ВОЙНА
“Такова чудо не е бивало”: САЩ искат да закрият атлантическия океан за руския флот
Проследяване, намиране и унищожаване – ВМС на САЩ формират нова работна група за противодействие на руските подводници в Атлантическия океан. Формацията „Хрътка“ ще се състои от разрушители клас „Арли Бърк“. По -рано американски адмирали многократно са заявявали със загриженост: руските военноморски подводници все повече навлизат във водите, които Вашингтон винаги е смятал за своя феодална власт. За задачите на оперативната група – в материала.
Възобновен флот
Първи в групата ще влязат разрушителите “Доналд Кук” и “Томас Хаднър”. Контраадмирал Брендън Маклейн, командир на Атлантическите надводни сили на ВМС на САЩ, заяви, че екипажите на корабите са специализирани в лов на подводници. По-късно ще се присъединят разрушителите “Съливанс”, “Коул” и “Грейвли” В групата ще има четири знамена едновременно, петият кораб – за ремонт и поддръжка. Освен това, в зависимост от мисията, “Хрътката” може да бъде подсилена с многоцелеви подводници или патрулни самолети. Звеното ще достигне оперативна готовност до юли 2022 г.
„Корабите скоро ще могат да изпълняват пълния набор от задачи, включително проследяване на активността на руските подводници в Атлантическия океан и защита на САЩ в морето“, каза Маклейн. Той допълни, че и четирите кораба ще се базират в Мейпърт и Норфолк и ще се намират в постоянна готовност за излизане в океана. На екипажите им предстоят дълги съвместни тренировки, така че разрушителите да действат като едно цяло. “Стратегическата заплаха е нараства с всеки изминал ден. Нашите ключови съперници не пестят пари и време за разработване на нови оръжия и технологии, които са опасни за САЩ. При такива условия трябва да действаме изпреварващо”, допълни той.
Оперативната група ще бъде част от Втори флот, създаден наново през 2018 г. По време на Студената война той се противопоставяше на съветските подводници в Атлантическия океан и е разпуснат след разпадането на СССР. Доскоро сили и средства бяха разпределяни за този флот според конкретните нужди. “Хрътката” ще бъде първото звено на пълен щат.
„Лов с приклещване“
“Разрушителите клас “Арли Бърк” се строят от края на 80-те години на миналия век и непрекъснато се модернизират“, обясни Виктор Мураховски, главен редактор на списание „Арсенал на отечеството“. “Те имат доста сериозно въоръжение срещу подводници. С ракетните си комплекси може да поразят подводни цели на разстояние до 20 километра. Освен това, има торпедни тръби. Подводниците се откриват с помощта на сонарни станции, включително теглена антена. “
Експертът подчерта, че разрушителите винаги работят в тясно сътрудничество с военноморските патрулни самолети, по-специално с самолетите P-8 “Посейдон”.
Тяхната задача е да установят приблизителното местоположение на целта. След това, както казват в Пентагона, започва „ловът с приклещване“. Районът е заграден от хидроакустични шамандури, корабите влизат там и изследват сектор по сектор, като постепенно стесняват кръга на търсене. По време на войната откритата подводница бива унищожена. В мирно време се опитват да поддържат постоянен хидроакустичен контакт с нея.
„Разрушителите, като правило, следват следата на подводница по двойки, като се заменят взаимно“, уточнява Мураховски. “Това е отдавнашна игра. През студената война и ние, и САЩ трупаме колосален опит на взаимно следене в океана. Има случаи, когато нашите подводници изплуват насред самолетоносачна ударна група до дълбочината на перископа и оставайки незабелязани, фотографират американските кораби. Съветските подводници редовно пробиват линиите на постоянните шамандури и станции за откриване, разположени на изходите към Атлантическия океан от Северно море. Не мисля, че звено на четири разрушителя ще се превърне в неразрешим проблем за нашия флот“, допълни той.
Пряка заплаха
Според Мураховски Вашингтон обяви работната група от „ловци“ по някаква причина. Те считат руските военноморски подводници с ракетната система „Калибър“ за пряка заплаха за корабите и крайбрежната инфраструктура. Всъщност дори една подводница, пробил линиите за отбрана, ще предизвика много сериозни проблеми. Освен това ситуацията за американците ще се усложни, когато руският флот започне да получава масово хиперзвукови “Циркон”. Пентагонът знае, че днес просто няма с какво да се защитава срещу този ударен комплекс.
