.net.
Така преди 3 години, на 27 юни 2019 г. дизелът е струвал 2.28 лв. за литър. Поскъпването за 3 години е 55.70 % или с 1.27 лв. за литър, предвид настоящата цена от 3.55 лв. за литър на 26 юни 2022 г.
Поскъпването спрямо годината на локдауните заради COVID-19 – 2020 г. обаче е 104.02 %, или с 1.81 лв. за литър, тъй като на настоящата дата през 2020 г. дизелът е струвал само 1.74 лв. за литър.
Увеличението на практика започва още в края на миналата година и през последните 6 месеца дизеловото гориво поскъпва непрекъснато – с цели 43.72 %. Наистина ръст започва да се усеща още през първия месец след войната и се засилва през настоящия месец юни, когато поскъпването е с цели 8.23 % или с 0.27 лв. за литър до днешните 3.55 лв. за литър.
Пропан.бутанът е поскъпнал за последните 3 години също със значителните 60.82 % или с 0.59 лв. за литър – от 1.00 лв. на 27 юни 2019 г. до 1.56 лв. към днешна дата. Спрямо стойността преди две години, когато пропан-бутанът е бил 0.79 лв. за литър увеличението обаче обаче е 97.74 % или с 0.77 лв. за литър.
За една година увеличението е с 0.53 лв. за литър или с 51.46 %.
При метанът за три години ръстът е 142.76 % или с 2.07 лв. за килограм (кг) – от 1.45 лв. на 27.06 2019 г. до 3.52 лв. за кг на 26 юни 2022 г.
Спрямо годината на COVID-19 или 2020 г. увеличението е 183.87 % или с 2.28 лв. за кг – тогава метанът е струвал една 1.24 лв. за кг.
В годината на възстановяването – 2021 г. към 26 юни 2021 г. метанът е бил 1.56 лв. за кг или за 1 година до настоящия 26 юни увеличението е със значителните 127.10 % или с 1.97 лв. за кг.
За отбелязване е обаче, че при метанът за последния месец има поевтиняване. Така от 3.64 лв. за кг той спада до 3.52 лв. за кг – понижение с 12 стотинки, или 3.30 %.
Прегледът на ценовите нива дава достатъчно ясна картина за отражението на основните фундаменталните фактори – COVID-19, възстановяването, войната в Украйна и санкциите срещу вноса на руски петрол в Европа. И все пак предвид твърдението, че страната ни внася сорт Urals, който според твърдението на анализатори се продава с отстъпка от 30 % от сорт Brent цената на горивата в България изглеждат достатъчно високи. Именно това е в основата и на твърдението на депутата от ГЕРБ Делян Добрев.
Сорт Urals
„Българската рафинерия работи с уралски нефт. Цената му през последната 1 година няма изменение. Няма изменение на цената на акцизите, нито на ДДС. А горивата са с един лев (1 лев) по-скъпи. За последните 6 месеца цената на масовия бензин и дизел са скочили с 36 и 37%“, констатира Добрев.
Той се позова на графики и информация от агенция Bloomberg, показвайки, че от февруари петролът сорт Urals е поевтинял и средната цена през месец май е била 78 долара на барел.
„След войната в Украйна уралският нефт е с 30% по евтин. Питаме защо за последните 6 месеца бензинът и дизелът скочиха с 1 лев“, заяви Добрев.
„Защо купуваме евтин руски петрол, а плащаме скъп американски Брент? Това е разлика от 1 лев на литър. Някой ни дере и ги прибира в собствения си джоб“, заяви Добрев.
„Общата консумация в България на година е 3,5 милиарда. Всички ние купуваме на ден около 10 милиона литра. По 1 лев разлика – някой прибира по 10 милиона на ден. Управляващото мнозинство ни занимава с всичко друго, но не и с това какво се случва на пазара на горива“, каза Добрев.
Според последните налични данни, към 14 юни цената на руския експортен сорт Urals в Европа се е колебаела около 100 долара за барел, а отстъпките за нея са били в диапазона от 32 – 35 долара за барел в зависимост от базата за доставка.
Според данните на руското министерство на икономическото развитие, средната цена на сорт Urals за периода от 15 май до 14 юни тази година е била 87,49 долара за барел ( или 638,7 долара за тон) срещу 73,24 долара за барел месец по-рано, увеличавайки се с почти 20 %.
Така към 14 юни сорт Urals e поскъпнал до 97-100 долара за барел.
Митото от 1 юли се увеличава съответно с 10,4 долара – до 55,2 долара за тон (44,8 долара за тон сега).
