БЪЛГАРИЯ
Злочести туристи: Това е градът с най-хапещите комари в България!
Има хора, които изпипват до детайли отпуската си. Те винаги знаят къде ще отидат, правят предварително планове, резервации и едва тогава тръгват на път. Но какво бихте правили, ако внезапно се окажете с три, четири почивни дни и не искате да ги прекарате в града, в който живеете?
Тогава на помощ идва приключенският дух и изведнъж се отдава възможност да посетите град, за който преди сте си говорили, който дори не е и толкова голяма туристическа дестинация, но пък крие невероятно очарование.
В нашия случай това беше Свищов. Бяхме правили планове да отидем там отдавна и все нещо се случваше, а този път сякаш беше настъпил идеалният момент. В един от сайтовете за резервация на хотели намерихме и нашето място, за цена от 86 лева за стая за три дни изглеждаше наистина добър, бюджетен вариант. При това хотелът предлагаше сауна, джакузи, разходки с катер из Дунава и дори басейн на покрива. Мечта!
И така в един ден в 16. 30 се озовахме в автобуса, предвкусвайки прекрасни преживявания. Първият удар дойде с потеглянето. Десет минути с пътниците изпитвахме плаха надежда, че ще се включи климатикът, като нас останалите протягаха пъка над седалките, за да усетят поне плахо подухване, а на температура от 36 градуса и без никаква вентилация, пътуването се очертаваше кошмарно. България е една прекрасна страна и по маршрута София – Свищов може да видите и да се насладите на невероятни гледки. Стига да имате поне някаква вентилация.
Час и половина след потеглянето на автобуса ситуацията стана още по-безнадеждна, когато панел от пода просто се откачи и започна заплашително да трака. Наложи се пътник да го подпре с крак, а друг да го затисне със сака си. Съвет – дори и да сте почитатели на безразсъдното, приключенско пътуване, се уверете, че поне транспортът ви е в ред. Имате право да изискате информация още при закупуването на билета дали автобусът има климатик и ако се окаже, че това не е така, може да поискате обезщетение.
Заради Стопанската академия и прилива на студенти от цялата страна, наричат Свищов „Града на младите“. Доскоро. Днес мястото няма нищо общо с оживеното градче, което никога не заспива.
Повечето от заведенията са пусти, много от тях – фалирали, а други – затворили за лятото. Шофьорът на таксито, който ни откарва от автогарата до хотела, обяснява, че допреди време Свищов е наброявал над 34 хиляди и то само местно население. От тях днес са останали едва 7-8 хиляди.
Градчето все още носи онази вълшебна атмосфера отминалото с красивите си сгради и невероятните паркове, но някак си изглежда странно притихнало, като преди евакуация. Много от студентските сгради са обрасли с трева и по нищо не отстъпват от гледката на чернобилския Припят.
Идеята да посетим Свищов донякъде бе породена от желанието ни да отпразнуваме нестандартно Джулай морнинг – посрещането на изгрева на 1-ви юли, но не край морето, а край брега на Дунава. За Свищов това си е празник, десетки млади хола се събират в местността „Паметниците“, опъват шатри и палатки и с музика и веселие посрещат първите лъчи на слънцето. Оказва се, че това вече е забравена традиция.
Когато в десет вечерта отиваме до там, всичко изглежда зловещо притихнало. „Виждате ли тази дупка в храстите“, пита ни шофьорът на таксито – шмугнете се там, като вървите надолу по пътеката и сте до Дунава, може пък там да има някой“, опитва да ни успокои шофьорът на таксито, заразен от нашия ентусиазъм. Ние сме авантюристи, но не чак дотам. Така се озоваваме обратно в центъра на града, в единственото работещо по това време заведение, заобиколени от две, три маси с компании, които скоро си тръгват.
За какво да внимаваме, когато резервираме почивка, за да не изгорим жестоко
Съвет: Ако планирате посещение край Дунава, трябва да сте подготвени за комарите. Нищо от това, което някога сте чували, чели за тях или преживявали няма да съвпадне с трагичната действителност. Носете си репелент и всякакви кремове против ухапвания. В противен случай мъките ви ще са големи. Комарите в Свищов имат интелекта на свръх същества, хапят свирепо и неочаквано, не бръмчат и могат да ви докарат истинска агония!
