ПАРИ
Експерти: Не си купувайте нов автомобил!
Експерти: Не си купувайте нов автомобил!
Експерти: Не си купувайте нов автомобил! .Ако има нещо, около което финансовите съветници се обединяват, то това може да звучи така – Не си купувайте нова кола! Тази миризма на новия автомобил, просто не струва цената, която ще трябва да платите.
Ето какво казват – Кевин О’Леъри, най-продаваният автор на „Автоматичният милионер“ Дейвид Бах, и авторът на „Жените и парите“ Сузи Орман, защо да не се хвърлят спестяванията на вятъра, тоест за нов автомобил.
Притежаването на кола просто не си струва разхода, твърди О’Леъри. „Автомобилите струват цяло състояние за поддръжката и застраховка, а само амортизацията им означава, че ще загубите сериозна част от насочените за това средства. Да кажем, че платите 25 000 долара за чисто нов автомобил. Две години по-късно, вашият автомобил може да струва вече едва 12 хиляди долара.“, смята експертът.
Вместо това О’Леъри предлага да се възползвате от обществен транспорт, или да ползвате услугите на компаниите за превоз на пътници, като Lyft и Uber. Всъщност, услугите на двете компании, на практика са по-евтини от притежанието на автомобил и всички съпътстващи го разходи в големи мегаполиси, като Чикаго, Лос Анджелис и Ню Йорк, според анализ от 2017 г. на сайта NerdWallet.
Според финансовия експерт има много по-добри начини да разходвате спестяванията си за други финансови цели, като например да намалите дълговете си, или да спестявате за бъдещето си, а не да купувате неща, от които не се нуждаете, като например нова кола.
Макар да е примамливо да се разхождате с нова кола, особено когато сте млад, Бах смята, че това е „най-лошото финансово решение, което младите ще вземат някога“.
„Нищо, което ще направите през живота си, няма да Ви донесе по-голяма загуба от това да си купите нова кола“, коментира Бах, в интервю пред финансовото издание CNBC.
Повечето хора, на практика трябва да заемат пари, за да могат да си позволят разходите свързани с покупката на нов автомобил. И Бах пита: „Защо да вземате пари назаем, за да си купите актив, който веднага ще загуби 30% от стойността си?“.
Вместо това той препоръчва да си купите автомобил, върнат от лизинг. Защото това е автомобил много близък до нов и в същото време със сериозна отстъпка от цената му.
Ако все още сте изкушени, помислете колко ще ви струва покупката на нов автомобил дългосрочно, съветва авторът. „Ако харчите 500 долара месечно за тази кола, това са 6000 долара годишно, без да се включват разходите за застраховка и горива. Това могат да са доходите Ви за два, или три месеца. Задайте си въпроса: Наистина ли имате нужда от кола, която да е хубава или по-скоро от такава, която е по-евтина – може би малко по-стара – но все пак изглежда добре и все още работи?“
Сузи Орман: Не позволявайте на парите си да изчезват!
Орман препоръчва закупуване на употребявани автомобили, защото за разлика от имотите, автомобилите никога няма да увеличат стойността си. „В секундата в която изкарате автомобила от дилърския офис и тя струва вече с 10, или 20% по-малко“, коментира Орман.
Експертът препоръчва също така да не вземате автомобили на лизинг. Лизингът означава, че разходвате сериозни средства всеки месец, без реално срещу това да имате нещо.
Ако не разполагате с пари в брой, за да си купите автомобил директно, Орман смята, че може да си позволите заем, който обаче да не изплащате повече от три години. Ако не можете да се вместите в рамките на три години, то значи Вие не можете да си позволите да си купите нов автомобил, смята още финансовия експерт.
И все пак, ако решите да си купите автомобил, който можете да си позволите, то трябва да го ползвате максимално дълго – примерно десет години, или повече. „Повечето наистина богати хора, които познавам, държат колите си пет, десет, петнадесет, или 20 години“, коментира още Орман.