Анализатори от своя страна отбелязват, че отстъпката на практика от тези 30 долара сега отива за сметка на транспортирането заради санкциите. Допълнително влияние оказва недостига на танкери и нивото на застраховката.
Купи билет
Въпреки това твърдението на Делян Добрев е достатъчно обезпокоително и е редно да получи своя отговор, който вече се забавя във времето.
Петрол, запаси и рецесия
От средата до края на месец май цените на петрола не престанаха да растат на фона на ембаргото и увеличеното търсене от страна на САЩ и Китай. Тенденцията се запази и през месец юни. Опасенията от рецесия и спад на търсенето дадоха някакви резултати, но временно.
Цените като цяло се увеличиха рязко след 4 май, или казано иначе – европейското ембарго върху вноса на руски нефт и нефтопродукти, което заедно с увеличението на лихвите от страна на Федералния резерв доведе до ръст на Brent с 4.9 % (WIT – 5.3 %). Няколко дни по-късно различни фактори доведоха до спад, но за кратко. Така в средата на месец май сорт Brent вече струваше 112.11 долара за барел и не спря да расте, за да стигне до 116.29 долара за барел на 1 юни. Два дни по-рано ЕС се договори за спиране на около 90 % от вноса на руски нефт с изключение на доставките през тръбопроводите за Унгария и по море за България. Поскъпването при Brent за месец май беше 8.6% (WTI – 12.36 %).
Най-силното поскъпване на Brent бе на 8 юни, когато цената достигна рекордните 123.58 долара за барел. Последвалият спад до нивото от 113.12 долара за барел не означава все още нищо. Така дългосрочният тренд за ръст остава в сила и предпоставките за прехвърляне на нивото от 124 долара за барел остава в сила. Дефицитът остава факторът, който ще движи цените.
Нещо повече пазарът все още е в процес на преструктуриране, а цените на петрола сочат, че ситуацията на световния пазар не се развива според очакванията от влиянието на санкциите. Изчисленията например на някои консултантски компании сочат, че без войната, а съответно и без санкциите, само от влиянието на фактора възстановяване цената на сорт Brent би била в диапазона от 85 долара за барел. Това по същество означава друг сценарий, който днес вече е неосъществим.
Нещо повече напоследък се отчита ръст на бензин и петрол към страните от Близкия Изток от пристанища в Балтийско море. Агенция Ройтерс отчита ръст на доставките за Африка – около 200 хил. тона бензин и нефт с руски произход. При това при цена на Urals с отстъпка от 32 – 37 долара за барел. Тоест преструктурирането на пазара продължава, а това ще отнеме време, през което цените ще останат високи. Това се случва на фона на липсата на инвестиции в нови находища, увеличение на добива от ОПЕК, намаляващи запаси. Както и много високи цени, при които ще трябва да бъдат попълнени резервите, отпуснати от страните от МАЕ по-рано през годината за успокояване на цените.
Последното опасение – таван на цените на петрола за Русия, обсъждано от G7 може да се окаже, ако не сега, то за в бъдеще факторът, който ще бъде с най-разрушителна сила.
ВАЖНО!!! Фейсбук ни ограничава заради позициите ни! Споделяйте в профилите си, в групите и в страниците и по този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще достигат до алтернативната гледна точка за събитията!?
Подходяща музика за любителите на йога.
КОНСПИРАЦИЯ
Строителството е най-лесният начин за пране на мръсни пари
Тома Белев подчерта, че градовете се пълнят със студени апартаменти и офис площи
Строителството е най-лесният начин за пране на мръсни пари. В това е категоричен в свой пост в социалната мрежа Facebook природозащитникът Тома Белев. Той подчерта, че градовете се пълнят със студени апартаменти и офис площи, но сметките ги плащат всички граждани, а не те. Ето неговите аргументи:
„Камарите на архитектите и строителите организират пресконференция „Излишни екопроцедури тормозят гражданите и бизнеса”.
Аз съм готов да говоря с часове по тема „Строителството, което тормози гражданите, оскъпява живота им и влошава неговото качество“.
Несъмнено е, че градовете ни се пълнят със студени апартаменти и офисни площи.
Осигуряването на нова техническа инфраструктура (водоснабдяване, канализация и достъп) се върши с данъците на гражданите, а поддръжката ѝ преминава през сметките ни за ток и вода. В същото време студените апартаменти и офиси не плащат сметки. А печалбата от тях остава в строители и архитекти.
Хиляди са примерите, в които новото строителство влошава качеството на живот на гражданите.
