Свържете се с нас

ПОЛИТИКА

На депутатите им се работеше, но нямаха желание

Законодателната дейност блокира заради политическата нестабилност и липсата на елементарен консенсус

С всеки изминал ден 46-ото Народно събрание доказва отново и отново, че е напълно безполезно. Актуализацията на бюджета остана единствената смислена работа, която може да приключи за малкото му оставащо време на живот. Политическата нестабилност на институцията и липсата на елементарен консенсус между депутатите не позволява нищо повече. Всъщност, лабилността на парламента е толкова силна, че и без това сложните бюджетни промени, се превърнаха за него в мъчително тежко изпитание.

Законопроекти – безброй, готови закони – няма

Слабостите на събранието проличават особено силно по отношение на основната му функция – изработването на закони. От откриването на парламента на 21 юли досега (около 6 седмици) на сайта му се наброяват главозамайващите 76 законопроекта. По 16 предложения са внесли служебното правителство, ИБГНИ и „Демократична България“. БСП се е отчело с 12 законопроекта, а ГЕРБ-СДС и ИТН – с по 7 законодателни инициативи. Към това трябва да се добавят общият законопроект за второ четене по закона за защитените свидетели и промените в Закона за ДДС, внесени от няколко парламентарни групи.

Резултатът от това трескаво писане на проекти засега е повече от обезкуражаващ – само няколко одобрени ратификации на международни споразумения и нито един приет закон, засягащ многобройните вътрешни проблеми на страната. Това подсказва, че трупането на законодателни инициативи е по-скоро опит да бъдат впечатлени избирателите преди новите предсрочни избори, отколкото израз на желание да бъде променено нещо в държавата. Доказателство, че законодателната дейност не беше приоритет за депутатите, е фактът, че парламентарните комисии, които са неразделна част от законодателния процес, бяха сформирани цял месец след откриването на Народното събрание.

Всички в държавата са привикани на изслушване

Една от особеностите на предното 45-о Народно събрание беше, че в работата му преобладаваха изслушванията на длъжностни лица и граждани за наследството от управленията на ГЕРБ. В 46-ия парламент тази практика продължи и беше доведена до абсурд. В продължение на седмици пленарните заседания преминаваха единствено в многочасови и безплодни разговори между депутатите, служебните министри и разни висши чиновници. Самите парламентаристи явно усещаха, че се работи на празен ход – неведнъж от трибуната в залата се чуваха извинения към привиканите лица, че им е било загубено времето.

Дори и в дните, когато се дебатираше по актуализацията на бюджета, пленарните заседания бяха разредени от изслушвания по теми, които направо удивляваха със своята неактуалност – за ловните стопанства, за плавателните канали, за проектната жп връзка София-Перник. По искане на ИБГНИ в работната програма беше предвидено даже пред депутатите да дойде столичният кмет Йорданка Фандъкова и шефът на „Топлофикация София“, за да се обясняват за „изпълнението на нормите за допустими емисии на азотни окиси“ (!).

Същото е положението в парламентарните комисии. Някои министри са принудени да идват в Народното събрание толкова често – като енергийния Андрей Живков, че човек започва да се чуди дали имат време и възможност да вършат каквото и да било на постовете, на които са назначени. Причината това да се случва е очевидна – отказът на депутатите да се занимават със законодателна дейност, защото са наясно, че липсата на време и на политически консенсус не позволява да бъде свършено каквото и да било.

За всяка политическа дрязга – по една анкетна комисия

Друга практика на предния парламент, която настоящият продължи, е безконтролното множене на анкетните комисии. Сега има 6 такива, от които само една – за парламентарния правилник, беше абсолютно необходима за пълноценната работа на събранието. Останалите бяха създадени изцяло, за да служат на политическите противоборства.

Така по искане на ДБ се сформира комисията „Росенец“, която пряко засяга почетния лидер на ДПС Ахмед Доган. В отговор движението поиска и получи комисията за Буджака, занимаваща се косвено със свързвания с дясната коалиция медиен издател Иво Прокопиев. А новите формации в парламента – ИТН, ДБ и ИБГНИ, по общо желание създадоха три комисии, които да се занимават с по-старите им опоненти – за ревизията на управлението на ГЕРБ, за насилието при антиправителствените протести през 2020 г. и за последиците от санкциите по „Магнитски“.