Съединените щати също признават, че Русия се е научила да строи наистина тихи подводници, които са изключително трудни за откриване: ядрената „Ясен“ и дизелово-електрическата „Варшавянка“. Миналата година вицеадмирал Андрю Уди Луис заяви, че Пентагонът е загубил господство в Атлантическия океан. Според него Москва използва оборудване с „по-смъртоносни оръжейни системи“, което затруднява подготовката на ВМС за операции. А извън главната атлантическа военноморска база американските моряци не се чувстват в безопасност.
Особено притеснително в Пентагона перспективният безпилотен подводен апарат “Посейдон” с ядрена бойна глава и практически неограничен обсег. Той е предназначен да унищожи крайбрежните градове, както и военноморските бази и е в състояние да нанесе неприемливи щети на страната с гаранция. Във Вашингтон се предполага, че “Посейдоните” ще стигнат до целите си точно отвъд Атлантика.
Експертите на “Форбс” вече нарекоха дрона „подводницата на десетилетието“. Според тях американските торпеда са безсилни срещу “Посейдон”: той не може да бъде достигнат поради голямата си дълбочина и маневреност. Изданието е уверено, че подводниците с ядрени дронове на борда скоро ще станат основните цели на силите за борба срещу подводниците на страните от НАТО.
EXPRESS TV
Китай тества успешно неядрена водородна бомба

Опитът дава предимство на Пекин да заобикаля съществуващите ограничения при използването на ядрени и водородни оръжия.
Китай успешно тества базирано на водород взривно устройство на полигон, съобщава South China Morning Post, цитирайки научна публикация в китайско списание, разказва „Инсайдър“. Двукилограмовата бомба създаде огнена топка с температура над 1000 градуса по Целзий, която „живя“ повече от две секунди – това е 15 пъти по-дълго от подобен заряд, използващ тротил, известен и като TNТ.
Устройството е разработено от 705-ия изследователски институт на Китайската държавна корабостроителна корпорация (CSSC), която е специализирана в подводни оръжия. Коментарите на института са включени в статията, посочена от SCMP.
Бомбата е базирана на материал с твърдо водородно гориво на базата на магнезий – магнезиев хидрид. Това е сребристосив прах или фино кристално вещество, което се използва широко като твърда среда за съхранение на водород поради способността му да задържа водород в големи обеми (до 7,6% от теглото).
Първоначално той е разработен, за да се доставя газ до райони без електрозахранване, където да захранва горивни клетки за чиста електроенергия и топлина. Когато се активира с конвенционални експлозиви, магнезиевият хидрид претърпява бързо термично разлагане, освобождавайки водороден газ, който се възпламенява в продължителен огън.
На практика това е начин за съхраняване на водород в твърда форма и, когато е необходимо, бързо и мощно освобождаване с топлинен и експлозивен ефект. Верижна реакция започва, когато ударната вълна разгражда частиците магнезиев хидрид до микроскопични размери.
В този случай се отделя водород. Достигайки долната граница на запалване, той се запалва, причинявайки екзотермична реакция. Освободената топлина подхранва разлагането на магнезиев хидрид, създавайки самоподдържащ се цикъл на разпадане, освобождаване на водород и топлинна обратна връзка.
В сравнение с TNT, новата водородна бомба произвежда много по-дълготраен топлинен ефект – нажеженото до бяло огнено кълбо е в състояние да разтопи алуминиеви сплави и издържа много по-дълго от кратката светкавица на тротила, която продължава само 0,12 секунди.
„Експлозиите на водороден газ се възпламеняват с минимална запалителна енергия, имат широк диапазон на експлозия и предизвикват пламъци, които бързо се разпространяват навън“, казва екипът, ръководен от изследователя от CSSC Ван Сюефън.
Анализатори предупреждават, че успешният тест дава предимство на Пекин да заобикаля съществуващите ограничения при използването на ядрени и водородни оръжия.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ВОЙНА
Индия и Пакистан са пред война

Индия и Пакистан са на прага на война след като около 26 туристи бяха убити на индийска територия от пакистанци. Атаката е особено жестока, тъй-като е извършена в спорния регион Кашмир и е срещу граждани на почивка, а не военни, както бяха повечето инциденти досега.
Индия реагира светкавично и редом с масови протести на индийски граждани, правителството затвори границите, изгони дипломати и прекрати ключов договор за предоставяне на вода на Пакистан. Този договор гарантира вода за почти половината от земеделието в държавата.
Малко по-късно индийското правителство изиска от пакистански граждани с визи да напуснат страната в рамките на 24 часа. Вече се говори за започнала военна операция, а заканите от Индия са за сериозни военни действия.
