ВАКАНЦИЯ
Почивката на нашето Черноморие – много по-скъпа
В България цените ще са доста по-високи от тези в Турция, където се очаква бум на туристи
На старта на летния сезон морските курорти са готови да посрещнат новите туристи. Тази година се връщат някои стари навици за пътуване, а инфлацията и военните действия в Украйна също променят по свой начин търсенето.
По информация от Института за анализи и оценки в туризма най-евтино ще бъде летуването в Турция. Там се очаква бум на туристическият поток, който да достигне 5 млн. туристи. Турция е единствената страна, която приема руски туристи и то в огромни обеми. След нея се нареждат Гърция, Италия и Испания.
В България ще е по-скъпо от Турция, въпреки това увеличението в цените на храна и пакети, което в момента е около 20% в разгара на лятото, то ще достигне 30%.
Все пак в България ще е по-евтино от любимото не само българите, а редица западни туристи – гръцко море, където тази година се очаква 50% поскъпване спрямо миналата година.
Силен летен туристически сезон, който ще продължи до втората седмица на октомври. Това прогнозират специалисти в бранша. Според Румен Драганов туристите тази година по българското море ще достигнат може би до 9 милиона.
С падането на COVID мерките се забелязва и раздвижване на чуждестранния поток от туристи у нас.
„Това се наблюдава от увеличения интерес за нови полети от различни европейски и извън европейски дестинации към България – като Великобритания, Полша, Чехия, Германия. Руските туристи продължават да пристигат през Истанбул и през Дубай, не сме занулили руския пазар“, посочи още Румен Драганов.
Почивката на нашето море, обаче тази година ще бъде с 30% по-скъпа.
„Юни месец ще бъде много удобен и чудесен за курорт, защото цените ще бъдат така по-ниски за настаняване, а заведенията ще тестват пазара“, смята и климатологът проф. Георги Рачев.
„Ако някъде има шатра за 100 лв., аз не бих се изненадал. За съжаление това ще отблъсне част от българския потребител и той ще търси неща, които в Турция като качество са на невероятна конкуренция“, отбеляза още той.
Инфлацията ще наложи и друга тенденция тази година.
„Увеличаването на цената на горивата в някаква степен ще направи по-популярни вътрешните по-кратки маршрути. Хората от източната част на страната – те ще посещават много повече източното Черноморие и няма да избират някое друго, което е по-далеч. По-високата част на горивата ще оскъпява пътуванията и също така хората, които са от южна България ще предпочитат Гърция“, смята още Румен Драганов.
Гръцките дестинации са и най-продаваните онлайн. Българите стават все по-склонни да резервират виртуално и по-от рано. Но сайтовете с оферти също отбелязват повишение в цените на промоционалните пакети.
„Хотелите с 4 звезди са най-масовите, които продаваме, може би заради това, че при тях толкова ясно си личат намаленията, когато правят. Определено българите предпочитат all inclusive. Искат всичко да е уредено, да не мислят за изхранването“, посочва маркетинг мениджър на сайт за оферти.
Заради по-високите цени, специалистите прогнозират да се възвърне и старата традиция – за кратко, но няколко пъти. Все по-попоулярно става екскурзионното летуване в планините и хижите.
Двоен ръст на туристи има и в посещенията на стоте национални туристически обекта, затова от БТС планират скоро те да бъдат и дигитализирани с приложение. Засилва се интересът и към пещерният туризъм. А връх Мусала се очертава да бъде най-желаният за 2022 г.
Ако до сега почивката ни на българското море е струвала 1700лв за една седмица за 4-членно семейство, сега ще струва около 2400 лв. , показват данните на Института за анализи в туризма. Средно между 100 и 150 лв на ден за стая, за ден.
Цената за малко бунгало е 70 лева на вечер в активния сезон, за месеците юни и септември се предлага за 50 лева. Голям интерес има към караваните, за място на първа линия на къмпинг „Смокиня“ плащат 2500 лева за този сезон, срещу 2000 за миналото лято.
Все по-пулярни стават екскурзионните летувания в планините, а и не само това – всъщност тази година има двойно увеличение на интереса към тях.
Семействата с деца предпочитат между 5-7 дни да прекарат в Родопите, която е по-достъпна планина. Почивката за една седмица в планината с организирани маршрути, водач, нощувка (най-често в хижа) и транспорт е 400 лв. на човек.
Цените в хижите варират от 15 до 40 лв. в зависимост от месеца, заетостта и самата хижа.
Пирин е планината, която най-често е избирана от по-екстремните летовници.
Българите, които се връщат от чужбина все повече отделят дни от почивката си у нас през лятото, които да прекарат в планината.
Особено популярни са международните маршрути Е3: Ком – Емине, Е4: Витоша – Верила – Рила – Пирин – Славянка, Е8: Рила – Родопи
Все по-популярни дестинации стават планина Славянка и Странджа планина.
А най-често пребиваващите чужденци в българските планини са от Италия, Франция и Полша.
Подходяща музика за любителите на йога.
ВАКАНЦИЯ
Дивото къмпингуване остава и това лято заради хаос в закона