Засега няма признаци, че тези псевдоразследващи органи ще постигнат някакви общественополезни резултати. Публичният интерес към дейността им спадна изключително бързо, тъй като вниманието на обществеността беше привлечена от скоротечните развития в политическата конюнктура. Както падна и общественото доверие към парламента, от който съвсем доскоро се очакваха големи промени.

ПОЛИТИКА

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

„Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това“, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще разберат, че Крим отдавна принадлежи на Русия.

„Такъв беше случаят много преди да се появи Тръмп. Още веднъж, това е войната на Обама. Това е война, която никога не трябваше да се случва“, заявяма Доналд Тръмп в интервю за сп. „Тайм“ по случай 100-те си дни в Белия дом. „Крим се върна при руснаците. Барак Хюсеин Обама им го даде, не аз“, добавя американският президент. „Не мисля, че Украйна някога ще може да се присъедини към НАТО“, казва още Доналд Тръмп.

Президентът на САЩ не смята, че Украйна „един ден ще може да се присъедини към НАТО“. „Мисля, че точно това предизвика войната още от първия ден, в който започнаха да говорят за присъединяване към НАТО. Ако тази идея не беше повдигната, щеше да има много по-малък шанс тя да избухне“, казва Тръмп.

„Мисля, че мирът (в Украйна) е възможен. С мен като президент е възможен, дори много възможен. Ако някой друг е президент, няма шанс“, казва американският лидер пред „Тайм“. Тръмп отбелязва, че думите му за възможността за прекратяване на конфликта в Украйна в първия му ден на поста са преувеличени и че той просто се е изразил образно. „Говорих образно, казах го като преувеличение, за да изразя гледната си точка. (…) Очевидно хората знаят, че го казах на шега“, добавя той.

Тръмп споделя пред „Тайм“, че не смята, че конфликтът в Украйна „ще продължи дълго“. Американският лидер нарича конфликта „войната на Байдън“ и подчертава, че „няма нищо общо с него“. „Никой друг не би могъл да го спре. Мисля, че ние можем да се справим с това. Мисля, че (конфликтът) може да бъде разрешен“, казва Тръмп.

Според американския президент, ако украинският конфликт бъде решен, САЩ ще могат да правят бизнес както с Украйна, така и с Русия. „Ако сделката бъде сключена, допускам, че ще можем да правим бизнес и с Украйна, и с Русия“, отбелязва той.

„Ройтерс“: САЩ признават руския контрол над Запорожие, Донецк, Луганск, Херсон и Крим

Американският мирен план, предложен на Киев, потвърждава завоеванията на Русия. Планът предвижда признаване де юре от САЩ на руския суверенитет над Крим и де факто контрол върху областите Луганск, Донецк, Херсон и Запорожие, които в момента са напълно или частично окупирани от руските сили.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

ПОЛИТИКА

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен процес за изборите на президент на Румъния, проведени през декември миналата година.

„Труд news“ припомня, че Калин Джорджеску спечели първия тур на вота за държавен глава в северната ни съседка в изборите, които бяха касирани от Конституционния съд на страната. Джорджеску до последно водеше с голяма преднина и в социологическите проучвания и за изборите през май, преди окончателно да му бъде забранено да се кандидатира за държавен глава.

Какво се случи днес?

Съдиите от Апелативния съд в Плоещ приеха жалбата относно спирането на решението на Конституционния съд (CCR) за отмяна на президентските избори, проведени на 6 декември 2024 г., съобщава румънският вестник „Адевърул“, като уточнява, че решението идва по-малко от две седмици преди първия тур на президентските избори на 4 май.

Според решението, публикувано в портала на Министерството на правосъдието, решението не е окончателно и КС има право на обжалване в 5-дневен срок от постановяването му.

Решението от четвъртък вече предизвика реакции сред специалисти, според които няма да има ефект, пише в сайта си телевизионният канал Pro Tv.

„Уважава иска относно спиране изпълнението на оспорения административен акт. Спира изпълнението на Решение на Конституционния съд № 32 от 06.12.2024 г. до окончателното решаване на делото. Допуска иска за отмяна. Отменя Решение на Конституционния съд № 32 от 06.12.2024 г. Задължава ответника да заплати съдебните разноски на ищецът в размер на 70 леи, представляващи съдебен налог“, е решението от четвъртък на Апелативния съд в Плоещ, в което ответник е Конституционният съд на Румъния.

Августин Зегреан и Тудорел Тоадер, бивши съдии от КС, обаче обясниха пред G4 Media, че решението на съдия Александру Василе „не поражда правни последици, тъй като Конституцията ясно посочва, че решенията на КС са окончателни“.