Несъмнено е и, че строителството е най-лесният начин за пране на мръсни пари. И тези професионални камари вместо да намерят начин да ограничат достъпа на пари от корупция, търговия с наркотици и контрабанда, са седнали да се оплакват от единствените процедури осигуряващи малък шанс на гражданите да защитят качеството си на живот.“
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
КОНСПИРАЦИЯ
Хората на Байдън може да започнат световна война до встъпването на Тръмп. В голям риск са Европа и Близкият изток
- Тая Силвърхелм: Администрацията на Байдън може да започне световна война до встъпването на Тръмп. В голям риск са Европа и Близкият изток
- Тая Силвърхелм: Администрацията на Байдън може да започне световна война до встъпването на Тръмп. В голям риск са Европа и Близкият изток, Фонд за стратегическа култура
В случай на загуба на президентските избори обкръжението на Байдън е напълно способно да разпали глобален конфликт в оставащите два месеца преди встъпването в длъжност на Доналд Тръмп. За ескалацията на Вашингтон свидетелства засилването на американското военно присъствие в Близкия изток и Европа.
На 2 ноември Пентагонът съобщи, че изпраща в региона на Близкия изток допълнителни разрушители за противоракетна отбрана, ескадрила изтребители и самолети за презареждане с гориво, както и ударни бомбардировачи с голям обсег B-52 на американските военновъздушни сили за защита на Израел.
Пентагонът: „Тези сили ще започнат да пристигат през следващите месеци; ударната група на самолетоносача, водена от „Ейбрахам Линкълн“, се подготвя да напусне.
„Тези сили ще започнат да пристигат през следващите месеци; ударната група на самолетоносача, водена от „Ейбрахам Линкълн“, се подготвя да напусне. Тези мерки се основават на неотдавнашното решение за разполагане на системата за противоракетна отбрана THAAD в Израел, както и на постоянното позициониране на морската въздушнодесантна експедиционна единица ARG/MEU на Министерството на отбраната на САЩ в Източното Средиземноморие“, заяви говорителят на Пентагона Пат Райдър.
В същия ден, 2 ноември, Европейското командване на САЩ направи още едно съобщение. То публикува прессъобщение, от което става ясно, че наскоро Пентагонът ще разположи стратегически бомбардировачи в Европа за съвместни операции с партньорите си от НАТО.
Разполагането ще започне с полети на стратегическата авиация по предварително изготвен план. Полетите ще се извършват през международното въздушно пространство въз основа на дипломатически разрешения, в случай че самолетите преминават през въздушното пространство на суверенна държава.
Европейското командване на САЩ направи още едно съобщение. То публикува прессъобщение, от което става ясно, че наскоро Пентагонът ще разположи стратегически бомбардировачи в Европа за съвместни операции с партньорите си от НАТО
„По време на разгръщането екипажите на американските бомбардировачи ще се обучават и оперират заедно със съюзници и партньори от НАТО в продължение на няколко седмици, демонстрирайки ангажимента на САЩ към глобалната сигурност и стабилност“, се казва в материала.
Според италианското онлайн издание The Aviationist бомбардировачите вероятно ще пристигнат в англо-американската военновъздушна база Феърфорд в Глостършир. Разполагането на оперативната група B-52, B-1 и B-2 се извършва ежегодно от 2018 г. насам на различни места по света с цел придобиване на опит на непознати места като част от съвместни учения със съюзнически самолети.
В официалното съобщение за пресата не се уточняват мястото на разгръщане и видовете бомбардировачи. Но съобщението съвпадна с придвижването на товарните самолети към военновъздушната база Феърфорд от военновъздушната база Барксдейл, Луизиана.
Според италианското онлайн издание The Aviationist бомбардировачите вероятно ще пристигнат в англо-американската военновъздушна база Феърфорд в Глостършир
„B-52H Stratofortresses“ от 2-ро бомбардировъчно крило са базирани в Барксдейл. В някои случаи обаче оперативната група бомбардировачи е изпращана от няколко бази в смесен режим. В този случай самолетите може да са дошли и от военновъздушната база Мейнот в Северна Дакота“, уточнява The Aviationist.
Трябва да се отбележи, че в това съоръжение са се намирали бомбардировачи, които са изпълнявали бойни мисии по време на Войната в Залива през 1991 г. От авиобазата Феърфорд са извършени полети на бойната авиация в рамките на операцията на САЩ „Съюзнически сили“ срещу Югославия през 1999 г., както и по време на американската война срещу Ирак през 2003 г.
