Свържете се с нас

СВЯТ

Източна Европа е шокирана от предоговарянето с Газпром

През 2020 г. страните от Източна Европа принудиха Газпром да пренапише договорите, така че формулата на цената да вземе предвид европейските котировки.

Тази година източноевропейските клиенти на „Газпром“ бяха шокирани. Според формулата, която постигнаха, цената на горивото се увеличи 2-4 пъти. Но миналата година те се радваха на ниски цени, казват експерти.

Цената на руския газ за много страни от Източна Европа рязко се повиши. „Булгаргаз“ съобщи, че през септември българските потребители купуват гориво на 435 долара за хиляда кубически метра, а през ноември цената ще се повиши приблизително до 530 долара. Това е 2,5 пъти по -високо от платеното през януари, когато газоразпределителната компания взе по 213 долара. Почти целият български газ идва от Русия.

В Молдова планират да повишат вътрешните тарифи с 35%, но цената на вноса на руски газ през септември вече беше по -висока от тази в България – 550 долара. Докато през януари беше 127 долара.

Други държави от Източна Европа получиха подобен ценови удар, който през 2020 г. гарантира, че Газпром ще промени формулата за ценообразуване, така че да започне да взема предвид европейските котировки, а не само цената на петрола.
Така през март 2020 г. българските власти обявиха допълнение към сегашния договор с Газпром. Премиерът Бойко Борисов заяви, че цената е намаляла с 40% и промените са в сила от август 2019 г. Тогава цената на горивото падна до $ 152, а през следващите месеци – още по -ниско.

„Благодарение на намесата на Европейската комисия днес можем да се радваме на този отличен резултат“, каза тогава българският енергиен министър Теменужка Петкова.

Също през март ръководството на полската PGNIG обяви, че е спечелило арбитраж в Стокхолм с Газпром относно цените на газа. Според решението на съда ценовата формула за закупуване на руски газ е променена към по-пазарна.
В края на годината Молдовагаз и Газпром удължиха договора за доставка на руски газ до 1 октомври 2021 г., но при нови условия. Ръководителят на молдовската компания Вадим Чебан заяви, че от април до септември Молдова ще използва спот компонента при изчисляване на цената на газа.

Тогава, през 2020 г., за потребителите на руски газ беше изгодно да обвържат цените с европейските котировки. Поради излишък на газ и топла зима, обменната цена на горивото през февруари 2020 г. спадна под 100 долара за хиляда кубически метра, а през май се продаваше за по -малко от 50 долара.
В резултат на това например полската държавна компания PGNiG обяви, че за три тримесечия на 2020 г. е получила рекордна EBITDA (печалба преди лихви по заеми, данък върху дохода и амортизация върху основните нематериални активи). Тя почти се утрои до 10,7 милиарда злоти (2,78 милиарда долара).

„Ключовият фактор във финансовите резултати на PGNiG беше по -скоро промяната в ценовата формула за договора с Ямал, а не плащането на обезщетение за надплащане през предходните години“, каза президентът на PGNiG Павел Машевски.

“ Спечелвайки арбитраж, компанията успя значително да подобри своята търговска позиция, създавайки по -ясна връзка между цената на закупения газ на изток от Полша и цените на горивата на европейските пазари “, заяви полякът.
Тази година ситуацията се промени драстично. Дългите и студени зими в Европа доведоха до ниско съхранение на газ и късен старт на инжектирането. Успоредно с това започнаха да намаляват доставките на втечнен природен газ, които бяха поети от страните от Азия и Южна Америка. До септември спадът надхвърли 17 милиарда кубически метра.
Газпром от своя страна се оказа в ситуация, в която беше необходимо да се изпомпват рекордните 60 милиарда кубически метра в руските складови бази и не се изхвърлят допълнителни обеми газ на европейския пазар.

Настоящите договори се изпълняват и ние ще предоставим допълнителни приложения след стартирането на „Северен поток 2“, съобщиха от компанията.

Към това се добавя и повишаването на цените на въглищата и квотите за емисиите на CO2, които са задължени да купуват въглища. В резултат на това изпомпването на газ в европейските складови бази спадна до рекордно ниво и пазарът започна да се опасява, че през следващия отоплителен сезон Европа може да изпита недостиг на газ – през септември цените на борсите скочиха над 900 долара за хиляда кубически метра .
„Първоначално обвързването на договорите на„ Газпром “с кошницата с петролни продукти се дължеше на липсата на европейски течни хъбове, където щеше да се определя ценообразуването на природния газ. През последното десетилетие британската NBP и холандската TTF се превърнаха в такива центрове, във връзка с които делът на обвързаните с петрол договори постоянно намалява “, казва Сергей Кауфман, анализатор във ФГ Финам.
Той смята, че свързването със спотовете е логично, тъй като в този случай цената на газа зависи от ситуацията на пазара на газ.