„Решението на съдията от Апелативния съд в Плоещ не поражда правни последици, тъй като Конституцията ясно посочва, че решенията на Конституционния съд са окончателни, общозадължителни от момента на публикуване в Държавен вестник и не подлежат на общоправен контрол, те не подлежат на обжалване“, каза Тудорел Тоадер.

„Решението на Апелативния съд в Плоещ е очевидно е недопустимо. Решенията на КС не са административни актове, те са окончателни, общообвързващи съдебни решения, които не могат да бъдат обжалвани“, заяви Августин Зегреан.

Друг експерт по конституционно право обясни пред цитираното издание, че става въпрос за „дисциплинарно нарушение на съдията от Плоещ“. „Неизпълнението на решенията на КС представлява дисциплинарно нарушение“, заяви той.

Също така бившият съдия Кристи Данилец заяви, че съдия Александру Василе е „злоупотребил със съдебната власт“. „Върховният съд със сигурност ще го поправи. Съдията от Плоещ може да бъде обект на дисциплинарно разследване“, уточни той.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

ПОЛИТИКА

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“ и „Величие“

Нова опозиционна сглобка се кани да щурмува следващия парламент при евентуални предсрочни избори за Народно събрание.

От центростремителните сили на бъдещото обединение са увлечени втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“ и „Величие“. Целта им е с общи усилия да си гарантират присъствието на депутатските банки след бъдещ вот, тъй като поотделно най-малко две от тези структури са застрашени да изпаднат от законодателния орган. Това научи „Уикенд“ от отлично информирани източници на политическия терен.

Заверата е тръгнала от момента, в който лидерът на мандатоносителя ГЕРБ на сегашното правителство на Росен Желязков – Бойко Борисов, започна да намеква, че смята да хвърли кърпата. Той планира това след излизането на конвергентния доклад на Европейската комисия в средата на тази година, оценяващ готовността на България да влезе в еврозоната. Ако докладът е положителен и страната ни въведе еврото до 1 януари 2026 г., след тази дата партията на Борисов повече няма „да търпи компромисите“, заявява той. Експремиерът очевидно загатва, че ще я изтегли от управлението и така ще предизвика предсрочни парламентарни избори.

Совалките между четирите опозиционни партии, три от които са в 51-о Народно събрание, обаче са станали интензивни след 15 март, когато решението на Конституционния съд вкара в парламента партията на Ивелин Михайлов „Величие“ и депутата от редиците на Догановия алианс Явор Хайтов.

Именно Явор Хайтов е топлата връзка между структурата на Сокола и новообявената в края на февруари партия на Черепа „Център“. Хайтов е изключително приближен на Васил Божков и негов доверен адвокат, който стои плътно до олигарха след началото на съдебните му неблагополучия. Той има богата политическа биография, натрупана в не една структура. Беше зам.-вътрешен министър на Емануил Йорданов по време на втория кабинет на Иван Костов от квотата на тогавашната коалиция БЗНС-Народен съюз, депутат от „България без цензура“ на Николай Бареков по линия на Земеделски народен съюз (ЗНС) на Румен Йончев, а сега стана народен избраник от обединението АПС, чиято парламентарна група в 51-я парламент се преименува на ДПС-ДПС.

Този път депутатската банка му бе осигурена като водач на листата в Кюстендил на сформираната от Доган коалиция за изборите на 27 октомври 2024 г. Хайтов е и зам.-председател на ЗНС на Йончев, който на свой ред е пребивавал като народен представител в парламента от различни междупартийни съюзи. А присъствието му в блока около Доган, лепна на алианса прозвището „земеделците“.

Политическото коалиране явно е втора специалност на Явор Хайтов след адвокатлъка, който практикува, и той е най-активният координатор на бъдещата опозиционна сглобка. Емисарите й вече шетат из цялата страна и уреждат подкрепата за нея сред бутиковите си структури, опитвайки се да привлекат и странични избиратели, съобщават обекти на сондажите за това вербуване.

В политическите си амбиции забегналият в Дубай Васил Божков, който се върна в България през август 2023 г., явно пък търси по-широк терен след злополучното си представяне на двата вота през 2021 г. с т.н. гражданска платформа „Българско лято“. Тогава, през април, с мандатоносител Българско национално обединение (БНО) на чалга певеца Георги Георгиев – Готи, спечели около 3%, а през юли, когато политическата му сила се яви самостоятелно – под 2%.

