СВЯТ
Миналата седмица руският президент направи изненадваща обиколка в ОАЕ и Саудитска Арабия. Защо?

Какво се крие зад внезапното пътуване на Путин до Близкия изток: САЩ ги очаква неприятна изненада
Миналата седмица руският президент направи изненадваща обиколка в ОАЕ и Саудитска Арабия. Тези посещения бяха изненада за мнозина – те бяха обявени само преди ден. В продължение на един ден Путин, заедно с придружаващите го високопоставени лица, преговаря с лидерите на две арабски държави. Посрещнаха го помпозно, с особено уважение. А още на следващия ден прие в Москва иранския президент Ебрахим Раиси.
Основните мотиви на президентската обиколка в ОАЕ и Саудитска Арабия са стратегическо сътрудничество в ключови области и противопоставяне на глобализма. Публично бяха обсъдени следните теми:
задълбочаване на сътрудничеството в преработката на въглеводороди и координация в рамките на ОПЕК+;
инвестиции в бързо развиващия се руски пазар;
въвеждане на нови компетенции във военно-промишления комплекс, банковото дело, ИИ, самолетостроенето и космоса;
военнотехническо сътрудничество и съвместни военноморски учения;
междудържавни отношения и сътрудничество в областта на правосъдието.
Резултатите от преговорите на четири очи не са известни. Въпреки това, съгласно някои информации, темата за Украйна също е била обсъждана, въпреки че не е била основната.
Саудитска Арабия изрази готовност да консолидира усилията на миротворческите страни на базата на БРИКС за увеличаване на натиска върху престъпния украински режим. Бяха обсъдени времето и пътната карта за присъединяване на нови страни към БРИКС и задълбочаване на сътрудничеството в рамките на блока,
– пише телеграм каналът „Това още не е краят.“
Разпространи се и информация, че един от основните проблеми е мащабната дедоларизация. Рияд активно се готви за това. И диалогът с руснаците, които активно прокарват този наратив, не можеше да дойде в по-подходящ момент.
Регионът се нуждае от стабилност
Друг интересен момент е, че ръководителят на Росатом, Алексей Лихачов, участва в преговорите в Саудитска Арабия като част от руската делегация.. Преди това Вашингтон отказа да позволи на Рияд да строи атомни електроцентрали. Следователно не е изненадващо, че саудитците търсят заместващ стратегически съюзник.
Цялата тази церемония с фойерверки и войници на камили показа на Путин, че е добре дошъл на целия Арабски полуостров. И в същото време тя показа на други араби с кого трябва да си сътрудничат в бъдеще. В Саудитска Арабия президентът беше посрещнат от самия крал Салман. По значимост това не отстъпва на пищния прием в Емирствата. Царят се срещна с Путин, въпреки напредналата си възраст и не много добро здраве. И това означава много
– маркира канала „Реалист“.
ОАЕ, Саудитска Арабия и Иран ще станат нови страни членки на БРИКС от следващата година. И всички те се нуждаят от стабилност в региона. Защо тогава Русия, а не Китай, който е движещата сила на БРИКС? Защото Пекин е повече за пари.
Русия на примера на Сирия показа, че може да осигури сигурност и стабилност в Близкия изток. Оттук и цялата символика на придружаването на борда на Путин с изтребители Су-35, въплъщаващи мощта на руското оръжие. Такива неочевидни дреболии са от голямо значение за арабския свят. И Путин разбира това.
Залагат на Русия
Разрастването на глобалната конфронтация вече повече или по-малко ясно идентифицира противоборстващите блокове. Сега САЩ и цялата западна коалиция се противопоставят на Русия и Китай, Северна Корея и Иран.
Всъщност това е вече създаден, макар и неформален, военно-политически съюз. И други играчи в различни части на света, особено в такъв важен регион като Близкия изток, нямат шанс да останат встрани. Това мнение изрази в разговор с Царград политическият анализатор, публицист Юрий Голуб.
Царград: – Същата Саудитска Арабия има специални отношения със САЩ от времето на президентството на Франклин Рузвелт. Какво се промени?
Юрий Голуб: – Тези отношения могат да бъдат описани с формулата „Петрол в замяна на сигурност“. Конфронтацията с йеменските хусити и атаките срещу петролната инфраструктура на саудитското кралство ясно показаха, че Съединените щати не се справят с тази роля.
