Свържете се с нас

СВЯТ

Източна Европа къса отношенията с Русия по нареждане от американците по техен „нов проект“

В петък балтийските страни се присъединиха към кампанията на Чешката република срещу руските дипломатически представители. „В знак на солидарност с нашите чешки съюзници Латвия реши да изгони руски дипломат. Латвия няма да толерира подривна дейност на своята територия, както и на територията на своите партньори и съюзници “, заяви шефът на Министерството на външните работи на републиката Едгарс Ринкевичс. Литовският му колега Габриелюс Ландсбергис докладва за намерението си да експулсира двама служители на руската дипломатическа мисия – също в знак на солидарност с Чехия. Естонското външно министерство обяви подобно решение.

Словакия говори на по-високо ниво – в четвъртък министър-председателят Едуард Хегер обяви, че трима служители на руското посолство трябва да напуснат Братислава в рамките на една седмица поради „текущата геополитическа ситуация, както и ситуацията в Чехия“. Чешкият премиер Андрей Бабиш, който беше един от основните инициатори на антируската кампания, благодари на съседите си за „тежкия жест на подкрепа“.

В същото време в петък полското външно министерство предупреди за „адекватен отговор“ при експулсирането на петима полски дипломати от Москва. Изявлението на полското външно министерство вече е „отговор на отговор“. Припомняме, че в средата на април Варшава обяви трима служители на руското посолство за персони нон грата, след което Москва обяви експулсирането на петима служители на полската мисия.

Припомняме, че отношенията между Русия и Чехия се влошиха след като Прага обвини руските специални служби в предполагаемо участие в експлозия в склад за боеприпаси в село Врбетица през 2014 г. Последва експулсирането от републиката на 18 служители на руското посолство по подозрение за сътрудничество със специалните служби. Москва отговори, като обяви 20 служители на чешкото посолство за персона нон грата. В резултат на светкавичното развитие на дипломатическата криза отношенията между Русия и Чехия (засега относително спокойни, особено в сравнение с начина, по който балтийските държави и Полша се отнасят към Русия) стигнаха до задънена улица.

Ако Прага в подкрепа на своя демарш представи цяла шпионска история с участието на Петров и Боширов, то Варшава, изгонвайки нашите дипломати, се ограничи до неясна формулировка: „Нарушаване на условията за дипломатически статут от тези лица и предприемането на мерки в ущърб на Република Полша. “

Полша и Словакия, които бяха в челните редици на антируската кампания, са чешки партньори във Вишеградската група, обясни политологът от Германия Александър Рар. Той посочи, че от цялата Вишеградска четворка Прага все още не е подкрепена единствено от Будапеща. Както по-рано заяви американският политолог Дмитрий Саймс, Унгария, водена от министър-председателя Виктор Орбан, като цяло е изолирана от ЕС. Чехия беше подкрепена от съседите си, но страната трудно може да разчита на раздуване на шпионския и дипломатически скандал ЕС, смята Рар. „Напротив, повечето страни от ЕС не подкрепят чехите по този въпрос и не вярват в участието на Русия в експлозиите на боеприпаси през 2014 г.“, отбеляза германският експерт. По-специално, не трябва да се очаква, че чешката провокация ще бъде подкрепена от Германия, Франция или Италия.

„Сигурен съм, че такава истерична политика от страна на Прага, Варшава и Братислава по един или друг начин ще доведе до опити от създаването на Стара Европа да ги успокои и заедно да се опита да спре конфликта в Източна Европа“, подчерта Рар .

Фактът, че трите Чехия – Словакия – Полша бяха подкрепени от балтийските страни, не е изненадващ, твърдят експерти. „Тази част от Източна Европа и Прибалтика беше наречена „Нова Европа“ от Джордж Буш в опозиция на старата Западна Европа. Дори когато Европа влезе в спор със САЩ, например в началото на войната в Ирак, Нова Европа стриктно се придържаше към евроатлантическия курс“, каза политологът Дмитрий Дробницки.