Според последните социологически изследвания от изпадане в следващия парламент е застрашена и партията „Величие“. Скандалите с финансови измами, които се вихрят около нейния лидер Ивелин Михайлов и т.н. „Исторически парк”, сериозно подкопават доверието в нея. Сегашните й електорални драми започнаха още при първото й влизане в парламента след вота през юни 2024 г., когато нейният депутат Николай Марков разцепи групата й и поведе своя, но тя също се разпадна, след като шестима депутати я напуснаха. През цялото време между Марков и Ивелин Михайлов хвърчаха не просто искри, а топовни изстрели и в крайна сметка бившият подполковник от НСО бе изключен от партията.

Макар с днешна дата социолозите да отреждат между 5 и 7% за партията на Ахмед Доган, анализаторите очертават все по-мрачни перспективи за представянето й на следващи парламентарни избори.Включително и това, че тя е застрашена да не прескочи 4-процентната бариера за влизане в Народното събрание. При всички случаи сегашните й резултати в социологическите проучвания я поставят много по-назад от структурата на „ДПС – Ново начало”, с която хората на Сокола са в открита война.

Наблюдатели обясняват изненадващата поява на Ахмед Доган в т.н. „Сараи“ в Бояна в събота (12 април) вечерта, където покани и младежката организация на неговото ДПС, и разигралия се впоследствие екшън по извеждането им оттам с полицията именно с желанието на структурата да намери повод за еманципирането си от подкрепата за кабинета „Желязков“ преди гласуването на втория поискан вот на недоверие, който се разглежда в сряда – 16 април. Този път той е за корупция. Но вносителите са същите, които поискаха и първия вот на недоверие за провал във външната политика – „Меч“, „Възраждане и „Величие“.

Предишният такъв вот бе внесен на 26 март, но се провали. Тогава той не бе подкрепен от депутатите на Доган. Сега дори и с тяхната подкрепа аритметичният сбор е в полза на кабинета – 131:73. Защото 36-те народни избраници от „Продължаваме промяната“ – „Демократична България” (ПП-ДБ) отказват да застанат зад този вот на недоверие, макар да са в остра разправия с ГЕРБ-СДС, със заявката, че ще внесат свой след излизането на конвергентния доклад. Дотогава дори и преговорите за коалиране между трите парламентарни партии да са напреднали и те да подкрепят поисканото от ПП-ДБ сваляне на правителството, това няма да събори кабинета „Желязков“, тъй като гласовете им пак не достигат – те са общо 107.

В средите на управляващите са твърдо убедени, че панаирите през миналия уикенд в „Сараите“ в Бояна имат задкулисния замисъл да разграничат партията на Доган от подкрепата й, с която бе избрано правителството на Росен Желязков, за да намерят аргументи за предстоящото им коалиране с политическите сили на Черепа, „Меч“, „Възраждане“ и „Величие“. Не се знае обаче каква позиция ще заемат в последния момент лидерите на „Меч“ – Радостин Василев, който е доста повратлив в политическите си действия и ориентации, и на „Възраждане“ – Костадин Костадинов, чиито структури и според сегашните социологически изследвания влизат самостоятелно в следващ парламент.

Единствената амбиция, която в крайна сметка би могла да ги обедини, е да заемат втора позиция след ясния и днес водач на евентуалния предсрочен парламентарен вот ГЕРБ-СДС и да изтласкат на още по-заден план ПП-ДП, както и „ДПС – Ново начало”. И така да станат непреодолим фактор в сформирането на следващата изпълнителна власт, особено ако този вот предшества президентските избори, които трябва да се проведат през октомври 2026 г. И при положение, че някой от лидерите на опозиционната сглобка – например Костадин Костадинов, имат намерение да атакуват бялата къща на „Дондуков“ 2.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 2 дни

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

„Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това“, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКАпреди 3 дни

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКАпреди 5 дни

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Пеевски: Моя кабинет няма да падне. Ще го подкрепяме, колкото е необходимо

Тарторътът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски нарече парламентарната група на ДПС-ДПС „един файтон хора без значение“. Коментарът му е по...

ПОЛИТИКАпреди 2 седмици

От днес на власт е коалицията „Магнитски“

От днес България официално се управлява от профашистка и антитръмпистка коалиция „Магнитски“. Партията на Делян Пеевски става патерица на ГЕРБ...

СВЯТ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Най четени