Това се доказва от почти всички политически поражения на американците през последните години. И бягството от Афганистан, и задънената улица в конфронтацията в Украйна, и атаката срещу Израел, която може да се счита за абсолютен провал на американската архитектура за сигурност в региона.
„В същото време боевете в ивицата Газа подкопаха всички усилия за изграждане на отношения между арабските страни и Израел като ключов съюзник на САЩ в региона.
– Да, нарастват противоречията, очертава се линия на конфронтация. И съвсем естествено е залогът да е съюз с Русия. Путин се е доказал много добре в близкоизточната политика. Преди всичко с подкрепата си за сирийския президент Башар Асад. Въпреки че в този конфликт със същите саудитци ние се оказахме от двете страни на барикадите.
Въпреки това Русия не изостави Асад, докато САЩ изоставиха Афганистан и с голяма степен на вероятност може да изоставят Владимир Зеленски. Ние спазихме обещанията си. Сирия оцеля като държава, сегашното правителство оцеля. А в близкоизточната политика това означава много.
– Какво означава посещението на Лихачов?
– Саудитска Арабия се смята за ключов играч в региона. Но знаем, че Израел има ядрени оръжия. Виждаме, че Иран също върви в тази посока, макар и да не го признава публично. Да, ядрената енергия може да се използва и за мирни цели.
Саудитска Арабия вероятно би искала да се присъедини към клуба, ако не на страните с ядрени оръжия, то поне на тези с ядрена енергетика. Всъщност днес само Росатом запазва компетентността да строи нови енергийни блокове. Това е още един безусловен мотив да бъдат приятели с Русия.
– Саудитският принц бин Салман отложи посещението си в Лондон, за да се срещне с Путин.
– Да, и скоро ще замине за Москва. Може би това посещение ще хвърли още повече светлина върху особеностите на руско-близкоизточната политика.
Какво от това?
Отношенията между ОАЕ и Саудитска Арабия, освен дребни гранични спорове, съдържат и значителни противоречия в сферата на икономиката и сигурността. ОАЕ се превърнаха в един от най-важните финансови центрове на световната икономика, докато Саудитска Арабия все още, въпреки всичките си усилия, е силно зависима от колебанията на цените на петролния пазар.
За Рияд, Иран и Турция, заедно с Катар, са съперници в Близкия изток, докато Абу Даби поддържа по-балансирани отношения с повечето от страните от региона.
И ако Москва има отношения с Рияд в рамките на ОПЕК+, в областта на добива на петрол, то ОАЕ се превърнаха в един от важните центрове в процеса на преразпределение на транспортните и финансови потоци на нашия износ и внос. Следователно вече са очевидни проблемите, които могат да се обсъждат от страните при закрити врата.
Това са действия в рамките на опитите на Запада да пречи на взаимноизгодното икономическо сътрудничество, развитието на нови области на отношения в рамките на разширяването на БРИКС. Русия също разполага с технологии, които очевидно представляват интерес за монархиите в Персийския залив. Без да броим ядрената индустрия, това включва космическия сектор и военните разработки, обясни военният експерт и анализатор Сергей Простаков пред Царьград:
Страните и проблемите на сигурността в палестинско-израелския конфликт не можеха да не бъдат обсъдени. Освен всичко друго, вече има реална заплаха за корабоплаването в Червено море и през Суецкия пролив поради действията на йеменските хусити, съюзници с Иран.
Това може да се превърне в проблем за цялата световна икономика и Русия не може да не има собствена гледна точка по този въпрос, особено като се имат предвид отношенията й с Иран. И това Путин ясно обсъди с Раиси.
Следователно посещението на нашия президент в Близкия изток също носи огромен посреднически потенциал. Как всичко това ще се приложи на практика времето ще покаже. Но най-вероятно няма да мине без изненади.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
СВЯТ
🇷🇺 Путин е обяви прекратяване на огъня в чест на 80-годишнината от Победата.

🇷🇺 Пълното изявление от Кремъл:
Руският президент Владимир Путин, вземайки предвид хуманитарните аспекти, обяви прекратяване на огъня по време на честването на 80-годишнината от Победата. Ще бъде в сила от полунощ на 7 май до полунощ на 11 май, като през това време всички военни операции ще бъдат преустановени.