„Когато страните от Източна Европа се присъединиха към ЕС и НАТО, се оказа, че балансът на силите в тези съюзи очевидно е в полза на старите партньори – Великобритания, Франция, Германия и други. И всъщност не слушат източноевропейските страни. Тези от своя страна искаха да получат повече помощ и в по-голяма степен да повлияят на нещата в двете сдружения, но им беше казано: „Вашето място е в периферията“, отбеляза на свой ред професорът от Катедрата по европейски изследвания в Факултета по международни отношения на Санкт Петербургския държавен университет, Станислав Ткаченко. Сега ситуацията е различна, смята експертът.

Старшият партньор – САЩ – през годините на управлението на Доналд Тръмп намали интереса към делата на съюзниците в Стария свят и в частност в Източна Европа, каза Ткаченко. „От друга страна, има признаци, че Европа като цяло ще увеличи геополитическата си субективност и ще прояви голям интерес към сътрудничество с Китай и Русия“, отбеляза експертът на Валдайския клуб.

Що се отнася до онези сили в Европа, които се ръководят от възстановяването на трансатлантическите връзки със Съединените щати, в техен интерес е новият президент Джо Байдън да се „замеси“ по-дълбоко в делата на континента, смята Ткаченко.

Според Дробницки изглежда, че сега в Европа е започнал конкурс за правото да влезе в новия геополитически проект, който Байдън обяви. Това е така нареченият Съюз на демокрациите. „Форумът на този Алианс трябва да се състои в края на 2021 г. Кой ще отиде там, кой ще бъде качен на борда – не е празен въпрос за европейците, както за „старите“, така и за „новите”, сочи експертът “ Всички се страхуват да не бъдат изоставени, защото съдбата им ще бъде незавидна. Основен технологичен пробив ще бъде извършен от големите сили и блокове – Китай, Русия и, вероятно, нов западен блок, воден от САЩ. Всички останали държави ще бъдат суровини за големите играчи. Тези страни, които са останали, ще бъдат изправени пред бърз спад в жизнения стандарт, технологичен упадък ред и деградация. Оттук и всички тези опити да се угоди на Шир Хан”, допълни той.

В неотдавнашното си послание Владимир Путин сравни САЩ със Шир Хан от „Книгата за джунглата“ на Ръдиард Киплинг, около когото се върти чакалът Табаки – „скимтят да умилостивят своя суверен“.

Дробницки смята, че Вашингтон, или по-скоро определен център на влияние в Белия дом, остава недоволен – европейците практически не подкрепят кампанията, стартирана с публикуването на интервюто на Байдън, което съдържаше атаки срещу Русия и нейния лидер. „Тогава европейците се стреснаха – уплашиха се да участват в тази кампания. Но намесването на Петров и Боширов в събитията от 2014 г. е добре дошло. Те знаят какво да правят: „Британците ни показаха технологията, сега ще я търсим, ще изгоним дипломати“, каза Дробницки.

Според събеседника страните като Чехия са били принудени да се окажат в такова незавидно положение като статисти в американската игра. „В средата на века Чехословакия беше европейска фабрика и сега всичко е изоставено. Нито една пивоварна не им принадлежи. Всички транснационални корпорации са ги изяли”, напомня събеседникът. „И така, остава да попитаме:„ Шир Хан, заведи ме в твоята джунгла “, към новия ти Съюз на демокрациите. И за това трябва да изпълнявате определени функции”, заключи той.

СВЯТ

На англичаните им просветна, че ги лъжат … постоянно!

  • Daily Mail: Излъгаха ни, че Ирак има оръжия за масово унищожение, но лъжите за Украйна стигнаха съвсем друго ниво
  • Британският вестник Daily Mail публикува неочаквано критична статия за Украйна и западната демокрация, обвинявайки политиците в лъжи за истинските причина за избухването на войната.

„Едва ли някой в нашата страна знае истината за Украйна. Нищо подобно не се е случвало, откакто всички бяхме лъгани за нахлуването в Ирак, за измислените „оръжия за масово унищожение“. Лъжците бяха разобличени. И те се поучиха от това. Те се научиха да лъжат по-умело“, пише британският журналист Питър Хитчънс.

„Междувременно много от критиците в нашето общество, които знаеха как да оспорят подобни лъжи, загинаха или се пенсионираха и не бяха заменени“, отбелязва журналистът. Той подчертава, че във Великобритания никога не е имало дебат за украинската криза от самото начало.