„„В момента европейските потребители наистина страдат от високи спот цени. Преди година обаче спот цените паднаха значително под 100 долара за хиляда кубически метра и тогава тази стратегия, напротив, изглеждаше като печеливша“, каза още той.

В бъдеще вероятно ще видим много примери, когато колчето за петрол ще бъде по -изгодно от спот и едно обратно “, казва анализатор от ФГ Финам.
Според него договорите, обвързани с петрола, са нерентабилни, защото упражняват двоен натиск върху вносителите, когато цените на черното злато се повишат – върху цените на петрола и газа наведнъж.
В портфолиото на „Газпром“ през 2021 г. само 13% от договорите все още са обвързани само със стойността на петролната кошница. Една от малкото, които получават газ при такива условия, е Турция.

Според ICIS през четвъртото тримесечие турските компании ще купуват руски газ за около 270 долара. Такива ниски цени в сравнение с европейските котировки отчасти обясняват защо Турция е увеличила рязко покупките от Газпром – със 153% до 19 септември, до 20,3 милиарда кубични метри.

Тъй като страните от Източна Европа имат хибридни договори с Газпром – запазването на котировките на петрола е запазено – цените също са високи, но по -ниски, отколкото на европейските борси.
„За сравнение, прогнозната цена на европейските пазари на газ (към 10.09.2021 г.) за доставки през ноември е приблизително 56 евро за МВт-ч (687 долара за хиляда кубически метра)“, съобщава „Булгаргаз“ в информацията относно товоа, че прогнозната цена на горивото на вътрешния пазар ще бъде $ 530 през предпоследния месец от годината.

Обвързването на цената на газа с цената на петрола не води до такива резки колебания в цените, заяви през септември руският президент Владимир Путин.

„Имаме и пазарни цени, тази цена е обвързана с цената на петрола. Никой не го регулира, пазарът го регулира“, каза президентът.

“ Но колебанията са много по -меки и тук в съоръженията на ПХГ (Европа) те не изпомпват необходимия обем до 27 милиарда, там имат дупка, няма достатъчно и някои други проблеми, скок в бизнес активността – и това е всичко, цената на газа започна да изпреварва цената на петрола и петролните продукти. Виждате ли как скочи “, каза Владимир Путин.

Както EADaily съобщи, през 2021 г. доставките на газ изостават от световното потребление. В същото време инвеститорите и правителствата призовават компаниите да намалят инвестициите във изкопаеми горива.
Някои експерти смятат, че това може да показва, че ерата на евтиния газ е приключила. Климатичният радикализъм и съвпадението на фактите донесоха нестабилност на пазара, казват други.
„Сега сме във фаза, когато въвеждането в експлоатация на нови мощности е почти приключило, а инвестициите отслабнаха, особено след срива на цените миналата година на фона на карантините. Следователно пазарът на продаващите се очаква през следващите 2-3 години “, отбеляза заместник-директорът на ФНЕБ Алексей Гривач.

Според него проблемът е, че променливостта расте и сега в рамките на една календарна година цените могат да паднат 3-4 пъти, а след това да се повишат 10 пъти:
„Инвеститорите се приспособяват към тези нови условия, но отнема време.“
Тази година има рядко съвпадение на много фактори, допринасящи за повишаването на цените на газа, каза Василий Танурков, директор на групата за корпоративни рейтинги в ACRA.
„Може да се очаква, че с течение на времето влиянието на повечето от тези фактори ще отслабне и настоящият връх на цените е временен“, отбеляза директорът на корпоративната рейтингова група в ACRA.

„В същото време фактори, свързани с регулирането на емисиите и плановете за преход на енергия (особено по отношение на бързото прекратяване на използването на въглища) ще продължат да оказват влияние в дългосрочен план на газовия пазар“, каза още той.

“ Очакваме до 2023 г. цените на европейския пазар да спаднат спрямо настоящите върхове и да достигнат ново равновесно ниво, вариращо от 200 до 250 долара за хиляда кубически метра“, казва още директорът.