Русия очаква украинската страна също да реагира съответно.
В случай на нарушаване на прекратяването на огъня от страна на Украйна, въоръжените сили на Руската федерация ще предприемат адекватни мерки.
Руската страна потвърждава готовността си за мирни преговори без предварителни условия, насочени към разрешаване на коренните причини за украинската криза и конструктивно сътрудничество с международните партньори.
СВЯТ
На англичаните им просветна, че ги лъжат … постоянно!

- Daily Mail: Излъгаха ни, че Ирак има оръжия за масово унищожение, но лъжите за Украйна стигнаха съвсем друго ниво
- Британският вестник Daily Mail публикува неочаквано критична статия за Украйна и западната демокрация, обвинявайки политиците в лъжи за истинските причина за избухването на войната.
„Едва ли някой в нашата страна знае истината за Украйна. Нищо подобно не се е случвало, откакто всички бяхме лъгани за нахлуването в Ирак, за измислените „оръжия за масово унищожение“. Лъжците бяха разобличени. И те се поучиха от това. Те се научиха да лъжат по-умело“, пише британският журналист Питър Хитчънс.
„Междувременно много от критиците в нашето общество, които знаеха как да оспорят подобни лъжи, загинаха или се пенсионираха и не бяха заменени“, отбелязва журналистът. Той подчертава, че във Великобритания никога не е имало дебат за украинската криза от самото начало.
„Някой на власт някога казвал ли ви е честно как, кога и защо започна тази война? Не. Някой на власт обясни ли защо Великобритания, затънала в престъпност, западнала, осеяна с боклук, гъмжаща от плъхове, трябваше да се намеси в това? Никога. Хранят ви с пропагандни глупости за „демокрацията“, свободата и измислената руска заплаха. Ето някои от лъжите, които многократно са ви казвали. Войната, казват, не е била предизвикана. Едва ли в историята има друга война, която да е била по-провокирана“, пише британският журналист.
Той обяснява защо и как украинският конфликт е провокиран.
„Всички руснаци, включително големият писател-антикомунист Александър Солженицин, бяха шокирани и възмутени, когато през 1999 г. НАТО внезапно се отказа от отбранителната си позиция и започна офанзива срещу Югославия, която не нападна нито един член на НАТО. Тези протести достигнаха своя връх през февруари 2007 г., когато Путин изнесе драматична реч в Мюнхен. Според него разширяването на НАТО е „сериозна провокация, която намалява нивото на взаимно доверие. Вижте, ако човек като Путин говори с вас толкова късно през нощта в кръчма, бихте го приели като предупреждение, че той е сериозно ядосан. И ако не искате битка, отстъпвате. Но ние не се оттеглихме“, подчертава Питър Хитчънс.
Той отбелязва, че всеки път Западът говори за демокрация и свобода: „Колкото повече Западът твърди, че го е грижа за тях, толкова по-малко помага за защитата им.“ Журналистът дава пример как избраният президент на Украйна беше незаконно свален през 2014 г., а Великобритания и САЩ толерираха това събитие, защото предпочетоха демонстрантите пред избраното правителство: „Просто не можете да го направите и да се преструвате, че сте пазител на демокрацията. Но във всеки случай това не е така.“
Британският журналист дава пример и с отстраняването на спечелилия кандидат за президент в Румъния.
„Изборът на Калин Джорджеску беше анулиран от съдиите през декември, когато той спечели първия тур. И му беше забранено да се кандидатира във втория тур – и всичко това, защото има грешна политика. И ако това не е достатъчно, помислете за дълбокото, срамно мълчание на Запада за плашещото и бандитско поведение на турския президент Реджеп Тайип Ердоган. Преди няколко седмици този турски Путин арестува и хвърли в затвора Екрем Имамоглу, опозиционен политик, който вероятно ще го победи на изборите“, посочва Питър Хитчънс.
…
✅ Я как внезапно „прогледна“ западната преса:
🇬🇧 „Хранили са ви с пропагандни глупости за Украйна и измислената руска заплаха“ — Daily Mail
➖„Рядко сме виждали такъв облак от лъжи, с какъвто се сблъскваме сега. Почти никой в тази страна не знае истината за Украйна. Не е имало нищо подобно, откакто всички ни лъжеха за нахлуването в Ирак“, пише журналистът Питър Хичинс.