В момента санкции няма, тъй като не е изработен и подзаконовият нормативен акт
Дивото къмпингуване е разрешено и това лято заради невъзможността да бъде приета наредба, която регламентира поставяне на палатки и кемпери.
През 2019 година с промяна в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие се въвежда забрана за къмпингуване на места, които не са специално определени за тази цел, като тези места трябваше да бъдат определени със специална наредба. Глобите за нарушения на забраната започнаха от 500 лева и се стигна до 3000, но ще бъдат налагани само след приемането на наредбата. Тоест в момента санкции няма, тъй като не е изработен и подзаконовият нормативен акт.
Борислав Райков, който е председател на Българската асоциация за къмпингуване и каравани, е на мнение, че въпросната наредба не е коректна:
„Законът за Черноморското крайбрежие е локален. Той урежда въпросите, свързани с Черноморското крайбрежие. България не се състои само от Черноморско крайбрежие, а има много други места – цялата останала част от страната, за където все така остават без никакъв регламент. Те не стимулират с нищо нито местни общини, нито частни собственици на терени“.
Възможности у нас и сега има и те трябва да се подкрепят:
„Идеалният вариант е това нещо да се развива. Наистина, в последните години се появиха доста нови къмпинги, някои от тях – добре направени. Ние, като потребители на този вид услуга, къмпингарите, подкрепяме, защото ние го търсим. И да има възможност за свободно, разбира се, стига да не са някакви защитени, забранени територии и зони или да се пречи по някакъв начин. Фирмите и представителите, които предлагат такъв вид оборудване – кемпери, каравани и това също са във възход“.
ВАКАНЦИЯ
Гнило място, храната е за боклука!

- Шеф Петров се забърка в лют скандал с Разлог: Гнило място, храната е за боклука!
- Най-скапаното място, на което съм ял някога!, недоволства готвачът от обслужването в известен хотелски комплекс
Цапнатият през устата кулинар – шеф Борис Петров, отново предизвика грандиозен скандал. Готвачът не спира да се кара с всеки, който му се изпречи на пътя, а социалните си мрежи ползва за изобличаване на виновниците.
Наскоро той посети модерен комплекс край Разлог, което е притегателен център е много бизнесмени, политици и хора от шоубизнеса. И той реши да провери защо е предпочитано място от хората с пари.
Със сигурност от комплекса съжаляват, че са го допуснали до терена си, тъй като Борис Петров е вдигнал нечуван скандал, а след това описа всичко в профила си във Фейсбук.
„Пирин Голф кънтри клуб“ – място за снимки. Единствено! Решихме да си направим празничен обяд в ресторанта с най-големи претенции на юг от Благоевград.
Голяма грешка!
Всъщност мястото е разкошно, красиво. Но всичко дотам. Сядаш на масата и започват проблемите. Още от управителя, подстриган като борец с кисела муцуна, нареждащ на висок тон на персонала.
Храната е директно за кофата!
Толкова посредствено е всичко, че няма как да го опиша. Иначе на обяд на 31-ви си заобиколен от цялата „гъзария“ на България – политици и бизнесмени по европрограми. Абе, тарикати всички! Знаете ли какво си мисля? Че тези хора, които обядват там, заслужават точно това. Нищо повече.
Трябва спешен, нов мениджмънт, далеч от фамилията.
Оцеляват единствено, защото публиката е от горепосочената прослойка, които имат критерии само за пари, но нищо друго. Иначе са чао!
Най-скапаното място, на което съм ял някога!
Чувствам се обиден!
Лъскаво отвън, гнило отвътре!“, написа Петров в профила си.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ВАКАНЦИЯ
Българският паспорт се нарежда сред най-силните в света

- С него имаме безвизов достъп до 177 държави и територии
- Българският паспорт дава безвизов достъп до 177 държави в света и по този показател ни нарежда сред страните с най-силни паспорти.
За поредна година авторитетната класация Henley Passport Index представи своето проучване за всички паспорти в света според броя на дестинациите, до които притежателите им имат достъп без предварителна виза. Тази година България е на 14-то място от общо 199 различни паспорти и 227 различни дестинации за пътуване. Класацията се прави на базата на данни от Международния орган за въздушен транспорт (IATA).
Класацията се оглавява от сингапурския паспорт – с него притежателите му може да пътуват без виза до 193 дестинации в света. На второ място е Япония със 192 дестинации.
На третата позиция с безвизов достъп до 191 държави се нареждат едновременно Финландия, Франция, Германия, Италия, Южна Корея, Испания и Швеция.
Въпреки че България е на 14-то място, преди нас в класацията са почти всички държави в Европа. Заедно с нас със 177 безвизови дестинации са Румъния и Монако. С по-малко безвизови дестинации са хърватите – 176, сърбите – 173, а Северна Македония и Черна гора – 125.
На практика страната ни подобрява позицията в класацията на Henley Passport Index, която показва свободата на пътуване на гражданите на отделните държави. През 2022 г. България и Хърватия се деляха 17-ото място с безвизов достъп до 173 страни в света, докато сега се придвижване с три позиции нагоре и повече безвизови дестинации.
Най-затруднено е пътуването за гражданите на Афганистан, Сирия и Ирак. Хората с такива паспорти имат безвизов достъп до по-малко от 30 дестинации в света.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
БЛОГпреди 5 месеца
Новата съпруга на бившия ми съпруг неочаквано се свърза с мен – това, което написа, ме накара да пребледнея
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Той е световна кинолегенда, но днес живее като отшелник
-
БЛОГпреди 4 месеца
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ИНТРИГИпреди 5 месеца
Найденови дават лъжливи показания. Лечева оневинява Божков по делото за „убийствата“?