И малко финансови изчисления:
Да кажем, че разполагате с 4000 лева заделени средства и сте изправени пред алтернативата да си купите нов автомобил с цена от 40 000 лева или петгодишен автомобил от същия модел с цена от 14 000 лева.
За средствата, които не ви достигат и в двата случая ще ползвате потребителски кредит (седем годишен с лихва от 7%). За новия автомобил сумата на кредита трябва да е в размер на 36 000 лева, а при употребявания – 10 000 лева.
При залагане на еднакви разходи за поддръжка и застраховки на двата автомобила (изравняването с по-високите изисквани разходи за поддръжка на стария автомобил идва от по-високите разходи за сервизна поддръжка на новия автомобил в първите години, докато е в гаранция, както и по-високите разходи за застраховка автокаско на новия автомобил).
В първия случай, месечната ви вноска ще е в размер на 545 лева, а във втория – 150 лева. Или разликата само във вноските е в размер на 395 лева на месец.
След седем години ползване, общите разходи за ползването на новия автомобил (с приспадане на остатъчната му стойност) са в размер на 41 384 лева, от които платените лихви са в размер на около една четвърт от тази стойност или 9 640 лева.
За сравнение общият разход за ползването на стария автомобил е повече от наполовина – 17 229 лева.
Тънкият момент обаче е в тези 395 лева, които ще давате повече на месец за погасяване на вноската по кредита за новия автомобил. При внасянето на тази сума в инвестиционен фонд, носещ ви 10% годишно, то тази разлика ще се е превърнала в 47 000 лева.
Дори и да отпишете стария автомобил (тъй като вече ще е 12-годишен), а цената на новия, който вече е на 7 години да е при ниво от 10 000 лева, то пак разликата между двете алтернативи ще е 37 000 лева повече в джоба ви, ако се лишите от удоволствието да сте карали чисто нов автомобил.
А сега помислете какво бихте могли да си купите с тези 37 000 лева. Да платите образованието на децата си, да замените жилището си с по-голямо (горе долу това е разликата между двустайно и тристайно жилище), или пък да си направите фонд за спешни нужди, или за нормално посрещане на старините си…

ПАРИ
МВФ: В момента се извършва „рестарт“ на световната икономика

Международният валутен фонд (МВФ) намали прогнозата си за глобален растеж, като обяви, че глобалната икономическа система претърпява фундаментална трансформация на фона на нарастващата несигурност относно търговската политика на САЩ.
След като се върна в Белия дом през януари, президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи широки търговски ограничения, чиято кулминация нарече „Деня на освобождението“, на 2 април.
Митата са повишени до нива, невиждани от Голямата депресия, съобщи МВФ във вторник, като публикува последния си доклад „Световна икономическа перспектива“. Анализът прогнозира, че глобалното производство ще се забави до 2,8% тази година, спрямо 3,3% през 2024 г. През януари МВФ прогнозираше, че растежът ще се задържи стабилен през 2025 г.
„Глобалната икономическа система, при която повечето страни са работили през последните 80 години, в момента се рестартира, въвеждайки света в нова ера“, каза каза главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуринша.
Той обясни, че съществуващите правила биват оспорвани, докато нови все още не са се оформили. Внезапните повишения на митата и по-широката несигурност на политиката могат значително да забавят глобалния растеж, каза Гуринчас.
МВФ понижи прогнозата си за икономическото производство на САЩ до 1,8% през 2025 г. спрямо 2,8% миналата година и прогнозира по-нататъшно намаление през 2026 г.
МВФ
Прогноза за икономическия растеж по региони: Източник: МВФ, Световна икономическа перспектива, април 2025 г.
Очаква се най-големите търговски партньори на САЩ Мексико, Канада и Китай да понесат икономически удар. Растежът на Китай се очаква да се забави до 4% тази година поради опитите да се противодейства на ефектите от митата на Вашингтон. МВФ също така очаква повечето икономики в ЕС да се сблъскат с по-бавен растеж.