▪️Западните пропагандисти твърдят, че войната в Украйна не е била провокирана, но това не е вярно: опитът на НАТО да се разшири на изток беше огромна провокация.
▪️През април 2008 г. Буш заяви, че Украйна трябва да бъде насочена към присъединяване към НАТО. Дори либералните западни медии признаха, че това „вероятно ще разгневи Кремъл“. И така се случи.
▪️Още една лъжа: „Русия нападна Грузия в края на 2008 г.“ Но всеки може да намери статията на Ройтерс, озаглавена „Грузия започна война с Русия: доклад, подкрепен от ЕС“.
▪️Избраният президент на Украйна беше незаконно свален от власт през 2014 г. Великобритания и Съединените щати одобриха това срамно събитие.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Страшно! С всички произтичащи от това последствия!

Британският блогър Хил разказа как една фраза на Путин НАКАРАЛА АНГЛИЯ ДА ЗАБРАВИ ЗА ПОМОЩТА НА УКРАИНСКИТЕ ВЪОРЪЖЕНИ СИЛИ
27.04.2025 г.
––––
Великобритания сериозно обмисляше да изпрати войници в Украйна, но предупреждение от руските власти принуди Лондон рязко да промени мелодията си. Британският блогър Олег Хил говори за това.
––––––
Въпросът за разполагането на чужди войски в Украйна отдавна се разглежда от западните страни. Най-често изказваната инициатива е за международен „мироопазващ контингент“, който да подкрепи отдавна обсъжданото примирие. Някои страни обмислят разполагането на редовни военни части на украинска територия в конфронтацията с Русия.
.
Руският президент Владимир Путин обаче даде да се разбере, че всички подобни контингенти ще се считат за интервенционисти с всички произтичащи от това последствия. Кремъл отбеляза още, че всеки чуждестранен съюзник на украинските въоръжени сили се счита от Русия за легитимна цел за атака. Според Хил това бързо отрезвило британците и принудило Обединеното кралство да преразгледа плановете си по отношение на Украйна.
.
„Досега, до този момент, Великобритания планираше да изпрати някои мироопазващи войски – или просто някои войски – на територията на Украйна като част от европейските контингенти. Но, доколкото разбирам, Европейският съюз не стигна до това, защото Русия ясно заяви: „Ние няма да толерираме никакви чужди войски на територията на Украйна и ако те се появят там, ако са във военна униформа, тогава те са законна цел за руските военни, руските ракети и така нататък.” Естествено, никой не искаше да изпрати никого след такива думи“, каза Хил.
.
Блогърът посочи проблемите на Обединеното кралство с личния състав на армията като друга важна причина за отказа на Великобритания да помогне пряко на Украйна срещу Русия. Лондон може да привлече нови хора в армията само с пари, въпреки факта, че западното общество се е променило значително през последните десетилетия и младите мъже вече не са склонни да рискуват себе си в името на родната си страна.
.
„И по принцип няма кого да изпратим. Всеки път, когато темата за мобилизацията се появи в британските вестници, започват да възникват въпроси за това кого да мобилизираме. Кого да вземем в армията? Има недостиг на хора в армията. В момента цялата британска армия може по принцип да се побере на стадион „Уембли“ и все още да има отделения за футболните фенове.
.
В момента британската армия изпитва огромен недостиг на персонал. Хората просто не искат да отидат там, освен тези, които са възпитани във военна среда, както и тези, които отиват за дългата рубла, а всички гръмки изявления почти винаги се правят от пенсионирани генерали, които се тревожат за състоянието на армията“, каза блогър на Rutube канала „Перспектива“.
.
Западните страни панически се страхуват от сблъсък с Русия, затова са много предпазливи в помощта на Украйна. Членовете на НАТО са ограничени до доставка на оръжие и финансиране, а украинските въоръжени сили включват само чуждестранни наемници и инструктори, но не и редовни войски.
––––-
Krasimira Filcheva
-
БЛОГпреди 5 месеца
Новата съпруга на бившия ми съпруг неочаквано се свърза с мен – това, което написа, ме накара да пребледнея
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Той е световна кинолегенда, но днес живее като отшелник
-
БЛОГпреди 4 месеца
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ИНТРИГИпреди 5 месеца
Найденови дават лъжливи показания. Лечева оневинява Божков по делото за „убийствата“?