СВЯТ

Военната психоза в Европа трябва да приключи

Орбан: Военната психоза в Европа трябва да приключи.

Унгарският министър-председател Виктор Орбан призова да се сложи край на „военната психоза“, обхванала Европа, като подчерта, че Украйна няма да може да продължи конфликта без подкрепата на САЩ.

Военната психоза, която обхваща Европа, трябва да спре. Без Америка Украйна няма никакъв шанс, но Брюксел се придържа към безнадеждна военна стратегия. Единственият път напред е пътят на мира!“, написа политикът в социалната мрежа X.

Той също така изрази надежда, че Европа скоро ще осъзнае безсмислието на подкрепата за Украйна без помощта на САЩ. Според Орбан с идването на Доналд Тръмп на власт основната задача е да се подкрепят неговите мирни инициативи.

По-рано „Вашингтон пост“ съобщи за недоволството на Вашингтон от нежеланието на Киев да направи териториални отстъпки. Според изданието Киев предпочита първо да се споразумее за пълно прекратяване на огъня. Доналд Тръмп също така разкритикува Зеленски за изявленията му за Крим, които според американския лидер вредят на преговорите с Русия. Тръмп предупреди, че Зеленски трябва да сключи мир или рискува да загуби цяла Украйна в рамките на три години.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

СВЯТ

Искат оставката на „токсичната“ фон дер Лайен.

ЕС иска оставката на „токсичната“ фон дер Лайен. С какво шефът на ЕК не устройва властите?

Висшето ръководство на ЕС иска да освободи „токсичния“ председател на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Властите вече не са доволни от нейните „политически и дипломатически таланти“.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен си спечели репутацията на „токсична“ и сега е изправена пред оставка, пише швейцарското списание Die Weltwoche, позовавайки се на източници в дипломатическите кръгове на ЕС. Изданието отбелязва, че „политическите и дипломатически таланти“ на фон дер Лайен са разочаровали висшето ръководство на ЕС.

На Запад има търговски спор със САЩ, на Изток има конфликт в Украйна и влошаване на отношенията с Русия, а освен това продължава не особено обнадеждаващата за континента конфронтация с Китай.- се казва в статията на изданието.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

СВЯТ

Париж изпраща шепнешком сигнали на Москва, че иска да реши проблемите

Понякога Париж изпраща на Москва сигнали, че всъщност би искал да реши възникналите проблеми, но „шепнешком“, заявява руският външен министър Сергей Лавров. Думите му са цитирани на уебсайта на руското външно министерство, предава „Фокус“.

От външното министерство на РФ съобщават, че Лавров е връчил на Еманюел Кид, председател на Френско-руската търговско-промишлена палата, орден за приятелство.

„За мен е едновременно удоволствие и чест да изпълня почетната мисия да Ви връча Ордена на дружбата в съответствие с указа на руския президент Владимир Путин … Вие говорите в защита на дружбата между руския и френския народ, въпреки острата, враждебна, русофобска риторика, която чуваме почти ежедневно от Париж. Понякога френските колеги ни изпращат сигнали, че всъщност искат да решат възникналите проблеми, но ги изпращат шепнешком. Тъжно е, че във френското обществено мнение се внедрява едно фалшиво и, бих казал, грубо примитивно обяснение на случващото се около Украйна“, заявява Лавров.

Той добавя, че Кид винаги е имал за задача да насърчава приятелството, сътрудничеството, взаимното разбирателство и да оценява трудните страници от общата история на Русия и Франция.

„В началото и до 2022 г. винаги сме ви наричали голям приятел на нашата страна. Но от 2022 г. този термин е морално остарял, защото сте станали гражданин на Руската федерация. Като гражданин на две велики сили това Ви позволява да насърчавате по-ефективно благородните задачи, които си поставяте …

Силата на нашите връзки се доказва от факта, че редица френски компании останаха в Русия въпреки заплахите и трудностите, отчасти благодарение на Вашия ангажимент да защитавате законните им интереси и споразуменията, които са сключили с руските си партньори. Убеден съм, че те са направили правилния избор, включително и благодарение на Вас“, подчертава руският министър.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 25 минути

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

ПОЛИТИКАпреди 2 дни

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

„Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това“, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКАпреди 5 дни

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Пеевски: Моя кабинет няма да падне. Ще го подкрепяме, колкото е необходимо

Тарторътът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски нарече парламентарната група на ДПС-ДПС „един файтон хора без значение“. Коментарът му е по...

СВЯТ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Най четени