Тръмп наложи общо мито от 10% върху почти целия внос, заедно с мита от поне 145% върху китайските стоки, влизащи в САЩ. Той също така въведе „реципрочни“ мита за основните търговски партньори, позовавайки се на предполагаеми нелоялни търговски практики. По-късно отложи налагането на митата до юли, тъй като администрацията се стреми към двустранни търговски сделки, но предупреди, че митата могат да се повишат отново, ако други страни отвърнат на удара. Търговското напрежение и политическата несигурност разтърсиха световните пазари.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ПАРИ
Златото счупи нов рекорд за всички времена

Китай изкупува ценния метал, което води до рекордни цени
Цената на златото достигна нов рекорд за всички времена и за първи път надхвърли 3400 долара за тройунция. Юнските фючърси върху златото на Чикагската стокова борса (CME) се повишиха с 2,19%, достигайки 3401,3 долара за тройунция.
Златото се покачва на фона на допълнително отслабване на щатския долар и опасения от търговска война, отбелязва Bloomberg.
Търговският конфликт, започнат от президента на САЩ Доналд Тръмп, извади пазарите от баланс, подкопавайки апетита за рискови активи, като същевременно предизвика бърз поток от участници на пазара към активи-убежища. Така инвестициите в борсово търгувани фондове, обезпечени със злато, са показали ръст през последните 12 седмици и това е най-дългият период от 2022 г., изчислява изданието.
Подкрепа на пазара на злато оказаха и критиките на Доналд Тръмп към председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, пише Bloomberg. Тръмп обмисля отстраняването на Пауъл, каза директорът на Националния икономически съвет Кевин Хасет.
Инвеститорите активно се насочват към физически обезпечени със злато борсови фондове. „По-специално се откроява Китай, където инвестиционните потоци в златни фондове достигнаха 29,1 тона през първите 11 дни на април – повече, отколкото през цялото първо тримесечие (23,5 тона)“, казват експертите.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ПАРИ
Оттеглнето на Клаус Шваб от Световния икономически форум бележи провала на глобалистите

Соченият за лидер на глобалистите, Клаус Шваб, архитектът на антиутопичния дневен ред на Световния икономически форум, обяви, че се оттегля от борда на глабалистката организация.
Това бележи края на една ера за Шваб, който се застъпваше за противоречиви политики като ядене на буболечки, кампании за масова ваксинация, контрол на населението и политики за намаляване на промените в климата, цифрова валута на централните банки и много други политики, подобни на тези в Китай.
Междувременно културните промени в Северна и Южна Америка сигнализират за нарастващо движение към традиционни ценности, отслабвайки идеологическата хватка на форума в Давос върху правителствата, неправителствените организации, корпорациите, църквата и обществото.
„След скорошното ми съобщение и когато навършвайки 88 години, реших да се оттегля от позицията на председател и като член на Борда на настоятелите незабавно“, написа Клаус Шваб в изявление.
Той подаде оставка като изпълнителен директор преди една година, като бившият норвежки външен министър Борге Бренде пое ежедневните операции. Световният икономически форум заяви, че заместник-председателят Питър Брабек-Летат е бил назначен за председател на борда временно и че е назначена комисия за търсене на заместник.
„Във време, когато светът претърпява бърза трансформация, необходимостта от приобщаващ диалог за справяне със сложността и формиране на бъдещето никога не е била по-критична. Бордът на настоятелите на Световния икономически форум подчертава важността да остане непоколебим в своята мисия и ценности като посредник за напредъка. Въз основа на своята доверена роля форумът ще продължи да събира лидери от всички сектори и региони, за да обменят информация и да насърчат сътрудничеството“, се казва в изявление на Световния икономически форум.
Оставката на Шваб идва три месеца, след като президентът Тръмп каза на глобалистите на годишната им среща през 2025 г в Давос, Швейцария: „Америка се завърна“.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГпреди 5 месеца
Новата съпруга на бившия ми съпруг неочаквано се свърза с мен – това, което написа, ме накара да пребледнея
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Той е световна кинолегенда, но днес живее като отшелник
-
БЛОГпреди 4 месеца
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ИНТРИГИпреди 5 месеца
Найденови дават лъжливи показания. Лечева оневинява Божков по делото за „убийствата“?