Пакистан обяви готовност за война с Индия.
„Искате ли война? Започнете я. Пакистан е готов. „Благодаря ви, Моди (индийски министър-председател – бел. ред.) – вие обединихте нашата нация“, казва Министерството на отбраната в X и публикува видеозапис от изстрелването на ракетата.… pic.twitter.com/fM1Wqgaie6
— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 24, 2025
Двете държави имат дълга история на кървав конфликт и винаги е било въпрос на време напрежението да ескалира. Конфликтът има силна религиозна основа, тъй-като Индия не е забравила 500 години ислямска власт и робство. Индийската народна партия, която в момента е на власт в държавата, има силна анти-ислямска риторика и е често критикувана от мюсюлманския свят за отношението им към вярата. Поради това отношение се зароди дори конфликт в рамките на БРИКС, когато се обсъждаше влизането на Турция и други държави с ислямско мнозинство, което Индия не приема.
❗️Войната е по-близо от всякога. Ситуацията между Пакистан и Индия излиза извън контрол
Какво се знае към момента:
— Индия откри доказателства за участието на пакистански разузнавателни агенции в скорошни терористични атаки. Според индийското разузнаване Пакистан също е… pic.twitter.com/sSf1lg7BoB
— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 24, 2025
Не бива да се пропуска и като основен фактор силната позиция на Индия в момента, която имаше невероятен растеж от 8,2% на БВП през 2023, следвайки подобни темпове и предишните години. Индия може да разчита и на мощна подкрепа навън, защото е в добри отношения с Китай и Русия, действа като посредник за петрол и газ на Европейския съюз и е особено добре позиционирана за добри отношения с кабинета на Тръмп. Индийските предприемачи и инвеститори милиардери в Силициевата долина масово подкрепиха Тръмп, който вкара редица хора от индийски произход в кабинета си, като например директора на ФБР Каш Пател. Вицепрезидентът Джей Ди Ванс е женен за жена от индийски произход.
Индия блокира потока на река Инд към Пакистан, като затвори всичките четири шлюза, които контролират потока на вода през язовири и канали.
Това се случва за първи път от Споразумението за водите на Инд от 1960 г., съобщи ANI. Реката е от стратегическо значение за Пакистан, тъй… pic.twitter.com/tFJC0Pypao
— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 25, 2025
Двете държави имат огромни армии – Индия наброява 1,2 милиона професионална войска и 900,000 резерв, а Пакистан има 560,000 души войска и 550,000 резерв. Същевременно Индия е най-голямата държава в света откъм население с 1,4 милиарда души. Двете държави са от 9-те ядрени сили, като Индия има 180 ядрени оръжия, а Пакистан – 170. Въпреки очевидното превъзходство на индийската армия, потенциален конфликт би бил особено тежък и за двете страни.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ВОЙНА
Русия предупреди Германия с ултиматум: Ударът с ракета Taurus ще означава война

Руското външно министерство предупреди Германия за последствията от евентуални доставки на крилати ракети Taurus в Украйна.
Москва предупреди, че всяко използване на германски ракети Taurus срещу руски цели ще се разглежда като пряко участие на Германия в конфликта на страната на Украйна. Това заяви официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова.
Техен удар по всякакви руски обекти, критично важна транспортна инфраструктура, като цел, както отбелязахте, Мерц уверено посочи Кримския мост… всичко това ще се разглежда като пряко участие на ФРГ във военни действия на страната на режима в Киев с всички произтичащи от това последици за Германия,– обобщи дипломатът.
По-рано лидерът на блока ХДС/ХСС и потенциален кандидат за канцлерския пост Фридрих Мерц в интервю за телевизионния канал ARD не изключи доставката на тези крилати ракети на Киев, като отбеляза необходимостта от координация с европейските съюзници. В отговор германският министър на отбраната Борис Писториус подчерта наличието на много контрааргументи срещу подобно решение.
Захарова подчерта, че използването на ракетите Taurus е невъзможно без прякото участие на военните специалисти на Бундесвера.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГпреди 5 месеца
Новата съпруга на бившия ми съпруг неочаквано се свърза с мен – това, което написа, ме накара да пребледнея
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Той е световна кинолегенда, но днес живее като отшелник
-
БЛОГпреди 4 месеца
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ИНТРИГИпреди 5 месеца
Найденови дават лъжливи показания. Лечева оневинява Божков по делото за „убийствата“?