БЪЛГАРИЯ
Как ще се спре трайната емиграция на лекари и медицински сестри към Европа, Австралия и Съединените щати?

Противниците на новите болници не могат, а новите депутати трябва да отговорят на ключовите въпроси
Интересува ли ни високото качество в медицината и здравеопазването? – ако честният отговор е „да”, можем ли и как ще го постигнем без нови, съвременни и модерно управлявани болници?
Защо в заварените болници, особено в София, над 50% от леглата са празни и непредпочитани? Възможно ли е да са „несъществуващи“ въпреки неревизираните от десетилетия лицензи на хартия?
Ако и когато се забранят новите болници, особено в София, ще се преодолее ли растящият дефицит на медицински кадри или как ще се спре трайната емиграция на лекари и медицински сестри към Европа, Австралия и Съединените щати?
Как без нови болници и нови високотехнологични дейности ще спрем увеличаването на разходите за лечение в чужбина от обществени или семейни средства?
Как без нови модерни болници, генериращи квалифицирани и мотивирани кадри, вследствие на високата конкурентоспособност, ще издигнем качеството на практикуваната медицина, лечението, помощта и здравните грижи за пациентите в България?
Как без нови високотехнологични болници ще се справим – а искаме ли изобщо да се справим, с рекордната детска и много високата обща смъртност? Как заварените болници, цялата изостанала организация на здравеопазването, която системно неглижира клиничния резултат, съпричиниха, наред с редица социално-икономически фактори, сегашното тежко състояние на влошен здравен статус на населението?
Какво показва преразходът на бюджета на НЗОК: 1) че бюджетът за 2024 г. не отговаря на нуждите на населението, защото е рекордно нисък спрямо всички други държави членки на ЕС, на глава от населението и като процент от БВП, при сравними разходи за дейността, или 2) че новите модерни болници са силно предпочитани и техните противозаконно наложени бюджетни лимити са неадекватни, или 3) че има заварени „болници табелки“ с над 50% празни легла при исторически запазени бюджетни лимити?
Какво избираме – качествено и модерно лечение или безпътна мимикрия на здравеопазването, рекордно висока смъртност и масова инвалидизация при спиране на развитието в най-важната сфера на обществения живот?
БЪЛГАРИЯ
Половината българи нямат никакви спестявания , 1 милион души живеят в лишения

Подмяна на остаряла мебелировка не може да си позволят 35,1% от семействата
Всеки втори няма никакъв финансов резерв и дори при малки неприятности може да затъне в дългове. 45,6% домакинствана в страната не могат да посрещнат със собствени средства неочаквани финансови разходи, като например неотложен ремонт на жилището или колата, подмяна на пералня или хладилник или внезапно заболяване, обявиха от НСИ.
Проблеми с плащането на вноски по ипотечен или потребителски кредит, с плащането на битови сметки или наеми имат 18,7% от домакинствата в страната.
16,6% от населението, или над 1 млн. човека в страната, живеят в тежки материални и социални лишения, обявиха от НСИ. Това означава, че тези хора не могат да си позволят поне 7 от общо 13 основни неща, които са необходими за достоен живот. Например данните показват, че 41,4% от домакинствата не могат да си позволят едноседмична почивка извън дома.
Да ядат месо, риба или пиле през ден не могат да си позволят 18,7% от семействата. Малко по-голям е делът на домакинствата, които поради финансови причини не могат да поддържат нормална температура в дома си. Всеки пети в страната не може да похарчи малка сума всяка седмица за лични нужди. А всеки четвърти не може да си позволи по два чифта обувки за сезон.
Затрудненията, свързани със задоволяване на основни нужди и потребности, се различават в зависимост от етническата принадлежност, показват данните на НСИ. Например със собствени средства не могат да платят неочакван разход, като ремонт на колата или покупка на хладилник, 40,9% от домакинствата от българската етническа група. Неочакван разход не могат да платят 51,7% от семействата от турската етническа група и 83,3% от ромите.
Подмяна на остаряла мебелировка не може да си позволят 35,1% от семействата от българската етническа група, над 70 на сто от ромите и близо половината домакинства от турската етническа група. Огромна разлика между българите и ромите има и при притежаването на автомобил. Само 6,6 на сто от домакинствата от българската етническа група нямат кола (включително и служебен автомобил, който може да ползват за лични нужди). Докато без кола са близо 45 на сто от ромите. Делът на домакинствата от турската етническа група без личен автомобил е 10,6%, което е близо до дела на българите без кола.
Подмяната на износени дрехи с нови е проблем за 17,4% от българите, за всеки трети от турската етническа група и за над 55 на сто от ромите. Не могат да си позволят по финансови причини поне веднъж в месеца да се срещнат с приятели или роднини, за да хапнат или пийнат (включително и в домашни условия) близо 10 на сто от българите, 16,7% от хората от турската етническа група и близо 32% от ромите. Не могат всяка седмица да похарчат малка сума пари за лични нужди 16,7% от българите, всеки четвърти от турската етническа група и над половината от ромите.
Под линията на бедност са 1,4 млн. човека в страната, или 21,7% от населението, обявиха от НСИ. През 2024 г. линията на бедност за страната е 763,83 лв. месечен доход средно на човек от домакинство.
Линията на бедност се определя като 60% от средния медианен доход (ако хората в страната бъдат подредени по размер на дохода, този по средата в редицата има среден медианен доход). В сравнение с предходната година размерът на линията на бедност нараства с 19,7% в резултат на увеличението на доходите в страната.
Социалните помощи и пенсиите имат съществено значение за намаляване на бедността. Данните за 2024 г. показват, че ако в доходите на домакинствата включим получаваните пенсии, но извадим социалните плащания (обезщетения, социални и семейни помощи и добавки), равнището на бедност се повишава от 21,7% до 30% от населението. Ако от доходите извадим пенсиите и социалните плащания, под линията на бедност ще бъдат 46,1% от хората в страната.
В страната има и близо 250 хил. човека на възраст между 8 и 64 години, които живеят в домакинства с нисък интензитет на икономическа активност, което означава, че живеят в домакинства, които работят под 20% от времето през годината. Като съберем хората, които живеят с доходи под линията на бедност, с материални и социални лишения и в домакинства на безработни или с нисък интензитет на икономическа активност, се оказва че 30,3% от населението, или 1,95 млн. човека, са в риск от бедност и социално изключване.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
БЪЛГАРИЯ
Десетки наводнени къщи в Северозападна България след поройни дъждове