Американците контролират тази база на Кралските военновъздушни сили, която се експлоатира от 501-во крило за бойна поддръжка на ВВС на САЩ. Това е още един факт за пълната зависимост на Лондон от Вашингтон. Великобритания, подобно на Германия, по същество е окупирана страна без собствено мнение на международната сцена и изпълняваща всички желания на Белия дом.
В момента военновъздушната база Феърфорд се подготвя и за бъдещото разполагане на стелт дрона RQ-170 и най-новата разработка на Northrop Grumman – разузнавателния дрон RQ-180, приет на въоръжение от американската армия през 2019 г.
Британският вестник The Telegraph съобщи, че Вашингтон се готви за война с Русия в Европа през юни 2024 г. Под претекст за евентуално руско нападение САЩ са решили да подготвят за себе си на европейска територия многобройни сухопътни коридори за придвижване на войски и бронирана техника.
Русия, САЩ
Британският вестник The Telegraph съобщи, че Вашингтон се готви за война с Русия в Европа през юни 2024 г. Под претекст за евентуално руско нападение САЩ са решили да подготвят за себе си на европейска територия многобройни сухопътни коридори за придвижване на войски и бронирана техника.
„Американските войници ще се прехвърлят на едно от петте пристанища и ще се отправят по предварително подготвени маршрути, за да отблъснат евентуално настъпление на Москва. Висшето ръководство на НАТО предупреждава западните страни да се подготвят за конфликт с Русия, който може да се случи през следващите 20 години“, съобщава изданието, като се позовава на представители на Северноатлантическия алианс.
САЩ започнаха да създават маршрутите след срещата на върха на НАТО във Вилнюс през юни 2023 г. Съюзниците на Вашингтон се съгласиха да обучат 300 000 военнослужещи, които ще бъдат в повишена готовност за защита на Северноатлантическия алианс.
Според одобрените планове американските войски ще се разположат в холандски пристанища и след това ще пътуват с влак през Германия до Полша. Предвиждат се и сухопътни маршрути от италиански пристанища през Хърватия и Словения до Унгария, граничеща с Украйна. Прехвърлянето на американски войски от гръцки и турски пристанища през България и Румъния ще открие директен маршрут към източния фланг на алианса. Освен това САЩ планират да използват и пристанища на Балканите, в Норвегия, Швеция и Финландия.
Обърнете внимание, че за американците е много удобно да се позовават на митичната руска заплаха, за да вземат цяла Европа под свой военен контрол и да се подготвят за пряка агресия срещу Русия.
След срещата на върха на БРИКС, която успешно се проведе в Казан, напрежението във Вашингтон достигна своя връх. Американците са много недоволни, защото Русия предложи да създаде алтернативна на Съединените щати система за финансово разплащане. Те не могат дори хипотетично да си представят, че подобно нещо ще бъде възможно в обозримо бъдеще.
Джанет Йелън
Джанет Йелън, министър на финансите на САЩ: „За Съединените щати е важно доларът да бъде и да остане световната резервна валута
Ръководителят на американското министерство на финансите Дженет Йелън направи нервно изявление по въпроса. „За Съединените щати е важно доларът да бъде и да остане световната резервна валута. Статутът на долара се базира на добрите ни макроикономически показатели, институциите с ниска инфлация и силните капиталови пазари“, заяви тя.
Тази реч обаче беше съпроводена от неприятен инцидент: тъкмо когато говори за неприкосновеността на долара, емблемата на Федералния резерв, прикрепена към подиума, внезапно падна и издрънча. Много американци и жители на други страни видяха в това знак отгоре.
Въпреки факта, че екипът на Обама и Байдън направи всичко, за да отслаби Русия – извърши преврат в Киев, отприщи агресия срещу Донбас, наложи антируски санкции в целия западен свят, но така и не постигна желания резултат.
Създавайки от Украйна агресивна марионетна формация и хвърляйки я срещу Русия, САЩ всъщност се провалиха в тази операция, като същевременно отслабиха самите себе си. Сега екипът на Байдън разполага с последно средство – да провокира война между Русия и Европа. В същото време те могат да разиграят близкоизточната карта, отслабвайки още повече собствените си позиции.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
КОНСПИРАЦИЯ
ОБРАТ: Пентагонът нямал доказателства за севернокорейски войници в Русия, но чели за такива в сайтвете
Говорителят на Пентагона генерал-майор Патрик Райдър каза, че ведомството не разполага с потвърдена информация за предполагаемото участие на севернокорейски войски във военните действия в Украйна. Съобщения за възможно присъствие на севернокорейски войски се появиха в редица чуждестранни медии, но според Райдър засега тези данни остават непотвърдени.