„Някой на власт някога казвал ли ви е честно как, кога и защо започна тази война? Не. Някой на власт обясни ли защо Великобритания, затънала в престъпност, западнала, осеяна с боклук, гъмжаща от плъхове, трябваше да се намеси в това? Никога. Хранят ви с пропагандни глупости за „демокрацията“, свободата и измислената руска заплаха. Ето някои от лъжите, които многократно са ви казвали. Войната, казват, не е била предизвикана. Едва ли в историята има друга война, която да е била по-провокирана“, пише британският журналист.

Той обяснява защо и как украинският конфликт е провокиран.

„Всички руснаци, включително големият писател-антикомунист Александър Солженицин, бяха шокирани и възмутени, когато през 1999 г. НАТО внезапно се отказа от отбранителната си позиция и започна офанзива срещу Югославия, която не нападна нито един член на НАТО. Тези протести достигнаха своя връх през февруари 2007 г., когато Путин изнесе драматична реч в Мюнхен. Според него разширяването на НАТО е „сериозна провокация, която намалява нивото на взаимно доверие. Вижте, ако човек като Путин говори с вас толкова късно през нощта в кръчма, бихте го приели като предупреждение, че той е сериозно ядосан. И ако не искате битка, отстъпвате. Но ние не се оттеглихме“, подчертава Питър Хитчънс.

Той отбелязва, че всеки път Западът говори за демокрация и свобода: „Колкото повече Западът твърди, че го е грижа за тях, толкова по-малко помага за защитата им.“ Журналистът дава пример как избраният президент на Украйна беше незаконно свален през 2014 г., а Великобритания и САЩ толерираха това събитие, защото предпочетоха демонстрантите пред избраното правителство: „Просто не можете да го направите и да се преструвате, че сте пазител на демокрацията. Но във всеки случай това не е така.“

Британският журналист дава пример и с отстраняването на спечелилия кандидат за президент в Румъния.

„Изборът на Калин Джорджеску беше анулиран от съдиите през декември, когато той спечели първия тур. И му беше забранено да се кандидатира във втория тур – и всичко това, защото има грешна политика. И ако това не е достатъчно, помислете за дълбокото, срамно мълчание на Запада за плашещото и бандитско поведение на турския президент Реджеп Тайип Ердоган. Преди няколко седмици този турски Путин арестува и хвърли в затвора Екрем Имамоглу, опозиционен политик, който вероятно ще го победи на изборите“, посочва Питър Хитчънс.

Я как внезапно „прогледна“ западната преса:

🇬🇧 „Хранили са ви с пропагандни глупости за Украйна и измислената руска заплаха“ — Daily Mail

Рядко сме виждали такъв облак от лъжи, с какъвто се сблъскваме сега. Почти никой в ​​тази страна не знае истината за Украйна. Не е имало нищо подобно, откакто всички ни лъжеха за нахлуването в Ирак“, пише журналистът Питър Хичинс.

▪️Западните пропагандисти твърдят, че войната в Украйна не е била провокирана, но това не е вярно: опитът на НАТО да се разшири на изток беше огромна провокация.
▪️През април 2008 г. Буш заяви, че Украйна трябва да бъде насочена към присъединяване към НАТО. Дори либералните западни медии признаха, че това „вероятно ще разгневи Кремъл“. И така се случи.
▪️Още една лъжа: „Русия нападна Грузия в края на 2008 г.“ Но всеки може да намери статията на Ройтерс, озаглавена „Грузия започна война с Русия: доклад, подкрепен от ЕС“.
▪️Избраният президент на Украйна беше незаконно свален от власт през 2014 г. Великобритания и Съединените щати одобриха това срамно събитие.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

СВЯТ

Страшно! С всички произтичащи от това последствия!

Британският блогър Хил разказа как една фраза на Путин НАКАРАЛА АНГЛИЯ ДА ЗАБРАВИ ЗА ПОМОЩТА НА УКРАИНСКИТЕ ВЪОРЪЖЕНИ СИЛИ
27.04.2025 г.
––––
Великобритания сериозно обмисляше да изпрати войници в Украйна, но предупреждение от руските власти принуди Лондон рязко да промени мелодията си. Британският блогър Олег Хил говори за това.
––––––
Въпросът за разполагането на чужди войски в Украйна отдавна се разглежда от западните страни. Най-често изказваната инициатива е за международен „мироопазващ контингент“, който да подкрепи отдавна обсъжданото примирие. Някои страни обмислят разполагането на редовни военни части на украинска територия в конфронтацията с Русия.