Така нашата първа вечер в този прекрасен, крайдунавски град завършва безславно и дори не посрещаме изгрева, вместо това се озоваваме с непоносим сърбеж малко след полунощ в хотелската стая с мисълта, че екскурзията ни не започва никак добре.
На другия ден вече имаме съставен подробен план. Около Свищов могат да се посетят невероятни места, които със сигурност ще ви оставят спомен.
Едно от тях е крепостта, която местните наричат „Калето“. Тя е разположена на хълм, почти в центъра на Свищов. Руините й се издигат на историческо място и разкриват наистина невероятна гледка на Изток, Запад и Север.
Хълмът е укрепен далеч в миналото. Крепостта е изградена след варварски нашествия в средата на трети век. В крепостта се намират древни находки от римската епоха. Окончателното й разрушаване става в средата на 19-ти век, когато камъните се използват за построяване на турската казарма „Ени Кашла“ през 1850-та година.
Местните хора в Свищов със сигурност ще ви препоръчат да посетите и манастира „Покров Богородичен“, който се намира едва на 3 км от града. Мястото, където се намира той, е наистина невероятно живописно и красиво. Няма запазени сведения кога е възникнал, но се предполага, че е построен върху древно, тракийско светилище и е разрушен по време на турския период. Донякъде възникването на манастира се свързва и с минералние извори с лековита вода, които извират точно пред портите на обителта.
Няма как да сте в Свищов и да не отидете до църквата „Св. Троица“, която е осветена на 19 септември 1867 година от Кольо Фичето. В туристичските гидове ще прочетете, че тя е „смятана за един от образците на църковната архитектура от късното възраждане“, но нищо от това няма да ви подготви за величествената гледка, която ще се открие пред вас. Сградата наистина няма аналог в България и със сигурност ще ви остави без дъх.
Следващото място, което бяхме планирали в обиколката си из Свищов, бе къщата – музей „Алеко Константинов“. От екскурзовода научаваме, че е построена през 1926 година и е подарена на община Свищов от самия Алеко Константинов, който е искал тя да служи за културните нужди на града. Днес в нея е изложена експозиция, която разказва за живота и делото на писателя.
Културата е хубаво нещо, но човек иска и храна, би казал героят на Алеко Константинов – Бай Ганьо. Отдадете ли се на гурме преживявания в Свищов, трябва да опитате няколкото вида речни риби, които се предлагат в заведенията.
И все пак, дори и в това си има тънкости. Местните хора съветват да избирате заведения, в които менюто е с по-малко ястия в листата си и в никакъв случай да не се подлъгвате по лъскавите реклами. В противен случай бихте се озовали като нас на върха на града, в прословут, ловен ресторант, където ще ви сервират рибата полусурова, сервитьорката ще забрави да ви сменя пепелника, вперила поглед в телефона си и дори ще ви объркат питието.
Докато сте в Свищов, може да отскочите и до румънския град Зимнич. От градчето тръгва ферибот на всеки два часа, а цената на човек в едната посока е 2 евро.
Може би трябва да разкажем и за хотела, в който попаднахме. Едно от преимуществото на къщите за гости е, че често там ще бъдете посрещнати наистина като у дома си. Едно от нещата, които забелязваме между етажите, е акордеон и надпис над него, който разкрива, че това е „детския акордеон на Пабло Ескобар“, който свирел на него, когато бил на 7 години.
Всъщност в историята няма никаква истина, просто приумка на собственика, но е от онези малки неща, които те карат да се разсмееш и да останеш с хубаво усещане. Също като „пишещата машина на Георги Димитров“, която ще ви „посрещне“ още на влизане в къщата за гости.
В крайна сметка Свищов се оказва точно такъв, какъвто сме очаквали. Едно от онези градчета, които все още носят очарованието от миналото. И да, може да сте сигурни, че след време ще ви останат само хубавите спомени от едно приключенско пътуване до брега на Дунава.