„Видяхме съобщения в медиите за предполагаеми военни операции, включващи севернокорейската армия, сега ги изучаваме, но досега нямаме начин да потвърдим автентичността им “, каза Райдър.
Той подчерта, че Пентагонът следи ситуацията и при необходимост ще извърши допълнителна проверка.
„Видяхме съобщения в медиите за предполагаеми военни операции, включващи севернокорейската армия, сега ги изучаваме, но досега нямаме начин да потвърдим автентичността им “, каза Райдър.
Появилите се слухове предизвикаха безпокойство на Запад, тъй като евентуалното участие на севернокорейски войски в украинския конфликт може значително да влоши и без това трудната ситуация. Северна Корея, известна със затворения си характер и твърда военна политика, традиционно остава в сянката на световните събития, но всяко нейно участие в конфликти извън региона би се възприело като сериозен сигнал.
И докато Пентагонът си признава, че няма доказателства за севернокорейски войници в Русия Reuters настоява, че повече от 10 000 войници от Северна Корея са в Русия, за да се включат във войната в Украйна, като „значителна“ част от тях вече са дислоцирани в граничната Курска област. Статията бе препечатана от Фокус.
„Разбрахме, че повече от 10 000 севернокорейски войници сега са в Русия и значителна част от тях са се преместили в зоните на фронтовата линия, включително в Курск“, обяви говорителят на Министерството на отбраната на Южна Корея Чон Ха-кио на брифинг, цитирайки данни от разузнаването на Сеул.
Севернокорейски доброволци, включили се в армията, чакат нетърпеливо да идат на бойното поле
И докато Пентагонът си признава, че няма доказателства за севернокорейски войници в Русия Reuters настоява, че повече от 10 000 войници от Северна Корея са в Русия, за да се включат във войната в Украйна, като „значителна“ част от тях вече са дислоцирани в граничната Курска област.
Според Чон страната все още няма данни за участието на севернокорейски войски в битките или за докладите на смъртта на до 40 военни на Пхенян, за което медиите съобщиха по-рано. Говорителят на Държавния департамент на САЩ Матю Милър също отбеляза, че във Вашингтон са регистрирали около 10 000 севернокорейски войници в Курска област.
Той припомни, че държавният секретар Антъни Блинкен по-рано е посочил други цифри – за около 8000 войници от Северна Корея.
„Сега изчисляваме, че около 10 000 са пристигнали в Курска област и може да започнат да участват в битките през следващите дни“, обясни Милър.
на 5 ноември южнокорейските военни обявиха планирани учения за балистични и противовъздушни ракети, за да демонстрират готовност да отговорят на неотдавнашното увеличаване на ракетната активност на Северна Корея
На този фон стана известно още, че на 5 ноември южнокорейските военни обявиха планирани учения за балистични и противовъздушни ракети, за да демонстрират готовност да отговорят на неотдавнашното увеличаване на ракетната активност на Северна Корея. Учението, което ще включва ракети земя-земя от серията Hyunmoo-2 и ракети земя-въздух тип Cheongong, се очаква да започне още на 6 ноември, въпреки че точната дата ще зависи от метеорологичните условия и други фактори.
Ученията са планирани в отговор на поредица от скорошни изстрелвания на Северна Корея, включително тестове на новата междуконтинентална балистична ракета Hwasong-19 с твърдо гориво (ICBM), както и изстрелването на няколко ракети от клас KN-25, насочени към Източно море . Южнокорейските власти подчертават, че целта на предстоящите маневри е да демонстрират готовността и решимостта на страната да се защитава, както и да изпратят на Северна Корея ясно предупреждение за последствията от нейните провокативни действия.
Южна Корея има в арсенала си ракета Hyunmoo-2, която има обсег до 1000 километра, което й позволява да покрие почти цялата територия на Северна Корея в случай на извънредна ситуация. Тези ракети осигуряват възможност за нанасяне на високоточни удари срещу вражески военни цели. Зенитните ракети Cheongong от своя страна имат средства за противовъздушна отбрана със среден обсег и са предназначени за отразяване на въздушни атаки. И двете ракетни системи са проектирани да реагират бързо на заплахи и да подобрят отбранителните способности на Южна Корея в лицето на потенциални конфликти.
Преди това Южна Корея използва ракетата Hyunmoo-2C за отмъщение, когато КНДР изстреля балистична ракета със среден обсег, която измина повече от 4500 километра. Тогава южнокорейските военни, в сътрудничество със Съединените щати, организираха ответни изстрелвания на осем армейски тактически балистични ракети (ATACMS), демонстрирайки готовността си да противодейства на всяка заплаха.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?