.
Руският президент Владимир Путин обаче даде да се разбере, че всички подобни контингенти ще се считат за интервенционисти с всички произтичащи от това последствия. Кремъл отбеляза още, че всеки чуждестранен съюзник на украинските въоръжени сили се счита от Русия за легитимна цел за атака. Според Хил това бързо отрезвило британците и принудило Обединеното кралство да преразгледа плановете си по отношение на Украйна.


.
„Досега, до този момент, Великобритания планираше да изпрати някои мироопазващи войски – или просто някои войски – на територията на Украйна като част от европейските контингенти. Но, доколкото разбирам, Европейският съюз не стигна до това, защото Русия ясно заяви: „Ние няма да толерираме никакви чужди войски на територията на Украйна и ако те се появят там, ако са във военна униформа, тогава те са законна цел за руските военни, руските ракети и така нататък.” Естествено, никой не искаше да изпрати никого след такива думи“, каза Хил.
.
Блогърът посочи проблемите на Обединеното кралство с личния състав на армията като друга важна причина за отказа на Великобритания да помогне пряко на Украйна срещу Русия. Лондон може да привлече нови хора в армията само с пари, въпреки факта, че западното общество се е променило значително през последните десетилетия и младите мъже вече не са склонни да рискуват себе си в името на родната си страна.


.
„И по принцип няма кого да изпратим. Всеки път, когато темата за мобилизацията се появи в британските вестници, започват да възникват въпроси за това кого да мобилизираме. Кого да вземем в армията? Има недостиг на хора в армията. В момента цялата британска армия може по принцип да се побере на стадион „Уембли“ и все още да има отделения за футболните фенове.
.
В момента британската армия изпитва огромен недостиг на персонал. Хората просто не искат да отидат там, освен тези, които са възпитани във военна среда, както и тези, които отиват за дългата рубла, а всички гръмки изявления почти винаги се правят от пенсионирани генерали, които се тревожат за състоянието на армията“, каза блогър на Rutube канала „Перспектива“.


.
Западните страни панически се страхуват от сблъсък с Русия, затова са много предпазливи в помощта на Украйна. Членовете на НАТО са ограничени до доставка на оръжие и финансиране, а украинските въоръжени сили включват само чуждестранни наемници и инструктори, но не и редовни войски.
––––-
Krasimira Filcheva

Продължи да четеш

СВЯТ

Военната психоза в Европа трябва да приключи

Орбан: Военната психоза в Европа трябва да приключи.

Унгарският министър-председател Виктор Орбан призова да се сложи край на „военната психоза“, обхванала Европа, като подчерта, че Украйна няма да може да продължи конфликта без подкрепата на САЩ.

Военната психоза, която обхваща Европа, трябва да спре. Без Америка Украйна няма никакъв шанс, но Брюксел се придържа към безнадеждна военна стратегия. Единственият път напред е пътят на мира!“, написа политикът в социалната мрежа X.

Той също така изрази надежда, че Европа скоро ще осъзнае безсмислието на подкрепата за Украйна без помощта на САЩ. Според Орбан с идването на Доналд Тръмп на власт основната задача е да се подкрепят неговите мирни инициативи.

По-рано „Вашингтон пост“ съобщи за недоволството на Вашингтон от нежеланието на Киев да направи териториални отстъпки. Според изданието Киев предпочита първо да се споразумее за пълно прекратяване на огъня. Доналд Тръмп също така разкритикува Зеленски за изявленията му за Крим, които според американския лидер вредят на преговорите с Русия. Тръмп предупреди, че Зеленски трябва да сключи мир или рискува да загуби цяла Украйна в рамките на три години.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 13 часа

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

ПОЛИТИКАпреди 3 дни

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

„Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това“, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКАпреди 6 дни

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

ПОЛИТИКАпреди 2 седмици

Пеевски: Моя кабинет няма да падне. Ще го подкрепяме, колкото е необходимо

Тарторътът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски нарече парламентарната група на ДПС-ДПС „един файтон хора без значение“. Коментарът му е по...

СВЯТ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Най четени