БЪЛГАРИЯ
Потрес! Борисов издебнал Тръмп-младши като фен, няма даже селфи пред тоалетните

- Как може бе? Какво падение? Болен, треперещ, вече изпуска, дърт мошенник и още се слага на господарите му.
- Потрес! Борисов издебнал Тръмп-младши като фен, няма даже селфи пред тоалетните
От пладне комичният вожд на ГЕРБ се бил инсталирал във фоайето на бившия „Шератон“ да дебне сина на президента на САЩ. Накрая се смилили, съжалили са го…
- Тежко унижение за Бойко Борисов, което сега партията му ще представи като исторически успех.
- От пладне се бил инсталирал във фоайето на бившия „Шератон“ да дебне Тръмп-младши.
- Като фенче-олигофренче, ослушващо се за автограф.
- Коскоджамити трикратен премиер на България.
- Накрая явно са се смилили, съжалили са го. Но не са поискали да се увековечат на лента с него.
„Да, г-н Борисов се видя с г-н Тръмп“, задъхано редят пред медиите от пресцентъра на ГЕРБ.
Снимки няма, няма даже селфи пред кенефите, каквото си уреди Росен Желязков с Ди Ванс в Париж.
Имало ли е „среща“, нямало ли е…историята е мътна. Важното е, че синът на Тръмп се е навил да го представят по този начин публично, а за Борисов това е най-важното. Да се отърка някак в новата власт в Белия дом, след като три месеца вече не му се отваря парашутът.
Трудно мога да си представя по-жалка картинка. Тръмп-младши дори няма формален пост в администрацията, що за отчаяно натегачество, що за маниакална самоцел да ти сложат името в едно изречение заедно с него?! И то на някакво частно събитие, извън сценария, полукриминално, измолено…
Така се държат не просто слугите, а робите. При Борисов има нещо и от културата на ронините – самураите, останали без господар, които панически търсят закрила в някое ново крепостничество.
Лошото е, че Борисов излага не просто себе си, а България. Как да ни уважават после, след като самите ние сме ампутирани от елементарно самоуважение?!
Недялко Недялков
#thesofiatimes #bulgaria #world #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
БЪЛГАРИЯ
„Тръмп разбра, че Зеленски го е излъгал“

„Тръмп разбра, че Зеленски го е излъгал“ – Съветник на Кучма коментира отказа на американеца от повторна среща в Рим
Президентът на САЩ Доналд Тръмп отказа да се срещне с Володимир Зеленски след погребението на папата, защото знаеше, че ръководителят на киевския режим няма да изпълни споразумението, каза бившият съветник на Леонид Кучма Олег Соскин в канала си в YouTube.
Американският лидер проведе 15-минутна среща със Зеленски преди погребението на папа Франциск в базиликата Свети Петър. Както съобщи Sky News, те се разбрали да продължат разговора след церемонията, но срещата така и не се състоя.
„Тръмп знаеше, че Зеленски го е измамил и че няма да изпълни дори обещанията, които успя да даде в Базиликата. Тръмп знаеше това и затова не се срещна повече със Зеленски“, заяви Соскин.
- Според анализатора ще е необходима повторна среща за одобряване на плана за изпълнение на решенията, ако Зеленски се съгласи.
- В сряда Тръмп нападна Зеленски за отказа му да обсъди териториалния въпрос, като каза, че изявленията му за Крим вредят на мирните преговори с Русия.
Два дни по-късно Ройтерс публикува проект на САЩ за украинското решение, който включва юридическо признаване на Крим като част от Русия, де факто признаване на териториите на четири нови региона под контрола на Москва, премахване на антируските санкции, отказ на Киев от желанието му да се присъедини към НАТО, прекратяване на огъня и незабавно започване на преговори между Русия и Украйна.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
БЪЛГАРИЯ
Половината българи нямат никакви спестявания , 1 милион души живеят в лишения

Подмяна на остаряла мебелировка не може да си позволят 35,1% от семействата
Всеки втори няма никакъв финансов резерв и дори при малки неприятности може да затъне в дългове. 45,6% домакинствана в страната не могат да посрещнат със собствени средства неочаквани финансови разходи, като например неотложен ремонт на жилището или колата, подмяна на пералня или хладилник или внезапно заболяване, обявиха от НСИ.