Интензивни валежи от дъжд в Северозападна България предизвикаха наводнения.
Сериозни количества са отчетени в бойчиновското село Лехчево – 69 литра на квадратен метър и в Община Вълчедръм – 56 литра.
По данни на пожарната има подадени 40 сигнала за наводнени къщи в Монтанско и Врачанско.
На място са изпратени екипи. Валежите там продължават. В Монтанско количеството дъжд е 80 л./кв., като има наводнени дворове и къщи в редица селища, съобщи началникът на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РДПБЗН) в Монтана комисар Венцислав Райков.
В селата Лехчево и Кобиляк в община Бойчиновци, където е паднало най-голямо количество дъжд, има наводнени дворове и мазета, посочи той.
В село Лехчево от една къща с наводнен двор ще бъдат евакуирани две жени, които са блокирани вътре.
Водата вече се оттича, река Огоста е в коритото си, а екипите на пожарната ще съдействат за отводняване на засегнатите мазета и дворове, допълни той.
В Лом и Видин падналите валежи са съответно 29 и 23 литра на квадратен метър.
Три пъти по-малко са дъждовете в София, където има подаден само един сигнал за наводнен подлез, а екипи на пожарната работят за отводняването му.
Къде са украинците да помагат, когато имаме нужда???
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
БЪЛГАРИЯ
Конституционният съд отмени улесненото изграждане на фотоволтаици върху земеделски земи

Конституционният съд (КС) съобщи, че отменя улесненията за изграждане на фотоволтаици върху земеделски земи. За частично противоконституционни бяха обявени две разпоредби от Закона за опазване на земеделските земи (ЗОЗЗ), които бяха приети с преходните и заключителните разпоредби на закон за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ), обнародван на 13 октомври 2023 г.
Отменените от КС разпоредби предвиждаха строителството на агрофотоволтаици (енергийни обекти върху земеделска земя за производство на електрическа енергия от слънчева светлина) в земеделски земи без промяна на предназначението им, както и улеснена процедура при промяна на предназначението на земи за неземеделски нужди за изграждането на ВЕИ – без да се провежда процедура за утвърждаване на площадка или трасе за проектиране.
Делото беше образувано по искане на президента Румен Радев. В искането са изложени аргументи, че като се отклонява от предвидените в Закона за опазване на земеделските земи общи условия за промяна на предназначението на земеделските земи, които изискват обвързване на разрешението на компетентния административен орган с продуктивните качества на земята и целите на промяната, както и провеждане на специални процедури, законодателят не изпълнява конституционните изисквания промяната да се извършва по изключение при доказана нужда и при условия и ред, определени в закон.
Решението на съда е взето с 10 „за“ и 2 гласа „с особено мнение“ на съдиите Соня Янкулова и Борислав Белазелков. В него се цитира и становище на Националната асоциация на зърнопроизводителите и Сдружение „Обединени земеделски производители“. Те също обосновават извод, че с оспорените разпоредби се създава преференциално третиране на инвестициите в производство на енергия от възобновяеми източници в противоречие с Конституцията.
В становищата се посочва, че терминът „агрофотоволтаици“ описва конфигурация между фотоволтаични системи и земеделски култури, която не би могла да съществува на практика, тъй като отнемането на слънчевата светлина прави невъзможно използването на земята за земеделски нужди. Поради това в становищата е направен извод, че се стига до фактическа отмяна на процедурата за опазване на земеделските земи, без да се извършва проверка дали са налице основанията за допускане на тяхното използване за неземеделски нужди.
На второ място се посочва, че с прилагането на улеснена процедура за промяна на предназначението с влизането в сила на подробен устройствен план се пропускат необходимото техническо обследване на бъдещия обект и извършването на проверка от компетентните комисии по реда на закона, която проверка осигурява законосъобразността и прозрачността на процеса.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГпреди 5 месеца
Новата съпруга на бившия ми съпруг неочаквано се свърза с мен – това, което написа, ме накара да пребледнея
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Той е световна кинолегенда, но днес живее като отшелник
-
БЛОГпреди 4 месеца
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ИНТРИГИпреди 5 месеца
Найденови дават лъжливи показания. Лечева оневинява Божков по делото за „убийствата“?