Проблеми с плащането на вноски по ипотечен или потребителски кредит, с плащането на битови сметки или наеми имат 18,7% от домакинствата в страната.
16,6% от населението, или над 1 млн. човека в страната, живеят в тежки материални и социални лишения, обявиха от НСИ. Това означава, че тези хора не могат да си позволят поне 7 от общо 13 основни неща, които са необходими за достоен живот. Например данните показват, че 41,4% от домакинствата не могат да си позволят едноседмична почивка извън дома.
Да ядат месо, риба или пиле през ден не могат да си позволят 18,7% от семействата. Малко по-голям е делът на домакинствата, които поради финансови причини не могат да поддържат нормална температура в дома си. Всеки пети в страната не може да похарчи малка сума всяка седмица за лични нужди. А всеки четвърти не може да си позволи по два чифта обувки за сезон.
Затрудненията, свързани със задоволяване на основни нужди и потребности, се различават в зависимост от етническата принадлежност, показват данните на НСИ. Например със собствени средства не могат да платят неочакван разход, като ремонт на колата или покупка на хладилник, 40,9% от домакинствата от българската етническа група. Неочакван разход не могат да платят 51,7% от семействата от турската етническа група и 83,3% от ромите.
Подмяна на остаряла мебелировка не може да си позволят 35,1% от семействата от българската етническа група, над 70 на сто от ромите и близо половината домакинства от турската етническа група. Огромна разлика между българите и ромите има и при притежаването на автомобил. Само 6,6 на сто от домакинствата от българската етническа група нямат кола (включително и служебен автомобил, който може да ползват за лични нужди). Докато без кола са близо 45 на сто от ромите. Делът на домакинствата от турската етническа група без личен автомобил е 10,6%, което е близо до дела на българите без кола.
Подмяната на износени дрехи с нови е проблем за 17,4% от българите, за всеки трети от турската етническа група и за над 55 на сто от ромите. Не могат да си позволят по финансови причини поне веднъж в месеца да се срещнат с приятели или роднини, за да хапнат или пийнат (включително и в домашни условия) близо 10 на сто от българите, 16,7% от хората от турската етническа група и близо 32% от ромите. Не могат всяка седмица да похарчат малка сума пари за лични нужди 16,7% от българите, всеки четвърти от турската етническа група и над половината от ромите.
Под линията на бедност са 1,4 млн. човека в страната, или 21,7% от населението, обявиха от НСИ. През 2024 г. линията на бедност за страната е 763,83 лв. месечен доход средно на човек от домакинство.
Линията на бедност се определя като 60% от средния медианен доход (ако хората в страната бъдат подредени по размер на дохода, този по средата в редицата има среден медианен доход). В сравнение с предходната година размерът на линията на бедност нараства с 19,7% в резултат на увеличението на доходите в страната.
Социалните помощи и пенсиите имат съществено значение за намаляване на бедността. Данните за 2024 г. показват, че ако в доходите на домакинствата включим получаваните пенсии, но извадим социалните плащания (обезщетения, социални и семейни помощи и добавки), равнището на бедност се повишава от 21,7% до 30% от населението. Ако от доходите извадим пенсиите и социалните плащания, под линията на бедност ще бъдат 46,1% от хората в страната.
В страната има и близо 250 хил. човека на възраст между 8 и 64 години, които живеят в домакинства с нисък интензитет на икономическа активност, което означава, че живеят в домакинства, които работят под 20% от времето през годината. Като съберем хората, които живеят с доходи под линията на бедност, с материални и социални лишения и в домакинства на безработни или с нисък интензитет на икономическа активност, се оказва че 30,3% от населението, или 1,95 млн. човека, са в риск от бедност и социално изключване.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГпреди 5 месеца
Новата съпруга на бившия ми съпруг неочаквано се свърза с мен – това, което написа, ме накара да пребледнея
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Той е световна кинолегенда, но днес живее като отшелник
-
БЛОГпреди 4 месеца
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ИНТРИГИпреди 5 месеца
Найденови дават лъжливи показания. Лечева оневинява Божков по делото за „убийствата“?